Alkmaarsche Courant. Jiadiomeuws Qetitewtecaden Londensche brieven. Honderd drie en derfloste Jaargang. Hilversum, 1875 M. ^nastiekles 0. V A.R A-Mandoline-Ensemble onder 'eidmg DAROL FARQUHAR's NACHTWANDELING. noordscharwoude. S-r£r£3Hks; '"b%hh HOOFDSTUK IX. Dien avond, toen Darol Farquhar op zijn kamers in Chelsea was, verdween de straai *=-— 1931. No. 184 Zaterdag 8 Augustus. 1. v. O. o 1015 Uitzending Morgenwijding V.P.R.O- 1 Het V.A. voor Arb. in ae Continu J gramo- R. A-septet onder leiding door foonplaten en toespraak. 14.- w» - E j het V.A.R.A.-septet onderr todfflg g en gramofoonplaten. 2.151,2— Concert Drop: „Subsidieafwijzing - z, an door het V.A.R.A-orkest onder leiding van Harry Wiggelaar. 2.45 Toespraak. 3_ art '(Vervolg). 330 J volg concert. 4.15 S.D.A.r. *war j L. N. Palar. 4.30 Gr^ofoonplaten ^4 Esperanto-cursus. 5.05 O. van T „Reizen en trekken". 5.35 Cofl"r| idl 0- van Joh. B. Kok 01 lom 715 Literair halfuurtje door A. M- de Jo g. Gramofoonpl. 7.30 Toespraak door A. r Muller. 7.45 Gramofoonpl. 7.55 V-A K^ Varia. 8.— „De nieuwe leus Haags kluch spel in één bedrijf van M. Emants. Groot Volkstoogeel. 8.30 Concertdoor het V.A.R.A.-orkest onder leiding van Harry Wiggelaar. 9.15 Voordracht door Maitien Beversluis. 9.30 Vervolg concert. ^-- Voor dracht door Martien Beversluis. 10.15 vaz Dias. 10.30 Slot concert. 11.—12.— ura- mofoonplatenconcert. Huizen, 298 M. (Uitsluitend K. R. O.) 8—9.15 Gramofoonpl. 10.-11.30 Gramo foonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor Perquin. 12 Politieber. 12.15 1.45 Concert door het K. R. O-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.451.50 Postduivenber. 1.502.30 Gramofoonplaten. 2.303. Vragenhalfuurtje. 3.—4.30 Kinderuurtje. 5.7.15 Concert door het K. R. O-Kunst- ensemble onder leiding van P. Lustenhouwer. 6—6.15 S. P. J Borsten: „Hengelsport" 6 15—6.35 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 7.15 C. Grilk: „De veiligheid der Waddenscheepvaart". 7-.458.Politieber. 8.-10.40 Concert. Wester's Harmonie-corps 0. 1. v. H. Lureman. Geert Dils, luitzanger. J. Meijer, accordeon Fr. Boshart, piano. 9.05 Vaz Dias. 10.40—12— Vroolijke gramo foonplaten. Daventry, 1554 At. 10.35 Morgenwijding. 1.20 Concert. Commodore grand orkest. 3.50 Concert. B. B. C.-orkest. I. Morden, sopraan. 5 05 Concert-orgelbespeling. Reginald Foort. 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. Jack Paijne. 6.35 Nieuwsberichten. 7.— Pianomu ziek van Handel. 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7 50 Lezing. 8.20 Piomenade-concert in de Queen's Hall. B. B. C. symphonie-orkest o. 1. v. Sir Henry Wood. 9.55 Nieuwsberichten. 10.10 Vervolg Promenade concert. 10.55 12 20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 At. 8.05, 12 50, 5.50 en 7.30 Gramofoonpl. 9.05 Dansmu ziek. Gramofoonpl. Langenberg, 473 At. 7.25, 10.35 en 12.30 Gramofoonpl. 12.50 Orkestconcert. 2.55 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 8 20 Vroolijke avond in Badebuttel. Muziek en zang. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. 12.20 —1.20 Dansmuziek. Gramoioonplaten. Kalunaborg, 1153 Al. 12.20-2 20 Orkest concert. 3 50—-5.50 Orkestcon. ert en decla matie. 6.106.40 Gramofoonplaten. 8 20 9 20 OrK'tconcert. 9.45—1005 Viola-soli. 10.2011.05 Concert. Zang, piano en man- doline-tno Ca. 11.05—12.35 Dansmuziek. B'ussel, 508 At. 5.20 Orkestconcrt 6.35 Lezing. 