DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een radiorede van dr. Bruening. !B.uUetdand No. 1*2 Directeur: C. KRAK. 133e Jaargang. De resultaten van de buiientandsche politieke besprekingen zijn slechts een eerste stap ge weest op den weg naar een duurzame inter nationale corporatie. WAT BRUENING VERTELDE. g. ALKMAARSCHË Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Fee. dagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaltog voor Alkmaar 2.-, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 1—5 fegels 125, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimtq. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Qaoelii&sch Oneczicftt De Duitsche rijkskanselier dr. Bruening heeft gisteravond weer een belangwekkende radiorede gehouden, waarin hij uitvoerig heeft stilgestaan bij de gebeurtenissen van de laatste weken en waarin hij verder den algemeenen toestand in Duitschland schetste. In deze radiorede zeide dr. Bruening o.m. het volgende: Zes weken geleden heb ik reeds op deze zelfde plaats het Duitsche volk toegespro ken. Wij stonden toen onder den indruk van de groote historische stap van president Hoo- vef, waardoor Duitschland voor een jaar bevrijd zou worden van de betaling van do reparatieverplichtingen. Juist toen heb ik gewaarschuwd voor de illusie, dat wij na aanvaarding van dit grootsche plan al de moeilijkheden zouden hebben overwonnen Deze bezorgdheid is, gelijk de ontwikkeling in den tusschentijd heeft aangetoond, juist gebleken. Het Duitsche volk heeft de alle lagen der bevolking treffende zware beproevingen met voorbeeldige rust gedragen en zijn natuur lijken zin voor rust en orde bewaard en daar mede de onvoorwaardelijke bewondering van de geheele wereld gevonden. Het Duit sche publiek heeft er recht" op door de Rijks- regeering te worden ingelicht over de ge beurtenissen van de ldatste weken, vooral daar de volksvertegenwoordiging, de Duit sche rijksdag, handelende met verstandig staatsmansinzicht den wenscji der Rijksre- geering gevolgd heeft en afgezien heeft van een zomerbijeenkomst in dezen crisistijd. De Rijksregeering was in de afgeloopen maanden gedwongen bij haar maatregelen en vooral in de reparatiepolitiek, zonder zich om agitatiebehoeften te bekommeren behoed zaam op te treden, aangezien zij zich bewust was van de gevaren voor de Duitsche geld- gkregen heeft over dat wat verwerkelijkt is en wat niet. De toon van den kanselier werkt zeer veel gedempter, als die van den eersten oproep aan de wereld. Het „Berliner Tageblatt" zegt, dat de re de buitengemeen indrukwekkend is geweest. Het blad legt er den nadruk op, dat vooral de verwijzing naar het Volksentscbeid veel indruk heeft gemaakt. In dit gebaar ligt de duidelijkste vermaning en de krachtigste ver oordeeling. De „Deutsche Zeitung" vermoedt, dat al diegenen door de redevoering teleurgesteld zijn, die belangrijkere ophelderingen over de voornemens van de regeering hadden ver wacht. en op den duur alleen succesvollen weg voort te gaan, te remmen. In Duitschland is van tijd tot tijd gespro ken over de mogelijkheid van een buitenland sche leening en is de Rijksregeering verwe ten dat zij om verkeerd begrepen prestige redenen de gedachte aan een dergelijke lee ning niet nader heeft uitgewerkt. Met nadruk is de Rijksregeering tegen deze opvatting op gekomen. Ik stel thans opnieuw vast, dat een groote buitenlandsche leening, zoowel voor het oogenblik als voor geruimen tijd buiten de reëele politieke mogelijkheden ligt. Duitschland en zijn zakenleven zijn derhal ve vooreerst aangewezen op „Selbsthilfe" en op het vertrouwen in eigen kracht. Niemand mag zich hierbij