DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dagemftsch Oveczicflt uitwland 133e Jaargang. Aanslag Frankfurt op den D-trein a. Main--Berlijn, Een zwaar-, vele lichtgewonden. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er FeerMagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar ƒ2. -, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. IWO Directeur: C. KRAK. MAAAMAG lO AUGUSTUS 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummei bestaat uit 2 bladen. HET DU1TSCHE BEZOEK AAN ITALIË. Een verklaring van Mussolini aan de pers. Vriendschaipeliike gedachten- wisselingen. De serie week-ends, die de Duitsche rijks kanselier en zijn minister van buitenlandsche raken in het buitenland hebben doorgebracht, is' weer met een vermeerderd, n.1. het bezoek aan Rome. Dr. Curtius en dr. Bruening zijn een paar dagen bij Mussolini op bezoek ge weest en hebben met hem verschillende be sprekingen gehouden over de economische toestanden van Duitschland en het overige Europa. Zooals te doen gëbruikelijk, zijn ook nu weer lange redevoeringen gehouden door de verschillende staatslieden, redevoeringen, waaromheen veel franje is geweven, maar die ook dikwijls even den sluier oplicht, waar door men in de gelegenheid komt, iets meer over de resultaten van een dergelijk bezoek te weten te komen. Zoo heeft Mussolini een soort officieele verklaring afgelegd aan de Duit sche persvertegenwoordigers, waarin hij o.m het volgende zeide: Het is mij een groote vreugde geweest, dat ik persoonlijk kennis heb kunnen maken met den rijkskanselier dr. Bruening en den mi nister van buitenlandsche zaken dr. Curtius, en het heeft mij nog meer verheugd, dat ik tijdens de lange gedachtenwisselingen, die wij hebben gehad, hpb kunnen vaststelleu, dat de beide Duitsche'staatsleden bezield zijn door den vasten wil om met bes'iste daad krachtigheid de kwalen, waaronder Uw land nog lijdt te genezen en Uw volk het vaste ver trouwen weer te geven in een betere toer komst. Door Uwe bemiddeling wensch ik ook het Duitsche volk mijn overtuiging kenbaar te maken, dat Duitschland zich kan verlaten op eigen kracht en zich daarop verlaten moet. Alle volkeren hebben in den loop der historie moeilijke tijden doorgemaakt, die zeker even hard geweest zijn als deze. Hierbij mag echter worden opgemerkt, dat het huidige oogenblik weliswaar op zich zelf niet zoo treurig is, doch daarom zoo schijnt, omdat menig f)henomeen van financieelen aard wordt te voorschijn geroepen, dat hoofd zakelijk gepaald wordt door moréele factoren en door de steeds krachtiger aan den dag tredende onderlinge afhankelijkheid der fi- nancieele wereldstroomingén. Dé politieke krachten van Duitschland zijn echter onaangetast en het is bekend, hoe groot en rijp zij zijn. Aan deze krachten moeten nog worden toegevoegd de hoo chapper Deilijker wegen heeft te bezitten. Ik hoop, dat deze woorden van hartelijke sympathie voor Duitschland in Uw land niet alleen zullen opgevat worden als een bewijs van mijn persoonlijke gevoelens, doch tevens als een vriendschaopelijke uiting van het Italiaansche volk, dat zich door eeuwenlange banden van civilisatie en cultuuraan Duitsch land voelt gebonden en dat steeds de groote bijdragen van dit land voor de ontwikkeling der menschheid op alle gebieden des geestes op juiste waare heeft weten te schatten. Ik.heb mij langen tijd onderhouden met den rijkskanselier en den minister van buiten landsche zaken over de noodzakelijkheid van een bereidwillige en oprechte samenwerking van alle regeeringen, zoowel in politieke als ook in economische vraagstukken, opdat tn de wereld de ware vrede van