Rechtszaken JCunst en Wetenschap VERKEERSONGEVALLEN RHEUMATIEK, £™3£?ïs^ TOG AL genomen door hen d,e ender. mldde.en elecht eerdr.„n, To«e\ EÏ3S.*,^B« Apoth. ONGELUKKEN OP DEN WEG. Het bestuur van de Ned. Unie van Chauf- en overig automobielpersoneel heeft in r adres den minister van Binnenlandscne zaken en Landbouw verzocht maatregelen treffen, welke kunnen leiden tot een doel- xLffende wijziging van de Armenwet wat aangaat de kosten van verpleging en verzor- „ino- van gewonden en zoo mogeluk mede tot ^richting van door het Rijk geleide districts- en verplegingsdiensten, zoodat een nCédige en doelmatige hulpverleening bij ingevallen op den weg verzekerd zou zijn. VERDWIJNENDE TOLLEN. Weer een! Gelijk eerder is gemeld, zal door samen- A/prking van de provincie en de belangheb bende Gemeenten de tol aan het Zijlhek ntbij Leiden verdwijnen. Nader is bepaald, dat het Zijlhek met ingang van 1 September voor goed zal zijn geopend. EEN BRUGGENKWESTIE. Thans worden nog twee bruggen weggenomen. Meldden wij dezer dagen, dat te Epe de Dijkhuizerbrug over het Apeldoornsche kanaal is weggenomen, thans wordt gemeld, dat ook de Vosbergerbrug en dcKazersbrug beide over het Apeldoornsche Kanaal onder Heerde, zullen worden weggenomen. Ook door het wegnemen van deze bruggen woiden vele landbouwers gedupeerd, maar Water staat acht de kosten van vernieuwing te groot 'egenover het nut. ZAKKENROLLERIJ. Door iemand uit Leiden is aangifte ge daan, dat hem in een café aan den Zeedijk zijn portemonnaie, bevattende 176, is ont rold. In verband hiermede heeft een agent een 35-jarig peisoon voorgeleid, op wien bij fouilleering een bankbiljet van 20 werd ge vonden. De aar gever heeft dit biljet als zijn eigendom herkend. HET VEER BIJ NIJMEGEN. Vermijdt dit veer, tenzij men uren wil wachten. De laatste jaren kende men alleen feest dagen bij den Waalovergang te Nijmegen aan beide oevers verkeersopstoppingen, welke uren lang wachten ten gevolge hadden, maar thans is. het snelverkeer over den rijksweg ArnhemNijmegen, iusschen Noord en Zuid, zocdanig toegenomen, dat dagelijks kilometerslange files auto's, zoowel te Lent als in Nijmegen, worden opgehouden. Het is allerminst zeldzaam, dat men bij het Nijmeegsche Waalveer twee uur tijdver lies boeken moet; een automobilist uit Arnhem, die dezer dagen even voor zakenbe- zoek naar Nijmegen moest, had voor heen en terug tusschen beide steden, een afstand van 16 K.M., met twee rivierovergangen en twee spooroverwegen, zelfs vijf uur noodig door dergelijk oronthoud. Verbetering is pas te verwachten, wanneer de vaste oeverbinding over de rivier tot stand zal zijn gekomen. Daar dit echter nog min stens vijf jaar duurt, zit men in dien tijd met een vrijwel onhoudbaren toestand, die, naar men aan het Hbld. meedeelt, dagelijks aan leiding is tot veel teleurstellingen, ongemak en klachten. In overleg met den burgemeester van Eist, de Prov. Geld. Vereen, voor Vreemdelingen verkeer en de A.N W.B.-consuls te Eist "n Arnhem worden automobilisten thans met eenigen nadruk gewaarschuwd, dat de rivier- overgang te Nijmegen in dezen zomerschen vacantietijd groote kansen biedt op zeer be langrijk tijdverzuim. Het snelverkeer uit Noord-Nederland naar en van West-Duitsch- land is daarom aangewezen op de directe ver binding Arnhem-Zevenaar-Emmerik-Wesel en verder. Zooals de oeververbindingen bij Arn hem en Nijmegen-thans zijn, is deze route in alle opzichten te prefereeren. Ook wordt aandacht gevestigd op het Waalveer tusschen