DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE LONDEHSCHE MINISTER-CONFERENTIE. Petitionnementvoorinternationaleontwapening DUN OOK MM*. Stoomerij en Ververij S. KROM. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Io. 169 Directeur: C. KRAK. DMiDAG 21 JULI 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. TEwiw SxzgeÜiksch Oveczkht Mevrouw Van groot belang is hel dat U weet waar en hoe Uw goe deren worden behandeld. Onze naam waarborgt U zorg vuldige atlevering. een Iedere dag uitstel vergroot de gevaren voor volledige instorting van Duitschland. De Parijsche besprekingen. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam:. Adres:. Naam:. Adres:. Naam Adres: - Naam:. Adfes;. ALKMAARSCHE COURANT. rei i." a ja." ONZE HANS. Er ls sinds eenige dagen zoo groote vaart in de petitionnementsactie geko men, dat wij op dezen datum, den voor genomen sluitingsdag, een verlenging met een week moeten aankondigen. Het zou niet mogelijk zijn nu te stoppen. De weg naar het succes is weer gebleken typisch Hollandsch te zijn. Eerst lang zaam vooruit, dan een versnelling, en pas na dagen dringt het feit, dat wij iets grootsch moeten en kunnen volbrengen, volkomen door, waarop het ineens be wijzen van instemming en sympathie régent, en de stroom binnenkomende formulieren wast, tot een machtig getij... Toch schijnen er nog in iedere stad en in ieder dorp menschen te vinden te zijn, die met een minachtend gebaar deze actie afwijzen. Zij vormen een kleine minderheid, maar ze zijn er. Zij vinden Let dwaas idealisme en idealisme staat voor hen gelijk met onbereikbare utopie. Zij zeggen: daar doe ik niet aan mee. het helpt toch nietsje kunt er niets aan doenwij zijn maar een klein volkde groote heeren beslissen toch of ér onsen meer indien opwekken- den oorspronkelijken trant. Waarmee zij dan meenen gerechtvaar digd te hebben dat zij zich niet de enor me inspanning wenschen te getroosten, hun handteekening onder een verklaring te zetten, die hen dagelijks onder oogen komt, en die in te leveren. Of is 't het vreeselijke besef iets gedaan te hebben dat niet sceptisch is? dat zij wenschen tt> ontwijken. Meenen zij soms door hun weigering het groote ideaal der Nuch- terheid-in-alles te handhaven? Dat doen zij niet eens, want wie afleen maar doodnuchter en zuiver verstande lijk redeneert zonder een grein idealis me, en daarbij z'n intellect voldoende laat werken, beseft dat er nog nimmer zulk een kans geweest is als in onzen tijd, om den oorlog voor goed uit te roeien. Diegene beseft, hetgeen feiten en cij fers aantoonen, dat er uit oorlogvoeren voor geen enkel land meer winst te be halen is. Dat heeft de strijd van 1914 1918 bewezen. De waan der overwinning heeft kort geduurd. In de twaalf jaren, sinds de vrede van Versailles verloopen, is steeds duidelij ker geworden, dat al de naties aan beide zijden verliezers zijn. Er is alleen het verschil, dat sommige nog meer dan an dere hebben verloren, maar alle lijden zij nog onder de gevolgen van den waan zin. En steeds duidelijker blijkt boven dien, dat het internationale maatschap pelijke bestel zoozeer overheerschend is geworden, en in al zijn geledingen zoo - onverbiddelijk en hevig op iederen schok reageert, dat elke verstoring van het evenwicht in één land dadelijk zijn re actie in alle andere doet gevoelen. De toestand in Duitschland geeft daar een sprekend beeld van. President Hoover die een zeer nuchter mensch en een zakenman is, heeft dat getoond te begrij pen door zijn voorstel. Het verdere ver loop heeft bewezen, dat hij niet de eenige was die het begreep. Straks zal nuchter rakeninzicht ook de herziening van de verdragen van Versailles bewerken. De tijd der „domineerende mogend heden" is voorbij. Zij kunnen zich niet meer veroorloven, andere onder den voet te loopen. Het lijden van het an dere land wreekt zich direct op henzelf. Dat is nuchtere waarheid, die deze tijd toont. Het is een groote en critieke perio de in de wereldhistorie, waarin nieuwe grootere, ruimere begrippen groeien uit internationale noodzaak. Uit nuch ter inzicht. Wat internationale overeen komsten nog belemmert, is internatio naal wantrouwen. Wat het wantrouwen veroorzaakt, is de wedstrijd in bewape ning: Het oorlogsgevaar. Daartegen kanten wij ons. En wij heb ben een betere kans dan ooit te voren, omdat de oorlog, door zijn gruwelijke moderne