den geest weei hersteld worde en ik heb de verzekering ge geven, dat Italië met al zijn krachten aan dit vreedzame werk zooveel mogelijk zal bijcira- gen. Het fascisme wil den vrede en de pol itieke en economische orde, opdat alle volkeren met gemeenschappelijk streven hunne krachten kunnen wijden aan het opbouwend werk der beschaving en der vooruitgang. Ik ben het met de Duitsche staatslieden vol komen eens wat betreft de erkenning van de noodzakelijkheid van een samenwerking ter verwezenlijking van deze doeleinden, evenals wat betreft het feit, dat al het mogelijke moet geschieden, opdat het succes van de a.s. ont wapeningsconferentie, dat een principieel voorwaarde vormt voor het herstel van den vfede in de wereld, worden verzekerd. o De Duitsche heeren zijn reeds weer afge reisd naar hun eigen land, maar voordien hebben zij Zaterdagavond nog eerst een be zoek gebracht aan het Vaticaan, waar zij o m. door den paus in audiëntië zijn ontvan gen. Verder heeft dr. Bruening den chef der Italiaansche regeering uitgenoodigd, te Ber- "Jn gast te willen zijn van de Duitsche j^geering. De chef der Italiaansche regeering heeft de uitnoodiging van rijkskanselier Brue- moreele eigenschappen, die het Duitsche volk in nog moeilijker omstandigheden be- ?-ank aanvaard en zich voorbehouden het tijdstip van zijn bezoek vast te stellen. 0"nood'g te zeggen, dat ge durende het bezoek er verschillende gedach tenwisselingen hebben plaats gevonden tus schen de Duitsche staatslieden en den Ita- liaanschen regeeringsleider. Deze gedachten- wisselingen stonden in het teeken van weder- harWph^d^80*13^6' en warme In het verloop der besprekingen is de alge- meene toestand van Europa diepgaand be sproken en is men tot de erkenning gekomen van de noodzakelijkheid van een vertrouwe lijke en daadkrachtige samenwerking van alle regeeringen ter overwinning van de huidige moeilijkheden. Eveneens bestond er eensgezindheid over het feit, dat het noodzakelijk is alles te doen, opdat de a.s. ontwapeningsconferentie gun stige en tastbare resultaten in het belang van den vrede en van den economischen en moree- len wederopbouw van de wereld zal hebben. HET PRUISISCHE VOLKS- ENTSCHEID. Het Pruisische volksentscheid waar over wij de vorige week verschillende keeren geschreven hebben, heeft giste ren plaats gehad. Hoewel de officieele cijiers nog niet bekend zijn, blijkt uit de officieuze tel ling toch wel. dat het vereischte aantal stemmen, om den Pruisischen Landdag t? ontbinden, lang niet bereikt 'is. Voor de ontbinding hebben ongeveer 10 mil- lioen kiezers gestemd, dit is plm. 37 pCt. van het totaal aantal stemmen, dat uit gebracht had kunnen worden. Het aantal stemmen, dat voor het ont binden van den Pruisischen Landdag is uitgebracht, is minder dan het aantal, dat bij de laatste rijksdagverkiezingen is uitgebracht op de partijen, die thans met den Volksentscheid meegedaan heb ben. Het is echter grooter dan het aantal voor-stemmers van het Volksbegehren. Men is vrij algemeen van meening, dat een groot aantal communisten het door de partij gegeven parool niet zijn nagekomen Ook zouden er in verschei dene groote steden van West-Pruisen Zaterdagavond geheime vergaderingen van communistische afdeelingen gehou den zijn, waarbij besloten is, dat niet zou worden deelgenomen aan den Volksentscheid. O Zooals te verwachten was, heeft het Volksentscheid ettelijke relletjes veroor zaakt. Wij zullen de verschillende tele grammen hier in volgorde weergeven, opdat men een eenigszins overzichtelijk geheel krijgt van het gebeurde: Vechtpartijen te Chemnitz. C h e m n i t z. In enkele straten, waar ter