irifmVV "'teoJTt'Olgende rubriek geven wij de onlossing. DE O OLIJKE OESTERS Jihaakcubiek km^rm m Qxuncubtiek JUchtsiakm m m m, m - Voor kleine tuinen. Het geheel ziet er frisch en fleurig uit de wijze van opstelling der stands is zeer doelmatig, waarbij het ons opvalt dat hun onderlinge afstand grooter is dan meestal bij dergelijke tentoonstellin gen het geval is, zoodat het rondwande len in het reeds vrij druk bezochte ge bouw, weinig vermoeiend is. Aan d( meeste stands is veel zorg besteed en enkele gevallen van schreeuwende kleu ren uitgezonderd zijn ze aardig aan gekleed. In het centrum van het hooge gebouw bevindt zich een ronde en van veel glas voorziene houten tjent. die rondom van mortalen is voorzien. Bij het binnentre den komt ons een kille luchtstroom te gemoet, waarvan (Je oorzaak ons spoedig duidelijk wordt. Dteze ruimte wordt n.1. voortdurend door een koelinstallatie op lage temperatuur gehouden, teneinde de boter van een groott aantal bedrijven, die hier hun product in talloos vele vaten exposeeren. in goeden staat te houden. Vele bezoekers züen wij gebruik maken van de geboden gelegenheid, om met kleine lepeltjes, dif overal beschikbaar gesteld zijn, de inzendingen te proeven. Wij constateeren verder, dat buiten op ieder vat het Daensche Rijks-garantie- merk, het „Lur"-merk, is aangebracht bestaande uit den langgerekten vorm van die gigenaardige bazuinen, de Deen- sche luren, die men, zoo denken wij, wel voor dit merk geikozen zal hebben, om symbolisch de goede eigenschappen van de Deensche boter te verkondigen. Rondom deze bent bevinden zich de vele stands van werktuigen en installa ties op het gebied van boterbereiding melkwinning, iaelktransport en -ver pakking, kortom van alles, wat direct of zijdelings met deze industrieën in ver band staat. En daartusschen zien wij verschillen 'de groote stands, waar reclame gemaakt wordt voor het gebruik van „ice-cream" en waar dit product blijkbaar nogal geliefd in Denemarken, want velen zieh wij in de warme zaal er van genieten ook wordt verkocht. Wat op de kaasbereiding, die, zooals men weet in Denemarken lang niet zoo'n voorname rol speelt als de boterfabri catie, betreking heeft, is in een afzon derlijke tent, naast het groote gebouw: ondergebracht. Nadat wij nog even de namen van ver schillende Ned-erlandsche zuivelfabrie ken bij een stand van pasteuriseerin richtingen voor melk aan den wand hebben zien prijken, daar geplaatst, om aan te duiden dat die bedrijven deze in stallaties gebruiken, gaan wij lunchen en daarna is het haasten, haasten naar het Rijksdaggebouw. Het leven is druk Weer staan de groote, open wagens klaar en nu, in een geheel andere com binatie van passagiers, dan die van gis teren, toeren wij Kopenhagen uit voor onze tweede excursie. Thans maken wij alleen, in tegenstel ïing met den vorigen keer, het Holland sche deel uit van de lading. Om ons hooren we Engelsch, Fransch, Deenscn en een taal, waar we, eerlijk gezegd, geen touw aan kunnen vastknoopen. Het is wel hlmoristisch en soms geeft het zulk een verwarring, dat men zelf niet meer weet, wat men eigenlijk spreekt. Een Engelschman wordt in het Duitsch aan gesproken, een Franschman in het En gelsch; het komt er niet op aan, men raakt aan alles gewoon. Het is alleen soms een beetje lastig. Zoo uit de ééne taal ineens in een andere te moeten „overschakelen". Maar amusant is het zeker. De kolossen van wagens nemen buiten de stad soms bijna den geheelen weg in beslag, maar zij rijden kalm en blijken op de bochtige en hellende land wegen vrij handelbaar te zijn. Wij naderen het eerste doel van onzen tocht, die uit twee deelen bestaat en stappen spoedig uit de melkboerderi „Lautrupgaard". Dit bezoek