Alkmaarsche Courant. Jiadicmieum 9ieuÜ£etm £xuid= en Jmui&quux Honderd drie en dertigste Jaargang. Vrljday Juli Indrukken van Denemarken en het InternationaalZuivel- concres te Kopenhagen. DAROL FARQUHAR's NACHTWANDELING. 1931. No. 172 10.— Morgenwijding j/ en Uitz. voor Arbeiders in de Lontin n js; Het V.A.R.A.-Septet onder leiding^ Eyl. F. v. d. Wal, toespraak. 12. °R A berichten. 12.15 Concert door het V-A.*^ septet onder leiding van Is. FyJ ffonnla- foonplaten. 1.15 Pauze. ^45 Granmfoonpia ten. 2.— Piet Voogd: Bewegingskoor. 2. Concert door het V.A.R A.-oikest ding van Hugo de Groot. 3.20 Ope g van het congfes der S. A- I- doof^r^ dervele. Uitzending uit We^nen. Ay foonplaten. 4.30 S D. A. P.-kwarhertje^AO Den heer Krijt: „De Internationale Arbei ders Esperantisten Beweging. 5.05 O. senbroek: „Reizen en Trekken". 5.35 Ora mofoonplaten. 5.45 So tanzt die mofoonplaten). 6.45 Literair halfuurtje door A. M. de jong. 7.30 Pohüeber .45 VA R A -Varia. 8.— So tanzt die Welt (II) gra mofoonplaten. 9.— Teun de Kieppennan ^Bij de Pomp". 9.15 Concert door het V.A.K^A- orkest onder leiding van Hugo de 10— Vaz Dias. 10.10 Vervolg concert 10.4o Orgelspel door Joh. Jong. 11.15 Vervolg en slot concert. 12.Sluiting. Huizen, 298 M. (Uitsluitend K-R-G.) 69.15 Gramofoonpl. 10.11.30 Gramo- ifoonplaten. 11.30—12.— Godsd. halfuurtje 'door pastoor Perquin. 12.1.30 Concert 'door het K. R. O.-sextet o. 1. v. P. Lusten- jhouwer. 1.30—1.35 Postduivenberichten. 1 352.30 Gramofoonplaten. 2.30—3 Vragenhalfuurtje. 3.4.30 Kinderuurtje. 4.305.Zenderverzorging. 5.7.15 Con cert K.R.O.-Kunstensemble o. 1. v. P. Lusten- Ihouwer. 6.016.15 S. P. J. Borsten: Sport- overzicht. 6.156 35 Joum. Weekoverzicht door P. de Waart. 7.158.45 Gramofoon platen. 8.459.Concert door het K.R.O.- Salon-orkest o 1. v. M. van 't Woud. 9. Vaz Dias. 9.1510— Radio-hoorspel „De Zelfmoordenaar" vrij naar het Fransch door L. S. (Vertolking door G. Nielen en I. van Dijk). 10.11.Vervolg concert. 11 12.Gramofoonplaten. (Zomercabaret „The Rainbow Singers") Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20—2.20 Licht orkestconcert. 3.20 Concert door de militaire kapel. 4.35 De King's cup air race. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Dansmuziek. 6 35 Nieuwsberichten. 7.Bach's orgelmuziek. 7 20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 Variété. B. B. C. dans-orkest en solisten. 9 20 Nieuwsbe richten. 9.40 Lezing. 10.10 De King's cup air race. 10.15 Orkestconcert. National Or kest van Wales. 11.05—12.20 Dansmuziek Langenberg, 473 Al. 7.258.20 Gewijd concert. 10.3511.35 Gramofoonpl. 12.20 Gramofoonplaten. 1.252.50 Orkestconcert. 5.20^—6.20 Solistenconcert. 8.20 Vroolijke avond. Orkest. 11 50—1.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-P ar is"1725 M. 12.50 Gra mofoonplaten. 4.50 Dansmuziek. 6.50 Gra mofoonplaten. 9.05 Concert. M. Doyen, Ïiano. 9.50 Concert M. Tirmomt, zang. M. énnenbaum, viool. Kalundborg, 1153 Al. 8.50 Morgenwij ding. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Concert. Omroeporkest. 6.10—6 40 Gramo foonplaten. 8.20—9.35 Populaire dansmu ziek. 9.3510.05 Concert. Omroeporkest. 10.2011.05 Concert. Venetianak Trio" Hoorspel. 11.0512.35 Dansmuziek. Brussel, 338.2 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gramofoonpl. 6.35 Vlaamsch praatje, daar na gramofoonplaten. 7.35 Vlaamsch praatje. 8.20 Orkestconcert. 8.50 Bernard Shaw avond. Uit zijn werken. 9.50 Orkestconcert. 508-5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Vocaal toncert. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 „De Barbier van Seville", opera van Rossini (Uit Salz- hurg). 