Jüutst m Wetenschap Onze Jioloniën Spoct - texel. hoorn. Hart en Co- alh!er Si®001" wieringerwaard. Indië in ons midden bij Wiel rijden tijk leert, dat de hier geteelde bloembollen bij uitstek geschikt zijn voor het z.g. >>™Pef trekken ter verkrijging van tulpenbloemen m den winter en het vroege voorjaar. De aanwezigheid van de groote ?aaui1^ ma's in Westfriesland, die zich speciaa1 in ;onze omgeving toeleggen op het yerbt3 van fijne zaden, toont ook aan dat d en tuinbouw hier een zeer bijzonder kara Afsluiting van de Zuiderzee zal volge hebben, dat het water m het I J niet meer onderhevig zal zijn aan de g ge werking van eb en vloed, terwij wa_ dien het zoutwater zal verander'en 10 nde ter. De droogmaling van de verschill polders zal verder de opperviakte van overblijvende water geweldig verk^'^", een en ander zal de nivelleerende kracht a Zuiderzee met het oog op de temperatuur te zeerste verminderen Het klimaat van wes - friesland zal daardoor beduidend verana - ren, hetgeen voor den land- en tuinbouw van groot nadeel zal blijken te zijn. Nu de adressanten de belangen van hun streek met betrekking tot de Zuiderzeeplan- jnen naar voren brengen, willen zij van deze gelegenheid tevens partij trekken tot het ma ken van een opmerking nopens een ver meend voordeel, hetwelk droogmaking van de Zuiderzee zoude meebrengen. Men heeft gewezen op het ontstaan van een zoet water-reservoir, hetwelk in tijden van groote droogte voor den landbouw en tuinbouw van zooveel waarde zoude zijn. Uit eigen ondervinding is aan velen der onderteekenaren bekend, dat practisch in on ze polders zoo goed als nimmer de behoeite aan toevoer van buitenwater heeft bestaan. Bovendien, heeft men bij dat vraagstuk wel overwogen, hoe groot de practische moei lijkheden zullen zijn, indien te eemger tijd een keer stemmen zouden opgaan tot het in- rlaten van buitenwater. In iederen polder be staat tusschen de hoogte van het maaivelc der onderscheidene landerijen een vrij groot jverschil. In tijden van groote droogte zijn Ao l'laagegelegen perceelen door een lagen iterstand zeer gebaat. De eigenaren van die perceelen zullen dan tegen het inlaten van buitenwater groote oppsitie voeren. Wiens belangen moeten dan voorgaan? Aldu adressanten. Voorts is nog steeds een open vraag, of aanleg van den afsluitdijk een betere bevel liging tegen watersnood zal beteekenen voor de bestaande ipolders. Inmiddels kan dan de drooggelegde Wieringermeerpolder de noodi ge ondervinding verschaffen, ter beoordee jing van de vraag, in hoeverre de droogma jking als een economsich voordeel mag wor den beschouwd. de BEEMSTER. Failliet verklaard is de heer K. Ursem, aan nemer aan den Jisperweg alhier. Tot rechter-commissaris is benoemd mr Th. F. Raedt, tot curator mr. W. de Rijke te Haarlem. EGMOND AAN ZEE. De collecte door verkoop van bloempjes fen bate van de ziekenhuisverplegingsvereeni- ging, Dinsdag gehouden, heeft netto opge bracht 120. Badseizoen 1931. Het liet zich in den beginne aanzien, dat •het dit seizoen wel eens bijzonder stil kon zijn in ons dorp. Menig hotel- en pensionhouder en kamer verhuurder zag de maanden Mei en Juni voorbijgaan, zondier dat het gewone aantal aanvragen van andere jaren binnen kwam. Zat de schrik van verleden jaar er nog een beetje in van het slechte weer, of kwam het door de alom