DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De pooltocht van de „Graf Zeppelin". !Bmtetdand Aio. Ie» Directeur: C. K.RAK. VRIJUAfi 31 JULI 1931 133e Jaargang. asmnm Nieuwe lauweren van den commandant en de bemanning van de „Graf Zeppelin", die een leerrijken tocht volbracht zonder de minste storing. De aankomst te BeHSjn. Dr- briand ziek? de toestand van lloyd george bevredigend. de spaansche cortes weer bijeen. shaw op bezoek bij stalin. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat nit drie bladsn. „Het luchtschip „Graf Zeppelin" is heden avond om uur 20 boven het Berlijnsche vliegveld Tempelhof verschenen, is evenwel niet direct tot landing overgegaan, doch heeft nog eenigen tijd boven het vliegveld en de stad rondgevlogen". Aldus luidt een telegram, dat gisteravond uit Berlijn verzonden werd. Het klinkt zoo iheel eenvoudig, maar het beteekent zooveel. Leest slechts!: De „Graf Zeppelin" is den 24sten Juli in de ochtenduren te Friedrichshafen gestart, heeft in den nacht op 25 Juli aan den ankermast te BerlijnStaken gemeerd gelegen, is den 25sten Juli 's morgens weer opgestegen, den zelfden dag 's avonds te Leningrad geland en vandaar op Zondag 26 Juli 's morgens om 10 uur aangevangen met de tocht naar het Poolgebied. En nu, den 30ster, Juli, ver schijnt het gevaarte weer boven Berlijn. Als of het een klein alledaagsch uitstapje geweest was in plaats van een uiterst gevaarvolle, dóch belangrijke tocht! Weer dus een groot succes geboekt met het luchtkasteel, dat thans getoond heeft, met goed onderrichte manschappen, buitengewone prestaties te kunnen leveren. Weer nieuwe lauweren voor het Duitsche volk! Was het dan wonder, dat meer dan 100000 menschen op Tempelhof verzameld waren, om de „Graf Zeppelin" te begrdeten? Was het wonder, dat die reusachtige menigte spon taan de Zeppelin-bemanning toejuichte, dat het „Deutschlandlied" over het veld klonk, als om te getuigen van een grootsche en schoone overwinning? Reeds toen het luchtschip boven het vlieg terrein verscheen, kon men de passagiers herkennen. Zij wuifden naar de wachtenden Om half zeven werd draadloos medegedeeld dat de Zeppelin zou landen, waarop direct een 200-tal Schupo's de voorbereidingen hiervoor troffen. Langzaam werd uit het luchtschip per pa rachute een zending poststukken neergelaten. Het feit dat de Duitsche luchtreus nog slechts weinige uren geleden in het Pool gebied kruiste en betrekkelijk spoedig daar na weer boven Berlijn verscheen, zoo spoe dig dat Dr. Eckener, Dr. Samoilowitsch en hun begeleiders hun Pooluitrusting moesten vervangen voor hun zomercostuums bewijst de groote capaciteiten van dit vervoerwonder. Het gejuich der belangstellenden kende geen grenzen. 0 I oen het luchtschip door ongeveer 200 Schupo s naar het gebouw van het vliegveld werd getrokken, riep Dr. Eckener uitden gondel den wachten een „Guten Ta°-" en Gruss Gort toe. Telegrammen en expres brieven werden hem door de postbeambten overhandigd. Toen het luchtschip even voor zevenen werd vastgemaakt, kwam Dr. Ecke ner het eerst uit den gondel te voorschijn en begroette hij den eersten burgemeester van de stad Berlijn, Dr. Sahm. Velen schudden Dr. Eckener de hand. Naast Dr. Sahm liep Dr. Eckener, gevolgd door zijn luchtschip kapiteins en professor Samoilowitsch naar het restaurant van het vliegveld. Op weg daarheen moesten de heeren talrijke bloem stukken in ontvangst nemen, terwijl zij tal- looze malen werden vereeuwigd. Allererst sprak voor de microfoon, die voor een bizondere uitzending was opgesteld, de eerste burgemeester van de stad