Klkmaarsche Courant. TRANSPIREERENDE Honderd drie en dertigste Jaargang. Zaterdag 25 Jnl»« Brieven uit de Hoofdstad hiei J'iimmmws oksels en voeten Purolpoeder OuzeJioiatüm J(sck éi Sxho&i £uchtuaact Jkovmciocd lümws 1931 Mo. 173 AMSTERDAM VIERT KERMIS IN DIEMEN. Volksvermaak, dat er zijn ma*.q Aan den rand van Amsterdj®» Die- het grondgebied -gj, LuMpark men, is eigenlijk het verrezen. Het zou natuurlijk - maar Diemensche Lunapark m°eten hee terwijl nu een handjevol Diemenaren de Amsterdamsche benaming is.ge oen ae Amsieruduuueia rjie- hun wiek geschoten gevoe^»ld hier men de eer gegund had. ®n aj|een de Amsieraamscne dciwu*«»6 ^tu/iifeld in den de Amsterdammers zich ong« Jon Die natuurlijk om de Amsterdammers en alleen maar in de vergunningskwestie ligt r_ zaak van de tegenstrijdigheid, damsche Lunapark te Diemen. Het heeft heel wat voeten inde aarde ge had voor en aleer de zaak hier dra - nu het Lunapark Zaterdag is g R drie dagen tijds al ruim vee:rtigd ,en. sterdammers van hun liefde voor dr jolijt en andere kermisgeneugten op belzinnige wijze hebben getuigd, Ktochinüe eerste plaats een woord van bewon overbodig aan het adresi van de organisato ren dezer onderneming, die, hier, al nigt een commercieele „plezierzaak gering immercieeie „picziw*."»» e£n - ng te schatten werk hebben verricht Het zijn dan ook mannen opgegroeid in he drijf van kermissen en woonwagens, dus o kend met de vaak onmenschelijke moeilijk heden, daaraan verbonden, mannen van naam bovendien uit deze wereld van klater goud: de heeren Giezen, Janvier en Bennet, die maanden lang aan den gang zijn ge weest, om hun werk Zaterdag j.1. voorloopig bekroond te zien, door de openstelling van de loketten en het binnenstroomen van het publiek. Er zijn twee uitingen van volksvermaak, die door de eeuwen heen zeer geliefd zijn ge veest. Dat zijn de ijspret en de kermisvreug de; het ijs met zijn weerspiegeling van het leven zelf, het vallen en opstaan, soms ook het blijven liggen; de kermis, waarbij eigen lijk eerst bewezen wordt, dat wij toch eigen lijk altijd kinderen blijven. Want wie zich onttrekken kan aan de hoera-stemming en het hoslawaai, vermengd met draaiorgel-muziek en het fluiten van stoomcaroussels en malle molens, hij dus, die als gewoon mensch en niet als kermisganger hier zijn medemen- schen aanschouwt, kan tot geen andere con clusie komen, dan: „Wat zijn wij toch alle maal kinderen". Hij behoeft maar te zien, hoe twee juffrouwen, flink bezet en van middel baren leeftijd, om het hardst rennen, ten einde zich een plaatsje te veroveren in het griezelige draai-instrument, dat de eigenaar „the whip" heeft gedoopt en ongetwijfeld vraagt hij zich af, bij het zien van de ge laatsuitdrukkingen der passagières, zijn deze menschen nu in een internationalen trein gaan zitten, die hen linearecta naar Napels of naar Moskou of naar Konstantinopel voert, of is het werkelijk maar de dubbeltjes- rit met de zweefeffecten in het etablissement, dat wij, wanneer het hier niet stond, zekei den naam van helsche machine zouden geven? En dan blijkt ook, dat deze kermis exploitanten niet slechts reizende woonwa- gen-menschen zijn, maar groote menschen kenners en knappe psychologen, speculeerend op de kinderlijke zwakheden van het menscli- dom door middel van technisch vondsten eu geraffineerd vernuft. Wat is het niet meester lijk om een rad uit te denkeu, waaraan zeker zestien sierlijke koetsjes bungelen, waarvan er maar één op den beganen grond voor den ingang staat en dat niet kan functionneerer. voor de overige bakken van den menschen- baggermolen gevuld zijn. Zoodat de klanten zelf van hun hooge verblijfplaats uit, met gejoel en geschreeuw anderen tot meedoen animeeren. En dan de bommenwerptenten het schijnt een zeer gewild vermaak te zijn waarvan meerdere op dit Lunapark aanwezij zijn. Miniatuur-vliegmachientjes, draaien* boven