fBitutetdand £uchtoaact r^eóVÏ verkeersongevallen DE OOLIJKE Ol de huurdersstaking te rotterdam. een bruggen-kwestie. de geruchtmakende installatierede De heer van der Schaaf bedoelai BRANDEN. Een dosti Poster'» Maagptllen 's avonds bi) het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f0.65 per flacon. dat de leerlingen, hoewel niet tot oordeelen bevoegd, hier de kwestie beter en juister bezien dan hun leeraren, en ik meen er goed aan te doen hier op eens in 't openbaar te wijzen. Mijnheer de Redacteur, hier aan de kweek school bestaat gelegenheid voor jongens en meisjes van andere onderwijsinrichtingen, om direct tot de tweede klasse toegelaten te worden- Het is begrijpelijk, dat directeur en leeraren deze jongelieden gaarne aan hun onderwijsinrichting verbonden zien, daar deze jongens en meisjes reeds een goede an dere opleiding achter den rug hebben en op deze manier het peil der leerlingen moet rijzen, hetgeen natuurlijk den roep. der Alk- maarsche Kweekschool ten goede komt, en den directeur en leeraren niet minder. Nu wil het geval, dat dit jaar voor de tweede klas veel animo bestaat van den kant der H- B. S.-ers. Als ik mij niet vergis, zijn zes leerlingen der H. B. S. toegelaten tot de tweede klas van de kweek. Door de uit alles blijkende voorkeur voor H- B. S.-ers (een compliment voor deze onderwijsinrichting!) m oeten nu dit jaar, door plaatsgebrek enz., meer leerlingen in de eerste klas van de kweek blijven zitten dan anders het geval is Deze eigenaardige voorkeur van directeur en leeraren voor leerlingen van andere onder wijsinrichtingen boven die van hun eigen school, werpt een vreemd licht op het ver trouwen in hun eigen opleiding. Het gevolg van de aanneming der nieuwe leerlingen is nu, dat leerlingen der eerste klas met goede rapporten, de geheel onver wachte mededeeling kregen, dat zij dit jaar niet bevorderd konden worden. Is het won der, dat deze jongens en meisjes zich een beetje achteruit gesteld voelen? Er zijn er onder het 8-tal, dat dit jaar noodzakelijk moest blijven zitten, die nimmer eens een waarschuwend woord van hun leeraren heb ben ontvangen, om wat beter aan te pakken. Hun rapporten waren steeds goed. Achten en negens prijkten er op, en hun ouders leefden in den stelligen waan, dat hun kinderen zouden overgaan. En als een donderslag uit helderen hemel komt daar plotseling zonder de minste waarschuwing vooraf de tijding: ,,Ge zijt niet bevorderd". De zaak wordt nog ietwat vreemder, wanneer men hoort, dat aan deze minder vroolijke mededeeling wordt toegevoegd, dat de directeur wel gaarne spoedig bericht had, of de zitten blijvénde leerling nu evengoed het onderwijs aan de kweekschool zal blijven volgen of er af gaat. Deze spoed, om dit vooral toch spoedig te weten, vindt alweer zijn oorzaak in het feit, dat voor de eventueel ooen te vallen plaat sen dan nog meer H. B. S.-ers kunnen wor den toegelaten. Bestaat er dan aan de kweek school heelemaal niets van een band tusschen leeraar en leerling? Is zoon handelwijze van directeur en leeraren tegenover den leer ling niet op z'n zachtst uitgedrukt wat on- ikiesch? En kan zooiets wel bevorderlijk wer ken aan een goede verstandhouding tusschen leeraar en leerling, een verstandhouding, die juist door directeur en leeraren van de „Kweek" zoo hoogelijk wordt geroemd en van welken kant men zich juist zoo gaarne smalend uitlaat over de verhouding op an dere onderwijsinrichtingen, b.v. de H. B. S? Mijnheer de Redacteur; reeds te veel heb ik van Uw gastvrijheid gevergd. Ik hoop van harte, dat iets dergelijks op onze nooit volprezen