Alkmaarsche Courant. Honderd drie en dertigste Jaargang. Jladiowieuws Jeuiiietan DAROL FARQUHAR's NACHTWANDELING. 6) is*ieven uit Rusland Stad m Omgeving. 1931. No. 175 Uinsday J»1' Woensdag 29 Juli. Hilversum, 1875 M. (Uite:uitend VARo 6.45-7.- en 7.30-7.45 Gymnastiekles o. i. v. G. Kleerekoper. 8 Gramofoonp Orgelspel door Fr. 5 0nze keu- Morgenwijding (V^ R Oi)J0 ganlofoonpi. ken aoor P. J. Kers. li- izinHe- 11.05 Mevr. J. Slam-DresseliugJC ren in den tuin". 11-35—14.— platen. 12.- Politieberichten 12-15,£°n". door het V.A.R.A.-septet onder lading van Is. Eyl en gramofocnpl. 1-45 u1i 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Kindermat het Kurhaus te Scheveningen 0.1. v. rienn Nolies. 3.35 „Dansen van verschülende vo ken (gramofoonplaten)". 4,30 Kméenrertó lingen door Ben Groeneveld. 515 door het V.A.R.A -septet onder leidmg van Is. Eyl. 6— Radio-bulletin vanV<JM» bond. De Kalenderhervorming 6.10 Vervolg concert. 7.- M. J. Brusse: „Mijn leven on der de menschen". 7.30 Politieker. 7. gelspel door Fr. Uyttenbogaard. 8. eert door een Ensemble uit hf* „V. Orkest onder leiding van HarD. '"-fLurhè 8 30 Vervolg Orgelspel. 8.45 „Die duivGsch Koelies", hoorspel in 5 klankbeelden van Fan Kwae. Door het Groot Volkstooneel. 9.15 Vervolg concert. 10.Vaz Dias. 1 Vervolg concert. 104012.Gramofoo platenconcert. Huizen, 298 M. (Uitsluitend N.C R-V 8.—Schriftlezing. 8.15—9.45 Gramofoonpl- 10.3011.Ziekendienst. 11.—12.Har- moniumspeu door M. F. Jurjaanz. Zang door Mej. C. de Jager, sopraan en mej. M. Bakker, alt. 12.— Gramofoonplaten. 12-30 2.Concert. Mevr. C. v. Ravenzwaay— Möllenkamp, zang. H. Hermann, viool. H- v. d. Horst Jr., cello en mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. 2 Gramofoonpl. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur door mej. Wen- tink. 3.4.30 Concert. H. v. Calsteren, viool. B. Oskam, cello en A. Rodenhuis, piano. 4 304.45 Gramofoonpl. 5.-6 Kinderuurtje. 6.-7.— Gramofoonpl. 7.— 8.Chr. Liederenuurtje door Joh. de Heer. 8—10.30 Concert G. Scheepmaker, zang. J. G. Meijer, cello. F. Kloek, orgel. 9.Envov A. v. Vlaardingen: „Mijn Jordanertjes' 9 3010.30 Vervolg concert. 10.30 Vaz E>ias. 10.40—11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 1105 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. 1.05 Orgelconcert. 1 50 Lichte muziek. Frascati's orkest. 3.50 Symplionie-orkest v. Bourle- njouth. 5.05 Concertorgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. o.20 Dansmuziek. 6.35 Nieuwsberichten. 7.— Rugbywedstrijd Enge landNieuw Zeeland. 7.10 Moderne sonates voor cello en piano. 7.30 Lezing. 7.50 Liede ren van White. J. Robertson, tenor. 8.05 „The wrecker", mysterie der zee van M. Talbot. 9.20 Nieuwsberichten. 9 40 Causerie door senator Marconi, uitvinder der radio. 9 55 Orkestconcert B. B. C.-Orkest onder leiding van S. Robinson. De Wireless sin- ges. 11.0512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Parid', 1725 M. 8.05, 12 50, 1.25 en 6.50 Gramofoonmuziek. 9.05 „Jean- Marie, raóiotooneel. 9.50 Gramofoonplaten. Ralundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert. Strijkensemble 3.50—5.50 Concert. In strumentaal ensemble. 6.10 Gramofoonpl. 8 20 Concert. Omroeporkest. P. Knudsen, zanger. 9.55 Pianoconcert. 10.30 Symphonie- concert, 4e symphonie, Mendelssohn 11.10 12.50 Dansen. Langenberg, 473 M. 7.25, 11.—, 11.55 en 12.20 Gramofoonmuziek. 1.25 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 8.20 Wagner avond. Werga-orkest onder leiding v. Busch kotter. E. Bettendorf, sopraan. M. Lorenz, tenor. 10.40 Gramofoonplaten. 