DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Petitionnement voor internationale ontwapening DE FINANCIEELE CRISIS IN DUITSCMLAND. 133e Jaargang. Een hartelijke ontvangst met een uitge sproken pacifistisch karakter. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings- conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Met groote scherpte richt zich een groot aantal Parijsche bladen tegen den vasten wil der Engelschen, om niet te dulden, dat aan de beteekenis van de Londensche con ferentie ook maar eenigermate getornd wordt Het Fragsche bezwaar tegen deze opvatting DE SCHROEDER BANK TE BREMEN STAAKT DE BETALINGEN De Schroeder Bank te Bremen heeft Zon dag een communiqué uitgegeven, waarin zij mededeelt, dat zij door de ernstige economi sche crisis gedwongen is hare loketten i* sluiten. DE NOODVERORDENING TEGEN KAPITAAL EN BELASTINGVLUCHT. Zaterdagavond is de noodverordening tegen kapitaal- en belastingvludjt gepubn* ALKMAARSCHB COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cr Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. WO. 168 Directeur: C. KRAK. Dit nummei bestaat uit 2 bladen. Dngelifftsch Owczicht De Duitschers te Parijs. Het tweede weekend, dat de Duitsche ministers doorgebracht hebben, is van niet minder belang geweest, dan nei eerste, al waren de omstandigheden ook geheel verschillend. Dat het Parijsche week-end belangrijk zo.1 zijn, kon reeds vooraf worden vast gesteld. Er moest toch een „oplossing'' komen, een oplossing, die tenminste eenige hoop gaf aan een spoedige ver betering der Duitsche economische en financieele toestanden. Of er een „hoop" gekomen is? De Duitsche rijksministers dr. Curtius en dr. Bruening zijn Zaterdag om ruim 2 uur te Parijs gearriveerd waar zij door de officieele Fransche autoriteiten wer den ontvangen. Ongeveer een half uur voor de aankomst van den trein kwamen Laval, Briand, Poncet benevens de pre fect van politie Chiappe op het perron aan. Van het Duitsche gezantschap wa ren talrijke leden aanwezig. Bij de be groeting werden, geen redevoeringen afgestoken. Bij het verlaten van het station werden de ministers opgewacht door een leger persfotografen, terwijl 't publiek voort durend schreeuwde: Leve de republiek! Leve de Vrede! Leve Laval! Onmiddellijk na de aankomst heeft rijkskanselier Bruening den Franschen premier Laval een bezoek gebracht dat bijna 2 uur duurde. Tegelijkertijd bracht Curtius een bezoek aan zijn Franschen collega Briand. En om hali zeven had de eerste bijeenkomst plaats in het gebouw van het ministerie van buitenlandsche zaken. Rijkskanselier Bruening heeft bij zijn aankomst een verklaring gegeven aan het agentschap Havas ter verspreiding in de Fransche bladen. Deze verklaring luidt: Het plan van onze Parijsche reis, waartoe reeds eenige weken het voor nemen bestond, heeft sedert eenige we ken nog aan belangrijkheid gewonnen. Het gaat thans niet om besprekingen ter opheldering van den algemeenen toestand, doch integendeel om bijzondere economische en financieele problemen die niet alleen van belang zijn voor Duitschiand doch voor geheel Europa. Misschien heeft deze nieuwe toestand zelfs voordeelen, immers de huidige om standigheden doen du:Je", "k de nauwe verbondenheid van de belang-n van alle volkeren zien en tevens blijkt er uit, dat wij allen gedwongen zijn om in een eer lijk en vertrouwensvol samenwerken de middelen te zoeken om de crisis te over winnen, waardoor wij allen getroffen zijn en tegelijkertijd te bewijzen, dat men met goeden wil uit den moeilijksten toe stand komt. Daarom begroet ik het ook buitengewoon, dat den minister van bui tenlandsche zaken en mij de gelegenheid is gegeven met de Fransche regeering die problemen te bespreken, die onze beide landen interesseeren, en vooral die, welke in den laatsten tijd zooveel onrust hebben veroorzaakt. Ik hoop va-t dat het ons zal elukken deze problemen tot oplossing te brengen en het Fransche volk van onzen oprechten en eerlijken wil tot medewerking aan de