Aikmaarsche Courant. Jietk Sxhooi buitenland boeken £aftd= ea Juinêauui Jtheepstiidingen binnenland Honderd drie en dertigste Jaargang. rqr°0je brand te genua. achtervolging per vliegtuig. treinongeluk in duttschland- 51 nieuwe russische oorloos- vliegtuigen. saccharinesmokkelaar gearresteerd. 1931 No. 178 Vrijdag 31 J»1'» De Directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de Hoeverweg, bij den Bergerweg op Maandag 3 Augustus a.s., en de Bergerweg, tusschen den Hoever weg en den overweg op Dinsdag 4 Augustus 8.s. voor alle verkeer zal zijn afgeslo en. Uit onze Staatsmachine i Het Centrale Bureau en de Centrale Commissie voor de Statistiek. De courantenlezers kennen den naami deze instelling van onzen staat. Per verschijnen vanwege dit bureau pu betreffende den statistischen gang van z op een of ander terrein. Zonder de be lijke waarheid aan te tasten, dat het peeren van cijfers een kunst op zicnzeii s dat, gelijk een Kamerlid eens heeft gez niet behulp van de statistiek alles kan - wezen worden, moet men toestemmen, dit Bureau voor de Statistiek waardevol ma teriaal verschaft aan degenen, die belang stelling hebben voor of hun studiezin gen hebben op het een of ander terrein des p blieken levens. De groote waarde op pra tisch en wetenschappelijk gebied van deze i stelling is inderdaad van geen gennn Dezer dagen werd nog eens gepubliceerd de gewijzigde tekst van het Koninklijk Besluit van den negenden Januari 18Q9 betreffende het Centrale Bureau en de Centrale Commis sie voor de Statistiek. De oorzaak dezei publicatie was de laatste wijziging daarin aangebracht. De laatste is natuurlijk van re- centen datum. Sedert de eerste publicatie in 1899 werd niet minder dan acht malen daar in wijziging aangebracht Een gevolg van veranderde tijden, werkwijze en wat dies meer zij. Wat is de taak van het Centrale Bureau voor de Statistiek? Het verzamelt, bewerkt en publiceert voor zoover de beschikbare mid delen het toelaten de statistische opgaven, die door den directeur voor de practijk of weten schap nuttig worden geacht. Door het Bureau worden geen nieuwe statistische on derzoekingen of uitgaven ondernomen noch onderzoekingen of uitgaven gestaakt dan met machtiging van de Centrale Commissie voor de Statistiek. De Centrale Commissie draagt op eigen initiatief of in opdracht van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het verzamelen, bewerken en pu bliceeren van statistische opgaven aan den Directeur van het Bureau op, aan welke op dracht deze verplicht is te voldoen. Wanneer deze echter overwegend bezwaar tegen een opdracht op eigen initiatief heeft, kan hij in hoog er beroep gaan bij den minister, oncHr wien het Centrale Bureau ressorteert Deze directeur wordt door de Kroon be noemd. Voor die benoeming doet de Centrale Commissie een aanbeveling. De vraag is nu Wat is dat voor Commissie? Ze bestaat uit in geen geval minder dan vijf-en-twintig leden eveneens door de Kroon benoemd en ontslagen. Elk der departementen wordt in die Commissie vertegenwoordigd door een ambtenaar qualitate qua. Verder zijn ambts halve leden: de directeur van het Centrale Bureau en de hoofdinspecteur der Volks gezondheid (besmettelijke ziekten). De secre taris is een tot deze functie door de Kroon aangewezen ambtenaar van het Centrale Bureau. De taak van deze commissie is om van bericht en raad te dienen op alle stukken betreffende de statistiek, die door de MinisH's in hare handen worden gesteld. Verder ves tigt zij de aandacht op hetgeen strekken kan tot bevordering van de nauwkeurigheid en volledigheid der van Regeerfngswege gepu bliceerde statistische opgaven en doet aan de ministers die