DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. -mg" cs „Sn Sss&éï tw'Ssnsa S. KROM. ^Buitenland MAAiüAfi 3 AUGUSTUS 1031 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 133e Jaargang. T>aA£tüksch Omzicht theorie en praktijk. De Communistische 1 Augustus. Onze naam waarborgt U prima en vlugge af levering. 19 gewonden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het gehetle Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 1—5 regels 125, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ao. ISO Directeurs C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 2 bladem Manoeuvres in geheel Europa. Een veelzeggend overzicht. De gansche wereld spreekt over ontwape ning. Steeds meer en meer wordt meii ch bewust, dat de militaire uitgaven de schat risten plunderen, steeds beter beseft men, dai de sterke bewapening een voortdurend ge vaar voor den vrede is. Ministers houden conferenties, om tot ontwapening te komen, deskundigen komen bijeen, om een regeling te treffen, die geleidelijke ontwapening moge lijk kan maken, dagbladen van alle richtin gen publiceeren formulierert, waarop men kan teekenen en waarin men vraagt naar inter nationale ontwapening Steeds dringender wordt de kreet: ontwa pening! De oorlog moet onmogelijk gemaakt worden door ontwapening. En al liet geld, dat nu besteed wordt aan de militaire bewe ging, kan straks ten goede komen van de wel vaart Men kent deze leuze. Men vindt ze mooi, men noemt ze het idaalHelaas, het is voorloopig allemaal nog theorie. Immers, alsof er geen malaise heerschte allerwege, alsof bezuiniging voor geen enkel land een overbodig gebaar schijnt, worden overal groote manoeuvres voorbereid, om de slag vaardigheid der legers op te voeren en de nieuwste snufjes op technisch gebied toe te passen en de bruikbaarheid ervan in de practijk te toetsen Het Hbld. heeft een overzicht gemaakt van al die manoeuvres, welke dit jaar zulilen wor den gehouden. Als men dit overzicht leest, is commentaar eigenlijk verder overbodig. Dan blijkt, dat er naast de theorie een praktijk be staat, een praktijk, die niet veel gelijkt op het ideëele! Men leze en oordeele: Van de groote mogendheden is Duitsch land het eenige land, waar bij den uiterst ge spannen financiëelen toestand alle oefenin gen in groot verband zijn afgelast en slechts garnizoensoefeningen gehouden zullen wor den. In België beperkt men zich tot oefeningen in de legerplaatsen, terwijl in Spanje tenge volge van de geheele reorganisatie van het leger geen gelegenheid is voor het houden van manoeuvres, waartoe ook de binnenland- sche toestand niet zeer geschikt lijkt. In Frankrijk wordt dit jaar op bijzonder froote schaal geoefend. Reeds in Januari en ebruari zijn daar manoeuvres in het Alpen gebied gehouden, terwijl in het voorjaar groote oefeningen hebben plaats gehad in Tonkin, Tunis en de Levant, in Mei bij Tou- lon gecombineerde marine- en luchtmanoeu- yres, en verder onlangs luchtmanoeuvres bo ven Rijssel, in tegenwoordigheid van den minister van oorlog en maarschalk Pétain, generaal-inspecteur van de luchtverdediging, waarbij het bleek, dat een groote stad als Rijssel in een uur tijds door een luchtbombar dement met den grond gelijk kan worden ge maakt, niettegenstaande alle afweermaatre- gelen. In Augustus wordt weer een driedaagsche oefening in luchtverdediging tegen bombar dements- en jachtvliegtuigen bij Nancy ge houden, waarbij wederom maarschalk Pétain tegenwoordig zal zijn. Aan deze oefeningen zullen talrijke reservisten, eenige brandwe ren, het Roode Kruis, vereenigingen van bur- gergeneesheeren enz. deelnemen. De groote najaarsmanoeuvres worden ge houden van 10 tot 16 Sept. in het gebied van •Reims-Laon-Rethel (welbekend uit den groo- ten oorlog). 