organisatie van den vrede te overtuigen. Wij willen er toe komen met Frankrijk in vertrou wen samen te werken, aangezien wi zeer wel weten, dat zonder deze samen werking het welzijn van Europa en van de wereld niet veilig is. Wij hopen, dat wanneer d ude volkom vervuld zijl. van wederzijdsche achting en weder- zijdsch vertrouwen en hun beste krach ten yereenigen om de problemen tot op lossing te brengen, een bevredigende op lossing gevonden zal kunnen worden. O— Zooals reeds opgemerkt, had Zater dagavond de eersto bijeenkomst plaats W schen do ministers van Frankrijk en Duitschiand. Onmiddellijk na de bijeen komst werd een officieel comunique uit gegeven, dat zich echter beperkt tot het vaststellen der feiten. Van bizonder belang is de mededee- 'ing daarin, dat de Fransche minister van financiën Flandin in den loop van zitting de Duitsche gedelegeerden de voor-tellen van zijn -egeering officieel ter kennis heeft p-ebracht. Het communiqué luidt als volgt: „Ministerpresident Laval heeft om 15 Yt uur bezoek gekregen van rijkskan selier Bruening. De beide staatslieden hebben allereerst een particuliere be spreking gehouden, waarbij verder nie mand tegenwoordig was. Op het zelfde uur heeft de minister van buitenland sche zaken Briand op den Quay d'Orsay bezoek gekregen van den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius. Om half zeven heeft dr. Curtius zich begeven naar het minister-presi dium begeleid door den Duitschen ge zant von Hoesch staatssecretaris van Buelow en ministerialdirektor graaf Schwerin. Van Fransche zijde waren verder aanwezig de minister van bui tenlandsche zaken Briand en de minis ters Flandin, Pietry, benevens Francois Poncet, en Philipupe Pethelot. In den loop der besprekingen die ver volgens tusschen de Duitsche en Fran sche gedelegeerden hebben plaats ge vonden, heeft rijkskanselier Breuning den Fransche ministers gedetailleerde inlichtingen gegeven over de financieele en economische situatie van zijn land en de vele aspecten der problemen. De minister van financiën Flandin heeft de voorstellen van zijn regeering bekend gemaakt inzake de oplossingen, die onder 't oog kunnen worden gezien om de huidige crisis te verhelpen of op te lossen. In aansluiting hierop vond een uitvoerige gedachtenwisseling plaats, die een uiterst openhartig en hartelijk karakter droeg en niet alleen betrekking had op de maatregelen, die geschikt lijken om de financieele crisis te over winnen, doch ook op de totaliteit der Fransch-Duitsche betrekkingen en den tv >derzijdschen wensch een duurzame samenwerking der beide landen aan te vangen. Zondagmiddag worden de be sprekingen tusschen de ministers voort gezet. Zondag om 10 uur werd een alge- meene conferentie gehouden waar ver tegenwoordigers van alle landen waren vereenigd, die aan de conferentie te Londen zullen deelnemen. o Zaterdagavond laat hebben de Duit se1 e rijkskanselier dr. Bruening en de Duitsche minister van buitenlandsche zaken dr. Curtius, zich naar de Ameri- kaansche ambassade begeven, waar zij met den staatssecretaris van buitenland sche zaken, Stimson, en den staatssecre taris van financiën, Mellon, een onder houd hadden dat eenige uren duurde. Tot ongeveer een uur 's nachts bleven de ministers bijeen. Dr. Bruening, die bijna steeds het woord had gevoerd, zette in het Eu- gelsch den financieelen toestand van Duitschiand uiteen en gaf den Amerika nen een overzicht van de financieele crisis in Duitschiand. Tegenover Amerikaansche journalis ten hebben Stimson en Mellon verklaard dat zij onder den indruk zijn gekomen van de uiteenzettingen van den Rijks kanselier. Omtrent het resultaat tusschen Stim- sui, Mellon, dr. Bruening en dr. Curtius op de Amerikaansche ambassade te Pa rijs, vernemen wij van toonaangevende zijde dat de financieel-technische kwes ties van een internationale credietver- strekking aan Duitschiand in bizonder- heden behandeld zijn. Den Duitschen ministers is hierbij van Amerikaansche zijde de vraag gesteld welke bedragen Duitschiand