DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Petitiennementvoorinternatioialeontwapeniig Teekent het petitionnement voor internationale ontwapening. Import Sigaretten. SugeÜjksch Qjueczicht ^Buitenland Brandewijn per liter f3.- pèr flesch f 2.35 W. M. H. Pels Zoon, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon et Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2- iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ulo. 10? Directeur: C. KRAK. XATEHDAG 18 JULI 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. Duizenden handteekeningen zijn bij ons binnen gekomen. Hebt gij er voor gezorgd^dat w.j ook de Uwe hebben gekregen? de parijsche conferentie. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Naam:. Groote sorteering. GOUDSBLOM, Zilverstraat tweede verordening van den rijkspresident terzake be strijding van politieke excessen. Gebruikt onze voor het inmaken van vruchten dubbel gedistilleerde prima KOORSTRAAT 49-51, TEL 207. COURANT. Dit nummer bestaat uit drie blad; Men heeft gister in onze courant kunnen lezen, dat het aantal handteekeningen op het petitionnement ^an de Nederlandsche Dag bladpers verzameld reeds over kat half mil- lioen bedraagt. Een verzoekschrift, dat een half millioen handteekeningen draagt is voor een kleinen staat als Nederland ongetwijfeld iets heel bijzonders, maar het aantal dergenen, die van hun belangstelling blijk gaven stemt toch nog tot teleurstelling als men bedenkt, dat er in Nederland zeker drie a vier millioen man nen en vrouwen zijn, die deze beweging, door daaraan hun naam te geven, zouden kunnen steunen. Men bedenke, dat het hier geen A.V.R.O.- of V.A.R.A.-petitionnement geldt waarover ens volk in groote groepen verdeeld kan zijn, maar dat het een kwestie van algemeen be lang betreft waarover eigenlijk niemand uitgezonderd dan degenen, die belang bij een oorlog zouden hebben met ons van opinie kan verschillen. Het is mogelijk, dat er ook onder onze lezers nog zijn, die zich voorstellen, dat hier een verzoek om eenzijdige ontwapening gedaan wordt, wat een verzwakking van Ne derland tegenover andere Staten zou betee- kenen en wij kunnen ons heel goed indenken, dat men daartoe in geen geval zal willen medewerken. Wij vestigen er daarom nogmaals nadruk kelijk de aandacht op, dat het petitionnement niets anders beoogt dan aan de in Februari te houden ontwapeningsconferentie den wil van een zoo groot mogelijk deel van het Ne derlandsche volk kenbaar maken, dat men verzoekt dat alle Europeesche Staten naar denzelfden maatstaf bezuinigen op hun de fensie-uitgaven, zoodat niet een staat tegen over andere verzwakt wordt, maar dat men overal millioenen zal kunnen besparen en uitgeven aan werkverschaffing, aan steun voor handel en industrie, aan sociale maat regelen, waaraan de ontwrichte wereld op dit oogenblik meer dan ooit behoefte heeft. Het beteekent, dat men in alle landen be vrijd zal^worden van den steeds knellende angst, dat Europa binnen afzienbaren tijd voor nieuwe oorlogen staat, die verschrik kelijker uitwerking zullen hebben dan ooit te voren. Woorden helpen niet meer, daden zullen moeten volgen en wanneer in alle landen niet duidelijk den wensch der volkeren gede monstreerd wordt, wanneer niet uit geheel Europa den eendrachtigen wil van allen blijkt, dan is er kans, dat de belangrijkste conferentie die ooit gehouden is, een misluk king zal worden. Het lot van Europa, het lot van de geheele wereld, hangt af van het welslagen der ont wapeningsconferentie. Komt men tot geleidelijke ontwapening dan zal een vereenigd Europa opnieuw kun nen worden opgebouwd, dan zullen rust en welvaart terugkeeren en zal de wereld een tijdperk van ongekenden bloei tegemoet kun nen gaan. Mislukt deze conferentie dan is uit den komenden chaos de geleidelijke ondergang van een werelddeel