DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S T)xiqetiiksch OmcikfU tBuUewtand tBiwwdand c ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Fees'dagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaliog voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Aio. 183 Directeur: C. KRAK. DO.lUERlUCi AUGUSTUS I»3l Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 133e Jaargang. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE FINANCIEELE TOESTAND IN AMERIKA. Amerika voelt terdege de gevolgen der e. Sprekende cijfers. Volgens de gezaghebbende maandelijksche publicatie van de National City Bank of New York heeft de Duitsche financieele crisis een remmende uitwerking gehad op de verwach tingen, dat de zakelijke expansie in den aan staanden herfst sneller of grooter zou zijn, dan gewoonlijk. In deze publicatie wordt uiteengezet, dat Duitschland de op twee na grootste kooper is van Amerikaansche goederen en dat zijn moeilijkheden de heele wereld raken, Terzelf- dertijd wijst men er in de publicatie op, dat er geen reden is, te vreezen, dat de zakelijke herleving zal moeten wachten tot alle hinder- >alen uit den weg zijn geruimd. Noodzake- ijke goederen moeten worden geleverd en de handel moet dan ook doorgaan, ondanks alle handicaps. De publicatie zet vervolgens uiteen, dat zaken in Amerika over het algemeen slap wa ren gedurende Juli en de stimulans op de markten, uitgeoefend door het moratorium- voorstel ging grootendeels verloren.. De bevrediging der behoeften aan artikelen van dagelijksch gebruik echter heeft de be trokken industrieën schoenen, wollen stof fen, zijdenstoffen, katoenen goederen, ban denproductie in staat gesteld een goed figuur te slaan. De productie van deze in dustrieën is grooter geweest dan die van het vorige jaar. De zware industrieën hebben niet veel te doen en haar bijdrage aan het algemeene zakentotaal is zoo groot, dat de voor dit seizoen opgemaakte gezamenlijke indexcij fers, die den omvang aangeven van de zake lijke bedrijvigheid teruggeloopen zijn, zelfs wanneer men rekening houdt met den gebrui- kelijken zomerschen achteruitgang. Er zijn er zelfs, die minima bereikt hebben, die nog beneden het niveau liggen van De cember en Januari. De seizoenachteruitgang in den detailhan del blijkt dit jaar, zooals gewoonlijk duide lijk, doch de hoeveelheid goederen verkocht door de eenige winkels, waarvan cijfers ver krijgbaar zijn, warenhuizen en groote ma gazijnen zijn wederom hooger dan de cij fers van verleden ja^r. In dollars uitgedrukt eenter zijn de verkoopen kleiner geweest. i t0Jaal-ne«°. winsten na aftrek van alle ook j A met inttesrrip der dividenden van ozb ïndustneele en koopmansondernemingen gedurende de eerste helft van dit jaar bedra- oko v0.Hens de bankberekeningen ongeveer llar' te8en 639 millioen dollar or dezelfde periode van het vorige jaar, hetgeen een achteruitgang beteekent van 45 %0. vergeleken met dezelfde periode van ga^gJ62e% b6draagt de achteruit' De stabiliteit van de geldmarkt der Ver- eenigde Staten is gedurende Juli niet ge schokt en slechts weinig schommelingen had den plaats ondanks de critische ontwikkelin gen die sterke verhoogingen der disconto's in vele landen brachten. De buitenlandsche afdeeling van de obliga- tiemarkt echter weerspiegelde den schok toe gebracht aan het vertrouwen door de finan cieele crisis in Europa en door ongunstige be richten gelijk het uitstel van betalingen op Chineesche papieren. Een overzicht gevende van den Duitscheu fmancieelen toestand, wordt de meening te kennen gegeven dat onder de bestaande om standigheden het Duitsche probleem klaar blijkelijk dat is van