strijdmiddelen, zijn eigen val- schen schijn van romantiek en helden moed is gaan vermoorden. Wat er ooit aan bekoring, aan schittering en praal, aa.n avontuurlijkheid en ridderlijkheid in geweest moge zijn is dood. Oorlog dat wil zeggen een duikboot, die verra derlijk een weerloos passagierschip be sluipt, het van een kilometer afstands met een torpedo in den grond boort en dan vlucht. Oorlog.... dat is vèrdra- gend geschut, dat uit een veilige stel ling op honderd kilometers afstand bom men in een kerk werpt. Oorlogdat beteekent, dat een man huis en haard verlaat in de wetenschap, dat straks een vliegtuig gasbommen zal uitwerpen om zijn weerlooze vrouw en kinderen te vermoorden. Oorlogdie geeft nog slechts een beeld van tot waanzin ge groeide angst voor den sluipmoord, die van alle zijden dreigt. Zoo ziet en weet het. wie doordenkt. Dit besef algemeen te doen doordringen, is een taak waarin de Nederlandsche Dagbladpers thans, niet alleen door hand teekeningen bij honderdduizenden te verzamelen maar ook door haar artike len, haar betoogen, haar frappez frappez toujours, voorgaat. Wie de beteekenis van zulk een actie niet beseft en weigert haar te steunen behoeft zich heusch niet te beroemen op zijn nuchterheid en zijn verstand. Hij is alleen kortzichtig. Het ontbreekt hem aan voldoende inzicht om te begrijpen dat er nog nimmer zulk een kans ge weest is om het oorlogsmonster met succc- aan te vallen. Het heeft zijn beide groote bekoringen: materieele winst voor den overwinnaar, praal en glorie voor den „held", verloren. Het vertoont zich in zijn volle leelijke grauwe, gemee- ne, verraderlijke, onmenschelijke ge daante. En het is laf, het durft alleen sluipihoord aan. Den genade-stoot moet het thans van den volkswil ontvangen. Dien volkswil te stimuleeren is het doel van ons petititonnement. De Neder landsche Dagbladpers heeft haar roe ping ten deze zoo sterk beseft, dat alle partijgeschillen op zij gezet zijn in deze eendrachtige campagne met dit een drachtig doel. Nog nimmer, in geen enkel land, is zulk een daad door de dag bladen van alle richtingen volbracht. Wie den indruk niet beseft die dit in het buitenland zal maken, als het door den uitgesproken wil van ons volk bevestigd wordt in imponeerend aantal, die mis kent de beteekenis van zijn eigen volk en land. Die begrijpt niet, dat Nederland een groote plaats in de wereld inneemt door zijn energie, zijn cultuur, zijn ge zonde volkskracht, zijn durf en vooruit strevendheid. Die is klein. En schiet niet alleen in idealisme, maar ook in nuchter in zicht en begrip van zijn tijd tekort. van De eerste bijeenkomst. Wij hebben gisteren gezien, dat de verschillende deputaties uit Parijs naar Londen zijn vertrokken. Tijdens de reis naar Calais hebben de deelnemers aan de conferentie in het salonrijtuig van premier Laval een vriendschappelijk onderhoud gehad, waarvan echter geen bizonderheden bekend zijn geworden. Gisteravond te ongeveer kwart over vijf kwam het groote gezelschap te Lon den aan. Nog nimmer toonde het Victo ria Station te Londen, zooals de N. T. A. telegram aan het Hbld. seint, een too- neel, als dat, hetwelk men bij de aan komst van den trein kon aanschouwen. Reeds een half uur te voren wees een legei van aooge hoeden van de leden van het diplomatieke corps en de offi- cieele Britsche vertegenwoordigers op het perron, alsmede de steeds dichter wordende menigte, die de toegangen tot het perron vulde, op een groote gebeur tenis. Onder de aanwezigen bemerkte men de Fransche en de Italiaansche am bassadeur, de leden der Duitsche am bassade en de Amerikaansche ambassa deur te Brussel, Hugh Gibson. Ongeveer een kwartier vóór het binnenkomen van den tein verschenen MacDonald en Henderson. Toen de trein precies om 5 u. 15 het station binnen reed, werden aanstonds de bekende gezichten der Fransche, Duitsche, Italiaansche en Belgische staatslieden zichtbaar. MacDonald en Henderson drukten hun collega's vriend schappelijk de hand. Onder het storm achtig gejuich der menigte vóór het sta tion reden de auto's met de verschillen de delegaties naar de hotels. De Fran sche delegatie logeert in het Carlton Hotel, waar ook de Duitsche en Belgi sche gedelegeerden logeeren. Na een kleine rust in het hotel gingen de Duitschers naar het Lagerhuis, waar MacDonald, Henderson en Snowden ter verwelkoming aanwezig waren. Na een korte begroeting