10.Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 Al. Ca. 7.—7.50 Gramofoon platen. 10.55—12 20 Berichten. 12.20 Gra mofoonplaten. 1.15—2.20 Berichten. 2.2<T- 3.20 Gramofoonpl. 3.20—4.20 Lezingen. 4.20 Concert 5.20—8.20 Lezingen. 8.20 Vroolijke avond uit Langenberg. 10.20 Be richten en daarna tot 12.50 Dansmuziek uit Weenen door de kapel Charly Gaudriot. n. In den vorigen brief maakte ik reeds melding van den feestavond, die den eersten congres dag besloot en waarop de ruim 2000 gasten in het stadhuis door den heer Peder Hedebol, burgemeester van Denemarken's hoofdstad, werden verwelkomd, de „luren" wederom ge blazen werden en de president van het con gres, de heer Overgaard, dankte voor de ont vangst. Ook onze oud-minister, dr. F. E. Posthuma, lid van het permanente comité van den Interna tionalen Zuivelbond, sprak woorden van dank tot de stad Kopenhagen en wel uit naam van den president van dien bond, die verhinderd was aanwezig te zijn. Een grandioos „wandelend" souper volgde op deze toespraken en de geheele veeltalige „zui- velbeweging" kwam daarop nog meer tot actie in een buitengewoon geanimeerde en kleurige danspartij, die het einde van den avond vorm de. Nu zijn we al deze vermoeienissen al weer te boven gekomen en maken ons op voor het es- sentieele deel van het congres: de wetenschap pelijke voordrachten op zuivelgebied met de daaraan verbonden discussies en de excursies. Voordat ik hierover het een en ander ga me dedeelen, wil ik nog vermelden, dat gisteren bij de opening van het congres, de president mededeelde, dat vier eere-presidenten waren benoemd, onder wie zich de oud-minister Posthuma bevond, en verder, dat ten slotte de Italiaansche minister van Landbouw, baron Giacomo Acerbo dell Aterno, nog het woord voerde, daarbij constateerende, dat Italië met een groot aantal afgevaardigden aan het con gres deelneemt en dat de tegenwoordige fas cistische regeering alles doet, om de zuivelbe reiding in dat land te bevorderen. Wat nu het congics betreft, dit is verdeeld in 5 secties, die behandelen: 1. melkveeteelt en melkwinning; 2. chemie, bacteriologie en hygiëne; 3. techniek, industrie en handel; 'i 4. organisatie, wetgeving en controle; 5. zuivelbereiding in de tropen. Deze secties vergaderen des morgens, terwijl des middags aan verschillende excursies kan worden deelgenomen. Bovendien zijn er speciale excursies voor da mes georganiseerd, voornamelijk tochten door de hoofdstad, waarbij veel museumbezoek is in- gelascht, waarover ik niet mag nalaten hier even te spreken. Want wie Kopenhagen ziet en zijn interessante musea niet bezoekt, krijgt geen volledigen indruk van wat deze stad biedt. Van de musea dan worden bezichtigd: het slot Rosenborg, de Glypothek en het Thor valdsen-museum. De grondslag van de tegenwoordige verzame ling van portretten, meubels, wapens, kostbaar heden, enz. in het slot Rosenborg, werd door Koning Christian IV, die het slot in de jaren 16101617 liet bouwen en door zijn opvolger Frederik III, reeds gelegd. Men krijgt een chro nologisch overzicht van de merkwaardigheden waarbij zeer oude te vinden zijn. De Glypothek met zijn groote kunstverzame ling is een geschenk van den bierbrouwer Carl Jacobsen. Hier ziet men prachtige antieken, o.a. een Egyptische grafkamer, terwijl beeld houwers als Rodin, Sinding, Meunier en Bissen vertegenwoordigd zijn. Het Thorvaldsen-museum draagt den naam van den wereldberoemden Deenschen beeld houwer Bertel Thornvaldsen (17701874). Een groote schat aan kunstwerken is door hem aan zijn geboortestad nagelaten. Van de Verdere