Rijkskweekschool nimmer meer zal voorvallen, en dat de directeur en leeraren zich wel willen herinneren, dat er in deze samenleving toch nog altijd zooiets bestaat dat men goede verstandhouding sn beleefde, billijke behan deling noemt! Met dank voor de plaatsing, X. DE VLUCHT VAN AMY De jeugdige Engelsche vliegster Amy J sm,, die Dinsdag j 1 van liet ''jrfÖ ne in Kent is gestart yoo,een naar Tokio, is gisteren Je Irko^km aioer aangekomen, om daar hedenm B vlucht voort te zetten. De aan den burgemeester gevraagde be middeling in het conflict tusschen ^huis eigenaar Kopmels en de stakende huu hi de Tuindersstraat te Rotterdam is van de hand gewezen. De correspondent van het Hbld. te Deventer Reeds geruimen tijd was. ,sPrak® dat een der bruggen, de Dijkhuizerbrug, lig- gend te Epe over het Apeldoornsche Kanaal, weggenomen zou worden. Belanghebbend uit de omgeving stelden pogingen m he werk bij het gemeentebestuur en bi] het pro vinciaal bestuur (de brug en het kanaal zijn van de provincie Gelderland) om te vooiko- m<_n, dat aan de plannen uitvoerig zal wor den gegeven. B. en W. van Epe hebben in het belang van de landbouwende bevolking in de buurt voor het behoud van de brug gepleit. Met verbazing werd gisteren waargeno men, dat de Dijkhuizerbrug door ambtenaren van den Prov. Waterstaat werd weggeno men, waardoor het vooral in dezen tijd drukke verkeer plotseling was gestremd. Er was te voren geen enkele aanschrijving bij de gemeente van het wegbreken gedaan. Door de plotseling ooheffing van de brug is een benarde toestand geschapen, vooral voor de boeren, die over de brug verbinding moeten onderhouden met hun land aan de andere bij de van het kanaal. Zij moeten een omweg maken om bij hun vee te komen van een uur gaans. Ook het melkrijden naar de fabrieken en de postbestellingen ondervinden hetzelfde oponthoud. Onmiddellijk heeft het gemeentebestuur gisteren gedaan wat het kon in het belang van de gedupeerden. De brug bestaat reeds honderd'jaar en zou vernieuwd moeten wor den, omdat het kanaal ter plaatse verbreed is. Gisteren heeft het Tweede Kamerlid Snoeck Henkemans ter plaatse bij de weggebroken brug een bezoek gebracht. De boerenbevol king uit de streek heeft ook het Tweede Ka merlid Van Rappard voorzitter van de Gel- dersch-Overijselsche Mij. van Landbouw, met het gebeurde in kennis gesteld. HOTELDIEVEN. Te Maastricht is Vrijdagavond in een hotel aan de Markt ontvreemd een kistje van den eigenaar, bevattende 80 en nog 220 ujt een koffer, toebehoorend aan een gast, een student uit Deventer. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De P.H.-A.F.S. te Amsterdam aangekomen. De P.H.-A.F.S., gezagvoerder Hondong, tweede bestuurder Bot en mecanicien De Jong, is Zaterdagmiddag, na te ongeveer twaalf uur uit Weenen vertrokken te zijn, vlot op Schiphol geland. Als passagier be vond zich aan boord de heer Lugt, die de reis van Batavia (waar het toestel 24 Juli vertrok) heeft meegemaakt. Behouden in Indië aangeko men. De P.H.-A.G.R. is Zaterdag te 7.35 uur uit Palembang vertrokken en te 10.37 uur te Batavia aangekomen. Te 11.22 vertrok het toestel naar Bandoeng, waar het te 12.06 uur arriveerde. DE VLUCHT VAN HERNDOEN EN PAXGBORN. De wereldvliegers Herndorn en Pangborn, <Jp weg naar Irkoetsk hebben bij Jiettegari (230 K.M. van Kustannaisk) na den Oeral en de Russisch-Siberische grens overgevlogen te hebben, een noodlanding moeten uitvoeren. DUITSCHE LUCHTBALLON BIJ VEENENDAAL GELAND. Oistenniddag om half drie daalde op een veld te De Haar bij Veenendaal een luchtbal- i^n'u lng had zonder ongelukken