DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM. Bagdijksch Omzicht ^Buitenland DON DEK» AG 30 JULI 1031 133e Jaargang. OPPERSEN en ONTVLEKKEN STOOMEN (chemisch reinigen) Onze naam waarborgt U zorg vuldige aftevering. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cr Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voer Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. ÜO. 155 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE VOORLOOPIGE REGEERING VAN SPANJE AFGETREDEN. Zamora vertelt, wat zijn regeering gedaan heeft. Critiek op het regeeringsbeleid. Terwijl ex-koning Alfonso XIII rustig in het buitenland vertoeft als rustend burger en dezer dagen zijn rechten op de troon over gedragen heeft op zijn derden zoon, terwijl een deel van Spanje nog steeds in onrust verkeert en de twijfelachtige eer van stakingen en relletjes geniet, terwijl tenslotte de communisten voort durend in de weer zijn, om onrust te stoken en het land in opstand te brengen tegen de voorloopige regeering, niet met het doel, om Alfonso terug te halen als koning, maar om een nieuw bolwerk van het communisme te stichten, terwijl dus het oude Spanje in buiten gewone en helaas onaangename omstandig heden verkeert, heeft de voorloopige *egee- ring haar opgenomen taak volgens haar in zicht zoo goed mogelijk verricht en eergiste ren de regeeringsmacht in handen van dr. Cortes gesteld. Deze regeeringsoverdracht is natuurlijk met eenige officieele gebeurtenissen gepaard gegaan. Minister-president Zamora heeft daarbij een rede gehouden, waarin hij uit voerig uiteen zette, wat de voorloopige re geering tot dusver had gedaan. Hij legde den nadruk op de zware taak, die de regeering dadelijk na de aanvaarding van haar functie te vervullen had en op de moei lijkheid het land van de dictatuur naar het parlementaire stelsel te doen overgaan. Hij noemde de Spaansche revolutie een echte model-revolutie. De republiek was niet door een contra-revolutie bedreigd. De moeilijke problemen, waarvoor de regeering zich van den eersten dag af geplaatst zag, waren vol gens Zamora steeds opgelost op een wijze, die de regeering in ieder opzicht tot eer strekte. Ook tegenover het Spaansche volk moet er de nadruk op worden gelegd, dat het zich in al zijn lagen bewust heeft getoond van datgene, wat de pas verworven vrijheid na zooveel jaren van onderdrukking er van verlangde. De taak, waarvoor de regeering zich geplaatst zag, was echter nog niet 'ge heel beëindigd. Zamora deed een beroep op de Cortes door hun stemmen aan de nieuw te kiezen regee ring het gezag te geven met den steun, waar van zij alleen in staat kon zijn al de plannen uit te voeren, waarmee reeds voor een deel een begin was gemaakt om het land in den waren zin des woords te dienen en de spreek woordelijke Spaansche eer en het aanzien des lands hoog te houden. Als hij zelf tot president der republiek zou worden gekozen zou hij de tegenwoordige voorloopige regeering zeker in functie laten. Na de rede van den premier begon dade lijk het debat over den arbeid totdusver en de politiek der regeering. 0 Een B.T.A.-bericht uit Madrid meldt nader, dat Zamora in de Kamer een uiteenzetting heeft gegeven van den geheelen arbeid der regeering en de revolutionnaire taak die zij heeft ondernomen. Wat betreft de onlusten die een verandering van regeering beoogen, zeide hij, dat de regeering den toestand meester is. „Wij hebben geen nieuwe geldpolitiek ge volgd, omdat wij niet den steun van het par lement bezaten. Dit was ook de reden voor het onopgelost blijven van de administratieve problemen, zoowel gewestelijk als de plaatse lijk. Het werk is nog niet ten einde. De te kiezen regeering moet niet belemmerd wor den in haar arbeid, haar gezag moet ook niet beperkt worden. De macht van de Kamer zou verminderen, door nieuwe ministers te be noemen, en de Kamer zou beter doen een president van de republiek te kiezen.'