DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A 'DmdiiksdiOiWÜdd ^Buitenland Dll'SDAG 4 AUGUSTUS 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. E"sclan,i Uit Ausling aan de grens tusschen Zuid- Slavië eg Corintië wordt gemeld, dat gister Hoofdstuk één. Hoofdstuk twee. Hoofdstuk drie. Er ziin geen vaste regel». ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. «U. |81 Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat utt 2 bladen. HET FRANSCH-AMERIKAANSCHE CREDIET AAN ENGELAND. Een leening van 50 millioen pond sterling. De beteekenis van dit crediet. Zooals men reeds gelezen kan hebben, is er een overeenkomst tot stand gekomen tus schen de Bank van Frankrijk en de Federale Reservebanken eenerzijds en de Bank van Engeland anderzijds, krachtens welke over eenkomst de Bank van Frankrijk en de Fede rale Reservebanken elk 25.000.000 pond ster ling aan Engeland zullen geven. Deze overeenkomst heeft reeds veel com mentaar ontlokt, zooals men de vorige week in onze krant heeft kunnen lezen, maar des ondanks is het accoord toch gesloten, natuur lijk onder verschillende voorwaarden. Zoo weet de „Information" te vertellen, dat het Parijsche contract identiek is met het New- Yorksche. Engeland betaalt aan beide 3.375 interest plus bankcommissie, die ook iden tiek is. Daar de Bank van Frankrijk zich voor niet langer dan drie maanden binden kan krachtens statuten, geldt het contract voor dat tijdsverloop, doch natuurlijk heeft de Fransche Bank hernieuwing in uitzicht gesteld. Het beginsel van handhaving van den gouden standaard is hiermede gered, concludeert de „Information" Kindersley verklaarde nog aan dit blad, dat thans ge lukkig een einde gekomen is aan de hevige goudverplaatsingen, die het vertrouwen on dermijnen en ongerief schiepen voor de afge vende zowel als ontvangende landen. Tot terugkeer van den voorspoed in de wereld is nu nog noodzakelijk een duurzame en goede verhouding tusschen Frankrijk en Duitsch- land, besloot Kindersley zijn verklaring Fi- nancieele kringen te Parijs gelooven, dat een verlaging van het Engelsch bankdisconto niet meer veraf is. De eenige wanklank in de Fransche pers geeft de Liberté, die beweert dat Engeland niet meer ver van inflatie af is. Inzake het crediet heeft Moreau, de direc teur van de Bank van Frankrijk een nadere verklaring afgelegd, waarin hij o.a zeide, dat hierin een voorbeeld gevonden moet wor den voor den geest van innige samenwerking tusschen de banken. Moreau hoopt, dat, dit feit voor het scheppen van het in dezen on- rustigen tijd noodzakelijke vertrouwen zal bij- dragen. De Federal Reservebank van New York heeft de Bank van Engeland een gelij ke hulp gebracht als wij en wel in het nauw ste contact met ons De voorwaarden van het New Yorksche crediet zijn geheel er, al in overeenstemming met het door ons geschon kene. De „Evening News" schrijft, dat het cre- u 1Hj Londensche kringen wordt be schouwd als een der belangrijkste maatrege len van samenwerking onder de banken na den oorlog. Men behoeft thans niet te vree zen, dat nog meer goud uit Engeland zal ai vloeien. De „Star schrijft, dat het crediet van 50 millioen ongeveer overeenstemt met het bedrag der middelen, dat uit Londen ont trokken is. Hierdoor wordt het mogelijk ge maakt de Engelsche credieten in Duitschland te laten. De „Daily Herald" schrijft, dat in geen enkel opzicht de bedoeling bestaat, het crediet zonder meer te gebruiken voor verdere voor schotten aan Duitsehland. Wanneer zulks ge schiedde zou dit beteekenen, dat Fransch en Amerikaansch geld via Engeland direct naat Duitschland zou gaan, wat hier op neer zou komen, dat Engeland een soort garantie zou