te voorspellen. Wij behoeven niet meer op Rusland te wij zen, behoeven er niet meer aan te herinne ren, hoe in Duitschland het communisme welig wortel heeft geschoten. Er zijn schim melplanten die alleen in donker en vocht kunnen groeien en wanneer men niet tijdig de ramen openwerpt en licht en lucht naar binnen laat stroomen zal Europa in het on kruid verstikken. Het is een dringende waarschuwing, die wij voor de laatste maal laten hooren: tee kent het petitionnement! Denkt niet: die ééne stem kan wel gemist want als allen zoo denken gebeurt er niets. Denkt niet: die eene stem kan wel gemist worden, want zooals de zee uit droppels en de duinen uit zandkorrels bestaan zoo zal het grootste petitionnement, dat ooit werd uit geschreven uit stemmen-eenheden moeten worden opgebouwd en de handteekening van den eenvoudigste zal van dezelfde waarde zijn als die van de meest invloedrijke per soonlijkheid. Er zijn er nog zooveel, die dit alles met instemming lezen, die zich onder het lezen heilig voornemen het. formulier te zullen in vullen, maar die ten slotte te laks zijn om tot die kleine daad te komen. Bedenkt toch dat gij door het opzien tegen een geringe moeite mede verantwoordelijk kunt zijn ais de conferentie mocht mislukken en Europa naar den afgrond der zelfvernietiging glijdt. Zoudt gij later de gedachte willen hebben, dat gij voor Uw deel aan het vredeswerk teruggeschrokken zijt, dat gij te laks en te on verschillig waart om Uw steentje bij te dra gen aan den opbouw van den welvaart der volkeren Nu nog en wellicht nog Maandag zal het petitionnementsformulier in deze courant worden opgenomen. Wij geven allen, die het ons nog niet toezonden den raad het direct te teekenen. Men kan het in de buitengemeenten met een postzegel van 1M cent aan ons toe sturen men kan het desnoods bij onze agen ten bezorgen, die wel zoo vriendelijk zullen zijn het aan ons door te zenden. Vandaag en Maandag is er nog gelegen heid voor Uw opinie in het groote wereld vraagstuk uit te komen, U te linker of te rechterzijde te scharen, U uit te spreken voor rust en welvaart of voor den ondergang der beschaving. Als dat alles U zelf onverschillig mocht zijn, denkt dan aan wie na U komen, aan Uw kinderen, aan allen, die U lief zijn. Duizenden geteekende formulieren zijn reeds bij ons binnengekomen. Zorgt er voor, dat onze inzameling niet gesloten wordt zonder dat ook het Uwe in ons bezit is. Teekent het NU! Aller belangstelling gaat thans uit naar Parijs, naar de besprekingen tus- schen vertegenwoordigers van de voor malige oorlogvoerende staten. In groote spanning wordt afgewacht, wat de Fiansche eischen zullen zijn en wat de Duitschers daarop zullen antwoorden. Men gelooft wel te weten wat Frankrijk wil, maar de mogelijkheid blijft nog al tijd, dat na de besprekingen met Hen- derson, en na hetgeen in 'de laatste da gen in Duitschland is gebeurd, de eischen zijn getemperd. En dan blijft het ook nog de vraag of de andere staten, met name Amerika, er hun instemming mee zouden betuigen en dit wordt wel betwijfeld. Ook uit Engeland komen be richten, die voor Frankrijk niet erg moedgevend zijn ten aanzien van een onverzwakt handhaven der voorwaar den, welke aan Duitschland zouden mo gen worden gesteld. Trouwens, ook in Duitschland zelf denkt men er niet aan om alles wat Frankrijk zou willen zoo maar in te willigen. De „Germania", die als een semi-officieel blad kan worden aange merkt, zegt o.a. dat de rijkskanselier zich van het feit bewust is, dat er voor zijn Parijsche onderhandelingen gren zen zijn, die geen enkele Duitsche regee ring zou kunnen overschrijden. Vóór zijn vertrek naar Parijs hebben de fractie van den chr. soc. volksdienst en de conservatieve volkspartij aan dr. Bruening een schrijven gezonden, waar in zij er op wijzen, dat zij ook in .!1 vervolge