voorstellen, welke ze wensche lijk acht in het belang der statistiek. Tot haar taak behoort verder de wijze te overwegen, waarop het zekerst de meest be trouwbare gegeven voor de statistiek worden verkregen. Deze commissie correspondeert ter zake van het geven of vragen van ad viezen of inlichtingen rechtstreeks met open bare besturen en autoriteiten en bijzondere vereenigingen of personen. De verhouding tusschen de Centrale Com missie en het Centrale Bureau is dus onge veer zoo: de Commissie heeft de leiding, hei initiatief, is tegenover den minister het ver antwoordelijk lichaam, terwijl het Centrale Bureau de bestudeering, uitwerking, publi catie van de door d-e commissie aangegeven gebieden, onderwerpen enz. op zich neemt. Die verhouding blijkt ook uit het volgende de commissie doet jaarlijks voor één Juli ver slag van den minister omtrent hare werk zaamheden in het afgeloopen kalenderjaar en bij dit verslag wordt dan gevoegd een ver slag van den directeur omtrent de werkzaam heden van zijn Bureau. Zoowel de commissie als het Centrale Bureau zijn gevestigd in Den Haag. Behalve een directeur en een adjunct-directeur zijn -aan het Bureau ambtenaren in verschillenden rang werkzaam Die van den rang van ad junct-commies af worden door de Kroon be noemd, die daar ben-eden door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. verluidt dat Walker eerst eenige dagen te Berlijn zal doorbrengen en vervolgens zal doorreizen naar een badplaats. Gistermiddag heeft een geweldige brand gewoed in het zeven verdiepingen hooge „Palazzo di Via Venti Settembre". Zes per sonen werden gewond, doch twee honaerd inaeren, die zich in het gebouw bevonden, konden worden gered, zonder dat zij kwetsu ren hadden opgeloopen. Dertig meisjes spron gen uit de brandende verdiepingen. Zij wer den ongedeerd opgevangen door de beneden opgestelde politiemannen. De achtervolging van den bandiet, die jDinsdag in het bosch van Beauvais met een medeplichtige de beide zoons van senator Lefevre heeft overvallen is gisteren en van daag vruchteloos voortgezet. Wel kreeg men tem eenige malen in het oogen, doch steeds wist hij weer in het bosch, ol in de korenvel den te verdwijnen. De gendarmerie heeft thans haar toevlucht genomen tot een vlieg tuig, dat witte zakjes zand naar beneden zal werpen, zoodra de vluchteling wordt ontdekt. 40 gewonden. Gistermiddag is te Kirchhunden een ran geerenden locomotief in botsing gekomen met een op het station staanden personentrein uit Frankfort. Door den hevigen schok vielen koffers en paketten uit de bagagenetten, waardoor ongeveer 40 reizigers licht gewond werden, terwijl verscheidene coupéruiten wer den vernield. Tijdens de feestelijkheden die zijn vastge steld ter gelegenheid van den Internationalen Rooden Dag op 1 Augustus a.s. zal het Com missariaat van Oorlog van de maatschappij voor luchtvaart Ossoaviachim 51 nieuwe oor logsvliegtuigen ontvangen. De vliegtuigen zijn gebouwd uit middelen die hiervoor in ge heel Sovjet Rusland zijn verzameld. In Oost Bohemen is de directeur van een groote industrieele onderneming gearresteerd Hij wordt verdacht een grooten smokkelhan del van saccharine afkomstig uit Hamburg en gezonden naar Tsjecho Slowakije te heb ben gefinancierd De saccharine is in groote massa's over de grens gebracht in haringvaten en in het bijzonder verkocht aan brouwerijen. De be treffende brouwerijen worden thans door het ministerie van financiën vervolgd en veroor deeld tot betaling van geldboeten tot meer dan 100.000 kr. S.-A. TEHUIS TE NEUMUNSTER DOOR COMMUNISTEN VERWOEST. 