DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. tDmdijksdi Ovevücht jBuiteuiami ^Binnenland 133e Jaargang. wvwks»6v- nat.-soc. methoden. bruening de zuinige. grocte brand te konstantinofe'.. de malygin op zoek naar prof. pontremoli. de cverstroomingen in china. blank tegen zwart. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Fees dagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voer Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1-25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. FERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. Ko. IS4 Directeurs C. KRAK. VBIJWAG AUGUSTUS 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit dri^bladïn. HET NADERENDE VOLKS- ENTSCHEID. door een of andere omstandigheden gedwon gen wordt toch ter stembus te gaan kan door het doorstrepen der woorden ,.Ja" en „Nein" het stembriefje ongeldig maken, of anders „Nein" stemmen. Minister Severing over het^ groote belang der beslissing van Zondag. Protesten der bladen. Zondag zal het voor ,Duitsc^la"ln w een zeer belangrijke dag zijn, omdat dan het Pruisische volk zelf zal kunnen beslissen ever verschillende maatregelen, welke door /le regeering zijn genomen en nog genomen zullen worden maar vooral over al of niet onmiddellijke ontbinding van den Pruisischen Landdag en het houden van nieuwe ver kiezingen. Deze volksbeslissing, *&t Volksentscheid". zooals de Duitscher het zelf noemt, heeft al heel wat commentaar ontlokt en o.a. heeft de Pruisische minister van binnenlandsche zaken Severing een rede gehouden. Wat betreft de ontstaansgeschiedenis van de beweging, zoo betoogde Severing, welke, volgens de erkenning van de organisatoren zelf, eerst slechts bedoeld was als een de monstratie, heeft men in de eerste plaats met een nationalistischen bluf te doen. Tot geluk van de ontwerpers is de economische nood toestand erbij gekomen, en daardoor is het front verbreed. Op die wijze is het eigen aardige mengelmoes der propagandisten voor. het Volksentscheid ontstaan. Er is een agitatie in het leven geroepen, welke het huidige systeem voor alles wat den burgers van een staat slechts onaangenaam kan zijn verantwoordelijk maakt. Zoolang dit vergif der agitatie en der „Hetze" niet uit het vtjlks- lichaam is verwijderd, is geen algemeene verbetering van den toestand te verwachten. Wat zal geschieden, zoo vroeg minister Severing vervolgens, wanneer het Volksent scheid slaagt? Ongetwijfeld zal men niets beters in de plaats van het omvergeworpen stelsel kun nen plaatsen. Het eind van het lied zou ver moedelijk zijn, dat na veel nieuwe ellende en moeilijkheden voor allen, een regeering, welke geheel gelijk is aan de huidige, het vo'k uit het moeras zou moeten helpen. Na enkele verwijten tegen de Pruisische regeering te hebben besproken, eindigde mi nister Severing met er op te wijzen, dat veel belangrijker dan de binnenlandsch politieke kant van de a.s. beslissing, de buitenlandsch politieke is. F.en overwinning der reactie en haar vrien den, de communisten, zou gelijk staan met het stopzetten der onderhandelingen over nieuwe credieten. Een zege van de vijanden der republiek zou niets anders beteekenen als het einde van 't opbouwwerk en het sa- neeringsproces benevens een vermeerdering y.f1" de werkloosheid en de financieele moei lijkheden van alle kringen der bevolking. o De Pruisische regeering heeft intusschen Aan alle in Pruisen verschijnende dagbladen een verklaring doen toekomen, die op grond van