davelaar. Een nieuwe Pijp? SLEESWIJKs KAARTEN |l gaat het weg. Schoutenstr.18 VflH BEEK. J J. OTSEN Een mooie Allerhande Huzaren- en Zalmsla M.J. C. v. SCHAGEN N.V. v.h. Hernis. Coster i Zoon, tel. 1047. 20 W perons SEDERT 1753 Admdeaüm Heerenhoeden Zie etalage, ig Bretels - Sokken Schorten, indanthren van kleur vanaf iaponschorten, nieuwe dessins fndanthren fi In extra wijd I 3.30 Kinderschortjes, leuk model 45 cl. Aanbevelend, Paijglop 10, Tel. 861. Grootste verscheidenheid LICHTE KOEKJES. Vergeet niet op de reis mede te nemen onze Jodenkoeken, Alkm. Jongens, Zoete Krakelingen die beroemd zijn om hun fijnen smaak. GEBAKJES 8 ets. banketbakkerij HORS D'OEUVRE Naar J. SCHEEPMAKER, Daar is het goedkoopste pijpen- adres en de grootste sorteering Alleen BESTE merken sigaren. V voor Wandelaars, Wielrijders en Automobilisten f 0.90 v. Reenen-Völter DE HEERLIJKHEID BERGEN IN WOORD EN BEELD f i.oo, Voordam C 9, Alkmaar. kJ JUlééttxrmde kwaliteit! W JCunst m Wetenschap Onze JCoComm Brieven uit Rusland Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. M S'.ll sorteering verjeüa Amandel-, Schuim- en Boterkoekjes is onze van 65 ct. per half pond 20 en 25 ct. p. p. 50, 75 en t 1. fa. W. Li. K. VALK, HOUTTIL 5 Tel. 286. LANGKSTEvAAT 103 b. d. Gr. Kerk. KOOKT SCHEEPMAKEKTJES. 10 STUKS 25 CENT. AELEN A91 ACHTHONDERD NEDERLANDERS NAAR OOSTENRIJK. jubileumreis N.R.V. Morgenochtend 7 uur 11 vertrekt uit Utrecht de extratrein met 800 leden der Ne- derlandsche Reisvereeniging naar Oostenrijk. Deze reis wordt in verband met het 25-jarig bestaan van deze vereeniging, dat dit jaar herdacht is, de Jubileum-Generale genoemd. Zij staat onder algemeene leiding van den heer J. G. Beurs uit Utrecht. De trein bestaat uit twaalf D-wagens, en twee restauratierij tuigen. Nog denzelfden dag wordt Linz oe- reikt. De route gaat o.a. over Arnhem. Em merik, Dusseldorf, Keulen, Wurzburg, Neu renberg en Passau naar Linz, vanwaar Zon dag de reis naar Weenen per extrabool over den Donau wordt voortgezet. In Oostenrijk is een uitgebreid comité van ontvangst ge vormd met aan het hoofd dr Karl Buresch, de bondskanselier, terwijl o a. verder de mi nister van buitenlandsche zaken dr. J Scho- ber en de heeren Josef Reither, Landeshaupt- mann van Neder-Oostenrijk, Karl Se:'z, bur gemeester van Weenen, Dr. M. V. Beek en dr H. Braum, resp. voorzitter en algemeen secretaris van de vereeniging „Oostenrijk- Nederland", alsmede M. Klieber, president van het verbond voor vreemdelingenverkeer, deel uitmaken. DE GAGES DER KOOPVAARD1J- OFFICIEREN. De leden der beide organisaties van koop /aardij-officieren zijn opnieuw Wiieengeko- men teneinde over het nieuwe voorstel van den Bond van Werkgevers in de Kocpvaard' te beslissen. Besloten werd aan de oorspron- ke ïjke door den Bond van Werkgevers voor gestelde gageverlaging voor de" helft tege moet te komen Deze beslissing is den Bond van Werkgevers medegedeeld en de houding i'Lr.t, hiertegenover zal aannemen noet thans worden afgewacht. werkzaam was en dat na de grootste serum giften zelfs geen temperatuurdaling intrad, de overige runderen met Duitsch miltvuur serum zijn ingespoten en dat twee zieke die ren spoedig genazen en er geen nieuwe sterf gevallen voorkwamen? Is de minister bereid, aan dr. De Blieck. hoogleeraar te Utrecht, of aan het Centraal- laboratorium op te dragen, een onderzoek in te stellen of het serum, dat zich bevindt in een fleschje, afkomstig van de Rijksserumin- richting, welk fleschje door den heer G. H. Heering, veearts te Heerde, in een koelcel wordt bewaard, werkzaam is en aan alle daaraan te stellen eischen voldoet? Is het waar, dat prof. De Blieck tot dat onderzoek zich bereid verklaard heeft, doch daarvan heeft afgezien toen de directeur der Rijksseruminrichting hem berichtte, dat hij het nut van een dergelijk onderzoek niet in zag? Acht de minister het niet gewenscht, dat in dezen spoed betracht wordt, opdat later niet kan gezegd worden, dat het serum, dat zich in bovengenoemd fleschje bevindt, te oud of bedorven is? Is de minister niet van meening, dat, mocht uit het gehouden onderzoek blijken, dat het serum niet werkzaam en on- of minder deug delijk was, het verzoek van den landbouwer Stegeman om schadevergoeding voor de ge storven runderen, moet worden ingewilligd? DE HUUPDERSS1AKING TE AMSTERDAM De huurdersstaking in de Nova Zembla straat te Amsterdam is geëindigd in onder- ing overleg tusschen den eigenaar en de huurders, na een geslaagde bemiddeling van de zijde van Bouw- en Woningtoezicht De huurverhoogingen zijn voorloopig voor een jaar opgeschort, de uitzettingen zullen niet doorgaan. 