Alkmaarsclte Courant. fRidteidaad Stad w Omgeving. Honderd drie en dertigste Jaargang. nieuwe aanklacht tegen n jack diamond. de nalatenschap van fourie autobus in turkije in een rivier gestort. botsing in de lucht. communisten te leipzig be schieten politieauto. onulusten te breslau. de „ANGRIFF" VOOR 8 DAGEN VERBODEN. EEN MILLIOENEN-ERFENIS. genootschappen zware aardbeving ii. zuid- amerika. wi*t conflict van den paus met de italiaansche regeering. werd- het zilveren jubileum van i „orpheus". j 1931 Ho. 16ö VrUdag 1? Juli. Geheime stokerij? De federale autoriteiten zullen den bandietenleider Jack Dimond wederom in staat van beschuldiging stellen we gens het in bezit hebben van een clan destiene stokerij in zijn modelhofstede in de bergen van Catskill. Indien de beschuldiging gegrond blijkt, zou Diamond twee jaren gevange nisstraf en een groote boete knjg Men weet dat Jack Diamond juist persisteren voor een ander hei laste gelegd feit werd vrijgesproken. l Procedure op groote schaal V D. meldt uit Johannesburg dat een crnnt aantal Zuid-Afrikaansche afstam melingen van den Franschen Hugenoot- emigrant Louis Fourie een procediu-e zijn begonnen om hun aanspraken kend te Mgei. op de j0™ Fourie, welke beheerd wordt door Fransche regeering en inmiddels gest gen is tot een bedrag van 17 millioe P°Ookt(ie'1 Zuid-Afrikaansche minister voor het mijnwezen, Fourie, is een dei afstammelingen van den Hugenoot- emigrant en in verband met zijn huidige functie worden de meeste brieven van pretendenten aan hem gericht. Hij ver klaarde echter persoonlijk niet mee te doen aan de actie om de aanspraken op het fortuin erkend te krijgen. 12 personen verdronken Volgens berichten uit Constantinopel is gisteren een volle autobus in de Ghe- dizrivier gestort. Van de 15 inzittenden gelukte het slechts drie uit d-. gesloten wagen te komen en zich te redden, overige 12 verdronken. De Vier dooden In de omgeving van de stad San An tonio in den staat Texas zijn twee mili taire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen, waarbij vier militaire vliegers om het leven kwamen. Woensdagavond is te Leipzig-Lindenau een politieauto door de menigte bescho ten. Er werden 15 schoten gelost. De po litie beantwoordde het. vuur. De daders namen hierop de vlucht. Er is nog niet vastgesteld of er gewonden zijn te be treuren. Later kwam het tot nieuwe sa menscholingen die door de politie wer den uiteen gejaagd. Er werden 25 perso nen gearresteerd. Er zijn aan politiezijde geen gewonden. Ook te Breslau is het Woensdag niet rustig gebleven. Na afloop van een ver gadering van comunisten trachtten deze een optocht te formeeren hetgeen door de politie werd belet. Op de ,Ring" werd de politie met mes sen bedreigd. De belhamels werden uit een geslagen. Vier arrestaties hadden plaats. ERNSTIGE ONLUSTEN IN ERITSCH-INDIË. Gisteren heeft een duizendkoppige menigte de gevangenis bestormd in de Indische stad Pudukotah. Alle gevange nen werden in vrijheid gesteld. Nadat de menigte de plaatselijke politie had over weldigd, greep zij de openbare gebou wen aan o.a. het paleis van den 5e- stuurspresident. Verscheidene andere gebouwen werden in brand gestoken. Deze onlusten zijn het gevolg van voor nemens tot verhooging der belastingen op bezittingen. Naar de districtsleiding van de N. S. D A. P. mededeelt is de „Angriff" we gens een artikel in het nummer van gister, getiteld N. S. D. A. P. en de Stahyielm" voor den tijd van 8 dagen verboden Een groot aantal Zuid-Afrikaansche af stammelingen van den Fransche Hugenoot- emigrant Louis Fourie zijn een procedure be gonnen om te trachten, hun aanspraken er kend te krijgen op de erfenis van Louis Lourie, die beheerd wordt door de Fransche regeering en inmiddels gestegen is tot een bedrag van 17 millioen Pond Sterling. Ook ue Zuidafrikaansche minister voor het mijn wezen Fourie is een der afstammelingen van oen Hugenoot-emigrant en in verband met 2|jn huidige functie worden de meeste brie ven van pretendenten aan hem gericht. Hij verklaarde echter, persoonlijk niet mee te doen aan de actie om de aanspraken op het fortuin erkend te krijgen. MUTATIE8 IN HET ROODE LEGER. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Volkscommissaris van Oorlog, Woro- schilow, in overleg met den Oorlogs- en Revolutieraad ge- ouderling E, cbheTSoc?irndien we,de" comsen r en,oemd voor zes leger- Kuch' Finsche grens in garnizoen liggen DE COMMUNISTEN EN DE KERK kerkSinot PartiJ' n°g tot een kerkgenootschap behooren, in vele Ve llen zelfs de functie vervullen. naar de meening van de munist ?ntÜi°le Commissie een Com- ksnhAhnm u6en kerkeliJke gemeente rommnn- ^6ft zij bev°len dat deze Communisten direct uit de partij moe ten worden gestooten en streng moeten worden gestraft. 8 w ERNSTIG INSTORTINGSONGELUK TE BOEDAPEST. t dooden. Twaalf gewonden. o* «7, ??lddaguren heeft gisteren in de Y/adislaus-strasse te Boedapest een ernstig ongeluk plaats gehad. Tegen drie uren bemerkten voorbij gangers dat een reeds opgetrokken deel van een in aanbouw zijnd dubbelhuis van vier verdiepingen plotseling begon te zwenken. Reeds op hetzelfde oogen- blik brak dit gedeelte van het huis met groot geraas. Er zijn reeds twee dooden en 12 zwaar gewonden te betreuren. Acht bouwvakarbeiders worden vermist. nog BIJ POLITIEKE MOORD DARMSTADT. Bij de uitbetaling der werkloozenon- dersteuning te Groos Gerau kwam het gisteravond tot een woordenwisseling tusschen een communist en een natio- naal-socialist waarbij de 34-jarige Ham- mer den nationaaisocialist in het gezicht sloeg. Hierop snelde de 25-jarige werk- looze ingenieur S., troepenleider der na- tionaalsocialistische S. A. naar het par tijbureau en haalde daar een revolver waarmede hij terugkeerde. Toen nu tij dens een nieuwe woordenwisseling Hammer de hand ophief, vuurde S. on middellijk, waarop Hammer doodelijk getroffen in elkaar zakte. Op hetzelfde oogenblik sprong de werklooze Wehn- hoefer toe om S. den revolver te ont rukken. Deze schoot voor de tweede maal en trof W. in de longen. S. vlucht te en loste nog verscheidene schoten waardoor de werklooze Winter in den rechterarm werd gewond. Later stelde S. zich ter beschikking van de politie. Oppersten de volgende mutaties in het Roode Leger beoogt. De voormalige voorzitter van de maatschap- jn Ossoaviachim, Fischman, wordt be noemd tot chef van alle militaire instel lingen in de Sovjet Unie. Tot plaatsver vangende chefs van de Russische mili taire luchtvaart werden twee oud-offi cieren van den Russischen Keizerlijken Genera'en Staf, Naumow en Mensche- DE VRIJWILLIGE ARBEIDSDIENST IN DUITSCHLAND. De Duitsche Rijksraad heeft Donderdag kennis genomen van de wijziging der tol- verordening van 23 Juni j.1. en keurde artikel 12 der verordening betreffende den eisch van den vrijwilligen arbeidsdienst, dat bepaalt •dat de gemeenten verplicht zijn tegen schade loosstelling onderdag en verzorging ter be schikking te stellen van de werkdienstwilli- gen, goed. Voorts werden kleine voorstellen afgehandeld. Uit Quito wordt gemeld, dat Midden Equador is geteisterd door een ernstige aardbeving. De hoofdstad van de provincie Leon Latacunga, die ten Zuiden van Quito ligt en 10.000 inwoners telt, zou er 'het ergst aan toe zijn. Een deel der stad zou totaal zijn vernield. Het aantal dooden is nog niet bekend. De president van Equador en de mi nister van binnenlandsche zaken hebben zich terstond naar de plaats des onheils begeven SPRINKHANENPLAAG IN PALESTINA. Wolken van sprinkhanen zijn Zuid-Trans jordanië binnengedrongen en hebben tenge volge van gebrek aan voedsel zelfs kudden schapen aangevallen. Naar het schijnt heeft de regeering onvol doende voorzorgsmaatregelen genomen tegen