heerschende malaise? Een antwoord hierop was niet makkelijk te geven totdathet mooie weer zijn intrede deed. Want op het oogenblik dat wij dit schrijven deelde de V. V. V. ons mede, dat alle pensions in Egmond aan Zee vol waren. Geenszins behoeft dit voor nieuwe aanvra gers, die hun vacantiedagen hier willen doorbrengen een reden te zijn om hun plan te wijzigen. Met eenige dagen komt er weer „schot" in. De gemeubileerde woningen en kamers zijn ook voor het meerendeel verhuurd. Het mooie weer van de laatste dagen lokt menigen vreemdeling voor een ééndaagsch bezoek naar hei strand. Over een afstand van ruim 2 K.M. was op het strand en in zee een gezellige drukte waar te nemen. Het aantal particuliere tentjes op het zg vrije strand neemt met den dag toe. De ver- j binding met Egmond aan Zee heeft dit jaar ook een belangrijke uitbreiding ondergaan. 'Niet minder dan vijftig- maal per dag komen trams en autobussen hier aan, om evenzoo veel malen de bezoekers weer terug te bren gen naar het Noorden, Oosten en Zuiden. In 't raadhuis te Den Burg werd Woens dag een aanbesteding gehouden van de betonwerken, benoodigd voor de uitbreiding van de electrische centrale. Ingediend werden 11 biljetten. ^agste inschrijvers waren Gebrs. Boekei te Nieuwe-Niedorp voor 12890. Hoogste inschrijver J. Grimijser te Texel voor 16600. De gunning is nog aangehouden. trale verwarmingt aanbrengen van de een- h.t „,«w LUTffTtg;;1* SINT PANCRAS. gï man en Wilken wèrd"de firma K°k' Tuin" allereerst door de i reiS ond€rnomen, Volendam waar ™t€,r 0ver Pu™erend c LDaarr>a ging E3rnYerd KePa«seerd. Schiphol. naar Amsterdam en bezichtigd^ delLn^' °P ,^'Pbol van alles s met daarin de groote verkeersvliegtuigen trokken alleTbewonde- Na de lunch evenals verschillende ver snaperingen, aangeboden door de burgerij ÏL?!S2 Werd treden naar Haar- zichti^d m00le omstreken werden be- Heiloo werd als laatste pleisterplaats nog eens waargenomen, waar nog volop van alles kon worden uitgedeeld door het comité °£Sfv€Sr 10 uur k°ndcn alle deel nemers behouden weer bij hun woning uit stappen. "an de thuisblijvers werden door eenige jonge dames versnaperingen thuisgebracht, zoodat ook zij nog iets konden genieten. Uitgaande van den bond voor staatspen- sionneering, hebben de ouden van dagen Woensdag een prachtdag gehad in den vorm van een autotocht. Des morgens om acht waren twee autobussen van de firma Keet- man in de üroote Buurt aanwezig., benevens twee luxe auto s. De tocht werd genomen via Kolhorn, Winkel, Heer-Hugowaard, Alkmaar naar Heiloo als eerste pleisterplaats in de Rustende Jager. Vandaar ging de reis via Limmen, Castri- cum, Beverwijk, Velsen, Bloemendaal, Over- veen langs den Zeeweg naar Zandvoort. Hier werd wederom de inwendige mensch versterkt en een poosje aan 't strand ver toefd in gezelschap van duizenden menschen. Om twee uur ging de tocht langs de Zandvoortsche laan via Heemstede naar Haarlem, waar in hotel „Du Commerce" ge dineerd werd. Om half vijf ving de terugreis weer aan. Te Alkmaar werd nog een uurtje vertoefd en een deel van het gezelschap maakte nog een wandeling om de Hertenkamp. Om ruim half negen arriveerden de auto's weer in ons dorp. AKERSLOOT. De kermis alhier, gehouden 3 en 4 Aug., heeft zich niet in een zeer druk bezoek mogen verheugen, niettegenstaande het mooie weer, en