DAGBLAD VQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Petitionnement voor internationale ontwapening Sxiqefifhxh Onievzkht DE FINANCIEELE CRISIS IN DUITSCHLAND. 133e Jaargang. Relletjes in verschillende Duitsche steden. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Fee; -iagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. j*o. 165 Directeur: C. KRAK. DONDERDAG 16 JULI 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE DESKUNDIGEN CONFERENTIE. Gevolgd door een minister-con- ferentie op Maandag a.s.. Gisteravond kort na middernachtheeft h Foreign Office de volgende verklaring gepu bliceeid regeering is van meening, dat het nief noodzakelijk is'de conferenhe ,an ministers terstond bijeen te roepen, zooaU het voornemens was toen de voor de bijeenkomst van de „deskundigen commissie werden verzonden. z,ij achtnei echter wenschelijk, dat de minister-conferen- tie op Maandag 20 Juli a.s,, des namiddags ite 18 uur, te Londen bijeen komt. De deskundigencommissie zal, zooals in net (voornemen lag, a.s. Vrijdag bijeen komen, en zich Maandag ter beschikking van de mi nisters houden. MacDonald en Henderson zullen zien reeds Vrijdag naar Berlijn begeven en Maan dag tijdig voor den aanvang der minister conferentie terug zijn. De uitnoodigingen worden ten spoedigste verzonden Het Berl. Tageblat publiceert een uit Ainerikaansche bron afkomstig bericht uit Parijs, volgens welk bericht Henderson den Franschen minister-president en Briand zou hebben uitgenoodigd voor een conferentie op Chequers. Naar verluidt, zou Henderson trachten, ook Grandi, Bruening en Curtius en den Belgischen minister van buitenlar.d- sche zaken te bewegen, om aan deze bespre king deel te nemen, die dan na de deskundi genconferentie zou worden gehouden. Naar aanleiding van het verzenden der Engelsche uitnoodigingen voor de minister conferentie schrijft het regeeringsorgaan „de Daily Herald", dat de Engelsche regee ring reeds sedert de publicatie van het Hoo- ver-plan de behoefte heeft gevoeld openlijk en diepgaand den financieelen toestand van Duitschland te bespreken. De deskundigen conferentie, die Vrijdag bijeen komt, zal eeni- ge bijzondere vraagstukken te bespreken heb ben, die voortvloeien uit het principieel aan vaarden van het Hoover-plan door Frank rijk. Dit is echter, naar de meening der En gelsche regeering, niet voldoende. De geheel? situatie dient te worden behandeld met het definitieve doel, een betere oplossing voor de financieele moeilijkheden voor Duitschland te vinden. In regeeringskringen is men er van over tuigd, dat dit voornemen in de Vereenigde Staten ten zeerste wordt toegejuicht. MacDonald en Henderson zullen Maan dag vroeg genoeg in Londen terug zijn, om de opening van de conferentie te kunnen bij wonen. Wanneer men in Fransche regee ringskringen bezwaar zal maken tegen 't aanvaarden van de uitnoodiging, zal Hen derson ongetwijfeld vóór zijn vertrek uit Pa rijs naar Berlijn alles in het werk stellen, om de Fransche bezwaren weg te nemen. Op den door communisten georga- niseerden werkeloozendag. Te Dresden. Gisteravond is het naar aanleiding van den communistischen werkloozendag te Dres den tot groote samenscholingen gekomen. Twee politie-agenten werden door de menig te overvallen. Een hunner werd daarbij ern stig in de borst gewond. De agent schoot hierop en verwondde een man en een vrouw. De vrouw moest naar het ziekenhuis worden gebracht. In totaal werden zeven personen gearresteerd. Te Darmstadt. Te Darmstadt kwam het eenige malen tot samenscholingen van werkloozen, die uit de voorsteden waren aangekomen en trachtten een demonstratieven optocht te vormen, die door de politie werd uiteengedreven. Er wer den 20 personen gearresteerd. De demonstranten vielen de politieagen ten met metalen staven aan. In de avonduren werden in de Altstadt verscheidene groote samenscholingen uiteen gedreven, waarbij van politiezijde vele scho ten werden gelost. Een demonstrant werd door een slag met en gummiknuppel zwaar gewond. Meer dan 100 arrestaties te Frankfurt a. Main. Gisteravond ontstonden te Frankfurt am Main eenige botsingen met werkloozen, Waarbij de politie moest ingrijpen. In de binnenstad moest de politie eenige malen demonstraties van werkloozen uit el kaar