20-jarige man in den schouder werd gescho ten en een jongetje aan een van de bovenarm werd gewond. Er werd assistentie verzocht van de politiebureaux aan de Groote Paau- wensteeg en de Witte de Withstraat. Het is daarop weer vrij rustig in de buurt geworden. BRAND. Te Onderdendam (Gr.) is gisternacht afge brand een boerderij, staande naast het kan tongerecht aldaar. De vermoedelijke oorzaak is hooibroei. De brandspuit kon niets uitrich ten. Te Haren (Gr.) is de boerderij van den heer M. Holtkamp eveneens door hooibroei afge brand. Het huis werd bewoond door den heer A. Staal. Van den inboedel kon niets worden gered. EDISON ZIEK. De oude Edison is reeds gedurende een week of drie ongesteld. Zijn geneesheeren zijn van meening, dat de bejaarde uitvinder ge durende den afgeloopen winter op zijn labo ratorium in Florida te hard heeft gewerkt, waarvan hij nu de nadeelige gevolgen onder vindt. AANGEHOUDEN WEGENS OPLICHTING. De politie te Ter Aar heeft als verdacht van oplichting aangehouden den 6b jarigen van H., die eenige dagen in een hotel daat ter plaatse logeerde en groote bestellingen deed bij verschillende groente-inzouters Zoo contracteerde de man o m. voor eenige dui zenden vaten bloemkool en augurken, welke moesten worden ingemaakt voor een te Lon cRn gevestigde firma, waarvan van H zelde deelgenoot te zien Dezer dagen echter ver trok de groentehandelaar, na eerst nog geld te hebben geleend van een der firma's, die voor hem zouren wecken, onder voorwendsel dat hij geen ander dan Engelsch geld bi- zich had Om dezelfde reden vergat hij zij hotelrekening te betalen. De politie, die van de zonderlinge gedra gingen van den heer van H. kennis kreeg stelde zich in verbinding met eenige andere gemeenten, waarbij bleek dat hij ook daar wegens oplichting door de politie werd ge zocht. Men slaagde erin om Van H nog op het laatste moment te arresteeren en in voor loopige bewaring te stellen Het is gebleken, dat hij reeds geruimen tijd een dergelijk15 practijk heeft uitgeoefend, zonder dat men tot nu toe vat op hem heeft kunnen krijgen. Hij is naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. MILTVUUR. Ondeugdelijk serum? Het Tweede-Kamerlid de heer Van Rap- pard heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat zich voor eenigen tijd gevallen van miltvuur hebben voorgedaan onder het vee van den landbotv wer J. Stegeman, wonende te Vemde bij Epe, en dat door de Rijksseruminrichting ter in spuiting serum is verstrekt? Is het den minister bekend, dat, nadat één <ber gestorven was aan miltvuur, binnen een kort tijdsbestek nog drie runderen, on danks groote giften miltvuurserum van de Rijksseruminrichting, zijn gestorven? 's het den minister bekend, dat door den behandelenden veearts, nadat gebleken was, dat het Nederlandsche serum absoluut on DE RELLETJES TE ROTTERDAM. Het slachtoffer. Uit hetgeen ooggetuigen hebben verklaard is kernen vast te staan, dat er door opgescho ten jongens inet steenen naar den rechercheur is gegooid. De rechercheur is, nadat hij voor den tweeden keer had geschoten, weggegaan De kap ter J. H. Peperzak heeft met den variété-artist Groeneveld en nog een anderen man voor zijn winkel staan praten. De ge beurtenissen van den dag werden besproken. Het was op dat oogenblik volkomen rustig in de straat. Groeneveld liet een poesje, dat hij op den arm had, wat kunstjes maken, die hij het diertje had geleerd Plotseling vielen er kort achter elkaar