heeft een zeer kalm verloop gehad. Maan dag had een harddraverij plaats, waaraan door 9 paarden werd deelgenomen. De 1ste prijs werd gewonnen door het paard van C. v. d. Hulst, berijder H. v. d. Hulst; 2e pr. J. Blokker Jbzn., berijder N Blokker; 1ste troostprijs J. P. Kraakman, berijder J. Kraakman Jnzn.; 2e troostpr. J. H. Sander, berijder J. Sander Jr. Dinsdag was er fietsen met hindernissen voor heeren: 1ste pr. N. Goeman, 2e pr. J. Sander, 3e pr. M. v. Til. Voor dames ring steken op rijwielen 1ste pr. mej. A. v. d. Hulst, 2e pr. mej. C. Schoorl en 3e pr. mej. M. Polle. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. BERGEN. Oevonden voorwerpen. Een manteloeintuur, een kunstgebit, een roze ceintuur, een broche, een pijp, een speld met steentjes, een ceintuur van een regenjas, een haarpen, een niet met tennisballen, een jongensjas met rugzak, een dameshandschoen een zwarte portemonnaie, een dameshand schoen, een tompouce met gekleurde randen een sigarettenkoker, een geldstuk, een zil veren broche, een lederen damestaschje, een bruine portemonnaie met inhoud, een nikke len rozenkrans, een bruin lederen beursje, een gouden ringetje, een dameshoed, een sierspeld, een aantal postzegels, een zilveren kettinkje met hangertje, een sigarettenkoker, een paar sleutels, een vulpen, een smalle metalen broche, een koperen gewicht, een ring met sleuteltjes, een etui met ansichtkaarten, een hoefijzervormige portemonnaie, twee brillen, een lange zilveren speld, een damesporte- monnaie met inhoud, een contrasleutel van een auto, een vulpen en potlood, een kinder taschje. Ingekomen personen. J. M. J. Leibbrand, N.H., boekhouder, Broekbeeklaan 14, van Amsterdam. E. Grcte, E.L., kamermeisje, Prinsesselaan 46, van Amsterdam. J. Oostindiën, N.H., dienstbode, Studl. v. Surcklaan 2, van Assen F. P. P. van Overbeek, R.K., coiffeur, Dorpsstraat 10, van Amsterdam. E. A. Brunner, E.L., off. vliegenier, Berkenlaan 4, van N. O. I. J. Bouma, N.H., hotel bediende, Kogendijk 13, van Frankrijk. Q. Snijder, N.H., koopman, Noordlaan 32, van België. T. G. Jansen, (wed. A. Maas), N.H., verpleegster, v. Blaaderenweg 20, van Castricum. P. Hagtingius, N.H., bakker, Julianalaan 16, van Obdam. H. Santema, N.H., dienstbode, Oude Prinsweg 21, van Baarderadeel. J. C. van de Laak, R.K., hulp in de huishouding, Meerweg 7, van Am sterdam. P. F. M. Winters, R.K., z.b., Lou- delsweg 20. van Uithoorn. G. J. Bos, N.H., z.b., Lijtweg 11, van Deventer. W. Kager, R.K., bakker, Bergerweg 13, van Bo- venkarspel. K. Königshofen, R.K., stuca- door, Stroomerlaan 7, van Duitschland. A. Opperman, R.K., z.b., Stroomerlaan 7, v. Duitschland. A. D. Lengemann, E.L., dienstbode, Studler van Surcklaan 1, van Duitschland. A. L. Schoofs, R.K., beambte N. S., Tuindorpweg 7, van Eindhoven. E. Plöger, E.L., dienstbode, Studler van Surcklaan 11, van Duitschland. B. van der Zee, geen, z.b., Geestweg 3, van Breda B. J. Boersema, N.H., z.b., KI. Dorpsstr 13, van Dokkum. J. Vijn R-K., banket bakker, Loudelsweg 33, van Amsterdam. 