DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Petiifoiiiiementvoorinternationaleontwapening de financieele crisis in duitschland @xu}eÜikschOjueczicfit 133e Jaargang. Volgens de Daily Herald komen de Duit- van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. van Alkmaar 6.— 8.30 10.30 14.— o 18. uur o x van Amsterdam 7.— 8.30 9.30 11.45 14.15 18.— uur 1. Goedkoope dagretours Alkmaar—Amsterdam 1e kl. f 1.10, 2e kl. 75 cent 2. Rondreizen boot en spoor f 2.05 of f 1.70 of f 1.45. 3. Bezoekt Zaandam en het Czaar Peterhuisje. Goedkoope dagretours 1e kL 80 cent, 2e kl. 55 cent. 4. Watertochtjes Alkmaar—Wormerveer le kl. 60 cent, 2e kl. 40 cent. Biljëtten sub I, 2, 3 en 4, alleen verkrijgbaar aan de kantoren. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. CÜSÏER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hl'O. Directeur: C. KRAK. VHIJDAO 17 J1IM Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Hoe de toestand in Duitschland zich zal ontwikkelen, is nog in geen enkel opzicht aan te geven. Van den eenen kant komen berich ten, die van vertrouwen in de regeerings maatregelen spreken, terwijl van den anderen kant diezelfde regeering wordt beschouwd als schuldig te zijn aan het ontstaan van de tegenwoordige moeilijkheden. Een dergelijke verklaring legde b.v. dr. Hugenberg, de leider van de Duitsch Na tionale partij af in het blad „Der Tag waarin hij o.m. schreef: „Op een oogenblik, dat de harten overal in den lande sidderen, moet een woord van geloof en vertrouwen worden gesproken Thans is gekomen wat wij steeds en steeds weer als onvermijdelijk hebben aangekondigd de crisis die wij als voorwaarde voor de saneering hebben aangemerkt en waarvan eens de schuldige regeering gemeend heeft haar door den kop in het zand te steken te kunnen vermijden. Dat de crisis zoo ernstig en gevaarlijk Is geworden is de schuld van de sociaal demo cratie en haar bijloopers. Doch de crisis was niet te vermijden. Wij hebben gewaarschuwd voor het Youngplan. Steeds weer heeft men ons uitgelachen of als landverraders bespot. De lijnen der ontwikkeling staan duidelijk voor onze oogen. Thans voeren zij over smart en een heroischen wil weer naar bo ven. Thans is het vooruitzicht van een sa neering daar, wanneer wij willen, wanneer het volk wil. Thans breekt een tijd aan van grooten en vruchtbaren arbeid van een door God gezegenden nieuwbouw. Zij kan slechts in handen liggen der zienden, niet in die der blinden. Alles zou hopeloos zijn, indien niet thans diegenen aftreden die als leiders mis lukt zijn. Slechts hoefden die voor het marx isme immuun en ook niet door andere zaken verblind worden kunnen uit gegeven bouw- steenen nieuwe economische ordeningen scheppen, die in gelijke mate het vernuft en het verlangen van het scheppende volk vol doening kunnen schenken. Het alternatief een rechtsche regeering of bolsjewisme is voor het Duitsche volk thans slechts een psy chologische zaak". Men ziet het, dr. Hugenberg wil de Duit sche regeering schuldig stellen, haar op zij zetten en doen vervangen door rechtsche men- schen, waarop dan volgens hem de redding zal komen. Of hij het daarmee aan het rechte eind zal hebben, zouden wij niet graag willen beamen. 1 Dr- Schacht, een erkend financieel specia list, heeft tegenover een vertegenwoordiger va,n...de Deutsche Allg. Ztg. de voort schrijdende nationaliseering en staatsbu- reducratiseering onder de tot dusverre ge- voerde politiek de hoofdzaak genoemd van 't feit, dat het Duitsche zaken- en bedrijfsle ven niet in staat is de elasticiteit te toonen, die vereischt is. Ook de moeilijkheden van de Darnatbank vloeien hieruit voort. Een staatscontrole zou geen verlichting brengen voor het crediet van Duitschland in het buitenland. De crisis aldus dr. Schacht kan bij een verstandige leiding in korten tijd worden overwonnen. Wat er dient te gebeuren, wordt door het Centrum-orgaan „Germania" aangegeven in de volgende woorden: „Het hervatten der Duitsch-Fransche be sprekingen, welke door aanhangers van de verzoening zoo zeer