bezienswaardigheden der stad zou ik willen vermelden: in de eerste plaats het slot Christiansborg, het Rijksdagge bouw, zooals ik reeds schreef, doch waar nu in de vele zalen de congresbijeenkomsten worden gehouden en waar de geheele, werkelijk in alle onderdeelen schitterend verzorgde organisatie van het congres, is ondergebracht. In de kelders van dit gebouw vindt men nog overblijfselen van een burcht, waarvan men weet, dat hij hier het oudste deel van de stad in de 12e eeuw reeds stond en den naam „Havn" droeg, uit welken naam het woord „Köbenhavn" is ontstaan. Ik kan u uit den aard der zaak geen volledige opsomming geven van alles wat in deze stad te zien en te genieten valt; als curiosum moet ik echter zeker noemen de wonderlijke Grundt- vigs-kerk op Bispebjerg, in de vorige eeuw ge bouwd door de bouwmeester Jensen-Klint, die onder den toren begraven ligt. De kerk is ech ter nog steeds onvoltooid; men hoopt haar nog eens af te bouwen volgens de nagelaten teeke- ningen. Naar het Engelsch van BERTA R'UCK door Mr. G. KELLER. Toen zij hem in het oog kreeg, riep het meisje, dat naast Sheila was gezeten: O, «naar ja, moeder, zie eens wie dat is! Dat is die knappe instructeur. Zeker, het is de man met het roode haar en de groene muts, waar iedereen dol op is. Gaat hij een vertoo ning geven? Prachtig! Ik zie hem wel zoo lief als den een of anderen kampioen. Is het geen prachtman? Kijk toch eens naar hem! Het heet vaak het praatje is vermoede lijk in de wereld gebracht door de leelijke ver tegenwoordigers van het sterke geslacht aat de vrouwen niet geven om een knap uit dienden man en hem een modepop heeten. Dat is een onwaarheid, maar ook al zijt ge van E,n andere opvatting, ook al haalt ge uw neus op voor het aantrekkelijk uiterlijk van zoo n kunstrijder, dan kunt ge toch niet ont manen, dat het een interessante figuur is, die flaar voorbijsnelt in een sportcostuum, dat er °P berekend is om elke beweging te doen op merken Het waren wonderen, die hij op zijn schaat sen vertoonde. Nu eens snelde hij als een blik semstraal over het gladde ijs, dan weer draaide hij als een voortgezweepte draaitol in de rondte, nu eens gleed hij gehurkt over de baan, dan weer beschreef hij de kunstigste wiskundige figuren met zijn schaatsen. Hpt1 Het in antieken «tijl gebouwde gerechtsge bouw, dateerend uit 1810, de academie met de daartegenoverliggende studentenhuizen, de „Amaliënborg Plads omgeven door vier ko ninklijke paleizen, het verblijf van Koning Christian, het is alle? te veel om hier op te noemen. En „Tivoli", het bekende amusementspark, waar men allerlei afleiding kan vinden, zal de bezoeker zeker niet vergeten. Kopenhagen weet zich ook te amuseerenl Om nu tot het wetenschappelijk deel van het congres terug te keeren: van de vele onder werpen, die in den morgen van dezen eersten congresdag door de verschillende secties wer den behandeld, dient zeker een belangrijke voordracht van dr. A. J. Swaving, oud-inspec teur van het Nederlandsch Zuivelwezen, ver meld te worden, waarbij deze een overzicht gaf van de internationale werkzaamheden, die tot nu toe op het gebied van de kaasstan daardisatie werden verricht en welke voor dracht tot doel had, de inveoring van interna tionale vetnormen te bevorderen, waarbij met de bereiding en den oorsprong van de kaas re kening gehouden dient te worden. Na uitvoerige discussie werd besloten, deze zaak ter bestudeering bij den Internationalen Zuivelbond aan te bevelen. De groote middag-congres-excursie beginnen wij met een tocht in sight-seeing-cars naar het slot Frederiksborg, dat tegenwoordig nationaal- historisch