bezorgd maken dat deze houding van de Rijksregeering een uitvloeisel is van overdreven nationalisme. Niemand kan meer overtuigd zijn van de internationale verbondenheid van alle lan den dan de Rijksregeering. Het is uitgesloten dat wij Duitschland kunnen omgeven met een Chineeschen muur waarbinnen het Duit sche volk, voorziende in eigen behoeften uit sluitend met eigen handel en wandel, zou kunnen leven. Het Duitsche zakenleven is en blijft aangewezen op nauwe handelspo litieke samenwerking met het buitenland. De Rijkskanselier ging vervolgens over lot bespreking van het Volksbegehren in Prui sen en legde daarbij den nadruk er op dat deze aangelegenheid een zuiver Pruisische Zaak is. Als staatsburger niet als politi cus aldus verklaarde Bruening, zult U mij aan de stembus zien. Niet de toespitsing van de politieke partij tegenstellingen is thans geboden, maar over brugging van deze tegenstellingen ter door voering van een opbouwende staatspolitiek die aan Duitschland zijn plaats als gelijk be- rechtigde in het kader van de groote staats yolkeren moet verzekeren, ten einde tezamen markt. Deze politiek is dikwijls niet begre I net. hem (Je groote taak op te lossen waar- itieke en economische irebeurtenis- voor de nood van een geheele wereld gelijk die zijns gelijken nog niet heeft- gezien de menschheid in deze uren stelt. o De Berlijnsche bladen nemen uitvoerig stelling tot de radiorede van den rijkskanse lier. De „Germania" schrijft, dat de rijkskan selier in zijn redevoering opnieuw heeft ge toond, dat hij de rustige en bezonnen leider is, die de Duitsche politiek in deze tijden noodig heeft. De „Vossische Zeitung" concludeert, dat -met deze redevoering rekenschap is afgelegd over het recente verleden en een program van actie voor de toekomst is opgesteld. De redevoering 1s vol inhoud: in twee woorden samengevat internationale samenwerking. Men mag. rustig zeggen, dat het opnieuw een uitspreken is van de grondstellingen van Stresemann voor de Duitsche buitenlandsche politiek. De „Boersenzeitung" is van meening, dat de redevoering, afgezien van de zakelijke aanmaning tot rustig beschouwen van de ge beurtenissen op. den Duitschen geldmarkt, weinig reden tot bijval biedt. Vooral het stel ling-nemen van den rijkskanselier tot het Volksbegehren vormt voor de buitenlandsche politiek een ernstige fout en voor de binnen- landsche politiek is he feit, dat de kanselier met behulp van de radio in den moeilijken toestand van Duitschland, de aandacht van alle kringen op zijn redevoering heeft pogen te trekken, een niet te verdedigen ontoelaat baarheid. De „Deutsche Tageszeitung" vindt in de redevoering geen uiteenzettingen, die op de toekomst wijzen, en die meer dan de recapi- tulateit van de gebeurtenissen der laatste we ken, in staat, zouden zijn geweest een basis te geven aan het door den rijkskanselier g vraagde vertrouwen. Ap De „Berliner Boersenkuner» zegt, dat de redevoering in haar rust.gen, doch indruk wekkenden vorm de oproep van den .«dot den staatsman is geweest aan het «««Mie Duitsche volk. Ook de verwijzing naar ntr Volksentscheid is er op gericht geweest iede re scherpte te vermijden. rPfjevoe- De "tvur «s*"fisss. ÏÏtl ver hei er 0,11 gaat een run An iipHpn weder geopende kussen van de en het hamsteren VaDeSeLoha'anreiger" schrijft, dat in verge- liikimr'tot de redevoering van zes weken ge leden men met de huidige rede een overzicht pen. De politieke en economische gebeurtenis sen zijn in de laatste zes weken buitenge woon snel op elkander gevolgd. Het plan- *?.o°v^ 's 'n z'in essentieele inhoud werke lijkheid geworden. Zij het ook met een ver traging van verscheidene