Miaarscbe Ciurant Jladimieuws JhuiUetoii I Yereeniging van Oud-Leerlingen der DE INTERNAIIONALE KOLONIALE TEMSTELLJG PARIJS 1931. Honderd drie en dertigste Jaargang Donderdag 30 JiiO Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol» Bij alle Drogisten, DAROL FARQUHAR's NACHTWANDELING. (Wordt vervolgd.) j No. 177 Vrijdag 31 Juli. Lamers. 10.30 Voor de zieken. Oramofoonpl. 12.15-2.15 Concert door j Stafmuziek van het 5de Reg ln/fnt®r^ nr leiding van J. R. v. d. Glas. 2.15-2.451 Dr. H. B. Holsboer: „Opleiding voor de Textiel industrie en -handel". 2.45—4.— C door het A.V.R.O.-kwartet onder leiding van D. Groeneveld. 4.Orgelspel door rr. y tenbogaard. 4.30 Voor de kmderen. Concert door Ensemble uit het V.A.K. orkest onder leiding van Harry Wigge 6— J. de Vries: „Arbeiders en gas in hun sociale en economische beteekenis 6.20 ve volg concert. 6.45 Actueel Allerlei door h N. V. V. 7.— Vervolg en slot concert. 7.JV Politieberichten. 8.— Ds. W. Banning: Jean Jaurès, strijder, denker geloovige (II). «-iU Concert. Eveline Lopes Salzedo, viool. lh v. d. Pas, piano. 9.— Mej. E. C. Knapper Reisverhalen: „England, the New Forest. 9.30 Vervolgconcert. 10.— Vrijz Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 11- Vervolg concert. 11.12.Gramofoonpl. Huizen, 298 AI. (Algemeen programma te verzorgen door de K.R.O.) 8.9.15 Gramo foonplaten. 10.11.30 Gramofoonpl. 11.30 Voor ouden van dagen en zieken. 12.Con cert door het K.R.O.-kwintet onder leiding van P. Lustenhouwer. 1.30 Gramofoonpla ten. 2.5.Concert door het K.R.O.-Salon- orkest onder leiding van M. van 't Woud. 5.155.30 Gramofoonplaten. 5.307.15 Concert door het K.R.O.-Kunstensemble on der leiding van P. Lustenhouwer. 6.—6.15 M. K. Gerisch: „Het land rondom de Main en de Rijn". 7.157.45 J. Cornelissen: „Voetverzorging". 7.4511.Concert door het K.R.O.-orkest onder leiding van J. Ger ritsen. Met medewerking van R. Klooster huis, zang. 11.12.—Vaz Dias en gramo foonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert, sopraan, alt. 12.50 Orgelconcert. 1.50 Gramofoonmuziek. 4.20 "Licht orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7. Moderne sonates voor cello en piano. 7 40 Rugby match EngelandNieuw Zeeland. 7 30 Muziekcritiek. 7.45 Lezing. 8.05 Dans muziek, Jack Payno. 8.35 „The King aan de no wrong", radiotooneel van Denis Freeman. B. B. C.-Orkest. 9 20 Nieuwsberichten. 9.40 Lezing. 9.55 Symphonieconcert. B. B. C.- Orkest onder leiding van Hermann Scher- chen. 11.2012.20 Dansmuziek Langenberg, 473 M. 7.25, 11.— en 1 25 Orkestconcert. 2.50 Gramofoonpl. 5.20 Con cert door het Sted. Orkest van Wiesbaden 8 20 Spaansche liederen (gramofoon). 9 05 „Was frag ich viel nach geld und gut", co- medie van MüllerSchlosser. Tot 11.50 Concert. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05, 12.50, 1 25, 6.5Ó en 7.20 Gramofoonpl. 8.20 „Tos- ca", opera van Puccini op gramofoonplaten. Ralundborg,1153 M. 12 20—2.20 Con cert. Strijkensemble. 3.50—5.50 Concert. Or kest. 8.20—9.20 Concert. Harmonie-orkest. 9.20 Concert. Strijkkwartet. Werken van Louis Glas. 10.20—1.20 's Nachts Dans muziek Brussel, 508.5 At. 5.20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert. 6.35 Lezing 6.50 Gramofoon platen. 7.35 Lezing 7.50 Nieuws. 8 20 Or kestconcert. (338.2 M.): 5.20 Orkestconcert. OricMtamoer 6.35 Gramofoonplaten 7 35 Lezing. 7.50 Nieuwsberichten 8 20 Gramofoonplaten. 