een tafel, waaraan ieder zijn plaat- krijgt en de bom, door een electrisch contact uitgegooid, verlies of winst bepaalt. Het is wel een grillige vergelijking in dezen tijd van ontwapingsidealen en petitionnementen: de meest moderne verdelgings-methoden in dienst van den goklust van "het publiek. Het staat er zwart van de menschen en het is maar gelukkig, dat de bommen slechts vallen als gevolg van een kermisroes en kinderlijk vermaak. Moge zij daarvoor ten eeuwigen dage bestemd blijven! Hier is nu weer eens een gelegenheid om het geld te laten rollen en woorden als crisis en malaise even te vergeten. De ondernemers, handige zakenlieden als zijn zijn, hebben met den huidigen toestand wel degelijk rekening gehouden. En hetgeen zij den Amsterdam mers als amusements-propositie thans bie den is werkelijk nog nooit vertoond. Men koopt in de stad een couponkaart met dertien bonnetjes voor de somma van één gulden. Daarvoor wordt men gratis heen en terug van verschillende punten in de stad, naar en van het Lunapark gevoerd. Hierbij is de entreeprijs inbegrepen plus nog tien vrije rit ten bij de verschillende attracties. Wanneer men bedenkt, dat dezelfde kaarten voor kin deren het luttele bedrag van veertig centen kosten, dan is het zeker niet te veel gezegd, dat hier knappe organisatoren aan het werk zijn, die weten hoe zij het publiek moeten trekken. Dat beteekent natuurlijk heelemaal n>et, dat men de flesch Samoswijn of limo nade uit de werptent, niet beter en zeker goed koper bij den kleinhandel zou kunnen be trekken, terwijl het overigens wel vaststaat, °at, tegen den tijd dat het geluksrad in de oppenkraam productief begint te worden, het bedrag der gezamenlijke loodjes wel zóó is opgeloopen, dat het woord „geluk" in ietwat ontimistisch verband gebezigd wordt. Maar ook dat zijn beschouwingen van den nuchter- ling en den zwartkijker, die in deze zwier- stemming niet thuis benooren. En de meest critische verhandeling over het oneconomi sche van geld uitgeven aan dergelijke verma ken en de energieverspilling bij de kracht toeren en de waaghalzerij, doet aan bet ge- zonde plezier, dat den Amsterdammer thans geboden is, niets af. Groote wereldsteden heb ben alle hun beroemde Lunaparken en de menschen zijn er niet slechter om dan bij ?"s tjeêft nering op vele plaatsen in den nanaei en arbeid aan werkloozen. Dus niet alleen maar een pretje, of onbenulligheden aan den luchtigen kant van het leven, maar der overdrijving of dikdoenerij, een cultu- -tn?j ,a's £€2ond volksvermaak dat ongetwijfeld is. Ik weet niet precies, waarom Lunapark niet op Amsterdamschen grond is komen te staan, maar zeker is het, D!emfn s burgemeester', al is het maar uitsluitend om de financieele voordeden voor zijn gemeente aan de kermispret verbonden, hier het bewijs van ruimer inzicht heeft ge geven, dan onze eigen autoriteiten, die blijk baar geen kermis in Amsterdam wilden heb- i u ,i «ij! £oed georganiseerde Luna park-bedrijf, dat zeker niet onder de motie- yeP, v bd afschaffing van de kennis hebben geleid. Trouwens, de wil van een stad laat zich niet beknotten door bepalingen of voorschriften. Wij hebben daar tallooze voor beelden van: de sluitingstijd van de café's en de nachtkroegen, de hooge taxi-tarieven, de wensch van het publiek om goedkooper te rijden en de honderden taxi's in de vrije vaart en andere tastbare bewijzen. En zelfs de meest drastische maatregelen, vermogen niet krachtiger te werken, dan de wenschen van een groote-stads-bevol-king. Het is met de ker mis net zoo gegaan. Na jaren heeft Amster dam weer een kermis en met honderdduizen den zullen de hoofdstedelingen er heen trek ken. Het is een Amsterdamsch evenement ge worden, belangrijk genoeg om er, in afwijking van den regel, deze complete hoofdstedelijke kroniek aan te wijden. VAN SIEGEN. CINEMA AMERICAIN. Co-hen en Kelly in