Druten en Dodewaard, waarvan ter ontlasting van het verkeer over het Nüjneegsche pontveer door velen gebruik zou kunnen worden gemaakt. MINISTER VERSCHUUR OP BEZOEK BIJ DEN K. v. K. TE AMSTERDAM. De minister van arbeid, handel en nijver heid, mr. F. J. Verschuur, bracht heden een bezoek aan de Kamer van Koophandel er. fabrieken van Amsterdam alwaar hij zich moer speciaal op de hoogte stelde van de in richting van den veeonomsch? voorlichtings dienst van de Amsterdamsche kamer. Vervol gens heeft de minister de leden der Kamer in de gelegenheid gesteld in de groote vergader zaal kennis met hem te maken, terwijl het bezoek besloten werd met een eenvoudig noenmaal waaraan met het bureau als voor zitter der verschillende commissies deelna men. DE „JOHAN VAN OLDEBARNE- VELDT". De speciale trein met post en passagiers n aansluiting op het motorschip „Johan v. Oldebarneveldt", zal Woensdagmorgen 12 Augustus om 10.20 uur van Genua vertrek ken Aankomst Zondagmorgen 13 Aug. om 805 uur Zevenaar, 8.57 uur Arnhem, 9.46 uur Utrecht, 10 uur Den Haag S.S., 10.24 uur Amsterdam W.P., 10.40 uur Amster dam C.S. en 11.27 uur Rotterdam (Maas). MOORDAANSLAG. Zaterdagavond te 11 uur heeft te Emmer- compascuum een moordaanslag plaats ge had, waarbij een zekere Hendrik Scheve zwaar werd gewond. De dader van den aan- s ag, de landbouwer J. van Klenken, is door de politie gearresteerd. Wij vernemen, dat het hier een loonkwestie oetref tusschen de dochter van Scheve, die bij van Klenken in dienstbetrekking is en van Klenken. Deze. die naast Scheve woont, heeft op laatstgenoemde voor diens woning een revolverschot gelost, waardoor deze ernstig aan het hoofd werd gewond. Hem zijn de Sacramenten der Stervenden toegediend. Het slachtoffer is naar het Academisch zieken huis te Groningen overgebracht. De politie, die den dader arresteerde, stelt een nader onderzoek in. Nader wordt gemeld: De toestand van het slachtoffer van den moordaanslag te Emmercompascuum was hedenavond zorgerlijk. De man heeft een schot in het hoofd en in den onderarm be komen. J. HAMDORFF OVERLEDEN. Gistermorgen is te Laren, na een lang- durige ziekte, in den ouderdom van 71 jaar overleden, de bekende Larenaar J. Hamdorfi. ij ^asrr .échter van het bekende hotel lamdorff, dat een belangrijk centrum der kunstenaarswereld is geworden. De ontslapene was tot op heden wethou- c.er van Laren. Door zijn toedoen hebben vele kunstenaars zich te Laren gevestigd o.m. Israëls en Mauve. O.m. heeft hij het ini tiatief genomen tot het houden van kunstten toonstellingen, die vanaf 1912 plaats had den. Ook de oprichting van de Vereeniging voor Beeldende Kunstenaren LarenBlari- cum geschiedde met zijn steun. De gemeente Laren heeft aan hem zeer veel te danken. TH. F. A. DELPRAT 80 JAAR. Gister vierde de heer Th. F. A. Delprat, oud-hoofdingenieur in Ned.-Indië en oud-wet- houder van Amsterdam zijn 80sten verjaar- dag. De woning van den jubilaris wa^ in een bloementuin herschapen. Onder de vele bloemstukken waren er van het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap, de Middelbare Technische school te Amster- en de Vereeniging „Het Nederlandsch Fabri kaat", afdeeling Amsterdam. In den loop van den middag kwamen velen den jubilaris gelukwenschen. Onder dezen bevonden zich o.a. de burgemeester van Am sterdam, de heer W. de Vlugt, en tal van ver tegenwoordigers uit handel, bankwezen en industrie, benevens corporaties, waarin de jubilaris een functie had bekleed, opgegaan. De inzittende, een