plaats. J->e ballon was des morgens om 10 uur te Dortmund opgestegen. Ballonvaarder was de her Dieckmann, meevarenden waren de hee- ren Haack en Stütz en mevr. Stütz, allen uit Dortmund. Het gezelschap heeft haar intrek genomen in hotel „Roskam" te Veenendaal. De ballon is ingepakt en op een wagen naar het station overgebracht. Gisteravond nog zouden de buitenlanders naar Duitschland terugkeeren. IN HET RUIM GEWORPEN. Op het bureau van de Rotterdamsche rivierpolitie zijn een 24- en een 50-jarige zee man in bewaring gesteld, die aan boord van het in de Rijnhaven liggende Duitsche stoomschip „Westfalen" naar aanleiding van een meeningsverschil over een geldkwestie een 47-jarigen collega, Afkomstig uit Keulen, in een zeven meter diep ruim hebben gewor pen. De man is met een gebroken rechterdij been, inwendige kneuzingen en een gebroken halswervel in het ziekenhuis aan den Cool singel opgenomen. SPIRITUSTOESTEL ONTPLOFT. Een ge v Gig van vulling, terwijl het neg gloeiend was. Op het gemeentelijk kampeerterrein in de Zuidduinen te Katwijk aan Zee was Zaterdag een medisch student uit Utrecht bezig op een spiritus-kooktoestel eten te bereiden. Daar het toestel uitgegaan was trachtte hij het, terwijl he nog gloeiend was, met spiritus te vullen. Hierbij sprong 't toestel echter uit elkaar en werd de student aan het gezicht gewond. Na verbonden te zijn is hij per auto naar Utrecht vervoerd. DE STAKING IN DRENTE EN OOST-GRONINGEN. Nog geen oplossing Onder leiding van den rijksbemiddelaar, den heer Westerdijk, is Zaterdagmiddag in het gemeentehuis te Assen opnieuw een be spreking gehouden tusschen de landbouwers en de arbeidersorganisaties, die betrokken zijn bij het landbouwconflict in Drente en Oost- Groningen. De bespreking heeft ook nu nog niet tot oplossing van het loonconflict geleid. Aangezien in de verschillende dorpen de loonregelingen uiteenloopend zijn, is beslo ten, dat deze in het begin der volgende week in elke streek afzonderlijk onder het oog zullen worden gezien. Daartoe aangezocht zal de heer Westerdijk dan met betrokkenen vergaderen te Ter Apel, Emmercompascum, Erica, Gasselternijeveen, Drouwenermond, Nieuw Duinen en Musselkanaal. DOOR ZIJN SCHOENEN VERRADEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd ingebroken bij een landbouwer in de buurtschap Emmen, gemeente Dalfsen. Het doel was een zoo goed als nieuw motorrijwiel. Een jongen, die op den hooizolder sliep, werd door het gerucht wakker en kwam naar beneden, waarop de dader op de vlucht sloe° met achterlating van een schoen. Dienzelfden nacht ontdekte een politie agent in de Diezerstraat te Zwolle een man die met een schoen onder zijn arm op zijn kousen door de straten wantelde. De man li- weerde aan pijnlijke voeten te lijden en daar om zijn schoenen te hebben uitgetrokken Op de vraag, hoe hij dan aan één schoen kwam antwoordde hij, dat hij den anderen had wee- gegooid. Door vergelijking van de beide schoenen had men den dader, een knecht van den landbouwer, spoedig te pakken. Hij be- kende. f J DE KOLONIALE TENTOONSTELLING Een gift van de koningin voor het nieuwe paviljoen. De koningin heeft een aanzienlijk bedrao ter beschikking gesteld van het comité voo? den wederopbouw van het Nederlandsch paviljoen op het terrein van de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Vincennes. geen beleediging. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering van Franekeraaeel heeft de heer Van dei Schaaf, die zooals men weet ongeveer een maand geleden de aandacht tot zien heeft getrokken door zijn zeer openhartige, doch allesbehalve hartelijke installatierede jegens den nieuwen burgemeester, een verkla ring afgelegd, waarin hij o.m. zeide, dat na zijn installatierede gebleken is dat verschil lende personen meenen, dat hij tegen den burgemeester een haat heeft of tenminste haat gekoesterd heeft, of de bedoeling heeft gehad hem te beleedigen. Niets is minder waar. En wanneer ik scherp geweest ben, zeide spr., dan was dit om de zaak en niet om de person van den burgemeester. Dit ter verklaring en om misverstand te voorkomen. De voorzitter stelde na het afleggen van deze verklaring voor met de gewone werk zaamheden te beginnen, waartegen de heer Sj. Bruisma bezwaar maakte. De heer Sj. Bruinsma zeide eendeels ver blijd te zijn, dat de heer Van der Schaaf met deze verklaring is gekomen. Z-i. is dat de eerste stap in de goede richting, maar vol doende acht hij die verklaring niet. Door de installatierede is het vertrouwen tusschen den heer Van der Schaaf en de andere raadsleden verbroken en om die fout te herstellen behoort de heer Van der Schaaf zich te excuseeren tegenover den burgemeester, de regeering, het gemeentebestuur en het secretarieperso- neel van Barradeel en de vrijzinnigen van Franekeradeel. Het is toch duidelijk gebleken, dat de heer Van der Schaaf niet namens de vrijzinnigen heeft gesproken en spr. zou gaarne zien, dat in een volgende vergadering ae heer Van der Schaaf verder kon gaan en zich geheel kon rehabiliteeren. De heer Van der Schaaf achtte zich niet verplicht den heer Bruisma te antwoorden. STATIONSKRUIERS IN STAKING. Aan het Centraal Station te Amsterdam is Zaterdag een staking uitgebroken onder de kruiers in dienst van de fa. Ambrosius, die de kruierij van het station heeft gepacht. De kruiers verdienen een dagloon van 4.04, hetzelfde als de kruiers, die in direc- ten dienst zijn van de spoorwegen. Nu in verband met de zomerdrukte en het groote vervoer van rijwielen e.d. veel werk te doen valt, eischen de kruiers een loonsverhooging tot 5 per dag en een betaling van overuren met 60 ets. per uur (tot dusverre was dit 40 ets. per uur), terwijl voor den Zondag een loon van 6 wordt geëischt. DE TARWE WET. Vragen van den heer Kersten. De heer Kersten, lid van de Tweede Ka mer, heeft zich met de volgende vragen tot den minister van binsenlandsche zaken en landbouw gewend: Is het den minister bekend, dat met name in Zeeland graanhandelaren weigeren door hen gekochte tarwe te aanvaarden, tot groot ongerief der landbouwers, die geld behoeven? Kan de minister mededeelen of deze wei gering grond vindt in de onzekerheid of de regeering deze geschatte en verkochte tarwe inderdaad afnemen zal? Is de minister bereid ten spoedigste maat regelen te treffen om alle landbowers in ge lijke rechten te doen deelen? JONGE TELEGRAMBESTELLERS. Een heele serie grieven van den heer Wijnkoop. De heer Wijnkoop, lid van de Tweede Ka mer, heeft tot den minister van Waterstak de volgende vragen gericht: Is het den minister bekend, dat aan jonge telegrambestellers, die met hun zeventiende jaar 13.92 weekloon ontvangen, en die met hun achttiende hun periodieke verhoo ging moeten ontvangen, waardoor zij 16.80 zouden verdienen, deze verhoogging niet wordt uitgekeerd? Is het den minister voorts bekend, dat het rijwiel-materiaal, dat aan deze jongens wordt verstrekt, zonder rem is, en dat daardoor vele aanrijdingen plaats vinden? Weet de minister, dat aan deze jongens on geschikte olielampen worden verstrekt in plaats van electrische, en dat bij bekeuring wegens rijden zonder licht, hetgeen dienten gevolge nogal voorkomt, de jongens de kos ten der bekeuring moeten betalen? Is de minister er van op de hoogte, dat, hoewel in 1931 het verstrekken van water dichte broekspijpen aan deze jongens hun niets kostte, zij in 1928 daarvoor 1.75, in 1929 2.75, in 1930 3.75 moesten beta len; en is de minister-bereid er voor te zor gen dat deze sommen hun worden terugge geven? 