. Twee redenaars hebben voorts de regee ring en in het bijzonder de ministers van binnenlandsche zaken en arbeid aangevallen, die zij verantwoordelijk stelden voor de ge beurtenissen te San Sebastiaan en Sevitla. ten voorstel van de socialisten om een te benoemeiL belast met het on der ™L"alr -den oorsPr°ng en het verloop nomSi 1SSe" te Sevi,la' werd aange- hetFontwerp van^rW co"lmissie gekozen, die Daarna werd de ^Hn" lal b<*tudeeren. De heer rnrCt tin,ff °Pg«heven. gaan. Zeer waarschh^fk^^3"11^ Wei* loopige regeerincr wJ iii e de voor- daarom za* Hoghedw^8 °fficieeIe' En ren, voordat alles fn nor™ieK en gebeu" Als dat tenminste zal gefeïST DE FINANCIEELE CRISIS IN DU1TSCHLAND. Voorstellen der vakvereenigingen ter overwinning der crisis. I Iet bestuur van den algemeenen Duit- schen Vakbond heeft tezamen met den Afa- bond, tijdens een gisteren gehouden zitting da volgende motie aangenomen in verband met den huidigen toestand. De ernstige toe stand in het Duitsche bedrijfsleven eischt beslist en snel handelen. De vakvereenigin gen, als vertegenwoordigers van de door den nood het hardst getroffen massa's stellen daarom de volgende eischen op: 1. Opdat de hervatting der betalingen bij de private en openbare banken en spaarkas sen gelijkmatig en zoo snel mogelijk wordt verzekerd, moet de rijksbank noodzakelijk toereikende geldmiddelen verzorgen door verdere disconteering van wissels. 2. Teneinde de noodzakelijke opruiming der magazijnvoorraden en de valuta te verze keren, en den noodigen druk uit te oef enen op de afgifte van deviezen en bankbiljetten- voorraden, mag men niet terugschrikken voor tijdelijke verhooging van het disconto van de Rijksbank. 3. De regeling van terugbetaling der schulden op korten termijn aan het buiten land mag slechts geschieden door bemidde ling van de Rijksbatik. Hierbij moet de „Stillhalte"-overeenkonrst door een gedeelte lijk buitenlandsch moratorium worden nage streefd. 4. De binnenlandsche geld- en kapitaal markt behoeft openbare leiding en controle. In dit verband moeten de noodzakelijke maat regelen hiertoe worden deelgenomen. 5. De naar het buitenland en in buiten- landsche deviezen gevluchte kapjjalen moeten weer teruggevoerd worden naar het Duit sche bedrijfsleven. De tot dusverre uitgevaar digde noodverordeningen hebben slechts be trekking op de vlucht in de deviezen en moe ten derhalve uitgebreid' worden: a. Alle buitenlandsche effecten in DuitSch bezit moeten de Rijksbank te koop worden aangeboden. b. De verplichting tot aangifte van de viezen moet worden uitgestrekt tot alle bui tenlandsche vorderingen, zonder aanzien van grootte en vervaltermijn. c. Het toestaan van uitzonderingen bij de aflevering van deviezen op grond van de noodverordeningen mag slechts onmiddellijk door de Rijksbank geschieden. 