gelegenheid van den Volksentscheid zwart-wit-rooden of nat. soc. vlaggen uitgestoken waren, is het tot vechtpar tijen gekomen, doordat rijksvlaglieden poogden de vlaggen weg te halen. Bij deze vechtpartijen kreeg een Stahlhelm- lid een messteek in den rug, waardoor hij levensgevaarlijk gewond werd. Van verschillende huizen werden rui ten ingeworpen. In totaal waren tot in den loop van den middag ongeveer 30 personen gewond. Kleine botsingen in Altona. A 11 o n a. Alhier is het eenige malen tot botsingen gekomen tusschen com munisten en de politie. Verscheidene personen werden gearresteerd. Een communistische stoet van ongeveer 150 man werd door de politie ontbonden. Te Harburg Wilhelmsburg werden eveneens verscheidene optochten, waar voor geen toestemming verleend was, ontbonden. In totaal werden 8 personen, communisten en nat. soc. gearresteerd. Vechtpartij te Senftenberg. Senftenberg. Ook ir'ar is -het tot einstige ongeregeldheden gekomen. Een stoet rijksvlaglieden van 40 man over viel 15 Stahlhelm-lieden en nationaal- soc. Hierbij vielen twee gewonden, die in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis moesten wozden vervoerd. Relletjes op den Bulowplatz. B e r 1 ij n. Zondagavond ontstonden op den Bulowplatz ernstige communisti sche relletjes. Tegen 20 uur waren in de nabijheid van het gebouw van de „Rote Fahne" eenige honderden communisten bijeen gekomen die tegen de politie, die hen wilde verspreiden een dreigende houding aannamen. Daar niet voldoende politieagenten aanwezig waren, versterking ontboden T politie begon de plein te drijven eenige huizen werd Toen daarop de communisten van het vielen plotseling uit schoten. De kapitein van politie Anlauf, werd door verschillende kogels getroffen en gedood. Ook de kap. van politie Lenk werd zwaar gewond, zoodat hij kort daarop overleed, terwijl een derde politieman, wachtmeester Wl- lig zwaar werd gewond. De politie, die tot op dat oogenblik zeer kalm was opgetreden, nam nu de huizen, waaruit geschoten was onder vuur. Bij het ontruimen van het plein, vond men midden op het plein een man dood liggen. De schietpartij breidde zich nu verder uit tot de Prenzlauer Allee, tot aan de Olivaer Strasse. Auto's met schijnwer pers verschenen snel ten tooneele, die daken en gevels fel belichten, teneinde verborgen communisten te verdrijven. De geheele buurt geleek op een leger- kwartier in oorlogstijd. Op de hoeken der straten stonden agenten met den karabijn in aanslag. Alle straten werden afgezet. Verscheidene communisten wer den gearresteerd. Kort voor 12 uur waren de ongeregeld heden beëindigd, en was de politie den toestand volkomen meester. De Bulow platz zelf ligt geheel verlaten. Enkele politiemannen slechts patrouilleeren er. Krachtige afdeelingen politie trekken door de omliggende straten, die syste matisch werden afgezocht en met schijn werpers worden verlicht. Sedert midder nacht wordt vooral het Karl Liebknecht- huis, de haard der ongeregeldheden aan ken van de „Rote Fahne". Later in den avond is nog een vierde ambtenaar van een grondig onderzoek onderworpen, evenals de bureaux en redactievertrek- politie gewond. Tot middernacht waren irx totaal 83 personen gearresteerd. II aantal^ slachtoffers van deze relletjes staat nog niet vast. Door de Schupo wordt medegedeeld dat voor zoo ver tot dusverre kon worden vastgesteld aan de zijde van de demon- stianten 1 doode en 16 gewonden zijn gevallen. Hoe groot het totaal aantal is, kan echter niet worden vastgesteld. Dat na de schietpartijen verscheidene com munisten moeten zijn gedood, wordt als vaststaand aangenomen. Zij schijnen hun dooden