een handhaving van cre- !ei?. °P korten termijn eerder dan van het verkrijgen van een conversie in obligaties op langen termijn. Met het ook op de prijzen, thans genoteerd op alle markten voor Duit sche papieren moet de gedachten aan credie- n op langen termijn beschouwd worden on- de rr^baSr z'jn t°t het oogenblik waarop gevestigd is and V3n ^'^hland vaster nieuwe credietenWelijks veronderstellen, dat kunnen worden daar ziP" ,termiJn besproken zijn aan do J. 0IKfergeschikt zullen cawes plan voor het verschatf onder het voor het in werkino- en van fondsen systeem voor de RitLhf o" van nieuw middelen, werd 5" de circulatie- ^ste belasting zouden papieren de «en die onder het -1J? °P alle betalin- <je Dawes-commissfe nf opgesteld door den algemeenen voor rekening van lingen daar deze S*r°°r de reparatiebeta- de herstel- en and preferent was op en dere verdragsbetalingen. OPSTAND IN DE GEVANGENIS VAN SEVILLA. Wegens de verdwijning van Rada. Vernieling van deuren en vensters. Dinsdag had in de gevangenis van Se- villa een opstand van gevangenen plaats. Deze opstand zou verband houden met de verdwijning van Rada, de mécanicien van Franco, die ongesteld was en deswege naar het ziekenhuis werd vervoerd, doch de ge vangenen, die elke verklaring weigerden, be gonnen met het smijten van eetketels en het vernielen van deuren en vensters. Zij deden reeds een aanval op de tralies hunner cel len, toen zij door de bewakers onder schot werden genomen, waarop zij weer tot kalmte kwamen Een compagnie infanterie surveil leert in de omgeving van de gevangenis, ge reed om in te grijpen. Het gebouw, dat reeds sedert langen tijd met verval wordt bedreigd, biedt thans met zijn vernielde deuren en vensters weinig waarborgen voor veiligheid. ONTPLOFFING IN EEN SPAANSGHE VUURWERKFABRIEK. Eenige dooden en gewonden. In het dorp Algemesky in de nabijheid van Valencia werden door een ontploffing in een kleine vuurwerkfabriek drie personen gedood en drie gewond. De ontploffing geschiedde door tot nog toe onbekende oorzaak. De eigenaar der fabriek en twee arbeidsters, die in de ruimte, waar de ontploffing plaats had, werkzaam waren, verbrandden levend. Twee andere arbeiders liepen levensgevaar lijke brandwonden op, en een vrouw, die zich op het laatste oogenblik kon redden door uit het raam te springen, kwam er met minder ernstige verwondingen af. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Meer dan 2.700.000 menschen zonder werk. Blijkens de publicatie van het Engelsche ministerie van arbeid is het aantal werkloo- zen in heel Engeland in de vorige week sterk gestegen en bedroeg het op het einde der vo rige week 2.713.350. ROOFOVERVAL OP BANKFILIAAL. Woensdagmorgen kort na tien uur hebben te Schwerin twee mannen die met een auto kwamen aanrijden een roofoverval gepleegd op het filiaal van de Mecklerburger Deposi- ten- Wechselbank te Hagenow. De roovers sommeerden den bankbediende alle aanwezi ge gelden te overhandigen, waarop een hand gemeen ontstond. De roovers namen de vlucht per buitenstaande auto. Zij verdwenen in de richting Hamburg. Hun is een buit van eeni ge duizenden mark in handen gevallen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ EVREUX. Bij een autobotsing op het kruispunt van wegen te Evfeux zijn twee personen op slag gedood, terwijl vier anderen ernstig werden gewond. Een van hen is later aan de beko men verwondingen overleden. KONING CAROL EN PRINSES HELENA. Een band van vriendschap. In verband met allerlei den laatsten tijd in omloop gekomen geruchten omtrent zijn verhouding tot prinses Helena, van wie hij gescheiden is, heeft koning Carol in een ver klaring aan