bereid zullen zijn de politieK der regeering te steunen, wanneer rijkskanselier te Parijs de deemoedigen- de en vernederende eischen, die tepa rijs schijnen te zullen worden gesteld zal afwijzen en vooral zich toekomst zal binden. Wanneer he jm ten land thans niet bereid is de onttrok ken credieten terug te geven in vorm van credieten op langen termijn, zal het Duitsche volk zijn levenshoudi g op de veranderde kapitaalsbas sin:.tel len en om der wille van de vrijheid in armoede verder werken er strijden. In de Nationaal liberale Korrespon- denz schrijft de partijleider van de Duit sche Volkspartij, Dingeldey een woord tot een uiteenzetting, waarin hij o.a. ver klaart, dat niets moet worden aanvaard, wat tegen het eergevoel, tegen de na- tionale en economische levensvrijheid van het Duitsche volk is gericht. Moch ter. de in de Fransche pers vermelde voorg aarden inderdaad de grondslag zijn voor de gedachtenwisselingen over een overeenstemming, dan kan slechts gezegd worden, dat een Duitsche regee ring, die daarop zou ingaan, op hetzelf de oogenblik de basis van haar bestaan in het Duitsche volk zou hebben verlo ren. Nu is vooral graaf Westarp (Volks partij) nog al sterk in het uiten van brallende woorden, zoodat men zijn schrijven niet a! te letterlijk moet opvat ten, maar toch gelooven we wel. dat de geest ervan leeft en het heele Duitsche volk Intusschen is van het. verloop der con- j fe-entie natuurlijk nog niets te zeggen. De rijkskanselier sprak er vóór zijn ver trek als volgt, over: „Nadat de Rijksregeering de noodige maatregelen had genomen om de geva ren af te'wenden, die het Duitsche volk na de zware schokken op het gebied van geld- en credietwezen bedreigden, is mij thans de mogelijkheid gegeven om den door mij in mijn radiorede uitgesproken wensch naar een persoonlijke ~edach- tenwisseling met dej Fransche staatslie den te verwerkelijken. De minister van buitenlandsche zaken en ik vertrekken naar Parijs met den besten wil om een open wederzijdschegedachtenwisseling te voeren, welker 1'esultaat, naar ik hoop, den weg zal vrij maken voor een vertrouwensvolle samenwerking. Het a.s. onderhoud kan des te vruchtbaarder zijn, daar wij tegelijkertijd de gelegen heid hebben ook den Engelschen minis ter van buitenlandsche zaken en den Amerikaanschen staatssecretaris te ontmoeten. Van Parijs zullen wij, op uit- noodiging van de Engelsche regeering naar Londen doorreizen, teneinde do aangevangen gedachtenwisselingen daar voort te zetten. Ik hoop, dat deze per soonlijke voeling zal bijdragen tot ophel dering van den toestand en een zicht baar bewijs zal geven van internationale solidariteit." Moge de uitkomst dr. Bruening in het gelijk stellen. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesien aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam:. Adres: Naam:. Adres: Naam:. Adres:. Adres: Op grond van art. 48, 2e lid, der rijks- grondwet wordt voor het rijksgebied be paald: Paragraaf 1; De verantwoordelijke redacteur van een pe riodieke uitgave is verplicht op verlangen van de opperste rijks- of landsautoriteiten of van de door haar te bepalen instanties, pro clamaties, zoomede antwoorden op de perio dieke uitgaven medegedeelde feiten zonder toevoeging of weglating kosteloos op te ne men. De opneming dient bij dagbladen ten laatste in de na ontvangst der proclamatie of antwoord in het eerstvolgende nog niet ge heel gereed zijnde nummer te worden opge nomen. De proclamatie of het antwoord moet aan de door den inzender te bepalen instan tie met het door hem te bepalen onderschrift en in de door hem te bepalen letter worden gedrukt. Het wordt niet toegestaan in het zelfde nummer commentaar te geven. Paragraaf 2; Geschriften, die door hun inhoud de open bare orde en veiligheid in gevaar zouden kunnen brengen worden van politiewege