Hmaarsche Courant. JS3 KSe ZBiiiteidatid £uchtmact Spoct Oladitmieuws JCeck Sxhool JiacMecicfUett Honderd drie en dertigste Jaargang. VrÜday J'11'- re Sevilla zijn gisteren, tijdens_eenp ëj cm gevangenen te bevrijden P eeni geschoten. Overigens is de toeswu No. 172 1931 DE ONGEREGELDHEDEN TE Ï0VJoodA.n, 1W 8ewo«d^ aantal doodenenS^g Woensdag en Donderdag zijn g'ÏV nden> draagt thans 20 dooden en 155 ge waaronder vele zwaargewonden. De syndicalistische organisatie is heel Spanje verboden. De leiders resteerd. Blocdjge straatgevechten. Uit Sevilla wordt gemeld dat daar sin^s ■middernacht de staat van beleg g ^Sinds Woensdagmiddag wordt J strijd tusschen de guarda civil en de op gen zonder onderbreking v001jKe ^roat-onder werden talrijke personen gewond, wa ^Tegen^zcven uur 's avonds trachtte een groep opstandelingen die door den aangevoerd de kazerne der g te bestormen. Er werd door hen op d F gevuurd. Toen deze het vuur ^antwoordde werden vier personen zwaar gewond Meer dan 500 personen werden gearresteerd ue gevangenissen zijn reeds tjokvol, zoodat ve gearresteerden zijn ondergebracht in den Raadskelder. Het gebouw der Communisten is gesloten De partijleiders zijn gearresteerd. De stad zelf biedt een troosetloozen aanblik. De menschen mogen slechts met geheven handen op straat loopen. Wie niet over vol doende papieren beschikt wordt onherroepe lijk gearresteerd. Maatregelen der regeering. De toestand in Sevilla heeft de regeering genoopt de guarde civil met troepencontin genten te versterken. Er is medegedeeld dat de artillerie de door de opstandelingen be zette gebouwen zal beschieten. Eventueel zullen legerviegtuigen worden gerequireerd. De regeering is voornemens in het uiterste geva alle militairen te mobiliseeren. Te Huelva en Jerez de la Frontera zijn troepen samengetrokken aangezien er gevaar bestaat dat een algemeene staking zai wor den geproclameerd. Nog steeds vuurgevechten. Uit Sevilla wordt gemeld, dat gisteravond het hoofdkwartier der communisten aldaar, de z.g. Taverne de Cornella, door artillerie vuur volkomen is vernield. Het gebouw was door de opstandelingen in een soort vesting veranderd. In het gehee- le gebied heeft de regeering troepen gemobili seerd om overslaan van de onlusten naar an dere stelen te voorkomen. BOMAANSLAG OP HET TELEFOON KANTOOR TE BARCELONA. Te Barcelona hebben stakers een bom ge legd in een onderaardscchen gang in de om geving van het telefoonkantoor en deze doen verbroken. Menschenlevens zijn niet te be treuren. De schade i% zeer aanzienlijk. RAOUL PERET VRIJGESPROKEN. De overweging van het Hoog gerechtshof. Volgens inlichtingen uit zeer betrouwbare bron werden het Hooggerechtshof gister drie vragen gesteld De eerste had betrekking op de schuld der beklaagden in de zaak der Snia Viscosa; de tweede betrof de schuld van Raoul Péretde derde vroeg of er aanleiding bestond om art. 175 van het Wetboek van Strafrecht weer te laten gelden, hetwelk door den openbaren aankalager werd prijsgegeven. Ten opzichte van de eerste vraag besliste het Hof met 207 tegen 55 stemmen tot vrij spraak; op de tweede gaf het met 224 tegen 28 een ontkennend antwoord; op de derde met 176 tegen 66 eveneens een ontkennend antwoord. Het vonnis zal een vrij strenge considerans worden vergezeld. De Parijsche Hbld.