de pers nadrukkelijk verzekerd, dat de scheiding definitief is Terwille van hun kind, kroonprins Mikai, blijft een band van vriendschap tusschen hen bestaan, het geen hun beider positie als beschaafde per sonen mogelijk maakt. Zooals men weet, vertoeft prinses Helena buitenslands, maar zal zij een paar keer in het jaar een bezoek aan Boekarest brengen om haar kind te zien, dat zij ook in geval van ziekte steeds zal komen opzoeken. HEVIG ONWEER IN DUITSCHLAND. Het Zevengebergte en het naburige Ahrdal zijn gisteren geteisterd door een hevg on weer. Boven Mehlem en Remagen barstte een verschrikkelijke wolkbreuk uit, die gepaard ging met hevigen hagel. Gedurende ruim drie kwartier stortten de watermassa s onon derbroken neer. De spoorbaan bij Mehlem werd door een dijkbreuk verbroken, zoodat de treinen gedurende twee volle uren °P hnna lreven De zijstroomen van den Ah. S tot geweldige rivieren aangegroeid. Dooi den Unkelbach in het district Ahrwe.ler zijn ui^de weiden meegesleurd De menschen kónden zich slechts met moeite m veiligheid brDeg omvang van de aangerichte schade is nog niet te overzien. Wolkbreuken boven Stuttgart. Gisteravond zijn ook boven Stuttgart hevi ge onweders en wolkbreuken losgebarsten, waardoor in het centrum van de stad en voor al in de Oostelijke voorsteden veel water schade werd aangericht De straten van de lager gelegen deelen van de stad leken op snelle stroomen, terwijl de pleinen in meren veranderden. In verschillende straten werd het plaveisel omgewoeld. De brandweer is voortdurend bezig met het leegpompen van ondergeloopen kelders en ander opruimings- werk. HEVIG NOODWEER IN RUSLAND. Groote overstroomngen. In het Tchetschiwski-district in Midden- Rusland heeft een vreeselijk noodweer, ge paard gaande met groote overstroomingeu een voorloopig niet te schatten schade aange richt. Flulipexpedities zijn naar het rampge bied gezonden. Volgens de laatste berichten zijn 58 personen verdronken, terwijl het aan tal dakloozen in de duizenden loopt. HITTEGOLF IN ITALIË. Sedert twee dagen heerscht in Italië hevi ge sirrocco. Te Rome stond de thermometer gisterenmiddag- op 35,3 gr. C. De hitte in de zon is niet te verdragen. Te Palermo heerscht naar gemeld wor<v een hitte van 42 gr. C. in de schaduw. Dit Is de grootste hitte die dit jaar voorgekomen is Bovendien is de lucht buitengewoon zwoel. HEVIG ONWEER BOVEN ENGELAND. Zwaar weer boven Londen. Gisteravond heeft boven het Zuiden van Engeland en speciaal boven Londen een he vig noodweer gewoed, dat gepaard ging met zware regens. Vele tramwagens werden door den bliksem getroffen en werden door kortsluiting stroomloos. Het ondergrondsch verkeer had van het water te lijden, zpodat het verkeer gedurende eenige uren stil moest worden gezet. Voor zoover bekend, zijn ech ter geen menschenlevens te betreuren. In de omgeving van Londen vlogen en- ekel boerderijen in brand, doch ook hier zijn geen menschenlevens te betreuren. GROOTE BRAND TE CEIBA. Bijna de geheele zakenwijk in de asch. Uit Tegucigalpa wordt gemeld dat een hevige brand bijna de geheele zakenwijk en vele woningen te Ceiba, een havenstad aan de kust van Honduras, heeft vernield. Ook het grootste deel der winkels ging in de vlammen op. De brand ontstond in een win kel van twee Spanjaarden, die werden gear resteerd in verband met een onderzoek, dat wordt ingesteld. GEEN ONWELVOEGLIJKE STRAND-PYAMA'S! Onder dit hoofdje schrijft de N.R.Crt.: De politie van Yersey, één der bekende Britsche Kanaal-eilanden, heeft den oorlog verklaard tegen de strandpyama's. Het werd te bar. De autoriteiten hadden zoo lang mo gelijk een oogje dicht gedaan tegenover dit