5. van der Veen, G.K., winkelbediende. Raad huisstraat 6, van Bolsward. A- Jonker, N.H., huishoudster, Russenweg 1(>. van Oterleek. - F. W. de Groot, R.K., bakker, Leo Gestelweg 5, van 'p-_jprAraat nowski, E.L., dienstbode, Pier PanderJtra® 6, van Amsterdam. - H. J Bruggemann R.K., architect, St. Adelbertuslaan 7, van Alkmaar. - J. J- B- van J": verpleegster, Verspijckweg Ver- N. Kijk in de V«lgeS, !,b=v'»5 MH dienstbode, Russenweg H. F. Adema, N.H., doenstoo 23, van Leeuwarden ^aat 21, van Lim- R.K., die^fbj langere, N.H., z.b.. Meerweg TTvan Voop - f. Groenevelt, (echtgen. H- A. A. v. Breukelcn), geen, z.b., Dr. v. Peltlaan 13, van Wormerveer. H Bruyn, N.H., z.b., Notweg 4, van Graft. H. Oberbillig, R.K., dienstbode, v. Reenen- park 8, van Amsterdam. O. N. Dobrgeans- Fkaya, Gr. K., dienstbode, Dr. v. Peltlaan 13, van Wormerveer. B. van der Ploeg N H luit. ter zee 2e kl-, Eeuwigelaan 36, van N. O. I. H. Owel, E.L., dienstbode, Studl. v. Surcklaan 17, van Duitschland. A. G. Sandvos, R.K., fabrikant, Prinsesselaan 21, van Amsterdam. T. Krabbendam, D., hulp huish., v. Blaaderenweg 4, van Alk maar. J. C. Kuiper, N.H., ass. machinist, Karei de Grootelaan 13, van Vlissingen. M. Boerma, geen, verpleegster, Meerweg 39, van Groningen. M. H. Boendermaker, N.H., z.b., Loudelsweg 66, van Amsterdam! J. D. Wilbert, R.K., koopman, Kastanje laan 4, van Duitschland. P. Balk, N.H bakker, Molenstraat 14, van Wijdenes. E C. Uschkamp, E.L., dienstbode, Breelaan 6, van Rotterdam. R- Stockhammer, R.K., dienstbode, Breelaan 19, van Amsterdam. H. Luder, G.K., bakker, Stationtsraat 2, van Bussum. E. Kikkert, N.H., kantoorbe diende, v. Blaaderenweg 4, van Amsterdam. C. Weyde, geen, metselaar, v. Blaaderen weg 4, van Amsterdam. Vertrokken personen. Mr. O. R. E. Brunner, E.L., inspecteur Financiën, naar N. O. I. E. N. J. Jong- mans, R.K., z.b., naar Amsterdam. - A. Kuiper, geen, dienstbode, naar Amsterdam. C. Hof, R.K., dienstbode, naar Alkmaar. A. Karsten, R.K., z.b., naar Koedijk. E. K. Blekendaal, R.K., z.b., naar Alkmaar. M. Smit, N.H., huishoudster, naar Alkmaar. G. J. Nieuwveen, N.H., kantoorbediende, naar Alkmaar. - A. Roose, R.K., boeren knecht, naar Heerhugowaard. M. de Vrij1. O.K., z.b., naar Egmond aan Zee. J. Berk hout, R.K., koopman, naar Anna Paulowna. M. E. Paling, N.H., geleidster, naar Hil- legom. K. de Jager, N.H., z.b., naar Haar lem. A. Dingemans, R-K-, z.b., naar Loon op Zand. D. Stroomer, (wed. P. Noë), N.H., z.b., naar Zaandam. L. J. Heddes, R.K., tuinbouwer, naar Wervershoof. M. Th. Berends, R.K.. dienstbode, naar Arnhem F- Slager, D.G., z.b., naar Weststelling werf. G. Klinkhamer, N.H., dienstbode, naar Zuid- en Noord-Schermer. Th. Gross, (wed. Lichtenthaler), E.L., z.b., naar Duitsch land. J. G. M. IJpma, R.K., boekhoudster, naar Alkmaar. J- W. Sevenhuysen, N.H., kapper, naar Den Helder. H. C. Hoegen Dijkhof, N.H., machinist, naar Apeldoorn. D. van der Lee, N.H., electro-technicus, naar Rottrdam. S. J. van Wonderen, R.K., chauffeur, naar Bussum. J. Vollenga, geen, z.b., naar Vlissingen. A. Haas, E.L kin derjuffrouw, naar Duitschland. F. H. Koch, E.L., cacaobewerker, naar Heiloo. D. Meyers, N.H., Rijksbrugwachter, naar Wieringen. A. C. P. Snoerwang, (echtgen. G. J. Dilg), geen, z.b., naar Cura?ao. Jb. Swaan, N.H., z.b., naar Wieringen. Verbruikscoöperatie als middel tegen duurte. Een van de verschijnselen van den nieu wen tijd in Indië is de gewaarwording van het westersch publiek en ten deele van den oosterling, dat vele zaken in Indië duur zijn. De gewaarwording: want in Indië zijn altijd wel de meeste artikelen van wester- schen invoer duur