11.20—12 20 Dansmuziek. Brussel508.5 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.35 Lezing. 6.50 Gramofoonpl. 7.35 Lezing. 7.50 Nieuws. 8.20 Gramofoonplaten. 9.05 Gramofoonpl. 9.25 Populaire avond. (338.2 M.) 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gramofoonpl. 6.35 Lezing. 6.50 Gramofoonpl. 7.35 Lezing. 7 50 Nieusw. 8.20 Gramofoonplaten. 8.35 Vocaal concert 8.50 Voorlezing. 9.20 Con tert. Casino Knokke. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. Wanneer men een meisje aankijkt, zou het onbeleefd zijn geen gesprek met haar te voe ren en dus vervolgde hij, terwijl die vragen hem bezighielden: Die vlinder heeft u heel wat tegenspoed bezorgd! Nu, dat is nu uit. Zijn stoffelijk overschot is thans aan de winden prijsgege ven, zooals ikzooals vele menschen zou- h da* me* ^un asc'1 geschiedde na n dood. Misschien komt er nu een keer in UW ,^nsonis'andigheden, juffrouw Curtis. Misschien wel, antwoordde Sheila, op springend op het hooren van het schelletje fcÜüa ki °?den Kei' dat haar bij hem ont bood. Nu, het zal ook tijd worden! Den volgenden dag werd de Oude Kei ziek. ni] nad een aanval van influenza, en een tnnken, die hem hooge temperatuur bezorgde met ïagenden pols, een blos op de beenige Kaken, ijlende koortsnachten, twee ervaren pleegzusters, onmogelijkheid om brieven en boodschaonen in ontvangst te nemen. De ziektebulletins klonken met hoopvol: „Toe stand ongeveer onveranderd Nog geen beterschap De oude Farquhar is nog altijd bedenkelijk Ik hoor. dat de Oude Kei het einde der week niet zal halen. Zijn neef drijft de zaak voorloopig. RADIO CENSUUR. De redevoering over „Kerk en Vrede". 1.?e Algemeene Programma-commissie heeft blijkens een mededeeling van den heer Zwert- broek aan ds. Hugenholtz, niet haar goed keuring kunnen hechten aan de uitzending op en Vrede^11 ^'enS rcdevoer'nff' getiteld Kerk De nieuwe sensatie te Moskou. Stalin, de ongekroonde heerscher van Rus land, heeft te Moskou een redevoering ge houden, waarin hij op de tekortkomingen van het bolsjewistische productiesysteem heeft ge wezen en een rij hervormingen aangekon digd, die in de Russische volkshuishouding een volkomen omwenteling zouden meebren gen. Deze redevoering heeft op de bolsjewis tische leiders een verpletterenden indruk ge maakt en er ontbrandde een verwoede strijd tusschen de partijgangers van Stalin en zijn tegenstanders. Ten slotte heeft de dictator, zocals steeds de overhand behaald. Daarom werd de redevoering, die 23 Juni gehouden was, eerst 5 Juli gepubliceerd. Zooals steeds, haast zich nu iedereen in Rusland op opval lende wijze zijn instemming met den dictator te uiten. Eiken dag worden honderden tele grammen uit de Provincie naar Moskou ver zonden, waarin de genialiteit en het staats manschap van Stalin verheerlijkt worden en trouw aan hem betuigd wordt. Men moet hier uit echter geen verkeerde conclusies trekken: precies hetzelfde zou geschieden indien de dictator hervormingen in de tegenovergestel de richting had aangekondigd. De redevoering van Stalin bestond uit twee gedeelten: de opsomming van de mislukkin gen en het program van actie. Het eerste ge deelte valt letterlijk samen met hetgeen wij in onze brieven over de toestanden in Rus land voortdurend hebben geschreven. De be zoldigde en onbezoldigde verheerlijkers van de bolsjewistische methoden hier te lande hebben steeds beweerd, dat alles wat wij over de pjatiletka ('het vijfjaarplan) en den toe stand in Rusiand schreven „partijdig" en „onjuist" was. Welnu, Stalin in eigen persoon zegt nu letterlijk hetzelfde over den toestand. Onze tegenstanders beweerden, dat de pjati letka ee nsucces was. Stalin heeft