sierlijke kwaad, dat ongetwijfeld de aanlok kelijkheid van hun badplaats verhoogt, maai de vindingrijkheid in het verhoogen van de luchtigheid van dit kleedingstuk is nu in enkele°gevallen zoo ver gegaan, dat het niet langer kon. Een correspondent van een Engelsch blad geeft verslag van zijn bevindingen ter plaatse Hij vertelt: geen vacantieverblijf is zoo overstroomd met pyama's als dit eiland, waar de badgasten minder door regels en verordeningen worden gehinderd dan op eenig andere plaats in Groot-Brittannië. De straten van St. Heiier hebben op het mid daguur het aanzien van een Lido-scène in een operette. Een vrouw, die gewonen kleeren draagt, ziet er uit als een ouderwetsche vreemdelinge. De morgenkoffie wordt ge bruikt in pyama. De café's en restaurants zijn gesierd door de vroolijkste kleuren. Maar niet alleen daar; dit luchtige strandkleeding- stuk wordt ook gedragen in de bioscopen, in winkels, in treinen en in dansgelegenheden. De meeste zorgelooze vrouwtjes, die in de warmte kantoren, fabrieken en andere dienst betrekkingen ontvlucht zijn en nu genieten van de zee en de vrije natuur, zien er aller liefst uit in hun kleurige pyama's, maar het komt inderdaad voor, dat kleedingstukken, of moet men het anders noemen, gedragen worden, die zonder twijfel ongepast zijn. En hiertegen is de politie van Yersey nu opge treden. Wanneer een dame er volgens de meening van een politie-man onwelvoegelijk uitziet (welk een precaire taak van het ja dan nee te bepalen!) wordt zij gewoonweg „op gebracht". Ik zag, vertelt de correspondent aan wiens verhaal wij het bovenstaande ontleenen, een politie-agent met een vrouwtje, gekleed in een pyama van teere roze, allerdoorzichtig- ste stof door de hoofdstraat naar het poli tiebureau gaan en achter hen aan een groo te menigte van jongemannen en meisjes, die het paar in triomfeerende processie volgde en buiten bleef wachten tot de bekeurde lief talligheid weer losgelaten zou worden. Zoo gaat het op Yersey. En op het andere Kanaal-eiland Guernsey? Daar zijn van den kansel preeken gehouden tegen de onzedelijk heid der nieuwste vrouwelijke kleeding en toen daar op straat een juffrouw in bad- costuum verscheen, schreef iemand een woe denden brief in de krant, onderteekend „een christen". DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. Hoewel de arbeidersleiders o.a. de pre sident van de Federatie van den Arbeid, Green zeer pessimistisch gestemd zijn over den omvang van de werkloosheid in de Ver. Statenzij vreezen voor een stijging tot 7.000.000 in den winter '31'32, geeft de regeering den strijd tegen het euvel niet op. En die strijd blijft geenszins zonder succes. President Hoover heeft gister meegedeeld, dat de regeeringsdienst voor werkverschaf- ifng er in was geslaegd in de afgeloopen vier maanden 638.689 arbeiders werk te be zorgen. Ook deelde de president mede, dat vergunning was gegeven tot het beginnen met 758 werken van openbaar nut, om op die manier de werkloosheid te lenigen. De bedoelde openbare werken zullen samen 450.000.000 kosten. WAPENVONDSTEN BIJ OOSTEN- RIJKSCHE COMMUNISTEN. Naar aanleiding van een mededeeling, dat in een bepaald huis in het achttiende district te Weenen herhaaldelijk door onbekende per sonen wapens werden afgeleverd ondernam de politie gisteren een huiszoeking in ge noemd perceel en vond in de woning van den arbeiders uit een schoenfabriek Hlavac zes militaire geweren, vier revolvers, ongeveer 250 geweer- en revolverpatronen en verschil lende documenten over de samenstelling van het Bondskger, van gendarmerie en politie, en verder materiaal dat wees op een uitge breide communistische