geweest. Maar in den nieuwen tijd, die aanbrak met de 20e eeuw, is het aantal westerlingen gestegen en is het openbare leven zoowel als het huiselijk be staan meer westersch getint. De kleeding, de maaltijd, de genoegens werden meer en meer geschoeid op westerschen leest en daardoor werd de behoefte aan allerlei din gen van buiten groot. De mode is een dure pop. Beleeft Indië zijn goede dagen, zijn de zorgen licht, dan bekommeren zich maar weinigen om den prijs van wat men verlangt en de winkels trekken van de onverschillig heid een voor de hand liggend profijt Zoo kon het ook gebeuren, dat in streken, waar naar verhouaing het westersch publiek tal rijk is, de prijzen weer wat hooger zijn dan elders. Neem Deli, het land van de ruime inkomsten. Ieder heeft wel vernomen, dat De- li .een duur land is en dat met name Medan, als plaats van vestiging, bijzondere uitga ven vereischt voor het dagelijksch leven. Al wat behoort tot het „mondaine" leven is overal buitensporig duur in Indië en dat mondaine treft men aan in de steden, waar heen dan ook de westerlingen, die in het binnenland zijn gevestigd, zich van tijd tot tijd begeven tot verpoozing. De duurte in Indië is de vrucht van een zekere overdaad in de begeerte der koopers en in de prijsbe paling van de verkoopers. Nauwelijks komen er nevelen voor de zon van voorspoed, of de duurte wordt gevoeld en men beklaagt zich. Ook treedt beperking in. Echter komt men zelden tot een modus in het leven der ge meenschap, waardoor men zelf zonder zich veel te ontzeggen de regeling van prijzen in handen houdt. Want de duurte moet men niet slechts ontgaan in dagen van onspoed, doch ook in gewone tijden en er zijn dus maatregelen noodig van bhjvenden invloed. Zoo'n maatregel is thans op komst: het is de verlaging van bezoldiging. Het gou vernement gaat voor, de andere instellingen zullen volgen. In die verlaging ligt ongetwij feld de strekking, dat zij den levensstan daard eenvoudiger maakt en dat de prijzen onder een verminderde vraag dalen. Dat is de lichtzijde van de vermindering van bezol digingen, waartegen klachten zijn gerezen omdat men opziet tegen een tijd van over gang die vOor velen onaangenaam is, maar dien men ten slotte met voordeel doorleeft. Met voordeel, want een opschroeving van het bestaanspeil is voor alle bevolking ge- wenscht en op den duur noodlottig. De duurte van de winkels is natuurlijk ook te bestrijden door coöperatie in het verbruik, een onfeilbaar midden, indien het degelijk kan worden toegepast. In Indië is de inrich ting van een degelijke coöperatie verre van onmogelijk, maar moeilijk is zij stellig. Op >laatsen met enkel duizenden westerlingen ïeeft men steeds een komen en gaan, dat een oezwaar is voor de samenwerking in het koopen. Er is een beheer noodig, dat veel Zonnebrand, Smetten en Stukloopen van Heid en Voeten, verzacht en geneest man met PUROL Doos 30-60 90 et. Tube 60 ct. Bi| A po tb, ca Drogisten toewijding vereischt en er is een tucht noo dig onder de deelnemers, die in Indië blijk baar moeilijk valt te onderhouden. Maar de bezwaren er zijp er meer behoeven geen beletsel te zijn Er is in Indië weinig gedaan aan coöperatie in het verbruik. Ik herinner mij, dat de Deli-Mij. ongeveer 10 jaar geleden een coöperatieven winkel op richtte uitsluitend voor haar personeel, waar van de voorname