-correspondent telefo neert: De vrijspraak van al de vier beklaagden in het proces van het Hooggerechtshof komt na de openbare behandeling niet geheel on verwacht. Ten aanzien van twee hunner, de oud-gezant te Rome, René Besnard, en de oud-onderminister Albert Favre, had de pro cureur-generaal de beschuldiging reeds laten vallen. Ten opzichte van den voornaamste beklaagde, Raoul Péret, had hij niet vast ge houden aan de vervolging op grond van ar tikel 175 van het Wetboek van Strafrecht, dat betrekking heeft op ambtenaren, die be langen verwerven in ondernemingen, die zij tevoren hebben moeten controleeren, en slechts gehandhaafd de vervolging wegens artikel 183 van het Wetboek, dat met straf bedreigt een rechter of administrateur, die een beslissing neemt uit voorkeur voor een der partijen. Dit laatste artikel is zoolang net bestaat (het is even oud als de Code Pé- nai) nooit toegepast en velen oordeelen dat vnnrv toe8ePast kan werden, omdat die y\ .h,ur innerlijke overweging is, die op weK "'et naar ^üen blijkt. De straf, ebepaalt, is de tegenwoordig wel in sfi! f/fraralite „dégradation civiue", die n c hoogstzelden voorkomt. penaat, zetelend als Hooggerechtshof, rff" U'tgemaakt dat dit artikel niet op den Péret kan worden toegepast, orn aat het bewijs niet geleverd is dat hij zijn beslissing omtrent het aan de beurs toelaten van ae aandeeien Snia Viscosa genomen beeft omdat hij Oustric, dien hij toen nog niet persoonlijk kende, in het bijzonder heeft w-Uen bevoordeelen. Het Hooggerechtshof a, ht trouwens in het a'gemeen dit artikel niet toepasselijk op ministers, en zeker is de be doeling ervan dan ook personen te straffen, die een uitspraak hebben te doen tusschen twee partijen, niet ministers, die een beslis sing in alcemeenen zin geven,. Nu de hoofdschuldige werd vrijgesproken, vei viel daarmee automatisch de vervolging tegen de drie „medeplichtigen". De Senaat heeft met deze uitspraak niet willen zeggen uat hij de handelingen van t!t°r\ ster van iustitie niet bedenkelijk acht. Door in een der overwegingen te verkla ren dat het van deze praktijken met ernstige afkeuring heeft kennis genomen, heeft het 1 looggerechtshof kennis gegeven dat het 't aannemen, later, van een overdreven vet- bctaalden post uit de handen van dezen zelf den Oustiic zonder dat daar een contra prestatie van eenige beteekenis tegenover stond, nu juist niet heel delicaat acht Deze overweging is dus wel zeer onaangenaam voor Peret, maar ten slotte is hij dan toch vrijgesproken en is officieel zijn eer ongerept De uitspraak bewijst opnieuw welk een weinig geschikte rechtbank dit politiek col lege vormt. De oud-minister stond hier terecht voor zijn collega's van den Senaat, onder welke hij vele vrienden heeft en van welke te verwachten was dat zij al het moge lijke zouden doen om hem te redden. In de uiterst vergoelijkende verklaringen van en kele der voornaamste getuigen kwam eenzelf de streven tot uiting. Men kreeg den indruk, in weerwil van het strènge ceremonieel en de aanwezigheid van de drie rood getogaarde leden van het Openbaar Ministerie, dat van een streng en onpartijdig-rechtscollege geen sprake was. Ook op zichzelf dachten velen der Senatoren, die oud minister of minister- in-spe-zijn, vergoelijkend over het optreden van hun collega, oordeelende dat het minis terschap vrijwel onmogelijk zou zijn uit te efenen als men zoo nauw ging kijken. Vandaar dit vrijsprekende vonnis, dat be zwaarlijk kan worden beschouwd als een argument voor het doen kiezen van deze hoogste rechtsinstantie van eer zooals in dit geval een andere normalere recht spraak mogelijk is. UITGEBREID SPIONNAGEGEVAL IN ROEMENIë. Ten gunste van Sovjet-Rusland. De in Kronstad ontdekte spionnage ten gunste van Sovjet-Rusland blijkt zich tot steeds uitgebreidere kringen uit te strekken. Behalve twee officieren zijn ook zeven on derofficieren gearresteerd. Ook te Boekarest zijn verscheidene ingenieurs en studenten ge arresteerd, van wien men bij het verhoor sen- sationeele mededeelingen verwacht. DE COMM. 1-AUGUSTUSDAG Geen demonstraties in Japan. De Japansche minister van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat op 1 Augustus geen demonstraties van de communistische partij zullen worden toegestaan. De politie heeft opdracht ontvangen de noodige maat regelen te treffen om dergelijke demonstra ties in den kiem te smoren. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Inboorlingen dorp geplunderd en in brand gestoken. Uit Rangoon wordt gemeld, dat opstande lingen uit Burma gisteren een aanval hebben gedaan op een inboorlingendorp, dat zich op grond van de afgekondigde amnestie aan de zijde van de regeering had geschaard Ver scheidene inboorlingen werden gedood en het dorp werd geplunderd en in brand gesto ken. De militaire politie heeft thans maatre gelen genomen, om voortaan dergelijke over vallen te verhinderen. COMMUNISTEN IN WARSCHAU GEARRESTEERD. Belangrijk materiaal in beslag genomen. De politieke politie heeft in de afgeloopen dagen bij talrijke communisten te Warschau huiszoekingen gedaan en in totaal 20 lei dende personen uit de communistische bewe ging gearresteerd. Uit het in beslag genomen materiaal blijkt, dat de communisten voorbe reidingen hadden getroffen, voor demonstra ties op 1 Aug. a.s., den aangekondigden in ternationalen strijddag voor den vrede. De leiding van de actie berustte bij zekeren Ro- senberg, die korten tijd geleden uit Dantzig naar Warschau is gekomen en via Minks uit Moskou speciale instructies had gekregen. DE FRANSCHE CONSUL-GENERAAL TE LONDEN GESTOKEN. Naar eerst thans bekend wordt ,is de plaatsvervangende consul generaal van Frankrijk Dinsdag in zijn bureau door een uit Sicilië afkomstigen student, dien hij, naar het schijnt, geweigerd heeft geld te geven voor de. terugreis naar zijn geboorteplaats, met een zakmes aangevallen en vrij ernstig aan den hals verwond. Omtrent den aanslag op Sir John Hotson, den waarnemenden gouverneur van Bombay, op wien tijdens een bezoek aan het Ferguson- College te Poona een student twee revolver schoten loste, wordt door een ooggetuige uii Bombay nog nader gemeld, dat Sir John Hotson als door een wonder aan den dood ontsnapte. Een kogel raakte hem juist boven het hart, doch werd gestuit door den meta len onderkant van zijn portefeuille. De kogel drong nog door een aantal bankbiljetten, dat zich in een portefeuille bevond en werd later in de zak van het colbert gevonden. De twee de kogel werd ver naast geschoten. De gou verneur herstelde zich dadelijk van den schrik en greep het eerst den jongen student vast. Hij keek hem eenigen tijd aan en zei toen kalm: „Je deed daar een dwaasheid, mijn jongen. Hoe kom je zoo iets te doen Toen de waarnemend gouverneur bij zijn vertrek op het bordes van het gebouw ver scheen, ging er uit de menigte een luid ge joel op en toen Lady Hotson in den auto wilde stappen werd een van de ruiteninge worpen. Hoewel het glas in den wagen viel, werd zij niet gewond. geforceerde.! marsch van 40 mql in 24 uu^ Groote voorraden dolken en 27 g den in beslag genomen. DE NOORDPOOLTOCHTEN. De „Malygin" maakt zich gereed den Zeppelin te ontmoeten. De ijsbreker „Malygin' heeft een Noorder Breedte bereikt van 75 graden, aar hij zich gereed maakt den „Graf Zeppelin" te ont moeten. Aan den vooravond van het ver trek van de „Zepp". De belangstelling in de omgeving van de luchtschepenwerf wordt ieder uur grooter. Er komen zelfs menschen per autibus uit Luzern. Het luchtschip ligt startklaar in den hal. Het werd gister den geheelen dag door door belangstellenden bezichtigd. Vanmorgen om 9 uur zou de „Zepp" op stijgen voor zijn Poolvlucht. Vanavond zal te Berlijn de eerste tusschenlanding worden uitgevoerd ten einde post in te nemen, zoo mede proviand en brandstof. De tweede tus schenlanding zal Zondag 26 Juli te Leningrad plaats hebben. Hier zal men een dag verblijven. Te Leningrad zal de bemanning de eigen lijke pooluitTusting ontvangen. Het is nog niet vastgesteld wanneer het luchtschip zich bij den ijsbreker „Malygin" zal voegen. De „Graf Zeppelin" vertrokken. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is heden ochtend om 9.47 uur voor de vlucht naar de Noordpool gestart. Reeds in den vroegen oochtend verzamelden zich honderden be langstellenden bij de Zeppelinwerf. Te half negen arriveerden de eerste passagiers en le den der bemanning met familieleden. Dr. Eckener was vergezeld van zijn echtgenoote en zijn dochter. Te kwart voor 9 werden de motoren aangezet. Aan boord van den „Graf Zeppelin" be vinden zich 30 leden der bemanning, onder wie dr. Eckener, met den luchtschip-kapitein Lehman, Flemmig, Schiller, Bruns en 16 passagiers. VLIEGTUIGONTPLOFFING TE TONDERN. Donderdagmiddag deden twee militaire vliegtuigen, uit Kopenhagen afkomstig, oefe ningen boven het vliegterrein. Plotseling werd een hevige ontploffing waargenomen. Een der vliegtuigen geraakte in brand en kwam met den koop in den grond. Toen het ten slotte gelukt was de vlammen te dooven, vond men de beide inzittenden ver kool. Het zijn een luitenant vlieger Petersen uit Kopenhagen en de waarnemer Larsen. Deze laatste laaf een vrouw en twee kinde ren achter. DE POSTVLUCHTEN VAN EN NAAR INDIE. Het 23e postvliegtuig, de P.H.-A.G.R., is gister te 14 uur te Boedapest aangekomen. NOODLANDING. Gistermiddag heeft het Pandervliegtuig P.H.-A.D.W. van de Nationale Luchtvaart- school te Rotterdam, dat bestuurd werd door den heer van der Graft, op weg was van Waalhaven naar Schiphol, op een weiland onder Alfen a.d. Rijn een noodlanding moe ten maken. Het bleek, dat zoowel een cijlin- der als een zuigerstang van den motor defect waren. De bestuurder zal trachten een en an der ter plaatse te repareeren. Weest voorzichtig met vuur in bosch en heide EEN RUSSISCH REUZENVLIEGTUIG. Op 2 Augustus zal het grootste tot nog toe in Sovjet-Rusland gebouwde vliegtuig „A.N. T. 14" in verkeersdienst worden gesteld. Het vliegtuig heeft een spanwijdte van 41 M. en is voorzien van motoren met een totale capaciteit van 2400 P.K. Er kunnen 38 per sonen mee worden vervoerd. LINDBERG NAAR CHINA. Via Canada, Alaska, Siberië en Japan. De Amerikaansche Kolonel Lipdberg (de eerste Oceaanvlieger) en zijn vrouw zullen de volgende week starten voor een vlucht naar het verre Oosten via Canada, Alaska, Siberië, Japan en China. Er zullen elf ravi- tailleeringsposten in gereedheid worden ge bracht. Er zijn alle mogelijke voorzorgen ge nomen indien er een ongeval mocht plaats vinden. De eendekker bevat een rubberboot, die opgeblazen kan worden met samengepers te lucht en een radio-apparaat. Voetbal. Go Ahead—Alkm. Boys 4—3. Men schrijft ons: Zoo had dan gisteravond op het sportter rein aan den Westerweg bovengenoemde re turnwedstrijd plaats. Het had er veel van, dat ook thans een 4—4-uitslag behaald zou worden, maar de Boys hebben het ontbreken de doelpunt schijnbaar voor een volgende keer bewaard. Beide partijen wogen vrijwel tegen elkander op. Hadden in de eerste speelhelft de Boys het beste yan 't spel en wisten zij hun meerderheid in een 31 voorsprong uit te drukken, na rust zagen we Go Ahead beter spelen dan ooit te voren en wist zij nog juist een 4—3-overwinning te behalen. Zeer jammer was het, dat bij de