museum is. Wij bekeken dit reeds eerder van buiten en nu hebben we dus nog ge legenheid ons aan het inwendige van het slot te wijden. Het enthousiasme over wat er te zien valt, is algemeen; wie van antiek houdt, kan hier uren zoek brengen, wat ons echter helaas niet is toegestaan. Stemmingsvolle momenten beleven wij in de oude slotkerk: de organist speelt voor ons, terwijl wij de bekoring ondergaan van het prachtige interieur. Dan wordt de kudde verzameld; het rantsoen tijd is op, en nu gaat het naar de „Statens Forsögsmejeri", Denemarken's Staatsproefzui- velfabriek bij Hilleröd. Een mooi uitzicht treft ons bij het uitstappen; de ligging van de fabriek is bijzonder fraai. Bij het binnentreden wordt ons een aardig, door diverse foto's verlucht boekje, handelende over het doel en de inrichting van dit bedrijf, aangeboden. De fabriek blijkt op doelmatige wijze inge richt te zijn voor boter- en voor kaasbereiding, terwijl eenige zeer goed ingerichte laboratoria voor scheikundig en voor bacteriologisch on derzoek te bewonderen vallen. Met het oog op de bijzondere eischen, die de proef-fabriek stelt, zijn de lokaliteiten over het algemeen grooter en ruimer dan bij zuivelbe drijven in het algemeen, terwijl hetzelfde van de verschillende installaties kan worden ge zegd, die grootendeels van Deensch fabrikaat zijn. Zooals men begrepen zal hebben, is het doel van deze fabriek: het door praktische proeven vinden van het middel en den weg, om tot een voortdurende kwaliteitsverbetering van de Deensche zuivelproducten te geraken en gelijk tijdig aan deze proeven een dusdanige theoreti sche en praktische onderbouw te geven, dat de fabriek niet alleen in staat is, te zeggen, hoe dit of dat moet worden uitgevoerd, maar ook waarom men zoo moet handelen. Nieuwe machines en apparaten, die van be lang zijn voor het zuivelbedrijf, worden hier beproefd; men vestigde dan ook speciaal onze aandacht op eenige moderne installaties, zooals l een tlit vier afdeelingen bestaande Silkeborg- J Stassanisor", een inrichting voor het zoogen. „stassaniseeren" van melk, berustende op het beginsel van het verhitten der melk op 75 gr. C. in zeer dunne lagen (van 12 m.M.) gedu rende slechts 15 seconden, in de plaats treden de voor de gewone pasteurisatie en het voor deel biedende, dat de zóó kortstondig, doch in alle deelen op die temperatuur verhitte melk, daarbij niet in smaak en samenstelling veran dert; verder een „Silkeborg-platen-pasteur", die, anders ingericht dan pas genoemde instal latie, toch volgens een soortgelijk beginsel, hetzelfde doel beoogt. Na deze interessante bezichtiging vinden we een uitgebreide „tea" (we zouden het beter een „coffee" kunnen noemen, want op dit uur schijnt meer koffie dan thee te worden ge bruikt) op lange tafels buiten klaar gezet en hierbij kunnen we ons overtuigen van de uit stekende smaak van gestassaniseerde melk. De Deensche boter wordt ook behoorlijk aange sproken! Vervolgens een route naar de Staatsproef- boerderij „Trollesminde", die een deel van de voor de proef-zuivelfabriek benoodigde melk levert. Hierover morgen meer. E, v. H.