DE MINISTER-CONFERENTIE TE LONDEN. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Petitionnemenlvoorinlernationaleontwapening Uit hei tyac J)ngeiiiksch Omzicht 24 JULI 1931 133e Jaargang. Geen duurzame oplossing, maar slechts een iusschenoplossing, die een voorbereiding is tot een definitief resultaat. EEN OFFICIEELE VERKLARING. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. van Alkmaar 6.— 10.30 o 16.— 18.— uur 2. 3. 4. 14- Goedkoope dagretours Alkmaar—Amsterdam 1e kl. f 1.10, 2e kl. 75 een! Rondreizen boot en spoor f 2.05 of f 1.70 of f 1.45. Bezoekt Zaandam en het Czaar Peterhuisje. Goedkoope dagretours 1e kl 80 cent, 2e kl. 55 cent. Watertochtjes Alkmaar—Wormerveer Ie kl. 60 cent, 2e kl. 40 cent Biljetten sub I, 2, 3 en 4, alleen verkrijgbaar aan de kantoren. DE ECONOMISCHE CRISIS IN DUITSCHLAND ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voorcfam C 9, postgiro 37060. Tel el. 3, redactie 33. No. Directeur: C. KRAK. DiTnuihmer bestaat uit drie blad: Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, hbh Den Haag, 23 Juli 1931. Heden is ook de Eerste Kamer ojv zomer- recès fjefïcicin. Alvorens uiteen te gnnn noc een twintigtal «ets,»» - stellen goedgekeurd. Gestemd is daarbij nier, maar bij enkele punten zijn opmerking g maakt, welke evenwel doorgaans niet te veei om het lijf hadden. Bij de wetsontwerpen tot wijziging vai een aantal hoofdstukken der Indische Be- grooting is echter het een en ander te doen geweest over de behandeling van den in£; Soekarno, tot gevangenisstraf veroordeeld bij de behandeling van de strafzaak tegen de P.N.I. Mevr. Pothuis—Smit (s.d.a.p.) had een brief gekregen, waarin geklaagd werd over inhumane behandeling. Zij meende, dat Soekarno als politiek gevangene aanspraak mocht maken op een zachter behandeling dan gewone gevangenen. De Leidsche hoog leeraar Kranenburg (v.d.) en de heer Her mans (s.da.p.) sprongen haar bij, doch mi nister De Graaff, die den brief van Soekarno kende, was het volstrekt niet met de sprekers eens: Soekarno is geen politiek gevangene, ons strafrecht kent eigenlijk dat soort gevan gepen niet, en nu de heer Soekarno is opge sloten in een modern ingerichte gevangenis, juist bestemd voor meer ontwikkelden, be stond er geen enkele reden om hem anders dan anderen té behandelen. Er bestaat geen aanleiding tot bevoorrechting. Bij een wetsvoorstel tot verbetering van den rijksweg van Arnhem naar Ede en Renswoude heeft de heer Van Citters (a.r.) gepleit tegen het plan om een spoorwegkrui sing aan te leggen gelijkvloersch en onbe waakt. Waarom geen viaduct? Omdat, antwoordde minister Reijmer, dit een ton gouds zou kosten. Bewaking van een overweg is geen afdoende waarborg voor de veiligheid en dus is het niet zoo onverstandig vast te houden aan het thans gevolgde stel sel. In ieder geval is het goedkooper! De heer Van Citters was niet overtuigd, doch berust te er ten slotte in. Dezelfde spreker heeft hierna in een zeer uitvoerige rede bedenkingen ingebracht tegen de nieuwe regeling in de Spoorwegovereen komsten, waarbij het percentage van het door den staat gewaarborgde dividend van 5 op 4 zal worden teruggebracht. De spreker trok het in twijfel, of de staat daartoe wel moreel bevoegd zou zijn; tevens zette hij uiteen, dat daarbij tegenover de aandeelhouders niet met open kaart was gespeeld en hij zocht achter de geheele zaak een handigheid der regee ring om gemakkelijker tot naasting van het spoorwegbedrijf te komen. Minister Reijmer heeft daartegenover uit eengezet, dat dat er moreel niets onbehoor lijks is geschied, terwijl bovendien het plan tot verlaging van het gewaarborgd dividend, niet van de regeering doch van de spoorweg directies is uitgegaan. De aandeelhouders zijn op volkomen correcte wijze van alles op de hoogte gehouden. Minister De Geer voegde daar nog aan toe, dat voor den staat, wanneer hij 5 percent dividend moet garan deeren, die een grooter prikkel tot naasting kan zijn dan een garantie van 4 percent, maar dat de kwestie van naasting géheel bui ten de zaak staat. Waarop het voorstel, ook weer zonder stemming, is