verklaard, dat de plannen niet uitgevoerd worden (dus hetzelfde waarop wij steeds hebben gewezen) In sommige takken van de nijverheid is er eenige vooruitgang merkbaar, maar in de allerbelangrijkste takken, in die waarop de geheele pjatiletka steunt, is de vooruitgang zeer gering (6 en minder). Dat geldt voor al de productie van steenkolen en ijzer. Prac- tisch beteekent dit, dat de geweldige fabrie ken, die de sovjet-overheid heeft laten bouwen en waarvoor zij de Russische bevolking in een staat van slavernij heeft geplaatst, geen reden van bestaan hebben omdat zij niet ge ëxploiteerd kunen worden (er is immers nij pend gebrek aan steenkool en ijzer!) Toen de week van vijf dagen en de onafge broken arbeid werden ingevoerd, hebben wij er op gewezen, dat deze hier te lande door de vrienden en bewonderaars van Moskou zoo verheerlijkte „hervorming" tot een debacle moest leiden. Dat werd door de vreemdelin gen, die een paar weken in Rusland hadden doorgebracht en dus „alles goed wisten'' steeds ontkend. Het heette, dat de „njepre- rywka" (de onafgebroken arbeid) uitstekend werkt, dat het een geweldig succes was. Stalin erkent nu. dat deze njeprerywka tot een vol komen chaos in de industrie heeft geleid. Sta lin kondigt daarom een terugkeer aan tot de week van zeven dagen en tot een algemeenen rustdag, dus zooals in de landen van het „rotte Westen". Bij onze bespreking van de pjatiletka heb ben wij telkens er weer op gewezen, dat het plan reeds om financieele redenen onuitvoer baar is. Ook dit werd door de „deskundigen" en de „kenners der Russische toestanden" steeds ontkend. Stalin bevestigt nu letterlijk ook deze onze stelling. Hij erkent, dat de pjatiletka tot nu toe opgebouwd werd ten koste van de oude kapitalen en van de landbouwbevolking. Nu, zegt hij, zijn die middelen uitgeput en het buitenland wil ons geen geld leenen (dit laat ste is helaas slechts voor een gedeelte waar: de kapitalistische landen verkenen de sovjet- regeering geweldige credieten en alleen hier door kon het sovjet-regime zich tot nu toe handhaven en in die kapitalistische lan den een verwoede propaganda voor een revo lutie voeren). Er moet dus, zegt Stalin, een nieuwe weg gevonden worden voor kapitaal vorming, want anders stort het geheele kaar tenhuisje ineen. De redevoering van Stalin is feitelijk niets anders dan een SOS-roep. Hij bekent, dat Nog stuurscher dan anders kijkend, ver deelde de neef zijn tijd tusschen het kantoor en het ziekbed van zijn oom in diens ouder- wetsche huis in Bloomsbury. Als een echte vrouw, die altijd medelijden gevoelt met het leed van anderen, vond Sheila den ouden bul lebak toch diep te beklagen. Voor hij begon re ijlen gelastte hij dat de zaken geregeld moes ten worden. Aldus geschiedde ook inderdaad en onder die zaken behoorde de noodlottige geschiedenis met het parelsnoer van de gra vin. HOOFDSTUK III. De parels in de brandkast. Parels, welke de firma Mackenzie en Moss aan deze liënte op ziht had gestuurd, waren telkens weer teruggezonden. De graven had aan de onderneming heel wat last bezorgd en zij was ontzettend kieskeurig geweest om trent de kleur, welke zij wilde dat haar parels zouden hebben. Eindelijk was een snoer ge vonden, dat zeker naar haar zin zou zijn. Het was een historische hof. Wie zou kunnen zeg gen, in welke handen het vroeger was ge weest? Uit welk duister hol was het voor den dag gekomen? Het werd thans naar he schaarsch van personeel voorziene kantoo: van Mackenzie en Moss gebracht door een simpelen looper, een vuil, schamel gekleed snuffend mannetje, die enkel een vrouwelijke bediende achter een groot kantoorboek