—d. B. P. publiek verkeerde in één bewondering, juichte en klapte, doch de rijder deed alsof hij het niet bemerkte en met een nauwelijks merkbare glimlach volvoerde hij zijn toeres. Neen maar, kijk toch eens! Prachtig, prachtig! Tadelloos! Ongelooflijk! Bravo, bravo! Fabelhaft! Ja, het is werkelijk knap! Natuurlijk niet zoo goed als van den kampioen, maar toch ongewoon interessant, al is de stijl on gewoon. Natuurlijk is het niet zoo lastig als de Engelsche stijl om je zoo stijf als een laadstok te houden. Zoo, denkt u er zoo over, antwoordde het meisje naast Sheila snibbig. Waarom heeft u meer waardeering voor iets dat abso luut leelijk is omdat het moeilijk is? Ik zou wel eens willen weten, of er kans bestaat om lessen bij hem te nemen. Ik heb me laten zeg gen, dat hij voor de rest van het seizoen al.e dagen besproken heeft. En dat een millionnaire uit Argentinië hem voor den namiddag heeft gehuurd om haar les in het schaatsenrijden te g - niemand anders meer een kans Pceft vind het verschrikkelijk! Ja, het is een v van vijf en zestig jaar Ja, er zijn toch vrouwen, die geen steeK er om geven of zij zich mal aanstellen Mar ais ie les wilt hebben, waarom vervoegde je dan niet bij dien kleinen man met een snor? Die is vast heel wat beter leer mCf Neen.'zetde het meisje naastSheila ko£ njrr iic Wil iuist van hem les hebben Keen kostelijk gezicht hem te zien rijden Och. jawel, maar het is geen Engelsch- Wat man, merkte haar vader op. Daar kun je van overtuigd zijn. zou het voor een kerel zijn? Dat weet geen sterveling, antwoordde het meisje, niemand weet waar hij vandaan komt. Het is een soort mysteriemensch Oh! Met een kreet van verbazing maakte zij een einde aan het gesprek en de aandachtig kijkende Sheila stemde met dien kreet in. Sheila had den schaatsenrijder thans duide lijk herkend Ja, het was de man. die in de slede had ge zeten' en het was ook de man dien zij bedoel de Zij had haar eigen redenen redenen waarvan geen sterveling onder het publiek ook maar eenig vermoeden kon hebben om zoo vurig te verlangen naar het wedervin- den van dien man. Zij had voortdurend naar hee uitgekeken van 't oogenblik af, dat de be zoekers hun plaatsen kwamen innemen. Zij had er een voorgevoel van, dat hij op een goed oogenblik zou verschijnen. Maar dat hij zich aan haar zou vertoonen in dit opzich tige costuum, neen, dat had zij niet vermoed. En dat hij als een soort café-chantant artist zou optreden, dat had haar met verbazing vervuld. Geen wonder, dat er een kreet aan Sheila's mond ontglipte. Het andere jonge meisje had enkel haar verbazing geuit over het nieuwste kunststuk van den bedreven schaatsrijder. Hij boog zich voorover, steeds dieper, gelijk een zwaluw die naar het opj>ervlak van den vijver scheert. Eén slanke hand was naar ach ter gestrekt, de andere was naar het ijsvlak gekeerd. Zijn gestalte nam de houding aan van een Mercurius, met vleugelvoeten uit den hemel neerschietend. Steecb verder boog hij zich voorover, één voet voortglijdend over 't ijs, de andere hoog in de lucht. Ten slotte be roerde zijn haar het met poederijs bestrooide ZUIDSCHARWOUDE. Spoedvergadering Dinsdagavond van de Tuinbouwvereeniging „De Toekomst" in caé van den heer P. Schoenmaker. Aanwezig pl.m. 70 leden. De heer S. de Boer begon zijn openings woord met het constateeren dat het het be stuur groot genoegen doet, in dit volle sei zoen zooveel leden tegenwoordig te zien. Echter deze belangstelling is tweeledig. Wij moeten ook hier constateeren dat er veel schade geleden wordt. De convocatie ziet er zoo somber uit en is toch van zulk een groo te beteekenis. Na twee slechte jaren had den wij gehoopt dat 1931 goed zou beginnen, wijl het nu juist slecht is bevonden helaas. Het lijkt wel of alle omstandigheden medewerken om ons bedrijf slecht te maken Ons bedrijf is een onafhankelijk bedrijf, ech ter niet wat betreft den groei en opbrengst. Dat hebben wij terdege gevoeld: twee jaren terug geen prijzen, en het vorig jaar liet ons de groei in den steek. Ook dit jaar is dit weer het geval. Het vorige jaar betrof het de ziekte in de kool en nu in de