vliegofficier, GROOTE OPDRACHT VOOR NEDERLANDSCHE SCHEEPSBOUW- WERF. Naar het Dagblad van Noord-Brabant verneemt heeft de N.V. Scheepsbouwwerf ,.Mcerdijk's Welvaren" te Moerdijk van de Paraguaansche regeering de opdracht ont vangen tot het bouwen van 5 vrachtschepen van 1500 ton elk en 2 ferrybooten, groot 1000 ton. Het is een werk van niet minder dan 5.000.000, waaraan 250 tot 300 arbei ders gedurende 2 tot 2Vi jaar werkzaam kunnen zijn. In verband met het hooge bedrag en het feit, dat een werk als het onderhavige sterk er toe zal bijdragen de heerschende werk loosheid onder de scheepsbouwers te lenigen, is aan de Nederlandsche regeering gevraagd om voor genoemde som, waarvoor de Am sterdamsche Bank credietgeefster zal zijn, garant te zijn. De beslissing van de regeering wordt spoe dig verwacht. KIND VERBRAND. Vermoedelijk doordat het 4-jarig kind der familie P. te Noordbroek met lucifers speel de, is de ouderlijke woning gister afgebrand. Het verkoolde lijkje van het kind werd te voorschijn gehaald. TWEE INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Ooede vangst. De politie te Rotterdam heeft, naar de Crt. meldt, in den vorigen nacht de hand weten te leggen op een tweetal beruchte inbrekers, die op heeterdaad werden betrapt toen zij trachtten de brandkast te forceeren. Tegen twee uur hadden zij met behulo van een val- schen sleutel de deur geopend' van het hek om het veilinggebouw van de Charloische Aardbeienveiling aan de Doklaan. Vervol gens wisten zij het gebouw zelf binnen te dringen, waar zij zich aan het werk zetten om de brandkast te openen. Juist toen zij hier mede bezig waren, ontdekten twee surveillee- rende agenten, dat er onraad was. Zij gin gen naar binnen en verrastten de inbrekers volkomen. De mannen gaven zich over en werden aan het bureau Nassaukade in bewa ring gesteld. Het waren de 39-jarige kraan machinist J. V. en dé 27-jarige opperman J. R. Zij hadden verscheiden inbrekerswertui- gen bij zich. Deze zijn in beslag genomen. De dieven hadden geen gelegenheid gehad zich van iets meester te maken. NEDERL. BOND VAN ABSTINENT STUDEERENDEN. De Nederlandsche Bond van Abstinent Studeerenden (N.B.A.S.) hield in de afgeloo- pen week te Oldebroek zijn elfde zomercon- gres. Een voorstel tot betere formuleering van het doel van den Bond werd met algemeene stemmen aangenomen. De nieuwe vormgeving luidt thans als volgt: De Bond stelt zich ten doel: „De jon gens en meisjes van de Middelbare Scholen te wijzen op de noodzaak van het besef der persoonlijke verantwoordelijkheid voor de samenleving, zooals deze uitgedrukt is in den daad der geheelonthouding; hen te helpen bij de bewustwording van maatschappelijke en levensvragen; de moge lijkheid te bevorderen van een zelfstandig jeugdleven, waarin gewoonten, dit onwaar dig, uitgebannen zullen zijn en dat gegrond vest is op de kameraadschap A het ter hand nemen van dat werk, dat door de jongeren zelf kan worden gedaan en de mogelijkheden tot zelfstandigheid en ont wikkeling schept (blauwe actie, schoolactie jeugdherbergwerk, vredeswerk). Deze nieuwe doelstelling geeft beter weer wat er in den bond leeft en is een juistere omschrijving van de idee der geheelonthou ding. Het congres besloot voorts tot het voeren van een gespecialiseerde actie op de Middel bare scholen en het houden van een enquête onder de Middelbare scholieren, die lid zijn der diverse jeugdorganisaties en de besturen der schoolvereenigingen, alsmede tot het in stellen van een onderzoek