geven, voor de stabiliteit van de Duitsche va luta, wat men van Londen natuurlijk niet kan verwachten. Het crediet wordt in Wallstreet goedge keurd als strekkende om de volledige koop kracht van het pond te vrijwaren op het oogenblik, waarop gewoonlijk de grootste graan- en katoenaankoopen in de Vereenigde Staten plaats hebben, hetgeen er toe bij draagt om het dringende probleem op te los sen van de graan- en katoenoverschotten in de V. S. A'0.'1* de krachtige maatregelen om de °afvin - van ingeland getroffen, te1 and te v^rtg Van llet gouc* naar het vas- cSt fn dÏÏ^6" en moent dat het nieuwe hev£"h s'crii".? e™inï van het even welk frediet ka„ v»k,L^tl de V sennvpreJ0ng/If/an?'"£en beschikken Frankriit n ooaI! 9 ""Hmen dollar goud, Engeland r itv? millioen en de Bank van tofaal vifn l^OOO mdl'ioen.11 Van W ONLUSTEN IN ZUID-AFRIKA. Een veete tusschen twee stam men. In Natal zijn wederom onlusten uitgebro ken tusschen de stammen. Verscheidene dui zenden inlanders namen aan bloedige gevech- ten deel, waarbij naar men gelooft velen den dood vonden. De onlusten zijn uitgelokt door haat, be staande tusschen de volgelingen van „Ge- ba", president voor het hoofdschap in het district Misinga, in het graafschap Weenen, en de volgelingen van Moezankijeza, het wet tig hoofd. Troepen zijn naar de plaats der onlusten gezonden, terwijl militaire vliegmachines hun medewerking zullen verkenen bij het onder drukken van de onlusten. Nader wordt gemeld dat Zondag 700 in landers zich op hun tegenstanders in hun kraal strotten. De vrouwen en kinderen, die door schrik en ontsteltenis werden bevangen, vluchtten naar de heuvels. De aanval werd met verlies van acht man aan dooden afge slagen. Gistermorgen bij het aanbreken van den dag deden 2000 inlanders opnieuw een aanval, doch zij werden geheel in de pan ge hakt. Gierende horden joegen de aanvallers mijlen ver over het land voort. ONRUST IN BIRMA. Staat van beleg afgekondigd. Uit Simla wordt gemeld, dat na de maan denlange actie tot onderdruking van de op standige beweging is Birma de onderkoning zich thans genoodzaakt heeft gezien, den staat van beleg af te kondigen en de locale regeering bij verordening verstrekkende be voegdheden te geven. Reeds geruimen tijd heeft men den maatregel overwogen, doch de klimatologische en georgrafische om standigheden maakten gedurende den moes son elke militaire operatie onmogelijk. Opstandelingenleider gevangen genomen. Officieel wordt de gevangenneming onder den naam Oenjana bekend gemaakt van den raadselachtige leider van den opstand in de Sjanstaten .die naar men van andere zijde zegt zou hebben erkend Saiasan te zijn, de leider van den opstand in Tharrawaddy. HUGENBERG BIJ HINDENBURG. Toenadering rijksregeering en D.-nationale partij? De W-correspondent van het Hbld. te Berlijn meldt: Na de opwindingen van den laatsten tijd heeft het rijkskabinet zich weer voor de eerste maal sedert weken eenige rust gegund. Za terdagmiddag hebben de rijkskanselier en de meeste leden van het kabinet Berlijn verlaten om hun weekend ergens buiten door te bren gen. Ook rijkspresident von Hindenburg heeft den Zondag niet in Berlijn doorgebracht, maar in zijn idyllisch gelegen jachthuis aan het meer van Werbellin. Kort voor zijn vertrek derwaarts ontving hij Zaterdagmiddag dr. Hugenberg, den leider van de Duitsch-nationale partij, die een langdurig onderhoud met hem had. Wat h:t onderwerp van dit gesprek tusschen Hugen- berg en Hindenburg is geweest, is niet be kend geworden Noch van officieele noch van Duitsch-nationale zijde was men bereid daar omtrent iets los te laten en men is dus aan gewezen op mededeelingen van het eenige blad, dat