aardappelen. Wij kunnen deze ziekte niet onderbrengen bij de gewone ziekte. Dit is een buitengewone ziekte, waarvan de oude bouwers nimmer ge hoord hebben, en ons zeer veel schade berok kent. Deze vergadering is belegd naar aan leiding van een oproep van den burgemeester, die in deze van een zekere commissie een cir culaire had antvangen. Het doel is om na opgave van de schade tegemoetkoming van de regeering te verkrijgen. Overal, zegt de voorzitter, is het even slecht, aan de andere zijde weer niet. Een klein stukje weelde ziet men in den omtrek, de bladen bevatten fees ten enz. De crisis is echter overal. Het lijkt wel o men van de hoog- in de laag-con- juctuur gekomen is. De feesten worden over al bezocht, men kan vragen: is dit goed. De pessimist natuurlijk keurt dit af, wijl de op timist hierin juist eene opfrissching ziet om zijn taak voort te zetten. De tijd echter gaat door en wij moeten mede. Zouden onze be drijven wegraken? Neen, dat kan niet. Tien tallen jaren terug werden altijd in onze cul tures ziekten geconstateerd. Wij hebben meer malen besproken dat andere cultures wellicht beter voor ons zijn. Onze rekening sluit thans niet met de uitkomsten van het vroege aard- appelbedrijf. En dit product is nog wel in de plaats van de bloemkool, die men om dezelfde reden nu niet meer ziet. Het is van zeer groo te beteekenis, als onze eerste vrucht mislukt. Er wordt op gewacht en gerekend. Er is wel gezegd, dat het hier nog niet zoo is als el ders, doch dit is een schrale troost. Nu las de voorzitter de meergenoemde circulaire voor en verzocht de aanwezigen hun aantal snee zen op te geven en tevens het gewicht van wat er gehaald is en naar schatting nog wat er geteeld zal worden. Hierna las de secretaris, C. de Boer Gz., de notulen, welke zeer uitgebreid waren. De samensteller ontving een woord van dank voor de juiste samenstelling, nadat niemand op- noch aanmerking had gemaakt. Naar aanleiding van een paar vragen ant woordde de oorzitter dat de opgave betreft hoeveel sneezen en aantal Kg. (drielingen en pootgoed, kriel is er buiten). Het gaat in hoodzaak om de vroege aardappelen Nu werd den leden gelegenheid gegeven hunne opgaven te verstrekekn. Verder werd geconstateerd dat ook nering doenden in deze branche zieke aardappelen hebben, en ook door hun de treurige gevol gen gevoeld worden. Rondvraag. De heer C. Kliffen deed opmerken dat in de notulen niet voorkwam datgene, wat bij de rondvraag in de vorige vergadering over het bonnenstelsel was besproken. Hij vond dit jammer, want het is een ernstig feit. Wij hebben nooit doeltreffende maatregelen ge troffen. De voorzitter antwoordde o.m. dat dit reeds besproken en vastgelegd is. Hij die uit de hand verkoopt moet 25 boete betalen. Doch, hoe gaat het? Is dit strikt doorgevoerd? Neen! De afspraak is gemaakt dat de be sturen zouden toezien op het doen en laten, echter niets is er ingekomen. Ook de leden zijn zedelijk verplicht in deze toe te zien. De voorzitter zeide, dat het ook nu weer voorkomt en illustreerde een geval uit St. Pancras. Deze tuinder deed zich zelf en ook aan anderen schade. Wij moeten allen trach ten het euvel uit den weg te ruimen. De heer C. Kliffen vond, dat de bonnen waardeloos zijn, er is geen controle. Ik heb uit de hand verkocht en heb de bonnen nog. oppervlak en het meer schonk hem een kus van ijs. Daarop hief hij zich op, elastisch als een riet, dat zich voor een windvlaag had gebogen, en de aanraking met het ijs had zijn haden als met een witten vleugel getooid. Ja, hij was het, er viel geen oogenblik aan te twijfelen. Aan het slot van zijn optreden reed