onder de huidige omstandigheid behoeft om tot een duurzame saneering der Duitsche financiën te kunnen komen. Nadrukkelijk werd er op gewezen dat in dit verband geen enkele voorwaarde, van welken aard dan ook, is gesteld. In welingelichte kringen wint de mee ning veld dat de Britsche regeering in samenwerking met vooraanstaande Amerikaansche financieele kringen ter conferentie te Londen reeds in bizonder- heden uitgewerkte voorstellen voor een direct internationaal aan Duitschlana te verstrekken crediet zal indienen. Vol gens deze plannen zal het door Aipe^" kaansche en Fransche zijde te vers rek- ken crediet via Je Bank of J g s loonen Algemeen wordt er de nadiuK op Relegd dat de Britsche regeering overeenstemming met de Amerikaan- <!che regeering op deze wijze het financieel technische karakt" d®er .j heele credietoperatie onafhankelijk wii stellen van iedere politiek, t Hpt zwaartepunt der credietverstrea kim? is thans naar Londen verschoven. Aan Britsche zijde is men ™°™emen! de onderhandelingen op een bre.e^fJ?f" sis te brengen en te Londen niet slechts te onderhandelen over de actueele hulp aan Duitschiand, doch het geheele in- PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. JMAAKDAU 20 JULI 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. ternationale schulden- bleem te bespreken. en herstelpro- Zondag worden de besprekingen voortgezet, waarvan eveneens een offi cieel ommuniqué werd uitgegeven van den volgenden inhoud: „Minister-president Laval heeft in gezelschap van de ministers Briand, Piétri en de heeren Poncet en Berthelot Zondagmorgen te tien nuur de buiten landsche staatslieden in zijn kabinet ontvangen. Pierre Laval heeft den mi nisters en den buitenlandschen verte genwoordigers daarvoor dank gezegd, dat zij aan zijn oproep om gemeenschap pelijk de voorwaarden, waaronder de Londensche conferentie bijeen zal ko men, te bepalen, gevolog hebben gege ven. Hij heeft hen op de hoogte gesteld van de besprekingen, die hij in de laat ste dagen met Henderson en Stimson heeft gehouden, alsmede in het bijzon der van de Zaterdag begonnen onder handelingen tusschen rijkskanselier dr. Bruening en dr. Curtius en de verte genwoordigers van het Fransche kabi- net. Tegelijkertijd heeft hij den tekst van de Fransche voorstellen herhaald. Dr. Curtius gaf een beknopt overzicht van den huidigen stand der Duitsche economische en financieele crisis, en van de maatregelen van internationalen aard, die hem gewenscht leken om deze crisis op te lossen. Achtereenvolgens gaven Stimson, Hen derson, Garandi, de Japansche ambas sadeur en de Belgische minister Hij mans uitdrukking aan hun gevoel van voldoening, dat zij in de gelegenheid ge steld waren aan deze zoo belangrijke voorconferentie te kunnen deelnemen. Op verzoek van Laval werd in gemeen zaam overleg bepaald, dat de Londen sche conferentie zich strikt zal beperken tot het onderzoek naar de financieele en economische crisis in Duitschiand. Ten slotte gaf Laval uitdrukking aan den wensch, dat de bespreking, die de Fran sche ministers gisteren met de Duitsche ministers zonden hebben, het succes der Londensche conferentie zou mogen ver- grooten. o Tenslotte verscheen gisteravond laat nog een gemeenschappelijk Fransch-Duitsch com- muniué (de besprekingen waren intusschen weer voortgezet tot laat in den avond), dat het volgende bevat: In een kortgeleden gepubliceerde boodschap heeft de Duitsche rijkskanselier den wensch uitgesproken in direct contact te treden tot de Fransche regeering teneinde middelen te zoe ken om gemeenschappelijk aan de verbetering der betrekkingen tusschen beide landen te kunnen werken. De Fransche regeering heeft hierop spontaan geantwoord, dat met genoeg doening een samenkomst tegemoet zag. In overeenstemming hiermede zijn de ver tegenwoordigers der beide regeering op 18 en 19 Juli bijeengekomen. Zij gaan in zoo verre accoord, dat het belang van deze bij eenkomst wordt erkend en dat bevestigd wordt, dat deze het begin moet beteekenen