de noodverordening betreffende de pers excessen van 17 Juli j.1. door alle bladen met vette letter op de voorpagina van het eerstverschijnend nummer moet worden ge geven. Gewezen wordt in deze officieele verkla ring op de huidige situatie van Duitschland en op het gevaar van een chaos, die door een communistische of fascistische overwin ning zou kunnen ontstaan. Slechts hij, die een sovjet-Pruisen of een fascistisch Pruisen wil, stemt met ja. Wie echter wil medewerken aan den opbouw van de Duitsche republiek en wie een democratisch Pruisen wil, leent tich niet om den Volksentscheid te steunen. Van verschillende kanten wordt tegen deze maatregel der Pruisische regeering krachtig geprotesteerd. De „Deutsche Bergwerkszeitung" uit Dus- seldorf trekt in dit verband een vergelijking tusschen den tijd der Fransche bezetting en ,Penn^!dlge"'"u W€derom dwangmaatrege- Rytarf fot pubheeeren van proclamaties. middeüi k h "deert' dat slechts door on- regeering een verkiptinL^? Pruisische het Pruisische kabinet" ?^!X0gie js van dat hier een grof mSbruJ X!*Verder °P' Oog sterker te laden. atmosfeer o Het bestuur der soc.-dem. partij heeft ÖStawS «elAn Waa?in t'gden drinoenH e" ™slschon stemgerech- scheid ïn "I /an Vbfelen den Volksent- sischen l/nL f" 8 van den Prui" nen Landdag te negeeren. Wie evenwel BRUENING EN CURTIUS NAAR ROME. Aan de Italiaansche grens aan gekomen. Rijkskanselier Bruening en Curtius zijn gistermiddag om 4 uur aan den Brenner aangekomen. Op het grensstation werden zij door den Duitschen gezant Von Schubert en den prefect van Bolzano begroet. Om half zes werd de reis in den specialen trein van Mussolini voortgezet. Programma van het bezoek. De Duitsche Ambassadeur bij den Heili gen Stoel, Von Bergen, heeft zijn kuur in Bad Oastein onderbroken en is gistermorgen vroeg naar Rome teruggekeerd om bij het be zoek der Duitsche Ministers aanwezig te zijn. Het program van het bezoek van dr. Brue ning en dr. Curtius aan het Vaticaan is be kend gemaakt. Zaterdag in den namiddag tusschen zes en zeven uur zullen dé beide ministers zich van de Duitsche ambassade naar het Vaticaan begeven om, na een be zoek te hebben gebracht aan den Staatssecre taris Kardinaal Pacelli door den paus in par ticuliere audiëntie te worden ontvangen. Het bezoek aan het Vaticaan zal door Kardinaal Pacelli beantwoord worden met een tegenbe zoek, terwijl aan het diner in besloten kring, dat des avonds in de Duitsche ambassade wordt gegeven, de pauselijke staatssecretaris eveneens zal aanzitten. De Duitsche ministers zullen ontvangen worden op het Vaticaan met het gebruikelijke ceremonieel voor bezoekers van hun rang. De aankomst in Rome. Om 8.05 uur liep de extra trein met dr. Bruening en dr. Curtius het hoofdstation te Rome binnen. Hun ontvangst werd geken merkt door de aanwezigheid van de regee ring zelf en toen de trein stil stond, was Mussolini de eerste, die te Rome dr Brue ning de hand drukte. Behalve de Duce wa ren verder aanwezig de Italiaansche minister van Buitenlandsche zaken Grandi, de onder staatssecretaris van den minister-president Girenta, de afdeelingschef van het ministe rie van buitenlandsche zaken, de gouverneur van Rome, de Italiaansche ambassadeur te Berlijn Orsini Baroni, de perschef van Mus solini, de Duitsche ambassadeur bij den Heiligen Stoel en het bijna voltallige perso neel van de Duitsche ambassade bij den Heiligen Stoel. Na de begroeting door Mussolini en Gran di stelde de laatste de Duitsche gasten