dienaangaande in zijn Zondag ochtend-uitgave iets wist te vertellen, n.i. de „Deutsche Ailg. Z.". die door haaf goede relaties met de groote industrie veelal over betrouwbare informaties uit de onmiddellijke omgeving van Hugenberg beschikt. Mocht het blad dus ook ditmaal goed zijn ingelicht, dan zou de audiëntie van Hugen berg bij Hindenburg ten doel hebben gehad de klove tusschen het rijkskabinet en de Duitsch-nationalen zoo al niet te overbruggen dan toch aanmerkelijk smaller te maken. „In politieke kringen, aldus de „Deutsche Allg. Z spreekt men reeds secb'rt eenigen tijd van een voornemen van Hugenberg om on derhandelingen met lijkskanselier dr. Brii- ning te openen. Een bespreking tusschen dr. Brüning en dr. Hugenberg heeft tot das ver nog niet plaats gehad, maar klaarblijkelijk diende de door Hugenberg aangevraagde audiëntie bij den rijkspresident de voorbe reiding van deze bespreking. Het doel van deze bespreking zou naar de meening v welingelichte kringen zijn het den Duitócn- nationalen mogelijk temaken nai d n stemming in Pruisen den afstand zich en de tegenwoordige regeering te ver kI'oThalf-socialistische „Montag borgen leest hieruit, dat de r.jkspresident er naar «treeft na het plebisciet in I -uisen ue Duitsch-nationalen in het kabinet Bruning l d°VolgenseTn andere lezing echter zou Hu- rrpnhprcr plleen beproefd hebben den rijks- K*St Je zelf een landgoed .in Oost- Pruisen heeft te winnen voor zijn mora toriumplannen voor den Oost-Duitschen landbouw. Inmiddels is overal in Pruisen de propa gandacampagne voor het plebisciet, dat as. Zondag zal plaats hebben, met vergaderin gen, optochten, rijwielcorso's enz. begonnen en al dadelijk hebben er in verschillende dee- len des lands bloedige botsingen plaats ge had tusschen de nationaal-socialisten en de communisten, die n.b. in dezen strijd tegen de tegenwoordige Pruisische regeering bond- genooten zijn, daar beide voor het plebisciet ageeren. In Leipzig werd een nationaal- socialist door een rooden frontsoldaat levens gevaarlijk gewond en ook van elders komen berichten over bloedige botsingen en inci denten. Het begin van de propaganda campagne is dus al dadelijk raak geweest en het staat te voorzien, dat het hierbij niet zal blijven. DE ZIEKTE VAN EDISON. Meneer loopt al weer in den tuin. In den toestand van den 84-jarigen Tho mas Alva Edison, die Zaterdag j.1. een in storting heeft gehad, is wederom een groote verbetering ingetreden. Hij mag zijn bed reeds verlaten en heeft zelfs weer een kleine wandeling om zijn huis gemaakt. POINCARE WEER GEHEEL HERSTELD. De oud-minister-president Poincaré is thans weer zoover hersteld, dat hij op 23 Augustus a.s het groote oorlogs-gedenkteeken te Mar- botte zal inwijden. Men verwacht, dat Poin caré bij deze gelegenheid een belangrijke po litieke rede zal houden. middag ook daar in het grensstation verschei dene bommen ontploften. Op aanwijzing van het ministerie van verkeer werden alel uit het buitenland komende wagens losgekoppeld en doorzocht. Bij de controle vond men 5 pak ken met springstoffen. Niettemin bleek men een aantal pakken over het hoofd te hebben gezien, welke pak ken korten tijd later explodeerden. Twee eer ste en tweede-klasse-wagens werden zwaar beschadigd. Menschenlevens zijn niet te be treuren. DE ROOFOVERVAL OP DEN DUITSCHEN POSTAUTO. Een arrestatie. De politie te Dresden is er in geslaagd den auto, die gebruikt is bij den roofoverval op dtn postauto op den straatweg van Dresden naar Dippoldiswalde, in een garage te Dres- den-Cotta op te sporen. Het onderzoek heeft uitgebracht dat een chauffeur van een vrachtauto buiten medewe ten van den eigenaar met den wagen een tocht heeft