de sprinkhaanovervallen, want het meeren I deel van de oogst zou zijn vernietigd EEN VERDRAAGZAAM ECHTGENOOT. De rechter te Winchester had dezer dagen de volgende geschiedenis te behandelen Jessie May Mack, uit Devonshire, 24 jaar oud, ging naar Londen en trouwde met een politieagent. Zij liet hem in den steek en trouwde te New Castle met een zeeman, aan wien zij had verteld een jongedochter te zijn Eenige dagen later ging de man aan boord. De jonge dame ontmoette toen een oorlogsmatroos. Zij trouwde met hem te Portsmouth. Voor den rechter te Winchester bekende zij haar dubbele bigamie. Maar daar haar rechtmatige echtgenoot bereid was haar te vergeven, kwam zij vrij, doordat zij aan hem werd uitgeleverd. Twee weken later echter ontmoette zij weer een man, die haar beviel. En zij trouwde met hem te Portsmouth. Zoo kwam zij opnieuw in het bankje te Winchester. De poht.eagent wilde haar wederom helpen. „Hij is een buitengewoon toegedaan eent- genoot", constateerae de rechter, maar ve frniiwlustme longe dame tege- oordeelde de trouwlustige jonge lijkertijd tot tien maanden gevangenis. Verbetering van de verhouding. Gisteren protesteerde de °sshe7y°tikaan mano, het officieel orgaan van het Vatikaan, tegen het verschijnen van een tegen den paus gericht pamflet, dat aan verschillende kios ken werd verkocht. Hierdoor werd de aan dacht der autoriteiten op het schotschrift ge richt en nog gisteren werden alle onverkoch te exemplaren in beslag genomen door e politie die ook een onderzoek instelde naar de schrijvers van het pamflet. Overeenkom stig het concordaat met het Vaticaan zullen zij worden gestraft wegens beleediging van den paus op Italiaansch grondgebied en wel volgens dezelfde strafmaat waarmee ook be leediging van den koning wordt gestraft. Volgens mededeeling van de zijde der Ita- liaansche autoriteiten zouden de vier schrij vers geen fascisten zijn. In kringen van het Vaticaan heeft het snelle ingrijpen der regee ring een uitstekenden indruk gemaakt. Men ziet er een teeken in, dat men ook in regee- ringskringen een oplossing van het huidige conflict wenscht. Tot verzoening bereid? De „Osservatore Romano" publiceert de door het fascistisch partijdirectorium aange nomen resoluties ten aanzien van de jongste pauselijke encycliek en verklaart, met een ha telijke opmerking aan het adres van de Ita- liaansche pers, die deze encycliek niet gepu bliceerd heeft, dat zij in het geheel niet bang is om den onverkorten tekst van de fascisti sche resoluties af te drukken. Allen, die we ten waarom het gaat en die de encycliek ge lezen hebben, kunnen weten welke stellin gen de paus heeft verdedigd en kunnen zelf daarover oordeelen. De verklaringen van het fascistisch partijdirectorium beperken zich tot de bijzaken en gaan op de hoofdstrekking van de pauselijke encycliek niet in. „Wanneer wij" aldus de „Osservatore Romano" „daaruit de conclusie moeten trekken, dat men op al het andere niets weet te antwoorden, dan nemen wij daarvan gaar ne kennis". Ingaande op de details van de fascistische resoluties, schrijft het blad, dat de paus niet gezegd' heeft, dat de eed aan het fascisme werd afgelegd om den broode, om een baan tje of om het leven te redden, doch slechts erop heeft gewezen, dat het lidmaatschap en de eed voor velen onder de huidige omstan digheden brood, een baantje en het leven be- teekenen. De beschuldiging van solidariteit tusschen de vrijmetselarij en het Vaticaan heeft de „Osservatore Romano" reeds her haaldelijk weerlegd. Wat de jeugdopvoeding 'betreft, verwijst het blad naar een verklaring van den paus van ouderen datum, waarin be zwaar wordt gemaakt tegen de eerste resul taten van een opvoeding, die geen christelijke opvoeding is. In het algemeen is men in Italiaansche poli tieke kringen van meening, dat het antwoord van het officieele orgaan van het Vaticaan