drijven. Daarbij werden meer dan 100 personen gearresteerd. Te Gelsenkirchen. Gisteravond is het te Gelsenkirchen her haaldelijk tot communistische samenscholin gen gekomen, welke door de politie uiteenge dreven werden. Hierbij werd een agent van politie gewond. Laat in den avond, tegen 10 uur, schoolden in de Olgastrasse opnieuw' ongeveer 500 communisten samen. De politie werd. toen zij ingrijpen wilde, bekogeld met steenen. steenkool en flesschen. Uit kel ders en zolderramen werden in totaal onge veer 30 schoten op de politie gelost. Het vuur werd door de politie beantwoord. Een agent werd ernstig aan het hoofd verwond. Of aan de zijde der communisten gewonden zijn ge- vallen kon in het donker niet worden vast gesteld. Tegen 11 uur was de rust hersteld. Te Karlsruhe. Laat in den middag poogden talrijke werk loozen onder leiding van communisten in verschillende deelen van de stad te demon- streeren tegen de laatste noodverordening. Vooral in de nauwe straten van de oude stad namen de demonstranten een dreigende hou ding aan. De in den aanvang gezonden poli tiemacht was niet voldoende. De agenten werden danig in het nauw gedreven en zagen zich genoodzaakt schoten in de lucht te los sen. Politieversterking dreef ten slotte de me nigte met den blanken sabel uiteen. Eenige personen werden gearresteerd. Schietpartij te Coblenz. Gisteravond, toen de politie een demon stratie van ongeveer 200 werkloozen in de binnenstad van Coblenz wilde uiteen drij ven, begonnen de werkloozen het plaveisel op te breken en de straatlantaarns te vernie- len. Er werd op de politie geschoten en een agent werd licht gewond. De orde was spoe dig hersteld. Ruitenvernielers te Trier. Te Trier sloegen werkloozen eenige etala gevensters in. De politie arresteerde eenige personen. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zuilen leiden. Naam: Adres: Hoe het in Duitschland op den duur gaan moet, durven wij niet zeggen, maar dat de toestand hoogst ernstig is, begrijpt iedereen. Een paar berichtjes, welke wij gisteren publi ceerden en die er vrij tam uitzagen, spreken in dit opzicht meer, dan ellenlange redevoe ringen. Wij bedoelen de berichten, die spra ken van het vertrekken der Duitsche badgas ten uit de Belgische badplaatsen, uit de Oos- tenrijksche vacantie-oorden, e.d. De crisis in Duitschland wordt dus ook in het buitenland onmiddellijk gevoeld, want het terugtrekken der vreemdelingen beteekent voor Ostende en andere plaatsen een groote vermindering van inkomen. Ook in Nederland voelt men de gevolgen reeds van den crisis. In 't Westland bijvoor beeld duikelen de prijzen der groentenexport- artikelen snel omlaag, omdat onze grootste afnemer (Duitschland) feitelijk gesloten is De kooplieden durven niets meer te koopen voor Duitschland en de binnenlandsche af name is niet groot genoeg, om de prijzen loo- nend te houden, zoodat onze tuinders een nieuwe strop hebben gekregen bij de zoovele. Er moet verandering in komen en heel spoedig ook. Hce langer men wacht met het geven van steun, hoe dieper Duitschland valt en hoe meer dit gevoeld zal worden in het buitenland, in geheel Europa en daarbuiten. Weliswaar hebben de vroegere geallieerden aan Duitschland medegedeeld, dat de herstel betalingen, waarvan den 15den dezer weer een deel moest worden betaald, voorloopig zouden worden stopgezet, maar dat is lang niet voldoende. Er moet veel, veel meer ge daan worden, wil Duitschland en met haar Midden-Europa niet ten gronde gaan en ten prooi vallen aan 't communisme. o Gisteravond heeft rijksminister van finan cien Dietrich een rede gehouden voor de radio over „De afwikkeling van de sluiting der banken en de nieuwe noodverordening". Wat deze nieuwe noodverordening bepaalt, leze men Ir eronder, maar wij zullen eerst even de r van minister Dietrich in 't kort weergev; ndat daarin verschillende fei ten en rijj genoemd worden, die voor zich zelf spreken. De minister dan legde er den nadruk op, dat het rijk van zijn kant met scherpe maat regelen getracht had de begrooting in orde te brengen. Het Hoover-plan heeft het Rijk een verlichting gebracht van 1.6 milliard. Het Rijk is daarom geenszins in moeilijk heden, doch in tegendeel in staat, af te zien van een leening. Het Rijk heeft bovendien een