naar de mogelijk heid van een scholierenbeweging in Neder land. Het dagelijksch bestuur werd als volgt sa mengesteld: bondsvoorzitter E. Vermeer te meer; redacteuren Ra Holthuis te Overveen en P. van Saspel te Amsterdam; bondshuis- financiën B. Mabelis te 's-Gravenhage. Auto tegen een boom gebotst; een dame zwaar gewond, een andere licht. Zaterdag kwamen ten paleize Soest- nendaal een auto uit Tiel in de richting van het dorp. Plotseling reed de auto in volle vaart tegen een boom. Door den schok draai de de wagen en sloeg met het achtereinde tegen een tweeden boom, waarna de auto kantelde. Van de twee inzittende dames kreeg mevrouw de wed. FormijnenBlom inwen dige kneuzingen en een zware hersenschud ding. Zij werd per ziekenauto uit Zeist, naar het ziekenhuis te Tiel gébracht. Haar toe stand is zeer ernstig. Mevr. Krap werd min der ernstig gewond naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht. De oorzaak is waarschijnlijk het breken van een der veeren van de voorwielen De auto is totaal vernield. Wielrijder aangereden; aan de be komen verwondingen overleden. Zaterdagmiddag wilde op den Rijksweg Nijmegen—Venlo ter hoogte van hotel „De ,lPasmolen" een auto uit Venlo, die ter plaatse met een snelheid van ongeveer zestig K.M. reed, een anderen auto passeeren. Direct daarna wilde de bestuurder naar links uithalen, teneinde twee vóór hem uitrijdende wielrijders te ontwijken. De asphaltweg was echter tengevolge van den regen zeer glad en de wagen slipte, het gevolg was, dat een der wielrijders, de 23-jarige P. Hasselaer, uit Amersfoort, werd gegrepen en 'n eindweegs meegesleurd. Zwaar gewond bleef de jonge man liggen. Een geneesheer uit Mook con stateerde o.a. een zware schedelfractuur. In hopeloozen toestand werd het slachtoffer naar het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen overgebracht waar hij kort daarop is over leden. Een inspecteur van politie uit Nijmegen, die op last van de justitie te Arnhem een on derzoek instelde, constateerde, dat de remmen en de stuurinrichting van de auto uitmuntend functionneerden. Het rijwiel van het slachtoffer werd geheel vernield. Van den auto werden een spatbord en het zonnescherm beschadigd. Dé twee jongelui, die eenige dagen in Limburg gekam peerd hadden, waren op den terugweg naar Amersfoort. Noodlottige val De 95-jarige mejuffrouw M. Koks te Oor schot kwam, doordat zij struikelde over een steen, zoodanig te vallen, dat zij onmiddellijk daarna is overleden. Aanrijding met doodelijken afloop Gistermorgen te half elf heeft op den weg Nijmegen-Grave een ernstige aanrijding plaats gehad. Op dat moment kwam uit een boschpad een wielrijder aangereden, die plotseilng dwars den weg overstak, toen een auto met volle vaart naderde. De chauffeur, de heer Hartog uit Oss trachtte nog uit alle macht te remmen, doch kon een aanrijding niet voorkomen. De wielrijder, de 24-jarige tuinman Klassen uit Hatert, werd tegen den grond geslingerd en zwaar gewond. Enkele oogenblikken later is hij aan de verwondin gen overleden. Het slachtoffer was niet ge huwd. Het lijk is naar Hatert overgebracht. Ernstige autobotsing; vier gewon den. Op het gevaarlijke kruispunt Hilversum- scheweg—Nieuwe Rijksweg is gisteravond omstreeks 8 uur een luxe auto, bestuurd door den heer S. uit Laren aangebotst tegen een bus van de N.V. Westfriesche Autocaronder neming, welke een tocht had gemaakt met leden van de Amsterdamsche tooneelclub „Tonegido". De heer S., die uit Laren kwam, zag de bus, die