aangenomen. Van de overige wetsvoorstellen, waaraan de Eerste Kamer heden haar goedkeuring heeft geschonken, noemen wij nog: de wij ziging der Iandarbeiderswet, de aanvulling der Leerplichtwet en die van de wet op hei Statistiekracht, de wijziging der dividend- en tantièmebelasting, de dading betreffende de nalatenschap van een oude juffrouw, die bij vergissing den staat in plaats van haar fami lie tot erfgenaam heeft gemaakt (de erfenis wordt nu tusschen den staat en de familie gedeeld), de wijziging van de StucadQorswet en het extra-voorschot aan de stoomtram Zutfen—Deventer. Na even in comit'-gene- raal vergaderd te hebben, zijn de heeren daarop naar huis gekeerd. De Londensche ministerconferentie is ge ëindigd! Dat weten wij nu en dus is het thans de tijd, om de balans op te maken, om te zien, wat er nu wel precies bereikt is. Eigenlijk is het niet doenlijk, om zuiver de resultaten na te gaan, omdat de praktijk straks moet uitmaken, in hoeverre deze Lon densche conferentie van ministers den econo- mischen toestand verbeterd heeft. Wij moeten dus den tijd rustig afwachten en zullen ons niet wagen aan diepe beschou wingen, al ware het alleen maar, omdat die toch slechts theoretische waarde zouden heb ben. De Londensche conferentie geëindigd! En als een slot kwam er een officieele verklaring, die door de conferentie met algemeene stem men werd aangenomen en die als volgt luidt: Het recente, buitensporige terugtrekken van kapitaal uit Ehiitschland heeft een acute financieele crisis verwekt. Dit onttrekken is veroorzaakt door gebrek aan vertrouwen, het welk geenszins gerechtvaardigd was door den economischen en budgetairen toestand van dit land. Teneinde de instandhouding van het finan cieele evenwicht van Duitschland te verzeke ren, welk evenwicht essentieel is in het belang van de geheele wereld, zijn de regeeringen, welk vertegenwoordigd zijn op de conferentie, bereid, voor zoover zulks in hun macht lig', samen te werken aan het herstellen van dit vertrouwen. De regeeringen welke vertegenwoordigd zijn op de conferentie zijn bereid, om aan te oevelen ter overweging aan de financieele in- W» v?n hun landen, de volgende voor- uen, teneinde den toestand van het oogen- bhk te verlichten: mm ,centra'e bankcrediet van 100 bont ,at kortgHeden aan de Rijks- dó r V r ver'eend, onder de auspiciën van JV' °P «en vervaldag vernieuwd zal n rr een Periode van dHe maanden. maatregelen genomen zouden moe- en worden bij de financieele instellingen in c verschillende landen met het oog op de in standhouding van het volume van credieten, welke reeds aan Duitschland zijn toegewezen. De conferentie beveelt aan, dat de B. I. B zal worden uitgenoodigd om zonder verwijl een commissie van vertegenwoordigers in het leven te roepen, welke benoemd zullen worden door de gouverneurs van de belanghebbende- centrale banken, teneinde een onderzoek in te stellen naar de verdere directe credietnoo- den van Duitschland en teneinde te bestudee- ren de mogelijkheden om een gedeelte van de op korten termijn verleende credieten te con- verteeren in credieten op langen termijn. De conferentie nam met belangstelling kennis van de mededeeling van dr. Bruening aangaande de gezamenlijke garanties, welke kort geleden door de Duitsche industrie ter beschikking gesteld zijn van de Gouddiscon- tobank. De conferentie is van opinie, dat 'n garantie, als omschreven, het mogelijk zal maken een gezonde basis te vormen voor het herstel van de normale operaties van het in ternationale crediet. De conferentie is van meening dat, indien deze maatregelen doorgevoerd worden, zij 'n basis zullen vormen voor een volgende meer permanente actie. Daaraan is het volgende nog toegevoegd: De conferentie besloot eveneens, dat het comité van deskundigen verder moest gaan met het uitwerken van de gedetailleerde maatregelen, welke noodig geworden zijn om effect te geven aan president Hoover's voor stel voor een jaar uitstel van regeerings- schulden. o Dr. Bruening wees na afloop der conferen tie op de eerste paragraaf van bovenstaande verklaring, daar de conferentie hierin duide