rustiger van toon is dan men in het algemeen had verwacht, waaruit men zelfs reeds op timistische conclusies trekt, dat men weder zijds tot verzoening bereid zou zijn. INVOER VAN STEENKOOL IN FRANKRIJK. Tijdelijk vergunning noodig. De Fransche staatscourant publiceer de gister een decreet, volgens hetwelk bij wijze van uitzondering en als tijde lijke maatregel van 20 Juli af voor den invoer per spoor en van 27 Juli af voor den invoer per schip, de invoer van steenkool, bruinkool en bruinkoolbriket ten, alsmede van cokes wordt onderwor pen aan het verleenen van een invoer vergunning. Bij tweede decreet wordt een commissie ingesteld, die a/viseeren zal over de aanvragen om invoerver gunningen. Naar het Corr. Bur. verneemt heeft de Fransche regeering dezer dagen den heer Guillaume, directeur-generaal van de Saarmijnen, naar Den Haag gezon den, om ten departemente van Buiten- landsche Zaken mededeeling te doen van haar voornemen, de steenkoolpro ductie in het eigen land en, in meerdere mate, den steenkoolinvoer te beperken, met voorkoming, zooveel mogelijk, van discriminatie. In verband met een en ander is de Ne- derlandsche regeering voor de bij deze aangelegenheid betrokken Nederland- sche belangen bij herhaling bij de Fran sche regeering opgekomen. Deskundigen bevinden zich te Parijs, om het gezant schap zooveel mogelijk bij te staan. EXCURSIE NAAR DE AMSTER- DAMSCHE WATERLEIDING-DUINEN. Begunstigd door (prachtig .zomerweer heb ben de leden onzer plaatselijke afdeeling der Nederlandsche Natuurhistorische Vereeni- ging gecombineerd met de Haarlemsche af deeling op Zondag 12 Juli een bezoek ge bracht aan de Amsterdamsche Waterleiding duinen. Dit terrein van 4300 H.A. strekt zich uit van Zandvoort tot bij Noordwijk en is een der voornaamste plaatsen waar de drinkwaterwinning van onze hoofdstad plaats heeft. Den laatsten tijd is de vraag herhaaldelijk gesteld of de onttrekking van groote hoéveel heden water, noodig voor een stad als Am-' sterdam geen nadeel voor de vegetatie zou meebrengen, doordat de stand van het bo demwater daardoor zou dalen; hierdoor zou den geheele duincomplexen geleidelijk uitdro gen hetgeen een verdwijnen van de duinflora zou ten gevolge hebben met het onvermijde lijke uitsterven van zeldzame duinplanten. Zoo eenvoudig is echter de zaak niet en zonder op het bovengenoemde verder in te gaan worden andere oorzaken gememoreerd, zooals het afgraven van duinterreinen waar door geheele duinen radicaal vernietigd wor den alsmede het afvreten door konijnen waardoor ontegenzeggelijk groot nadeel aan onze duinflora wordt toegebracht. Men zl] dus voorzichtig en hoede zich ervoor deze zeker belangrijke kwestie niet te eenzijdig te beschouwen. De excursionisten nu kregen van de Vogel- zangsche bosschen niet direct een indruk van te groote.droogte der terreinen; prachtig be groeid zijn deze duinterreinen, zoodat de wandeling ondanks de warmte tot een genot Loopende door uitgestrekte stukken be groeid met de stekelige duindoorns bewon derde men de heggerank Bryonia dioeca die met zijn kurketrekkervormig geworden ranken zich aan stam of stengel van andere planten vasthecht. Langs rijkelijk bloeiend slangenkruid en ossetöng. Ruwbladigen waarvan ook witte variëteiten werden gevon den, werd een duinpan bereikt, waaronder wellicht een voor water ondoordringbare veenlaag ligt en waarin zich reeds vele jaren geleden een natuurlijk berkenboschje heeft gevormd. Maar vooral is dit duinvalleitje voor den botanicus van belang doordat niet alleen de moeraswespen-orchis hier in groote getalen groeit, ook de zeldzamere orchidee Herminium staat hier in meerdere exempla ren. Bloeiende doornappel, de mooie roode ster retjes van de guichelheil en de hoogopschie- tende fraaie zwarte toorts Verhaxum nig- rum werden rijkelijk bloeiend aangetrof fen. Overal bloeiden volop