Berlijn, Dr. Sahm. Hij verwelkomde Dr. E£kener en de ge heele dappere bemanning van de „Zepp" na mens de Rijkshoofdstad. Met jubel heeft de bevolking van Berlijn het trotsche sChip van 'hieruit zien opstijgen voor de koene vlucht naar het Poolgebied. Met groote interesse en toen korten tijd de berichten uitbleven, vwiu bezorgdheid, hebben wij U op Uw DuikrhlnVOk^ en ^ans nu U W€der voet op gro-t met bodem zet, wordt U opnieuw be- SenTan der Berliinf'rs- I" het thans w den diepsten nood verschijnt ons opbouw. verlangde weder ei' een vasTvertreurwen'v" W3t ee" taaie wil fators van de ÏÏenTr J1™0^6"- Als trium- 'keert gij thans' rug. De geheele wereld hnu u ]aden' te' op Uw werk dat if bewonderend der wetenschap van S" met Pioniers aangevangen ten bate h RuSS,Sche Volk hebt Hierop werd het woord gegeven aan Dr Eckener, die zeide: Mijnheer de burgemeester. Ik dank U mede namens de bemanning voor de vriendelijke welkomstgroet die U hebt uitgesproken en in het bizonder verheug ik mij over de genoeg doening en vreugde die uit Uwe woorden spreekt. Ik kan openlijk zeggen: Ook wij zijn verheugd dat wij opnieuw een succesvollen tocht achter den rug hebben. Wij hebben misschien niet alles volbracht wat men van ons verwachtte, maar ik ben er niet heelemaal zeker van, of datgene wat betreffende onze plannen in de bladen is verschenen, ook wer kelijk ooit door ons was voorgenomen. Ik heb mij in het bizonder te verheugen over het feit dat het luchtschip opnieuw zijn prestaties heeft kunnen toonen. Wij hebben er geen oogenblik aan getwijfeld dat de tocht naar het Poolgebied betrekkelijk gemakkei ij k zou zijn en ik mag wel zeggen dat ik gedurende de laatste acht dagen voor den aanvang van den tocht er eigenlijk nooit over heb nage dacht, dat ons zooiets als een Pooltocht voor den boeg stond. Een tocht in het Poolgebied is aangenaam, mooi en weinig gevaarlijk. Wij hebben steeds een schitterenden blauwen hemel boven ons gehad. De verzorging was goed en wij heb ben menig glaasje wijn gedronken. Wij heb ben de slechte nevels steeds beneden ons ge laten en het heeft weinig moeite gekost de groote eilanden en kustgebieden, die nog een zekere navorsching behoefden, te bereiken en op de gemakkelijkste wijze in kaart te bren gen. Daarom hoop ik dat het resultaat van dezen tocht tweeërlei moge zijn: Allereerst zal volgens mijn vaste overtuiging het lucht schip nog meerdere malen soortgelijke vluch ten moeten maken, zoodra daarvoor de noo- dige fondsen bijeen zullen kunnen worden gebracht. Voorts geloof ik dat het luchtschip in de toekomst zeer dikwijls benut zal kun nen worden voor pleizier- en toeristen-tocht jes naar het Poolgebied door het publiek dat zich interesseert voor de schoonheid en de rijke en overweldigende indrukken van het Poolgebied. o Na dr. Eckener kwam de Russische am bassadeur te Berlijn Chintschuk aan het woord. Hij zeide o.m. dat hij er niet aan twijfelt dat de pogingen en de wetenschap pelijke studies door de Zeppelin onderno men van de grootste economische en weten schappelijke beteekenis is voor de geheele wereld. De samenstelling der expeditie waaraan werd deelgenomen door bekende vertegenwoordigers van verschillende na ties, is een nieuwe bevestiging van de vol- kenbindende functie der wetenschap en van de techniek. De omstandigheid dat de kern der ondefneming berust heeft in een samen werking tusschen Duitsche wetenschappelij ke personen en wetenschappelijke personen uit de Sovjet Unie, vervult spreker met groo te genoegdoening. Vertegenwoordigers der pers stelden hier op aan professor Samoilowitsch