9.05 Lezing. 9.20 Concert. Casino in Knokke. Pot 90 ct., Tube 50 ctZeep 60 ct. 1) Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. Binnen een kwartier zal hij hier zijn, voegde Sheila er nog aan toe. Kapitein Farquhar antwoordde niet. Hij zette zich aan den lessenaar van zijn oom, nam zijn pen ter hand en begon een brief ie schrijven. Geen woord liet hij hooren gedu rende het benauwende kwartier, dat verliep voor de boodschaplooper uit Whitechapel aan de deur klopte Ben je daar, Harris? Goeden morgen, kapitein, goeden moi- gen, juffrouw. 8 Het was een leelijk, wanriekend ventje, ®r.7e arglist was iiem verre, toen hij ant har «1*1."P ,vragen van kapitein Farqu- druic m;J' epn volkomen eerlijken in dacht Shpfia Was dat echter ^n masker, doortraoter Mat 00*en£,ik- en was hij des lijk kan worden f £Jarr,s n,et aansprake- van de parels w- ?5 v00r het vermissen merking? le am er dan voor in aan- Harris IHwarn^661" lla'f drie, verklaarde digde haar aan deze"^ doos' owrha"" beantwoordde 7iin !?Ke dame Sheila en liet haar het n'n+ ]1<eTl £limlach niet ie dat bewijs bh'Hje^F^rrfgpeekenen •nmiddellijk'aa?n"den'b^'C' neen! 'k heb het JK aan den heer Lewison overhan- de heer K- Koster j™, heet- eina? ,i alScmeene vergadering spe- had wTt j Smeding, die zich bereid had verklaard een uiteenzetting te geven over het in cultuur brengen van de Wieringer meer en persoonlijk de excursie zou leiden. De vereeniging bestaat thans 30 jaar en het gaat de vereeniging goed. Met de leden "jd'yidueel is dit niet het geval. Zij die voor 1J14 in het bedrijf kwamen staan er niet kwaad voor, doch met hen die zich in de oorlogs- en na-oorlogsjaren moesten vesti gen is dit niet het geval. Daardoor worden de jongeren een beetje hoopeloos tegenover het vereenigingsleven. Spr. waarschuwde daaivoor en wees er op dat men niet te veel op hulp van buiten moet rekenen. In hoofd zaak is het noodzakelijk zich echte zonen van de West-Friesche stam te toonen en met Jan Pieterz. Coen het ende desespereert niet voor oogen te houden. Voor de jongeren ligt waarschijnlijk een toekomst in de Wieringermeer en spr. hoop te dan ook dat de excursie het inzicht zou veranderen. Hierna verklaarde hij de verga dering, die Woensdag des morgens 10 uur in het Noord-Hollandsch Koffiehuis te Schagen werd gehouden, voor geopend. Medegedeeld werd, dat van de 24 geslaag den er 22 tot de vereeniging waren toegetre den. Uit het jaarverslag en de rekening van het Station voor het onderzoek van Melk en Melkproducten te Schagen, bleek, dat over de gang van zaken niets bijzonders viel te vermelden. Op vetgehalte werden 14798 monsters on derzocht, op deugdelijkheid 155, terwijl het gistingstoestel 3 maal werd geplaatst. Het batig saldo groot 44.70, werd toegevoegd aan de reserve, die daardoor steeg tot 588.98. Uit het dito verslag van het Station te Hoorn bleek, dat aldaar op gehalte 3268 monsters waren onderzocht en 1716 mon sters op deugdelijkheid. De rekening van dit Station sluit met een nadeelig saldo van 40.19. Maatregelen zijn getroffen om dit voor de toekomst te voorko men. Hierop volgde mededeelingen over de con trole op aangekochte partijen veevoeder en kunstmest, welke controle ten zeerste door den voorzitter werd aanbevolen. De heeren A. Koopmans, J. Leeuw, J. W. Metzelaar en D. v. d. Oord werden als leden van de financieele commissie 19301931 