de ligusters met de glimmende donkergroene bladeren en trossen wee-zoet ruikende op sering gelijkende bloe men; hiervan werd ook gevonden een lichter gekleurd exemplaar, met geelwitte bloemen en waarvan de bladeren lichter groen ge kleurd zijn dan die van Ligustrum vulgare. De plantkundigen zijn het er met elkaar nog niet overeens of men hier met een mutatie of een variatie te doen heeft. Het Jacobskruiskruid, dat een paar jaar geleden zoo sterk door den strengen vorst geleden had, zoodat de plant bijna geheel verdwenen was, stond nu prachtig in bloei in duizenden exemplaren langs een aer kanalen. Hier vond men de voor onze flora zeldzame pluimhyacinth Muscari comosum wel ke plant verwant is aan de bekende vroege bloeiers uit onze tuinen, de bekende druifjes of druifhyacinth. Rijkelijk bloeide de valsche salie (Teucrium Scorodonia) van welke plant de diep gegroef de bladeren veel overeenkomst vertoonen met die van de echte salie (Salvia) terwijl van hetzelfde geslacht ook de gamander (Peucri- um chamoedrys) bloeide. Forsche exemplaren van de gevlekte scheerling, die een lengte bereikten van 4 M. trokken zeer de aandacht. Verder worde nog vermeld dat de mooie gestreepte zebra-rupsen rijkelijk op het Ja cobskruiskruid voorkwamen en dat een der deelnemers een Julikever wist te bemachti gen, een der Bladsprietigen met wit gevlekte dekschilden die een piepend geluid laat hoo- ren wanneer de kever voorzichtig tusschen de vingers wordt geknepen. Uit deze zeer onvolledige opnoeming van al hetgeen er door de deelnemers op floris- tisch en faunistisch gebied werd waargeno men blijkt weer welke prachtige brokken na tuur nog in ons land zijn te vinden en hoe veel er te bewonderen en te genieten is door hen die een open oog voor de schoonheden van ons eigen land hebben. Gelukkig dat deze terreinen het eigendom zijn van de Am sterdamsche Waterleiding, zoodat er geen gevaar bestaat dat deze in afaenMrén tijd zullen verloren gaan. j i i k - De ontvangst in den Muziektuin. De ontvangst van het Duitsche koor, die gister was vastgesteld op kwart voor 4 in den muziektuin, kon pas plaats hebben om half 6, doordat de gasten, per autobus rei zende, vertraging hadden gehad, ondanks de wenken van twee leden van „Orpheus's"- jubileum-comité in Arnhem, die daarheen wa ren vertrokken om hun Duitsche zangbroe ders op te wachten en maatregelen te nemen voor een vlot verloop van den tocht. Aan de hartelijkheid van de ontvangst heeft de late aankomst geen afbreuk gedaan. Toen de Duitsche gasten den Muziektuin betraden, zong „Orpheus" hen toe „Bleib Deutsch du herrlich Land am Rhein", hetzelfde lied dat den Alkmaardars bij hun komst in Solingen had tegengeklonken. De „Bergisches Echo" antwoordde hierop met het krachtig gezon gen „Wilhelmus". De voorzitters der beide koren spraken vervolgens een kort begroetingswoord, waar op gebruik werd gemaakt van de gelegenheid tot hernieuwing van de in Solingen begonnen kennismaking. Deze begroeting was van bei de zijden bijzonder hartelijk. Lang kon zij echter niet duren, want men moest nog dineeren. Een tiental leden van het jongenskoor was inmiddels reeds naar de woning van verschillende leden van „Orpheus" geweest, om de komst van één of meer van de Duitschers aan te kondigen, zoo dat, toen deze arriveerden, de tafels gedekt stonden. Kerkconcert. Een groote menigte begaf zich gister avond naar de Groote Kerk, ter bijwoning van het jubileumconcert dat het mannenkoor „Orpheus" gaf ter herdenking van het 25- jarig bestaan van het koor. Blijkbaar had men op een talrijk bezoek gerekend, want men had vele stoelen bijgezet en hoewel niet allen bezet waren, kan men toch verklaren dat de kerk vol was. Voor dit concert was een keurig programmaboekje vervaardigd, waar in de portretten van burgemeester Wendelaar (beschermheer), Nico Hoogerwerf (dirigent), P. A. van