Schotland. Het vacantieprograinma in de Cinema Americain opende gisteravond met een inte ressant journaal. Daarop volgde een aardige komische tweeacter met Arthur Lake in de hoofdrol en deze onhandige en verliefde jon geman deed de toeschouwers schateren in zijn creatie als Zondagsruiter. De gekleurde bloemenopname was een zeer fijn nummer. Toen kwam het hoofdnummer, een nieuw succes van het bekende duo Cohen en Kelly, voorgesteld door George Sidney en Charles Murray. Na een van hun vele ruzies zijn de compagnons weer eens uit elkaar gegaan. Zij reizen elk op zich zelf naar Schotland om daar alle plaids op te koopen, want als de Prins van Moranië, toonaangever op het gebied der mode, zich bij de Derbyrennen in eene costuum van die schotsche stof zal ver- toonen, is er in die branche goud te verdie nen. Tot hun groote ergernis ontmoeten Co- hen en Kelly elkaar in Schotland. Zij worden gedwongen samen deel te nemen aan een golf-partij en gaan later naar de Derby Door den regen dreigt hun heele speculatie te mislukken, want de Prins verschijnt in regenjas. Wanhoop maakt zich van de hee ren meester en in hun wanhoop komen zij weer tot elkaar. Hoe zij ten slotte toch nog als overwinnaars met een winst van duizen den dollars uit deze geschiedenis te voor schijn komen moet men gaan zien. Maar de bezoekers lachen aar, één stuk door. Naast de beide uitnemende hoofdvertolkers onderscheiden zich nog de beide echtgenoo- ten, weer voorgesteld door Vera Gordon en Kate Price. Een uitnemende amusements- film. Als extra-hoofdnummer wordt vanaf he denavond nog vertoond de spannende en bui tengewoon sensationeele film uit de wilder nissen van het donkere werelddeel n.1 Tarzan de Machtige. Dat zal voor velen een extra- attractie zijn. LIEFDESPARADE. Victoria Theater. Het Victoria-theater verschaft zijn bezoe kers deze week weer een aangename verpoo- zing door een tweede vertooning van Lief desparade, de terecht zoozeer geprezen film van den bekenden regisseur Ernst Lubitsch, de film waarin Maurice Chevalier weer nieu we triomfen behaalt en zich nieuwe vereer ders schept. Inderdaad, wie dezen filmster op zijn best wil zien, dient een vertooning van Liefdesparade bij te wonen. Uit onze bespreking van de eerste vertoo ning alhier van dit filmwerk willen wij nog even herinneren, dat graaf Renaud (Maurice Chevalier) als ambassadeur van het konink rijk Sylvanië het zóó bont maakt als Don Juan, dat hij teruggeroepen wordt. Hij wordt ontboden bij de jonge koningin, voor wie een man gezocht wordt, hij komt, ziet en over wint. Korten tijd daarna wordt hij benoemd tot prins en dan wordt het huwelijk voltrok ken. Maar hij heeft er na eenige weken ge noeg van om een ondergeschikte rol te spelen en niets te mogen inbrengen, en hij wil ver trekken. Maar daartegen komt zijn koningin in verzet, die daarop natuurlijk zwicht voor zijn bezwaren. Het bijprogramma is vermakelijk door een comedie in twee acten „Zooals de ouden zon gen", waarin Stan Laurel en Oliver Hardy en een jongere editie van deze twee grap penmakers de toeschouwers herhaaldelijk doen schudden van lachen. De teekenfilms „Bumbo" is eveneens zeer amusant. Verder nog de beide journals („stille" film en geluid- journal, behalve eerstgenoemd nieuws is alles geluidfilm van het programma). CINEMA EN THEATER. In no. 391 van dit weekblad schrijft Ene Winter over de toonfilm en over de Neder- landsche toonfilms „de Sensatie der Toe komst" waarin speelden Dolly Bouwmeester, Rolant Varno, Joh. Boskamp, Charles Braa- kensiek - en „Finale". De portretten der ge noemde artisten verluchten den tekst Vol gende films waaraan men aandacht schenkt fijn: Generaal Crack; Die ^stelchnst, waarin Mözart voorkomt. Guus Betiem Jr. hpeft het over den schilder Benjamin Prins. Verder portretten van onze Hollandschezan geres Di Moorlag, Anita Page als teekena- res Greta Garbo in