10 zwaar gewc<aden. Na herhaalde aanvallen op het gebouw -der S(turm) A(btielung) Leute, welke steeds weer werden afgeslagen, heeft gistermiddag om vier uur opnieuw een aanval van com munisten op dit gebouw plaats gehad, waar bij 't hun gelukte het gebouw binnen te drin gen en den geheelen inboedel kort en klein te slaan. Tien S.-A.-menschen werden zwaar gewond. De politie had tevoren het gebouw doorzocht en daarbij de wapenen medegeno men. TWEE DOODEN BIJ AUTO-ONGELUK. Donderdagmorgen werd op den straatweg naar Rostock in de buurt van Damgarten een hellen vuurglans waargenomen. Ter plaatse trof men een vrachtauto aan, die geheel ver brand was. De beide inzittenden, de chauf feur en een besteller, waren verkoold. De oorzaak van het ongeluk is onbekend, do-ch waarschijnlijk is de wagen in volle vaart te gen een boom gereden, ten gevolge waarvan de benzinetank zou zijn geëxplodeerd. OVERSTROOMINGEN in BRITSCH- INDIE. Vele dorpen onder water geloopen. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de Brama- poetra ten gevolge van den grooten regenval van de laatste dagen buiten zijn oevers is ge treden en verscheidene dorpen onder water heeft gezet. Voor zoovér bekend is, zijn geen menschenlevens verloren gegaan, maar de materieele schade zou in de millioenen loo- pen. De autoriteiten trachten den dakloozen zoo spoedig mogelijk een onderdak te ver schaffen. JIMMY WALKER KOMT NAAR EUROPA. gaan naar Europa Hij i °P reis gen van den eersten k e'e2ram ontvan- lork, j£,eWatrbU;8aSS?r ,an t™' digt den 12 Augustus Te Beïliiï^ aank°n' ren. oerlijn te arnvee- «eW'Ml ¥,WerdaDr Sata het «er- te zien van ieder ceremonieel. Het De heer E. P. Visser te Hoorn is te Utrecht geslaagd voor het examen Engelsch M.O. acte A. Voor het examen handelskennis l.o. is te Den Haag geslaagd de heer J. G. van Zanten te Beverwijk. De heer F. M. de Quaasteniet te Win kel is te Utrecht geslaagd voor het examen Engelsch l.o. Te Haarlem is geslaagd voor het exa men hoofd-akte de heer H. Greuter te Cas- tricum. Mej. A. J. M. Twaalfhoven te Bergen is te Amsterdam geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Prof. E. J. Vosnack. hoogleeraar in de scheepsbouwkunde aan de technische hooge- school te Delft, herdenkt heden den dag, waai op hij vóór 25 jaar aan genoemde 'hoogeschool werd benoemd. NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Officieele ontvangst Gisternamiddag werd de deelnemers aan de 85e alg. vergadering door het gemeente bestuur van Tiel op het raadhuis omvangen. De heer S. J- B. de Winter, loco-burge meester, verwelkomde bij afwezigheid van den burgemeester, het N. O. G. en spra hoop uit dat de leden, hier bijeen, een zoo- dXen indruk van de stad zullen krijgen, dat ze er hun leerlingen goeds van kunnen W Besloten werd op voorstel van het hoofd bestuur de eerstvolgende algemeene vergade ring te doen plaats vinden te 's-Gravenhaee. Voorts voerde het hoofdbestuurslid Holle het woord, die een scherpe critiek uitoefende op het in onderwijskringen beruchte rap- port-Rutgers. Naar zijn oordeel moet aan een wetsontwerp, gelijk of bijna gelijk aan het ontwerp der Staatscommissie-Rutgers de weg naar het Staatsblad versperd wor den. Een motie. Dit oordeel vond weerklank in de met al gemeene stemmen aangenomen motie, welke was voorgesteld door het hoofdbestuur en die als volgt luidt: De algemeene vergadering van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap, gehou den te Tiel op 30 en 31 Juli 1931, kennis ge nomen hebbende van het ontwerp der Staats commissie-Rutgers betreffende de herziening der Lager Onderwijs-wet 1920, gehoord de in deze vergadering gehouden inleiding en de daarop volgende besprekingen, erkennen de, dat dit ontwerp enkele goede wijzigingen aanbrengt, maar tevens constateerende, dat het 1. In artikel 14 een wijziging van alinea 4 en 5 van artikel 195 der grondwet voor stelt, waardoor ernstige inbreuk wordt ge maakt op het recht der ouders op openbaar onderwijs in een genoegzaam aantal scholen in eigen gemeente. 