Langen (organist) en een groep van het bestuur met de jubileumcommissie van „Orpheus", een bijdrage van den eere- veorzitter J. J. T. Kooij, een lijst van namen van het eere-comité, een korte herinnering aan Orpheus' reis naar Solingen, alsmede een kort welkomstwoord, beide van den bur gemeester, als inleiding dienden voor de zangteksten. Het mannenkoor „Bergisches Echo" uit Solingen-Widdert bracht bij deze gelegenheid onze zangers een tegenbezoek en nam aan dit concert een werkzaam aandeel. De gewoonte bij deze concerten is dat als openingsnummer een orgelstuk gekozen wordt, ook nu week men daar niet vanaf en speelde van Langen, op de van hem bekende wijze, dat is nauwgezet en met kleurrijke re gistratie, een „Toccata" van Widor. waarop Orpheus volgde met „Bede voor het Vader land" van Valerius, in de bewerking van Hoogerwerf en „Grabgesang" vai Flem- ming. „Grabgesang" was heel mooi van uit voering, ook het Oud-Hollandsche lied, met een misschien wat te forschen uuifc van het eerste couplet. De Duitsche gasten toonden hun kunnen in „Zum Sanctus" van Schubert, en in nog een ander nummer, beide in pianis simo en pianostemming, in vreHte schakeerin- fen zij bleken uit te munten. (Het p.p. in chubert's koor en ook in het volgende num mer werd prachtig volgehouden). Er waren echter nog meer gasten. Het Haarlemsch dubbelmannenkwartet „Inter Nos", onder leiding van Hoogerwerf, nam ook deel aan dit concert. Het bleek een ensemble van uitmuntend gehalte te zijn met magnifieke tenoren dat drie nummers zong ni. van Rameau, S. Breu en van M. Sen- dej. Jammer dat de muziek van deze num- mys zich in p.p. kleur bewoog. Als men reedt twee nummers op die manier gehoord heeft en men moet dan nog drie coupletten „Wald- einsamkeitaanhooren, dan wordt het hoe voortreffelijk men ze ook zingt -wel wat zwaar op de hand. Ik verlangde dan ock zeer sterk naar een frisch klinkend forto En dat kwam gelukkig. Cpheus trad op met een van inhoud zeer afwisselend, mooi klinkend koor van Octavé Isore en met „de Ruïne" van onzen Ludwisr Felix Brandts Buys, en bij het hooren dezer stukken leefde je op, ook door de uitmuntende vertolking. De Duitschers zongen nog Psalm 23 van Schubert, daarin kwamen zij ook an ders voor den dag. 't Werd mooi gezongen maar bij forte's zooals aan het slot bij Hal leluja constateerde men eenige schraalheid bjj de tenoren. Onder leiding van den Duit- schen dirigent Willy Schel 1 zongen Orpheus en de gasten gezamelijk „Vexilla Regis" van M. Neumann, 'n waardig slot van dezen avond. Er waren ook solisten, n.1. mevr. Aenne Höhne (sopraan) en de heer Willy Krebs (bas) beiden uit Solingen, 't Spijt me, dat ik het zeggen moet, maar hun zingen werd een teleurstelling. Had de reis hun te veel: ver moeid? (Men was 's morgens, zoo verklaarde men mij, om half vier met autobussen uit So lingen vertrokken), 'k Weet het niet, maar een teleurstelling was het zeker. Noode miste ik het jongenskoor bij dit concert, zij hadden de solisten uitstekend kunnen vervangen. Orpheus heeft dus 25 jaar lang, met af wisselend voor- en tegenspoed, bestaan. Hoogerwerf, de dirigent, die bij zijn benoe ming als zoodanig, Roeske moest vervangen, heeft zich schitterend gehandhaafd. Orpheus waardeerde zijn werk door trouwe opkomst op de repetitie's, daardoor zal het Hooger werf gegeven zijp het koor steeds hooger op te voeren. A. K. De receptie in het Gulden Vlies. Na afloop van het concert begaven de bei de zangkoren en vele genoodigden met be langstellenden zich naar 't Gulden Vlies, waar het jubileerende „Orpheus" recipieerde. In een ommezien was de groote schouw burgzaal, welke voor deze gelegenheid aar dig was versierd, geheel met belangstellen den gevuld. Vooral het tooneel was in een waren bloementuin herschapen. Een strijkje zorgde voor aangename muzikale opluiste ring. „Orpheus" voorzitter, de heer van Beek, heette alle aanwezigen van harte welkom, zijn genoegen erover uitsprekende, dat men na het mooie concert te hebben gehoord, ook nog deze receptie wilde meemaken. Tot zijn spijt aldus spr. kon de eere-voorzit- ter, burgemeester Wendelaar, niet aanwezig zijn daar hij in den Helder een vergadering moest presideeren; morgen echter zal hij ten stadhuize ons koo- toespreken. Dank bracht spr. voorts aan de leden van het eere-comité, die, door daarin zitting te willen nemen, deze feestviering meerderen luister wilden bijzet ten. 