Romance (haar laatste film, zooals men zegt), Gary Cooper, met een artikel hoe G. C. over de vrouwen denkt. Verder wordt de aflevering gevuld met aller lei lectuur, sluit met het liedje „de Krekel en behandele me* met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. de Mier" van Mr. P. Nagel Jr. en heeft op de voorpagina het portret van André Pilot, als Napoleon. HEL GEVAL DER MLATEN-SCHOÖL."' De regeering bedrogen' De Indische regeering schreef aan den Volksraad, dat het onderzoek, dat werd in gesteld in de kwestie van de Mlatenschool te Semarang, aan het licht bracht, dat in de subsidieaanvragen onjuiste gegevens waren opgenomen, zoodat strikt genomen de ver leende bijdragen zonder meer dienen te worden teruggevorderd. De gouverneur- generaal geeft er echter de voorkeur aan roet een zoodanigen maatregel te wachten tot beslist is of de geïncrimineerde hande lingen wellicht ook strafrechtelijke conse quenties hebben, weshalve de zaak in han den is gesteld van het parkei en de verdere subsidieering gestaakt totdat ten genoege van de regeering zal zijn aangetoond, dat de eventueele nieuwe bijdragen geheel con form de subsidievoorschriften zullen worden aangewend. DE NIEUWE LANDVOOGD. De uitzendingskosten. Bij den Indischen Volksraad is ingediend een ontwerp-ordonnantie, strekkende tot vaststelling van een suppletoire begrooting betreffende Afdeeling I der begrooting- 1931, waarop- gelden worden aangevraagd voor uitzending en voorloopige bezoldiging van den nieuwen gouverneur-generaal, zoo mede voor pensionneering van den aftre denden landvoogd. Aan de Memorie van Toelichting ontke nen wij het volgende: Ter bestrijding van de uitgaven, verbon den aan uitzending van den nieuw-benoem- den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, jhr. mr. B. C. de Jonge, moet voor het jaar 1931 gerekend worden op 60.000 voor kosten van uitrusting en 20.000 voor reis kosten naar Nederlandsch-Indië, alsmede bezoldiging gedurende het tijdvak tusschen zijn vertrek uit Nederland en de aanvaar ding van zijn waardigheid in Nederlandsch- Indië. Voorts is 6000 uitgetrokken voor het pensioen van den tegenwoordigen gouver neur-generaal, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, over de laatste vier maanden van het ko pende jaar. Het pensioen gaat echter eerst in met den dag, waarop de landvoogd zijn hooge waardigheid neerlegt, overeenkom stig het bepaalde in het betrekkelijk ko ninklijk besluit, waarbij diens ontheffing is geregeld. BOYCOT VAN ITALIAANSCHE ARTIKELEN TE PALEMBANG. De Arabische en Inlandsche gemeenschap te Palembang is in beroering gebracht naar aanleiding van de beweerde houding van de Italiaaiische regeering in Tripolis. In ver band hiermede worden alk Italiaansche ar tikelen geboycot. Er rijdt geen Fiat-taxi. terwijl taxi's rijdende op PirelÜbanden eveneens geboycot worden. Te Soerabaja is een dergelijke actie begonnen, daar de Ara bieren te Batavia tegen Zondag een verga dering hebben belegd. Een en ander staat in verband met ge ruchten dat een moskee ergens in Tripolis verbouwd wordt ten einde deze te gebrui ken voor katholieke kerk. De „Deli-Courant" verneemt, dat de Rijnsche zending in de Bataklanden in ernstige financieele moeilijkheden verkeert. De zendelingen hebben sinds 'twee maanden geen salaris ontvangen. Ds. J. Poort te Beverwijk heeft be dankt voor het beroep naar de herv. gem. te Delfshaven. Ds. Eerhard te Workum, beroepen tot herv. predikant te Amsterdam in de vacature-prof. de Hartog, heeft vooï dat beroep bedankt. PROTEST TEGEN HET BESLUIT DER GEREF. SYNODE TE ASSEN. Ds. Jaspers weigert een verklaring te onderteekenen. Naar het Hbl. meldt, worden weer se dert geruimen tijd besprekingen ge voerd tusschen den kerkeraad der geref. kerk te Lunteren, bijgestaan door de gsnabuurde kerken te Ede en Benne- kom, en ds. J. L. Jaspers, em. pred. van