in de richting Amsterdam reed, niet aankomen, daar hij alleen keek of er verkeer van rechts aankwam. Onder de passagiers van de bus ontstond een paniek. De chauffeur en een der inzittenden liepen verwondingen op, evenals de heer S. en een inzittende van zijn wagen. De gewonden werden overgebracht naar het St. Janszie kenhuis, waar zij behandeld werden. De autobus en de luxe auto werden geheel ver nield. De inzittenden van den bus gingen met de tram naar Amsterdam terug. Autobus contra motorrijwiel. Zaterdagavond moesten een autobus van J. Onrust uit Oostzaan en de motorrijder H. Olij uit Landsmeer op een der bruggen in het Zuideinde elkaar passeeren. De motorrij der, die met nog twee passagiers reed, meen de als eerste de brug over te kunnen komen.' De autobus stond toen reeds met de voor wielen op de zeer smalle brug, hetgeen de bestuurder van het motorrijwiel niet be merkte. Een botsing kon niet uitblijven. De motorrijder sloeg tegen den grond en be kwam een ernstige beenbreuk. De beide an dere passagiers kwamen met den schrik vrij. Door den plaatselijken geneesheer Dr. Thor- becke werd de eerste hulp verleend, waarna de motorrijder naar zijn woning werd ver voerd. De oorzaak van het ongeval is te wij ten aan het slechte voorlicht van den motor. Be\aarde man aangereden en aan de gevolgen overleden. Gistermorgen werd de heer H. Lustig, oud 67 jaar te Epe door een uit de richting Heer- de komende luxe-auto, bestuurd door zekeren R. uit Heerde, in de nabijheid van het post kantoor aangereden. De getroffenen werd met ernstige wonden aan hals en inwendige kneuzingen bij een der omwonenden binnen gedragen, waar een drietal medici hulp ver leende. De man werd later overgebracht naar zijn woning waar hij na eenige uren is over leden. De bestuurder was niet bevoegd mo torrijtuigen te rijden. De auto is in beslag genomen. Het onderzoek duurt voort. Verkeersongevallen te IJselmonde. Op den Dordtschen Straatweg bij den over weg in de gemeente IJselmonde gebeurden Zaterdagmiddag, naar de Crt. meldt, om streeks half drie een aantal ernstige verkeers ongelukken. In de richting van Dordrecht reed een uit Rotterdam komende bode-auto, bestuurd door den eigenaar, den heer Brand uit Oud-Beier- (land. In de cabine zaten bovendien nog de gebroeders Groenewoud, terwijl zich achter in den wagen nog vier jongens bevonden on der wie een logeetje van den heer Brand, de 13-jarige Nooy uit Bennekom. Bij den spoorwegovergang stond een auto aan den kant van den weg, terwijl uit de richting Dordrecht een'personenauto naderde en daar achter een auto met officieren De bestuurder van den eersten wagen remde, waardoor de auto met militairen plotseling vaart moest verminderen. Deze schoof hierbij over de rails en reed den bodeauto aan. Het voertuig van den heer Brand de wagen was pas twee weken oud werd totaal vernield, ter wijl verschillende inzittenden min of meer ernstige kwetsuren opliepen. Een van de ge broeders Groenewoud bekwam ernstige ver wondingen en het jongetje Van Nooy kreeg een bloedende wonde aan het hoofd. Dr. Lindt uit Wijngaarden en een juist passee- rend geneesheer uit Nijmegen verbonden de slachtoffers voorloopig, waarop zij per parti culieren auto Oud-Beierland zijn vervoerd. Ongeveer een uur later moest op dezelfde plaats een personenauto uitwijken voor een fietser uit Rotterdam. Een achter den perso nenauto aankomende tractor met aanhang wagen was daardoor genoodzaakt eveneens uit te halen, doch hij kwam hierbij op de langs