her kozen. Het in cultuur brengen van de Wieringermeer door Ir. Smeding. Ter inleiding van de des middags te hou den excursie naar den Wieringermeerpolder hield hierna Ir. S. Schmeding, lid van de Wieringermeerdirectie te Alkmaar een in leiding. In 1930, aldus spr., kwam de Wieringer meer droog aan het eind van Augustus. Met een groot deel was dit reeds eerder het ge val. In verband met de verschillende hoogte ligging was het noodig vier polderafdeelin- gen te maken, die in peil alle 0.70 M. ver schillen, zoodat het peilverschil tusschen de hoogste en den laagsten polder 2.80 M. be draagt. Het peil van de 4de polder, ten N.0. van Medemblik is 6 70 A.P., dat van den hoogsten polder 4.60 M. A.P. De kanalen zijn reeds gebaggerd voor het droogvallen, waarvoor 22 baggermachines zijn gebruikt. De gebaggerde grond werd willekeurig neer gestort, hetgeen nadeelen heeft opgeleverd, zoodat met de volgende polders het systeem om de kanalen tevoren te baggeren wel ge volgd zal worden, maar de bagger zal dan op bepaalde depots worden gestort. De directie van de Zuiderzeewerken zetelt in Den Haag; deze maakt de dijken, de we gen en de slooten. De directie van de Wie ringermeer is gevestigd in Alkmaar en heeft tot taak het in cultuur brengen van de pol ders. Deze directie werkt nauw samen met de proefpoldercommissie. Het eerste werk in den Wieringermeerpol der was het maken van een bodemkundige kaart. Wanneer men in den 20.000 H.A. grooten polder loopt, dan krijgt men een idee van de afstanden en het ontzaggelijke werk, dat verricht moet worden om den grond te bemonsteren Van elke kavel van 20 H.A. zijn op vier plaatsen grondmonsters genomen, op een diepte van 1.50 M. Uit de verkregen monsters werden er weer gekozen voor nauwkeurig on derzoek. De resultaten zijn vastgelegd op een boor-kaart, die spr. toonde. Over het algemeen zit ook onder de zand gronden klei; vrijwel is alles in overeenstem ming bevonden met de kaart, die prof. van Bommelen in 1880 op grond van de toen- verrichte boringen van den Zuiderzebodem heeft gemaakt. In den eersten polder werd echter meer zand gevonden, dan men gedacht had, zoo dat het niet onwaarschijnlijk is dat bij Wie- ringen na 1880 nog een zandophooging heeft plaats gehad. Aan het einde van dit jaar zal de bodemkundige kaart gereed zijn Het bodemkundig instituut te Groningen heeft de grondmonsters nauwkeurig onder zocht om het karakter van de klei te bepalen, benevens het humus-gehalte en de zuur graad van den grond. Ook het vochtgehalte van den grond werd bepaald en vergeleken met dat van oude cul tuurgronden, zoodat men het inklinken kon vaststellen. Dit is van groote waarde met het oog op de ontwatering. Voorts zijn de kabels in kaart gebracht. De ontwatering is ook met het oog op hdt ontzilten van den grond van veel belang. Hierbij stond men voor het probleem grep- pelen of draineeren. Reeds in Augustus van het vorig jaar wer den bij Nieuwersluis- ontwateringsproefvel- den aangelegd. Greppels op verschillende af- j standen zijn aangelegd en ten Oosten van j Kolhorn v/erden de vorige herfst drainage- proeven aangelegd. j De greppels worden gemaakt op afstanden j van !0 tot 20 meter, maar daarnaast lag de Wieringermeer droog en kon op den uitslag van deze proefvelden niet gewacht worden Aangezien drainage 2 tot 3 maal zoo duur is, en men met drainage het risico heeft van inklinking