eerstgenoemde kerk en wonende te Zeist, inzake het protest van dien predi kant tegen de bekende besluiten van de synode van Assen (de kwestie-Geel kerken). Als resultaat van die besprekingen heeft thans ds. J. L. Jaspers aan den ker keraad te Lunteren het volgende ge schreven: „Naar aanleiding van het jongste be zoek der door u afgevaardigde predi kanten A. S. Schaafsma en K. Winkel man, gevoel ik mij gedrongen u van het volgende door mij genomen besluit ken nis te geven. „Het is nu reeds 2 jaar lang, dat ik schriftelijk en mondeling, ook in mijn brochures, die ik nog ten volle hand haaf, onomwonden heb verklaard in geenen deele in te stemmen met de dogmatische en kerkrechterlijke beslis singen van Assen, noch mijnerzijds op eenigerlei wijze verantwoordelijkheid voor de gevolgen daarvan te kunnen dragen. „Ten zeerste betreur ik, dat het mij ge durende al dien tijd onmogelijk is ge maakt overeenkomstig mijn roeping van Christus-wege, die mij meer dan ooit zwaar gaat wegen, mijn ambtelij ken dienst in het midden Zijner ge meente te vervullen; en dat de behande- iling mijner zaak door u, zelfs ten koste mijner gezondheid, zoo langen tijd is ver traagd. „Ook thans wijst gij mij, volgens me- dedeeling van genoemde deputatie, een weg, welke ten gevolge zou hebben, dat de tijd van talmen en wachten en van werkeloosheid weer voor twee jaar ver lengd werd. ,Daar ik nu mijnerzijds in geen geval kan inkomen in het voorstel uwer depu- taten om een formeele verklaring te tee kenen. dat na onderlinge bespreking een bevredigend resultaat werd verkregen, en ik nog steeds in de overtuiging sta, dat de door Assen geslagen breuk zonde is voor God en ik de betreurenswaardige gescheidenheid der Geref. kerken in twee afzonderlijk- Kerkverbanden in ge weten niet. erkennen kan, acht ik mij verplicht dit ook feitelijk niet te doen en dus; indien bijvoorbeeld van een der Kr. "ken in hersteld Verband de uitnoo- ciiging om in haar midden in de bedie ning des Woords voor te gaan tot ^mij kwam, deze te moeten aanvaarden." ECHTt FRIESCH1 HEEREN-BAM DE LUCHTVERBINDING GRONINGEN— AMSTERDAM—ROTTERDAM. Gistermiddag heeft te Groningen een conferentie plaats gehad tusschen de K. L. M. en de Groningsche pers. Hierbij waren ook aanwezig de burgemeester van Eelde, de heer Legro en de voorzitter en secretaris van de Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, aldaar. De heer Van der Pauw van de K. L. M. leidde de conferentie. Nadat hij nog eens de lange voorgeschie denis van de totstandkoming van het lucht vaartterrein te Eelde had besproken, deelde hij mede, dat dank zij het initiatief en het doorzettingsvermogen van Eelde de K.L.M. thans een maandlang een proefexploitatie zal kunnen houden van 15 Augustus tot 15 Sep tember. Men hoopt, dat thans ook de belangstel ling van andere betrokken gemeenten zoo groot zal zijn, dat deze proef het volgend jaar nog eens zal kunnen worden herhaald. Uit de voorloopig gehouden enquete blijkt, dat ongeveer de volgende dienstregeling het meest in aanmerking komt: Maandag: Vertrek van Groningen-„Eelde" te 7 uur; aankomst Amsterdam-Schiphol 8.15 uur. Op de overige werkdagen vertrek te half acht uit Groningen en aankomst te 8.45 uur in Amsterdam. Aankomt te Rotterdam op Maandagen te 8.50 uur, andere dagen 9.30 uur. Aankomst te Londen, alle dagen te 11.55 uur, te Brus sel te 10.20 uur, te Parijs te 12.30 uur. Vertrek van Amsterdam, Zaterdag te 15.15 uur, aankomst te Groningen te 16.30 uur. Op overige werkdagen vertrek van Amsterdam te 17 uur, aankomst te Groningen 18.15 uur. Deze dienstregeling heeft het voordeel, dat Groningsche passagiers op 1 dag heen en weer per vliegtuig kunnen reizen en ruim schoots tijd in Amsterdam ter beschikking hebben. Bovendien worden goede aansluitin gen met Londen, Brussel en Parijs verkre gen. Des Maandags heeft een vroeger ver trek uit Groningen