Boys, Hoogland en Ott niet van de partij konden zijn, waardoor een omzetting in het elftal plaats had, die nu niet bepaald den aanval ten goede kwam. Bij Go Ahead verscheen de linksback Ale na de rust pas op het „tapijt", waardoor mede een omzetting een belangrij ke verbetering naar voren werd gebracht. Ondanks het voor voetbal te mooie weer, werd er een flinke partij ten beste gegeven. De Boys liepen reeds dadelijk geducht van stapel en door toedoen van Indri en Jansen v. Jorksveld wist men een goede 3O voor sprong te behalen. Ook Boots op de links buitenplaats was buitengewoon actief en zijn corners leverden, evenals in vorige wed strijden, veel gevaar op. Nog denken we de Boys den voorsprong te zien vergrooten, doch het goede schot van Indri ketst van den paal in het veld terug. Aan de andere zijde zit men ook niet stil en vooral Homan tracht den achterstand te verkleinen. Het wordt hem echter buitengewoon lastig ge maakt. Toch weet Go Ahead voor de rust, na een handspreval van Homan, den achter stand te verkleinen 13. Nu rust liet Go Ahead zich van een ge heel andere zijde zien en vooral Homan en Schuit waren goed op dreef. Terwijl Homan met een drietal doelpunten den stand op 43 brengt, is aan de andere zijde het juiste schot zoek. Na een kleine omzetting in de voorhoede, schiet Indri eerst tegen den paai en even later uit een goede positie juist naast en over. Wat men ook probeert, de gelijkma ker komt niet en het einde komt zonder ver andering. Scheidsrechter Hartland leidde dezen wed strijd goed. Motoren. J. Moejes en de T. T. In ons verslag van de i. T. vermeldden we dat de bekende Jan Moejes uit Heer Hu- gowaard die in de 250 c.M. klasse meereed, in de zesde ronde uitgevallen is. Thans blijkt dat de heer Moejes in die zesde ronde machinepech heeft gekregen, die als een razende hersteld heeft en de race nog geheel uitgereden. Zijn tijd was 2 uur, 34 minuten, 40 seconden, een gemiddelde van bijna 100 K.M. Onze felicitaties en onze excuses. Korfbal. Seriewedstrijden K. V. K. V. Zondag 26 Juli en Zondag 2 Augustus a.s. zullen de jaarlijksche seriewedstrijden van K. V. K. V. weer plaats vinden op het terrein Wilhelminalaan. Zondag 26 Juli 2e afd., waarvoor een 11- tal vereenigingen hebben ingeschreven, n.1. A.S.V.A. I, S.V.B. I, O.D 1.5. I, Sparta II, Victoria, Eskavee, allen Amsterdam; A.D.O. S. II Hoorn; Z.K.V. III, Zaandam; Advendo III, Haarlem; W.K.V II, Wormerveer en K. V. K. V. II. Zondag 2 Aug., 1ste afd. om de zilveren K. V. korf. Hiervoor hebben een 13-tal ver. ingeschreven, t.w.: Sparta I, Volharding II, D V.D. III, Concordia, allen Amsterdam; Zilvermeeuwen II, IJmuiden; K.Z. IV, Koog aan de Zaan; Z.K.V. II, Zaandam; O.T.O. III, Hilversum; B.E.P. II (Pend) Sport Ver eent, Santpoort; Nic., Groningen en K. V K. V. I. Prijzen zijn beschikbaar gesteld door Gem. bestuur van Alkmaar, Algemeen Sportblad, Ned. Korfbalbond, Nrd.-Holl. Korfbalbond en „V. V. V.-Alcmaria" en zijn te bezichtigen bij den heer Hartland. De K. V.-kprf die 2 X achtereen of 3 X totaal gewonnen moet worden, is tot nu ge wonnen door Westerkw., Oosterpark, T.D.W., Volharding en Advendo (allen 1 X) en door D.V.D. en K.V.K.V. (2 X). Daar de entrée zeer laag is, verwachten wij dat deze 2 dagen zich in een druk bezoek mogen verheugen, zoodat deze wedstrijden een propaganda worden voor de korbalsport. DE STRIJD TEGEN DE RADIO STORINGEN. Het gemeentebestuur van de stad Reims heeft bepalingen uitgevaardigd om de inwo ners van deze stad te beschermen tegen radiostoringen, veroorzaakt door electrische apparaetn. Jammer is dat de expert, die bij 't ontwerpen der betreffende bepalingen van