DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. S. KROM. HET ENGELSCHE BEZOEK AAN BERLIJN. "JS&SSi Stoomerij en Ververij INTERHflTIONALE ONTWAPENING. HO. IÏ5 Directeur: C. KRAK. DINSDAG 2H JULI 1931 133e Jaargang. QaqeliikscfiOvecskht De ware vettigheid is niet gebaseerd op een wed loop in bewapening, maar alleen op de samen werking en de saamhoorigheid der beschaafde volkeren. uitmtcmd Antwoord van MacDonald. Berlijnsche persstemmen. Londen en het bezoek der mi- nisiers aan Berlijn. Fransche persstemmen. De „Temps" hecht ook groote beteekenis aan de besprekingen van Stimson. Het is zeker dat de Amerikaansche staatssecretaris zijn opvattingen over de ontwapeningskwes tie niet in den vorm van een conditie sine qua non voor iedere hulp aan Duitschland heeft gegoten. OPPERSEN en ONTVLEKKEN STOOMEN (chemisch reinigen) Onze naam waarborgt U zorg vuldige aftevering. MAGINOT OVER DE BEWAPENINQ. Frankrijk bereid over de vermin dering der bewapening mede t« werken. Geen wijziging der ver dragsbepalingen. VERNIETIGDE CRITIEK OP HET AMERIKAANSCHE GEVANGENIS WEZEN. DOODELITK ONGELUK IN DE Jï ALPEN. Naar de rijksspoorwegdirectie te Regens- DOODELITK VERKEERSONOELUK BIJ LEIPZIG. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1-5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v'h. HERMs COSÏER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA, ■KStt Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Vele dagen achtereen hebben alle dagbla den in ons land hetzelfde formulier opgeno men, het formulier, dat wij thans allen ken nen: het petitionnement voor internationale ontwapening. Gisteravond heeft men voor het laatst deze formulieren gezien en gisteravond hebben we nog een laatste opwekking geschreven voor diegenen, die tot nog toe geaarzeld had den en hen aangespoord, alsnog hun hand- teekening te zetten. Wij hopen, dat deze aansporing tot ge volg heeft gehad, dat nog zeer velen hun formulier hebben opgezonden of dit nog zul len doen, want en dit mogen we nog wel even naar voren brengen al verschijnt er nu geen inschrijvingsformulier meer, de in zending staat nog steeds open en ook de „na komelingen" worden nog opgezonden. o Wij zullen hier niet breedvoerig uiteenzet ten, wat internationale ontwapening betee- kent. De tijd en de ruimte ontbreekt ons er voor. Slechts een paar punten zouden we hier op deze plaats willen behandelen, een paar punten, die o.i. wel even onder de oogen mogen worden gezien. Allereerst dit: Men heeft ons dikwijls de vraag gesteld: Wat voor een nut heeft zoo'n potitionne- ment? Wat voor resultaat verwacht U van die handteekeningen-verzameling? Beide vragen zijn niet gemakkelijk te beant woorden. Immers, het nut van een dergelijk petitionnement is niet tastbaar. Men kan niet dadelijk de practische waarde er van be palen. En evenmin zal het petitionnement een onmiddellijk resultaat hebben. Evenmin als U gelooven ook wij, dat de paar millioen handteekeningen uit Neder land de gedelegeerden, die straks te Geneve bijeenkomen, zullen overhalen, om tot ont wapening der landen over te gaan. Mis schien zullen zij er zich niet aan storen zelfs en de geheele Nederlandsche actie voor ken nisgeving aannemen. Misschien! Maar zeker is dit niet. Ja, als Nederland geheel alleen stond met de idee van internationale ontwapening. Maar dat is niet het geval. Ook in andere landen wordt de drang naar internationale ontwa pening voortdurend sterker. De buitenland- sche bladen hebben gewezen op de Neder landsche actie en er zijn er, die roepen op na volging! Dat moeten wij juist hebben. Er moet in Geneve niet alleen een paar millioen hand teekeningen komen uit Nederland, er moeten er tientallen