aan de aanwezige heeren voor. Mussolini leidde vervolgens Bruening en Curtius door de ko ninklijke ontvangzaal naar het Stationsplein. De beide Duitsche ministers stapten in een gereedstaanden auto en begaven zich naar het Grand Hotel, alwaar zij hun intrek heb ben genomen. In 'n tweeden wagen volgde Mussolini en daarachter de Duitsche ambas sadeur von Schubert. Het programma van hedenmorgen bevat v.n.1. het uitwisselen van wederzijdsche be zoeken. Op het laatste oogenblik is in het programma nog ingelascht een korte recep tie van de Duitsche kolortfe op hedenmiddag om kwart over vier in het Grand Hotel. Kindergetuigenis over de onders. Eenigen tijd geleden werden in Brunswijk ongeveer 2700 ouders gestraft met 15 dagen hechtenis, omdat hun kinderen aan een sta king der openbare lagere school hadden deelgenomen. Een door de soc.-dem. voorge stelde amnestie is door de rechtsche meer derheid verworpen. Aangezien alle ouders tegen den maatregel in verzet zijn gekomen moeten talrijke processen volgen. Naar de „Voss. Ztg." verder meldt heeft de politie thans eenige agenten in de scho len gezonden om alle kinderen, ook die van zes en zeven jaar, te verhooren of zij op 10 April door vader dan wel door moeder van school zijn gehouden. Deze nat.-soc. metho den van den steeds nog fungeerenden minis ter Franzen openen lieflijke vooruitzie! -n voor het „Derde Rijk", zoo besluit de cor respondent zijn bericht. ONAANGENAAM AVONTUUR VAN EEN PETROLEUMKONING. Naar de N R.Crt. aan de Nemzetu Ujsag on£t,had de Canadeesche „i„B horna. Walkerdear aangenaam avontuurDe g hf n j ,ele. SXaantf c?mn,is^ria»t »an polilie bercef eïn'kind teT ovemdeS ei daarna vlrder was gereden. Des namiddags om vul uur werd daarop de auto aangehouden en vergezeld van een detectieve naar Ceglédber- cel gebracht, waar echter niemand Engelsch verstond en niemand dientengevolge met den petroleumkoning kon spreken, terwijl de ge tuigen van de overrijding op verafgelegen boerderijen aan het werk waren. Dientenge volge was Walker, die met zijn zoon en zijn neef reisde, genoodzaakt den nacht door te brengen op de harde banken van den gen- darmeriepost van het dorp. Toen den vol genden morgen de getuigen den auto zagen, verklaarden zij, dat het niet deze auto ge weest was, die het kind overreden had, waar- na men de Amerikaansche heeren liet ver trekken. Besparing op zijn Romeinsche reis: minstens 2500 M. Woensdagavond is de rijkskanselier met den minister van buitenlandsche zaken naai Rome vertrokken om een bezoek te brengen aan Mussolini, die zijn Duitsche bezoekers zijn statietrein aan de grens tegemoet zendt. Tot daar reizen de Duitsche ministers in een D-trein, als „gewone" stervelingen. En dit wel op nadrukkelijken wensch van den rijkskanselier, die uit bezuinigingsoverwe gingen noch extratrein noch salonwagen wenschte. De heeren reizen dus met een trein vol gens het spoorboekje, hebben een slaapwa gen besproken, eten en drinken evenals hun medereizigers in den Speisewagen. Wat bespaart dr. Bruening thans voor het rijk, door op deze wijze, zonder eenig uiter lijk vertoon, te reizen? De bladen becijferen, dat een besparing van minstens 2500 M. wordt verkregen. Een som, welke op den geheelen post van uitga ven op de rijksbegrooting nu niet zoo heel veel beteekent al staat de besparing dan ook gelijk met de belastingopbrengst van tien kleine inkomens. Intusschen, de beteekenis van het gebaar van dr. Bruening schuilt minder in de be sparing als zoodanig