den weg loopende tramrails tererht, waardoor de verbinding tusschen den aan hangwagen en de traetor brak en de aan hangwagen een halve slag omdraaide. Het vehikel werd ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Juist was de politie bezig een onderzoek ter plaatse in te stellen en de beschadigde voertuigen te verwijderen toen een 500 meter verder onder de gemeente Barendrecht een auto tegen den boom reed. Ook deze liep be langrijke schade op, doch persoonlijke onge lukken kwamen hierbij niet voor. DE VROUW IN GEMEENTEDIENST. Het huwelijk aanleiding tot ontslag. Voorstellen van B. en W. te Den Haag. Als prae-advies op de het vorige jaar door het r.-k. raadslid, de heer Moonen, ingedien de moties, 'betreffende ontslag aan de gehuw de vrouw in gemeentedienst, deelen B. en W van Den Haag aan hun gemeenteraad na een zeer uitvoerige uiteenzetting o.a. het volgende mede: In verband met de omstandigheid, dat de ingediende moties voor het ontslag van de gehuwde vrouw uit gemeentedienst de groote werkloosheid aanvoeren, doch andere princi- pieele motieven, welke tot dit ontslag aan leiding zouden kunnen geven, buiten be schouwing laten, komt het de meerderheid van het College van B. en W. wenschelijk voor, dat de raad zich niet uitspreekt over beide moties, doch een principieele beslissing neemt, die dan in de personeelsreglementen nader kan worden uitgewerkt. Daarom stellen B. en W. den raad voor in beginsel te beslui ten om: geen gehuwde vrouwen met uitzondering van haar, die voor een aanstelling als werk vrouw in aanmerking komen in gemeente dienst te nemen; de ongehuwde vrouwelijke ambtenaren en werklieden, die in gemeentedienst zijn met uitzondering van de werkvrouwen met in gang van den dag van haar huwelijk te ont slaan; de gehuwde losse en tijdelijke vrouwelijke ambtenaren en werklieden met uitzonde ring van de werkvrouwen bij beëindiging van het tijdvak, waarvoor zij zijn benoemd, niet voor verlenging van haar los of tijdelijk dienstverband in aanmerking te brengen; de gehuwde vrouwelijke ambtenaren en werklieden, die in vasten gemeentedienst zijn niet op grond van haar gehuwd zijn te ont slaan, voorzoover zij reeds gehuwd waren op den datum, waarop dit besluit wordt geno men. B. en W. de bevoegdheid te verleenen om in bijzondere gevallen, de Commissie van Bij stand voor Arbeidszaken gehoord, van deze regeling af te wijken. KORTE BERICHTEN. Zaterdag kwamen ten paleizen Soest- dijk, als gasten van de koningin-moeder, de nicht van H. M., prinses Ellen en haar 'echt genoot de graaf van Athlone, oud-gouver neur-generaal van Zuid-Afrika, met hun dochter May. Zij zullen eenigen tijd op Soest- dij'k blijven. Tijdens de Zaterdagmiddag gespeelde tenniswedstrijden van het D.D.V.-tournooi in het Tennisstadion te Amsterdam zijn eenige horloges en andere voorwerpen van waarde, •oebehoorende aan de deelnemers, ontvreemd. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 7 Aug. 1931. L. S. te 't Zand, loopen verboden grond, 4 boete of 4 dagen hechtenis. C. D. Jz. te Egmond aan Zee, J. S. te Cas- tricum, overtreding jacht- en visscherijwet, de le 20 boete of 20 dagen hechtenis, de 2e 4 boete of 4 dagen hechtenis. P. T. te Uitgeest, J. V. te Breda, T. de J. te Oudorp, dronkenschap, de le 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 2e en 3e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. ter W. te Haarlem, P. de G. te Egmond aan Zee, M. H. S., J. V. te Alkmaar, overtre ding politieverordening, de le en 4e