weken, welke ver traging op het Duitsche zakenleven ernstige reactie heeft gehad, door het onttrekken van buitenlandsche credieten op korten termijn ten bedrage van milliarden uit de Duitsche bankwereld. Dit was voor ons zakenleven een plotseling gevaarlijk bloedverlies dat ernstige beroeringen en storingen in het be talingsverkeer met zich mee moest brengen. Een belangrijke vooruitgang is echter de leer, die men uit deze crisis getrokken heeft waardoor de geheele wereld het er eens over is geworden, dat het lot der volkeren nauw met elkander verbonden is, dat storingen in het organisme van een zoo groot economisch lichaam als het Duitsche volk niet zondpr ernstige consequenties ook in het buitenland kunnen leiden. Geen politicus kan thans meer de juistheid betwijfelen van de stelling, dat de nood van het eene volk niet het voor deel van het andere kan zijn. Zes weken ge leden heb ik dan ook gezegd dat het lot van Europa en van de wereld daarvan afhanke lijk is, dat zij die een tragisch noodlot in den wereldoorlog tot vijanden deed worden thans de kracht vinden tot besluiten welke de alge meen klemmende nood van hen eischt. Ik zei toen in het bijzonder, dat de Duitsche regee ring zich er van bewust was welke belangrij ke rol de toekomstige vorm van de betrek kingen tusschen Frankrijk en Duitschland p tn.tusschen is het Duitsche staatsbezoek te t arijs tot stand gekomen, waarbij ver- ri0ng*nSt ,con^erentie der zeven mogendhe- 7iin Ik, aansloot. Op deze conferentie EniïelschpZci iVj" de Amerikaansche en ge sche staatslieden aan Berlijn gevolgd. aangevangen DnHi] hbLnnenkort de te Parijs b'j het tegenbezoek v^ndfF6 bcs,Prekin^n lieden te BeriHn n Fransche staats- De resultaten vin h ,"r!nen voortzetten, tieke besnrokintr -eZe bmtenlandsch poli- eerste ^annnpo" 21,0 natuurliik slechts een van naar wi? f We®' aan bet einde waar- tionale rnrnftl ï°pen', een duurzame interna- c-erste rpsnfii i staan. Tusschen het de donr h a -Van zu'ke bijeenkomsten en Ir, u- en dringenden nood opgewekte staïdhl ivgeVai' aUijd een smartelijken af- ook ho5I J bestaan- Hoezeer ik dit gevoel rensïS„C" Waardeer" het zo" &reu- vankeliilfo ui"' wa?neer dergelijke aan- denJA dwllus'es, m staat zouden blijken besloten wil, om op den begonnen treuren, welke zij verklaart door den staat van overspanning, waarin het wangedrag van den man haar had gebracht. DREIGENDE CHAUFFEURSSTAKING IN PALESTINA. Vrees voor onlusten. De re geering dreigt met maatregelen. Te Jeruzalem heerscht eenige bezorgdheid naar aanleiding van het voornemen tot het proclameeren van een algemeene werkstaking van chauffeurs op overmorgen. Gevreesd wordt, dat indien de voorgenomen staking doorgaat, zij de bestaande spanning als ge volg van agitatie over het verzegelen van wapenopslagplaatsen grooter zal maken en rassenstrijd zal uitlokken. De regeering richt in een gister gepubli ceerd officieel communiqué een ernstige waar schuwing tot de chauffeurs en zegt dat zij posten onmiddellijk zal onderdrukken en nog andere maatregelen zal nemen. De vereenigde kamers van koophandel doen te elfder ure pogingen om de werksta king te verhinderen. DE REIS VAN BRUENING NAAR ROME. De voorbereidingen. De Duitsche ambassadeur te Rome heeft gisteren twee malen een bezoek gebracht bij den minister van buitenlandsche zaken Grandi. Na het onderhoud van gistermiddag tijdens hetwelk het program van het bezoek van Bruening en Curtius is besproken, heeft Grandi rapport uitgebracht aan Mussolini. Vervolgens werd in een nieuwe 'bespreking de definitieve regeling getroffen. Wat de poli tieke zijde van het bezoek aan Rome betreft hierover is thans niet