van den grond, waardoor de die pe ligging van de drains geringer wordt. Bovendien hebben wij nu de overtuiging, ook al valt het klinken van den grond mee' dat het grasland rendabel is, wanneer dé hooge kosten van draineering daarvoor wor den gemaakt. Voorts moet in aanmerking worden genomen, dat met greppels de ontwa tering sneller gaat en at voor draineering een enorm aantal draineerbuizen noodig is. Reeds thans werken in ons land alle drai- neerbuizenfabrieken, om voor den Wierln germeerpolder draineerbuizen te maken ten behoeve van de keer-einden van de kavels. Wij zijn daarom aldus spr. gaan greppelen en gaan daarmee door ook. Ook omdat daardoor ook nog bovengrondsche afvoering van het water zal plaats vinden, wanneer blijkt, dat de doorlaatbaarheid van den grond tegenvalt. Greppels hebben een groot bezwaar voor bouwland, doch voor grasland weegt dit be zwaar minder. Ook de oudere polders zijn in de eerste jaren gegreppeld en pas, nadat de grond in natuurlijken toestand was gekomen, is men daar overgegaan tot draineering. Een belangrijk gebied in den Wieringer meerpolder is uit de hand gegreppeld, maar ook een groot deel is machinaal gegreppeld volgens twee systemen, waarvan de greppel- ploeg-Van Dijk per dag 17 K.M. greppelt. Met het oog op het voordeel, dat draineeren voor bouwland geeft, kan dit draineeren la ter geschieden door den boer, die op het land zit. Reeds thans zijn 6600 H.A. ontwaterd, dus ongeveer een derde van den polder. De greppels worden 60 c.M. diep gemaakt en hebben op zandgronden een bovenbreedte van 1.10 en op kleigronden van 80 c.M. Op klei gronden zijn de greppels gemaakt op 11 M. afstand en op zandgronden op 15 M. af stand. Hierna besprak spr. het molbuizendraina ge-systeem van Prof. Visser, waarbij vier kante houten kokertjes van 8 c.M. in het kwadraat over een lengte van 200 M. in den grond worden getrokken. Om kavelslooten te kunnen vermijden hoopt Prof. Visser het klaar te kunnen spe len ook kokers van 20 bij 20 c.M in den grond te kunnen trekken. Voorts wordt er ook gewerkt volgens de methode-Rudolph Sack uit Leipzig, waarbij van een vlak-me- talen lind door een machine aan den kant van den sloot een kokervorm wordt gegeven, welke geperforeerde koker ook in den grond wordt getrokken. Volgens deze methode is er een proefveld aangelegd van 12 H. A. Een derde methode is die van Bruins uit Zaandam, die een draineerploeg uitvond, waarbij door het ploeglichaam de buis naar binnen wordt gestopt. Ook volgens deze methode zijn proeven genomen. digd. Hij is natuurlijk in het bezit er van. Wanneer heb je het aan den heer Lewi son gegeven? Ja, dat was wel toevallig, dat ik hem tegenkwam, toen ik hier het huis uitkwam Hij wachtte in de buurt van het restaurant van Lyons op een anderen heer en kreeg mij in het oog, toen ik de deur uitkwam. Hij vroeg me, of ik het pakje had afgeleverd en vond het 't eenvoudigst als ik hem hét ont vangstbewijs overgaf. Wat ik natuurlijk ge daan heb". Harris, je zoudt me een groot genoegen doen om naar mijnheer Lewison terug te gaan en het bewijs te halen. Nu dadelijk, meneer? Ja dadelijk. Juffrouw Curtiss, wilt u een taxi opbellen aan de dichtstbij zijnde standplaats. Harris je moet zorgen zoo gauw mogelijk hier te zijn met het stuk. Best, kapitein. Tijdens de afwezigheid van Harris werd nu niet gezwegen. Kapitein Farquhar, begon Sheila, zoo rustig