groote hoeveelheid schatkistbiljetten ver zameld. Het Duitsche bedrijfsleven heeft op nieuw credieten toegevoerd gekregen ten be drage van 300 millioen Mark. De moeilijk heden komen dan ook niet zoo zeer van den kant van het Rijk, als wel van den kant van het zakenleven. De onderhandelingen met Frankrijk over het plan Hoover hebben, doordat zij twee weken geduurd hebben, bijgedragen tot de verontrusting van de wereld. Het gevolg hier van is geweest het terugtrekken van de cre dieten op korten termijn, hetgeen een groot gevaar beteekent voor het Duitsche bedrij'fs- leven. Credieten, die over jaren, of tientallen van jaren loopen, zijn geheel ongevaarlijk, wat niet gezegd kan worden van de credieten op korten termijn. In den vorigen herfst zijn credieten ten bedrage van 7—8 milliardop korten termijn in Duitschland belegd. De credieten zitten vast in alle mogelijke za*eIJ> waar zij niet onmiddellijk uit kunnen w losgemaakt. Daaronder zun ook schu de" op korten termijn van landen en gemeenj,enn Het Rijk heeft dergelijke schulden op korten termijn in het geheel niet. In den loop v™ den winter is het gelukt van deze ongeveer 8 milliard ongeveer 3—4 m^!la£d r00je buitenland terug te betalen. Dit is een g prestatie van ons bedrijfsleven, van onze ba ken en vooral van onze Rijksbank. Een tweede punt, waardoor de verzou wenscrisis in de hand gewerk Duitschland een groot aantal menschen neo ben die alle door de regeer ng genomen maatregelen naar beneden trekken en onze verhoudingen dermate verslechteren, dat het niet meer verantwoord worden kan. Daar door is in het buitenland het geloof ont staan, dat wij op zijn minst gezegd niet spa ren. De berichten over de kapitaalvlucht zijn overdreven. Vervolgens ging de minister over tot be spreking van de banken en spaarkassen. Hij betoogde, dat de banken het ingebrachte geld niet kunnen laten liggen, doch dat zij dit rentegevend moeten beleggen. Het is onmo gelijk de banken in drie dagen te liquidee ren. Daarom heeft de regeering de banken dan ook voor twee dagen moeten doen slui ten. Hetzelfde geldt voor de spaarkassen, echter met dit verschil, dat deze veel meer geld dan de banken op langen termijn heb ben uitgezet. Niemand kan van de spaarkas sen verlangen, dat zij de gelden, die zij heb ben belegd in hypotheken en pandbrieven, morgen opzeggen. Zooals zij er echter voor staan, kan het teruggevorderde geld worden betaald. Vervolgens zeide de minister nog maals met nadruk, dat voor de gespaarde gelden niet het minste gevaar bestaat, alleen al daarojp niet omdat de spaarkassen onder garantie staan van gemeenten en districten, zoodat de geheele bevolking ten slotte, bij eventueel failliet gaan, aansprakelijk is. Daarna besprak de minister de nieuwe noodverordening. Er is voor gezorgd, dat aan salarissen en loonen rentetrekkenden en steuntrekkenden betaald wordt wat de men schen te vorderen hebben. De Rijksbank heeft maatregelen genomen, opdat de loonuitbeta lingen ondersteuningen e.d. Donderdag in het reine kunnen worden gebracht, natuur lijk alleen ten opzichte van die firma's, die in staat zijn langs den gewonen weg deze gel den op te eischen. Wanneer dan ook in dit verband hier of daar eenige moeilijkheden ontstaan, moet hieruit niet onmiddellijk een besluit getrokken worden ten opzichte van het algemeen. De regeering zal haar best doen om ook de locale moeilijkheden meester te worden. De Rijksbank zal Donderdag iets meer bankpapier in circulatie hebben dan anders. In de afgeloopen maanden is echter vaak een milliard en nog meer in omloop ge weest boven hetgeen thans in circulatie is. De moeilijkheid ligt dan ook niet zoo zeer daarin, dat wij te veel bankbiljetten hebben, doch dat er te weinig bankbiljetten zijn, aangezien het goud en de deviezen zijn afgevloeid. Vervolgens sprak de minister over de Ren tenmark. Iedereen heeft die bij gelegenheid in zijn zak en niemand heeft tot dusverre ver schil gemaakt tusschen een Rentenmark en een Reichsmark. De Rentenmark is goed ge dekt. Het verkeer der deviezen, vervolgde de mi nister, is gecentraliseerd bij de Rijksbank, opdat geen Duitsch geld meer naar het bui tenland zal kunnen afvloeien. Wat het nood geld betreft, waarover zoo veel gepraat wordt, ieder, die noodgeld uitgeeft, zal