aan- Laten de heeren even het bewijs van ontvangst teekenen, verzocht de smoezelige brenger der parelen, zijn neus ophalend. Het spijt me, maar kapitein Farquhar is uit. Hij is naar zijn oom gegaan, die de sovjet-industrie aan alles gebrek heeft: er zijn geen arbeiders, geen steenkool, geen ijzer, er heerscht op de fabrieken een chaos, de plannen worden niet uitgevoerd. De bolsjewiki moeten zich haasten, zij moeten onmiddellijk ingrijpen, een volkomen wijzi ging in hun methodes brengen. Er moet een einde gemaakt worden aan het stelsel van gelijk loon, ieder werkman moet volgens zijn capaciteiten betaald worden. Geschoolde werklieden moeten meer krijgen dan onge- slhoolde, technici meer meer dan arbeiders, einde komen aan de vreeselijke hetze tegen de ingenieurs en de overige „spetsen" (deskun digen), zij moeten in de gelegenheid gesteld worden hun vak uit te oefenen. Er moet een einde gemaakt worden aan de beschuldiging van sabotage tegen die spetsen (slechts één jaar geleden hitste dezelfde Stalin het ge peupel tegen de „spetsen" op, liet hij honder den volkomen onschuldige ingenieurs, men schen die geweldige diensten aan de Russi- scheh uishouding hadden bewezen, neerschie ten, richtte hij een waar bloedbad aan onder de ingenieurs en technici enz.). Nu moeten die zoo kort geleden vervolgde ingenieurs en andere „spetsen" Stalin redden. En in zijn doodsangst laat Stalin een ingenieur, dien hij zelf nog kort geleden heeft ter dood laten ver- oordeelen en daarna „begenadigen" en tot vele jaren dwangarbeid veroordeelen, in vrijheid stellen, verleent hij den „saboteurs" ridder orden, schenkt hun geld, fêteert ze. Zij zijn nu de redders in den nood. De redevoering van Stalin en de door hem aangekondigde „hervormingen" hebben begrijpelijkerwijs zoowel in Rusland als in het buitenland een geweldige sensatie veroor zaakt. In het buitenland, waar men de Russi sche toestanden slecht kant, vervalt men daarbij in overdrijvingen. Ik heb al hooren verkondigen, dat Stalin op deze wijze op nieuw de kapitalistische productiewijze zou hebben hersteld, dat er van het bolsjewisti sche regime niets is overgebleven enz. Dat is echter geenszins het geval. Om te beginnen blijft het stelsel van gedwongen arbeid ge handhaafd. Stalin wil het tekort aan arbei ders op een zeer eenvoudige en zuiver bolsje wistische wijze aanvullen, n.1. door de kolcho zen (de gecollectiviseerde boerenbedrijven) te dwingen aan de fabrieken arbeiders te leve ren. De arbeiders blijven dus zooiets als lijf eigenen, die door de eene bolsjewistische in stantie aan de andere „geleverd" kunnen worden, waarbij de arbeiders zelf niet ge raadpleegd worden, of zij iets voor deze leve rantie van levende menschen voelen. Boven dien blijft de dictator aan zijn productie systeem vasthouden, wil hij de uitbuiting van het volk voor zijn doel voortzetten en nog beter organiseeren. Ten slotte moet niet ver geten worden, dat Stalin al herhaaldelijk be loften had afgelegd, die hij na een zeer kor ten tijd, zoodra het gevaar was geweken, weer introk. Men denke slechts aan het geval van een paar jaar geleden, toen hij onder den drang der omstandigheden (er dreigde toen n.1. een massale opstand der boeren en de ontevredenheid der soldaten nam gevaarlijke vormen aan) den boeren alle mogelijke tege moetkomingen had beloofd: er zou een einde gemaakt worden aan de gedwongen collecti visatie der boerenbedrijven, de markten zou den opnieuw mogen gehouden worden, de boeren zouden de vrije beschikking krijgen over hun producten enz. Na een paar maan den heeft hij toen al deze concessies weer in getrokken en het systeem van