0.a. zal een rivierovergang beoefend worden. De leiding zal berusten bij generaal Claudel, inspecteur van de kolo niale troepen. De oefeningen, waaraan drie divisies, verschillende regimenten zware ar tillerie, regimenten vechtwagens enz. zullen deelnemen, zullen worden gevolgd door de generaals Weygand en Gamelin. De divisies, welke niet zijn ingedeeld, hou den op zichzelf groote oefeningen. In Tsjeciac-Slowakije worden twee groote manoeuvres gehouden, waaraan verschillen de divisies deelnemenalle overige divisies houden gevechtsoefeningen in het terrein. In worden luchtoefeningen gehouden, deelnempn°ngeveer 2£° vliegtuigen zullen afweer in Sallersc^diende maatregelen tot «tiï'o?'de^piSrgrSdTnburger1rgani- In Italië 71111 om zullen worden. gen oefenen aan wèersUnte^d vli-egtui in samenwerk ino- ii i® der Apemjnen, worden op oorloossterkte oe- een maand06 deze {omatie gedurende deden vün6iand ?ul'€n verschillende onder- oefenen Or> a ecrs, u e °P oorlogssterkte -ïinwpn Salisburyvlakte worden oefe- vechtwa'irei^fH0 rverdand gehouden door vech wagenafdechngen De gemechaniseerde proef -brigade houdt van 14 tot 16 Sept. bri- Yaae- en divisiemanoeuvres. In Rusland worden groote manoeuvres ge houden aan de Poolsche grens. Zooals men weet worden in ons iand de gewone Septemberoefeningen gehouden. In afwachting van de werkelijke uitschake- Ung van den oorlog gaat men aldus krachtig oefenen 00r^°gs'5edrijf >n vredestijd te be- tiMmm Zooals reeds eenigen tijd geleden werd meegedeeld, zouden de communisten op 1 Augustus een groote demonstratie houden in de heele wereld. Heel erg blij waren de verschillende regeeringen niet met deze plannen en overal werden dan ook verschil lende maatregelen genomen. Hoe het resul taat geweest is van dezen rooden 1 Aug. en hoe de maatregelen der officieele lichamen gewerkt hebben, moge blijken uit de volgende telegrammen IN DUITSCHLAND. Botsingen tusschen communis ten en politie te Berlijn. B e r 1 ij n 1 Aug. Zaterdagmiddag tegen 4 uur is het in Lichtenberg aan de Frankfur ter Alle, hoek Mainzerstrasse tot een botsing Ïekomen tusschen communisten en politie. )aarbij werd 1 politieagent en een burger gewond. Terzelfder tijd werd in de Her- mannstrasse in Neukoelln een communisti sche demonstratie ontbonden. De politie houdt zich, met het oog op de aangekondigde anti-oorlogsdemonstraties, bereid. Te Halle 17 politieagenten ge wond. H a 1 1 e (an der Saaie) 2 Aug. Inzake de communistische relletjes alhier van Zater dagavond deelt de politie o.a. mede, dat zich tegen kwart over 7 ongeveer 1000 demon stranten en een groot aantal toeschouwers op den Paradeplatz hadden verzameld. Reeds de eerste redenaar overtrad de politie verordeningen. Toen ook de tweede spreker, ondanks waarschuwing zich hieraan schudig maakte werd de bijeenkomst ontbonden. De menigte, die reeds bij de waarschuwing een dreigende houding had aangenomen, verzette zich tegen de ontbinding, zoodat de gummi stok te voorschijn moest komen. Intusschen had een gedeelte der demonstranten zich reeds in beweging gezet naar de Wilhelm- strasse, waar de stoet op den hoek van de Friedrichstrasse werd ontbonden. Daar hier bij de politie wederom werd aangevallen en met steenen bekogeld, moest ook hier de gum mistok worden gebruikt. Ook werd door een burger een schot gelost, terwijl later, tegen 11 uur in de Hackebornstrasse eveneens ver scheidene malen werd