als haar mogelijk was, hoe wanneer vermoedt u, dat het hem mogelijk is geweest de parels te stelen? Wien bedoelt u? Nu, den man, die ze hierheeft ee- bracht Harris? Ikvind het hoogét onwaarschijnlijk, dat Harris er debet aan zou zijn. Z o ja? hoogst onwaarschijnlijk. Hij is nu al Vijl ei (Wintin jaar op dat kantoor. On" zaak kent hem reeds jaren. Het is een flinke, bebouwbare bediende. Bovendien is er geen sprake van, dat de parels door andere valsche parels of iets dergelijks vervangen zijn. Ze zijn verdwenen! De heele doos is weg, er is van het gansche pakje niets meer te bespeu ren! tI Maar buiten dien Harris en mi] was er niemand anders op het kantoor, merkte Sheila met nadruk op, den moed hebbend om ten slotte onder woorden te brengen, wat ein delijk toch eens moest worden gezegd. En u zal het met me eens zijn, dat ik zeker niet de parels heb gestolen. Doodsche stilte volgde op die woorden. Zij begon nu lont te ruiken. Kapitein Farquhar! U denkt toch niet, dat ik iets afweet van de verdwijning van die Pai'els? Hij keek haar met zijn koude, grijze oogen van onder zijn donkere wenkbrauwen recht in het gelaat. Sheila kreeg een kleur, er kwam iets aarzelends in haar houding en haar diepe verontwaardiging maakte den indruk alsof zij zich schuldig gevoelde, terwijl zij beefde van ergernis teen zij den jongen man hoorde zeggen In uw plaats, juffrouw Curtiss, zou ik het maar ronduit bekennen. Zij keek hem met vuur schietende oogen aan. Wat bedoelt u daarmede? Is het u anst, dat ik iets zou afweten omtrent wat er met die parels is gebeurd? He lijkt er wel op, antwoordde hij koeltjes. Maar zijn toorn was niet minder dan de hare. Hij was woedend, was haast nog nooit in zijn leves zoo boos geweest. Mogelijk dacht hij, dat hij enkel zoo vertoorn was wegens de brutale onbeschaamdheid van die dievegge. Vermoedelijk was hij zich echter niet bewust, dat hij in de eerste plaats daar om zoo vertoornd op haar was, omdat hij zoo veel belang in haar had gesteld. Hij was eigenlijk nog boozer op zich zeiven omdat hij gedurende al de maanden, dat zij op het De ontzilting van den grond. Toeq, de Wieringermeer droog viel bleek het water een zoutgehalte te hebben van 25 gram per liter. Het gehalte van het Noord zeewater is gemiddeld 30 gram keukenzout per liter. Dit gehalte is te hoog voor planten groei. In den loop van den zomer hebben de zandgronden yeel zout verloren, doch de kleigronden nog weinig. De natte winter sorteerde voor de ontzilting van den grond niet dat effect, dat velen ervan verwachtten, omdat de grond nog vol zat met water. De controle op het zoutgehalte van den grond heeft voortdurend plaats. In aanmer king genomen het groote oppervlak, dat ge controleerd moet worden stelt deze controle hooge eischen aan de uitvoering. Hiervoor is een nieuw laboratorium te Medemblik inge richt. De controle wees uit, dat de zandgrond ten Z. van Haukes misschien ingezaaid kon wor den; omdat gevreesd werd voor verstuiving van den grond, werd daar toen 130 H.A rdgge ingezaaid en boven verwachting werd daar een goed gewas verkregen. In dit voorjaar bleek Het zoutgehalte van de gronden te varieeren van nul tot 20 gram per liter. Op de gronden bij de Haukes en de kooltuinen kon gezaaid worden en 300 H.A. werd in,gezaaid. Men staat nu voor den oogst. Van de Herfst zal er 1000 H.A. wor den ingezaaid. Ook de veldcontrole