verschillen de vragen. Prof. Samoilowitsch verklaarde dat hij wel is waar voor de eerste maal met het luchtschip in het Poolgebied is geweest doch dat deze tocht niettemin de beste was van de 18 of 19 die hij reeds in het Poolge bied heeft gemaakt. Prof. Samoilowitsch heeft verwonderd ge staan over het buitengewone middel dat het luchtschip biedt voor onderzoekingen in het Poolgebied. Hij gelooft dat men twee of drie jaren moet reizen om de fotografische werk zaamheden te verrichten, die door het lucht schip in weinige dagen zijn uitgevoerd. Me- tereologische, aerologische en geophysische werkzaamheden hebben schitterende resulta ten opgeleverd. Op verlangen der toeschouwers moest dr. Eckener, begeleid door zijn kapiteins, prof. Samoilowitsch en dr. Sahm in een au'o langs- de tribunes rijden. Hierbij werden zij luide toegejuicht. Waarna het gezelschap zich weer inscheepte aan boord van de lucht reus. o Hoewel op grooten afstand, zijn wij al dus onze verslaggever getuige geweest van de terugkomst van het luchtschip „orai Zeppelin" van den tocht naar de Poolgebie den in de Duitsche hoofdstad. De geheele aankomst heeft de Duitsche omroeper die met zijn m^rf°°n.0P,i!fiC!.^ trale vliegterrein Tempelhof had plaats ge nomen, uitvoerig geschilderd."ai JvHe!- komst vertelde hij, wie allemaal op het g veld aanwezig waren om de luchtvaarders officieel te begroeten. Toen het luchtschip in aantocht was, wer den uitvoerige maatregelen medegedeeld, die genomen waren om voor een vlotte landing te zorgen. Wij hoorden de motoren van het luchtschip en het gejuich van de aanwezi- een toen de landing was geschied. Het belangwekkendst was de officieele be groeting voor de microfoon, in het bizonder echter de korte toespraak die Dr. Eckener voor de luisteraars heeft gehouden. In het kort vertelde hij dan zijn geweldige indruk ken die de opvarenden van het luchtschip hadden opgedaan en met trots gewaagde hij van de prestaties van zijn „braaf lucht- schip". Daarna sprak de Russische ambassadeur te Berlijn en toen was het woord aan den wetenschappelijken leider dr. Samoilowitsch, die zoo b'ereid was op eenige vragen van den omroeper te antwoorden. Hij verklaarde op een desbetreffende vraag, dat hij niet was megegaan om zich over te geven aan gevoe lens, doch voor de wetenschappelijke doelein den en daarover kan hij zich nu nog niet uit laten. Toen kapitein Lehmann, de trouwe assis tent van dr. Eckener voor de microfoon werd gehaald, vertelde deze dat hij zich aansloot bij hetgeen dr. Eckener had gezegd. Dat hij het ook een mooie reis had gevonden en dat hij ook blij was weer thuis te zijn. Ten slotte vertelde dr. Eckener nog even dat de „Graf Zeppelin" zoo gauw mogelijk weer zou starten naar Friedrichshafen, de vaderstad van het luchtschip. Hiermede was deze bizondere uitzending, die zeer goed geslaagd is, ten einde. o De voorzitter van de Maatschappij tot on derzoek van het Poolgebied in de Sovjet- Unie, Kamenew, heeft van prof. Samoilowitsj een draadloos bericht ontvangen over de resultaten van den Pooltocht. In dit telegram wordt gezegd, dat de tocht van het lucht schip goede resultaten heeft gebracht en aan het nderzoek van de poolgebieden waarde volle diensten heeft bewezen. Behalve de bij zondere waarnemingen van de weersverhou- dingen in het Poolgebied van prof. Motcha- now zijn verder de zuidelijke en Westelijke grenzen van den Nordpool vastgesteld, welke tot dusverre nog niet nauwkeurig bekend wa ren. Verder is een nieuwe bergketen ontdekt, van welks bestaan men tot dusverre nog niets wist. Verder heeft