6 50 Gramofoonplaten. 7.35 Lezing. 7.50 Nieuwsberichten 8 20 Populair concert. 9 20 Dansmuziek. (338 M.) 5.20 Orkestcon cert 6.35 Lezing. 6.50 Gramofoonpl. 7.35 Lezing. 50 Nieuwsberichten 8.20 Oikost- concert. 9.05 Lezing. 9.20 Vervolg concert. Zeesen, 1635 At. Ca. 7.7.50 Gramo foonplaten. 10.55—12.20 Berichten P 20 Gramofoonplaten. 1.15—2.20 Berichten. 2.20—3.20 Gramofoonplaten. 3 20—4.20 Le zingen. 4.20—5.20 Concert. 5 2.0—8.20 Le zingen. 8.20 Vroolijke avond met Willv Ha gen. 10.20 Berichten en daarna tot '12.50 Dansmuziek door het Fred Bird-orkest J-euiÊfatw. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. li) Op dat oogenblik gebeurde er iets wonder lijks in het gemoed van den jongen man; voor het eerst kwam een gevoel van twijfel aan de schuld van het meisje bij hem op. Als zij nu eens toch niet die parels had ge stolen? Alles sprak tegen haar, alle schijn was tegen haar. Maar als die schijn nu toch eens bedrog was? Nu koesterde zijn oom een lage opvatting van het meisje, welke, gelijk hij zelf wist, bepaald onwaar was. Zou het niet moge- ijk zijn, dat wat hij zelf van haar had gedacht onjuist was? Zou het toch niet mogelijk unnen zijn, dat door een of ander wonder die parels toch langs een anderen weg uit het «antoor waren verdwenen? de rh>i!fdaChte bracht 'een straaltje van licht in vattin/ "y1"5 Va" zi'n Pcssimistische levcnsop- was aL 7.°° ^at meisje werkelijk onschuldig blijdschap"6-'1 ü'^sla'' boe zou hij dan met onaangename iC moécHjkc moeilijkheden en zijn vertrouw -en bc' hoofd bieden. Hij zou zijn geloof in^? e'2en oordeel herwinnen, ^en en dat rnenscBelijke natuur terugvin- 'ets gaf om c!°tS're'''. n'e' omc'at bij ook maar z'j een oude me's'e maai" intusschen, als Wcest als b Ln, onapPet'jtelijke vrouw was ge- haar bezem l Werkster, die dagelijks met «choonveerfde! ij"0'6-.. van het kantoor Joit de nv,r i "een, hij was sterker dan r U1filng toegedaan, dat hii h*ar raad°va^daf/V°nd acht uur ver£aderde de M*? gemeente ten raa&uize onder orzittersdiap van den heer Jhr. A. L van É^Gg ReindïfmCeSter- SeCretaris de heer Alle leden zijn aanwezig. De voorzitter opende de vergadering met Jan d€°vori^n welk<®' waarna de notulen wn F T«adenng werden voorge- &sS|tari"ê6inf! aM t,en same"- Ingekomen stukken en mededeelin- O tin?ir00wer deelF mede' dat de begroo ting der kosten voor de kabileering is opge- bosten zullen ongeveer kabel ??70ftoraH!tTVOOr aanko°P van dtn 1. 57000. Het leggen en maken der aansluitingen zal 95000 kosten, het plaat sen van werkblokken voor elk perceel 1650, t plaatsen van meterborden 4000, terwijl voor onvoorziene uitgaven, waarbij het hono rarium van het bureau 13.350 is uitgetrok ken. Bi] deze 171.000 komen nog de kos- ten van het onderhoud der straat, n.1. het tweemaal herstraten van den opengebroken Spr. voegde er nog aan toe, dat de aan nemer de verplichting heeft werkloozen uit de Langendijker gemeenten het eerst aan te nemen. De heer Kwadijk juichte het toe dat de gascommissie heef besloten, dat 80 van het werkvolg uit deze gemeenten moet komen. De voorzitter zeide, dat geen percentage wordt genoemd. Het kan minder als 80 zijn, maar ook 100 Al naar gelang er werkloozen zijn. De voorzitter las de betreffende clausule uit het bestek voor. De heer Kwadijk merkte c-p, dat geen loon- prijs is besproken. De aannemer heeft bij de berekening toch met goede loonen gerekend. Zal hij zich daaraan