6. Behalve de ter overwinning van de voor de oogenblikkelijke stopzetting nood zakelijke maatregelen.moeten voor het terug- keeren van het vertrouwen in binnen- en bui tenland hervorming van het effectenrecht en uitbreiding van de kartel- en monopoliecon trole worden ingevoerd. Tevens moeten maat regelen genomen worden voor de openbare financiën, voor den steun van het reëele in komen van de arbeiders. Loonsverlaging moet als verkeerde maatregel worden afge wezen. Teneinde de voorraden op te ruimen mag niet teruggedeinsd worden voor verkoo- pen met verlies. De Duitsche buitenlandsche politiek moet allereerst gericht worden op een verzoening met Frankrijk. Overeenstemming over de „Stillhalte"-actie. Naar de „Vossische Zeitung meldt, is voor de doorvoering van de besluiten van de Lon- densche conferentie een belangrijke vooruit gang bereikt inzake de Stillhalte-actie ten gunste van Duitschland. Te Bazel is de top- organisatie van de nationale Stillhalte-con- sortia, de Stillhalte-commissie van de Bank voor Internationale betalingen gevormd. Te Berlijn is met de vertegenwoordigers van de Engelsche en Amerikaansche banken prin- cipieele overeenstemming bereikt, waarbij zij zich verbinden tot „stilhouden" met hun aan Duitschland gegeven credieten. Men neemt hier aan, dat de groote banken van Neder land en Zwitserland zich bij deze actie zullen aansluiten. Voor de doorvoering en detail is aan de Engelsche en Amerikaansche banken de verzekering gegeven, dat zij een zeker be drag van haar vorderingen op andere Duit sche firma's kunnen overdragen. De gouddis- contobank zal als nieuw adres voor ae vorde ringen kunnen optreden. De protesten tegen de heffing op buitenlandsche reizen. Officieel wordt medegedeeld, dat inzake protesten, die door de te Berlijn geaccredi teerde vertegenwoordigers van Oostenrijk, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en andere landen zijn ingebracht tegen de heffing op buitenl. reizen, in de dagbladen onjuiste mededeelingen zijn gedaan. Het is alleen juist dat het departement van buiten and- sche zaken toegelegd heeft, onder verwijzing naar de medegedeelde onjuistheden, hi te bevoegder plaatse mededeeling te doen. De industrie en de Rijksbank president; geen vertrouwen meer. Naar de „Berliner Boersenkurier" uit kringen van dé Zuid-Duitsche industrie ver- neemt is in de Dinsdag gehouden zitting van het presidium en het bestuur van het Rijks verband der Duitsche industrie met eenparig heid van stemmen tot uiting bracht, dat de industrie den huldigen rijksbankpresident geen vertrouwen meer kan geven. Een leidend lid van het presidium heeft opdracht gekregen den Rijkskanselier deze algemeene meening van de vergadering ter kennis te brengen. Te bevoegder plaatse werd geweigerd deze mededeeling te bevestigen en verklaard, dat de verantwoordelijkheid daarvoor geheel voor rekening van den „Berliner Boersen kurier" moest blijven. DE ONRUST IN BRITSCH-INDIE. 250 opstandelingen geven zich over. De toestand te Burma is in de laatste da gen aanmerkelijk verbeterd. Uit het Promedistrict wordt gemeld, dat zich daar op grond van de door de regee ring afgekondigde amnestie in de afgeloopen dagen alleen reeds 241 opstandelingen heb ben overgegeven, terwijl ook in het Tharra- waddy-district reeds 14 rebellen gebruik heb ben gemaakt van het recht op amnestie. Men maakt hieruit op dat ook in dit district een zekere kalmeering merkbaar wordt. de Hollandsche jeugd overschrijdt toch niet de perken, welke zekere Amerikaansche vol wassenen reeds vere achter zich hebben ge laten. Gisteren werd te New York uit een snelrijdenden auto een beschieting met machinegeweer geopend op de voorbijgan gers. Het resultaat was dat twee mannen en vijf kinderen werden getroffen. Het schandaal voltrok zich in een hoofdzakelijk door Italia nen bewoonde wijk. Zulke dingen zijn toch erger dan enkel maar baldadig, zegt de N R. Crt., aan wie wij' dit bericht ontleenen. van HOOVER-WIJN 19311 Volgens de gewoonte in het wijngebied bij Lotharingen krijgt de wijn van eiken oogst een eigen naam. In verband met de politieke