millioenen komen uit alle lan den. Geen enkel land mag achter blijven. En dan, als die groote volksmassa op deze manier kenbaar heeft gemaakt, dat het ontwapening wil over alle linies, dan wel licht zullen de gedelegeerden in Geneve wel licht eens even nadenken over dezen volks wil. o Er zijn echter nog vele andere manieren, om actie te voeren voor internationale ont wapening. En nu komen we tot het punt, dat wij hier eveneens meenen te moeten opne men: In Parijs heeft dezer dagen in het gebouw „1' Europe Nouvelle" een conferentie plaats gehad van vertegenwoordigers van vijftig internationale organisaties, teneinde de grondslagen vast te leggen voor de bijeen roeping van 'n groote openbare conferentie ten gunste van de ontwapening, die in de maand November a.s. in Parijs zal worden gehouden. Deze conferentie stond onder lei ding van Lord Robert Cecil, president van de Unie van Volkenbondsvereenigingen. De Uitvoerende Raad van deze conferentie heeft Zaterdag te Parijs twee conferenties ge houden, aan welke o.a. deelnamen voor Frankrijk Herriot, Henri de Jouvenel en kolonel Picot, voor Engeland Lord Cecil en Robinson; voor Duitschland Kirchhoff en Von Bodman; voor Polen Motz; voor Zwit serland mevrouw Messier; voor de Vereenig- de Staten de heer Henry en mevr. Parsons; voor Zweden Flygare; voor Tsjecho-Slo- wakije Krammer en voor Nederland Ds. J. B Th. Hugenholtz. De volgende resolutie werd aangenomen: Het doel van de conferentie is, uitdrukking te geven aan de gevoelens der volken van alle landen ten gunste van een werkelijke beper king der bewapeningen door middel van eeti internationaal verdrag. Voor dit doel wordt voorgesteld de leiders van de groote politieke, sociale, godsdiensti ge en intellectueele organisaties van 'n groot aantal landen te vereenigen in een buitenge wone internationale bijeenkomst. Om de pogingen hiertoe te concentreeren en de propaganda te vergemakkelijken, wordt aan deze organisaties aanbevolen de volgen de resoluties aan te nemen: le. De ontwapening is een levensbelang voor de organisatie van den vrede en 't her stel van het vertrouwen, waarvan de eco nomische welvaart afhankelijk is. 2e. De ware veiligheid is niet gebaseerd op een wedloop der bewapeningen, maar al leen op de samenwerking en de samen- hoorigheid van de beschaafde volken ten einde den oorlog te voorkomen en zoo noodig tegen te houden. Daarom moet de internationale rechtsorganisatie wor den uitgebouwd, welke in staat zal zijn eiken aanval tegen te gaan. 3e. De onderteekenaars van de vredesver dragen van 1919 en van de andere inter nationale documenten worden gehouden aan hun eerewoord om, zoowel ernstige maatregelen voor de ontwapening te nemen als om ook de andere bepalingen van hun internationale overeenkomsten uit te voeren. 4e. Een systeem van beperking en verminde ring der bewapeningen van elke soort moet het mogelijk maken aan alle staten onder controle van een Internationale Commissie dezelfde verplichtingen op te leggen en geleidelijk door de verminde ring der bewapening gelijke veiligheid voor alle volkeren werkelijkheid maken. Dit systeem moet zekere nationale bewa peningen, die bijzonder aggresstief zijn, uitsluiten, hetgeen voor de luchtvaart kan worden bereikt langs den weg der internationalisatie. De aanvaarding van deze resoluties door de conferentie zal de regeeringen toonen, dat de volken bereid zijn vredes- en ontwape ningsvoorstellen, die hun door hun leiders zullen worden voorgelegd, hoe vermetel deze ook mogen zijn, te aanvaarden en zal een krachtige bijdrage beteekenen voor de zaak der moreele ontwapening. vijf uur 17 per Holland aangekomen stlpbon Friedrichsstrasse verzamelden!0" W t'ch1€en «roote menigte z°rgsniaafrpn-*i e uitgebreide voor- binnenkomp genomen. Kort voor het het Mrrnn a Va«? den Fein verschenen op ambtenaren a' B™enin£ en dr- Curtius met ministenü derLR!Jkskinselarij en van het Henrwü Vaj huitenlaindsche zaken, voorts Berlii'n ^n'u britse he ambassadeur te Dprsnno i °^ace Run ibold met het geheele der p i van de ambassade en talrijke leden Sahmn sf kolonie. 