lijk erkent, dat de kapitaalterugtrekking uit Duitschland in de eerste plaats betrekking heeft op 't buitenland en de Duitsche Staats begroting en het bedrijfsleven in orde ge bracht zijn, nadat het Hoover-plan zulks mogelijk gemaakt had. De conferentie te Londen heeft slechts een tusschenoplossing gebracht, volgen dr. Brue ning, maar dit kon bijna ook niet anders, om dat de toestand zoo ingewikkeld is, dat er maar zeer weinig menschen zijn, die hem ge heel kunnen overzien. De conferentie, die snel moest werken, heeft, al is zij dan ook niet tot een oplossing gekomen, die technisch en wat den tijd betreft, toch niet bereikt kon worden, den prondslan gelegd voor een onmiddellijke en fïïriSe .«fidinft »an de. inlernafonalc betrekkingen met den financieelen toestand van Duitschland. De besprek,ngen m^tin binnenkort voortgezet worden. DuitscMand zal op eigen kracht alles doen, om de moei- '"SS alSuTïiSne, zeer duidelijk ge- dat „al wij hier gevonden hebben, geen duurzame oplossing is, doch slechts de voor bereiding ertoe. De terugtrekking van kapitaal door het buitenland, daarin ligt de schuld aan den tegenwoordigen toestand. En daarvan ga,\ de verdere ontwikkeling in buitengewoon hooge mate afhangen. Op een vraag deelde de rijkskanselier nog mee, dat tot nu toe geen tijdstip voor een tegenbezoek van de Fransche ministers aau Berlijn vastgesteld is. Er was Woensdag over gesproken dat dit bezoek kort voor de bijeen komsten te Genève zou plaats vinden. Maar dit hangt, evenals 't bezoek van de Duitsche ministers aan Rome, nog geheel in de lucht. Na de uiteenzetting van den rijkskanselier nam ook minister Curtius het woord voor een korte verklaring. Hij deelde volgens de N.R. Crt. mede, dat de deskundigen, die over de leveringen in natura en de uitvoering van het plan-Hoover beraadslagen, nog te Londen zullen blijven en de vraagstukken, voor zoo ver dat mogelijk is, zullen regelen om dan aan de regeeringen rapport uit te brengen. De verdere gang van zaken staat nog niet vast. Curtius zei verder, dat het ter conferentie niet tot één oï andere betuiging van vertrou wen in joolitiek opzicht is gekomen. De con ferentie heeft zich streng tot de financieele vraagstukken beperkt. In beperkten kring zijn weliswaar ook andere vraagstukken bespro ken, maar men had zich op het standpunt ge steld, dat politieke uitingen gemakkelijk ver keerd opgevat zouden kunnen worden. De minister zei verder nog: Beslissend is. dat er ver'dere maatregelen genomen worden, dat wij voortdurend in contact blijven, opdat de draad niet af zal breken, die tot ver dere conferenties met de staatslieden leidt Wat dit beteekent en wat uit deze ontwikke ling te voorschijn zal komen, is een vraag der toekomst. o President Hoover publiceert bij het einde der conferentie van Londen een verklaring, welke o.m. inhoudt: De Londensche Conferentie heeft den hoek steen gelegd voor het terugkeeren van sta biele verhoudingen in Duitschland. Het voor naamste probleem dat voor alles bank- en credietwezen raakt, is veeleer door de vrijwil lige medewerking der wereldbankiers op te lossen dan door de regeeringen met haar tegenstrijdige belangen. Een zoodanige basis van samenwerking beteekent safety. Het in Londen geaccepteerde program completeert de reeds in werking getreden opschorting der Europeesche regeeringsschulden. De ge meenschappelijke werking van de betalings opschorting en van het Londensche program moet het Duitsche volk met medewerking zijner industrie en zijner hulpbronnen moge lijk maken de voorbijgaande moeilijkheden te overwinnen en zijn crediet te herstellen. Het Londensche program zal tot een snel herstel der werelddepressie bijdragen door de over winning der voornaamste Midden-Europee- sche crisiselementen. De wereld is dank ver schuldigd aan de gedelegeerden die hebben deelgenomen aan de Londensche conferentie. E>e conferentie heeft 'n mooien geest van ver zoening en wederzijdsch begrip getoond, wat eveneens zal medewerken tot het herstel van stabiele verhoudingen. President Hoover bracht zijn persoonlijke gelukwenschen over aan staatssecretaris