houden? De voorzitter antwoordde, dat de loonen naar den geldenden standaard voor grond werkers zullen worden geregeld. Degenen die werk aan den kabel krijgen zullen wel weer verdienen als de tuinbouw- arbeiders. Spr. hoopte niet, dat dit tot gevolg zal hebben, dat allen zich voor den kabel zullen opgeven. Er wordt van een loon van ongeveer 30 per week gesproken. De heer Kwadijk zeide, dat het maar een vraag was. Als de werkgever maar geen mis bruik maakt van den slechten toestand hier. De voorzitter zeide dat we met redelijke menschen hebben te doen. Van de Keuringsdienst voor Waren is het jaarverslag over 1930 ingekomen. Idem van de Vereeniging voor Nederland- sche Gemeenten. Ook is aanwezig het verslag van den toe stand der provincie. Voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten bericht, dat de gemeente rekening en de rekeningen der gemeentebe drijven ovre 1929 zijn goedgekeurd. Door B. en W. is opgenomen gedaan van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger. De totale ontvangsten hadden bedragen 189.212.71, de uitgaven 184.061.41 batig saldo 5151.30. Onder de uitgaven is begrepen een bedrag van 22000, dat op de Boerenleenbank is geplaatst. De boekhouding is geheel volgens de voor schriften bijgehouden. Van Ged. Staten de goedkeuring op het raadsbesluit tot wijziging van de begrooting voor 1931, wat betreft de verhooging van het batig saldo. Van den heer K. Stam te Zuidscharwoude dankbetuiging voor zijn benoeming tot klok kenist. Van de gymnastiekvereniging „Hercules" en „Hygiea" dankbetuiging voor de ver leende subsidie. Bovenstaande stukken werden voor kennis geving aangenomen. Van Ged. Staten bericht, dat het onderzoek inzake de belegging van waarborgsommen nog niet is beëindigd. Na dit schrijven is be richt gekomen dat elke belegging een afzon derlijk raadsbesluit behoeft Van het hoofdbestuur van „Het Witte Kruis" een verzoek subsidie te mogen ont vangen ten behoeve van de ontsmettings inrichtingen te Alkmaar en Hilversum. Op voorstel van B. en W. zal dit bij de be grooting worden behandeld. Van den commissaris dar koningin is een, schrijven over vakonderricht aan de politie. nooit een lot had kunnen bezorgen, dat hij zoo verschrikkelijk vond, dat hij zich nauwelijks een misdaad kon voorstellen waarvoor het geen te wreede straf zou wezen. Voortdurend nam de lichtstraal van hoop en glans toe. Dat meisje kon onmogelijk die parels hebben gestolen! Maar wie dan? Dat kon later nog worden uit gemaakt. In ieder geval was zij het niet. Dat zeide hem zijn instinct en opnieuw kwam de woede tegen zijn oom naar boven, omdat die maar dadelijk klaar stond om op grond van een samenloop van omstandigheden het ergste van het meisje te gelooven. Zoo n gemeene oude achterdochtige ploert! U schijnt het dus, oom, als vaststaand aan te nemen, dat juffrouw Curtis, ook al is er geen woord te harer verdediging gezegd Je schijnt nog grooter gek te zijn, barstte de oom nu los, dan ik gedacht had, en dat zegt nog al wat. En ik ben een bijna even groote dwaas geweest om je in mijn zaak op te nemen. Ik was enkel een goedige stommeling om je dat baantje aan te bieden, zoodra je uit het zieken huis was ontslagen. Het is altijd een vergissing familie in je zaken op te nemen. Je denkt altij goedkooper uit te zijn, maar op en uur je toch bedrogen uit. Ik had gemeend dat een jonge kracht nieuw leven aan de zaakzoug ven Maar je hebt