onderdrukking verscherpt. Men moet daarom uiterst voor zichtig zijn in zijn optimisme in Rusland. Dat beteekent echter geenszins, dat wij een zeker optimisme volkomen ongegrond achten. Het ligt voor de hand, dat de plotselinge „be keering" van Stalin, die zijn propagandisten en bewonderaars in het Westen in zulk een moeilijk parket heeft gebracht, niet vrijwillig is geweest, dat zij het gevolg is van bepaalde gebeurtenissen in Rusland. Vóór alles denken wij daarbij aan de vele werkstakingen, die de laatste maanden in Rusland hebben plaats fevonden en die de bolsjewiki, ondanks al u nwreedheid en terreur, niet konden voorko men. De economische toestand van Rusland werd met den dag slechter, er dreigde een catastrophe. De arbeiders zijn oververmoeid en de productiviteit van den arbeid daalde onrustbarend. De ontevredenheid der massa begon vaste vormen aan te nemen. Ten slotte begon de ontvredenheid ook onder de commu nisten vasten voet te krijgen. Natuurlijk ver zwijgt sovjet-pers dat alles en alleen over eenigen tijd zullen wij de ware toedracht ver nemen. De beloofde hervormingen zullen het verzet verzwakken, maar het geheel te niet- doen kunnen ze niet. Trouwens, Stalin heeft reeds zoo vaak zijn beloften geschonden, dat vroeger of later zelfs aan de goedgelovig heid van de Russische massa een einde zal komen. Er ziin bovendien in de door hem aange- ernstig ziek is, verklaarde Sheila. En ik weet niet wanneer ik hem kan terugverwachten. Nu, dat hndert niet, u kunt ook voor hen teekenen, juffrouw, zeide looper al snuffend, terwijl hij het pakje en het papier naar het meisje scnoof. Zij bcog zich even achterover, want ook al was zij ni? reeds zes maanden in dit deel van de City op kantoor, zoo was ze toch niet ge acclimatiseerd aan de luchtjes van ongewas- schen menschen, die maar weinig in de bui tenlucht komen. Zij nam het pakje op, een groezelig kar tonnen doosje met blikken hoeken, dat voor alles beter geschikt leek dan om er parelen in te bewaren. Maar dan doe ik toch verstandig eerst eens te kijken wat er in zit voor ik teeken. Ja, daar heeft u gelijk in, juffrouw. Kunt u den knoop losmaken? Sheila maakte den knoop los van het touw, dat een indruk op haar vingers achterliet. Zij lichtte het groezelige deksel op, haalde er een laagje zijdepapier uit, dat eenmaal wit was geweest. Daaronder lag op een laagje grijze watten een omslag van gemsleer en dit maakte zij open. O, die mooie parels! Dat prachtige collier! Mooi, hè? merkte de looper al snuffend op. Daar ligt voor een waarde van zeker zeven duizend Pond voor u. Neem- ze er eens uit, juffrouw en weeg ze eens op uw hand. Sheila nam het snoer op; er ning een vuil, geel labelletjc aan, dat met cijfers en hiero- plyphen was bedekt. Zij wist dat daarop ver meld stond bet' gewicht van elk der parels die niet wit noch roze noch roomkleurig waren, die niet irriseerden als 'n zeepbel en ook niet teer getint waren als de bessen van den hage- kondigde hervormingen maatregelen, die ver zet zullen wekken. Vóór alles denken wij daarbij aan de verplichting voor de kolcho zen, arbeiders aan de industrie te leveren. De kolchozen zelf zullen weinig voor die ge dwongen leveranties van arbeidskrachten voelen, terwijl de te leveren arbeiders ook weinig verheugd zullen zijn over deze be schikking over hun persoon. Bovendien ver liezen de kolchos-mannen, die naar de fabrie ken gezonden worden, recht op een aandeel in den kolchos en dat terwijl zij aan den kolchos hun grond, vee, werktuigen, huizen enz. heb ben geleverd. Ook onder de communisten zelf zullen verschillende maatregelen verzet wek ken. Dat beteekent