Prof. Samoilowitsj gewezen op de beteekenis van de samenwer king van ae Duitsche en Russische weten schap en de groote verdiensten van dr. Ecke ner op dit gebied. Tijdens het oponthoud van Graf Zeppelin op het vliegveld Tempelhof nam het lucht schip waterballast in. Om tien minuten voor achten werden, nadat dr. Eckener en de be manning een hartelijk afscheid hadden geno men, de ankertouwen losgemaakt en ving het luchtschip de laatste etappe van de terug vlucht uit het Poolgebied naar Friedrichs hafen, en vanmorgen tegen 4 uur landde het weer te Friedrichshafen. Ondanks het. vroege uur was een ontzag lijke menschenmenigte op de been. Tijdens de landing speelde een kapel opge wekte marschen, en om 4.52 uur precies lag het luchtschip na een vlotte landing weer aan den grond gemeerd. Na de begroeting deelde dr. Eckener aan de journalisten mede, dat het luchtschip zich geheel had gehouden aan de oorspronkelijk vastgestelde plannen en ook de van te voren opgemaakte route had gekozen. Het afgelegde traject bedraagt ongeveer 13000 K.M. De postzaken, die het luchtschip van boord van de Sowjet-iisbreker „Malagin" had mee genomen, werden direct na aankomst te 'Friedrichshafen door postbeambten in ont vangst genomen en werden geexpedieerd. Daarmee was de pooltocht van de Graf Zeppelin geëindigd! Geen reden tot bezorgdheid. Sedert eenige dagen doet in parlementaire kringen het gerucht de ronde, dat de gezond heidstoestand van den Franschen minister van buitenlandschen zaken veel te wenschen overlaat. Sedert iaren lijdt Briand aan een asmatische aandoening, waarvan hij vooral na zijn reis naar Londen veel last kreeg Hij zag zich gedwongen, zijft arts te consultee ren die hem rust voorschreef. Overigens zou de toestand van Briand geenerlei reden tot bezorgdheid geven. Omtrent de ziekte van Lloyd George werd Donderdag het volgende bulletin verstrekt: Lloyd George heeft een rustigen nacht doorgebracht. Zijn weerstandsvermogen heeft niets te wenschen gelaten. Zijn toe stand is tot nu toe absoluut bevredigend. Aanvallen op de republikeinen. Bij de opening van de zitting van de Cor tes deelde Besteiro, de voorzitter, gisteren mede, dat met het oog op het aantal afge vaardigden dat het woord had gevraagd veertien elke spreker een half uur is toe gezegd. Een voormalig monarchistisch spreker deed een aanval op de republikeinen en op de door hen gebruikte methoden om de re publiek af te kondigen. Zijn woorden ont ketenden een storm van protesten. Benuza, de leider der Baskische minder heid, verdedigde de autonome van het Bas kenland. De Jatalaansche afgevaardig den stellen geen vertrouwen in de regeering. De Catalaansche afgevaardigde Compa- nys stelde de vraag of de regeering de door haar aangegane verplichtingen was nage komen. Hij roemde den revolutionnairen geest der ministers. De Catalaansche afge vaardigden waren, zoo zeide hij, naar de Kamer gekomen om voor het statuut van Catalonië en andere problemen op te komen, maar zij kunnen geen vertrouwen uitspre ken in de regeering. De minister van binnenlandsche zaken Maura verklaarde, dat het werkelijke mo tief van de onthouding der Catalaansche af gevaardigden is, dat Companys sedert de verkiezingen nauwe betrekkingen aanknoopte met de vertegenwoordigers van het sindicato unico, terwijl hij vroeger als civiel gouver neur van Barcelona verklaard had, dat het niet mogelijk was om te onderhandelen met de nationale confederatie van den arbeid. Maura stelde den Catalanen hun verant woordelijkheid voor oogen ten aanzien van wat er in Catalonië zou gebeuren. COMMUNISTISCH