verlangd worden, vindt plaats c ider weinig gunstige vooruitzichten. Wanneer het niet mocht gelukken de gedach- tenwisseling te beperken tot de dringende di recte zorgen en aen grondslag van de ge meenschappelijke economische belangen, dan ?a'de geheele diepte van die tegenstellingen "lijken, die in de afgeloopen 12 maanden de atmosfeer hebben vertroebeld en een norma- gedaehtengang hebben verhinderd. De *~uitsche regeering zal in staat zijn om ant- JT te geven op vragen inzake de Tol unie ,.je ontwapening en de Duitsche opvatting 'idelijk uiteen te zetten. Doch niet hiervan wprf S"Sces worc'en verwacht, maar van de h™arziL ?he erkenning van de nauwe ver- wen de noodzakelijkheid van een Pari-1 -i Pan"Furopeesch initiatief Daar 7iin aard der zaak niets anders kan wiar -Teen voorbereiding van Londen en bpian 'n... den ook Amerika en de overige SÏÏPft. v°ungschuldeischers aan de moH-waItr vertegenwoordigd zijn, moet het streven er op gericht ziin een nr n- scRrnhle°rd °tT ,$inancieele en econo- te t0t stand te brengen om niet een nSS onS\wenschte schouwspel van toonen" n 611 tweekamP te moeten vn!?ewvcrsachillende ^rïchten, die in den loop rw ove!", de financieele crisis in Duitschland en alles wat daarmee samen hangt, binnenkwamen, laten wij hieronder volgen. De Duitsche gasten in de Neder- landsche badplaatsen. Wat den toestand van de Duitsche badgas ten in Scheveningen betreft, verneemt de N. R. Crt. van de directie der Maatschappij Zee bad Scheveningen, dat van een exodus nog niets bemerkt wordt. De directie maakt het den Duitschen gas ten zoo gemakkelijk mogelijk, wat een groot bedrijf eerder kan doen dan een kleiner be drijf, maar iets bijzonders deed zich gedu rende de laatste dagen niet voor. Van andere zijde vernam het blad, dat reeds lang vóór deze jongste crisis de Duit- schers minder in Scheveningen kwamen dan voorheen. In het Hotel Witte Brug is momenteel geen Duitsche cliënteele en er zijn ook geen afbe stellingen. Naar Het Volk meldt, is de crisis in Duitschland te Zandvoort geducht voelbaar. Zandvoort's hotels worden van ouds vooral door Duitschers bevolkt Welnu: uit hotel Groot Badhuis bijv. zijn gisteren de laatste zes Duitschers vertrokken. Ook andere hotels zagen hun Duitsche gasten voor een belang rijk gedeelte dezer dagen in verband met den toestand in Duitschland, daarheen vertrek ken. Duitsche gasten, die hun komst in ver schillende pensions hadden aangekondigd, zijn daar sinds het uitbreken van den crisis toestand niet verschenen, terwijl j.1. Zondag op de parkeerterreinen de Duitsche auto's en de groote bussen uit het Rijnland, die er hoe langer hoe geregelder waren gaan verschij nen, ontbraken. Mijn hotel staat voor een twee-derde leeg, klaagde een hotelhouder, en een ander heeft het getal van 100 gasten, wien hij in nor male omstandigheden gastvrijheid verleen de, tot veertig zien slinken. De veiling te Hoogezand—Sap- pemeer. Men schrijft uit Hoogezand—Sappemeer In verband met de financieele crisis in Duitschland, waardoor de handel ook in tuinbouwproducten zeer veel nadeel onder vindt, is in het veilingsgebouw, alhier de vol gende mededeeling aangeplakt. Vandaag zal aan de kooplieden gelegen heid worden gegeven producten voor export naar Duitschland te koopen tegen een prijs in marken. Aangezien door het afmijntoestel geen koopen in twee munteenheden tot uit drukking kunnen worden gebracht, zullen de koopen van de te noemen kooplieden geacht worden te zijn geschied in Duitsche munt, waarbij voor de herleiding 1 zal worden gesteld op Mark 1.75. Van de koopers zal eventueel het bewijs kunnen verlangd, dat de gekochte goederen inderdaad voor Duitsch land zijn bestemd en naar Duitschland wor den of zijn verzonden. De facturen zullen luiden in guldens en marken. Het bedrag in marken wordt als opbrengst van het product aangemerkt en als vorde ring op den kooper. De postwisseldienst gestaakt. De postwisseldienst van Duitschland naar Nederland, evenals de overschrijving van be dragen per postgiro, is tot nadere mededee ling gestaakt. De