hij nog eenmaal rond, met ernstig ge laat buigend voor het applaus van het zich om de baan verdringende publiek. Met de voeten aaneengesloten gleed hij dicht langs de plek waar Sheila was gezeten en zij en de man keken elkander vlak in de oogen. O, hoe herinnerde zij zich den laatsten keer, dat haar oogen dien ernstigen blik hadden opge vangen Hij verdween naar de kleedkamers onder de tribune, maar zij bemerkte niet eens dat hij weg was. Onder haar mantel van lui paardbont rilde haar slanke lichaam zoo hevig van ontroering, dat zij een oogenblik de oogen sloot. Weggevaagd was de herinnering aan dat schitterende tafereel op het door het zonlicht vergulde ijsvlak. Hoe pijnlijk was in tegen stelling daarmee het beeld, dat in de plaats daarvan was opgedoken. Maar Sheila schud de het hoofd, zoodat de roode kwastèn op haar muts bengelden, alsof zij die pijnlijke herinneringen van zich af wilde schudden. Zij opende de oogen wijder alsof zij nog meer van de levendigheid en de vroolijkheid van haar omgeving in zich op wilde nemen. Zij haalde diep adem, zoodat de koele lucht als een teug champagne frappé naar binnen drong en zij opende haar ooren om te luiste ren naar het gekeuvel van de schare die haar omringde Vol geestdrift was het jonge meisje naast haar nog niet uitgepraat over diep kunst- schaatsenrijder. De voorzitter: Ja, maar dat ligt dan aan den kooper. t Nog bracht de heer C. Kliffen een'omstan- ojgheid ter sprake, waarvan men ons verzocht niets te vermelden. (Eigener beweging had- den wij; dit nagelaten. Verslaggever) Het antwoord van den voorzitter was den Kliffen nu voldoende. De heer Jb. Kramer had gehoopt, dat uit de ledenvergadering tot uiting was gekomen, datgene wat er eigenlijk onder de bouwers momenteel leeft. Eigenlijk, zeide hij, hadden niet de mannen maar de vrouwen moeten uit- genoodigd zijn, dan had men een meer juister beeld van de benarden toestand vernomen. Sprekende over de nabije feesten, zeide hij? dat de voorzitter in zijne opening gezegd beeld van den benarden toestand vernomen: ook door. De zooveelste bezoeker krijgt een douceurtje dat hij gaarne hun gunt, maar het wordt tegen ons uitgespeeld, want men denkt natuurlijk dat het allen bouwers zijn. Hij zon wenschen, dat in dezen tijd tegen de feesten paal en perk werd gesteld De kinderen gaan of willen er heen en dat berokkent verdriet. Het schijnt wel hoe grooter de nood, hoe meer feesten. Voor vijf jaren terug wees ik er reeds op, dat wij een inzinking tegemoet gaan, en nu zitten wij; er midden in. De ziekte in den aardappel is een ramp. De vroege kool en witte, ze gaan goedkoop weg. Hij zei de het een ander na: Menschen, waar gaan wij' heen? Het vorig jaar is door ons op mijn voorstel aangenomen om in Den Haag lan delijk te demonstreeren, en in de groote ver gadering is dit niet aangenomen. Verder wees de heer Kramer er op, dai vakorganisatie zoo noodig is. Alles is geor ganiseerd, tot zelfs de doktoren toe, dat machtig wapen laat ons thans in den steek. Een applausje volgde hierop. In verband met het gesprokene van den vorigen spreker zeide de voorzitter, dat een en ander zich aansluit bij hetgeen o.m. in „Stemmingsbeeld" in de Nieuwe Langed. Courant staat. Spr. herinnerde aan de jaren 1880—1895, toen was het hier ook mis en de Heer-Hugowaard was toen zoo arm, als het nu nog lang niet is. Ten bewijze hiervan ci teerde spreker, mede uit eigen ervaring, de levensomstandigheden van die dagen, en wenschte wel dat de tegenwoordige levens standaard op het niveau stond van genoemd tijdperk. De loonen van den arbeider zijn nu te hoog, doch wil daar geenszins