1 lovenclien werd dr merkt' e e burgemeester van Berlijn, opge- Kijkskanselier dr. Btfuening en dr. Curtius liepen, toen MacDonald uit den trein stapte, direct op hem toe en begroetten hem aller hartelijkst. Vervolgens begroette de Engelsche premier den Engelschen ambassadeur en het perso neel der ambassade. Het op het perron ver zamelde publiek verbrak de afzettingen en bracht MacDnald luide ovaties. Op het station bevond zich eveneens een detachement Rijksbaniermenschen, ongeveei 100 man, die MacDonald met hoerageroep ^•verlaten van het stationsgebouw riep het publiek Leve de Vrede, Nooit meer oorlog, Vrij heil enz. De auto, waarin de ministers hadden plaats genomen, kon zich slechts met zeer 8 moeite een doortocht door de menigte banen. Diner ter eere van de Engel sche ministers; toespraak van Aan het^dfnerj dat gisteravond ter eere van de Engelsche ministers in de rijkskanse larij is gegeven, heeft Rijkskanselier Brue- ning na een toast te hebben uitgebracht op den koning van Engeland en den rijkspresi dent een redevoering gehouden, waarin hjj o.m. zeide: Het Duitsche volk heeft een levendig en dankbaar gevoel voor de beteekenis van dit eerste bezoek aan leidende Engelsche staats lieden aan Duitschland. Het is mij een bij zondere vreugde de beminnelijke gastvrijheid te kunnen beantwoorden, die Gij mij en dr. Curtius kort geleden op Chequers hebt be wezen. Gij komt naar Duitschland in een zorgenvollen tijd. Ik heb reeds gelegenheid gehad bij onze gedachtenwisselingen U den toestand van Duitschland uitvoerig te schil deren. Duitschland spant al zijn krachten in om de crisis meester te worden. Het moet er echter ook op rekenen, dat het buitenland, dat door het opvorderen van credieten op korten termijn de crisis ten top heeft gedreven, aan die doel medewerkt. Wij erkennen dankbaar, wat Uwe regeering door de onvoorwaardelijke en hartelijke aanvaarding van het plan-Hoo- ver en door Uwe pogingen inzake het tot standkomen en het (resultaat van de Londen sche conferentie reeds voor ons heeft gedaan. We weten, dat ook Gij in Engeland moeilijke tijden beleeft. De oorzaak hiervan ligt niet in de laatste plaats in de huidige financieele crisis van Duitschland, die tegenwoordig in- ternatonale beteekenis heeft gekregen. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat een werkelijke en grondige saneering van de economische verhoudingen van Europa slechts door loyale samenwerking van alle volkeren en door -puorS oq -ufiz irip&m djnq aipspftzrapoM slag voor deze samenwerking is te Londen ge legd. Het eerste opbouwende werk met nu be- binnen. Uw huidige bezoek is er een bewijs voor dat het ook Uw wensch is, het gelukkig aangevangen werk voort te zetten. Moge het de wereld den waren vrede brengen. Ik hef mijn glas op het welzijn van Uwe Excellen ties, op een gelukkige toekomst van Groot- Britannië en op de Engelsch-Duitsche vriend schap op. Nadat MacDonald dank gezegd had voor de vriendelijke woorden van den rijkskanse lier, sprak hij een redevoering uit, waarin hij o.a. zeide, dat zij niet slechts naar Berlijn ge komen zijn om een "tegenbezoek te brengen, doch tevens om de wereld te toonen, dat on danks de moeilijkheden van den huidigen toestand Engeland's vertrouwen in Duitsch land onverminderd voortduurt. Duitschland