GEVAAR IN SPANJE. Vrees voor boerenopstanden. Hoewel thans de rust in Sevilla is weerge keerd, beschouwt de civiele gouverneur den toestand toch nog als zeer ernstig. De taak die in Sevilla en Andalusië verricht moet worden, is, aldus de correspondent van de „Times" te Madrid drieërlei: lo. stopzetting van moordpartijen en wanordelijkheden in stad en land; 2o. de landbouwers van werk voorzien; 3o. het bevorderen van wettelijke maatregelen tot hervorming van het eigen domsrecht met het oog op het veranderen van groote pachthoeven in kleine. De oproeren zijn hier tusschengekomen, maar zoolang hun oorzaken niet zijn weggenomen, is er ge vaar dat zij terugkomen. Naar inlichtingen van verschillende plaat sen is de bevolking in de kleinere steden ver ontrust door het vooruitzicht van een op stand van de boeren, die, na een tweemaal achtereen mislukten oogst, het zwaar te verantwoorden hebben gehad, en onder wie veel communistische propaganda wordt ge voerd. De vrouwen zijn van de verafgelegen boerderijen naar de betrekkelijk veilige groo- tere steden gebracht, daar het gemeenschap pelijk bezit van vrouwen een der leuzen is van de volksredenaars. De vrees van de regeering is niet tot deze streek alleen beperkt. De stakingen vinden ook in andere deelen van Spanje voortgang. De gouverneurs van vijf provinciën hebben hun ambt neergelegd. Volgens een Spaansch blad „La Tierra", dat even oud is als de republiek, zijn 52 bur gers gedood en 242 gewond1 bij de opstanden in zestien verschillende steden. Hierbij zijn slachtoffers van politie of guarda civil niet inbegrepen. DE TOESTAND in china. Staat van beleg te Sjanghai en Hankau. Donderdag is, naar gemeld wordt, te Shanghai en Hangkau de staat van beleg af gekondigd. Te Shanghai zal deze toestand waarschijnlijk drie dagen gehandhaafd wor den en niet worden uitgebreid tot de conces sies der buitenlanders. Opmarsch van Feng naar Nan king. Volgens Russische berichten heeft gene raal Feng zijn troepen gemobiliseerd voor den strijd tegen de Nanking-regeering. De troepen van Feng marcheeren op naar Pe king. De Nanking-reg. heeft te Moekden ver zocht om militaire maatregelen ter bescher ming van Peking. Door het recente ingrijpen van den vroe- geren leider der Noordelijke opstandelingen in den strijd tegen Tschiankaischek wordt situatie van de Centrale regeering van Nan king, die strijd heeft te voeren tegen de communistische horden en tegen de Kanton- regeering, nog moeilijker. Terwijl Tsjang Kai Sjek op het oogenblik slechts een bond genoot heeft in Tschanghsueliang, den heer- scher over Mandsjoerije, hebben zijn tegen standers, de regeering in Kanton, behalve de sterke Communistische macht en de in het Noorden onder leiding van Tschijusan ope- reerende armee door het ingrijpen van Feng een nieuwe versterking verkregen, waardoor in het bijzonder in Tschili de toestand zeer ernstig is te noemen. Stalin heeft Bernard Shaw bij zich ontvangen. Hij heeft een onderhoud met hem gehad, in tegenwoordigheid van Lady Astor en Lord Lothian en den volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinow. Het gesprek duurde twee-en-een-half uur. Deze audiëntie had plaats, nadat Shaw teruggekeei". was van zijn bezoek aan den kolchoz „Lenin", die grooten indruk gemaakt heeft, zoowel op Shaw als op zijn reisgezellen. Het blad „Komsomolskaja Prawda" publiceert e enredevoering, die Shaw te Moskou een redevoering, die Shaw te bij aan, dat de grootste geesten, de beste vertegenwoordigers van de West-Euro- peesche litteratuur het voorbeeld volgen van Romain Rolland en Bernard Shaw. Het