bedoeling was, dat de as sistenten er de gangbaarste artikelen van het dagelijksch bestaan goed en goedkoop kon den bekomen. Het beheer nam de Deli-Mij. voor haar rekening en daardoor was de orde in het beheer verzekerd, evenals kwade pos ten waren uitgesloten. De instelling is een van de weinige voorbeelden van een ge slaagde coöperatie in het verbruik; de assis tenten, verspreid als zij wonen, zouden zon der die hulp een dergelijke samenwerking niet kunnen opzetten en instandhouden. Op Java hebben langen tijd de lagere ambtenaren van de Staatsspoor een coöpe ratie gehad, ik meen te Batavia. Zoolang er een bestand is van ambtenaren, die ter plaat se blijven en zich met beheer of toezicht op beheer belasten, kan de samenwerking vruchtbaar zijn, maar veelvuldige over plaatsing moet haar in de war sturen. Voor alle coöperatie in Indië is het vlottend karak ter van westersche ingezetenen een zware dobber. En toch zou het in deze tijden aan beveling verdienen, zoo het Europeesche be standdeel van <le bevolking op eenige plaat sen te rade ging om de oprichting van kleine cocf>eraties in het verbruik tot stand te brem gen. Juist de kleine, want een veel en zeer velen omvattende coöperatie brengt bijzon dere zorgen mede voor beheer en opslag ruimte. Men zou voor het begin zich moeten beperken tot het hoog noodzakelijke en een voorwaarde, waarbuiten men nooit slaagt is de contante betaling. Aan contant betalen is Indië heelemaal niet gewend, maar het koopen op crediet, zelfs op crediet van één maand, is een van de ergste gebreken, waar aan Indië steeds mank ging. Nood leert bid den en nog veel meer. Misschien brengt de dwang der versobering de gemeenschap in Indië nu ook tot eenvoudige coöperatie als een wezenlijk middel tot bestrijding van de duurte en misschien wil zij wel afstand doen van het koopen op crediet. Alleen daarmee zou al veel zijn gewonnen. DENGAN HORMAT. IN DEN MUZIEKTUIN. Met 'n groot aantal plaatsgenooten kwa men de koren van Paul Kok 'n groot gedeel te der muziektuin vullen, 't Weer was prach tig, en daarom reeds al 'n genot in den tuin te vertoeven. „Soli Deo Gloria" van Noord-Scharwou- de, 'n klein ensemble, opende het concert, 't Klonk wat zwak, daardoor waren de pia- missimo's in Russisch Vesperkoor van Bortniansky bijna niet te hooren. 't Werd anders heel goed voorgedragen evenals Avondzang van G. Jellesma en In het Woud van H. W. de Wolff Vesperzang vond ik het belangrijkste nummer van de drie. Heel anders staat het met „Halleluja", gemengd koor van Broek op Langendijk. 'n Goed bezet koor, dat durft te zingen, er zijn leden bij die zich geheel en al geven, daardoor komt er iets spontaans te voor schijn, getuige de voordracht van het mooie lied van Joh. Crüger, door Leo Mens bewerkt en Soli Deo Gloria geheeten (andere num mers Berusting van Kurt Kottek en Psalm 46 vers 1, 2, 3 en 6 van h. van Zutphen(. 