begon de eerste zitting, die tot ruim 8 uur duurde. Aan het einde der zitting werd een officibel communi qué uitgegeven van den volgenden in houd: De eerste bijeenkomst van de minis terconferentie is onder voorzitterschap van den Eerste Minister Mac Donald geopend om 18 uur 30 in zijn ambtsver- tre kin het Parlementsgebouw. De eer ste minister leidde de conferentie in met een begroeting van de gedelegeerden en gaf vervolgens een vrij lange verklaring waarin hij de voorgeschiedenis en de oorzaken van de crisis uiteen zette, op den tegenwoordigen toestand inging en een andere omschrijving gaf van de taak der conferentie. In aansluiting hierop bracht Laval rapport uit aan de aanwezigen over de te Parijs plaats gevonden hebbende on derhandelingen. Hij kenschetste den geest waarin deze besprekingen tusschen de Fransche en Duitsche ministers ge voerd waren en zette verder den toe stand in Frankrijk uiteen in verband met de te houden besprekingen. Laval gaf nogmaals uiting aan zijn hoop op een loyale samenwerking tus schen Duitschland en Frankrijk tot her stel van het vertrouwen en het crediet in de wereld. Dr. Bruening bevestigde dat een geest van samenwerking nagestreefd werd gaf aan de hand van statistieken een overzicht van den financieelen toestand in Duitschland en gaf een uiteenzetting van de maatregelen de geinomen zijn om de moeilijkheden meester te worden. Hij legde den nadruk op de dringende noodzakelijkheid van een hulpactie ten einde de bestaande moeilijkheden uit den weg te kunnen ruimen. De instelling van een werkcommissie werd uitgesteld tot de volgende bijeen komst op hedenmorgen tien uur in het Engelsche departement van Buiten- landsche Zaken. In aanvulling op het officieele com muniqué wordt over de eerste zitting van de Londensche ministerconferentie nog meegedeeld, dat rijkskanselier Brue ning in zijn redevoering de vervulling van twee eischen als noodzakelijk heeft uiteengezet, n.1.: 1. Het onttrekking van credieten uit Duitschland moet worden verhinderd. 2. De gouddekking moet worden ver groot. De uiteenzetting èn van den Franschen ministerpresident èn die van den rijks- kanselier zijn niet in haar geheel be kend gemaakt. De toespraak van Mac Donald echter wel. MacDonald begon met er op te wijzen dat het huidige oogenblik een keerpunt te- goede of ten kwade in de geschiede nis kan beteekenen. Wanneer een oplossing niet wordt ge vonden, kan niemand de politieke en financieele gevaren voorspellen. Of schoon Duitschland zijn belastingen heeft verhoogd en zijn bevolking ook verder offers opgelegd heeft, is toch een maratorium noodzakelijk geworden. Hierdoor zijn de buitenlandsche geld schieters gealarmeerd geworden, het geen geleid heeft tot het terugtrekken van groote bedragen uit Duitschland. De conferentie, aldus ging MacDonald voort, moet niet alleen de maatregelen overwegen, die noodzakelijk zijn om de Hooverplannen van kracht te doen wor den, doch hierbij moet komen de bespre king van den dringenden noodtoestand die sindsdien in Duitschland is ont staan. Anders kan de stroom niet worden gestuit, die het politieke, sociale en financieele leven van Centraal Europa bedreigt. De toestand van Duitschland toont met betrekking tot de begrooting, de handelsbalans, de economische en industrieele organisatie geen radicale fouten. Het is dus de taak van de confe rentie het vertrouwen van de buiten- lijkheid groot, dat de Amerikaansche vertegenwoordigers op de Londensche ministerconferentie heden het voorstel zullen doen, een vacantie in den vloot- bouw te aanvaarden. Volgens de Daily Herald zal in elk ge val van de gelegenheid, die deze confe rentie biedt, gebruik worden gemaakt, om een plan, dat Stimson tijdens zijn Europeesche reis ter kennis van de re geeringen wilde brengen, te lanceeren. Volgens dit plan zouden Duitschland, Frankrijk en Italië aanvaarden, om tot aan internationale ontwapeningsconfe rentie den verderen aanbouw van hun vloot stop te zetten om dan naar aan leiding van deze conferentie, zoowel het vraagstuk van de vestzak-pantserkrui ser, als de Fransch-Italiaansche vloot- kwestie'op te lossen. Stimston zou van Grandi en Mussolini de toezegging heb ben, dat zij volkomen met zijn plan ae- coord gaan. Men acht het mogelijk, dat tengevolge van de economische gebeurtenissen ook Duitschland en Frankrijk bereid zijn, de besprekingen over de economische