plaats, speciaal voor beursbezoekers te Rotterdam. In omgekeerde richting is het vertrek uit Amsterdam zooda nig gesteld, dat de reizigers nog tijdig voor het middagmaal in Groningen zijn. Met het buitenland bestaan goede aansluitingen op den sneldienst der K.L.M. met Londen en Parijs. Daarenboven liggen de vertrekuren uit Amsterdam gunstig voor courantenver- voer, waarvoor de K.L.M. reeds belangrijke toezeggingen heeft. Het pasagatarief tus schen Groningen en Amsterdam is bepaald op 15 per persoon enkele reis en 28.50 retour. Voor Rotterdam bedraagt deze prijs resp. 20 en 38. Elke reiziger heeft recht op 15 K.G. bagage vrij, daarboven bedraagt het tarief 15 cent per K.G. Over den auto busdienst welke voor het vervoer tusschen Groningen en het vliegveld Eelde zorgt, zijn onderhandelingen gevoerd, die thans tot een goed einde zijn gekomen. De vrachtprijs be draagt 25 ct. per K.G. naar en van Amster dam en Rotterdam, minimum 50 cent per zending. Bij groote partijen en regelmatige verzending wordt reductie toegestaan. Het type vliegtuig, dat in hoofdzaak op de Gro- ningshe lijn zal dienst doen is het bekende Fokker-verkeersvliegtuig F VII A. Gedurende de proefmaand zullen op Zon dag rondvluchten worden gemaakt en bij vol doende belangstelling zullen ook speciale rondvluchten boven de Waddeneilanden, de Duitsche eilanden en de Zuiderzeewerken plaats hebben. Hedenmorgen heeft de K.L.M. een bespre king gehad met de Kamers van Koophandel in Groningen, Drente en de Veenkoloniën, waarbij deze in principe financieele mede werking hebben toegezegd. DE NOORDPOOLVLUCHT DER GRAF ZEPPELIN. De „Graf Zeppelin" boven Berlijn. Be „Graf Zeppelin" is gistermiddag om 4 uur 05 boven Berlijn verschenen. Om half zes werd op het vliegveld te Staken geland. De ontvangst van den Zepp te Leningrad. De laatste voorbereidingen voor den ont vangst van den Graf Zeppelin zijn te Le ningrad beëindigd. De Maatschappij Osso- aviachim deelt mede, dat 180.000 personen bij de landing van den Zeppelin aanwezig zullen zijn. Teneinde incidenten te voorkomen zal het vliegveld Leingrad door troepen van den GEPOË buitengewoon streng worden bewaakt. De Zepp gestart voor Leningrad. De Graf Zeppelin is hedenmorgen om 4.38 uur M. E. T. van het Berlijnsche vlieg veld Stoke opgestegen en vertrokken voor zijn vlucht naar Leningrad als eerste etappe voor de vlucht naar de Noordpool. Dr. Ecke- ner arriveerde te 4 uur uit het hotel, waar hij had overnacht, aan boord van het lucht schip en om 4.25 werd Het gevaarte van den ankermast losgemaakt. Het werd over een ZQSOctperons grooten afstand begeleid door drie vliegtui gen. Behalve nog een groot volume gas, werd te Berlijn ingenomen nieuwe waterballast, een hoeveelheid benzine, een vat olie en een voorraad drinkwater. VLIEGONGELUK IN BULGARIJE. Vijf dooden, In de omgeving van Jamboli (Bulgarije) is een verkeersvliegtuig neergestort en in brand geraakt. De bestuurder en vier pas sagiers kwamen in de vlammen om. Naar verluidt betreft het een Roemeensch vlieg tuig dat van Stamboel op weg was naar Boekarest. NIEUW RECORD VAN HAWKS. De bekende Amerikaansche recordvlie ger Frank M. Hawks, tijdens zijn jongste vluchten in Europa bekend als „de vliegen de kogel", heeft wederom een nieuw record op zijn naam gebracht. Hij vloog n.1. in één dag het traject New York-Cuba heen en terug, een afstand van ruim 4400 K.M., in zeventien uur en vier minuten. Hij gebruikte zijn ontbijt te New-York, zijn lunch te Ha vanna en zijn diner wederom te New-York. Hij sloeg het onlangs gevestigde record van den vlieger James Hall voor het traject New-YorkHavanna met 27 minuten door dezen afstand te vliegen in 8 uur, 8 minu ten. In totaal landde hij vier maal onderweg ou. benzine en olie bij te vullen. De daar voor benoodigde tijd is niet in den vliegtijd inbegrepen. DE FOSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INBIE. Het