'n zeer goed, 'n beschaafd klinkend mannen koor is „de Lofstem" ook van Broek op Lan gendijk. Uitmuntend gezongen werd Goeden Nacht van Roeske en het frissche lied Naar Zee van J. N. Bosch. Goed was ook het Goede Vrijdagmotet van Handl, doch aan de eerstgenoemde nummers geef ik de voor keur. „Looft den Heer" van St. Pancras sloot het concert. Dit koor is nog in de jaren van groei. Met het aantal leden dat dit koor heeft, kan en moet er meer geluid ontwik keld worden; 't zijn echter voor 't meeren deel jeugdige stemmen die zich wel ontwik kelen zullen. In het koor van Leo Mens had den de sopranen het wat moeilijk met de hooge noten; „Zondagmorgen" en „Daar is een lied", beiden van Bonset, hadden een zeer te waardeeren vertolking. Kok is een aundig en muzikaal leider, die zijn intentie's op de zangeressen en zangers weet over te brengen A. K. DE ANTI-ITALIAANSCHE BOYCOT. Een ernstige waarschuwing van den resident te Batavia. De resident van Batavia richtte een waar schuwing tot de leiders van de anti-Italiaan- sche agitatie, de heeren Hadji Salim en Tjo- kroaminoto, waarbij hij er op wees dat de aansporing tot een boycot door de wet straf baar is gesteld. Verwacht wordt, dat de opwinding spoedig zal zijn afgeloopen. Het Hbl. teekent hierbij aan: Nu ten slotte namen van de leiders der be weging bekend zijn, is duidelijk dat de laat ste een zuiver politieken, wellicht zelfs anti- Westerschen grondslag heeft. Tjokroaminoto, zich reeds sedert lang op den achtergrond houdende, was eens de leider der Sarekat Islam, die in haar nieuwen vorm, dus als Partai Sarekat Islam, Hadji August Salim tot voorman kreeg. Nauwlettend toezicht van het bestuur hier zeker gewenscht. is DE EUROPEESCHE KOLONISATIE. De „Java Bode" vangt aan met een serie artikelen van een specialen door genoemd blad volkomen vertrouwden correspondent te Manokwari waarin de meest ontstellende bijzonderheden worden gepubliceerd over wantoestanden, welke heersdien in de kolo nisatie aan het Sentanimeer op Nieuw- Guinea en waarin de bevindingen neergelegd in het rapport van dr. Gevers volkomen wor den bevestigd. Het blad acht ingrijpen door de regeering volkomen en onmiddellijk nood*- zakelijk. DOODELIJKE 'INSTANDHOUDING DOOR EEN POLITIEMAN. De „Locomotief" verneemt inzake het geval van mishandeling dat leidde tot de schorsing van den hoofdagent L. J. de Boo uit Soekoredjo, dat de lijkschouwing op het slachtoffer uitwees dat zelfmoord niet uitge sloten geacht mag worden, terwijl er ook andere aanwijzigingen zijn die de aanvanke lijk ernstige verdenkingen tegen De Boo hebben doen wankelen. De slechte verstand houding tusschen de veldpolitie en het lager Inlandsch bestuur schijnt een belangrijke rol in deze trieste historie te spelen. Voetbal. i Het bekende boek „Voetbal", dat Groot- hoff voor den K.N.V.B. heeft geschreven, moest enkele weken geleden, reeds een twee. de druk beleven! Dit snelle verschijnen van een tweede druk is een bewijs, dat het boek zeer zeker in een groote behoefte voorzag. Hoe kan het ook anders. „Voetbal" be handelde de techniek en de taktiek van het mooie spel op zoo'n uitvoerige en duidelijke wijze en aan de hand van zooveel kiekjes en teekeningen, dat eigenlijk elke speler dit werk moet bestudeeren. Wij gelooven niet, dat Groothoff in deze vermeerderde uitgave iets heeft vergeten Alles, maar dan ook alles wordt er in behandeld, bij elk onderdeel van het spel uitvoerig stil gestaan. Men leert er de moeilijkheden uit, waaraan elke speler komt te staan en men leert er uit, hoe die moeilijkheden moeten worden opgelost. Et daarom zouden we dit boek' niet alleen wen- schen in handen der spelers, maar ook in hei bezit van het publiek, dat helaas zoo dik wijls critiek geeft op oogenblikken, dat men beter zwijgen kon. Ook het „alles wetende publiek" kan uit „Voetbal" nog heel wat leeren. 