straf baar zijn, want het is ongeldig en waarde loos. Aan het slot van zijn uiteenzettingen waar schuwde minister Dietrich voor het hamste ren van bankbiljetten, aangezien het in cir culatie zijnde geld wel voldoende is voor het verkeer, doch alleen, wanneer niemand meer bij zich behoudt, dan noodig is voor zijn doeleinden. In een critiek moment van een volk komt het er op aan zijn zenuwen In bedwang te houden. Wanneer de groote ifieer- derheid van het volk de beheersching over zijn zenuwen verliest, staat de regeering machteloos. Het komt er thans op aan de raadgevingen van de regeering te volgen. Ge schiedt dat, dan komt men uit de ellende. De noodverordening inzake het wederop- nemen van het verkeer in deviezen en het pu bliceeren van koersen, waarover wij hierbo ven reeds gesproken hebben, bepaalt o m. het volgende: De Rijksregeering wordt gemachtigd het wederopnemen van het betalingsverkeer te regelen. Zij1 kan maatregelen nemen tot be scherming tegen de gevolgen van het sluiten der banken. Tevens wordt de Rijksregeering gemachtigd voorschriften te geven voor het verkeer in buitenlandsche betalingsmiddelen en het publiceeren van koersen van effecten en edele metalen. Deze verordening is gisteren van kracht geworden. In aansluiting hierop heelt de Rijksregee- Naam:. Adres:. Naam;.. Adres:. Naam:. Adres:. ring verordeningen uitgevaardigd over het publiceeren van koersen, over het verkeer met buitenlandsche betalingsmiddelen, over vor deringen in buitenlandsch geld, enz. o De Fransche pers over den toe stand. De Fransche bladen blijven den toe stan in Duitschland bespreken en wijden hun aandacht thans aan de vraag of Duitschland in staat is zich zelf te hel pen, zulks in verband met de van Fran sche zijde gestelde politieke voorwaar den. Eenige bladen wijzen er op, dat uit de genomen maatregelen blijkt, dat in Duitsche regeeringskringen thans ein delijk de juistheid wordt erkend van de door de Fransche regeering gegeven ad viezen en dat men thans eindelijk begint deze adviezen op te volgen. Eenige bla den vei onderstellen de mogelijkheid, dat de houding van Frankrijk zal verande ren wanneer Duitschland er in slaagt eerst zelf de noodige maatregelen te nemen. De Engelsche pers over de Duitsch-Fransche betrekkin gen. De Engelsche bladen bespreken in verband met de financieele crisis in Duitschland de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland. In een uitvoerig artikel in de „Times"1 wordt als de meening van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken te kennen gegeven, dat de beste oplossing zou zijn een overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland. Niets zou men liever te Londen zien dan dat na het Engelsche bezoek aan Parijs en Berlijn de Duitsche ministers naar Parijs gaan. Hulp kan slechts worden verschaft door een onvoorwardelijke samenwerking tusschen Engeland, Frankrijk en Ame rika. Nog is het niet te laat. Zelfs wan neer de Fransche openbare meening tot het uiterste vasthoudt aan „waarbor gen", dan moeten toch de verderziende leden van de Fransche regeering zich af vragen of niet de poging van de regee- ring-Bruening als tegenprestatie voor financieele hulp politieke concessies af te persen, zelfs wanneer men hiermede tijdelijk succes zou hebben, op den duur toch niet doelloos zou zijn, daar de in vloed op de openbae meening in Duitschland de positie van den Rijks kanselier onhoudbaar zou maken. Er bestaat ook geen vooruitzicht, dat in Duitschland een regeering kan worden gevormd, die aan de Fransche wenschen verder tegemoet komt. De „Financial Times" zegt in een hoofdartikel, dat alleen Frankrijk voor de verwikkelingen verantwoordelijk is en dat het alleen aan Frankrijk ligt wanneer de hoofdgedachte van het Hoo- verplan op den achtergrond is geraakt. De bladen bespreken verder de moge lijkheid van een binnenlandsch mora torium in Duitschland voor het geval geen hulp uit het buitenland komt. Dit zou, aldus de „Daily Herald" den toe stand in Duitschland nog moeilijker maken, doch zou ook ernstige gevolgen voor het buitenland hebben. Voorzoover Engeland betreft, zullen de banken en de geldmarkt vijftig tot honderd millioen pond sterling moeten vinden om aan de verplichtingen, voortvloeiende uit Duit sche wissels, te