Duitsche ministers vertrekken hedenavond naar Parijs. Vernomen wordt dat het rijkskabinet be sloten heeft dat de rijkskanselier, dr. Brue- ning en de rijksminister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius, zich hedenavond met een tamelijk groote delegatie naar Parijs zullen begeven. De beide ministers zullen vergezeld wor den door staatssecretaris von Bulow van het ministerie van buitenlandsche zaken, staats secretaris Scheffer en ministerialdirector v. Krosigk van het rijksministerie van finan ciën, geheimraad Vocke van de Rijksbank, verder als persoonlijk begeleider van den rijkskanselier mijiisterialraad Feffler en als persoonlijk begeleider van dr Curtius, ge heimraad Rheinebeck. Van het ministerie van buitenlandsche zaken zal naar Frankrijk me degaan graaf Saurma en naar Engeland le- gatieraad baron von Plessen. De onderhandelingen te Parijs zullen even wel niet te lang kunnen duren, aangezien, zooals bekend is, Maandagavond om zes uur de ministerconferentie te Londen zal aanvan gen, waarheen de Duitsche ministers zie met deze delegatie zullen begeven. Volgens te Londen binnengekomen benen ten zal de toestand, die de Duitsche ministers bij hun aankomst te Parijs zullen aantreffen, ongeveer als volgt er uit zienn Men zal beginnen met hen uiteen te zetten dat zij thans een unieke gelegenheid hebben Duitschland van een bankroet te redden, de Fransch-Duitsche betrekkingen te verbeteren en de zwaar geladen atmosfeer van Europa te verlichten. Men zal een beroep op hen doen financieele en politieke garanties te ge- ven, doch hierbij tevens er op wijzen, dat men niet uit is op de vernedering van Duitschland. De mogelijkheid blijft open, dat een compromis over de „politieke vorde ringen" van Frankrijk bereikt zal kunnen worden. Te Londen is men van meening, dat de overeenstemming in Parijs reeds zoo ver is gevorderd dat de Duitsche ministers als het ware voor „faits accomplis" zullen wor den gesteld. De handel in deviezen in Duitsch- land. De Duitsche Rijksbank maakt bekend, dat zij in aansluiting op de verordeningen inzake den handel in buitenlandsche betalingsmid delen de credietinstellingen, die tot dusverre met haar in discontpverkeer hebben ge staan, gemachtigd heeft als commissionnair handel te drijven in deviezen. De credietin stellingen moeten de binnenkomende beta lingsmiddelen onmiddellijk tegen de zakelij ke voorwaarden van ae Rijksbank aan de daarvoor aangewezen rijksbankinstelling af leveren. Decernaat voor de vergrijpen tegen de Noodverordening. De politiepresident te Berlijn deelt mede: Op grond van de noodverordening van den rijkspresident d.d. 15 Juli 1931 betreffende het verkeer met buitenlandsche betalingsmid delen en de noodverordening betreffende de publicatie van koersen is bij het politiepresi- dium een „decernaat" gevormd onder leiding van Kriminalrat Vorwerk. Dit decernaat heeft tot taak vergrijpen tegen de genoemde verordeningen met alle ter beschikking staan de middelen tegen te gaan. De politie-presi- dent zal deze zaken direct ter behandeling geven aan de rechtbank. Buitenlanders, die zich schuldig maken aan vergrijpen tegen de in aanmerking ko mende verordeningen zullen zonder pardon in hechtenis worden genomen en onder poli- tiegeleide over de grens worden gezet. De Fransche ministerraad bijeen. De Fransche mimsteraad is reeds gister middag om vijf uur onder voorzitterschap van den president der republiek, Paul Dou- me, bijreengekomen ten einde te beraadsla gen over het in de morgenuren bij de bespre kingen met Henderson en Stimson uitgewerk te program. Een tweede conferentie in het gebouw van den eersten minister, is tot he denmorgen uitgesteld. Het officieele communiqué. Het officieele communiqué over de Fran sche kabinetszitting van gister luidt als volgt: De ministerraad heeft den in Europa door de Duitsche financieele crisis ontstanen toestand, bestudeerd. Minister-president Laval heeft een rapport uitgebracht over de onderhandelingen, die in den loop van den morgen hebben plaatsge vonden tusschen de