twee schoten en na het :weede schot zakte Groeneveld in elkaar en viel acherover op straat. Peperzak dacht, dat troeneveld als gewoonlijk weer wat grappen maakte en hij zei nog: „Kerel, wat doe je nou weer, wat is dat nu voor dwaasheid". Vrij wel cp hetzelfde oogenblik merkte Peperzak bloed op zijn mouw en toen begreep hij, dat het ernst was Inderdaad bleek Groeneveld ten schotwonde te heben juist boven den neus tusschen de oogen. De man laat een vrouw en twee jonge kinderen na. Naar men mededeelde, waren de jongens, die naar den rechercheur hebben gegooid, in de omgeving niet bekend en zeker niet in de Mauritsstraat. Nieuw verzet. Twee gewon den. Gistermorgen is de politie uit de omgeving van de Tuinderstraat weggebleven. Er ston den slechts twee agenten bij het gedeelte van de straat tusschen Van Oldebarneveldtstraat en de Aert van Nesstraat. In de Tuinderstraat hebben de communis ten het woord gevoerd naar aanleiding van het gebeurde van gisternacht. Het bleef alles rustig tot ongeveer 12 uur, toen in de Aert van Nesstraat een man werd gearresteerd, die zich aan opruiing had schuldig gemaakt Toen de politie den man wilde overbrengen naar den politiepost aan het Kruisplein, pleegde hij verzet en van de huizen werd met pannen geworpen. In de Nadorststraat heeft men steenen uit het raam genomen en daar mee naar de agenten geworpen. Bereden agen ten hebben de menschen uiteengedreven en daarbij werd van vuurwapens gebruik ge maakt, tengevolge waarvan een ongeveer BELGISCHE BELANGSTELLING VOOR NED.-INDIE. Een nieuwe bewijs van de officieele Belgi sche belangstelling voor Nederlandsch-Indiè wordt thans uit Brussel gemeld: Het Nederlandsche weekblad „Rijkseen heid", orgaan ter versterking van de banden tusschen Nederland en de Indien, heeft on langs ter gelegenheid van de koloniale ten toonstelling te Parijs een extra nummer uit gegeven, waarin bekende Nederlanders, o.a. prof. Treub, prof. Gerretson, oud-minister Colijn, dr. v. Aalst e.a. belangwekkende bij dragen schreven over onze koloniën. Deze uitgave is ook in het buitenland niet onopge merkt gebleven. De Belgische kolonisator oud-minister di. Louis Franck schreef erop in en bestelde 12 exemplaren van dit nummer. Wel een bewijs, hoe levendig men ook bij onze zuiderburen belang stelt in ons koloniale vraagstuk. GEEN WILHELMUS BIJ HET VERTREK VAN DE MAILBOOT. De Deli Crt. schrijft: Het heeft anderen en ons getroffen dat bij het vertrek van de „Coen" (27 Juni van Be- lawan) het Wilhelmus niet werd gespeeld, terwijl men tot dusverre dit goede gebruik bij het vertrek van een mailboot, nog steeds de verbindingsschakel met het vaderland, in eere heeft gehouden. Den agent van de „Nederland" was niet bekend waarom de muziek dezen keer zweeg. Het gebruik is alleen voor Soerabaja afge schaft, omdat vrijwel alle passagiers te Priok aan boord gaan en het weinig zin heeft ons volkslied te spelen indien er geen attentie aan geschonken wordt door gemis aan publiek. Uit een ingezonden stuk. in een volgend nummer van de Deli Crt. blijkt, dat, hoewel de „Coen" vrijwel volgeboekt van Priok ver trok, en het aantal wegbrengers zeer groot was, ook daar het spelen van het volkslied achterwege bleef. (Nadruk verboden). Wat heeft de Russische bourgeoisie voor de Russische beschaving gedaan? De bolsjewiki laten geen enkele gelegen heid voorbijgaan om de door hen van alles beroofde en voor een zeer groot gedeelte uit gemoorde Russische bourgeoisie uit te schel den voor een bende dieven, roovers, schur ken enz. (het Russische woordenboek is ook op dit gebied buitengewoon rijk). Aan de buitenlanders, die in een paar weken „Rus land bestudeeren" om later in hun vaderland voor „kenners van Rusland" en „deskundi gen" door te gaan. vertellen zü gruwelijke verhalen over de Russische bourgeoisie en be weren, dat het een troep bloeddorstige wilden was, menschen die niets voor de beschaving voelden en alleen voor zichzelf leefden. En de vreemdelingen vertellen die sprookjes dan verder. Het is daarom een plicht van recht