beleeft thans moeilijke tijden en wij zijn vol medevoelen voor den zwaren strijd, die dit land op het huidige oogenblik moet voeren. Laat mij daar echter tegelijkertijd aan toe voegen: Wij zijn vol bewondering voor Duitschland, en wanneer ook zijn moeilijk heden niet zijn overwonnen, toch zijn wij er vast van overtuigd, dat wanneer Duitsch land zijn inspanning voortzet, dat wanneer het zijn intellectueele, moreele en economische krachten inspant om weer op de been te ko men en zich er voor hoedt, zich aan vertwij feling over te geven, de andere volkeren hulp zullen brengen en het Duitsche volk niet zul len laten ondergaan. Een vrij en zich zelf ach tend Duitschland is voor de gemeenschap der beschaving onontbeerlijk. De resultaten van de Londensche conferen tie zijn niet sensationeel geweest. Het ging er om de stelling te behouden, terwijl de voor bereidingen voor een grondiger behandeling van de moeilijkheden werden gemaakt. De bestudeering van den Duitschen finan- cieelen toestand is begonnen, de raadgevers van Duitschland, die door de Londensche conferentie zijn aangewezen, bevinden zich hier in Berlijn en het apparaat is op deze wijze in beweging gezet. Het belangrijkste echter is, dat de volkeren, die op de Londen sche conferentie vertegenwoordigd waren, het eens zijn kunnen worden inzake samen werking tot het brengen van hulp aan Duitschland. Ofschoon de genius en het ver antwoordelijkheidsgevoel van de bankiers zich ver behoort te houden van de politiek, moeten toch, wanneer de banken en de cre- dietinstellingen hare groote functie in de toekomst juist willen uitoefenen, toekomstige geslachten al hun krachten er op richten den internationalen welstand te verhoogen. Het is niet voldoende, wanneer ieder de macht, die hij op dit gebied bezit, slechts voor eigen doel einden aanwendt. Alle financieele hulpbron nen moeten worden gebruikt om het gebouw van de nationale en internationale bescha ving te versterken en bijeen te houden en in dit verband moeten de grondoorzaken van de huidige crisis vroeger of later eens helder onder het oog worden gezien en met gezond menscheliik verstand en goeden wil tot een goed einde worden gebracht. Als voorberei ding daartoe moet een gevoel van weder- zijdsch vertrouwen worden geschapen. Een gevoel van wederzij dsch vertrouwen en per soonlijk inzicht, zoodat de staatslieden, die met elkander onderhandelen weten, dat de onderhandelaar aan de andere zijde open en eerlijke woorden met hen spreekt en open en eerlijk handelt. Niet door schriftelijke of mon delinge bevestiging, maar door een gevoel van vertrouwen in het hart van een ieder is dit doel te bereiken en tevens moet het gevoel va nvertrouwen van volk tot volk weer wor den hersteld. Ieder volk moet veel hiertoe bij dragen en ik zou uiting willen geven aan de, hoop, dat bezoeken, als dat van Chequers, van Londen of ons huidige Berlijnsche be zoek, niet als afzonderlijke op zich zelf staan de feiten mogen blijven bestaan, doch dat zij als uitdrukking van een tendenz tot beter wederzüdsch begrip op internationalen grondslag hunne voortzetting in gelijke bij eenkomst mogen vinden. Sedert het sluiten van de Londensche con ferentie is veel belangrijks gebeurd. Aller eerst zou ik in dit verband de hulp van Frankrijk willen noemen en uiting geven aan den wensch, dat de besprekingen tusschen U en de Fransche staatslieden, mogen worden voortgezet onder deelneming van andere lan den, wanneer dit noodig mocht zijn. Het scheppen van betrekkingen van mensch tot mensch is het belangrijkste. Wij moeten het verleden vergeten, daar de toekomst van een politiek afhankelijk is, die slechts door man nen wordt gevoerd, die