zal aanslui ten bij dat aan de groote melkinrichting „Enigheden", die weder onder den rook van Kopenhagen ligt. Beide instellingen behooren tot de N.V. Maelkeriet „Enigheden", wat ver taald kan worden door: het melkbedrijf „de Eensgezindheid". Al spoedig blijkt het ons, dat de ge schiedenis van het ontstaan en de opzet van deze onderneming interessant zijn [Zij werd in 1897 als een N. V. gesticht, waarvan het grondkapitaal hoofdzake lijk door arbeiders bijeengebracht werd die tot dien tijd gewerkt hadden bij een firma, die Kopenhagen van melk voor zag. Die arbeiders en hunne organisaties bezitten thans grootendeels de aandeelen en leiden het bedrijf der onderneming, die gaandeweg sterk in omvang toenam De melk wordt grootendeels van groo te melkboerderijen gekocht en wel met inachtneming van de sanitaire voor- schnften, die voor Kopenhagen gelden Het betrokken vee staat onder toezicht van een veearts, aangesteld door de on derneming. Een deel der benoodigde melk en wel speciaal dat, wat voor kindervoeding ge bruikt zal worden, wordt door de eigen model-boerderij „Lautrupgaard" gele verd. Aan den gezondheidstoestand van de kooien op deze boerderij, een 120- tal, aan die van het personeel en aan de behandeling der melk, worden daarom zeer strenge eischen gesteld. Met de melkventers, die een deel van Kopenhagen van melk voorzien, is een zeer bijzondere loon- en salarisregeling getroffen. Dit alles wordt ons op „Lautrupgaard" uitgelegd, onderwijl wij een groote, be hoorlijk ingerichte stal, een groote schuur, de weiden met de gemerkte koeien en het huis, met een mooie direc teurskamer en vertrekken voor het per soneel, bezichtigen. In den fraaien rozentuin achter dit huis staan al weder tafels met verver- schingen gereed en vol trotsch wordt ons gevraagd, of wij de melk, die in de melkinrichting bij Kopenhagen „gestas- saniseerd" is, niet lekker vinden. Dan is het tijd om weder in te stappen voor 't bezoek aan deze melkinrichting. E. v. d. H.d. B. P. Oplossing eindspel 462. 1. Kc3 b4+ 2. Kb2 (na 2. Kb4? Lh7 3. Kc5 blD 4. Pbl Lbl 5. al Ld3 6. a5 Le2 7. KbG Lh5 voert tot verlies) 2ba3f 3. Kal! Kh7 4. Kbl Kh8 5. Kal remise want na 5Ih7 staat wit pat. Oplossing eindspel 463. 1. PC3 f2 2. Kc7 flD 3. b8Pf! Ka5 4. Pc6f Ka6 5. b7! onverschillig wat zwart speelt b8P mat (na 5Db5 6. Pb5.) Oplossing tweezot 348. 1. Dh5 dreigt 2. Dh8 mat. 1- De4 2. Pf3 mat. 1- Ph4 2. Pg6 mat. 1- Pd5 2. Pd 7 mat. 1- Pg6 2. Pg6 mat. 1- D. speelt 2. Dh8 mat. Probleem 349. W. B. H. Meiners Wm Wm mm, abcueigb 2e eerv. vermelding Boedapester schaakclub. Tweezet. Eindspel 464. 8 7 6 5 4 3 2 a b c (i e f g h Wit speelt en wint. Eindspel 465. Wit speelt en wint. De vijfde partij Capa—Euwe was een juweel tje en de Tel. verslaat deze partij als volgt: Gedurfd koelbloedig spel van den Cu baan, moedig diepdoordacht spel van Euwe; toch hebben ook deze meesters hun zwakke zetten. Had de Cubaan, die niet gedaan, dan had Euwe geen aanval gekregen, en had Euwe die niet gedaan, danhad hij gewonnen! Zie hier: Rubinsteinvariant van 't damegambiet. Wit: Capa. Zw. Euwe. 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Pc3 c5 4. cd5 ed5 5. Pf3 Pc6 6. g3 Pf6 7. Lg2 Le7 8. 0—0 0—0 9. dc5 Lc5 Zoo bezorgt Capa zijn tegenstander de bekende geisoleerde pion, die nu eens zwak dan weer sterk is in zijn isolement. Hier is hij wel bijzonder sterk; Hij beheerscht trots alles een geheele tijd 't geheele spel. 9Lc5 10. Lg5 d4. 11. Pe4 Le7 Meestal speelt men hier 11Lf6 12. Df6 Pe4 13. De7 Pc5 14. Dc5 Tel Db6 met goed spel voor zwart. 12. Pf0 Lf6 13. Dd2 Iets nieuws, maar Capa be leeft er niet veel plezier van. 1 3Lg4! Dekt indirect de pion op d4. Hier dacht Capa ongeveer een half uur en speelde toen 14. h3 waarvan hij evenmin ple zier beleefde. 