dus, dat de gisting door de beloofde hervormingen niet zal verdwijnen, maar integendeel toenemen. Nu zal de G.P.Oe natuurlijk de ontevredenen in be dwang houden in het verzet door geregelde slachtingen trachten te breken. Doch zulke middelen kunnen op den duur niet helpen. Vroeger of later verliezen zelfs zulke midde len als de terreur elke uitwerking. Men denke slechts aan het voorbeeld van de Fransche revolutie. Wannéér dat oogenblik zal komen, weten wij niet. Misschien over een betrekke lijk korten tijd (een jaar of twee), misschien ook later. Alles hangt van de omstandig heden af en van den steun van de kapi talistische landen aan de bolsjewiki. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. BIJSLAG OP PENSIOEN GEDURENDE DEN TERMIJN DER ZIEKENGELD- UITKEERING. In bijlage 135 zeggen B. en W. het vol gende: Aangezien het bij vervroegde pensionnee- ring van gemeentepersoneel kan voorkomen, dat een gepensionneerde aan pensioen eenl a- ger bedrag ontvangt dan hij bij voortzetting van zijn dienstverband aan ziekengeld zou genieten, adviseeren de Commissies van Over leg voor de ambtenaren en de werklieden, blij kens haar voor Uwe Vergadering ter inzage liggend schrijven, aan ons College, te wil len bevorderen, dat het ambtenaren- en het werkliedenreglement met eene bepaling wordt aangevuld, waarbij aan ambtenaren bij ver vroegde pensionneering wegens invaliditeit tot het verstrijken van den termijn der zieken- gelduitkeering een bijslag wordt toegekend tot het bedrag van dat ziekengeld. De Commissie geven ons voorts in over weging de vast te stellen regeling te doen ingaan op 1 Januari 1931. Wij kunnen ons met het voorstel der Com missies vereenigen. Aan de in het ambtena renreglement op te nemen bepaling kan, om dat dit reglement zelf nog niet van kracht is, geen terugwerkende kracht worden gegeven In verband hiermede moeten de salarisveror deningen voor de ambtenaren en de ambtena ren bij den keuringsdienst voor waren met een soortgelijke bepaling, waaraan terug werkende kracht wordt gegeven, worden aan gevuld. In de salarisverordening voor het politie personeel zouden wij eenzelfde, als door de Commissies voorgestelde regeling willen op nemen. Zij stellen mitsdien voor vast te stellen en dienovereenkomstig besluit. VERBETERING KENNEMER- STRAATWEG. VERPLAATSEN LEIDINGEN WIJZIGING STRAAT VERLICHTING. B. en W. schrijven in bijlage 115: Het ligt in het voornemen van den Rijks waterstaat in het a.s. najaar over te gaan tot verbetering van den Kennemerstraatweg, voor wat het gedeelte van de Vier Staten naar de Regulierslaan betreft. Voor deze ver betering verleende Uwe Vergadering op 6 November j.1. reeds een bijdrage in de kosten van 10800 voor den aankoop van voortui nen en den aanleg van verhoogde voetpaden op het Alkmaarsche gedeelte van den weg. Het overige gedeelte van den Kennemer straatweg, loopende van de Heilooërbrug tot de Vier Staten, zal binnen afzienbaren tijd eveneens verbetering ondergaan; een nieuw plan daartoe is dezer dagen door den Hoofd- ngenieur van den Rijkswaterstaat aan ons toegezonden, waarover nog overleg wordt gepleegd. In verband met de omstandigheid, dat met de verbetering van eerstgenoemd weggedeel te spoedig een begin van uitvoering zal wor den gemaakt, heeft de Hoofdingenieur, voor noemd, verzocht de gasleidingen en electrici- teitskabels vóór 1 September a.s. te verleg gen en daarbij tevens toegestaan om de thansportleiding ten behoeve van de gas- voorziening van Heiloo te laten liggen, mits om de bestaande buisverbindingen 2 deelige doorn, maar die iets van al die kleurschakee- ringenringen vertoonden