ieder 3 boete og 3 dagen hechtenis, de 2e terug gave ouders, de 3e 4 boete of 4 dagen hech tenis. H. D. te Egmond aan Zee, J. P. K. te Lim- men, J. L., G. C. B. te Castricum, J. G. C. te Heemstede, J. P. B. te IJmuiden, P. J. v. E. te Heemskerk, J. T., A. J. v. H., R. K. te Bergen, M. B. te Broek op Langendijk, J. B. te Den Haag, A. v. D. te Abbekerk, G. Ff. te Schermerhorn, K. K. te Zuidscharwoude, J. A. P., A. T. te Amsterdam, H. J. S. te Zwol le, overtreding motor- en rijwielwet, de le 6 boete of 1 week tuchtschool, de 2e 2 x 10 boeten of 2 x 10 dagen hechtenis, de 3e en 16e ieder 10 boete of 10 dagen hechte nis en 4e, 8e, 9e, 10e, 12e, 15e en 18e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e, 15e en 17e ieder 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 6e 4 en 10 boeten of 4 en 10 dagen hech tenis, de 7e 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 11e 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 13e 5 boete of 5 dagen hechtenis. IN DEN MUZIEKTUIN. Excelsior Er was aangekondigd in advertenties en op biljetten, dat het concert van het Amster- damsch mannenkoor „Excelsior" om drie uur zou aanvangen, 't Was kwart over drie toen bekend gemaakt werd, dat de dir. van het koor, Otto de Nobel, eerst om 10 minu ten over half vier in den tuin kon zijn. Dat beloofde 'n eindigen dat den vastgestelden tijd (5 u.) ver zou overschrijden, doch de voortvarendheid van den dirigent maakt, dat men evengoed om 5 uur klaar was. Voor de zangers werd het er niet gemak kelijker door, want na het zingen van Les Martyrs aux Arénes van de Prillé en het ge weldige koor van Roeske Groot is de Heer, die twee nummers gescheiden door Le Ros- signol van Gretzij en Hymne a la Nuit, van de Rillé, hadden zij wel een wat langere pau ze mogen hebben, te meer waar er later nog heel wat van hen gevergd zou worden, n.1. De Gravers van Olman, Hymne an die Mu- sik van Vincenz Lachner en Het Lied van den Arbeid van den dirigent. De Gravers heb ik altijd 'n krachtproef gevonden, maar in de nabijheid van Roeske's koor klinkt het tame lijk tam. „Excelsior" is 'n goed bezet koor, al had men in Groot is de Heer, het nog wel groo- ter willen hebben en al klinkt het forte der tenoren wel eens wat dun bassen best maar grootendeels klinkt het ensemble vast, is het een constant geheel. De kleinere num mers van Gretzij en van de Rillé klonken zeer mooi. De uitvoering van het geheele pro gramma kan men als 'n prestatie aanmerken. Vele jaren geleden nam de Nobel met een mannenkoor deel aan een zangwedstrijd, uitgeschreven door het gemengde koor „Alc- maria'', alhier. De Nobel trok toen ieders aandacht door zijn vurige, enthousiaste lei ding. De jaren hebben z'n uiterlijk natuurlijk veranderd, maar z'n directie is nog even ener giek gebleven en z'n zangers geven zich in volle overtuiging aan hem over. .A, K. VERKADE's PLANNEN. Aan een artikel in „Het Vaderland" ont leen en wij de volgende bijzonderheden om trent Verkade en diens voornemens, nu hij weer met een eigen groep aan den gang gaat. „Tengevolge van de vele onaangename verwikkelingen, waarin Eduard Verkade zich het afgeloopen driekwart jaar geplaatst zag, is zijn kwart-eeuw jubileum als tooneelspeler onopgemerkt officieel dan, want officieus Pasgetrouwde dochter (erg trotsch op haar huls en haar rader uit zijn natte jas helpend): En zoudt u ook uw baard even willen uitwringen voor O ln de zitkamer gaat? .(London Opinlon)

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7