Fransche regeering en Stimson en Henderson. Briand heeft mede deeling gedaan van de a s. reis van rijkskan selier Bruening en misister Curtius naar Pa rijs. Na de onderhandelingen tusschen de Duit sche en Fransche ministers zal de bijeen komst van de té Parijs bijeengekomen minis ters plaats vinden. De ministerraad heeft de middelen van actie onderzocht, waartoe Frankrijk in initiatief zal nemen en die in staat schijnen het vertouwern en het crediet in Europa weer te herstellen. Ook de finan cieele garanties en de maatregelen ter poli tieke tevredenstelling zijn onderzocht. Goede verwachtingen in Frankrijk. In Fransche kringen wordt algemeen aan genomen dat de a.s. besprekingen met de Duitsche ministers tot een volledige verlich ting der huidige situatie en in het bijzonder tot een werkelijke ontspanning der Fransch- Duitsche betrekkingen zullen leiden. De Fransche pers juicht de ontwikkeling der gebeurtenissen, zooals in de afgeloopen 24 uren is geschied, toe, doch knoopt hier de opmerking aan vast, dat evenals te voren zal worden vastgehouden aan de oude opvat ting. Intusschen worden te Parijs de besprekin gen voortgezet. Aan den maaltijd, welke door den Ameri- kaanschen ambassadeur te Parijs, Edge, gis termiddag aan de leden der Fransche regee ring werd aangeboden, werd behalve door Briand, Laval, Tardieu, Flandin en Pietri, deelgenomen door eenige Amerikaansche bankiers. Minister Henderson heeft zich op het laat ste oogenblik om onbekende reden laten ex- cuseeren. Geen renteverhooging bij de Duitsche Rentenbank-Creditanstalt. De Duitsche Rentenbank-Creditanstalt (Landwirtschaftliche Centralbank) heeft, ten einde den landbouw eenige verlichting te brengen, besloten tot nader order af te zien van de aanpassing der rentevoorwaarden aan de sterk verhoogde rijksbankdiscontorente. De renten door de D.R.K. aan de met haar in handelsrelatie staande banken op het oogenblik te berekenen, blijven diensvolgens onveranderd. Curtius en Bruening naar Parijs zonder officieel uitgenoodigd te zijn. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheici, die maatregeien te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam:Naam: Adres:Adres: Naam:Naam: Adres:Adres: PACKET 16 x niet op Vrijdag en Zaterdag'. o niet op Zaterdag. sche ministers naar Parijs, zonder daartoe een uitnoodiging te hebben ontvangen. De gedachte, om Bruening en Curtius naar Parijs te ontbeden, zou afkomstig zijn van Henderson. Laval kon van den Franschen ministerraad geen machtiging krijgen, om de Duitsche ministers officieel uit te noodigen. De rechtervleugel van zijn kabinet heeft zich hiertegen beslist verzet. De Fransche regee ring gaat er echter mee accoord, dat Brue ning en Curtius naar Parijs komen. In de praktijk is er dus weinig verschil, want zij zullen alle besprekingen bijwonen, maar het onderscheid is met opzet gemaakt Een crediet aan Duitschland-3 De geheel Fransche pers verwacht met spanning de aankomst van de Duitsche mi nisters te Parijs, waar zij Zaterdagmiddag zullen aankomen. Inmiddels put men zich uit in gissingen omtrent de besluiten van den ministerraad, die in elk geval voor hulpverleening echter garantie van Duitschland verwacht. Volgens een aantal bladen zou men in principe hebben besloten, Duitschland door ae Bank van Engeland, de Bank van Frank rijk en de Federale Reserve Bank een crediet van 500 millioen dollar toe te staan ter vei ligstelling van de Mark. Dit crediet zou dan later worden omgezet in een leening van de zelfde grootte, waaraan zouden deelnemen Frankrijk, Engeland, Amerika, Italië en Bel gië en welke leening in 10 jaar aflosbaar zou ziin Een nog in te stellen commissie zou toe zicht houden op de aflossing van de leening, die door de Bank voor Intern. Betaling zou worden uitgegeven. Volgens de „Excelsior" bestaat het Fran sche plan uit vijf hoofdpunten, die betrek king hebben op de Fransche hulpverleening en de door Frankrijk geëischte garantie. Vol gens deze punten zullen de Europeesche groote mogendheden en Amerika de Bank voor Intern. Betalingen