in een wondervol spel van tinten. Een diamanten slot van sier lijke vorm hing aan een der einden. Ja, ze zijn prachtig, zeide Sheila, on willekeurig zuchtend. Ze had de gravin ge zien die ze zou dragen. Waar moet ik teeke nen? Hier? Zij nam haar vulpenhouder en met haar duidelijke, nog van de handelsschool af komstige handschrift zette zij haar naam. Sheila Curtis. Nu, dat kan ieder ook zonder bril lezen, merkte de looper op, die blijkbaar £een haast gevoelde om weg te komen. Zou die leelijke dwerg ook op zijn manier een vereerder van 't schoone zijn? Zou hij misschien niet alleen de schoonheid van parels, maar ook van een blozend gezichtje en van een blank halsje waardeeren? Intusschen kon hij moeilijk lan ger blijven en dus nam hij afscheid met een „dank u, juffrouw. Goeden middag, juf frouw". Goeden middag, antwoordde Sheila, blij dat hij vertrok. Terwijl de looper langs de houten, ver molmde trap naar beneden strompelde, borg Sheila het parelsnoer weer in zijn vuil om hulsel en bond zorgvuldig de doos weer dicht. Daarna ging zij er mede naar het ach terkantoor, het heiligdom van den Ouden Kei Alleen hij en zijn neef hadden een sleutel er van, maar de Jonge Kei had den zijnen aan Sheila gegeven. Hij had de groote, lee lijke brandkast met haar in wikkelde slui ting opengelaten, doch aan Sheila daarom trent de noodige instructies gegeven. Sheila trok de zware deur oeon. De inhoud van de kast bestond dien dag'enkel uit een moffen worden aangebracht. De Directeur der lichtbedrijven raamt voot de uitvoering van een en ander een bedrag van 10.000. Nu dit wegvak aanzienlijk wordt verbeterd, zou de bestaande straatver. lichting aldaar door een meer moderne ver lichting kunnen worden vervangen. De kos ten van het plaatsen van 15 lichtmasten met zijarmen voor trottoirverlichting bedragen 5500, inclusief den kabelaanleg. Van deze 15 lichtmasten zijn een 5-tal aan de Oost zijde van den Kennemerstraatweg geprojec teerd, welke eerst zullen worden geplaatst, wanneer de gemeente Heiloo bereid is, de kosten daarvan voor hare rekening te ne men, aangezien deze verlichting in het bij zender aan inwoners van Heiloo ten goede zal komen. De Commissie van bijstand voor de licht bedrijven kan zich met beide voorstellen ver eenigen. Met overlegging van haar advies en een situatieteekening, op de ontworpen straatver lichting betrekking hebbende, geven zij den raad in overweging dien overeenkomstig te besluiten: I. de gasleidingen (behalve de transport leiding naar Heiloo) en eleetriciteitskabels in het gedeelte van den Kennemerstraatweg tusschen de Vier Staten en de Regulierslaan te verleggen en de verdere voorzieningen te treffen, die noodig zijn in verband met het aanbrengen van een gesloten wegdek en ons College voor genoemde doeleinden een ere- diet toe te staan van 10.000; II. voor de verlichting van genoemd weg gedeelte aan te brengen 15 lichtmasten met zijarmen boven de trottoirs, waarvan 5 aan de Oostzijde van den straatweg zullen wor den geplaatst, zoodra de gemeenten Heiloo zich bereid verklaart de daaraan te besteden kosten te vergoeden; III. ons College voor de aanschaffing en plaatsing van de sub II bedoelde lichtmasten een crediet te verleenen van 5500; IV. de onder I en III genoemde uitgaven ten last te brengen van de begrooting van baten en lasten der gasfabriek en van het electriciteitsbedrijf, voor zoover zij gedaan zijn ten behoeve van elk bedrijf. VERTROKKEN PERSONEN. A, P. Zuurendonk, N.H., waterbouwkun dige en echtgen. van Langestraat 86a naar Haarlem. F. Bosma, G K., lijstenmaker, van Oosterkolkstraat 7, nalfer Schoterland, Oudeschoot. J. Pieler, R.K., dienstbode, van