berichtendienst. Be halve de bewoner van de woning werden vier personen, die dikwijls bij Hlavac verkeerden, en de vrouw waarmee hij samenleefde, die indertijd na zijn krijgsgevangenschap met hem uit Rusland was medegekomen, ge arresteerd. Uit Klagenfurth, wordt gemeld, dat de politie ook daar wapens heeft gevonden. Het kwam op den eersten Augustus tot zoo ernsti ge botsing met de communisten dat de partij secretaris werd gearresteerd en het partij bureau werd doorzocht, waarbij eveneens revolvers, gummistokken, ploertendooders en dolken werden gevonden, terwijl uit gevonden correspondentie tevens bleek, dat de commu nistische partijsecretariaat in verbinding staat met de Joego-Slavische illegale com munistenorganisaties. VLOOTBOUW IN AMERIKA! Het vlootbouwprogram der U.S.A. voor het .begunstigingsjaar 1933 voorziet in den bouw van twee vliegtuigmoederschepen, zes duikbooten, een 10.000-ton-kruiser met vlieg- tuigendek, een 10.000-ton-kruiser met 6 duims-geschuit en e entorpedojager. De kos ten bedragen 130.000.000 dollar. SEMMELMANNS AVONTUURLIJKE LOOPBAAN. Rech.s- en linksradicale verra den. Den 25en Juli werd te Weenen de commu nistische geheime agent George Semmelmann doodgeschoten. Waarschijnlijk, omdat men van communistische zijde vreesde, dat S., die de partij afvallig was geworden, hem beken de geheimen zou verraden. Uit uitvoerige inlichtingen welke de „Vor- warts" uit Munchen heeft gekregen, blijkt, dat deze Semmelmann een hoogstgevaarlijk individu is geweest, die o.a. niet geaaizeld heeft als schrijver in het leger gedurende den oorlog documenten te vervaardigen, 'Jie hem in een gunstig daglicht stelden, zoodai hij zelfs op grond van die papieren later tot of ficier bij de grenswacht in Opper-Silezië werd benoemd. Later wist hij zich in te drin gen in rechtsradicale kringen, werd lid van verschillende organisaties, waarover hij in lichtingen verstrekte aan de communistische partij. Toen nu Semmelmann evenals vroe ger zijn nationalistische vrienden, aldus de „Vorwarts", thans zijn communistische ka meraden wilde verraden, heeft een kogel een einde aan zijn leven gemaakt. GEWICHTIG ONDERZOEK. Op een bank in een der vele parken van de Zweedsche hoofdstad is een dag of wat geleden een zwart-leeren zakportefeuille ge vonden, volgen ds N.R.Crt. Het ding werd naar de politie gebracht en deze is nu druk aan het werk om den eige naar op 'te sporen Want uit zichzelf komt hij niet en de politie stelt er toch buitengewoon prijs op kennis me hem te maken of misschien een oude kennismaking te hernieuwen. Men weet van hem alleen dat hij bekend was met ongeveer honderd Stockholmsche jongedames, wier namen hij in alphabetische volgorde en voorzien van adres en telefoon nummer had genoteerd in een opschrijfboekje dat in een der zakken van de portefeuille zat. Met twee dezer jongedames schijnt de man vrij druk omgang gehad te hebben. Tusschen andere iiapieren zijn in de portefeuille na- m-T'j!' kaartjes gevonden, afkomstig van automatische weegtoestellen. Zes kaartjes, afgestempeld op zes opeenvolgende Zaterda gen, registreeren waarschijnlijk het gewicht van den man. En het is even waarschijnlijk dat de andere kaartjes het gewicht van twee jonge dames op verschillende tijdstippen aangeven. De politie is nu begonnen, alle jongeda mes, wier namen in het opschrijfboekje staan, op te pakken om ze te wegen. Op deze wijze hoopt de politie de *wee jongedames, die den eigenaar van ;le portefeuille waar schijnlijk bijzonder goed kennen, te kunnen ontdekken. Om dan van haar te weten te ko men wie de eigenaar is. Het is echter twijfelachtig of deze metho de doeltreffend is. Want de 