nooit een steek Skt'op jemoeder. Het levert enkel puur ver- lieZiinPneef liet hem niet uitspreken. Het on stuimige bloed van de schoone danseres uit den vreemde, die zijn moeder was geweest, bruiste B. en W. verzoeken goedkeuring dat onze veldwachter deze cursus zal volgen. Aldus besloten. Den heer P. Deutekom wordt op zijn ver zoek een half jaar ontheffing der honden belasting verleend De strafverordeningen welke om de vijf jaar moeten worden vastgesteld, worden alle geldend verklaard. Vervolgens was aan de orde de behande ling van het in de vorige vergadering inge komen verzoek om bijdrage in de extra kos ten voortkomende uit het volgen der school voor buitengewoon onderwijs te Alkmaar door 2 kinderen van den heer Koopman. De gemiddelde kosten waren voor verleden jaar 65.67 per leerling. De volgende jaren zal het echter wel hooger zijn. De buskosten bedragen 75 per kind en per jaar. Vermoe delijk zullen 2 kinderen de school bezoeken B. en W. stelden voor een bijdrage te ver kenen van 75 pCt Voor 2 kinderen dus 112.50. In deze 112.50 wordt door de provincie 20 pCt. bijgedragen. Voor de ge meente dus een financiëel offer van 90 plus 2 maal 65.67 bijdrage, alzoo ongeveer 220. B. en W. wilden er de restrictie aan verbinden dat het voor een jaar is. Als de toe stand zich wijzigt kan er het volgend jaar altijd anders worden beschikt. Aldus besloten. Aanbieding gemeenterekening. Vervolgend bodLn B. en W. de gemeente rekening over 1930 aan. De ontvangsten hebben bedragen voor den gewonen dienst 124.673.83, de uitgaven 101.819,92^, batig saldo '22853.9014. De kapitaaldienst sloot in ontvangsten met 3311.87, uitgaven 3271.87, batig saldo 40. Deze rekening en die van het Burg. Arm bestuur en de Lichtbedrijven zullen door de heeren Kooy, Kwadijk en Schrijver worden onderzocht. Onderzoek geloofsbrieven. Tot toelating van de nieuwe leden werd aldus besloten. Er zijn aldus de voorzitter, hier twee raadsleden, welke niet meer als lid van den raad zijn herkozen. Dit zijn de heeren Zut en De Geus, die hebben gemeend niet meer een mandaat te moeten aanvaar den. Deze besluiten moeten worden gerespec teerd. Dit neemt niet weg, dat U de belangen der gemeente een lange reeks van jaren hebt voorgestaan en behartigd met Uw beste krachten. Spr. memoreerde dat de heer Zut 20 jaren onafgebroken in den raad zitting heeft gehad. De heer De Geus wel niet zóó lang, maar toch ook 12 jaren. Hierbij moet even stilgestaan worden. Dit geschiedt niet als een formaliteit, ik acht het een dure plicht U er voor te danken, dat U zoo lange jaren op de bres hebt gestaan voor de ge meente en hare belangen bevorderd. Het is wel eens voorgekomen, dat er verschil van meening was. Uw meening was toch altijd zooals U dacht dat de gemeente er het best mee was gediend. Spr. heeft den heer Zut altijd gewaardeerd omdat hij het belang der gemeente steeds vooi oogen hield. Het doet mij leed dat U vertrekken gaat. Ook Uwe medeleden zal het spijten. Het zal voor ons zeer vreemd zijn om'in de vólgende vergade ringen met anderen te zijn. Er wordt door Uw heengaan een middelmoot uit de raad gegrepen. Spr. betreurde het, dat er afscheid moet worden genomen. In den heer De Geus verliezen we een raadslid maar dat niet al leen. Als voorzitter van het Burg. Armbe stuur en voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim heeft hij zijn beste kraenten gegeven in het belang der ge