bekend. Dit zal tijdens het bezoek moeten blijken. De Duitsche ambassadeur zal de Rijksmi nisters tegemoet reizen en hen Donderdag avond aan dé Brennerpas begroeten. De „Giornade d'Italia" (het officieuze blad) verklaart dat de Duitsche ministers in Italië met dezelfde hartelijkheid en met het zelfde gevoel voor de beteekenis van het be zoek zullen worden ontvangen als op Chequers. ROOFOVERVAL IN LUXEMBURG. Twee ambtenaren die loonen voor mijnwer kers van den mijn Frolds de Gras aan de Luxemburgsche-Belgische grens bij zich hadden, zijn door twee personen gedwongen onder zware bedradingen deze gelden, teil bedrage van in Nederlandsch geld ongeveer 300 gulden af te geven. Ofschoon de roo- vers onmiddellijk werden achtervolgd, zijn zij nog niet garresteerd. STORM BOVEN ENGELAND. Het einde van de Bank Holyday viel sa men met een ernstigen storm. Maandagavond is boven Londen en de zui delijke graafschappen een hevige onweersbui losgebroken. De hooge zeeën in net Kanaal en aan de oevers van de Theems hadden tot gevolg dat vele plezierjachten met een vertraging van vier a vijf uren terugkeerden. De verbinding met Frankrijk was de slechtste van dit jaargetijde. Gisteren werd de storm gevolgd door een dichten mist waardoor een olietankboot van 6000 ton bij Dungeness aan den grond ge raakte. Gisetrmiddag is de boot weer vlot ge bracht. AUTOBUS MET 22 PERSONEN IN RIVIER GESTORT. 22 personen verdronken. Te Georgetown (Zuid-Carolina) is een volle autobus, doordat een brug openge draaid stond, in den rivier gestort. 22 per sonen verdronken, waaronder 20 negers. WRAAK. In een dorp, Audouville-la-Hubert, bij Cherbourg, leefde een echtpaar, ouders van acht kinderen, in voortdurende onmin De man mishandelde de vrouw en was reeds twee maal wegens mishandeling veroordeeld, zon- er GENERAAL TSJI YOE SJAN MET VRIJGELEIDE NAAR HET BUITENLAND. Na gevechten in de nabijheid van de stad Pao Ting aan de spoorlijn PekingHankau heeft generaal Tsji Yoe Sjan den strijd moe ten opnemen doordat hij zich heeft moeten overgeven aan den met Nanking geallieerden Mandsoerijschen maarschalk Tsjang Hsoe Liang. Generaal Tsji Yoe Sjang heeft een vrijgeleide gekregen om zich naar het bui- teniand te begeven. Hiermede is afgerekend met een der gevaarlijkste vijanden van de Nankingregeering. Men hoopt, dat zich thans het handels- en spoorwegverkeer langs de spoorlijn PekingHankau rustig verder kan ontwikkelen. HANKAU ONDER WATER. De groote dijk nabij Hankau, die het wa ter van het merencomplex nabij de stad keert, is tengevolge van den hoogen waterstand doorgebroken, zoodat in de geheele stad on geveer 4 voet water staat. In sommige wijken staat het water nog hooger en heeft de be volking de huizen moeten verlaten. VERKEERD GESCHOTEN TORPEDO ONSCHADELIJK GEMAAKT. Bij schietoefeningen van een Duitsch tor pedo-eskader der Rijksmarine in de Flens burger Föhrde, liep een ongeladen oefen torpedo door een technische fout uit de schietbaan en kwam nabij Kollund aan de Deensche kant van de Föhrde op het strand. Aangezien de door samengeperste lucht ge dreven machine van de torpedo bleef door- loopen en er daardoor gevaar ontstond voor eenige in de nabijheid spelende kinderen en voor andere ondeskundigen, begaven eenige matrozen zich te water en zwommen naar het Deensche strand, waar zij er in slaagden de torpedo te bergen alvorens deze eenige schade kon aanrichten. DE CHINEESCHE DIENST WEIGERAARS VOOR DEN POLITIE RECHTER. De wegens dienstweigering en muiterij in de haven van Bremen gearresteerde Chinee- zen, hadden zich reeds gisterenmiddag voor den politierechter te verantwoorden. Aange zien uit het verhoor geen duidelijk