7 W. Zwemmen. Mej. N. Delwei in 7 uur over de Zuiderzee. Nu het water zoo lekker op temperatuul is, zijn de omstandigheden gunstig voor lange zwemtochten Ondernemende juffrou wen trekken er overal op uit om trajecten te zwemmen. Zoo'n geslaagde reis is lang niet onaardig en spreekt tot de verbeelding. De verbeelding wordt verder geholpen door fo to's in de bladen en aardige artikelen. Als zoo'n tocht gelukt, wordt de geslaagde in eens tot candidate voor den Kanaaltocht ver heven en als het mooie weer een beetje aan. houdt staat er binnenkort te Calais een heele file gegadigden te wachten Gisteren heeft mej. N. Delwei een krani- gen tocht over de Zuiderzee volbracht, zoo vertelt de N.R.Crt. Zij vertrok om 9.41 uit Stavoren en arriveerde te Enkhuizen om 4.40. Zij zwom, zooals men bericht, 24 sla gen in de minuut en arriveerde zoo frisch als de traditioneele hoen. Mej. Delwel is iemand, die te Rotterdam een goeden naam als schoolslagzwemstef geniet. Zij stamt uit een familie van puike zwemmers Haar broeder, W. Delwel, be hoort tot de snelste sprinters en startte Zon dag j.1. te Tilburg bij de kampioenschappen. Onze gelukwenschen aan juffrouw Del wel, maar wij maken andere liefhebsters er op attent, dat er toch ook nog een stoom boot gaat tusschen Enkhuizen en Stavoren- A t h 1 e t i e k. De Nederlandsehe Athletiek- kamploenschappen. Het is niet te verwonderen, dat heel sport- lievend Nederland zich verheugt op den ko menden Zaterdag en Zondag, op welke da gen in het Olympisch Stadion te Amsterdam dé Nederlandsehe athletiekkampioenschap- pen zullen worden verwerkt. De belangstel ling voor de athletiek bevindt zich in stij gende lijn, hetgeen ongetwijfeld te danken is aan de steeds betere prestaties der Neder landsehe athleten. Hoewel er veel belangrij ke wedstrijden dit jaar zijn o nog worden ge organiseerd, vormen de Nederlandsehe kam pioenschappen zeker wel het hoogtepunt vaa het geheele seizoen. Vooral dit jaar belooven deze wedstrijden iets heel bijzonders te wor den. Er is door niet minder dan 168 athletea ingeschreven. Het programma voor Zaterdag heet een aantal zeer aantrekkelijke nummers, wat de loopnummers betreft worden de n.v. series verwerkt: 400 M. horden, 100, 200 ea 400 Meter, alsmede de 4 X 100 Meter esta fette. De n.v. nummers geven direct de be slissing te zien: 3500 meter snelwandelen, 1500 meter en de 400 meter horden, de num mers kogelstooten, hink stap sprong en ko gelslingeren maken het geheel tot een inte ressanten avond. Vooral de 400 meter hor den belooft zeer spannend te worden en het zal niet uitgesloten zijn dat hier een nieuw, record gemaakt zal worden. Onder de deel nemers van dit en aantrekkelijke nummer vin den wij o.m. W. Kaan (Haarlem); W. van Uitrert (P. P.); K. Reijnders (G. A C.)A. v. Leeuwen (P. S. V.). Wij vermoeden dat wij den jongen Kaan als kampioen kunnen begroeten. Onder de elf deelnemers welke aan het nummer kogelstooten een bijzondere attractie zullen geven, bevinden zich G. Eijs- ker (Haarlem) welke dit jaar het Neder landsehe record reeds tweemaal wist te ver beteren, verder de Eindhovensche reus Ka merbeek (P. S. V.) en J. Selman (A. V. 1923). De 100 M. brengt al „sterren" aan de

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7