meente. Scheiden doet lijden doch de voor zitter hoopte dat de heer de Geus nog belang zal stellen in wat er wordt besloten in de nieuwe raad. U staat er niet ineens geheel naast. Spr. bracht hartelijk dank namens de gemeente en gaf de verzekering, dat de her innering zal voortleven op aangename wijze en sprak den wensch uit dat de scheidenden nog lange jaren van hun bestaan als ambte loos burger mogen genieten en dat de ziekte, welke bij den heer De Geus in zijn gezin is ingetreden weer spoedig mag verdwijnen. De heer Zut dankte den voorzitter voor de vriendelijke woorden en hoopte dat alles wat hij heelt gedaan in het belang der gemeente is geweest. Spr. bracht dank aan den raad voor de aangename samenwerking en hoopte dat deze samenwerking zoo mag blijven. Dat zal wel in het belang der gemeente zijn. De heer De Geus dankte vervolgens den voorzitter voor zijn woorden en sprak den wensch uit, dat hier in deze zaal de politiek nooit hoogtij zal vieren en dat de zaken za- bij hem op en hij, die anders zoo goed de vor men in acht nam, die niet in de laatste plaats in het leger geleerd had zich te beheerschen, stoof nu op en met een gesmoorden vloek riep hij uit: Nu moet het uit zijn! Voor uw verlies be- hoeft u niet bang te zijn en ik ga heen. Heengaan? De firma Mackenzie en Moss verlaten? Nu goed, maar wacht je er voor terug te komen Daar denk ik ook niet aan! De Oude Kei keek zijn neef met de diepste verontwaardiging aan. Je hebt niets geleerd. Je kent niets dan wat je te hooi en te gras bij ons hebt geleerd. Ze mogen ons niet graag, daarvoor hebben we te veel succes! Je zult bij de anderen niet bij zonder welkom zijn. Je wilt van ons weg, niet waar? Ik zou wel eens willen weten, waar je heen gaat. Als u het me ten goede houdt, wilde ik al leen zeggen, dat dit in de eerste plaats mijn Zooals je verkiest, bulderde de Oude Kei. Het zal je berouwen en je zult soebatten om terug te komen. Wees daar maar niet bang voor! In ieder geval behoef je niets van mij te verwachten.... Daar denk ik ook niet aan, antwoordde Darol, die van woede bijna niet uit zijn woor den kon komen. Hij verliet de plaats waar hij tot nog toe had gestaan, stak een hand in zijn borstzak en haalde er een velletje papier uit. Hij had alles van te voren klaar gemaakt en daar was hij blij om. Hij zou het verschrikkelijk hebben ge vonden om eerst nog met een pen wat op pa pier te moeten zetten. Hij haalde het voor den dag en wierp het naast het ledige glas. Wat is dat? Ei kijkt. kelij'k worden behandeld. Dit stond ook bij hem op den voorgrond. Spr. bracht den secr. dank voor de vele verstrekte inlichtingen. Ook dankte spr. den raad in het bijzonder wethouder Ootjers voor de aangename sa menwerking. Al had de heer Barten ook een geheel andere richting als ik, toch heeft hij dit hier nooit uitgespeeld. Rondvraag. De heer Kwadijk kwam nog eens terug op het in de vorige vergadering behandelde ver zoek van de J. G. O. B. om na schooltijd ge durende de zomermaanden het speelterrein te mogen gebruiken tot het uitvoeren van volks dansen. Toen heeft de voorzitter gezegd dat het in handen van B. en W. is gesteld de terreinen enz. af te staan. Dit is niet juist. Art. 138 der gemeentewet zegt dat dit aan den raad is. Spr. hoopte, dat in den vervolge hieraan gevolg zal worden gegeven. De heer Kwadijk overhandigde voorzitter de gemeentewet. Het deed voorzitter genoegen dat de raads