in beslag genomen en ingetrokken. Periodieke uitgaven kunnen worden verboden: 1 indien gehandeld wordt in strijd met het voorschrift van paragraaf 1, of 2. wanneer zij door hun inhoud de open bare orde en veiligheid in gevaar brengen. De voorschriften van paragraaf 12, zin snede 2 en 3, paragraaf 13 en 15 zinsnede 1, de verordening inzake de bestrijding van politieke excessen van 28 Maart, blijven van kracht. Paragraaf 3: De nieuwe verordening treed in werking op den dag van afkondiging. (w.g.) von Hindenburg, Dr. Bruening, Dr. Wirth. De doorvoering van de nieuwe noodverordening. Naar de „Boersenkurier" inzake de nieu we noodverordening verneemt, beroept de rijksregeering zich in paragraaf 1 op het feit, dat het Fransche pers-recht reeds lang een bepaling bevat, volgens welke communiqués der regeering gedwongen gepubliceerd kun Verklaring van den schrijver ERIGH MARIA REMARQUE, naar aanleiding van het Peti tionnement der Nederlandsche Dagbladpers. Ik beveel het Petitionnement der Nederlandsche Dagbladpers ten krachtigste aan. Het streven er van is immers ook mijn levenswerk. Bovendien is het op het psychologisch juiste oogenblik ondernomen. Er zou geen sprake meer kunnen zijn van een „volgenden oorlog", wanneer de menschen thans beseften, hoe die zijn zou. Een volgende oorlog zou niet de oorlog der loopgraven zijn, maar de oorlog tegen de bevolkingen in het „Hinterland", tegen de mannen, vrouwen en kinde ren in de steden en dorpen, ver achter het front. Londen, Parijs en Berlijn zou den door middel van de moderne oorlogstechniek van de aarde weggevaagd wor den. Niemand zou zich storen aan het verbod van het gebruik van gifgassen en andere duivelsche uitvindingen. ophouden bij den vorigen oorlog. Laat Laten wij ons niet meer in gedachten voor de menschheid zou beteekenen. ons beseffen wat een volgende oorlog nen worden. Het doorvoerèn van deze para graaf is zoo gedacht, dat een dagblad, dat in het normale oogenblik het rageeringscom- munique niet publiceert, gedwongen kan worden deze publicatie naderhand nog te doen, waarbi| de regeering of andere over heid in staat is voorschriften omtrent de wij ze van publiceeren te geven. De aanleiding tot paragraaf twee is de waarneming, dat juist in den laatsten tijd in vele dagbladen berichten verschenen zijn, volgens welke Duitschland reeds een inflatie nastreeft en dat het doelmatig is, goederen te hamsteren, deviezen te koopen en de Mark af te stooten. Teneinde dergelijke onzinnige berichten te gen te gaan heeft de rijksregeering de poli- tie-autoriteiten een wapen in de hand willen geven. Overigens bestaat het voornemen zoo spoedig alles weer rustig zal zijn de laatste bepaling te doen vervallen. Het blad wijst er verder op, dat door de laatste noodverorde ning ook de advertenties worden getroffen. Persstemmen. Slechts weinige Berlijnsche bladen wijden reeds beschouwingen aan de nieuwe pers noodverordening. De Germania erkent de noodzakelijkheid van een dergelijken maatre gel en juicht de noodverordening dan ook toe. Tegelijkertijd geeft het blad uitdrukking aan de verwachting, dat de noodverordening met beleid zal worden toegepast en niet haar doel voorbij zal schieten. De Deutsche Allg. Ztg. noemt de nood verordening het begin van het einde der pers vrijheid. Juist daarom moet het beste deel van de pers zijn uiterste best doen, om strikt zakelijk te blijven en zich te onthouden van radicalisme op publicistisch gebied. Juist deze pers zal dan het recht hebben, de noodverordening scherp af te wijzen. Dat een dergelijke maatregel genomen wordt onder de kleuren Zwart-Rood-Goud is onlogisch en bewijst, dat de Duitsche de mocratie bezig is, ook op dit gebied haar eigen grondslagen te verloochenen. De Voss. Ztg. verklaart, dat de noodveror dening overeenkomt met wat het blad reeds zoolang heeft