2. Een leerlingenschaal wil invoeren, die inzonderheid aan kleine scholen het geven van vruchtdragend onderwijs vrijwel onmo gelijk zal maken. 3. Verschillende bepalingen bevat, die het Bijzonder Onderwijs boven het openbaar on derwijs schromelijk bevoorrecht. 4. Verbeterde opleiding, welke in de wet- 1920 was vastgelegd totaal teniet doet. 5. Geen enkele bepaling bevat, welke te gemoet komt aan het zich in het onderwij zerscorps meer en meer openbarende streven naar medezeggenschap der onderwijzers in de regeling der schoolaangeiegenheden. 6. Een strafsysteem voor de openbare on derwijzers heeft uitgedacht, waartoe deze ambtenaren door hun gedragingen geen aanleiding hebben gegeven en dat daardoor een in hooge mate grievend karakter heeft. 7. Een wijziging in de benoeming van hoofden van scholen voorstelt, die tot scha de van het openbaar onderwijs moet leiden. 8. Een schoolregeling wil invoeren, die oorzaak zal zijn van onbillijkheid ten op zichte van het openbaar onderwijs. Van oordeel, dat een wet, overeenkomstig dit ontwerp een miskenning van de beteeke- nis der onderwijzers zou bevatten, een onbe rekenbare schade zou toebrengen aan de in richting en de resultaten van het onderwijs, een benadeeling zou brengen van vele openbare scholen en zoodanig tot het tegen gestelde zou leiden van wat artikel 195 dei- grondwet eischt, spreekt als haar meening uit, dat dit ont werp niet tot wet mag worden verheven, draagt het hoofdbestuur op zoo noodig een krachtige actie te voeren om te voorko men, dat een wetsontwerp, geheel of groo- tendeels gebaseerd op het ontwerp der Staatscommissie-Rutgers door de Staten-Ge- neraal wordt aangenomen. De besprekingen omtrent de fusie werden tot de vergadering van hedenochtend uitge steld. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 Augustus. Oroote Kerk, voorm. 10.30 uur, ds. Deet man. (Vredes-Zondag). Avond 6 uur, ds. Hak. Kapel, voorm. 10 uur, ds. Tuinstra, van Lemele voor ds. Hak. Evangelisch Luthersche Kerk, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, geen dienst. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, vm. 10.30 uur, ds. Junod, van Wassenaar. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur ds. C. von Meijenfeldt. Avond 5.30 uur dezelfde. Coll. evangelisatie in de provincie. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 2 uur, ds. v. d. Kieboom. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom, doop. Hervormde Evangelisatie Maranatha, vm. 10.15 uur, ds. Verwaal, van Alkmaar, maar. Vrije Evangelische Gemeente, Oosterweg 28 bij den Bergerweg, voorm. 10.15 uur, J J. Ruijs, avond 8 uur J. J. Ruijs. BERGEN AAN ZEE, vm. 10.30 uur, dr. G. W. Oberman te Utrecht. Liturgische dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, geen diénst. EGMOND AAN ZEE, vm. 10 uur, ds Roobol. Oud Kath. Kerk, 8 uur vroegdienst, 10 uur laatdienst, 3 uur vesper. GROOTSCHERMER, geen dienst. HEILOO, 10 uur, ds. Makkink. Nederl. Herv. Evang. lokaal a. d. Kerk- laan, v.m. 10 uur, de heer A. van Ginkel, van Amstelveen. HEER-HUGOWAARD, geen dienst, we gens werkzaamheden in de kerk. KOEDITK, geen dienst. LIMMËN, 10 uur, ds. Nobel. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. OTERL EEK, geen dienst. OUDORP, 10 uur, ds. Groot. Doop. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren donk. STOMPETOREN, Evangelisatie, 2 uur, ds. Roobol, van Egmond aan Zee. URSEM. geen dienst. UITGEEST, vm. 10 uur, ds. van Peursem (Herdenking van den Vredes-Zondag). Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer A. Kok, van Amsterdam. 11.40 uur, Zondagsschool. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, ds. Zil- linger Molenaar. KORTE BERICHTEN. E>e minister van binnenlandsche zaken en landbouw, jhr. Ruys de Beerenbrouck, zal van 1 Augustus a.s. af eenigen tijd met ver lof afwezig zijn. De minister van onderwijs heeft Woens dagmiddag een bezoek gébracht aan 's Her- togenbisch tot het in oogenschouw nemen van de restauratiewerken van de kathedrale basiliek van St. Jan. Na zijn bezoek aan Den Bosch ging de minister naar het slot Loeve- stein. Heidengestalten uit Isra'éls gees telijken worstelstrijd door Hilbrandt Bcschma. Uitgave van N.V. Uit- gevers-Mij. „De TijdstroomLo- chem 1930. Een boek van Hilbrandt Boschma, den godsdienstonderwijzer van Ruurloo, die me nigmaal ons heeft verrast door zijn frissche, origineele stukjes over verscheidene onder werpen die de aandacht vroegen van in be paalde tijden brandende vraagstukken. En nu crijgen we onder oogen een boek van zijn hand! Geen kleinigheid! En dan nog wel over een verre van gemakkelijk onderwerp, dat menig theologisch geschoolde veel hoofd breken heeft gekost en waarover prof. Eerd- mans onlangs in zijn „De godsdienst van Israël" nieuw licht heeft doen schijnen, nl. het onderwerp dat behandelt de profeten van Israël uit het Oude Testament! Het is een onderwerp dat op menige catechisatie stief moederlijk wordt behandeld, vaak door niet veel meer dan een gezamenlijken indruk te ge ven van wat de profeten, wier namen wel worden geleerd, hebben bewerkt en gepredikt. Dieper er op in gaan toch gaat het gros van de leerlingen vooral op de dorpen boven hun begrip. Daaraan nu waagt zich de godsdienst onderwijzer van Ruurloo. En op welke wijze! In de eerste plaats stoort hij zich weinig aan wat de moderne critiek in den loop der jaren daarvan aan het licht heeft gebracht. Doch hij vertelt, hen gevende zooals het O. T. hen doet zien. Schrijver erkent zelf, dat hij veer tig, vijftig jaar heeft kunnen worden en zelfs jaren lang godsdienstonderwijzer heeft kun nen zijn, zonder dat hij ooit meer van de profeten heeft geweten dan enkele losse schriftelijke verzen en enkele Messiaansche voorzeggingen. Nu heeft hij er zich aan ge waagd om wat hij enkelen eenigszins ont wikkelden leerlingen heeft verteld van Israëls profeten, in boekvorm uit te geven, in een boek van meer dan 200 bladzijden. Na het voorwoord geeft schrijver een in houd. Hij noemt de behandelde profeten en plaatst achter eiken naam een omschrijving in den vorm, zooals hij hem zag op een wijze, die prikkelt tot lezen. Zoo noemt hij, om enkele voorbeelden te noemen, Amos den pro feet der zedelijke wereldorde, Hosea den on gelukkig getrouwde, Micha den Rembrandt van het Oude Testament, Zefanja den storm vogel, Habaku den handenwringer, Ma- leachi den godsbode met het ultimatum, Ezra den „knock out" van het profetisme. Dan vertelt hij eerst over Mozes en al de profeten en dan over eiken profeet afzonder lijk op een wijze, die de aandacht vraagt, populair, humori< tisch, maar toch met al den ernst, die zijn onderwerp vereischt. Wetenschappelijk is het werk niet, maar, zooals ik reeds schreef, dit is zeker een aan trekkelijke manier om, van wat in het O. T. van de profeten wordt vermeld, of door hen zelf wordt verteld zich op de hoogte te stellen. Gr. Tasman, 27 Juli v. Mombassa n. Batavia. Holland Amerika-Lijn. Blommersdijk, 29 Juli v. Rott. te Baltimore. Maasdam, 30 Juli v. New-Orleans te Rott Narenta, Vanc.