leden ter vergpdering kwamen met de ge meentewet op zak. De voorzitter las het be treffende artikel voor. Het is ook wel juist wat de heer Kwadijk zeide. Doch in de vori ge vergadering heeft voorzitter gezegd dat de raad het beheer der pleinen en lokalen aan B. en W. heeft opgedragen. De heer Kwadijk- Als dat zoo is, de leden weten er zelf niets van. De voorzitter zeide dat het wel jaren ge leden kon zijn gedaan Als het zoo niet in orde is, moet U maar met een voorstel ko men om de boel te wijzigen. De heer de Geus kon zich ook niet herin neren dat dit aan B. en W. is opgedragen. De heer Kwadijk vond het toch eigenaar dig dat niemand er van weet. Betreffende de kohileering vroeg spr. of de georganiseerden nog voorrang hebben bij de ongeorganiseerden. De voorzitter vermoedde van wel Als er echter geschikte ongeorganiseerden zijn en ongeschikte georganiseerden zal de aanne mer wel de geschikte nemen. De heer Kwadijk zeide dat allen zich kun nen organiseeren. Daar is geen bezwaar te gen. Als men werkloos is behoeft geen con tributie te worden betaald. De voorzitter: Met de werkverschaffing hebt U wel anders gesproken. De heer Kwadijk: Maar dit is geen werk verschaffing. De heer Kooij zeide tot zijn bevrediging te hebben gezien dat het brugdek der Mosse- lenbrug wordt vernieuwd. Dat was wel noo- dig. Maar levert de Zuidmuur geen gevaar op? Die wijkt uit. De voorzitter antwoordde dat het geen ge vaar oplevert. Schoorvoetend zijn we aan de brug begonnen. De beslissing is nog steeds in het geheimzinnige stadium van onbehan deld. De heer Kooij verzocht op spoedige be handeling aan te dringen. De voorzitter: Wij staan geheel machte loos. De heer de Geus zeide naar aanleiding van de toegestane bijdrage in de kosten van vervoer der 2 kinderen dat de gemeente elk jaar voor een jongen die het zelf wel betalen kan en wil 30 moet betalen. Dit mag niet. Dat is toch onzin. De gemeente mag dit geld niet terugontvangen. Kunnen de verschillen de burgemeesters, die toch een vereeniging hebben hier niets aan doen? Spr. zou dit zeer op prijs stellen. Er moet uitgekeken worden. De voorzitter antwoordde dat deze bijdra ge in de wet is vastgelegd. We mogen het geld niet terugontvangen. De wetgever heeft de bedoeling gehad dat ook de buitenge meenten in de kosten bijdragen. De heer de Geus merkte op dat een stad zoo'n school bouwt om volk te trekken met het doel de plaats tot bloei te brengen Het publiek van buitenaf is op deze scholen aan gewezen. Als men er komt, dan pakken ze je, dan kan je betalen. De voorzitter: U moet ook niet vergeten dat de ouders zeer worden ontlast, als hun kunderen zoo dicht in de buurt de noodige ontwikkeling kunnen krijgen. De heer de Geus zou voor jongens die het niet betalen kunnen veel meer willen betalen. Dit acht hij evenwel niet in den haak. De heer Ootjers was het ten deele met den heer de Geus eens. Kleine plaatsen kunnen echter niet zulke schoi'.en bouwen. Spr. zou graag een grens zien getrokken voor perso nen aie de bijdrage zelf moeten tietalen. Spr onderschreef de woorden van den voorzitter tot de scheidende raadsleden gesproken ge heel en bracht hen dank voor de aangename samenwerking en voor het vertrouwen in hem gesteld als wethouder. U wist steeds zaken Zijn grijpvingers pakten de chèque beet en hielden het papier voor zijn harde, grijs groene oogen, eerst omgekeerd, maar hij draaide het ijlings om en bekeek