dan wel in den moree- len zin ervan. Duidelijker wellicht dan in een lange redevoering mogelijk zou zijn, wordt hier het Duitsche volk met dit kleine trekje de absolute noodzakelijkheid aan het verstand gebracht, dat een eind moet komen aan het smijten met het geld; dat elke pfen- nig moet worden omgekeerd alvorens te wor den uitgegeven; kortom, dat de tering naar de nering moet worden gezet door den Duitscher, door den Duitschen staat. Dat de Duitsche rijkskanselier de tact heeft gehad op deze wijze zijn volk het goede voorbeeld te geven, kan in het buitenland in het alge meen en bij de schuldeischers in het bijzon der, slechts een goeden indruk wekken. Meer dan 100 woningen een prooi der vlammen. Door een grooten brand zijn meer dan honderd woningen in een oude dichtbevolkte Mohammedaansche wijk van Stamboel een prooi der vlammen geworden. Gebrek aan water en een krachtigen wind maakten de taak der brandweer nog moeilijker. Twee maal werd dynamiet tot ontploffing gebracht om te voorkomen dat de brand zich uit breidde. Een N.T.A.-bericht uit Konstantinopel meldt nader aan het Hbld., dat de brand, naar men vermoedt, aan kortsluiting te wijten is. De brand brak uit in Matsjka, een wijk van Pera. Twee brandweerlieden werden zwaar gewond. Generaal Nobile, die zich als bekend aan boord van de Malygin bevindt, heeft op 29 Juli, volgens de N.R.rt. aan den leider van de expeditie, prof. Wise, verzocht een bezoek te willen brengen aan Alexandraland en daar opsporingen te doen naar prof. Pontre- moli. Nobile acht het niet onmogelijk dat de ze en de anderen, die tegelijk met hem, nadat de Italia met de aarde in botsing gekomen was, door het gehavende luchtschip weer mee de lucht in zijn genomen, nog in leven zijn, als zij althans niet reeds bij den val van'het wrak zijn omgekomen. Het staat wel vast, dat het wrak in de buurt van Alexan draland gevallen moet zijn en indien de in zittenden ongedeerd gebleven waren, moet het hun mogelijk geweest zijn den oever te bereiken. De daar aanwezige basis is vol doende om vijf menschen gedurende drie winters in het leven te houden. „Heel Italië houdt thans het oog op de Malygin geves tigd", aldus Nobile. 160.000 vlachtellngen aangeko men in Hankau. Uit Shanghai wordt gemeld, dat het aantal vluchtelingen uit het overstroomineseebied van de Jangtse en de provincie Slovan, dat te Hankau is aangekomen, meer dan 160.000 bedraagt. Het is onmogelijk gebleken, de voedselvoorziening van deze ontzaggelijk massa vluchtelingen behoorlijk te organisee- ren, zoodat dagelijksch honderden verhonge ren. De Jangtse voert voortdurend een groot aantal menschelijken met zich mee aan, zoo dat men mede tengevolge van de groote hitte vreest voor het uitbreken van epidemieën. Het aantal menschen, dat in het stroomge bied van de Jangtse dakloos is geworden, wordt op verscheidene mililoenen geschat. ONVEILIG KLEIN-AZIE. Autobussen door roovers over vallen. Woensdagavond zijn o-p den straatweg van Jalowa naar Broessa niet ver van Jalowa negen autobussen waarin ongeveer 90 jierso- nen waren gezeten, door roovers overvallen. De passagiers, o.w. zich een chef der gendar merie bevond zijn voor een totaal bedrag van ongeveer 2000 Turksche ponden en eenige voorwerpen van waarde beroofd. De roovers zagen kans in de duisternis te ontkomen. Militairen hebben opdracht ge kregen hem te achtervolgen. VERBITTERING ONDER DE ARABIEREN. Dreigende werkstaking. De toestand in Jeruzalem blijft gespannen. Er heerscht