1 4Lg5 5. Pg5 Le2 16. Pf7 De7 17. Tel d3. 18. Pg5 dreigt 19. Ld5 18Tad8 z 19. Tacl Pd4 20. h4 Om Pg5 via h3 naar betere velden te brengen. 20h6. 20. Na Pc2? volgt 21. Tc2! dc2 22. Dc2 met matdrei- ging volgt dan 22. Ld3 dan vervolgt wit met Db3! en dame-winst. 21. Ph3. Df7. 22. Pf4 't Spel zit nu vol gevaren. 2 2Lf3, bezweert de gevaren op d5. 23. Tc3 Capa is nu oogenschijnlijk uit de „nesten". 2 3Pe2f. 24. Pe2 de2 25. De3 Tdl. 26. Tel eenige zet. 20. Tel? Volgens dr. Lasker die in R'dam vertoeft, was hier 26Te8 de win nende zet. Men beproeve het eens! 27. Tel. Te8 28. Dd2. Lg2 29. Kg2 Da2. 30. Tel. De6 31. f3 b6 32. Kf2 Dh3. 33. Te2 Dh2 34. Kfl Te2 35. De2 Dg3 36. De4 a5 37. Dd5 Kh8 38. h5 Db8. En na nog enkele zetten werd de partij remise. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1182 (auteur Allicy). Stand. Zw. 9 sch. op: 3, 7, 8, 9, 12, 16, 17, 31, 36, dam op 15. W. 12 sch. op: 18, 20, 23, 24, 28, 32, 33, 38, 39, 42, 48, 49. Oplossing. 1. 32—27 1. 31 13 2. 24—19 2. 15:18 3. 38—32 3. 13:24 4. 28—23 4. 18:28 5. 33: 4! De wereldkampioen Springer. Naar aanleiding van het bezoek van den heer Springer geven wij hier nog twee standen uit zijn séances. In den Haag kwam in zijn partij tegen C. Schouten de volgende positie voor: '/ma. m>. m. wm, vm. Zw. 17 sch. op: 2, 3, 4, 6/10, 12/16, 18, 19 23 25 W. 17 sch. op: 27, 28, 29, 32/35, 37/40, 43, 45/49. Wit (Spr.) speelde, nadat zwart in bo venstaande positie 14—20 had gespeeld 1. 27—22 1. 18:27 2. 29 18 2. 12 23 A. 3. 32:21 3. 23:41 4. 46 :37 4. 16:27 5. 38—32 5. 27:29 6. 34: 5 A. op 13 22 zou wit gespeeld hebben: 3. 32:21 3. 16:27 4. 28:17 4. 12:21 5. 38-32 5. 27:29 6. 34: 5 De volgende positie is uit een partij der Groningsche séance. Zw. 16 sch. op: 1, 3, 6, 8/14,16/19, 23, 24. W. 16 sch. op: 25, 27, 28, 31, 32, 33, 35/39, 42, 43, 45, 46, 48. Deze stand ontstond in de blindpartij na den 20en *,et van zwart (Spr.) Dat Spr. den stand na iederen zet zui ver bijhoudt en grondig analyseert be wijst zijn opmerking na afloop der par tij: Als in bovengenoemden stand schijf 16 op 7, en schijf 36 op 41 had gestaan, dan had zwart kunnen spelen: 11. 17—22 2. 28:17 2. 12:21 3. 27:16 3. 7—12 4. 16 7 4. 23-28 5. 32 23 5. 19 28 6. 33 22 6. 18 47 7. 7:18 7. 13:22 Voor een blindpartij zeker iets bijzon derst Ter oplossing voor deze week: Probleem 1183 van M. Korff, A'dam. li wit spoelt CD Wint op verrassende VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 24 Juli 1931. EEN ONVERWACHTE BOKKE- SPRONG. De heer J. H. Dyserinck, koopman te Haarlem, Julianastrftat 2, had onlangs zijn wagen beschikbaar gesteld ter uit oefening der surveillance op den weg door de vrijwillige verkeerspolitie. Onder de gemeente Heiloo kwam men alstoen achter een melkauto te rijnen, waarvan de bestuurder geen signaal gaf, toen hij na aanvankelijk geremd te hebben, waarbij het stoplicht ontbrand de, weer eensklaps naa** links uitweek, met gevolg dat de auto van den heer Dyserinck werd aangereden. Ook werd geconstateerd dat de vrachtauto niet was voorzien van een verkeersspiegel. De bestuurder van bedoelde vracht auto was heden ter terechtzitti ig uitge- noodigd, doch niet Verschenen. Het bleek te zijn de melkhandelaar Pieter B., reeds eenige malen ter zake verkeers overtredingen veroordeeld. Hem werd thans opgelegd 15 boete of 15 dagen hechtenis en 8 boete of 8 dagen hech tenis, respectievelijk wegens het ver zuimde signaal en afwezigheid van den wegspiegel. EEN GEHEELE FAMILIE-CONSTER- NATIE IN DEN SALON DER GERECHTIGHEID. Op den 25 Mei, het drukke Pinkster feest was ieder die loopen of rijden kou naar buiten gelokt en kwam de door den koopman M. de Z., uit