het aan dachtig. Zoo, dat is in orde. Het is het kapi taal van dien gek van een jongen tot op de laatste cent. Zeven duizend Pond. Geadres seerd aan hem zeiven en geteekend: „Darol Farquhar". In orde, niet waar? Ja. Het papier zorgvuldig opvouwend borg de oude man het in zijn borstzak. De ander legde een hand op de deurknop om met een korten groet te vertrekken, maar de oude heer riep hem terug. Zeg eens, een oogenblik! Wou je dan iets meenemen, dat je niet toebehoort? Ver geet je niet iets? Een oogenblik stond de jonge man perplex, maar daarop bracht hij een hand naar zijn das. De andere doelde op de zwarte parel. Hij trok dat reclamestuk van zeven honderd tachtig Pond er uit, zeggende: Neem me niet kwalijk. Ik had er niet zoo gauw om gedacht. Hij wiep het kleinood op tafel alsof het een lucifer was, ging naar de deur en sloeg deze achter zich dient. De oude man bleef zitten, maar op zijn gelaat waren alle lage hartstochten te lezen en zijn beenige handen kromden zich alsof hij een dief bij de keel greep, en de reisdeken gleed van zijn magere beenen. Maar de jonge man ijlde de drie trappen af, kwam in de gang, greep hoed en stok en snelde de frissche lucht in. Troosteloos vooruitzicht. en personen goed gescheiden te houden. De heer de Geus wenschte dat het da» raadsleden allen goed moge gaan. De heer Barten sloot zich volkomen bij d« woorden van den heer Ootjers aan. Hierna sluiting. EGMONERINNEN. Donderdagmorgen kwam de raad dezet gemeente wederom in openbare vergadering beijen ter bespreking van de overname van het electriciteitsbedrijf dei» gemeente door het P.E.N. Na de opening werd de openbare verga dering geschorst en hield de heer Oldenburg, directeur van het P.E.N., een bespreking en toelichting voor den raad inzake deze over name. Na heropening werd besloten B. en W. te machtigen te trachten een technisch leider voor het bedrijf te vinden en de beslissing inzake overname alsnog aan te houden. De kwestie zal einde dezer maand opnieuw in behandeling komen. De raad ging hiermee accoord. Van den heer KI. Groot was destijds een verzoek ingekomen om terugbetaling van het z.i. teveel betaalde voor krachtstroom. De raad besloot het tarief als gevraagd te redu- ceeren met terugwerkende kracht vanaf den datum inwerkingtreding van het nieuwe krachtstroomtarief. FRAUDULLUS PROSPECTUS Een scheepvaartmaynaat veroordeeld (Van onzen Londenschen correspondent) Londen, Aug. 193L Het Kylsant-proces, dat de gemoederen in- en waarschijnlijk ook vele gemoederen bui ten Engeland negen dagen lang heeft bezig gehouden, is geëindigd met een veroordee ling tot een jaar gevangenisstraf voor den hoofdbeklaagde. Twee mannen stonden in de bank der beschuldigden, in dat vermaar de Londensche crimineele hof, de Old Bailey. De eene, Lord Kylsant, 68 jaar, drager van een grooten naam, dien zijn loopbaan tot dan slechts geëerd had, president van een der grootste scheepvaart-ondernemingen van d< wereld en jaren lang de leidende geest diei onderneming. De andere was de accountant Morland, gezien en vertrouwd bij zijn col lega's en in de City, deelgenoot van een der vooraanstaande accountantfirma's van En geland. Beide mannen waren beschuldigd van fraude en stonden deswege terecht. De accountant werd onschuldig verklaard. Daarover moet een zucht van verlichting zijn opgegaan. Want de integriteit van zija beroep is zijn leven en zijn reden van be staan. En