beeld viel te vormen van het gebeurde, veroordeelde de politierechter slechts vier beklaagden tot ge vangenisstraffen van een jaar, negen maan den, zes maanden en drie maanden. Alle andere beklaagden werden wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. BLOEDIGE BOTSINGEN IN DE NEGERWIJK VAN CH1CAGO. Toen gisteren in de negerwijk van Chica- go een woning ontruimd moest worden, ont stonden bloedige botsingen tusschen politie en negers. Vier negers werden gedood en drie politie-beambten ernstig gewond. DRIE PERSONEN VERDRONKEN BIJ HET BADEN. Aan de kust van Sussex zijn bij het baden twee zusters en een broer in het gezicht van honderden menschen, die aan het strand hul peloos moesten toezien, verdronken. Het wa ren Ruth, Ursula en John Vilieside resp. 23, 20 en 21 jaar'oud. Met nog een derde zus ter en een vriendin waren zij in zee gegaan, niet wetende dat het baden op deze plaats wegens het groote gevaar verboden was. Plotseling werden zij gegrepen door een krachtige golf. De derde zuster en de vrien din konden nog juist in veiligheid komen, doch de drie andere slachtoffers werden door het water weggetrokken, zonder dat eenige poging tot redding kon worden gedaan. burgerwacht trekt op, snapt dien avond nog een spion en onthoofdt hem terstond. Een 200 a 300 rooden komen af langs Makiapin. 1 Mei '31. Om twee uur algemeene op schudding en verwarring: de burgerwacht heeft verloren en vlucht! Rond 6 uur komen eenige burgerwachten terug: ze heb ben acht rooden neergeschoten. De rooder komen in troepen af, met messen en lansen; valt er een, terstond spring er een andere in de plaats Het spant er dezen keer! Rond 7 uur. De eerste gekwetste komt bin nen: hij heeft een vreeselijke wonde boven het rechteroor. Vandaag heel den dag door, echte proces sies van vluchtelingen met beddegoed en os sen en honden en heel hun getrek. Wreed om aanzien! Om 10 uur: 4 rooden vermoord erg ge vochten; later: de rooden tellen twintig doo- den. 2 Mei '31. H. Mis als dankzegging voor victorie van gisteren. Veel volk en veel Heili ge Communies. Na de Heilige Mis: de roo den zijn weer daar! De burgerwacht trekt weer uit. Boven op den zolder, vlak onder de dak pannen, zenuwachtige en koortsachtige be drijvigheid der loodgieters die kogels smel ten voor de geweren. Om drie uur aankomst van 30 soldaten uit de burgerwacht van Ye- kia-ho ter hulp geroepen. 3 Mei '31. Twee uur namiddag: drie erg gekwetsten van de onzen binnengebracht. Daarbij verschillende vermisten; aan weers kanten zijn dooden en gekwetsten. De rooden komen talrijk af. Ik geloof dat het morgen „sauve qui peut!" zal zijn in heel de streek hier, en dat het dezen keer zal gedaan zijn met de kerk. 5 Mei '31. Gisteren avond erg tegenge vallen met de burgerwacht en de soldaten! De rooden hadden geweren meegebracht en schoten geweldig ook een tijd lijf tegen lijf gevochten. Aan weerskanten eenige tien tallen dooden. Vijf gekwetsten hier in de kerkWreed! We honen dat vandaag hulp opdaagt! Komen de rooden door, dan zijn we er aan! We kunnen ze niet baas, te veel Twaalf christenen zijn in den slag geval len en zeven heidenen. De lijken onzer doo den liggen nog alle ginder. Daar gaat hier wat geweend worden als ze de lijken gaan aanbrengen. Plechtige lijkdienst gedaan voor onze ge sneuvelden. 7 Mei '31. De postlooper zegt dat hij onderweg vernomen heeft dat de rooden 40 man verloren hebben in den slag tegen onze burgerwacht en bijna 'n 30 gekwetsten. Onze nederlaag is dus nog een victorie. (In te Do- mine speravi non confundar in seternum!) 