retcurvliegfuig. Het 21ste postvliegtuig, dat gisterochtend 6 uur van het vliegveld Tjililitan, bij Batavia is vertrokken, is om 9.45 te Palembang aan gekomen, om 10.10 van Palembang vertrok ken en om 15.15 te Medan aangekomen. Te Boedapest. Het 23ste postvliegtuig is gisterochtend 5.45 uit Boedapest vertrokken en om 13.18 te Athene aangekomen. EGMOND AAN ZEE. Voorbereid door een comité, bestaande uit de heeren C. J. Eijma, burgemeester; B. A. van Kleef, pastoor der O. K. gemeente; J. W. Roobol, predikant N.H. gem.; W. van Eenennaam, voorzitter V.V.V.; J. H. van den Berg, directeur Prins Hendrikstichting en J. G. Bosschaart, hoofd O.L. school, werc in de zaal van het O.K. vereenigingsgebouw een propaganda kunstavond voor den Ne- derlandschen Blindenbond gehouden. Burgemeester Eijma ojrende met een harte lijk woord van welkom deze bijeenkomst. Medewerkenden waren de heeren: Herman Bresser, bariton, te Arnhem; Piet Meijer, ge diplomeerd pianist te Amsterdam en Henry v. d. Heuvel, declamator te Utrecht, allen leden van bovengenoemden bond. Door verschillende omstandigheden moes ten er eenige wijzigingen in het programma worden gebracht, die echter aan het mooie van den avond geen afbreuk deden. De burgemeester had reeds in zijn ope ningswoord gezegd, dat hij niet de hoop uit behoefde te spreken, dat de aanwezigen zich zouden amuseeren, maar dat hij zeker wist, dat dit het geval zou zijn. De heer P. Meijer gaf een pianosoloHol berg-Suite van Edw. Grieg, dat evenals elk volgend nummer een dankbaar applaus oogstte. De heer Henry v. d. Heuvel decla meerde: „Angstavond" van H. Heijermans en nog eenige gedichtjes van Charivarius, die zeer in den smaak vielen. De heer Herman Bresser bracht ons o.a. „Wij willen 't haeshen jagen" van J. Rönt gen, „de Beiaardier" van Ëm. Hullebroek en „Marleentje", eveneens van Em. Hullebroek. De heer Joh. van den Berg, propagandist Ned. Blindenbond te Oosterbeek hield een opgewekte rede, waarin hij o.a. mededeelde, dat deze avond niet georganiseerd was om een beroep te doen op financieele offervaar digheid, doch om de verkeerde beoordeeling weg te nemen. Wij blinden, zoo vervolgde spreker, worden zoo vaak verkeerd beoor deeld. Wij smeeken U achter het masker der blindheid den normalen mensch te willen zien. De blinden willen met opgeheven hoofd en opgewekten geest een plaats in de maat schappij innemen die hun bestaanszekerheid geeft. Een plaats in de maatschappij: ziedaar onze leus! Het zien gaan van een blinde wekt mede lijden op. Wij, aldus spreker, zijn onze blind heid vergeten. Wij voelen ons als volwaar dige menschen. De blinden zijn werkzaam als marconist, pianostemmer, enz. Spreker pleitte voor regeeringssteun voor de onge veer 4000 blinden in Nederland. Spreker wekte een ieder op om de blinden in hun harden strijd te steunen door abonné te wor den van het orgaan van den N. B. B. „De Blindenbode". Spreker vervolgde: „Het co mité heeft goed gedaan wederom een avond te organiseeren om tot betere kennismaking te geraken met de blinden. Spr. hoopte, dat er een band tot stand zou komen van innige solidariteit en dat deze avond nog lang in dankbare herinnering zou blijven. Aan het comité van voorbereiding werden woorden van dank geuit, in het bijzonder aan den heer Bosschaart, die de regeling van den kaartverkoop op zich genomen had. De bur gemeester sloot het officieele gedeelte van dezen avond met een hartelijk „tot weer ziens". Na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Ondanks de waarschuwingen van den badmeester, hadden een tweetal dames zich te ver in zee begeven. Op het hulpgeroep werd onmiddellijk een roeiboot te water ge laten, waarin ook de rijks- en gemeentepolitie plaats namen. Bij de drenkelingen aangeko men was een der dames reeds zinkende. Be-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9