succes ziende van den socialisti- schen opbouw van Rusland en de ont wikkeling van de crisis in het kapitalis tische Westen kiezen zij zonder voorbe houd de zijde van de onomstootelijkheid van den grootschen opbouw van het so cialistische Rusland, dat een nieuw tijd perk in de geschiedenis van de mensch' heid heeft ingeluid. BEZOEK VAN SHAW EN LADY ASTOR. Sensatie op een garden-parti). De New-York Herald-Tribune vertelt dat er op de garden-partij, op de Brit- sche ambassade te Moskou gegeven ter eere van George Bernard Shaw en zijn gezelschap waartoe ook lady Astor be hoort, sensatie werd veroorzaakt toen aan lady Astor een aan haar gericht te legram werd overhandigd waarvan het eerste gedeelte luidde: „Uit naam der humanitaire beginse len help als het u blieft mijn vrouw in Moskou". Het telegram, dat geteekend was door professor Kyrnin van de Yale Universiteit, gaf het volledige adres te Moskou van de vrouw en gaf te kennen dat er een gelijkluidende boodschap was gezonden aan Shaw. Later bleek dat hij het bedoelde telegram eveneens had ont vangen. Onmiddellijk na ontvangst van het te legram ging lady Astor vlug naar de plaats op het ambassade-terras toe waar de volkscoommissaris van buitenland sche zaken Litwinow, een der gasten, stond te praten. In een half-knielende houding zeide lady Astor tot Litwinow dat zij tot hem kwam met een verzoek schrift zooals de boeren plachten te doen bij den Tsaar en overhandigde hem het telegram. Litwinow las het en na even te hebben nagedacht zeide hij dat de zaak bij de politieke politie ter sprake zou kunnen gebracht worden en lady Astor zei dat zij dit zou doen. Gepoogd werd met de politieke politie in verbinding te komen maar men liet de pogingen varen omdat lady Astor moest pakken voor haar reis naar Le ningrad. Zij weigerde te vertellen wat zou doen bij haar terugkeer naar Mos kou. Shaw en Lady Astor hebben bij hun bezoek aan Leningrad nog een benauw de vijf minuten gehad doordat zij in het hotel Metropole met een kamermeisje en een Mongoolschen kameraad ir, een lift waren opgesloten die te ver naar be neden was doorgeschoten en weigerde weer te stijgen. De liftdeuren werden opengebroken en de gevangenen be vrijd. DE OORLOGSLEENiNGEN. Conversie op grooten schaaL De kanselier van de schatkist, Philip Snowden, maakt bekend dat zoo spoedig mo gelijk op grooten schaal een conversie van de oorlogsleeningen zal plaats hebben. AANSLAG OP TSJANG KAI SJEK. Dire verdachte mannen gear resteerd. Er zijn zorgvuldige maatregelen genomen om de veiligheid van Tsjang Kai Sjek te ver zekeren, ten gevolge van een drieste po ging hem te vermoorden in een publiek park te Nantsjang, het hoofdkwartier der nationalistische troepen. Verschei dene schoten werden op den auto van den president uit een bosch aan den rand van den weg afgevuurd, doch trof fen hem niet. Zijn lijfwacht doorzocht het bosch zonder resultaat. Het daarop volgende onderzoek onder verdachte personen te Nantsjang leidde tot de ar restatie van drie lieden, die bekend zou den hebben van de regeering te Kanton opdracht te hebben ontvangen, om Tsjang Kai Sjek te vermoorden. Men ge looft, dat deze drie mannen gefusilleerd zijn. HONGAARSCH DORP HALF AFGEBRAND. Dertien hnizen vernield* Naar uit Papa wordt gemeld, brak in de gemeente Nyarad door onbekende oorzaak eert brand uit, welke tengevolge van een he- vigen storm snel om zich heen greep en in enkele uren dertien huizen met alle omlig gende schuren enz. in de asch legde. Een oude vrouw kwam in de vlammen om.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1