gebeurtenis, die de wijnkweekers het belangrijkste van dit jaar vinden, zal de wijn van den nieuwen oogst worden genoemd naar den president der U. S. A., die het ini tiatief tot het moratorium-voorstel nam, en Hoover-wijn 1931 heeten. ALPENJAGERS NEERGESTORT. Een kapitein van het derde regiment Al penjagers is van de Monte Corbisna omlaag gestort, waarbij hij om het leven kwam. Twee luitenants van het tweede regiment Al penjagers kwamen aan de Valle Veratta om het" leven. NOREN EN DENEN IN GROENLANDIJS VASTGEVROREN. Een van boord van het Noorsche expedi tieschip „Polarbjörn" ontvangen bericht be vestigt dat het schip hulpeloos in het ijs vastzit. Het ijs ligt gelijk een muur om het schip. Gisteren heeft men groote moeite ge had het roer vrij van ijs te krijgen. Het is bijna onmogelijk vooruit te komen. De stem ming aan boord is bedenkelijk. Men komt per dag nog geen 500 meter verder. Volgens ontvangen berichten is het lot van het Deensche expeditieschip „Godthaab", dat ongeveer 30 zeemijlen voor het open water in den Myygebocht ligt, niet veel beter, aan gezien de Denen door het pakijs eveneens worden opgehouden. Op het Deensche ex peditieschip bevindt zich de leider der Deen sche Oostgroenland-expeditie Koch, aan boord van de „Polarbjörn", Hoel. MASSAVERGIFTIGING TENGEVOLGE VAN IJSGEBRUIK. 100 a 400 slachtoffers. In Catania (Italië) zijn eenige honderden personen volgens de bladen van 100 tot 400 ten gevolge van het gebruik van be dorven ijs met vergiftigingsverschijnselen opgenomen in de ziekenhuizen en particu liere klinieken. binnen 24 uur, 2 X 24 uur. Het geeft vertrouwen dat U weet waar en hoe Uw goederen worden behandeld. SCHEEPSBOTSING BIJ KROONSTAD. Twee dooden. In de omgeving van Kroonstadt is een Russisch stoomschip, aan boord waarvan zich een groep tooneelspelers bevond, in bot sing gekomen met een Duitsche stoomboot. 16 personen werden over boord geworpen. De primadonna Wasiljwa en een matroos kwamen in de golven om. Acht personen werden zwaar gewond. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. Het onderzoek duurt voort. NA HET BERLIJNSCHE BEZOEK. De Londensche pers. In de berichten en artikelen in de Londen sche pers over het bezoek van MacDonald en Henderson aan Berlijn komt in de eerste plaats tot uiting, dat het bezoek geen enkel tastbaar resultaat ten gunste van Ehritsch- land heeft opgeleverd, hoewel het wel bij het Duitsche volk een goeden indruk heeft achter gelaten. Het heeft, aldus zegt de Times, den goeden wil tusschen beide landen zeker ver sterkt. De psychologische uitwerking ervan in Duitschland kan men thans reeds voelen. De van Engelsche zijde gedane vriendschap pelijke aanbieding om tot een vergelijk met Frankrijk te komen is voor Duitschland wel iswaar weinig aanlokkelijk, maar de nood zakelijkheid van een dergelijk vergelijk, waarvoor zoo noodig ook offers zouden moeten worden gebracht, wordt thans door veel meer Duitschers erkend, dan eenige weken geleden nog het geval was. Men ziet thans in Duitschland den werkelijken toe stand veel beter in dan vroeger, hoewel het vroegere optimisme over de mogelijkheden, die voor de Duitsche politiek zouden worden geopend, door de medewerking van de Fran- sche macht en het Fransche goud, thans wel is geweken. ERGER DAN BALDADIG. Natuurlijk in Amerika! Men klaagt hier te lande wel eens over de baldadigheid der jeugd waarvan dan de oude ren van dagen niet zelden het slachtoffer worden en er zich terecht over beklagen. Iedereen weet, welke noodlottige gevolgen bij relletjes het steenengooien door „opge schoten" of andere knapen kan hebben. Maar