geëischt. Zij geeft de regeering eindelijk een middel in handen om in een lang gevoelde leemte te voorzien. Het begin sel van de persvrijheid is ten doode opge schreven, wanneer deze vrijheid ontaardt in anarchie. De verordening was noodzakelijk tegen sommige heerschende onhoudbare toe standen. De Deutsche Tages Ztg. noemt de veror dening vernietiging der persvrijheid. Der Tag zegt o.a.Ernstige tijden eischen buitengewone maatregelen. Met deze moti veering zal de regeering 'n verordening tegen de pers rechtvaardigen, die in parlementair geregeerde staten niet toelaatbaar is. DE MINISTER-CONFERENTIE. Een communiqué deelt verder mede, dat de voorbereidingen voor de minister-conferentie te Londen in verband met den financieelen toestand in Duitschland verder gevoerd wor den. Alle uitgenoodigde landen hebben de Engelsche uitnoodiging toestemmend beant woord, slechts van Frankrijk is tot dusverre nog geen antwoord binnengekomen. De besprekingen te Parijs, aldus gaat het communiqué verder, zijn slechts van voorloo- pigen en informatorischen aard. Er kan daar voor de bijeenkomst van de Londensche mi- nisterconferentie geen beslissing van verder gaande beteekenis genomen worden. Er gaan thans te Londen ook ernstige stemmen op, die het uitstellen van de reis der Engelsche ministers naar Berlijn voor een ernstige fout houden. Naar het schijnt is men het met de politiek van Henderson te Parijs ook niet geheel eens. De gouverneur van de Bank of England heeft gister wederom besprekingen gevoerd met den minister-president over den inhoud waarvan echter niets is medegedeeld. De Bank of England is echter nog steeds van meening, dat Duitschland zooveel slechts eenigermate mogelijk is zich zelf moet helpen en dat voorwaarden, gelijk die door Frank rijk gesteld worden, niet vereenigbaar zijn met een gezonde financieele politiek. DE PARIJSCHE CONFERENTIE. Het programma. Minister-president Laval heeft den Duit- schen gezant von Hoesch te Parijs in den loop van den middag ontvangen, waarbij1, gesproken werd over de aankomst der Duit sche ministers te Parijs. Rijkskanselier Brue ning en Curtius zullen aan het Gare du Nord worden opgewacht door Laval, Briand en den onderstaatssecretaris Frangois Poneer. Hedenmiddag zal Bruening een persoon lijk bezoek brengen aan Laval, dat deze in aansluiting daarop zal beantwoorden. Des gelijks zullen bezoeken gewisseld worden tus- schen Curtius en Framjois Poncet. Om 4 uur 30 zullen de besprekingen be- ,innen in het gebouw van het minister-presi- ium (ministerie van binnenlandsche zaken), waaraan de Duitsche en de Fransche mi nisters zullen deelnemen. De algemeene be raadslagingen, waaraan ook Stimson en Hen derson, beneves Grandi zullen deelnemen, zullen Zondagmorgen worden gehouden, waarna de premier, Laval, een déjeuner zal aanbieden ter eere van de Ehiitsche gasten. De Fransche voorwaarden. De in de Daily Telegraph gepubliceerde Fransche voorwaarden, die aan Duitschland zullen worden gesteld in verband met een crediet van 100 millioen pond, hebben te Lon den groote ongerustheid verwekt. Weliswaar zijn geen officieele bevestigin gen ontvangen over de juistheid dezer be richten, men schijnt echter in toonaangeven de Engelsche kringen van meening te zijn, dat zij over het algemeen in overeenstemming zijn met de waarheid. Volgens een officieuze mededeeling zou voóral de eisch inzake een controle der douane, waardoor ook de Duit-Oostenrijksche tolunie onmogelijk zou worden gemaakt, it) den tegenwoordigen vorm voor de Engel sche regeering niet aanvaardbaar zijn. Van vele kanten werd beweerd, dat het een voudig onbegrijpelijk zou zijn, wanneer de Duitsche regeering bereid zou zijn op een dergelijke voorwaarde in te gaan. Men geeft .algemeen uiting agn de verwat&tjng, dat

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1