de voor Duitschland noodige credieten ter beschikking moeten stellen. De Int. Bank zal deze credieten aan Duitschland leenen. Zij zullen de Europee sche groote mogendheden en Amerika de Bank voor Intern. Betalingen de voor Duitschland noodige credieten ter beschik king moeten stellen. De Int. Bank zal deze credieten aan Duitschland leenen. Zij zullen worden gegarandeerd door de gewone in komsten van het rijk. De Duitsche rijksregeering heeft daarente gen de verplichting gedurende een bepaalde periode niets te doen, wat het vertrouwen kan schokken en wat aanleiding zou kunnen zijn voor verzwakking van de mark. Ook een Berlijnsch blad heeft uit Parijs vernomen, dat Laval bereid zou zijn, toe te stemmen in een gezamenlijk crediet aan Duitschland van 500 millioen dollar, welk crediet naderhand zal worden omgezet in een internationael leening. Volgens het blad zou men hebben gedacht aan de inkomsten van de rijksspoorwegen als garantie voor deze leening. Een Engelsche meening. De diplomatieke medewerker van de „Daily Herald", die zijn inlichtingen uit regeerings- kringen zelf heeft, merkt op dat het in on derpand geven der Duitsche douanetarieven, die ter beschikking zullen worden gqsteld van een commissie, die deze bedragen en het aangaan van verdere leeningen door Duitschland moet controleeren, Duitschland in een zelfde positie brengt als China -ten tij de der Mandsjoe's en Turkije ten tijde van Abdul Hamid. Het blad acht het onmogelijk, dat Duitsch land accoord kan gaan met een buitenland sche controle. Engeland zelf kan echter hier bij niet over het hoofd zien, dat een derge lijke bepaling voor een groot aantal jaren een belemmering zou zijn voor elke verla ging van douanetarieven. Zelfs zou een der gelijk plan een verlaging volkomen onmoge lijk kunnen maken. Het geheel Fransche plan en ook de opzet van de besprekingen loopt er op uit, de Duit schers te Parijs reeds op verschillende pun ten vast te leggen, voornamelijk voor zoover het de politieke punten betreft. Indien de Franschen hierin echter niet slagen, dan zijn de vooruitzichten voor de Londensché confe rentie zeer ongunstig. Geen opzegging van Amerikaan sche of Engelsche credieten in Duitschland. Volgens de Times hebben de Engelsche disconto-huizen in samenwerking met Ameri kaansche banken, maatregelen getroffen om het accepteeren van wisselcredieten op Duitschland voort te zetten. Er zal dus geen beperking van het bestaande crediet plaats vinden. Tengevolge van de gevoerde bespre kingen zou de toestand van het Duitsche cre diet iets beter zijn geworden. Vernomen wordt, dat alle vooraanstaande New-Yorksche bankhuizen hebben besloten hun loopende accepten te handhaven en voorloopig geen nieuwe credieten in Duitsch land op te zeggen of voorschotten terug te nemen. Econ. Partij en Soc.-Dem. Partij tegen bijeenroeping van den Rijksdag. Naar verluidt zal de Economische Partij in de heden plaats vindende zitting van het Seniorenconvent tegen de bijeenroeping van den Rijksdag stemmen. Volgens een bericht uit Bremen heeft al daar de soc.-dem. rijksdagafgevaardigde dr. Seeger een redevoering gehouden, waarin hij uiteenzette, dat de soc.-dem. partij tijdens de bijeenkomst van het seniorenconvent tegen de bijeenroeping van den Rijksdag zal stemmen. Geen dansmuziek. Het W.B. meldt, dat na de radiorede van minister Dietrich, over de beteekenis van de jongste financieele noodverordeningen werd medegedeeld, dat de nummers dansmuziek, welke verder op het program stonden, niet zouden worden uitgevoerd, teneinde het pu bliek in de gelegenheid te stellen den ernst van den toestand te beseffen en daarnaar te handelen. Tevens werd verzocht het slot van het program, n.1. het Duitschlandlied, met groote toewijding aan te hooren. De beurzen waarschijnlijk Maan dag nog niet weer open. Onze correspondent te Berlijn seinde gis- teravond: De commissie van het bestuur van de Ber- lijnsche beurs, welke de kwestie van het her stel y^n het officieele beursverkeffx ojyfer-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1