nog steeds zekere ongerustheid. Desniettemin kreeg de Amerikaansche con sul te Jeruzalem, die een bezoek bracht aan den hoogen commissaris in verband met den toestand, een geruststellende verklaring. De regeering publiceerde een communiqué, waar in wordt gezegd dat de autoriteiten den toe stand goed in de hand hebben; alle noodige maatregelen zijn genomen om wanordelijk- héden te voorkomen. Anderzijds zijn de Arabische bladen ver bitterd door de waarschuwing van de regee ring aan de pers gisteren in verband met de uitnoodiging tot verzegeling van de wapen- depóts in de Joodsche nederzettingen, gele gen in de verafgelegen districten. Zij verkla ren dat een staking van een week Maandag a.s. zal beginnen. Te Chicago heeft de politie de laatste dagen heel wat te stellen gehad met de negers. Bij een gevecht tusschen politie en negers de eigenlijke aanleiding was het met den sterken arm verwijderen van een negergezin uit zijn woning, waar het giste en smeulde al lang werden drie negers gedood en 38 gewond. De nieuwe burgemeester van Chicago, Cer- mak, die in deze moeilijkheden de hand meen de te zien van de communisten, heeft dc staatsmilitie verzocht zich voor alle gebeur lijkheden gereed te houden. Hij heeft 3000 man in volle bewapening noodig, die dan onder zijn, 's burgemeesters bevelen moeten staan. Sextor, een hoofdambtenaar van de ge meente Chicago had een onderhoud mei de leiders der negers, bracht aan het licht, dat deze laatsten het aantal negers in Chicago, gewonnen voor het communisme, schatte op 30.000. In de New-Yorksche voorstad Har- lem zouden het er nog meer zijn. De door Russen onder die negers verspreide litera tuur wekt onder de kleurlingen den indruk dat in Rusland iedereen vrij is, dat de ge kleurde rassen er dezelfde behandeling ge nieten als de blanken en dat niemand er voor broodsgebrek behoeft te vreezen. NOODWEER BOVEN FRANKRIJK. Een schade van 20 millioeii francs. Boven geheel Frankrijk heeft gisteren een noodweer gewoed, dat in verscheidene pro vincies zoo hevig was, dat groote schade werd aangericht. Boven Tours woedde een onweer, dat voor ongeveer 20.000000 francs schade berokkende Ruim 10 minuten achter elkaar vielen hagelkorrels zoo groot als eieren, waardoor van de te velde staande oogst niets overbleef. DE TOCHT van DE malygin. De ijsbreker Malygin heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Kroonprins Ro- dolphe-land. Het winterverblijf van de expe ditie Fiala werd bezocht. Men heeft geen sporen gevonden van Amundsen, hoewel de expeditie Miala deze vermoedde. Op het oogenblik begeeft de Malygin zich naar het eiland Aldjer. OMNIBUS IN ENGELAND DOOR TREIN GEGREPEN. 5 kinderen gedood. Doordat een trein in botsing kwam met een omnibus, waarin schoolgaande kinderen zaten, op een spoorwegoverweg in de nabij heid van Porth in Schotland, werden 5 kin deren gedood en 12 min of meer zwaai ge wond. ZWARE ONWEDERS BOVEN HAMBURG EN OMGEVING. Gisteravond hebben boven Hamburg en omgeving zware onweders gewoed, die bege leid werden door slagregens. Op veie plaat sen ontstonden overstroomingen, zoodat de brandweer assistentie moest verleenen. Een 12-jarige jongen werd op een sportterrein door den bliksem gedood. In de Lauenbur gerstrasse sloeg de bliksem in een huis, waar door brand ontstond. Deze kon echter spoe dig worden gebluscht. Ook in de omgeving werd schade aange richt. DE ONWEERSRAMP BOVEN HET MIDDENRIJNGEBIED. Het noodweer dat Woensdag boven het Middenriingebied heeft