gemaakt. De chauffeur werd op gespoord en gearresteerd Hij ontkende wel is waar debet te zijn aan den overval, doch bij confrontatie van den gearresteerde met efn handelaar in benzine en twee bewoners van Wurgwitz herkenden alle drie hem als een der inzittenden van de vrachtauto. Be halve de 21.000 mark werden nog eenige brieven en stukken van waarde buitgemaakt, doch het juiste bedrag van het geroofde is nog niet bekend. ONTPLOFFING IN INTERNATIONALEN TREIN. Twee dooden, verscheiden zwaargewonden. Volgens berichten uit Belgrado werden Zondag bij het binnenrijden in het station Zimony (Semlin) in het doorgaande rijtuig Munchen—Belgrado tengevolge van een ont ploffing twee personen gedood en verscheide ne zwaar gewond. Het Joegoslavische ministerie van verkeer heeft gelast dat ter vermijding van dergelijke aanslagen in de toekomst de buitenlapdsche rijtuigen afgekoppeld en het verkeer door Joegoslavische wagens onderhouden zal wor den. Een der gewonden overleden. Van de zwaargewonden is de echtgenoote van een professor van de Universiteit van Belgrado in het ziekenhuis van Belgrado aan de bekomen verwondingen overleden. Voorts is nog een kind van 11 jaar om het leven gekomen. De indentiteit van den derden verongelukte is nog niet vastgesteld. Bijzonderheden. Ooggetuigen van den aanslag op den D- trein melden dat door de ontploffing drie wagens in brand zijn geraakt. De plegers van den aanslag hebben vermoedelijk de be doeling gehad ae van een tijdlont voorziene helsche machines in het station van Belgra do tot ontploffing te doen brengen. De politie heeft direct de toegangswegen naar Semlin en Belgrado afgezet. Alle voor bijgangers moesten zich legimiteeren. Er hadden nog geen arrestaties plaats. WEDER EEN TREINAANSLAG IN ROEMENIE VERIJDELD. Spoorbaan vernield. Naar de „Pester Zeitung" uit Boekarest verneemt is opnieuw een van communistische zijde beraamde aanslag op een spoortrein verijdeld. In Zevenburgen, in de nabijheid van Mures Targu (het vroegere Hongaar- sche Moros vasarhely) ontdekte een beambte dat over een astand van 50 M. de spoorbaan en de rails beschadigd waren. Uit het onder zoek bleek dat er een communistischeaanslag was beraamd op den trein van Boekarest. Er werd één persoon gearresteerd. In verbana met den rooden len Augustus hadden her haaldelijk aanslagen op dit traject plaats ge had. NOG MEER TREINAANSLAGEN IN SERVIE. Weer ontploffingen in een trein. MOEDIGE DAAD VAN KONING BORIS. Zes menschen het leven gered. Koning Boris, die in zijn paleis nabij Varna, aan de Zwarte Zee vertoeft, heeft dezer dagen zes menschen het leven gered. Bij het plotseling opsteken van een gewel digen storm zag hij van uit zijn paleis hoe een klein bootje met zes opvarenden in de branding groot gevaar liep te vergaan. De sportieve vorst ijlde naar de haven, waar zijn motorboot lag, en wist na een zwa- ren strijd met de hooggaande golven naast het reeds vol water geloopen bootje te komen en de zes opvarenden, o.w. eenige vrouwen, te redden. SPIONNAGESTELSEL VAN HITLER. Om de stemming te leeren kennen. De „Vorwarts deelt mede van betrouw bare zijde te heoben vernomen, dat uit alle deeien van Pruisen en het rijK rapporten bin nen komen bij het hooidKwariier van Hitier te München, aikomstig van de verschillende nationaai-soc. districtleiders. Deze rapporten betreifen de rijksweer en ae politie. Zij ver melden de namen van leden van beide institu ten en verschillende gegevens over hen, in hoever deze personen „betrouwbaar" zijn te achten, in den geest van Hitier dan natuurlijk Deze rapporten zijn naar de soc.-dem. pers dienst nader meedeelt, het gevolg van een aanschrijving van de nat.