van goeden wille zijn en die bezield zijn door een geest van samen werking, die het hun mogelijk maakt de on gerustheden en argwaan te noderdrukken, die wanneer zij bestaan blijven, de ergste gevol gen zouden hebben en ten slotte tot den oor log zouden voeren. De gedachten ei? gevoelens van de jonge generatie moeten worden afgewend van vij- worden op wederzijdsch begrip en wederzijd sche hulp. Dat is onze gemeenschappelijke taak. Dit idealisme, dat in de jonge generatie huist, daarvoor te gebruiken, dat het zich wendt tot de grooter internationale opgaven van overeensemming en samenwerking tus schen de groote volkeren der wereld. De Berlijnsche avondbladen behandelen slechts ten deele het bezoek der Britsche mi nisters aan Berlijn. De „Germania" zegt, dat het verblijf te Berlijn de gelegenheid zal bieden naar een utiweg uit de economische crisis te zoeken. Verwacht zal mogen worden, dat de Engel sche politici gemeenschappelijk met de Duit sche ministers zullen beraadslagen over de stappen die meer vruchtdragende conferen- toe-werkzaamheden zullen voorbereiden en andige gezindheid en argwaan en gericht den weg effenen voor een oplossing die niet alleen voor Duitschland en Engeland, doch voor alle naties den weg uit de wereldcrisis zal kunen zijn. De „Boersen Courier" spreekt van een Ber lijnsche financieele bijeenkomst, waarvan de beteekenis no ggrooter wordt door de deel name van internationale financieele experts. De „Boersenzeitung" schrijft, dat de Brit sche staatslieden de dingen zien zooals zij inderdaad zijn en thans de eerste moedige schrede zouden wenschen te zetten ter vernie tiging van het leugenachtige na-oorlogs dictaat- en verdragswerk. De „Vossisische Zeitung" verwelkomt de Engelsche ministers als voorvechters van een politiek van samenwerking, die zich tegen geen enkele macht richt. Het bezoek der Britsche ministers aan Ber lijn rdt door de Londensche bladen met groote aandacht gevolgd. Ook de „Manchester Gurddan" spreekt den algemeenen wensch uit, dat dit bezoek de En gelsche gasten gelegenheid zal geven zich uit eigen aanschouwing op de hoogte te stellen van de feitelijke verhoudingen in Duitsch land. Met spanning wacht men te Londen er op of MacDonald en Henderson bij hun bezoek aan Berlijn de mgelijkheid zullen vinden de leiders der oppositiepartijen te leeren kennen en zich op de hoogte te stellen van hun be doelingen. Zooals bekend zijn ook de leiders der Engelsche oppositiepartijen Baldwin en Lloyd George tijdens het bezoek der Duit sche ministers aan Londen aanwezig ge weest aan den officieelen maaltijd in net Ministerie van Buitenlandsche Zaken. De Parijsche bladen volgen met groote aandacht het bezoek van den Amerikaan- schen Staatssecretaris Stimson aan Berlijn en de besprekingen van de Engelsche ministers met de Rijksregeering. Groot belang wordt hier vooral gehecht aan 't onderhoud dat staatssecretaris Stimson in den loop von Zandag met Rijksweerminister Groener heeft gehad en dat volgens de op vatting van Fransche kringen vooral betrek king had op de bewapeningsbeperking en het stopzetten van den bouw van een pantser kruiser. Dit onderhoud, aldus de „Liberté", is te be langrijker, daar juist de Rijksweerminister zich krachtig verzet heeft tegen iedere con cessie op militair gebied en zelfs gedreigd heeft af te treden wanneer dr. Bruening bij zijn Parijsche besprekingen dergelijke eischen zou aanvaarden. Overigens is het blad van meening, dat de besprekingen van Stimson zeer nuttige resul taten kunnen hebben voor de verdere ont wikkeling van den toestsand, wanneer Mac Donald en Henderson niet datgene wat hij voorbereid heeft, vernielen. E>e „Intransigeant" stelt met