Stimson en staatssecretaris Mellon voor hun succesvolle medewerking aan de Londensche conferentie. Na afloop der conferentie verklaarde de Amerikaansche staatssecretaris Stimson in een gesprek met journalisten dat hij en Mel lon zeer tevreden zijn met het resultaat der conferentie. Deze vormde een geschikte voort zetting der pogingen welke door Hoover den 20 Juni zijn ingeleid ten einde een einde te maken aan het wantrouwen dat de finan ciën van Duitschland omlaag heeft getrok ken en hiermede het wereldbedrijfsleven in gevaar bracht. De conferentie heeft de mid delen en den weg geschapen om dit wantrou wen te laten ophouden. De vriendschappe lijke ontmoeting der Fransche en Duitsche ministers heeft de wereld ten aanzien van de politieke voorwaarden weer gekalmeerd en er in feite toe bijgedragen de basis van het vertrouwen te herstellen. De regeeringen van alle ter conferentie vertegenwoordigde crediteurstaten zijn het er over eens gewor den haar invloed en positie aan te wenden ten einde den paniek te voorkomen die de credietafvloeiingen heeft teweeggebracht. De ze maatregel zal, indien hij met succes zal worden doorgevoerd, Duitschland het kapi taal laten waar zijn fabrieken en industrie van afhankelijk zijn. Hij zal Duitschland ge legenheid geven na te denken over reorgani satie van zijn hulpbronnen. Indien de paniek eenmaal bedwongen is, zal het gemakkelijk zijn vast te stellen of verder kapitaal ver- eischt wordt. In de besluiten der conferentie wordt voorzien in de noodige onderzoekin gen te dezer zake. „Wij gelooven, aldus Stimson, aan de mogelijkheid dat men na het herstel van het vertrouwen zal vinden dat Duitschland in staat is zich op grond van eigen hulpbronnen en met snel beschik bare hulp te herstellen. In ieder geval heb ben wij in de vereischte machinerie voorzien ten einde opgewassen te zijn tegen den toe stand hoe deze zich ook moge ontwikkelen". Ook Mellon sprak zijn bevrediging er over uit dat de conferentie resultaten heeft be reikt die er ten zeerste toe zullen hijdragen het vertrouwen in de financieele stabiliteit vaa Duitschland te herstellen, Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der men- schelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam:. Adres:. Naam:. Adres:. Naam: Adres:. Naam:. Adres:. ALKMAAR PACKET x 8.30 1. van Amsterdam 7.— 8.30 9.30 11.45 14.15 18.— uur x niet op Vrijdag en Zaterdag. o niet op Zaterdag. Persstemmen. De Parijsche pers toont zich over het al gemeen tevreden met het resultaat der Lon densche conferentie. Men geeft toe, dat het resultaat wel is waar niet beantwoordt aan de verwachtin gen, doch niettemin is men er over voldaan dat Frankrijk geen nieuwe credieten behoeft te openen en dat het vraagstuk der garan ties nog even als te voren openblijft. Uit den toon der bladen blijkt dat men van Fransche zijde de Duitsche openbare meening wenscht te kalmeeren om niet eventueel den indruk te wekken alsof de onderhandelingen mislukt zijn door de ontoeschietelijkheid der Fran sche delegatie. De „Intransigeant" schrijft dat men in Duitschland goed moet begrijpen dat Frank rijk alleen gehandeld heeft zonder interesse. Slechts Frankrijk heeft Duitschland de mo gelijkheid geboden aan zijn wederopbouw te werken. Wij hebben, aldus het blad, voor onze oogen de moeilijkheden en het lijden van een volk gezien dat onze tegenstander is ge weest en in wien wij in de toekomst nog slechts onzen buurman moeten zien. I De „Temps" meent dat het resultaat der Londensche besprekingen ondanks de teleur stellingen der conferentie in het najaar, wordt overschat. o De Berlijnsche bladen houden zich uit voerig bezig, deels in lange artikelen van hun Londensche correspondenten, met de mi nisterconferentie, en derzelver resultaten. De „Germania" legt dén nadruk op de uit lating van Bruening „tusschentijdsche op lossing'' en stelt in het licht, dat Duitsch land voor een nog onbepaalden tijd er op is aangewezen met eigen, uitgeputte krachten de geweldige moeilijkheden te overwinnen, waardoor het wordt bedreigd. Voor de ver dere ontwikkeling der Duitsche economische