-soc. rijksleiding Daarin heet het woordelijk: Hoe is de houding en de stemming van het personeel van spoorwegen en posterijen? Hoe is het politieke standpunt van het districtsbestuur, van burgemeesters, de pro vinciale en plaatselijke pers, de geestelijken? Wat weet ge over gebeurtenissen en plannen bij Rijksvlag, Rotfront, Stahlhelm, Oberland, verder bij vaderlandsche, christelijke en jood- sche organisaties? Hetgeen dus neerkomt op een geregeld spionnagestelsel om tenvolle op de hoogte te komen van hetgeen er omgaat onder de be volking wellicht een denkbeeld, in navol ging van het systeem der machthebbers te Moskou, die door hun tot in details uitge werkt spionnagestelsel, volkomen op de hoog te zijn en blijven van de wijze, waarop de groote massa reageert op de verschillende maatregelen van hoogerhand genomen. VERSCHRIKKELIJK DRAMA IN FRANKRIJK. Man doodt zijn huisgezin en pleegt daarna zelfmoord. Een man, in het gehucht Lilerdy, die tot dusver nimmer blijk van waanzin had gege ven, heeft, blijkbaar in een vlaag van krank zinnigheid, zijn vrouw van zes-en-dertig jaar en zijn twee dochtertjes, meisjes van twaalf en acht jaar, dood geschoten. Vervolgens heeft hij met een stok zijn hond dood gesla gen en ten slotte door ophanging een einde aan zijn eigen leven gemaakt. De omstandig heden, waaronder men den man heeft gevon den wijzen uit, dat hij tevens op het oogen blik, waarop hij den stoel heeft omgeschopt, dien hij noodig had om zijn hoofd in de lus te kunnen steken zich een kogel door het voorhoofd heeft gejaagd. De buren hebben van dit drama niets ge merkt. Het werd pas ontdekt toen Zaterdag een vriend van de familie een bezoek kwam brengen. In het huis werd een papier gevonden, dat op een in het oog vallende plaats was neerge legd. Daarop stond, zooals de N.R.C. ver telt, te lezen: „Mijn vijanden kunnen aan het zoeken gaan; ik heb alle dingen van waarde en portretten verbrand. Ik ga nu naar het paradijs. Vaarwel, maatschappij, ik ben heel gelukkig. Ik heb al mijn vijanden gedood; ik kan nu sterven. Leve Frankrijk, leve de Repu bliek, leve Doumer! Weg met (volgen eenige namen van particulieren) weg met hen, die mij altijd kwaad hebben gedaan. Ik zou hen ook willen dooden". BRAND OP EEN WERF. Race- en motorbooten verwoest. De werf der British Motorboat Cy te Hyth bij Southampton werd Maandag door brand verwoest. Een groot aantal race- en motor booten werd een prooi der vlammen. Ook de raceboot „Miss England I" welke verleden jaar te Detona Beach (Vereenigde Staten) de internationale races won, werd vernield. De schade is zeer aanzienlijk. ERNSTIG ONGELUK IN ENGELAND. Een pier verbrand; vele dooden. Te Penarth bij Cardiff brak op de pier een ernstige brand uit, toen ongeveer 200 per sonen in het aan het einde van de pier ee- bouwde paviljoen aan het dansen waren. Een deel der dansers kon zich nog over de brandende pier naar land begeven, doch de overige moesten met booten worden afge haald. Hierbij sloeg een der booten om, en de inzittende kwamen in het water terecht. Eenige konden worden gered, doch de overi gen verdronken. Hoe groot het aantal slachtoffers is, is nog niet bekend, doch hei moet zeer groot zijn. De pier brandde, voor zoover zij van hout was gebouwd, geheel weg. De materieele schade wordtt geschot op 200.000. De ver slagenheid te Penarth is groot. HET MICKY-MUIS-SCHANDAAL. Dat hadt gij niet gedacht, hè? Dat de par tijstrijd zich meester heeft gemaakt van de film, de Nederlandsche lezer weet het bij er varing. Wat hij, als volwassen burger, mag zien en wat hem verborgen moet blijven, wordt voor hem uitgemaakt door een censuur- commissie, zorgvuldig samengesteld naar verhouding van de