60 Acht de minister het oorbaar, dat, terwijl volgens de arbeidswet de jongens niet langer mogen werken dan tot 10 uur 's avonds, dit verbod overtreden wordt en de jongens dan werken van 's avonds zes tot 's nachts één uur, wat volgens de arbeidswet is verboden? Is de minister bekend met de werking van het zoogenaamde bonnensysteem, waardoor de jongens op fietsen zonder remmen tot steeds sneller rijden worden aangedreven, en waarbij vaak op de meest willekeurige wijze door een chef of hoofdbesteller aan deze jongens straf-overuren worden opgelegd? Wat denkt de minister van het zoogenaamd afkeuren yan jongens die nog wel voor aen militairen dienst worden goedgekeurd en welke afkeuring dan slechts tengevolge neelt, dat den jongens hun verhooging en hun vacantie wordt onthouden; en weet de minister, dat de jonge telegrambestellers door hun avondwerk nog bovendien voor hun le ven gedupeerd worden, omdat zij geen avond school kunnen bezoeken? Is de minister ten slotte bereid in deze toe standen voor jeugdige telegrambestellers in e grijjoen; en wat denkt de minister te doen, ™taeK?'8 r:r - r. HET LOONCONFLICT IN DE VEENKOLONIËN. Nadere vragen van het Kamerlid Van den Heuvel. Heuwl b^f?eaKa!?erlid-d.€ heer Van den landQrL -.il den,min,ster van binnen gesteld: volgende, nadere vragen Daar de minister uiteraard kennis heeft genomen van de reeds uitgebroken en nog deinende loonconflicten in de vecnkoioniak landbouwbedrijven, is 't daar den mijns ook bekend dat de voornaamste oorzaak van deze conflicten ligt in net uitblijven van he: voor den oogst 1931 toegezegde stcunvoor- St<Waar de regeering van plan is vo"stf1'®" te doen tot steun voor den oogst 1931, wii de minister met het oog op de voor den be- drijfsvrede zoo schadelijke paniekstemming in bedoelde streken, nu onverwijld, hetzij be rioeld voorstel bij de Stateu-Generaal indie nen, hetzij mededeelen de hoofdstrekking van de voorgenomen steunmaatregelen. KANO OMGESLAGEN. Een persoon verdronken Gistermiddag is in de ^rgsche Achter- plas een kano, ^arin twee jongelui zaten, omgeslagen Een van hen, de 19-jarige v. S., uit de Zaagmolenstraat te Rott"da'": kon zich aan de kano vastgrijpen en wist zoo den wal te bereiken. &e a"der*' ;J" jarige C. M. Woudenberg uit de Verbraak straat te Rotterdam, poogde naar den wal te zwemmen, doch na enkele slagen verd^"n hij in de diepte. Omstanders schoten onmid dellijk met bootjes te hulp en wisten hem na 5 minuten op te halen. Gedurende een uur heeft men daarop getracht door kunstmatige ademhaling, de levensgeesten weder op te wekken, doch tevergeefs. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag is in de Waalhaven te Rot terdam de 21-jarige Belgische schippers knecht L. Avemaat van het sleepschip „An- ton" dat in die haven aan paal B- gemeerd lag, bij het zwemmen verdronken. Zijn lijk werd eenigen tijd later door de rivierpolitie "opgehaald. COMMUNISTENMEETING. Op het terrein van het voormalig Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam werd Zaterdag een meeting gehouden door de communisti sche Partij Holland naar aanleiding van den verjaardag van het uitbreken van den oor log. Een paar honderd menschen hadden ge volg gegeven aan den oproep. Op deze mee ting werd betoogd vóór