en gewonden echter voor t grootste gedeelte te hebben meegenomen. Nader meldt men: De schietpartij op de Bulowplatz duurt nog voort. De politie is krachtig opgetre den tegen de communisten en heeft eenige huizen op het plein ontruimd. Het aantal doodgeschoten communisten is nog niet bekend. Er zijn in ieder geval reeds eenige lijken geborgen. Negen per sonen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Volgens onbevestigde geruchten, zou het aantal dooden 15 bedragen. Rustig verloop in Berlijn. B e r 1 ij n. De volksstemming is te Groot Berlijn rustig verloopen. Blijkens de tot half zes binnen gekomen berichten zijn in totaal 58 arrestaties verricht. Meerendeels betrefi het kleine overtre dingen. Nergens was veel politie gere- quireerd. De verkiezingspropaganda be paalde zich voornamelijk tot het ver spreiden van pamfletten. In vele straten zag men zwart-wit-roode en nationaal socialistische vlaggen, zoomede transpa ranten met: Ja. Ook op andere plaatsen tame lijk rustig. Te Breslau werd het tegen den slui tingstijd der verkiezingslokalen in de binnenstad onrustig. Bij een btosing tusscher. communisten "en nationaal so cialisten werden zes personen gear resteerd. Ook uit het Bovensilezische mijngebied werden geen incidenten van beteekenis gemeld. De verkiezingsbedrijvigheid welke in de eerste middaguren in ver band met de geweldige hitte was afge nomen ,nam later op den dag weer een meer levendig karakter aan. Te Hannover, Hildesheim en Osna- brueck verliep de stemming, enkele in cidenten daargelaten, eveneens rustig. Volgens mededeeling van de politie te Keulen heerschte ook daar tot de slui ting der bureaux rust. Van propaganda was op straat bijna niets te bemerken. Essen meldt eveneens een rustig ver loop der stemming, in het geheele Roer gebied. Zaterdagavond is het in het stadsdeel Laar te Hamborn tot een botsing geko men tusschen communisten en nazi's. Drie personen werden gewond, acht ge- ftrrGStcGrd. Uit Dusseldorp, Frankfurt a/Main, Kassei en Munster worden geen inciden ten van beteekenis gemeld. Te Halle moest de politie eenige malen ingrijpen toen demonstranten een op tocht wilden formeeren tegen het Volks entscheid. Eenige personen werden licht gewond De politie verrichte eenige ar restaties. Pyritzer Kreisb'att verboden, Stettin. Het Pyritzer Kreisblatt is voor den duur van 14 dagen verboden wegens een onder de advertenties opge nomen ogroep, die geheel overeenstemt met een door den Stahlheim voor eeni- gen tijd gepubliceerd vlugschrift, dat in geheel Pruisen in beslag is genomen. Westdeutsche Beobachter door de politie bezet. Keulen. De nat. soc. Westdeutsche Beobachter heeft de oproep der Pruisi sche staatsregeering niet gepubliceerd, onder voorwendsels, dat het desbetref fend schrijven door geen enkel lid van de redactie is ontvangen. Daar de politie meent bewijzen in handen te hebben voor het tegendeel, werd besloten het blad in beslag te nemen. De politie kon slechts een gedeelte der oplage vinden en heeft het gebouw bezet. Bladen te Westphalen verboden. Dortmund. De Iserlohner Kreis- anzeiger en de Maerkische Landbote zijn wegens publicatie van een oproep van den Stahlhem voor den duur van 4 we ken verboden. Fransche persstemmen. Met groote voldoening begroeten de Parijsche ochtendbladen het resultaat van het Volksentscheid in Pruisen. Sommige bladen echter, die in de laatste weken herhaaldelijk hebben gewezen op de groote gevaren voor de internationale politiek voor een overwinning der voor standers van het Voiksentscheid, ver klaren thans, dat ook de overwinning van de Pruisische regeering niet van zoodanigen aard