van een samenwerking vol vertrouwen. De rijkskanselier heeft hierbij de verschillende kanten van de crisis waaronder zijn land lijdt uiteengezet. De vertegenwoordigers van de Fransche regeering verklaarden onder erkenning van deze zware crisis, dat zij onder voorbehoud van zekere garanties en maatregelen voor de politieke geruststelling, bereid zijn op een later tijdstip de grondslagen voor een finan cieele samenwerking in internationaal kader te bespreken. De vertegenwoordigers van beide regeer, hebben er echter reeds thans prijs op gesteld hun wil tot uitdrukking te brengen om onderling binnen de grenzen van het mogelijke de voorwaarden voor een effec tieve samenwerking op politiek en economisch gebied op te stellen. Zij zijn het eens gewor den er over om hun krachten te vereenigin- gen teneinde den goeden wil en het vertrou wen in een atmosfeer van rust en veiligheid te herstellen. Het resultaat der besprekingen. Over de gemeenschappelijke besprekingen welke hebben plaats gehad in het kabinet van den Franschen premier Laval werd den pers vertegenwoordigers voorlezing gedaan van een officieel communiqué, dat als eenig be langrijk resultaat het feit vermeldt, dat op voorstel van Laval besloten is het program der Conferentie te Londen uitsluitend te be perken tot de behandeling der Duitsche finan cieele en economische crisis. De Parijsche avondbladen over de besprekingen. De „Temps" acht het resultaat van de ge voerde besprekingen van de grootste beteeke- nis. Het blad acht het een illusie, dat de red ding van Duitschiand zonder Frankrijk of zelfs tegen Frankrijk georganiseerd zou kun nen worden. Degenen, die op de hoogte zijn van de ernstige zorgen, die de Engelsche regeering zelf door de directe gevolgen van de Duitsche crisis bereid worden, zullen der gelijke plannen zelf n:et ernstig nemen. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam:. Adres:. Naam:. Adres Naam;. Adres:. Naam:. Adres:. HET PETITIONNEMENT. Besloten is den duur van het petition nement voor internationale ontwapening met een week te verlengen, zoodat niet Maandag 20 Juli, doch Maandag 27 Juli de sluitingsdatum zal zijn. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING. Aan alle Beroepsofficieren van de Konink lijke Landmacht en het Leger in Neder- landsch Indië richten ondergeteekenden den volgenden oproep: Het komt ons hoogstnoodzakelijk en ge wenscht voor, dat wij, beroepsofficieren, op nieuw blijk geven van ons standpunt ten aan zien van internationale ontwapening en daarmede eiken twijfel omtrent dat stand punt wegnemen. Daarom roepen wij alle collega's op, om, met qualiteit, het petitionnement, georgani seerd door de Nederlandsche Dagbladpers, te teekenen. J. J. HARTS, Kaptein der Infanterie. Leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. P. G. A. FORTANIER, V Kapitein der Infanterie. Leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. N. L. W. VAN STRATEN Kapitein der Infanterie N.I.L'. Leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. B. F. A. SCHILMOLLER, Kapitein der Infanterie N.I.L. Leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. De „Liberté" verwijt MacDonald en Snow- den, dat zij tegenover Frankrijk nog Duitsch- gezinder en nog meer Pan-Germaansch too- nen dan het kabinet-Bruening zelf. Ook de „Paris-Soir" noemt het resultaat van de gehouden besprekingen een groote gebeurtenis. Engeland heeft zich beslist en duidelijk verplicht, noch de kwestie van het Ycucg-plan, noch eenigerlei kwestie betref fende het Verdrag van Versailles aan de orde te stellen. De „Soir" constateert met voldoening, dat de politiek van Briand onder den druk der ge beurtenissen tegenover de kleine en kortzich tige combinaties de overhand heeft gehouden. De Engelsche pers tegen onaanvaardbare voorwaarden aan Duitschiand. Alle commentaren in de Londensche pers op de internationale onderhandelingen gaan uit van het standpunt dat Duitschiand ge holpen moet worden, zonder dat men daaraan voorwaarden mag vastknoopen, waardoor