za ken te verbinden aan de behandeling van een vlootbouwvacantie. De credietverleening aan Duitschland. De Pers wijst er op, wederom met uit zondering van de Times, dat Engeland en Amerika in tegenstelling tot Frank rijk de voorkeur geven aan een systeem van credieten, die automatisch voor den dur van 2 a 3 jaar worden verlengd, boven een leening op langen termijn. Dit plan komt overeen met het plan van Montague Morgan, dat Zaterdag uitvoe rig door hem in de Times werd bespro ken. Deze credieten zouden volgens de diplomatieke medewerking van de Dai ly Telegraph door de andere centrale banken aan de Duitsche rijksbank moe ten worden verstrekt. De benoodigde be dragen zouden echter belangrijk meer landsche credietgevers in Ouitschland weer te herstellen. Dit probleem heeft I kunnen zijn, dan de sommen, waarover een politieke en een financieele kant. de centrale banken met uitzondering van Maar de conferentie moet zich op de laatste concentreeren. Het is van belang te erkennen, dat eenerzijds belemmerin gen van de openbare meening bestaan en aan den anderen kant dat niemand mag worden vernederd. Men moet dus een compromis vinden dat voor alle parlementen aanvaardbaar is. De confe rentie moet bezield zijn door een wil tot slagen. De financieele zijde van de crisis en de vraag wat gedaan kan worden, moet voor de bankiers gelaten worden. Naar het schijnt bestaan er twee mo gelijkheden. De eene weg is middelen te vinden voor nieuwe leeningen en cre dieten aan Duitschland. Dit is in Parijs ooverwogen. Doch er bestaan nog eenige moeilijkheden, die overwonnen moeten worden voor het tot een leening komen kan. De andere weg zou zijn het pro bleem direct aan te grijpen, hoe men door versterking van den binnenland- schen toestand de overige wereld een verzekering kan geven van stabiliteit, teneinde op deze wijze niet alleen het af vloeien van in Duitschland belegde ka pitalen tegen te gaan, doch zelfs een te rugvloeien in de hand te werken. Er be staat geen twijfel, dat de Duitsche huis houding krachtig is, verondersteld, dat zij over de noodige kapitalen beschikt. Om deze reden heeft president Hoover de opschorting van alle oorlogs- en her stelbetalingen voor een jaar voorge steld, hetgeen reeds een zeer daadwerke lijke hulp beteekent. Het kan zijn, dat dit nog niet voldoende is, doch dit kan eerst later beoordeeld worden. Ten slotte recommendeerde Mac Donald de grootst mogelijke bespoedi ging van de conferentie. lederen dag ver- gioot de gevaren van een volledige in storting, die zich aan iedere controle onttrekken zou. Amerikaansche voorstellen verwacht. Het grootste deel der Londensche pers, uitgezonderd de Times, acht de moge- de federale reserve banken der U. S. A. beschikken. Hierdoor zou een regee-, ringsgarantie noodig worden. Ook Duitschland zou van meening zijn, dat dergelijke credieten de voorkeur verdienen boven een leening op langen termijn, zoodat Frankrijk in dit opzicht alleen staat. Hieruit vloeien echter de volgende 3 vragen voort: lo. Zullen de Franschen aan dergelijke voorstellen dezelfde voor waarden verbinden, als aan een leening; 2o Zullen de Franschen in dit geval de conferentie weigeren een bespreking aan de orde te stellen voor wat er zal gebeu ren, wanneer na het einde van het Hoo- verjaar Duitschland een 2e moratorium jaar noodig zou hebben; 3o. Zullen in het gevarl, dat Frankrijk ook bij credieten op korter termijn zijn eischen van poli tieke garanties handhaaft, Amerika en Engeland bereid zijn, ook zonder de me dewerking van Frankrijk Duitschland te steunen? Berlijnsche persstemmen. De Duitsche avondbladen nemen uit voerig stelling tot de te Parijs gevoerde besprekingen. De „Germania" schrijft, dat de leidende staatslieden van de beide landen den weg gevonden hebben tot een openhartig onderhoud, in een tijd, dat veel bitterheid en wantrouwen opgesta peld was en de wereld door een ontzag gelijke crisis geteisterd werd. Zij wilden de poging wagen om op een nieuwe ba sis de voorwaarden te scheppen voor een vertrouwensvolle samenwerking. Dit is een feit van beteekenis, er wordt iets nieuws, iets hoopvols door in de Fransch-Duitsche betrekkingen ge bracht. De „Vossische Zeitung" verklaart, dat in ieder geval nog een groote afstand ligt tusschen de theoretische verklaring van bereidheid tot een leening van

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1