mede zeg gen, dat het hun niet toekomt, doch wel de nadruk leggen, dat ons bedrijf het nu niet kan opbrengen. Betreffende de feesten be aamde de voorzitter dat deze op een en ander 'n onaangenamen indruk maken. Laten wiji ons bestaan zoo economisch mogelijk inpik ken. Wij brengen 'n eigenaardig artikel. De markt, in het voorjaar was het goed, en nu, ja, we kunnen het niet bekijken. Zoolang wij telen is er hoop, daar moeten wij ons aan vasthouden, hoewel het een schrale troost is. In 1923 was het ook schraal en in 1924 ging het weer omhoog. Laat ons hopen op een langzamen weg met betere stabiele prij zen. Nog wees spreker ook even op de plannen van een nieuwen weg door het Am bacht, doch drie wegen waren in verband met ons bedrijf wel zoo wenschelijk. Met den voortgang van de kool loopt het mis, wij weten dat het Ambacht met ziektekiemen is besmet. Wij moeten naar middelen omzien welke een betere basis vormen. Spr. noemde uit het verleden nog meer omstandigheden, die een schommeling der toestanden ken schetste. Daar op zijn vraag niemand meer het woord verlangde, sloot de voorzitter me' een opwekkend woord deze samenkomst. STIKSTOFPROEFVELDEN 1931 IN DE ZAANSTREEK EN TEN NOORDEN DAARVAN. Dit jaar zijn er stikstofproefvelden aange legd bij de heeren J. Zwart te Zaandam, S. de Wit te Krommenie en C. Aafjes te De Stierop. Het proefveld bij den heer J. Zwart te Zaandam werd genomen op een terrein langs het Weerpad, op grasland. Grond soort laagveen, weinig uit het water, maar overigens in uitstekende bemestingsconditie. Het proefveld trok nogal de aandacht; o.a. ondernamen een 20-tal leden van de afdj Zaandam van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de afd. Bond van Melk veehouders er een excursie heen. Helaas ook van de schooljeugd, die de bordjes als doel punt namen voor hun steenen; die veroor zaakte heel wat last bij het melken en is voor den heer Zwart, die een ambitieus en zeer correct proefnemer is, zeer onaange naam. Men heeft hem reeds allerlei nationali teiten toegekend. Soms heet hij „de knappe Zweed". Nu, hef is wel waar, wat ik gister avond hoorde opmerken, alleen een man, die is opgegroeid' in een land waar het des win ters flink vriest, kan zich zoo goed thuis ge voelen op het ijs. Anderen houden hem voor een Canadees. Weer anderen noemen hem den „innemenden Oostenrijker" Ik vermoed, dat men daarmee dichter bij de waarheid is, merkte de oudere dame op. Hij heeft die vriendelijke manieren en daarbij dat weinig toeschietelijke Neen, hij kon best een Oostenrijker zijn. Of zou hij misschien ook een Russisch grootvorst wezen, moeder? In ieder geval is het hem aan te zien. dat het geen Engelschman is, hield de slanke Engelschman vol, die blijkbaar van het be ginsel uitging, dat enkel de Engelschen fat soenlijke menschen zijn. Je kunt het ook zien aan de manier waarop hij zich kleedt. Ik denk daarbij niel aan zijn kleedij bij zijn optreden, maar aa» zijn dagelijksche kleeding. En hoe is die dan? Nu, vreemd. Tï Ik zou toch zoo groog meer over hem te weten komen, ging het meisje voort. Te Klosters noemde men hem gewoonlijk den' doofstomme, omdat hij' op zijn best zijn mond open deed' en als hij dat deed dan kre"^ men één lettergrepige woorden te hooren, die hij misschien op een school voor doofstommen1 door middel van liplezen had geleerd. Vindt u niet, dat hem dit nog interessanter maakt?. Heeft u ook niet den indruk, dat hij door een bijzonder geheim wordt geplaagd? Iets dat hij zijn leven lang moet dragen? Zullen w« ooit iets omtrent hem te weten komen? (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5