'Hierna maakten vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen gebruik om het jubileerende „Orpheus" te complimenteeren. Namens V.V.V. sprak de heer D. Marga- dant woorden van gelukwensch, er zijn ge noegen over uitsprekende, dat het Duitsche zangkoor „Bergisches Ecno" naar Alkmaar was gekomen, om dit feest mede te vieren. Spr. wenschte „Orpheus" in het vervolg nog veel voorspoed toe. Namens Haarlem's Mannenkoor „Cae- cilia" en „Het Dubbel Mannenkwartet" van daar sprak de heer J. Dal woorden van gelukwensch hetgeen hij deed met een bijzon dere voorliefde, omdat genoemde koren en Orpheus niet alleen hetzelfde doel beoogen, maar ook denzelfden directeur N. Hooger werf bezitten. Spr. herinnerde aan de steeds goed geslaagde gecombineerde concerten van Hoogerwerf's koren uit Alkmaar, Wormer- veer en Haarlem en uitte den wensch, dat Orpheus onder zoo hoog deskundige leiding nog steeds mogen groeien en bloeien. A's blijk van belangstelling bood spr. het bestuur van Orpheus een herinneringsmedaille aan met den wensch, dat de vriendschap, die er tusschen beide koren steeds was, er steeds blijven zal. In het Duitsch richtte spr. zich vervolgens tot zijn Solinger vrienden. Bij het noemen van den naam Orpheus, aldus spr., behoort de naam „Bergisches Echo" genoemd te worden. Want er zijn in Duitschland tus schen beide koren banden van vriendschap gelegd, die thans in Holland nog sterker worden gemaakt. Spr. eindigde met den aan hef: Hoog Bergisches Echo, Hoog Qrpheus Alkmaar, waarmee alle aanwezigen spon taan instemden. Vervolgens voerden nog het woord de heer Blokker, namens het oud stedelijk muziek corps, onder aanbieding van een medaille; de heer Molenaar namens „de Halter", dankend voor de medewerking welke „de Halter" steeds van Orpheus mocht ondervinden en met den wensch van een gezond vereenigings- leven een bloemstuk aanbiedend; de heer de Rie namens „Turnlust" eveneens bloemen aanbiedend; de heer A. H. Haasbroek sprak namens het Dubbelmannenkwartet „Zang en Vriendschap", er aan herinnerende, dat dit koor uit de boezem van Orpheus was voort gekomen; speciaal complimenteerde spr. de neeren v. Beek, Groot, Hartog en Kommer, die vanaf de oprichting dus ook een kwart eeuw lid van Orpheus zijn. Ook spr. bood bloemen aan. De voorzitter dankte voor deze woorden, de wensch uitsprekende, dat de le den van „Zang en Vriendschap" het voor beeld zullen volgen van enkele andere kinde ren, die tot de moeder-(vereeniging) terug keerden. Dan zou dit feest met nog grooter glans overtogen worden. Achtereenvolgens spraken nog de heer Vis namens „de Vereenigde Zangers", onder aan bieding van een bloemstuk; een bestuurder van „Exelcior"; idem van het Dameskoor „Orpheus"; Mevr. Bands namens her da meskoor Pro Arte, bloemen aanbiedend; de heer J. Koster, namens „Bergensch Mannen koor" (met bloemen). In een korte pauze zette het strijkje het Oostenrijksche volklied ln, dat door alken spontaan werd mede^zougen, vriorna <te secretaris van „Bergi-ches Echo" in zija landstaal „Orpheus" toesprak met woorden van gelukwensch, dankende voor de mede werking van „Orpheus" om ondanks deze bittere tijden het mogelijk te maken, dat ook de dames van da Duitsche zangers ncade naar Alkmaar konden komen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5