is, dat zij voldoende waarborgen biedt om van den tot nog toe door de regeering-Laval gevolgden weg van een politiek van garantie en ve.iligheid af te wijken. NOODWEER BOVEN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE. Waarschijnlijk veie slachtoffers. Boven de omgeving van Toulon en boven de Middellandsche zee heeft gisteren een he vig noodweer gewoed, waardoor op zee ver schillende bootjes zijn omgeslagen. Eenige direct uitgeloopen stoom- en motorbooten slaagde erin, een groot aantal tegen de gol ven worstelende drenkelingen te redden. He laas heeft men echter ook zes lijken opge- vischt. Men vermoedt, dat het aantal slacht offers van den storm nog belangrijk grooter zal zijn, aangezien men verscheidene omge slagen booten heeft gezien, van welker inzit tenden men geen spoor meer heeft gevonden. DE VERLOREN SCHOONMOEDER. De N. R. C. vertelt: Op de internationale koloniale ten toonstelling te Parijs is ook een afdee- ling voor verloren voorwerpen, waar men zijn eigendommen, zoo ze gevonden worden, kan terug krijgen. Natuurlijk zijn hier al ontelbare sleutels, paraplu's, handtasschen en kinderen tan de eige- naais teruggegeven. Maar een schoon moeder? Kan een verdwaalde schoon moeder ooit worden beschreven als een verloren eigendom? De vraag wordt gesteld door den cor respondent te Parijs van een Londensch blad. Hij vertelt, dat een dame, niet te Parijs wonend, met haar schoonzoon, een lid van de Fransche Kamer, de ten toonstelling bezocht. In de drukte raak ten de twee menschen elkaar kwijt. Het Kamerlid begon te zoeken over het ten toonstellingsterrein, dat groot is. Het was warm en zijn stemming zakte. Ten slotte kwam hij bij het bureau voor ver loren voorwerpen en vond daar zijn schoonmoeder zitten tusschen vele ver loren kinderen en een wonderlijke men geling van zoekgeraakte^ eigendommen. Waarschijnlijk zal de verstandige vrouw haar stoffigen, warmen en humeurigen schoonzoon aan het verstand hebben ge bracht, dat hij wel wat eerder naar deze plek had kunnen komen. De moeilijkheid kwam toen bleek, dat het fcureau der gevonden voorwerpen slechts tegen kwitantie een voorwerp aan zijn eigenaar teruggeeft. Want mag er over een schoonmoeder als over een voorwerp, over een schoonzoon als haar eigenaar worden gesproken? De beleefde bureaulist heeft onmid dellijk de voorschriften buiten werking gesteld. SENSATIONEELE VERSCHIJNING BIJ EEN SPAANSCHE COMMU NISTISCHE BETOOGING. Dc moordenaar van minister president Dato op het tooneel. In een groote communistische verga dering, die dezer dagen te Madrid werd gehouden in het Maravillas-theater en waar naar schatting een 5000 man aan wezig waren om te protesteeren tegen de wreede maatregelen, welke de Spaan- sche regeering heeft genomen om de re- volutionnaire stakingen te onderdruk ken, is een sensationeel incident voorge komen, zegt de N. R. C. Plotseling is daar n.1. op het tooneel verschenen Ra- mon Casanellas, één van de moorde naars van den Spaanschen premier Dato, in 1921. Casanellas hield een felle redevoering en hitste de menigte tegen de regeering op. Hij riep het volk op, ge wapend met geweren de straten door te trekken en Zamora's regeering omver te werpen. Na zijn redevoering verdween hij weer even geheimzinnig als hij gekomen was. Casanellas is in 1921 na den moord op Dato gevlucht. Hij was later officier- vlieger bij de Sowjet-luchtmacht. Zoo dra de verschijning van Casanellas be kend geworden was, heeft de politie met de gendarmerie een uitgebreide drijf jacht georganiseerd. Er werden orders gegeven om aan de grens ieder die passeerde, streng te on derzoeken, tot nu toe echter zonder