de ontwapening, te gen de politieterreur en nog eenige andere zaken. Ook werd op deze meeting een borst beeld van Lenin, gemaakt door Hilde Krop namens de C.P.H. door den heer Seegers overgedragen aan de redactie van de Tribu ne. Het borstbeeld zal geplaatst worden in het gebouw van het blad. Na de meeting werd een demonstratie ge houden. Op het Frederiksplein werd de stoet opgesteld. Er zou een wagen met opschriften meegevoerd worden. Door de politie werd dit laatste verboden. Toen men weigerde den wagen te verwijderen, heeft de politie met geweld er beslag op gelegd. Een oogenblik vielen harde klappen. Daarna is de stoet langzaam naar de Elandsgracht gewandeld. Hier was er niet veel meer over, want de meeste meetinggangers hadden zich naar den grooten brand aan de Kostverlorenvaart ge spoed, die op dat oogenblik juist was uitge broken. drongen door tot vlak bij de vlammen*» richtten stralen op liet vuur, dat iwt bhu,tn water tot stoom maakte. lus<di- Aan de zijde van de Tweede Huizo Grootstraat echter was de hitte zóó „J dat daar zelfs de brandwachts niet kond passeeren aen en De schutting aan de overzijde van a straat, welke het terreinvanjiet «tadsma»? vatte omstreexs acnr uur viam door°zelfont' zijn'Tde opslagplaatsen van P. WT^jnfr vatte omstreeks acht uur vlam door zelfol' brandinge als gevolg van de hitte van 1 teerlaag, welke de schutting bedekt. Qe Vier houtbewerkingsinrichtingen te Amsterdam, door een feilen brand verwoest. Vermoedelijke oorzaak: kinderspel. In Amsterdam West, en wel in den hoek tusschen de Kostverlorenvaart, de Tweede Hugo de Grootstraat, de Gilles van Leden berchstraat en den z.g. Achterweg, zijn Za terdagavond vier houtbewerkingsplaatsen vrijwel geheel vernield. Tegen half acht werd de brandweer ge waarschuwd. De brandmeester zag al dade lijk dat het ernst was en seinde „midden- brand", waarop versterking kwam en toen deze verscheen sloegen de vlammen fel uit en werd „groote brand" gealmeerd. De brand was begonnen in het pand Gilles van Ledenberchstraat 126, in de loonzagerij en -schaverij van den heer Haverman, firma Van Nahuys en Co. Het gebouw was van hout en grootendeels met timmerhout gevuld. Daarnaast lag een houten loods, die voor houtopslag diende, van de firma F. Vermeu len en Zoon, makelaars en aannemers; daar naast was een meubelfabriekje van de heer Koldijk en ten slotte was er, op den hoek van de Gilles van Ledenberchstraat en de Twee de Hugo de Grootstraat, het groote complex van houten gebouwen der N.V. Ned. Turn- artikelen- en Schoolwerktuigenfabriek direc teur de heer C. J. Peters. Een kwartier na de ontdekking van den brand stonden al deze perceelen reeds in lich ter laaie. De heele massa vormde een geweldige vuurzee, die zoo'n groote hitte verspreidde, dat het publiek op verren afstand moest blij ven. De brandwachts trotseerden de hitte, Gelukkig begon nu weldra de felheid Va« den brand te verminderen en werd het lijk voor de brandweer aan den kant van V Eerste Hugo de Grootstraat met volle krartf te werken. Te halfnegen was het gevaar voor uithw ding bezworen. Van de vier houtbewerking inrichtingen is zoo goed als niets meer L een ruïne over. De directeur van de NV N.V. Turnartikelen en School werktuigen!» briek deelde mede, dat zijn heele complex niet was verzekerd. Elf jaar lang had hij een verzekering gehad, maar de premie was daar in een houten gebouw het brandgevaar groot is hoog. Wegens bezuiniging had hij de verzekering opgezegd^ Hij had een groote leverantie schoolmeubelen aan de ge, meente Amsterdam moeten doen. De meubt- len waren voltooid