Amsterdam be stuurde plezierauto te Bergen in aan rijding met een wielrijder, den arbeider G. van der Voorde, op het oogenblik dat beiden een door twee paarden bestuurd voertuig wenschten te passeeren. De heer M. de Z. reed achter dit rijtuig en wenschte dit voorbij te komen, doch reeds was van de andere zijde van de Voorde genaderd en in verband met den smallen weg was toen een aanrijding onvermijdelijk en legde de zooveel zwak kere wielrijder het loodje. De heer de Zw., verschijnend als ver dachte, beweerde thans bij hoog en laag, dat de wielrijder de schuld droeg en dit destijds zelf had erkend. Hij had daar bij ter staving van zijn bewering mede gebracht zijn gebrekkige vrouw en zijn eenigszins dooven oom Moos, welke familieleden zich ook in het rijtuig be vonden en thans met groote activiteit hun familielid ter zijde stonden. Vooral oom Moos blies duchtig van den toren tegen den jeugdigen wielrijder, die tegen de autoriteit van oom Moos beslist niet opgewassen bleek. Echter 'n ander oog getuige, de heer Vink, grossier te Ber gen, die eveneens met zijn auto ter plaatse was, stelde den wielrijder beslist in het gelijk. Het bleek echter moeilijk in dezen chaos van tegenstrijdige ver klaringen het goud der waarheid op te graven en werd besloten de zaak aan te houden tot de volgende week, teneinde ook van de opinie van mevr. Vink eens kennis te nemen. Vermoedelijk is de heer de Z. dan voornemens ook nog tante Saartje mee te nemen, dus dat kan weer goed worden. ZICH NIET NOEMENDE DE UITVER KOREN GUNSTELINGEN DER EDELE HEEREN. Heden had plaats de voortgezette be handeling van het zwarte lijstzaakje tegen mej. E. de B., huisvrouw van den cafhouder G. te Noordscharwoude, die op 29 Juni een glaasje bier had verstrekt aan een liefhebber die op de z.g. zwarte lijst was geplaatst. De heer Leuring, ge meenteveldwachter, werd gehoord en zijn relaas klopte prompt met zijn pro cesverbaal en de toedracht der feiten De kwestie was eenvoudig, dat de heer Mijts, hoe en waarom en op welke wijze dan ook geen toegang had tot het café van vader G. of tot welk café dan ook l Mi!üSta(ndjheid kvvam voldoende aan t licht, of hij aardappelen bracht, m&akte, of hij door de voor- of achterdeur of de schoorsteen binnen kwam of hij bier, oude klare, chocolade of ranja dronk, het deed allemaal nieU Zaaien en planten in den groententm» In plaats van droogte krijgen we n„ overmaat van regen, waarvan de natC*11 gevolgen zich ook al doen gelden v e door slagregens slaat de grond dicht°°ra| wordt de structuur bedorven. Inzonderh e2 bij jonge gewassen heeft dit een nadeelige vloed op den groei, en zoodra dit mom?/ is maken we den grond dan ook met scho ii en hark weer los opdat de lucht in den bod»! kan dringen. Ook voor de boonenteelt i deze groote regenval niet gunstig. Voor d boonen moeten we liefst zonnig warm wti hebben. Door veel regen en wind gaan dl teere bloesems vaak verloren voordat d boontjes gezet zijn. Intusschen plukken al van onze vroege stamslaboonen. Stok- sli en snijboonen vragen nog onze geregeld, aandacht. Losse ranken worden bij liet klim! men tijdig geholpen en zoo noodig binden w» ze met raffia of een biesje aan de stokken Dt sluitkool is nu flink aan den groei We g£ ven nu een paar maal een extra bemestin» met Chilisalpeter, waarvan we per keer 2 3 K G. per Are gebruiken. We zorgen bij het uitstrooien dat de meststof direct op den grond, om de plant en niet op de bladeren terecht komt, om verbranden te voorkomen We planten nu koolrapen en benutten daar voor b.v. het vrijkomende land van vroege aardappelen, vroege erwten en peulen enz Om het aangroeien te bevorderen snijden we de bladeren half af We planten op een af. stand van 50 c.M. Van kool