31 Mei '31. Toestand beter, doch on zeker in Tan-se-tsjan. De rooden blijven tal rijk. De Chineesche Pater van Kieou-hien- hang moest weer op de vlucht. Het leger van Sjasi trekt naar Hoenan om daar tegen die van Kwantong en Kwangsi te gaan vechten. Dus hebben de communisten in dien hoek van ons vicariaat weer vrij spel. En toch zijn al onze Paters nog op hun post. Nan-ping. Na al wat ze van de communis ten hebben te lijden gehad, staat nu voor onze arme christenen van hier nog de hongers nood aan de deur. Door de groote droogte van dit jaar, is de oogst mislukt en zijn tal rijke menschen genoodzaakt zich met boom wortels en boschkruiden te voeden. In heel de streek door E. P. Dunstanus Put bediend (Tchongki enz.) woedt nog altijd het communistisch gevaar. der dat deze veroordeelingen ook maar de g< ringste verbetering in de verhouding a< ni echtgenooten te weeg brachten. Maandag heeft de vrouw, door nieuwe dreigementen buiten zich zelf gebracht, wraak genomen. Terwijl haar man sliep, heeft zij een grooten pan kokend water over hem uitgegoten, met het gevolg dat de man, door verschrikkelijke brandwonden overdekt, in hopeloozen toe stand naar een ziekenhuis is gebracht. De vrouw, wier jongste kind vier maanden oud is, heeft men voorloopig op vrije voeten gelaten. Zij heeft gezegd haar daad te be- STRIJD TEGEN DE ROODEN. Onder dit hoofdje ontleent de Stem van Sint-Antonius het volgende volgens de N R Crt. aan brieven van den missionaris pater Faustinus Li'bens, geschreven in April en Mei uit Tan-se-tsjan: 20 April '31. We zitten sinds gisteren weer op de wapentorens, schietens gereed. Heel de burgerwacht is opgeroepen. Vandaag gaan tweehonderd burgerwachten slag leve ren tegen de „rooden". 24 April '31. Onze burgerwachten zijr. te middernacht glorierijk teruggekeerd. Ze hebben 21 roode koppen afgekapt. In Kieoulipin werden ze door 'n 100 rooden aan gevallen, ze vuurden terug en zagen een vaandel vallen, hoorden geroep en getier, zagen gekwetsten vallen. 29 April '31. Sedert verleden Zaterda; weer geen postlooper te zien; heel de stree is weer onveilig. Onze burgerwacht is ver leden Maandag weer uitgetrokken tegen de rooden. Het begint van alle kanten erg te spannen; kerk en residentie blijven sterk be waakt, dag en nacht. 30 April '31. 's Avonds om 8 uur. alajm! De rooden zijn 5 a 6 U's van hier. Dé SCHIETPARTIJ IN HET ZUIDEN VAN BERLIJN. Reeds eenige dagen vinden in de nabij heid van de Kreuzberg in het Zuiden van Berlijn communistische bijeenkomsten plaats, die de politie aanleiding hebben gegeven voor het nemen van voorbereidende maatre gelen. Gisteravond namne de bijeenkomsten een grootere omvang aan. Volgens pólitieme- dedeelingen werd eenige malen uit de ramen met steenen naar de Schupo gegooid. Tus schen de Mariëndorfer- en de Gneisenau- strasse werden de lantaarns gedoofd en werd vuurwerk op straat geworpen. De po litie trachtte met de gummistok de menigte uiteen te drijven. Tegen 1 uur vielen uit ver schillende ramen in de Nastizstrasse revol verschoten. De politie loste toen ook eenige salvo's, waarbij voor zoover kon worden nagegaan niemand gewond werd. In totaal werden 29 personen gearresteerd. De orde was pas in de vroege morgenuren terugge keerd. 24 UURS-STAKING TE HAVANNA Uit'Havanna wordt gemeld, dat aldaar een algemeene staking van 24 uur is afge kondigd als sympathie staking voor het trampersoneel, dat wegens salarisverminde- ring in staking is gegaan. De arbeiders in het electriciteitsbedrijf en de omnibus-chauffeurs hebben het werk tot nog toe echter niet neergelegd. In de stao heerscht rust. Als veiligheidsmaatregel heb ben de politie en het militaire garnizoen ver. sterking gekregen

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1