advies gediend heeft, zoo slecht op de hoog te is. In artikel 1 komt n.1. het volgende voor: „Bezitters van electrische stofzuigers die „door hun bewegelijkheid moeilijk geaard „kunnen worden, mogen deze apparaten „slechts gedurende den morgen gebruiken". Hieruit zou men de gevolgtrekking kun nen maken, dat de aarding van een motor essentieel is voor het storingsvrij maken, ter wijl een aarding in dit opzicht juist meestal nadeelig is. In de tweede plaats zou men ook de onjuiste gevolgtrekking kunnen maken, dat motoren van stofzuigers, naaimachines en dergelijke veel gebruikte huishoudelijke apparaten zonder aarding niet storingsvrij gemaakt kunnen worden; niets is minder waar. Met eenvoudige middelen is dit moge lijk en verschillende stofzuiger-fabrikanten gaan er reeds toe over hun stofzuigers sto ringsvrij te fabriceeren. Daar door de betreffende bepaling, bezit ters van dergelijke apparaten gedwongen worden tot een beperking in het gebruik, die volstrekt niet noodzakelijk is, is het in hooge gewenscht, dat autoriteiten zich bij het ont werpen van dergelijke bepalingen van een goede voorliching verzekeren. Deze week heeft de Ethische Vereeni- ging te Lunteren haar zomerconferentie ge houden, onder leiding van dr. J. F. Beerens, Herv. predikant te Utrecht. De heer J. H. de Jager, voorheen on derwijzer aan de r.-k. school te Uitgeest en thans als zoodanig te Leeuwarden, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen P (Han delskennis L. O.) PREDIKBEURTEN. Zondag 26 Juli. Groote kerk, voorm. half elf, ds. Baar. Kapel, voorm. 10 uur, ds. v. Baaien, van Broek op Langendijk. Avond 6 uur, ds. Ver waal. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, dr. J. Maarse, van Amsterdam. Evangelisch-Luthersche Kerk, geen dienst. Remonstantsch-Gereformeerde Kerk, geen dienst. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, ds. W. H. v. Houting, van Huizen. Avond 5.30 uur, dezelfde. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, de heer Finkensie- per, cand. t. d. H. D. BERGEN, 9.30 uur, ds. v. d. Kieboom. Hervormde Evangelisatie Maranatha, ds. T. Kloosterman, van Amsterdam. Vrije Evangelische Gemeente, Oosterweg 28 bij den Bergerweg, voorm. 10.15 uur, J. J. Ruijs. Woensdagavond 8 uur, J. J. Ruijs. Oeref. Kerk, ds. C. J. Wielinga, van Zaandam. BERGEN AAN ZEE, 11 uur, ds. F. W. J. van den Kieboom te Bergen. Doop, Li turgische dienst. BROEK OP LANGENDIJK, 10.30 uur, ds. Verwaal. EGMOND-BINNEN, 10.15 uur, ds No- bel. ÉG MO ND AAN ZEE, 7 uur, ds Roobol. Oud Kath. Kerk 8 uur vroegdienst, 10 uur laatdienst, 3 uur vesper. GROET, 9 uur, jeugddienst, ds. Boeke. Vrije Evangelische Gemeente, zaal van K Peijs, avond 7.15 uur (zomertijd) J. J. Ruiis GROOTSCHERMER, 10 uur, ds Boeren- donk. HEILOO, avond 7 uur, ds. Nobel. Nederl. Herv. Evang. lokaal, a. d. Kerk- laan, v.m. 10 uur. de heer H. C. Brissandt des Amories, van Zaandam. NOORDSCHARWOUDE, ds. Baudet van Ter Apel (Gr.) OTERLEEK, 10.30 uur, ds. Heep. OUDORP, 10 uur, ds. Groot. STOMPETOREN, geen dienst. Evangelisatie, 10 uur, de heer Poorter, van Amsterdam. SCHERMERHORN, geen dienst. SCHOORL, 10.30 uur, ds. Boeke. URSEM, geen dienst. UITGEEST, 10 uur, ds. van Peursem. Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer A. Donker, van Koog aan de Zaan. 11.40 uur Zondagsschool. VEENHUIZEN, 10.30 uur, ds. Roobol. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, ds. Zil- linger Molenaar. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 24 Juli 1931. Op de heden ge houden Graanmarkt waren in totaal 390 H.L.'s aangevoerd, als: 72 H.L tarwe 5.50 6.75; 93 H.L. gerst, chav. f 5.50— f 7; 79 H.L. haver 6—8; 43 H.L. boonen, w.o.: bruine boonen 1016; citroen boonen 1418; duiven boonen 13: witte boonen f 1925; 6 H.L. geel mos terdzaad 18; 6 H.L. karwijzaad (nieuw) 20; 1 H.L. blauwmaanzaad 16; 90 H.L. erwten, w.o.: groene erwten (kleine) 6 10; grauwe erwten 31, alles p. 100 K.G. Handel goed. VOORLOOPIG KAASBERICHT. ALKMAAR, 24 Juli 1931. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 84 sta pels, wegende 145000 K.G. kaas, waarvan de prijzen als volgt: Fabrieksbaas: 47 stapels Kleine 37.50 5 stapels Commissie 38; Boerenkaas: 4 stapels Kleine 37 en 28 sta pels Commissie 42. Alles met rijksmerk. Handel goed. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 24 Juli 1931. Op de he den gehouden aardappel enmarkt werd be taald voor: Zeeuwsche eigenheimers 4.50— ƒ5; Blauwe eigenheimers 4,505; Langendijker muizen 66.50; Zeeuw sche bonten 6—7Zeeuwsche pooters 3.504. Aanvoer 5 ladingen, zijnde 900 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Juli '31. Langendijker Groentenveiling. 5000 stuks Bloemkool le s. 7.1010.70, 2e s. 1.101.80 per 100 stuks; 1250 bos Wortelen 5.907.30 per 100 bos; 50.000 K.G. Roode Kool 0.70—1.40; 3700 K.G. Gele Kool 1.80—2.70; 13000 K.G Witte Kool 1.60—2.50; Drielingen ƒ4.80— 5.70; 4500 K.G. Zilvernep 11.70— 12.90; 600 K.G. Slaboonen 8.90— 9.90; 15000 K.G. Aaradppelen: Schotsche Muizen 4.305.80; Eigenheimers 4.90 5.90; Drielingen 4.605, alles per 100 K.G. PURMEREND, 23 Juli 1931. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken". Aardappelen: Schotsche muizen 1.302.26, BI. Eigenheimers 1.02 1.46, Kleine aardappelen: Schotsche mui zen 1.02—1.76 en Blauwe 0.50—0.86 per zak, 25 K.G.Tuinboonen 0.60 ƒ0.71 per zak, 15 K.G.; Doperwten 3 7.50 per zak, 50 K.G.Roode Aalbessen 10—35 per 100 K.G.; Zwarte bessen 1419 per 100 K.G.; Klapbessen 0.20 1.40 per 10 K.G.; Slaboonen 1.25 1.40 per 15 K.G.; Snijboonen 1.05 3.30 per 15 K.G.; Bloemkool 215 per 100; Andijvie 0.100.35 per kist. WARMENHUIZEN, 23 Juli 1931. Sch. Muizen 3.906.30; Drielingen 4.40 4.90; Grove 4.204.40; Eigenhei mers 4.30—6.60; Blauwe Aardappelen ƒ4.606.60; Bloemkool le s. 11.10; Bloemkool 2e s. 1.50; Zilvernep 9.30— 15.10; Zilveruien 0.802.10; Zilver drielingen 6.107.30. Aanvoer: 43416 K.G. Aardappelen; 8250 K.G. Zilver Nep; 420 stuks Bloemkool. NOORDSCHARWOUDE, 23 Juli 1931. 44400 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 3.805.60; Drielingen 4.305.60; Kleine 0.70—1; Duken 4.60; Eigen heimers 4.30; BI. Eigenheimers 4.50— 5; 170 K.G. Spercieboonen 9—10; 12400 K.G. Zilveruien: Zilvernep 13.30— 17.40; Drielingen 7—7.50; 6500 K G. Roode Kool 0.80—1.40; 8600 K.G. Gew. Witte Kool 0.801.40, alles per 100 K.G.; 1500 stuks Bloemkool 5.90—f 8.70 per 100 stuks. BOVENKARSPEL, 23 Juli 1931 „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Gr. Schotsche muizen 1.753.40; Kleine Schotsche muizen 1.603.20; Ninetyfold 1.80—2.20; Blauwe 1.60—2.50; Wilde Duc 1.90—2.20. ZWAAG, 22 Juli 1931. Veiling Bangert en Omstreken. Aardappelen 3.50—6.50; Zwarte bessen 22.40; Kruisbessen 3— 19; Pruimen 1.35; Tomaten: A 18.20, B 16.70, C 18.50, CC 10.10; Slaboo nen 8.40—15; Snijboonen 17f 31; Druiven 86137; Aardbeien 24 57; Perziken 423; Roode bessen 11.60—22; Trosbessen 15.80— 23.20; Prolefic 22—32; Wit 10- 15; Doppers 12—13; Tuinboonen 4.60—6: Roode Kool 1.10—2.90; Gele Kool 3.504.50; Bloemkool 2— 9; Wortelen 3—12; Komkommer* 1.90-^ 5; Meloenen f 24—47. PAARDENMARKT SCHAGEN. SCHAGEN, 23 Juli 1931. Op de heden gehouden Paardenmarkt werd betaald voor: 154-jarige paarden 125—275; 254-jarige paarden i 200—275: Riituigpaarden

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9