geschoten. De daders konden niet worden achterhaald. In totaal zijn tijdens deze relltjes 17 politieagent ge wond. 15 personen werden gearresteerd. Te gen 12 uur was de orde weer hersteld. De communistische anti-oor logsdag in Neurenberg. Neurenbergl Aug. Tengevolge van omvankrijke -politieoneele maatregelen is de communistische partij er toe overgegaan de voor Zaterdag 10 uur aangekondigde groote demonstratie, naar aanleiding van den inter nationalen anti-oorlogsdag, op te geven. De menigte werd verstrooid en poogde in afzon derlijke groepen te demonstreeren. Enkele malen zag de politie zich gedwongen derge lijke groepen uiteen te jagen. Een reeks com munistische leiders is bij wijze van voorzorg gearresteerd. De communistische propagan da roert zich duchtig. IN OOSTENRIJK. De eerste Augustus rustig ver- loopen. Weenen 1 Aug. De Roode Eerste Augustus is tot dusverre rustig verloopen. In de buurten, waar de communisten demon straties hadden willen houden, vertoonden zich nauwelijks eenige menschen Slechts en kele ordeverstoringen gaven aanleiding tot arrestaties. Communistische onlusten. Weenen,2 Aug. In den nacht op Zon dag is het in verband met de communisti sche anti-oorlogsdemonstraties te Klagen- furth tot ernstige ordeverstoringen gekomen. In de avonduren hebben zich eenige honder den communisten op de Kardinalsplatz zameld. De samenscholing werd evenwel door de politie uiteengedreven. Toen de Com munisten trachtten zich °P andere plen nnnieuw te verzamelen, kwam het tot ooisin gen met de politie, waarbij een politiebeambte door een Communist levensgevaarlijk door ,t«n«orp wert g«™dfurth hebbe„ de "twee dene buitenlanders gearresteerd. Te Bruck (in Stiermarken) moest de gen darmerie met gevelden bajonet een troep de monstranten uiteendrijven. Te Graz is het eveneens tot ongeregeldheden gekomen. IN TSJECHO-SLOWAKEIJE. Enkele arrestaties. Praag 1 Aug. Ook in lsjecho-Slowakije is de eerste Augustus rustig verloopen. In Praag is nauwelijks gedemonstreerd. Alleen in den morgen kwam het in de stad tot eeni ge onbeteekende ordeverstoringen, waarbij enkele personen werden gearresteerd. IN FRANKRIJK. In Frankrijk vrij rustig. P a r ij s 1 Aug. De eerste Augustus, waarvoor de Fransche communisten talrijke demonstraties hadden georganiseerd, is tot in de avonduren rustig verloopen. De straten zien er normaal uit. 36 piersonen, die biljet ten aanplakten of, die strooibiljetten wilden uitdeelen, werden gearresteerd. Onder deze gearresteerden bevonden zich ook eenige bui tenlanders. Ook uit Marseille en de overige provinciesteden wordt gemeld, dat alles rus tig is gebleven. De „Temps" schrijft, dat het Moskousche strijdparool volkomen in het wa ter is gevallen. IN ROEMENIE. 500 communisten gearresteerd. Boekarest 1 Aug. Ondanks de weken voortgezette pogingen van de communisten om voor Zaterdag overal demonstraties te organiseeren is de eerste Augustus rustig verloopen. Ongeveer 500 communisten wer den gearresteerd. Nog in den nacht van Vrij dag op Zaterdag hebben de communisten een aanslag gepleegd op den spoorwegbrug van de baan Boekarest Kroonstad. De aan slag kon echter worden verijdeld. IN GRIEKENLAND. Poltiieagent door commnnisten vermoord. A t h e n e 2 Aug. In Piraeus hebben com munisten van uit een hinderlaag in een een- zandstreek een buiten dienst zijnden, onbe- wapenden politieagent vermoord. Een twee de politieman, die te hulp wilde snellen werd gewond. In verband hiermede zijn in totaal 50 personen gearresteerd. Overigens ie de eerste Augustus in Griekenland rustig ver loop-n. IN CHINA. Demonstratie uiteen gedreven. M o s k o u 1 Aug. Naar uit Sjanghai ge meld wordt, zijn aldaar en te Hankau de naar aanleiding van den eersten Augustus georganiseerde demonstraties der communis ten uit elkaar gedreven. Honderden personen werden gearresteerd. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Stahlhelmer vermoord? Naar het W. B. uit Hamburg meldt, is daar Vrijdagnacht een 24-jarig student zwaar gewond op straat gevonden. Op weg naar het ziekenhuis is hij gestorven. Ooggetuigen verklaren, dat zij een man op 6traat hebben zien neervallen, terwijl zij een schot hoorden, waarna zij drie personen za gen vluchten. Het heet, dat de vermoorde tot de rechts- radicale Stahlhelm-organisatie behoorde. VECHTENDE COMMUNISTEN EN NAZI'S. Wederom vele gewonden. Vrijdag bevatte de „Vorwarts" een teeke- ning waarop men een communist en een nat. -soc. zag afgebeeld, die elkaar te lijf wil den gaan. Juist op het critieke oogenblik echter roept een hunner: „Stop, over een half uur is het aantreden voor de gecombineerde actie in Pruisen. Daarmede werd de toestand niet onaardig geschetst: hoewel de heeren zich gereed ma ken om op 9 Augustus gezamenlijk op te trekken bij het referendum inzake den Prui- sischen Landdag, gaat er bijna geen avond of nacht voorbij, dat de a.s. wapenbroeders elkaar niet afrossen, vaak met zeer bloedige gevolgen. Zoo wordt thans door V.D. uit Keulen gemeld, dat het daar Vrijdagavond weer tot een hevige vechtpartij is gekomen tusschen Nazi's en comm., waarbij niet min der dan 15 personen gewond werden. Het meubilair van een vergaderzaal waar de botsing plaats had, werd kort en klein ge- slagen. De politie moest de zaal met geweld ont ruimen. AUTO LEEGGEPLUNDERD. Door struikroovers onderweg overvallen. Zaterdag is een van Dresden naar Gei- sing-Alkenberg rijdende personenauto in de heide door eenige mannen, die den weg had den versperd door er een wagen dwars over heen te zetten, overvallen en leeggeplunderd. 21.000 Mark als buit. Uit nadere berichten blijkt, dat de geplun derde auto een postauto was. In de nabijheid van Carsdorf stond mid den op den weg, toen de postauto aan kwam, een particuliere auto, zoodat de eer ste moest stoppen. Plotseling kwamen uit den boschrand twee gemaskerde mannen te voorschijn, die hun revolvers op den chauf feur richtten en dezen bevalen, het contact sleuteltje van den wagen te overhandigen, terwijl inmiddels een derde struikroover het slot van de achterdeur openbrak. De roovers maakten 21.000 M.. welke voor uitbetaling van gelden te Dippoldiswalde bestemd wa ren, buit. Tenslotte tuften zij met de gewone auto weg. ZIGEUNER DOODGESLAGEN. Om 18 kronen! In de gemeente Soeroeg (Tsjecho-Slowa- kije) in de nabijheid van Presburg werd een 17-jarige zigeuner Joni, die betrapt was bij het stelen van een beurs met 18 Kronen, door de bevolking van het dorp gelyncht. Hij werd met handen en voeten aan een boom gebon den en zoolang geslagen tot hij geen teeken van leven meer gaf. Het slachtoffer werd toen aan zijn lot overgelaten en naderhand door de gendramerie naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij twee dagen later aan de gevolgen van zijn verwondingen is overle den. Een aantal personen uit het dorp is ge arresteerd. DE CHINEESCHE STALIN GEFUSILLEERD. Door verraad in handen der Chineesche autoriteiten. De Chineesche communistische Centrale deelt bijzonderheden mede omtrent het fu- silleeren van Tsjang-foea, den secretaris-ge neraal der Chineesche communistische par tij, die bekend stond als „de Chineesche Sta- lin". Sjanfoea zou op illegale