en stonden voor verzen, ding gereed. Zij zijn geheel door het vuur verteerd. De schade, die deze fabriek door den brand heeft, loopt ver in de duizenden. De anaere bedrijven zijn verzekerd. De vermoedelijke oorzaak Omtrent de oorzaak van den brand heeii men geen zekerheid. Waarschijnlijk zijn ech ter spelende jongens de onbewuste schuldi gen. Het is nl. gebleken, dat vier nog onbe kende jongens een vuurtje hadden gestookt in een handkar met krullen, welke Hond in het pad tusschen de smederij en de loonzage rij aer firma Nahuys. Zij hebben de kar met den brandenden inhoud een eindje versleept en zijn weggeloopen. Waarschijnlijk hebben de brandende krul len d'.u boi :tn wand van de loo'izagttij aan- getast Fabrieksbrand te Heeze. Schade ongeveer 10 mille. Omstreeks arie uur Zaterdagmiddag ont stond brand in een opslagplaats gelegen bij de N.V. Stoombandfabriek Van Engelen en Evers te Heeze (N -B.). Door het snel op treden van de dorpsbrandweer, bijgestaan door een der directeuren, den heer Evers, slaagde men er in, de fabriek voor brand te vrijwaren. De opslagplaats is totaal afge- brand. De daarin opgeslagen poetskatoen, verfstoffen en chemicaliën zijn verloren ge gaan. In de nabij gelegen afdeelingen van de fabriek werd aanmerkelijke waterschade ge leden. Het bedrijf zal echter normaal kun- nen worden voortgezet. De aangerichte scha de, die ongeveer 10.000 beloopt, wordt dooi verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is vermoedelijk broeiing. Oude man verbrand. Te Wehl (Gld.) heeft Zaterdagmiddag een zware brand gewoed, die een menschenlevefl heeft gekost. Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting stond de boerderij van den land bouwer Baars in eenige oogenblikken in lich te laaie. De zoon en de vader waren op den zolder aan het werk. De zoon wist zich te redden door van den zolder te springen, maar de 72-jarige J. Baars was daartoe niet meer in staat. Hij kwam in de vlammen om. Het verkoolde lijk is later gevonden en naar het kerkhof overgebracht. Hooibroei. Veertig varkens omge- gekomen. Hedenmorgen brak brand uit in de groote boerderij, bewoond door de landbouwer D. Cloppenburg te Woudijk onder Kollum (Fr). De boerenbehuizing met bijgebouwen brand de geheel af. Alleen de voorbehuizing kon met moeite worden behouden. Van de 300 aanwezige varkens kwamen ongeveer 40 in de vlammen om. De oorzaak van den brafl^ is hooibrcei. Overreden en zwaar gewon» Hedenmorgen omstreeks half 5 is de b<* renarbeider C. Bontenbal, toen hij met zijt fiets het erf van den landbouwer J. van dei Wel te Zevenhuizen opreed, door den aut van den vrachtrijder D. Smidt, die bij dei landbouwer varkens kwam halen, overreden De man werd zwaar inwendig gekneusd. Hj is per ziekenauto naar Rotterdam gebracht, naar waarnemingen, verricht in den morgen Onvoorzichtig overgestoken Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur reed de auto van den heer Versteegen uit Arnhem op den Velperweg in de richting Velp. 8o. Lachend gaan ze verder en lan komen ze aan een groote tent waar een haai laat zien wat een ij'zeren maak hij toch wel heeft. Alles slokt het monster op, groote kogels van lood, oude scheeps- aakers, stukken hout De broertjes vinden het wh blijven e" n z» wel wat griezelig en toch b!iix' maar geboeid naar den haai staain ken. Hij heeft zoo'n eigenaardig lachje liggen op zijn smal en 4| visschengezicht, dat de Oestertje wilden ze eigenlijk liever weg, z crnefl maar groot houden en zich v0°.fl\oof' om te blijven tot het einde van stelling.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6