indien deze man schuldig was be vonden, zou het openbaar vertrouwen niet gauw zijn hersteld van den schok, dien zijn veroordeeling zouhebben teweeggebracht. Er waren technisch drie beschuldigingen te gen den Lord. Twee ervan golden de uitgifte van jaarrapporten over zijn onderneming, welke „in essentieele bijzonderheden valsch" waren verklaard. Morland stond terecht we gens medeplichtigheid aan die vervalsching. Óp deze beschuldigingen werden Kylsant en zijn accountant onschuldig verklaard. Maar er was een derde beschuldiging tegen Lord Kylsant alleen, welke luidde, dat hij een prospectus had uitgegeven, waarvan hij wist dat het in de voorstelling valsch was, met de bedoeling beleggers om den tuin te lei den. Op deze beschuldiging, die juist werd bevonden, werd hij tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Uit de behandeling van de zaak. zijn de volgende feiten naar voren gekomen. De Royal Mail Steam Packet Company, Kylsant's onderneming, maakte in de jaren 1921— 1927 geen winst. Gedurende die periode wer den elk jaar groote sommen, tot een geza menlijk bedrag van 5.000.000, in de boek houding gebracht. Deze sommen waren ont trokken aan een geheime reserve en vertegen woordigden dus geen handelswinst. Noch tans betaalde de onderneming in die periode dividenden aan alle klassen aandeelhouders en nimmer werd dien aandeelhouders ont huld, dat de onderneming in dien tijd geen winst maakte. In het jaarrapport maakte de accountant, die de rekening in orde moest verklaren, gebruik van een vage phrase, waarmee nochtans werd aangegeven, dat zekere niet bekend gemaakte reserves waren van hoop, die zoo plotseling bij hem was ver schenen, totaal weer uit zijn gemoed. Wat ter wereld, vroeg hij zich af, heeft mij er toe ge bracht om ook maar één oogenblik te denken, dat het meisje die parels niet heeft gestolen? Want natuurlijk heeft zij het wél gedaan. Lieve hemel! Had zijn oom niet tereent ge zegd, dat het zoo klaar als een klontje was? Nogmaals ging hij alle bijzonderheden na: een inbraakvrije kamer geen der sluitingen forceerd, de brandkast onaangeroerd, de ver klaring van een volkomen betrouwbaren loo- per, de kantoorjuffrouw alleen in de zaak en ten slotte het door haar geteekende ontvang bewijs Ze was een doodgewone dievegge en niets anders. En voor zoo'n mensch had hij zich zeiven in een positie gebracht, die geen haar beter was dan de hare. Niet beter? Neen, on eindig veel slechter! Zij kon nu goeden sier maken met de parels. Hij was zonder betrek king en had misschien niet meer dan vijftien Pond op de bank staan. In diep en somber gepeins verzonken liep hij heen en weer door de ruime kamer op de bovenste verdieping, welke hij had gehuurd ter wille van het mooie uitzicht over de rivier en de omliggende tui nen. Hij woonde hier alleen. Eens per dag kwam een voormalig sergeant het apparte ment in orde brengen en zoo zuinig mogelijk richtte hij zijn leven in met het minimum- salirs dat zijn oom hem had toegelegd, ter wijl hij de nalatenschap van zijn vader on aangeroerd liet. Zeven duizend Pond, dat was een weelde zoo groot als slechts voor weimgen onder zijn vroegere krijgsmakkers in het gevangenkamp was weggelegd. Het was zijn geluk geweest te weten, dat hij bij zijn ba iigkeer in het vaderland een dergelijk appeltje voor den dorst zou terugvinden. (Wordt yerygjg^^.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5