genoegdoe ning vast, dat ook de overige groote mogend heden langzamerhand het standpunt van de Fransche regeering nader komen en in de Duitsche crisis in de eerste plaats een kwestie van vertrouwen zien. van binnen 24 uur, 2 X 24 uur. Het geeft vertrouwen dat U weet waar en hoe Uw goederen worden behandeld. De staatssecretaris is echter in een uit nemende positie om Duitschland zijn mee ning te kunnen te kennen geven en het zal de Rijksregeering moeilijk vallen geen rekening te houden met zijn opvatting. Op een banket ter gelegenheid van d« jaarvergadering van de Vereeniging van Re serve-officieren heeft de minister van oorlog Maginot het bekende standpunt der Fran sche regeering ten opzichte der ontwapening opnieuw uiteengezet. Hij betoogde o.a., dat het onjuist is de a.s. Ontwapeningsconferen tie als een feitelijke conferentie ter ontwape ning te beschouwen. Met een dergelijke for mule zou men bij de volken illussies kunnen wekken, welke door de werkelijkheid zouden worden teniet gedaan. Het betreft geen ont wapeningsconferentie, doch een conferentie ter beperking en vermindering der bewape ning. Op deze conferentie zal de Fransche regeering geen negatieve houding aannemen, ofschoon men het tegendeel beweert. Frankrijk is bereid, aldus Maginot, zich bij elk internationaal streven aan te sluiten, dat de volken van een deel der lasten zou kunnen bevrijden, welke de verplichting der nationale verdediging hun oplegt. Frankrijk is bij de vermindering zijner bewapening reeds heel ver gegaan. Op de a.s. conferentie zal Frankrijk ook verlangen dat men de mi litaire clausules der verdragen, welke werden opgesteld voor die naties, die aan den jong- sten oorlog hebben deelgenomen, niet in het geding brengt. Frankrijk heeft het initiatief tot vermindering zijner militaire sterkte al leen maar kunnen nemen in verband met de bewapeningsbeperking, welke Duitschland krachtens het verdrag van Versailles is op gelegd. Zou Duitschland heden weer zijn volle vrijheid terugkrijgen, dan zou Frankrijk zich verplicht achten zijn bewapening te ver sterken. Daarmede zou een nieuwe wedstrijd in de bewapening worden geopend, welke Frankrijk tot geen prijs wenscht. Maginot besloot met te zeggen, dat Frank rijk aan de algemeene beperking der bewa pening zal medewerken op voorwaarde dat het de waarborgen erlangt, welke onmisbaar zijn voor zijn veiligheid. De indertijd ingestelde Wickersham CoiA missie, die de opdracht had een onderzoek ia te stellen naar de toestanden in de Ameri kaansche gevangenissen, heeft thans haar rapport uitgebracht, waarin het Amerikaan sche gevangeniswezen wordt veroordeeld als in alle opzichten slecht en onvoldoende. De Commissie bevond in de meeste gevallen, dat het toegepaste systeem en de gevangenis-dis- ipline „traditioneel onverstandig en niet zel den wreed en onmenschelijk was". Het rap port critiseert het gebrek aan standaardisee ring der gevangenissen en het gebrek aan reclasseeringsmogelijkheden. De Commissie is van oordeel, dat op deze wijze de gevan genissen in niet geringe mate bijdragen tot het toenemen der misdaad in de Ver. Staten Zondag zijn in Zwitserland wederom eens ge doodelijke ongelukken gebeurd. Zoo is op den Frohnalpstock een dame uit Zürich in een afgrond gestort en omgekomen. Bij een bestijging van den Faehlewand verloor een tourist bij het zoeken naar Edelweiss plot seling zijn evenwicht en viel 300 M. omlaag. Zijn lichaam was volkomen verpletterd. Zondagavond is een motorrijder te Leipzig tegen een lantaarnpaal opgereden. De mao was op slag dood. De duo-passagier werd met ernstige hoofejwonden in het as opgenomen. Y 1

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1