CORRUPTIE TE NEW YORK. Tammany Hall achter de scher men. Het onderzoek naar de corruptie in de stad New York heeft een plotselinge wending genomen doordat een der hoofdgetuigen, die licht kon werpen op de omkooping van ge meente-ambtenaren, weigerde verklaringen af te leggen. Last werd gegeven hem in de gevangenis te zetten wegens „Contempt of Court", doch op het laatste oogenblik gaf een andere rechter, die technisch met de zaak niets te maken had, hem verscheidene dagen uitstel. Laatstgenoemde rechter is nauw ver want aan Tammany Hall, dat van het begin van het onderzoek af getracht heeft dit te be lemmeren. Bovengenoemd feit heeft, volgens den New Yorkschen correspondent van de „March. Guardian", groot opzien gebaard. De getuige, die naar de gevangenis werd verwezen, was een vroeger veearts, die zelf groote sommen aan steekgelden zou hebben ontvangen. VERLOREN GELEGENHEID. Aanval op Zaleski. De Poolsche oud-minister van buitenland sche zaken en premier graaf Skrynski publi ceerde in de regeeringsgezinde pers een scher pen aanval op den huidigen minister van bui tenlandsche zaken Zaleski. De schrijver ver wijt Zaleski, dat deze op een oogenblik, waar in in de internationale politiek de grootste en meest ingrijpende wijzigingen hun beslag krijgen, niet is opgetreden, dat Polen voor zijn belangen niet zelfstandig en openlijk is opgekomen, doch dat men de Poolsche politiek eenvoudig door anderen heeft laten beharti gen. De buitenlandsche politiek van Frankrijk heeft op de jongste conferentie een schitteren de overwinning behaald, constateert Skrynski, die grooter is dan het Fransche succes te Ver- sailles. Polen moet ook verder ten nauwste met Frankrijk samenwerken, maar het moei dit zelfstandiger en actiever doen. Het Pool sche bedrijfsleven in allerminst gebaat bij een ineenstorting in allerminst gebaat bij een in eenstorting van Duitschland, maar men heeft de gelegenheid laten verloren gaan om Duitschland te dwingen zijn politiek ten op zichte van Polen duidelijk te maken. Aan het slot van zijn artikel brengt Skrynski hulde aan maarschalk Pilsoedski, wiens machtpositie thans een Poolsch minis ter van buitenlandsche zaken geheele andere gelegenheid biedt dan vroeger. Blijkbaar dient de heer Skrzynski zich dus aan als opvolger van minister Zaleski en als de man, die het zaakje wel beter zou opknap pen. AARDBEVING BIJ SANTIAGO. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermorgen werd Santiago de Chili op geschrikt door een krachtige aardbeving, die groote materieele schade aanrichtte. Er maakte zich van de bevolking een paniek meester, die spoedig echter weer week, toen bleek, dat geen menschenlevens te betreuren vielen. niet in staat is of niet bereid haar eigen on derdanen te dwingen de wet te eerbiedi gen of zelfs hen ter verantwoording te roe pen, wanneer zij die kennelijk geschonden hebben. Relaas van ooggetuige. Een ooggetuige heeft aan de „North China Daily News" het volgende verteld: Op 10 Juni 's middags om half zes, zag hij in Soetsjau een vreemdeling, van wien nu bekend is dat het Thorburn was in staat van groote uitputting voorbij wankelen, met be bloede borst en ooren, met geboeioe handen, begeleid1 door vijf of zes soldaten. In gebro ken Chiueesch mompelde hij. „Redt mijn leven!" Hij werd blijkbaar naar een boot ge bracht om via het Taihoe-meer naar een on bekende plaats te worden vervoerd. De ooggetuige voegde er aan toe, dat vóói de aankomst van de speurders der regeering te Soetsjau door militairen kennisgevingen waren verspreid, om de inwoners te bevelen het volledige stilzwijgen te