kunnen voldoen. Voor dit bedrag is de hulp van de Bank van Engeland noodzakelijk. Hierdoor zal het mogelijk zijn de koers van de Mark te steunen. De wereld lijdt, aldus het blad, door de fouten van Versailles. Het weder openen der banken. Het betalingsverkeer wordt in overeen stemming met de volgende bepalingen weder opengesteld: De bij het sluiten der banken betrokken in stellingen met uitzondering van de Privat- notenbanken en de Duitsche Gouddisconto- bank mogen alleen contante betalingen doen iö deft tijd van 16 tot 18 Juli a.s. voor zoo ver de ontvanger de betalingsmiddelen kan bewijzen noodig te hebben ter betaling der loonen, salarissen, pensioenen, werkloozen- en crisisondersteuningen, verplichtingen tegenover verzekerden in de sociale verzeke ringen, belastingen en openbare bijdragen, voor zooverre deze niet kunnen betaald wor den zonder gebruikmaking van baargeld. Verder mogen contante betalingen nog geschieden voor zooverre deze binnen de be treffende instelling geschieden, voor zoover daarmede betalingen verricht worden ter doorvoering van den wet inzake arbeidsbe middeling en werkloozenverzekering en voor zoover betreft betalingen aan een verzekerde ter nakoming van een plicht tot het doen van een bijdrage. Deposito's kunnen zonder eenige beperking door de instellingen worden aangenomen. Over de saldi, ontstaan door contante depo sito's in rijksmarken, gedaan na 15 Juli j.1. kan vrij worden beschikt. Wanneer door het sluiten der banken of door de regeling van de hervatting van het betalingsverkeer buiten de schuld van deu schuldenaar een betalingsverplichting niet is nagekomen, dan kan hiervoor geen rechtsver volging worden ingesteld. De schuldenaar kan zich echter hierop niet beroepen, wanneer hij na het vervallen van deze hinderpalen niet onmiddellijk zijn betalingsverplichting na komt. Ook deze verordening treedt den 16 Juli in werking. Rijksbankdisconto en belee- ningsrente verhoogd. De Rijksbank heeft gister 'besloten met in gang van 16 Juli a.s., het wisseldisconto van 7 tot 10 te verhoogen en de belee- ningsrente van 8 tot 15 De Generale Raad heeft goedgekeurd de bij de wet vastgestelde dekkingsgrenzen te verlagen. Toevloed van deviezen bi] de Rijksbank. Naar medegedeeld wordt, heeft de toevloed van deviezen gister een bedrag van rond 25 millioen R.M. bereikt. Belangrijke besprekingen te wachten? Hedenmorgen zullen de besprekingen worden gehouden tusschen den Franschen minister-president Laval en Briand met den Amerikaanschen staatssecretaris Stimson ert den Britschen minister van buitenlandsche zaken Henderson, waarbij ongetwijfeld de in den aanvang van het volgende jaar te hou den algemeene ontwapeningsconferentie ter sprake zal komen. Men is er van overtuigd, dat de bijzonder delicate toestand van Duitschland interna tionale hulp noodzakelijk maakt. In verband met de beide genoemde vraagstukken wordt aan de te houden besprekingen groot ge wicht toegekend. Gisteravond had Henderson een conferen. tie met Stimson, waarbij de beide staatslie den tot volkomen overeenstemming zijn ge komen, met het gevolg, dat zij waarschijnlijk hedenmorgen de Fransche regeering concrete plannen kunnen voorleggen. Ook van Fran sche zijde schijnt men veel te verwachten van de hedenmorgen te houden besprekingen, want reeds thans is voor morgen een kabi«, netszitting uitgeschreven, waarin de resulta ten van de vandaag te houden eonferentie zuilen worden behandeld. Men gelooft in Fransche kringen, dat mi nister Henderson de Fransche regeering een algemeene bewapeningsvacantie zal voor stellen, om daarna de Duitsche rijksregeering een zelfde voorstel te doen ten aanzien vat} de pantserkruiserkwestie. Men acht het reeds van te voren zeker, dat er tusschen Hender son en Stimson overeenstemming heerscht. De „Quoditien" is van meening, dat de besprekingen van vandaag een plan tot ge volg zullen hebben, waardoor Duitschland onder bepaalde voorwaarden de noodige hulp zal krijgen voor zijn economisch herstel. Groeiend tekort in Pruisen. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat de Pruisische minister van finan ciën aan de verschillende resorten een circu laire jieeft gezondö», waarin o.a. wordj ge*

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1