Costerstraat 8 naar Nassauplein 22. N. J. Tholen, R.K., zonder beroep, en echt- genoote O.W., van Keizerstraat 18 naar Wijk aan Zee en Duin. T. G. Heneweer, dienstbode, geen. van Heerenstraat 1 naar St. Maarten. J. Rekveld, geen, sigarenma- ker, van le Kabelstraat 9 naar Kampen. J. N. Blikker, N.H., bloembollenkweeker, van Stationsweg 92 naar Texel, de Cocks- dorp. A. Brunovsky, geen, dienstbode, van Westerweg 82 naar Zuidscharwoude. C. N Schaap, K. v. J. C. v. d. H. d. 1. d., zendeling, van Kooltuin 21 naar Arnhem. A. de Braai, geen, betonwerker, van Luttik Oudorp 31a naar Haarlem. S. Marcus, N. I., kantoorbediende, van Langestraat 47 naar Groningen. J. Leijenhorst, H. Ap slagersknecht, van Geest 7 naar Bussum. C. J. Verbeek, R.K., dienstbode, van Em- mastraat 95 naar Hoorn. de wed. J. Vries, zonder beroep, geen, en kinderen, van Nieuw- poortslaan 144 naar Heiloo C. J Hekkei, geen, zonder beroep, van Egmonderstraat 5 naar 's Gravenhage. J. B. Correljé, N.H., winkelbediende, van Luttik Oudorp 31a. n. Zeist, Den Dolder. J. Hof, R. K groen- tenhandelaar en echt. en knderen van Ver- dronkenoord 80 naar Oudorp. J Nieuw- land, R.K., bankwerker, van Hofstraat 20 n. Den Helder. J. H. Waals, N H, dienst bode, van Spoorstraat 30 naar Rotterdam. C. G. Pranger, geen, zoilder beroep, van Fo restusstraat 27 naar Amsterdam. INGEKOMEN PERSONEN. N. M. Oud, R.K., inspecteur levensvef. Mij., van Haarlem naar Stuartstraat 91. M. J. H. van de Gevel, geen, van Schaer- beek (België) naar Spoorstraat 30. H Ch. Lendering, echtg. van S. A. F. Soitoux, RX, van Eindhoven naar van der Woudestraat 81. p. fteus, R.K., pakhuisknecht, van Heiloo naar Nieuwpoortslaan 211. Wed- A. Kaandorp, zonder beroep, R.K., van Hen loo naar Nieuwpoortslaan 211. H. J. Bronsveld, N.H., leerl. wagenmeester N. S., en echtg. en zoon, geen, van Amsterdam n- le Tuindw.straat 27. B. G. Stoop, R. K-, dienstbode, van H. H. Waard naar Dijk 16. W. M. Klerks, RX, zonder beroep, van Overschie naar Baansingel. A. H. Th. Dreijer, directrice, R.K., van Haarlem naar Oudegracht 22. C. Hof, RX, dienstbode, van Bergen (N.H.) naar Koningsweg 43. Wed W .A. Bruin, N.H., zonder beroep en kinderen D.G., van Amsterdam naar Prins Hendrikstraat 16. A. Radder, schilder, N H van Gouda naar St. Anthoniusstraat 9. Echtg. P. C. J- Eijkelboom, N.H., zon- bundel waardelooze papieren. Zij borg de doos daarbij en sloot vervolgens de kast, die met een zachte, duidelijk hoorbare klik in het slot sprong. Vervolgens sloot zij de deur van het kantoor weder, waarna zijn den sleutel in een binnenzak van haar leeren handtasch b°Toen zij haar eigen kantoor betrad, klonk de telefoonbel. - Hallo! Spreek ik met juffrouw Curtiss? U spreekt met kapitein Farquhar. Juffrouw Curtiss, ik kom vandaag niet meer op kan toor. Wilt u met dus het genoegen doen alles goed te sluiten? Zeker, meneer. Hoe is het met de oude heer? Nu, niet te best Sluit u dus alles goed? Morgen kom ik weer. Dag, juffrouw. Jammer dag, meneer Farquhar 0 ja, dat is waar ook, ik heb daareven een looper Maar kapitein Farquhar had zijn toestel alweer aan den haak gehangen. Arme man, bepeinsde zij. Hij zal wel dood gaan en je zoudt haast denken, dat hij wel vóór morgen er geweest zal zijn Maat^ zal me dat mijn baantje kosten? De oude Farquhar stierf dien nacht niet. Hij was nog wel niet buitengevaar maar den volgenden ochtend was hij nog in leven. Maar toen dien dag zijn neef op kantooi kwam was het met de zaken ver van gewoon 'gesteld: het parelsnoer was spoorloos ver dwenen. (Wordt vervolgd.).

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5