bewaren. DOOR INDIANEN VERMOORD. Het noodlottig einde van een studente. Een jonge studente, genaamd Henriette Schmerler, vertrok een maand geleden naar de bergen van Arizona om de ritueele dansen van de Apache-Indianen te bestudeeren. Het blijkt thans, dat zij door Indianen vermoord is; haar lijk werd Vrijdag in een ravijn terug gevonden, doorboord met messen en gekleed in een Indiaansch kleed, dat zij zelf had ver vaardigd. Zij had een eenzame hut in een In diaansch dorp betrokken tegen den raad van haar vrienden, waar zij zich onder de be scherming had gesteld van een jong Apachen- hoofd. Men vermoedt, dat zij werd vermoord, omdat de Indianen vreesden dat zij te veel op de hoogte kwam van hun gewoonten. Dit al thans valt af te leiden uit een ongeposten brief, die in haar hut werd gevonden en waarin zij uiting gaf aan vrees voor haai leven. In verband met den moord werden vijl Apachen gearresteerd. LICHTE AARDBEVING IN UMBRIE. In Umbrie zijn in den loop van gisteren verscheidene aardschokken waargenomen, die deels door onderaardsch gerommel wer den begeleid. Te Poggio di Otricoli, Narni en in Calvi zijn verscheidene huizen beschadigd en eeni ge ingestort. Gelukkig schijnt de aardbeving geen slachtoffers te hebben geëischt. Vol gens de tot dusverre ontvangen berichten is slechts een persoon gewond. JONG ENGELSCHMAN IN CHINA ZOEK. Engelsche gezant naar Nanking. Sir Miles Lampson, Engelsch gezant in China, is Dinsdag, naar het Hbld. meldt, per vliegmachine in Nanking aangekomen om tot de Chineesche regeering een ernstig vertoog te richten inzake de verdwijning van John Thorburn. Een persstem. De „Times" zegt: „Het geval Thorburn is het duidelijkste van de talrijke waarschuwin gen uit den laatsten tijd, die wijzen op de noodzakelijkheid om voorzichtig te zijn bij het prijsgeven der exterritoriale rechtspraak. Er is geen reden om een radicale houding aan te nemen. Het tegenwoordige systeem heeft, het zij toegegeven, zijn gebreken en af wijkingen, die er uit verwijderd moesten worden. Maar in verdraghavens en speciaal te Sjanghai, is er een kern van de stabiliteit, die een te belangrijke factor is in den orde- lijken vooruitgang van China om in gevaar gebracht te worden door een regeering. die ROOFOVERVAL BIJ BEAUVAIS. Twee zoons van den voormaligen Fran- schen minister, thans senator, Lefevre, die zich Maandag per motorrijwiel in een bosch nabij Beauvais bevonden, werden daar plot seling overvallen door twee tot de tanden ge wapende individuen. Nadat deze hen gekne veld hadden ontroofden zij hun alle voor werpen van waarde en geld en verdwenen op de motorrijwielen. De gealarmeerde poli tie omsingelde het bosch en wist de bandie ten te vinden. Er ontspon zich een geregeld vuurgevecht waarbij een der achtervolgden gewond werd. Deze kon, nadat beide op nieuw de vlucht hadden weten te nemen des avonds worden gearresteerd. De achtervol ging van den ander, een berucht misdadiger is tot dusverre vruchteloos geweest. PICCARD OPNIEUW NAAR DE STRATOSFEER? Het blad „La Dernière Heure" meldt, dat Prof. Piccard voornemens is een nieuwe hoogtevlucht te ondernemen, welke tot doel zal hebben de stratosferische onderzoekings apparaten op de proef te stellen. Zoo mogelijk zal deze nieuwe vlucht in nog hoogere lagen doordringen dan de eerste. Naar het blad verder mededeelt, heeft Prof. Piccard verklaard, dat Duitsche en Fransche ingenieurs, waarmede hij reeds be sprekingen gevoerd heeft de resultaten van zijn eerste vlucht willen benutten tooi den bouw van stratosferjsche vliejjrttfcaca, n

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1