de souvereiniteit van Duitschiand aangetast zou kunnen worden. De „Observer" acht het onmogelijk, dat Duitschiand formeel zijn recht op herzie ning van het Verdrag van Versailles zou op geven. Het revisie-artikel 19 van het Volken- bonds-statuut mag niet in gevaar gebracht worden. De tegenstand tegen de Duitsch- Oostenrijksche „Anschluss'' acht het blad ge vaarlijk omdat het in strijd is met de wetten der natuur, want Duitschers en Oostenrijkers vormen in feite één volk, wat men van Fran schen en Elzassers niet zeggen kan. De tactische positie, waarin Duitschiand zich bij den aanvang der Londensche con ferentie bevindt, wordt in het algemeen gun stig beoordeeld. Men is van meening, dat de Duitsche belangen overeenkomen met de wen- schen van Engeland, Amerika en Italië naar saneering van de Europeesche financien en het economische leven van Europa. Enkele bladen, zooals de „Observer", verwachten van Duitschiand, dat het echter geen garan ties zal weigeren, die het met zijn nationale eer in overeenstemming acht. De „Sunday Times" vestigt de aandacht op bepaalde tegenstellingen in leidende En- felsChe kringen. Men mag aannemen, dat lacDonald, Henderson en de Gouverneur van de Bank van Engeland Montague Nor man het met elkaar eens zijn over het doel, dat moet worden nagestreefd. Er schijnt ech ter eenige bezorgdheid te bestaan over de vraag in hoe verre minister Henderson tij dens de besprekingen te Parijs Engeland reeds heeft vastgelegd op bepaalde toezeggin gen. De Sunday Express" wijst erop, dat een ineenstorting van Duitschiand ook ingrijpen de gevolgen zou kunnen hebben voor de bin- nenlandsche verhoudigen in Engeland. Scherpe uitlatingen van de Parijsche pers. gaat voornamelijk uit van de vrees, dat de op Frankrijk uitgoefende druk van Amerika en Engeland zich te Londen nog sterker zal doen gevoelen. Merkwaardig is een bericht van den Londen- schen correspondent van de „Petit Parisien", volgens welk bericht Engeland voornemens zou zijn, alle financieele clausules van het Verdrag van Versailles aan de orde te stel len en aldus zou willen aansturen op een totale herziening van het Versailler Verdrag. Het „Journal" verklaart, dat men van Duitsche zijde tot nog toe getracht heeft een zoo gunstig mogelijke atmosfeer te scheppen, dooraa men op de Fransche voorstellen noch met een definitief ja, noch met een catego risch neen heeft geantwoord. De moeilijk heden zullen echter toenemen indien men van Engelsche zijde de thans ondernomen man oeuvres zal voortzetten. Pertinax meent te weten, dat de gisteren door Laval en Flandin in den loop der onder handelingen gedane voorstellen door de Duitsche ministers als onaanvaarbaar zijn afgewezen. De „Figaro" wijst erop, dat Bruening zich heeft uitgesproken tegen eiken maatregel die lijkt op een controlesysteem, zooals dat in het Dawesplan was vastgelegd. De crediethulp voor Duitschiand, Tijdens de Fransch-Duitsche onder handelingen heeft minister Flandin het volgende financieele plan ontwikkeld: In de voornaamste landen, die voor crediethulp in aanmerking komen, En geland, Frankrijk, Amerika, Nederland en Zwitserland, worden verkoopconsor- tiums gevormd. Hierbij doet zich tegelijkertijd do vraag voor, of deze maatregel voldoende zal zijn en of niet om de vergrooting van de in Duitschiand noodige circulatie middelen, nieuwe geldmiddelen in het Duitsche rijk moeten worden ingevoerd. Een verder vooropstaand punt van be spreking maakte de maatregelen uit, die in Duitschiand na opheffing van den momenteel bestaanden dwangtoestand moeten worden genomen en voorts, wel ke financieele en politieke garanties er zullen moeten komen, wanneer een lee ning wordt verstrekt. Deze laatste vraag zal echter pas te Londen volledig worden behandeld. Resumeerend is men van Duitsche zijde van meening, dat alle ter sprake gekomen kwesties nog op een oplossing wachten en te Londen opnieuw in de nieuwe situatie aan de orde zullen komen. f

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1