wijze Sjanghai zijn binnengedrongen en in Fransche conces sie hebben gewoond. Door het verraad van drie leden der partij kon de Fransche politie Sjanfoea arresteeren, waarna hij aan de Chineesche autoriteiten werd uitgeleverd. Na een kort proces veroordeelde de Chineesche rechtbank hem ter dood. De verraders wer den naderhand door andere communisten herkend en doodgeschoten. bij de Italiaansche regeering te Rome bren gen. Van officieele zijde wordt bevestigd, dat de reis van Bruening en Curtius naar Rome is vastgesteld op de tweede helft van deze week. Woensdag of Donderdag zal de rijkskanselier van Berlijn vertrekken. AMERIKA BESTRIJDT DE BANDIETEN I Een krachtig begin. Te New-York heeft men thans eindelijk een begin gemaakt met de bestrijding der bandie ten. Vrijdag is men er mee begonnen en al dadelijk gebeurde er iets sensationeels. Een uur nadat de strijd tegen de bandieten was ingezet, schoten detectives twee „racke teers" neer, die in kritieken toestand naar het hospitaal werden overgebracht. Scacchio, een vroeger lid van Jack Dia- monds lijfgarde, is te Catskill schuldig be vonden aan het plegen van een aanslag op een chauffeur, die weigerde de bestemming van een lading appelwijn mede te deelen. Jack Diamond zelf werd de vorige week voor deze aanklacht vrijgesproken. Groote verontwaardiging bij het publiek. Het publiek te New-York is hoogst veront waardigd over het doodschieten van een vijf jarigen jongen en het wonden van vier an dere kinderen door bendeleden, die in een drukke straat uit een met groote snelheid voortjagende auto revolvers en geweren af schoten om een onbekend gebleven man te dooden, die op den rand van het trottoir liep. De pers staat volgens berichten uit New-York aan de Engelsche bladen vol met artikelen, die aan deze verontwaardiging den vrijen teugel laten, terwijl de politie energiek, doch tot nog toe niet geslaagde pogingen doet om de schuldigen op te sporen. In de stadswijk, waar zich bovenstaand drama afspeelde, is een oorlog gaande over het recht tot den verkoop van bier. Aanvan kelijk nam men aan dat de schietpartij met de campagne der smokkelaars in verband stond, die onlangs aan zeven bendeleden het leven heeft gekost. Thans neemt de politie aan, dat een geschil tusschen gokkers van de renbaan de kinderen tot dupe heeft gemaakt. De straat, die in de Italiaansche wijk ligt, was" toen de schietpartij zich afspeelde, met honderden personen bevolkt, doch zooals ge woonlijk in dergelijke gevallen, wordt nie mand bereid gevonden de politie aanwijzin gen te geven wegens vrees voor weerwraak door de bendeleden. Nader lezen wij dat een bookmaker, een zekere Big Tee Buzzone, erkend heeft dat hij het doel van de schietpartij der bendeleden is geweest. strenge critiek op de politie. De commissie-Wickersham inzake de cri minaliteit, publiceert haar rapport over de politiemacht in de Ver. Staten, waarin deze aan een scherpe critiek wordt onderworpen. Er wordt in gezegd, dat de politie, op enkele uitzonderingen na, zich laat omkoopen en onbevoegd is. In elke groote gemeente bevin den zich beruchte misdadigers, die goed be kend zijn bij de politie, doch wien de politie, onder den invloed van ontaarde politici, hun misdadig beroep laat uitoefenen. De jacht op bandieten. Bij verscheidene botsingen tusschen de po litie en bandieten werden twee bandieten ge dood en een twaalftal gewond, van wie er verscheidene ernstig aan toe zijn. BRUENING EN CURTIUS DEZE WEEK NAAR ROME. Naar te Rome verluidt, zullen Rijkskanse lier dr. Bruening en de rijksminister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius a.s. Vrij dag en Zaterdag hun aangekondigd bezoek NEET VAN KARDINAAL DOODELIJK GEVALLEN. In de omgeving van Meran (Italië) is bij het beklimmen van den Grossen Ifinger, de 23-jarige neef van den kardinaal van Wee nen, Adolf Pifl, doodelijk gevallen. Hij werd reeds eenige dagen vermist. Men heeft thans zijn lijk gevonden. SCHICHTIG PAARD VEROORZAAK! IN FRANKRIJK REEKS ONGELUKKEN. Twee bereden gendarmes die van een sur- veillancerit naar het stadje Senlis (Dept. Oise) terugkeerden, werden gisteren overval len door een hevig onweer. Het paard van een hunner werd tengevolge van den blik sem schichtig, wierp zijn berijder af en ren de voort in de richting van Senlis. In het stadje aangekomen haalde het op een men- schenmenigte in en gaf een soldaat een trap tegen het voorhoofd, waarop de ongelukkige op slag gedood werd. Het ongeluk wilde, dat op het zelfde oogenblik door het inslaan van den bliksem kortsluiting in de electrischt centrale ontstond, waardoor de stad geheel in duister werd gehuld. Het wild geworden paard sloeg blindelings om zich heen en verwondde ook een tweede soldaat levensge vaarlijk, terwijl een onderofficier en eenige kinderen zoodanige verwondingen opliepen, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Toen het licht weer opging, slaag de men er eindelijk in het paard te grijpen. WERKLOOZE DOODT VROUW 1 EN KINDEREN. Te Cassel heeft Zaterdag een sinds eek jaar werklooze koopman zijn vrouw en zijn beide kinderen van resp. 10 en 12 jaar dood geschoten, waarna hij de hand aan zich zelf sloeg. De man heeft gehandeld uit wanhoop om zijn moeilijke omstandigheden. DOOR DE TREIN ONTHOOFD. Vrijdagavond is in een trein tusschen ObeK wesel en St. Goar een vreeselijk ongeluk ge beurd. Een werkmeester uit Krefeld, die met vrouw en kind met vacantie ging, leunde kort voor St. Goar uit het venster. Hij schijnt daarbij niet gehoord te hebben, dat van den anderen kant een personentrein naderde. Plotseling viel hij levenloos en onthoofd in de coupe. De windbeschermingsruit van der trein had den ongelukkige onthoofd. MUITERIJ OP EEN DUITSCH STOOMSCHIP. Chineesche stokers slaan aait het muiten. Van de zijde der Bremer politie wordt me degedeeld, dat Zaterdagavond aan boord van het voor Oost-Azië bestemde s.s. „Pfalz", welk schip zich in de haven van Bremen be vond, muiterij is ontstaan onder de Chinee sche stokers, die een verschil van meening hadden met den lsten officier. Ten slotte weigerde 25 chineesche stokers het werk voort te zetten. Zij wierpen met steenen naar den lsten officier en sloegen dezen ten slotte neer, toen hij uit noodweer zijn revol- ver wilde trekken. Het Duitsche scheepsper: soneel stond machteloos tegenover de meer derheid der Chineezen en tenslotte werd een uberfall-commando gealarmeerd, dat de ordr herstelde en eenige chineezen arresteerde. ERNSTIGE VERKEERS- ONGELUKKEN TE DORTMUND. Zondag zijn bij een wegkruising in Dort- mund twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen, waarbij de zes inzittenden van de eene, zoomede de vijf inzittenden van de tweede wagen deels zwaar werden ge wond. Een der gewonden verkeert in levens gevaar. Voorts heeft een ernstig ongeluk plaats gehad doordat een chauffeur bij het uitwij ken het stuur kwijt raakte en met groote snelheid tegen een boom opreed, waarbij de wagen tot puin ging. De bestuurder en de vijf inzittenden werden zwaar gewond. Voorts is een motorrijder door een auto aangereden, waarbij hij en de duonassagier zwaar werden gewond.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1