vaardigheid, den Westerling het een en an der te vertellen over de werkelijke beteekenls van de Russische bourgeoisie voor de Russi sche beschaving. Uit den aard der zaak zal ik slechts een paar grepen kunnen doen uit de geweldige hoeveelheid feiten. Ik zal mij bovendien beperken tot Moskou, waarover de meeste vreemdelingen schrijven. De bolsjewistische gidsen toonen den vreemdeling de geweldige kultureele schatten van de oude tsarenstad en beweren daarbij, dat alles hun werk is. In eenige boeken van vreemdelingen vond ik o.a een uitvoerige beschrijving van de z.g. Sjanjawin univer siteit. Het is een volksuniversiteit, ingericht volgens de hoogste eischen, voorzien van alle mogelijke laboratoria. De bolsjewistische gid sen beweren dan, dat het een schepping der bolsjewiki is. Dat is nu een der ontelbare leu gens, die deze gidsen aan de argelooze vreem delingen verkoopen. Deze hoogeschool is op gericht door den „bourgeois" Sjaijawin en op zijn kosten en wel vele jaren vóór de opkomst der bolsjewiki. Iedere bezoeker van Moskou bewondert de geweldige kunstschatten van de Trt-tjakows kaja galerij, waarop de Moskouwers terecht zeer trotsch zijn. Welnu, ik heb nog in geen enkel der ta1 rijke boeken over Rusland, die tl< in den loop der jaren ge'ezen heb, eenigt mededeeling gevonden over den stichter van deze schilaerijen-verzameling. De buitenlan ders zijn overtuigd, dat de galerij door de bolsjewiki is opgericht (je kunt toch van een vreemdeling, die een paar weken in Rusland heeft doorgebracht en van het verleden van dat land niets afweet, al gaat hij in zijn va deriand door voor een „deskundige", „kenner van Rusland" enz., niet verlangen, dat hij de beteekenis van het woord „Tretjakowska ja" zal kennenI) Deze Tretjakow was een Russische fabrikant, die van den vroe gen ochtend tot den laten avond op zijn fa briek en in zijn kantoor werkte en al zijn vrijen tijd, aan zijn schilderijen-verzameling wijdde. Hij ontving graag alle jonge schil ders, ontdekte de begaafden, steunde hen kocht hun doeken en hing ze in zijn galerij op. Vele Russische schilders, die nu een we reldreputatie genieten, zijn door hem ontdekt, hebben hem hun roem te danken. En Tretjakow deed dat alles op een zeer bescheiden wijze. Die lange en magere man een der beste kunstkenners van de wereh' was verlegen, hield zich bij voorkeur op den achtergrond en deed in het algemeen zee weinig denken aan het type van een arrogan ten Maecenas, zooals vaak beschreven wordt. Zijn vacanties bracht hij steeds in de musea van het Westen door. Om alle kunstschatten in de kleine kerkjes te leeren kennen, onder nam deze rijke man een voetreis, die hij elkeu zomer voortzette, totdat zijn plan afgewerkt was. Hij trok op deze wijze door Duitsch land, Frankrijk en een gedeelte van Spanm, bezocht alle kerken en oude gebouwen, be zichtigde alle merkwaardigheden. De men sehen, die hem met zijn rugzak op de wegen van Duitschland, Frankrijk of Spanje zagen marcheeren, dachten er natuurlijk geen oogenblik aan, dat het een zeer vermogende man was. Zijn vermogen gebruikte hij om een der merkwaardigste schilderijen-verzame lingen op te richten en daarna schonk hij die galerij aan de stad Moskou, aan het volk. Een andere Russische fabrikant K. T Soldatenkow, heeft een uitgeverij opgericht, die belangrijke werken uitgaf, waarvoor weinig vraag bestond en dus geen uitgever konden vinden, maar die noodig waren voor de wetenschap of de beschaving van heé volk konden dienen. Dank zij dezen man kreeg het Russische volk de gelegenheid uitstekend uitgegeven werken tegen zeer lage prijzen te koopen. Die man heeft voor de volksontwikkeling meer gedaan dan alle bolsjewistische leiders samen geno men. Zijn prachtig huis heeft hij in een schit terende bibliotheek veranderd. In zijn huis werden nooit bals gegeven, maar tot laat in den nacht brandde licht in zijn studeerka mer, waar Soldatenkow zat te werken aan de voorbereiding van een of andere uitgave, dit.1 hem niet alleen geen geld in het laadje bracht, maar integendeel