bepaalt of men de grond al dan niet voor inzaaien geschikt acht. Over de proefvelden. Ten N. O. van Kolhorn zijn verschillende proefvelden aangelegd met mengsels van gras en klaverzaad; met en zonder dek- vruchten. Gebleken is, dat het zaad ook zonder dekvruchten zeer goed groeit. Voor het stuifvrij maken van den grond zijn groote stukken ingezaaid met rogge en andere stukken, bewerkt met de woelmachine. De woelmachine haalt de klei van een diepte van 1.50 a 2 M. naar de opnervlakte en deze klei wordt dan over het zand ver spreid om verstuiving tegen te gaan. Het werk met de woelmachine is stopgezet, om dat dit te duur bleek en de grond veel goed- kooper met stroo stuifvrij gemaakt kan wor den. 1800 arbeiders zijn in den Wieringer meerpolder te werk gesteld en veel werk wordt in accoordloon verricht. Ten behoeve van de arbeiders zijn er fiets paden aangelegd, 60 K.M. is reeds gereed. Voorts worden er op drie centrale punten woningen gebouwd en bedrijfsgebouwen gesticht per 300 bunder. Spr. eindigde met de mededeeling, dat men een en ander des middags per excursie-vaart zou kunnen zien. De voorzitter bracht den heer Smeding een bijzonder woord van dank, waarna de heer van der Laan de medewerking verzocht van de aanwezigen, die kool verbouwen, om na te gaan. of zijn zienswijze, dat men het beste doet de draaihartigheid in de kool te bestrijden door de planten die draaihartig heid vertoonen te vernietigen de juiste was. Men kan dit doen door in een straal van een 20 M. te doen zooals spr. aangaf en dit op andere stukken na te laten, om daarna vast te stellen waar de beste verkoopbare kool verkregen werd. Spr. was aangevallen, om dat hij had aangeraden de draaihartige kool in de slooten te gooien; in hoofdzaak staat hij echter vernietiging van de draaihartige planten voor, omdat hij overtuigd is, dat de draaihartigheid door een bacil wordt ver oorzaakt en men dus moet voorkomen, dat die bacillen tot verdere ontwikkeling komen en ook andere planten kunnen aantasten. Nadat men gemeenschappelijk het noen maal had gebruikt, vertrok men per auto's vaarten in de Wieringermeerpolder werd naar de Haukes, vanwaar per boot langs de gevaren. Het geheimzinnige spook op de Hollandsche afdeeling. Het was toeval, dat ik juist op het terrein van de Hollandsche afdeeling was, waarom heen het publiek in stomme bewondering blijft zien naar het reusachtige gebouw, dat al onder dak staat en waarvan het grootste gedeelte reeds door de pleisterafgietsels van de Indische motieven gedekt is. Wederom verheft zich een grootsch ge bouw in de zeer specifieke stijl van het oude kantoor was, zich dermate om den tuin had laten leiden. Want hij had er een eed op durven doen, dat dit meisje, dat hem met den dag meer belangstelling had ingeboezemd sinds hij haar had leeren kennen, zoo eerlijk was als goud, een echte dame, oprecht, fatsoenlijk, tot het merg harer beenderen. Eerlijk. Hij herhaalde het telkens in zijn binnenste. Darol Farquhar, die een bittere school had door- locpen, had zich gevleid, dat hij daardoor schijn en werkelijkheid had leeren onderschei den, niet alleen wat edelgesteenten betreft, maar ook op het stuk van menschen. Welk een vergissing! Hoe deerlijk was hij bedrogen en dat nog wel ten opzichte van dat meisje, het eenige meisje waarop hij had gemeend huizen te kunnen bouwen. Hij had aan juf frouw Curtiss de hulde