gewoed, heeft zoo groote schade aangericht dat de omvang nog niet te overzien is. In het bizonder is het z.g. Drachenfelser- gebied geteisterd. Straatwegen en bruggen werden vernield, tuinen verwoest, huizen on der water gezet. Groot is ook de verwoesting die is aange richt in het doij» Mehlem bij Godesberg Het water drong hier tot in de huizen door. Het huisraad werd door het water meegespeeld. De molen te Huellem stond tot de eerste ver dieping in het water. Slechts met groote moeite zijn de bewoners er in geslaagd zich te redden. HITTEGOLF IN SCANDINAVIË. Woensdag heeft Stockholm de voor- en na- deelen kunnen genieten van een hittegolf Een temperatuur van 28 graden C in den schaduw is de hoogstgeregistreerde sinds 1911. Uit verschillende deelen van Zweden, De nemarken en Noorwegen worden hooge tem peraturen gemeld. Zelfs op Lapland is de hoogste temperatuur sinds jaren geregis treerdk DE „ZEPP." NAAR ZUID-AMERIKA. De „Graf Zeppelin" zal waarschijnlijk op 26 Aug. a.s. uit Friedrichshafen vertrokken voor een vlucht naar Zuid-Amerika, waarbij post zal worden meegenomen die bestemd is voor Pernambuco. De route zal naar ge lang van de weersomstandigheden worden gekozen over de Kanarische of over de Kaap- Verdische eilanden, waar boven Santa Cruz de Tenerife of boven Porto Praya de voor deze eilandengroepen bestemde post zal wor den afgeworpen De met het luchtschip te vervoeren post moet worden gefrankeerd met een eenheidsporto van 1 R M. voor een briefkaart en 4 R M. voor een brief tot een gedicht van 20 gr. DE LANDARBEIDERSSTAKING. De werkgevers te Emmercompascuum en Emmererfscheidenveen hebben het Maandag ter conferentie onder leiding v3*i den rijks"! bemiddelaar ontworpen voorstel aanvaard De meerderheid van de georganiseerde arbei ders heeft dat niet gedaan. Toch was deze meerderheid njet zoo groot, dat zij 2/3 der bij de staking betrokken georganiseerde arbei ders uitmaakte, zoodat ook van een voortzet ting van de staking geen sprake kon zijn. De hoofdbesturen hebben nu aan den rijksbemid- delaar laten weten, dat het voorstel aanvaard wordt en besloten de staking in Emmercom pascuum c.s. heden op te heffen. Andere wij zigingen hebben zich niet voorgedaan. TELEFOONVERKEER MET NED.- INDIE. In Indië geen toeslag meer voor ge sprekken uit huis. Telefoongesprekken in het verkeer tusschen Nederland en Ned.-lndië kunnen reeds sedert eenigen tijd, zoowel in Indië als hier te lande van huis uit gevoerd worden. Voor gesprekken, welke aan Indische zijde van huis uit gevoerd werden, was echter to< nu toe een toeslag verschuldigd. Ter bevorde ring van het verkeer is thans beslist, dat mei ingang van gister deze toeslag niet meer zal worden geheven. COMMISSIONNAIR GEARRESTEERD. Had 8000 verduisterd. De Haarlemsche politie heeft een een-en- vijftig jarigen commissonair in effecten aan gehouden, verdacht van verduistering ten nadeele van een zijner cliënten voor een be drag van 8265. De verdachte heeft bekend en is aan de Haarlemsche justitie overge- leverd. Hij heeft het verduisterde geld ten eigen bate aangewend. OPGELEGDE SCHEPEN OP 1 AUO. Meer dan op 1 Juli. Op 1 Aug. aren in de Rotterdamsche har ven opgelegd 64 schepen (tegen 55 op 1' Juli), met een bruto-tonnenmaat van 307.542 (op 1 Juli 257.127 ton). Van deze schepen waren 50 van Nederlandsche nationaliteit (43), 5 Engelsche (5), 2 Italiaansche (2), 4 Noorsche (4). 1 Fransch (1), 1 Grieksch m 1 Deensch.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1