veel geld kostte. S. I. S j t s j o e k i n bezat een groote ver zameling Fransche schilderijen van de nieuw- van Russische oudheden, dat eveneens voor iedereen toegankelijk, die ze bezichtigen wil de. Zijn broeder stichtte een groot museum van Russische oudeheden, dat eveneens voor iedereen open stond Op deze wijze kreeg het Russische volk belangrijke musea, zonder een cent voor de aanschaffing uit te geven en zonder de kosten van onderhoud, bewaking enz. te dragen Een zeer merkwaardige persoonlijkheid was Sawwa Iwanowitsj'Mamon- t o w. Hij heeft den spoorweg naar Archan- gel en Moerman gebouw om voor Rusland een uitweg naar den oceaan te scheppen Hij heeft ook een spoorweg naar de kolenmijnen van het Donjetsbekken aangelegd om dai bekken te verbinden met het centrum des 'ands. Iedereen lachte hem toen uit, noemde hem een avonturier, maar hij zette onge stoord zijn werk voort, dat hij, en terecht, als van buitengewoon veel belang voor de econo mische ontwikkeling van het land achtte. Deze Mamontow heeft een eigen opera opge richt, die geweldige bedragen verslond Hij heeft Sjaljapin ontdekt, hem in staat gesteld te studeeren en zich voor zijn geweldige taak voor te bereiden. Het was Mamontow, die den genialen Moesorgsky, wiens muziek door alle 'ritici en „deskundigen" als minderwaardig werd gekwalificeerd en die zelfs door hen voor een krankzinnige werd uitgekreten, po- pu'air wist te maken de liefde van het volk voor zijn scheppingen wist te veroveren Het was aan Mamontow te danken, dat de com ponist Rimsky-Korsakow in de gelegenheid werd gesteld zijn opera's te schrijven. Het was Mamontow, die met de sleur van de decor-schildering heeft gebroken en de beste Russische schilders (Wasnetsow, Polenow, Serow Korowin enz.) in de gelegenheid had gesteld op dit gebied een volkomen omwen teling te brengen Zonder Mamontow zou de geniale schilder Wroebel onbekend zijn ge- b'even De schilderijen van Wroebel waren door de leiders van de al-Russische tentoon stelling te Nizjniej-Nowgorod geweigerd, omdat het„prullen' 'waren De zenuw achtige Wroebel was der wanhoop ter prooi. Mamontow, die de genialiteit van Wroebel duidelijk inzag, trachtte persoonlijk de leiders over te halen, hun besluit te wijzigen, maar zonder succes. Toen bouwde Mamontow voor eigen rekening een groot paviljoen op de ten toonstelling en bracht er de schilderijen van Wroebel onder. Dat trok toen de algemeene "andacht tot den jongen schilder, die daarna 'oeroemd werd. Onschatbare diensten aan het Russische tooneel heeft de fabrikant SawwaMoro- z o w bewezen. Hij heet de onderneming van Stanislawsky (het wereldberoemde „Mos- kousch Kunsttooneel") voor den ondergang gered en vele jaren dat gezelschap onderhou den. Toen de schouwburg, waarin het gezel schap speelde, niet meer beschikbaar was en Stanislawsky gevaar liep zonder schouw burg te blijven, bouwde Morozow voor eigen rekening een grooten schouwburg voor het gezelschap, waarbij hij geen geld spaarde voor de inrichting ervan. Het werd een mo delschouwburg. Het „Kunsttooneel" was ove rigens lang niet de eenige kunstonderneming, die haar bestaan aan Morozow te danken heeft gehad. Overal waar noodig was ver leende hij met milde hand steun, en dat deed hij zonder eenige bijgedachte, zonder eerzucht (Morozow was de bescheidenheid in eigei; persoon). Ik zou nog honderden pagina's kunnen vullen met dergelijke feiten, maar geloof, dat het medegedeelde als illustratie van de rol der bourgeoisie in de ontwikkeling der Russi- ssche beschaving voldoende is. Men moet daarbij nog bedenken, dat de Russische bour geoisie, als beschaafde groep, slechts zeer korten tijd heeft bestaan, een jaar of zeventig, niet langer. Ik geloof niet, dat er een ander land in Europa aan te wijzen is, waar da bourgeoisie vele eeuwen van rijkdom en aan zien telt, en waar zij zooveel voor de volks ontwikkeling en voor de beschaving heeft ge daan als de veel gesmade Russische bour geoisie, wier lot zoo ontzettend was.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7