gebracht, welke de meeste heeren aan een mooi meisje brengen; hij had zich tot haar aangetrokken gevoeld. Maar hij had haar nog grooter hulde ge bracht, door haar te beschouwen als een dame, die zijns gelijke was, wat betreft de opvatting van deugd en fatsoen. En al wat hij van het meisje had gezien had die opvat ting schijnbaar bevestigd. En nu nu was het uit, en hij gevoel de zich diep teleurgesteld en met vijandige blikken keken zij' elkander aan, terwijl zijn hoofd slechts vervuld was met het ééne woord: een dievegge! Norsch zeide hij: De schijn is tegen u, juffrouw Curtiss. Tegen mij? Uit haar stem sprak de grenzelooze verontwaardiging van de fat soenlijke vrouw, die in het diepst van haar ziel wordt beleedigd. U gelooft dus, dat ik de parels zou heb ben gestolen? Hoe brutaal, dach hij wrevelig. En on geduldig antwoordde hij gebouw; de ontvangzaal in het midden is iets kleiner, doch is wederom geflankt door twee vleugels, waarin de verzamelingen zul- Jen worden ondergebracht. In plaats van twee vleugels, die naar achter loopen zal thans een groote achterzaal gevonden wor- den, waarvan de achterwand uit 'n diorama van een Preanger landschap zal bestaan Ik dwaalde over het terrein met den schil- der Eland, die, al trappelend van ongeduld bleef toezien naar het uitgraven van den voorgrond. Het zijn nog maar staketsels, doch hij hoopt dat Vrijdag a.s. zijn doek zal zijn gespannen en hij de eerste penseelkwas- ten kan neerwerpen. Vrijdag, dat beteekent 311 Juli, terwijl hij op 18 Augustus moet afleve ren. Er behoort moed toe! In gehaasten tred zag ik Dr. van der Waals, den Secretaris Generaal van het Hollandsche Comité voorbij stuiven; eenige momenten later flaneerde Oud-Minister Ko ningsberger langs. Het Comité uit Holland werkt al even -hard ter plaatse mede als de uitvoerders, en als schitterend resultaat van het gezamenlijk zwoegen, rijst het gebouw, zienderoogen op en is eiken dag weer duide lijk zichtbaar met welke energie daar gewerkt werd. Bij het Balineesche Theater ontmoette ik den Chef van de Parijsche Brandweer, Kolo nel Hislaire, een allerbeminnelijkst man, met wien ik reeds vroeger het genoegen had, ken nis te maken.' We maakten een praatje en zonder erbij te denken, trok ik mijn cigaret- ten-koker uit den zaak. De Kolonel lachte zoetjes en zei: Mieux vaut ne pas fumer ici!" en ietwat beschamd borg ik mijn etui op. Het was geen vijf minuten erna, dat ik met den heer de Voogd, administrateur van da Hollandsche Sectie, in het half-duister van da leege theaterzaal stond te spreken, toen plots met ruw geweld de deuren werden open ge- stooten en een drietal arbeiders, stevige Hol landsche jongens, naar binnen vlogen. Hun oogen stonden verschrikt! „De Brandblus- schers!" schreeuwden ze ons toe en ons bijna omver smijtend, vlogen ze naar de muren, waar de roode cylinaers in het rek stonden. Wij holden hen achterna... Wederom had het spook van de Holland sche afdeeling zijn kop op gestoken. Brand'! Brand!, ten tweede male. Reeds kronkelde in dikke zwartgrijze wolken de rook boven de schutting uit. Wij verbleekten... Gelukkig was het slechts een hoop materiaal, atap. stroo planken, alles betrekkelijk licht ontvlambaar! die niet ver van het herbouwde kantoor la gen opgestapeld. Geen hamerslag weerklonk meer; als ratten gleden de arbeiders van de daken, spoten ze met alle beschikbare blus. schers op