planten we nu nog late groene, savove en boerenkool, beide op een afstand van 60 c.M. We planten nu ook prei. Deze wintergroente .telen we bij voorkeur in ondiepe greppeltjes, welke tij dens den groei geleidelijk worden aange vuld. Zooaoende wordt het stengelstuk flink lang, en dat is toch net gedeelte waar het om gaat. We planten op een afstand van 20 c.M. tij een onderlinge afstand van 15 c.M. en zorgen voor voedzamen grond De omstreeks den langsten dag gezaaide andijvie staat nu flink boven den grond Begin Juli zaaiden we nog eens voor opvo'ging, en nu zaaien »e nog een weinig voor late oogst uit de baHm Voor het laatst zaaien we nog wat kropsla, waarover we straks in het najaar enkele vrijkomende ramen leggen. Deze sla wordt niet verplant maar uitgedund tot op 25 c.M, afstand. Zware kroppen worden het niet mier.M ter zake, zijn plaats was niet fn de ge lagkamer. Moeder G hield nog een krachtig» speech over het hun aangedane onrecht maar toen zij toespelingen begon te ma ken op doqr fooitjes omkoopbare politie, achtte de kantonrechter het tijd de con versatie af te brek?n en \*erd mej G conform den eisch tot 20 boete of 29 dagen hechtenis veroordeeld HET EIND VAN HET LIEDJE WAS: SIJMEN BETAAL. De zaak tegen den 25-jarigen werke- loozen arbeider B M. te Alkmaar, die op 15 Juni door den tunnel b'j den Berger- weg had gefietst en toen Aas geverbali seerd door den agent leitsma, welke zaak heden werd voortbchandeld, bracht weinig nieuwe gezichtspunten, zoodat »eroordeeling tot 5 boete of 5 dagen hechtenis den veroordeelde zekerheid gaf van zijn verpletterende nederlaag. DE DRIEWIELIüE BAKFIETS- BERIJDER WAS DE VERKEERS- REGELENKLUTS KWIJT. De heer H. S. te Alkmaar, die zijn zaken voornamelijk afwikkelt per driewiel.ge bak fiets, vergat op 18 Juni, toen hij de Keet- grachtbrug afreed om de Oosterbmgstraat in te hobbelen, dat rechts steeds voorrang heeft en kwam toen in aanrijding met Jen vrachtrijder Rijer Wijker uit de Egmonden, die langs de Zuidzijde van de Oudegracht per rijwiel aan kwam peddelen. Het rijwiel van Wijker bekwam een schade van f 4 50 en toen deze niet werd voldaan, wist Wijker ook geen vreemdeling in Jerusalem, wel wat hem te doen stond. En zulks met schitterend succes, aangezien de heer S. heden werd veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen en de civiele vordering ad 4.50 aan den liw Wijker werd toegewezen. EEN BEKOORLIJKE MAAR NALATIGE KIESGERECHTIGDE. De 26-jarige Elize B., echtgenoote van dtt lieer H. J. L. te Alkmaar, was zonder cenig® twijfel de aangenaamate verschijning, die we hedenmorgen op de zitting ter bezichti ging kregen. Deze dame, 'n Duitsche, had verzuimd ter stembus te komen ter gelegen heid der verkiezing van leden der Prov. ?ta' ten en erkende openhartig de geheele stem- -J 71. Oom Oester ontvangt de jongen» heel har telijk, „Je bent volop welkom", zegt hij, „maar kinder», denkt erom, dat het hier een gevaarlijke buurt it voor onervaren jongelui alt jullie. Komt binnen, dan zal ik je een goed maal voorzetten en ook een logeerbed voor je in orde maken. Maar beloof me, dat je geen ontdekkingsreizen hier in de buurt zult doen 2- „Waarom niet, oom?" vragen de jongens er, als ze gezellig bij een kopje zeethee witte puntjes zitten. En dan vertelt oom »s hen van de parelduiker», die in zee afdalen o oes er» te verzamelen van den dom, in de a 2C 'n die schelpen misschien een Pare ,.jm len vinden. „O", zeggen Ot en Oscar gel^ktuj "dan hebben wij daarnet zoo'n parelduiker werk gezien, maar we dachten dat hij of andere groote visch was. „Neen e# oom Oester toen, „dat was nu een mcnsCn0g»« ^'1. Oesters, moeten heel erg voor hein 0 -

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6