re sultaat. De directeur van den Veiligheids dienst is van meening, dat Casanellas na de communistische vergadering in een auto is weggebracht, verborgen in een deken. De politie heeft inlichtingen ont vangen, dat hij met een anderen commu- nistischen leider, José Bullejos, verbor gen wordt gehouden in het huis van een communistisch agitator. Er zijn verder orders gegeven voor de arrestatie van een Peruaanschen advo caat, Cesar Falcon, een bekend extre mist, die op dezelfde vergadering eet heftige rede tegen de regeering heeft ge houden. Zaterdagavond <wn kwart voor tien werd op den D-trein van Frankfurt naar Berlijn een dynamietaanslag gepleegd in de buurt van Juterbock, ongeveer een uur van Berlijn verwijderd. Twee meter rails werd weggesla gen. 9 wagens ontspoorden. Twee wagens stortten van den hoogen spoordijk. Er zijn ge lukkig geen dooden te betreuren. Een persoon werd zwaar, talrijke anderen werden lichtge wond. De Reichsbahndirection Halle deelt om trent dezen aanslag mede: Dat ten gevolge van een dynamietaanslag op den IMrein FrankfurtBerlijn tusschen Jueterbock en Gruena negens wagens zijn ontspoord en twee hiervan van den hoogen spoordijk zijn gestort. Ter plaatse werd ge constateerd, dat een persoon zwaar werd ge wond, terwijl het aantal lichtgewonden 13 bedraagt. Een kwartier na ontvangst van het bericht van het ongeluk arriveerden reeds op de plaats des onheils doctoren uit de stad. Van de gewonden werden vier in het ziekenhuis te Jueterbock opgenomen. De andere reizigers hebben met den volgenden D-trein de reis naar Berlijn voortgezet. Hier hebben zich nog 75 personen als gewond opgegeven. Vijf hunner zijn naar het Elisabeth's Ziekenhuis te Berlijn overgebracht. De knal, welke aan de ontploffing gepaard ging, werd behalve door de inzittenden van den trein in Gruena toe gehoord. Waarschijn lijk is de dynamiet opgeslagen geweest in een boschje dat zich op 2O0 M. afstand van de plaats van het ongeluk bevindt. De tele graafverbindingen, welke zich aan den lin kerkant van de lijn bevinden zijn doorge sneden. Op een der telegraafpalen is geschre ven: „Attentat 88. Het verkeer wordt gaande gehouden op en kel spoor. Men verwacht, dat het tweede spoor binnen 12 uur in gebruik zal kunnen worden genomen. De aanslag gedeeltelijk mislukt? Omtrent den aanslag op den D-trein Frankfurt—Berlijn wordt nader gemeld, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat ver scheidene personen bij den aanslag waren betrokken. Bij het onderzoeken van het struik- gewas ontdekte men een rustplaats, waar de daders sigaretten hadden gerookt en bij het heen en weerloopen het gras hadden plat ge treden. Vanaf deze plaats konden zij echter de plaats, waar de ontploffing geschiedde, niet zien. Men vermoedt, dat de daders een wacht hebben geplaatst, die hun op het goede oogenblik een teeken moest geven om de la ding te ontsteken. Vermoedelijk hadden zij de bedoeling de ontploffing vlak onder de locomotief te doen plaats vinden Blijkbaar heeft hun schildwacht het sig naal eenige seconden te laat gegeven. De lo comotief was de plaats reeds gepasseerd, zoo dat de explosie onder een koppeling plaats vond. De ontploffing geschiedde onder de zesde wagon van den trein. Aan den wagon zelf ziet men hiervan slechts weinig, zoodat de uitwerking zich meer op zi] rkl; moet hebben doen gevoelen. Zoo verklaart men ook het ontbreken van ongeveer 4 Meter rails, waar van men thans bij zorgvuldig afzoeken van den omtrek splinters heeft gevonden. Men acht het vermoeden, dat de aanslag den uit Rome terugkeerenden rijkskanselier

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1