'tockhoimsche weegtoestellen munten uit door onnauwkeu righeid. DE STAKING IN OOST-DRENTE. De berichtgever van het Hbld te Emmen schrijft: De staking in het Oost Drentsche Veenko loniale gebied begint meer en meer het ka rakter te verkrijgen van een strijd van lan gen duur. Nu in Ter Apel en Ter Ajielka- naal voor den tweeden keer een voorstel van de hoofdbesturen der Landarbeidersbonden door de leden van die bonden is verworpen, mag worden aangenomen dat een schikking niet meer mogelijk is en dat partijen zoo scherp tegenover elkaar staan, dat zij eerst tot ophgffuig van den strijd bereid zijn, wan neer de tegenpartij gaat capituleeren Ook in Emmercompascuum en omgeving schijnt de kans dat het voorstel van de lei ders wordt aanvaard, bij de arbeiders niet groot te zijn. Bekend is nog niet wat besloten is. Men gelooft echter algemeen dat de hoofdbesturen van de arbeiders een zware taak zullen hebben en dat het niet gemakke lijk zal gaan voor het bemiddelingsvoorstel, inhoudende een loonsverlaging van ongeveer 5 voor het accoordwerk, een meerderheid te krijgen. In Erica heeft de Rijksbemiddelaar, gelijk reeds bericht werd, geen kans gezien partij en tot elkaar te kunnen brengen. Dat kan niet hebben gelegen in de grootte van het ge schil, want dit bedraagt slechts 6.9 voor het aardappelrooie en 5 pCt. voor het bieten- rooien, welk laatste werk niet geweldig veel te beteekenen heeft, aangezien hier weinig bieten verbouwd worden. Over het zichten zijn partijen het eens geworden. Dit moet dus gelegen hebben aan de starheid van het standpunt van partijen, welke beide moeten hebben verklaard niet bereid te zijn verdere concessies te doen. De vrees is gemotiveerd dat de Rijksbemid delaar er ook in de andere dorpen niet in zal slagen partijen tot elkaar te brengen, aange zien in die dorjjen de verhoudingen van oufls' her veel slechter zijn, zoodat dee geest tot toe nadering nog meer mankeert dan elders. Ondanks de staking nadert het zichten het einde; het is niet te verwachten dat na af loop van deze week nog veel koren op stam zal staan. De boeren werken met eigen volk en helpen overigens elkaar. In verscheidene plaatsen hebben zij agesproken eerst elkaar het koren er af te helpen en dan gezamenlijk in te halen. Mogelijk is het dat onder het in halen nog een oplossing wordt gevonden en in de plaatsen, waar men de bemiddelings voorstellen verworpen heeft, hoopt men daar wel op. Anderen meenen echter dat het con flict wel zal duren tot den aardappeloogst en dat voor September geen oplossing te verwachten is. Ten opzichte van de werkverschaffing heeft een langdurig conflict groote bezwaren, aangezien na afloop van het zichten, alle zichters als stakers worden beschouwd, ter wijl vaststaat dat de helft van dat aanta! In normale omstandigheden niet zou kunnen worden geplaatst in den korenbouw, maar zou zijn aangewezen op de werkverschaffing Aan de verhoudingen, welke tot heden In de veenkoloniën niet slecht waren, doet deze staking geen goed, vooral niet nu bemidde lingsvoorstellen steeds worden afgewezen. Het doet uitteraard de waardeering van be middelingsvoorstellen die de instemming heb ben der leiders, verminderen en wij hebben a\ eenige malen hooren mompelen dat de werk gevers niet heelemaal zeker waren, dat de hoofdbestuurders der arbeidersorganisaties deze voorstellen ook krachtig verdedigden. Men dacht hier aan tactiek om, a! onderhan delende, toch te bereiken wat de arbeiders als inzet van den strijd hebben beschouwd, hand having van het loon. Nu de Rijksbemiddelaar geen heeft gezien het conflict uit de wereld te ó&M k

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1