verhouding draagt in de eerste plaats de Rijksbank een zware verantwoordelijkheid. Ieder verzuim waaraan zij zich schuldig maakt, iedere halfheid en iedere verkeerde stap zullen noodzakelijkerwijze een dubbel fatale uitwerking hebben. Het drukkende probleem van Duitschland staat ook in de komende weken als eerste en belangrijkste punt op het programma der internationale besprekingen, die eerst zullen eindigen, wan neer de economische verhoudingen in Duitschland door een gemeenschappelijke internationale inspanning weer die stabiliteit hebben verkregen, zonder welke de geheele wereld-economie niet weer gesaneerd kan worden. De „D. A. Z." schrijft, dat de resultaten van de Londensche conferentie slechts in ne gatieven zin belangrijk zijn. Nog steeds is redding van de catastrophe mogelijk. Het is echter al zeer laat geworden en de omme keer zal met ieder uur uitstel moeilijker en zwaarder worden. Ook de „Vorwaerts" is van meening, dat te Londen slechts een klein program is bereikt. Het gaat er volgens dit blad thans om maatregelen te nemen, die het economisch verkeer van de acute moei lijkheden bevrijden en den massa's het le ven dragelijk maken. Daarnevens moet echter ingezien worden dat zonder overeen stemming geen smering vaa het Duitsche zakenleven mogelijk is. De „Boersenzeitung" schrijft: Of de regee ring heeft de kracht onafhankelijk van par tijoogmerken en andere buitenlandsche poli tieke belangen den nationalen en economi schen opbouw van Duitschland zonder zich te binden aan socialistische ideologen door te voeren, óf wij zien er van af in de toe komst een natie te zijn en vergenoegen ons met de rol van een Fransche vazalstaat. Er is nog een derde mogelijkheid: de dicta tuur van het proletariaat. Dat beteekent ech ter chaos. De „Lokalanzeiger" leest uit de uiteenzettingen van Bruening, dat deze zich volkomen bewust is van het magere resul taat. Hij verwacht ook geen leening op lan gen termijn binnen afzienbaren tijd. Men kan slechts hopen, dat de kanselier zich re kenschap geeft van de volkspsychologische feiten. De „Deutsche Tageszeitung" spreekt van een opheldering. Het Duitsche volk moet thans weten, dat het voor alles op zich zelf is aangewezen. De nationale noodhulp is de belangrijkste eisch van den dag. De Rijks- regeering zal de korte adempauze, die de Londensche conferentie naar te hopen is te weeg zal brengen, vastbesloten moeten uit buiten. Het „Berliner Tageblatt" besluit zijn uiteenzettingen met vast te stellen, dat het einde van de Londensche conferentie geen historisch keerpunt en nauwelijks een rust poos in het verloop van de crisis beteekent Bijeenkomst van New-Yorksche bankiers. De vertegenwoordigers van 12 leidende New-Yorksche banken hebben gistermiddag een conferentie gehouden in het gebouw van de Federal Reserve Bank, waar echter geen besluiten werden genomen. De meerderheid der bankiers wil, naar het schijnt, voorloopig geen verdere credieten aan Duitschland ver strekken, doch afwachten, tot door de Euro peesche financiëele instellingen een actie wordt ondernomen. De kansen op succes van de besluiten van de Londensche conferentie worden algemeen sceptisch beoordeeld. Een leidend bankier verklaarde, dat Duitschland er niet slecter aan toe is dan voor het in wer king treden van het plan Hoover. Alle niet direct noodzakelijke uitgaven uitgesteld. In het Rijksministerie van Financiën wordt er in verband met de kwestie van den kas- toestand van het Rijk op gewezen dat alles gedaan is om rekening te houden met de® huidigen noodtoestand. Alle niet direct nood zakelijke uitgaven zijn uitgesteld. Geen leening voor de Rijks- regeering of de Rijksbank. In da kringen van verschillende delegaties heerscht de algemeene opvatting dat er voor loopig geen sprake kan zijn van credieten aan de Rijksregeering en evenmin aan de Rijks bank, aangezien de noodzakelijke voorwaar de hiervoor allereerst zal zijn de Franecb— Duitsche betrekkingen in het reine te bren gen. Voor het geval in de naaste toekomst fi- nanciëele transacties zullen worden

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1