politieke partijen in het parlement! Speciaal is er op gelet hoe de leden denken over de praedestinatie, over nationale of internationale ontwapening, over werkloosheid en achturendag; alleen op kennis van filmzaken wordt geen acht ge slagen. Maar dat ook de onschuldigste van alle diertjes, de muis Micky van de teekenfilm, aanleiding kon geven tot het hoog oplaaien van de vlam van den politieken hartstocht wij wedden, waarde lezer dat hebt ge niet geweten. Nu, wij ook niet, aldus de N.R.Crt. Maar door het blad van de nationaal-socialisten in Pommeren, dat den schoonen naam van „Die Diktatur" draagt, zijn wij beter inge licht. Dat schrijft onder het opschrift, dat ook boven deze Bladvulling staat, het vol gende: Blonde, vrije, EHiitsche stadsjeugd' aan den leiband van geldjoden. Jeugd, waar il uw fierheid? Jeugd, waar is uw zelfbewustzijn? De muis Micky is het schamelste, ellendigste ideaal, dat ooit werd uitgevonden. De muis Micky is een verdommingskuur van Ahet Young-kapitaal. Het gezonde gevoel zegt eigenlijk ieder fatsoenlijk meisje en eerzamen jongeman vanzelf reeds, dat het vieze en met vuil besmeurde ongedierte, de groote bacte- riëntransporteur van het dierenrijk, niet tot ideaal dierentype kan worden gemaakt. Heb ben wij niets beters te doen, dan dit smerige beest in effigie op onze jas te dragen, omdat Amerikaansche zakenjoden er geld mee wil len verdienen? Weg met de joodsche volks- verdomming. Eruit met het ongedierte! Weg met Micky de muis, steekt Hakenkruisen op KAARTEN EN KANSREKENING. Engelsche bladen hebben het bericht dat bij een bridge wedstrijd te Reading elk der vier spelers dertien kaarten van één kleur kreeg. Wij hebben eenzelfde bericht nu al vier maal onder de oogen gehad, zegt de N.R.C. en ze vertelt verder, dat ze het be richt niet gelooft! Volgens de wetten der kansrekening is de kans dat zoo iets ge beurt, één tegen 635.013.559.600. Het is met die dingen als met de opmerking die wij eens hoorden van een professor in de natuurkunde, Een blok steen blijft liggen, waar het ligt. Het zou vanzelf kunnen opvliegen, indien eens op één moment alle moleculen bij hun trillende beweging juist denzelfden kant uit trilden. Maar dit is tegen de wetten der kans rekening. Daarom zien we nooit een steen van een hunnebed plotseling de lucht invliegen. Neen, wij gelooven het niet. Maar wèl gelooven wij het verhaal van een bridge-drama, dat op echtscheiding uitliep. Mijnheer speelde met mevrouw, wat aan de speeltafel altijd een gevaarlijk experiment is. Mijnheer vond, toen hij zijn spel opnam, der tien schoppen. Hij anonceert groot slem schoppen. Maar hij kreeg maar twee slagen. „Maar dat kan niet", zal misschien een ar geloos lezer ons tegenwerpen. Hij kreeg twee slagen. Zijn buurman links kwam uit met ruiten-vier, Mevrouw legt haar ruiten-aas op en Mijnheer, die toch troeven moest en voor wien alle troeven even hoog waren, gooit bij wijze van grap zijn troef-aas bij. Dit was dus één slag. Maar Mevrouw, die de situatie niet dadelijk begreep, buigt zich over de speeltafel, zeg „Idioot", gooit haar kaarten op den grond en geeft haar man een draai om zijn oogen. Dit was de tweede slag. Onze sympathie is in dezen geheel voor Mevrouw. In de eerste plaats al omdat zij jong, mooi en lief is. En waarom legde Mijnheer niet, toen zijn slembod was geaccepteerd, zijn kaarten op tafel? Een beroeps-bridgeleeraar, wien wij het go- val voorlegden en wiens advies wij vroegen, zeide niets, maar verkocht ons zijn brochure over het bridgespel. De inhoud van dit zeer beknopte geschrift luidt aldus. Speel vlug. Man en Vrouw moeten nooit partners zijn.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1