-Rott. 28 Juli v. Cristobal. Veendam, 27 Juli v. New-York n. Bermuda Stoomvaart Mij. Nederland. Marnix v. St. Aldegonde, uitreis, 30 Juli t< Genua. P.C. Hooft, uitreis, 30 Juli v. Colombo. Poelau Roebiah, 30 Juli v. Hamb. te Bremen Rotterdamsche Lloyd. Deli, 30 Juli v. Rott. te Batavia. Djambi, thuisreis, 30 Juli v. Londen. Kedoe, thuisreis, 29 Juli v. Padang. Kota Inten, thuisreis, 29 Juli te Marseille. Kota Radja, uitreis, 29 Juli v. Suez. Patria, 20 Juli v. Batavia te Rott. Sibajak, 30 Juli v. Rott. te Batavia. Baloeran, uitreis, 30 Juli te Southampton. Stoomvaart MIJ. Oceaan. Automedon, Japan-Rott. 29 Juli v. Colombo. Achilles, Japan-Rott., 28 Juli v. Marseille. HollandBritsch-Indië-Lijn. Koudekerk, 30 Juli v. Rott. n. Hamburg. Hoogkerk, uitreis, 28 Juli te Antwerpen. Emzetco Lijn. Jonge Johanna, 27 Juli v. Torrevieja n. Va lencia. HollandAfrika Lijn. Randfontein, uitrees, 30 Juli te Port Said. Rietfontein, thuisreis, 29 Juli te Antwerpen. RotterdamZuid-Amerika-Lijn. Melampus, 27 Juli v. Liverp. n. Glasgow. Pyrrhus, Japan n. Rott., 29 Juli te Lond. Alphacca, uitreis, 29 Juli te B.-Ayres. JavaChinaJapan-Lijn. Tjikarang, 29 Juli v. Tsingtao n. Dairen. HollandAmerika-Lijn. Arendskerk, thuisreis, 29 Juli te Alexandrië. Towali, uitreis, 29 Juli v. Bombay. JavaNew-York Lijn. Saleier, New-York n. Java 30 Juli v. Suez. Kota Inten, Java n. New-York 29 Juli v, Marseille. Holland—Oost-Azië-Lijn. Oostkerk, 30 Juli v. Rott. n. Antwerpen. HollandAustralië Lijn. slieuwkerk, 30 Juli v. Amsterdam n. Rot. Nijkerk, thuisreis, 30 Juli te Kaapstad. Waalkerk, 29 Juli v. Port Natal n. Lorenzó Marqués. Silver-J ava-Pacif ic-Lii n. Siantar, San Francisco n. Calcutta, 28 Juf. te Macassar. DE DRAAIHARTIGHEID BIJ DE KOOL. In het gister geplaatste verslag van de vergadering van oud-leerlingen der Rijks- landbouw-winterschool te Schagen, staat, dat de heer v. d. Laan betoogde, dat de draaihar tigheid in de kool veroorzaakt wordt door een bacil. Dit moet zijn, zooals in zijn stukje in ons nummer van Maandag trouwens reeds is aangegeven „door maden van een galmug". De heer v. d. Laan schrijft verder: De zaak waarom het gaat is deze: Eerst klaagt men steen en been over de draaihartigheid, nu ik kom met een voorstel, waarmede men deze ziekte m.i. kan bestrij den, nu zeggen zélfs voormannen, dat het niet zoo erg is, en dat er van de aangetaste planten nog heel wat kan terecht komen. Oin dat laatste uit te maken heb ik de medewer king van onze oud-leerlingen, die kool ver bouwen, gevraagd. We bakenen een hoek oip het koolveld al daarop tellen we het totaal aantal planten, ook het aantal aangetaste. Bij den oogst tel len we, hoeveel van de aangetaste planten een verkoopbaar product hebben geleverfl, verdeeld in le en 2e kwaliteit. Blijkt dit aan tal heel groot te zijn, dan valt er over de draaihartigheid niet meer te klagen. Is het klein, dan verdient mijn aangegeven middel ter bestrijding zeker nadere overweging. Slechts cijfers kunnen een juist inzicht geven. En nu ik toch aan het schrijven ben, wil ik mijn vriend Herwijnen mededeelen, dat het niet in mijn voornemen ligt, een polemiek over deze zaak in de courant te beginnen Het spijt mij, dat hij de eerste is geweest, die tegen mijn opinie heeft geschreven. Het komt mij zelfs voor, dat hij zich gehaast heeft, om de eerste te zijn. Had hij mijn stuk je kalmer gelezen, dan had hij kunnen mer ken, dat ik b.v. niet de klemtoon heb gelegd op „het te water" gooien, doch op „grondige vernietiging". Hoe dat moet gebeuren, is mi; onverschillig, als het maar gebeurt. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Holl. Lloyd. Flandria, uitreis, 30 Juli v. Boulogne. Gelria, uitreis, 30 Juli v. Pernambuco. Kon. Ned. Stoomb Maatshappij. Baarn, thuisreis, 28 Juli te Tocopilla. Nereus, 29 Juli v. Danzig te Stettin. Stella, 30 Juli v. Messina n. Catania. Trajanus, 30 Juli v. Carthagena n. Bareel. Irene, 30 Juli v. A'dam n. Rott. Pollux, 30 Juli v. A'dam n. Rott. Agememnon, 29 Juli v. Hamburg n. A'dam Aurora, 29 Juli v. Catania n. Messina. Brielle, uitreis, 29 Juli v. Barbados n. Ply- mouth. Hermes, 29 Juli v. Bourgas n. Varna. Hos, 29 Juli v. Musel n. Oporto. Poseidon, 30 Juli v. A'dam te Rott. Nickerie, 30 Juli v. W.-Indië te A'dam. Kon. Paketv. Maatschappij. Alcinous, Bat.-A'dam, 28 Juli v. Pt. Soudan Nw.-Zeeland, Brisbane:Belawan, pass. 29 luli Thursday Isl, DE STAKING IN OOST DRENTE. Te Gasselte hebben alle landbouwers de van arbeiderszijde voorgestelde loonregeling geteekend. Verder is tusschen partijen over eenstemming verkregen voor de dorpen Gas- selternijeveenschemond en 2e Dwarsdiep op den grondslag van het contract voor de Gro ninger Veenkolon'ën en voor Roswinkel tegen handhaving van de oude loonen en tarieven. Voor al die dorpen hebben de arbeidersorga nisaties de stakingen opgeheven en is in het korenzichten de arbeid dadelijk hervat. Men meldt uit Emmen aan de N.R.Ct.: In verband met het ontslag van ongeveer 700 tewerkgestelden in de werkverschaffing uit de gemeenten in Oostelijk Drente, is op een te Emmen gehouden vergadering van de besturen van de afdeelingen van den Nederl. Landarbeidersbond besloten, den ministei van binnenlandsche zaken en landbouw tele- vergadering toch, kunnen de ontslagen ar- weder te herplaatsen. Naar de meening der vergadering toch, kunnen de ontclagen ar beiders, afgescheiden van de korenzichters- staking, geen arbeid vinden in het landbouw bedrijf, terwijl zeer vele ontslagenen zelfs geen landarbeid verstaan. Dat laatste bleek reeds, daar verschillende ontslagen arbeiders een kaar voor weder tewerkstelling in df werkverschaffing ontvingen. UITSLAG FEDERATIE EXAMENS MERCURIUS). De uitslag der in Juni gehouden Federa^ tie-examens was als volgt, nadat voor de ver schillende examens een aantal candidaten, die zich hadden aangemeld, niet waren opgeko men, terwijl een ander aantal werd afge wezen Boekhouden aangemeld 1964 gesl. 724 Ned. Handelscorr. 259 174 Fransche 479 193 Duitsche 997 421' Engelsche 1578 618 Spaansche 44 18 Esperantist. 2 2 SPELEN MET EEN VUURWAPEN. Het gebeurde in het kamp te Laren, Aangaande het ongeluk bij de schietoefe ningen te Laren is het volgende komen vast te staan: Toen de 16-jarige vrijwillige kader- landstormer P. Timmer uit Den Haag op zijn met losse patronen geladen geweer leunde, heeft een zijner kameraden in onnadenkend heid de haan van dit geweer afgetrokken met het gevolg dat het schot afging. De houten' dop van de excercitie-patroon is toen in de rechter oksel gedrongen en hier verplinterd Timmer is nog niet buiten gevaar. ONBEWAAKTE OVERWEG. Een man gedood Gisteravond is op den onbewaakten over weg nabij de Panneschop tusschen Deurne en Helenaveen de 75-jarige J. v. Dalen toen hij per driewieler de spoorbaan wilde over steken, door den trein komende van Venlo, overreden en zwaar verminkt. De man was onmiddellijk dood. Het uitzicht wordt ter plaatse door een wachthuisje belemmerd. VERKEERSONGEVALLEN. Koster overreden en gedood De heer Th. Boersma, koster der gereform. kerk te Heerenveen, die per fiets achter eeti auto aanreed, is door een van den tegenover- gestelden kant komenden auto aangereden. Hij werd in bewusteloozen toestand opgeno men en naar 't ziekenhuis gebracht, waar hij eenige uren later aan de bekomen verwondin- genjs overleden.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9