den smeulenden hoopt, trokken ze den stapel uiteen om bij den eigenlijken haard te komen. Reeds klonk in de verte de luide onafgebroken signaalhoorn van de aan rennende brandweerwagens. Nee, ditmaal zou het niet gelukken! Wij hebben steeds gezwegen over den ge- heimzinnigen brand van Nederland's pavil joen. Alles was weg; er was toch niets aan te doen en tijdverlies met een waarschijnlijk onvruchtbaar onderzoek, het leek nergens toe te dienen. Niettegenstaande alle gemompel bleef men wijselijk zwijgen, een voornaam zwgen. Maar, thans? Kan er nog verder gezwegen worden, kun nen we aannemen, dat Holland in zoo'n on- gelukshoek zit, dat daar twee maal achtereen brand moet uitbreken, terwijl men toch na het eerste ongeluk inderdaad voorzichtig genoeg is geworden Hoe is het mogelijk, dat na de ontzettendt regens, die we gehad hebben, die alles wat hout, stroo enz. van water doordrenkt heb ben, thans op den eersten zonnigen dag na lange etmalen regen plots wederom brand uitbreekt? Geen brand, die een oogenblikje opsmeulde, die met een trap en een glas water kon worden gebluscht, doch die, niettegen staande het op klaarlichten dag (vier uur 's middags) geschiedde en direct ontdeki werd, oplaaide met een hevigheid, die niet met gewone handblusch-apparaten was tegen te gaan.De brandweer, die oogenblikkelijk ter plaats was, moest een slang aanleggen en had weliswaar het vuur oogenblikkelijk onder de knie, doch wanneer de omstandigheden dezelfde waren geweest als de laatste maal, was er wederom niets van ons nieuwe ge bouw ovfrgebleven. De laatste maal toch was er tegen twaalf uur valsch alarm geweest. We wisten het allemaal, doch wat was het nut deze kwestie breedvoerig te bespreken? Toen had iemand, wie werd nooit ontdekt, tegen middernacht het glas van het alarmtoestel voor het Hol- Daar Harris het niet gedaan kan heb ben en buiten u niemand anders op het kan toor is.geweest wie zou het dan anders kunnen zijn? Inbrekers! harstte Sheila los, terwijl haar een zucht van verademing ontsnapte. Natuurlijk inbrekers! Ik heb daar zoo gauw niet aan gedacht. Het zijn vast inbrekers ge weest. Farquhar glimlachte, terwijl zijn gelaat er niet vriendelijker door werd en met buitenge wone kalmte zeide hij Laten we dat da neens nader bekijken. Om te beginnen met de brandkast. Zij gingen er heen. Hij liet zijn gebruinde hand glijden over het zwarte, gladde opper vlak er van. Geen spoor op te vinden, juffrouw Cur tiss. Ik heb daarnaar ook dadelijk gekeken, maar er is geen krasje, geen spoor van een centerboor op te bekennen. Inbrekers forcee- ren geen sloten als dit, zij snijden een brand kast ope nals een busje sardijnen. Deze kast is volkomen onbeschadigd. Bovendien Hij haalde de schuwer op, maar vervolg de toen: Bovendien heb ik elk raam en elk deur slot onderzocht. Niets was geforceerd, niets was verschoven. Bekijk nu eens die ramen. Dat raam met de ijzeren staven er voor Hij schoof het raam open, dat hij twee dagen tev oren had opengegooid, zoodat hij op het kozijn de glazen gevangenis van den vlinder had kunnen verbrijzelen. Tot zoover zijn er dwarsstaven voor aangebracht. Zij zijn niet aangeraakt. Niemand zou er, ook al was dat mogelijk, zich tusschen door hebben ge wrongen zonder dat de politie-agent op den hoek het bemerkt zou hebben. Wat de ander» ramen betreft

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5