DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM. DIXSDAG 11 AUGUSTUS 1»3I Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. 'DagetifAschOmctiUM !3uite(daad DE AANSLAG OP DEN DUITSCHEN D-TREIN. Stoomen (chemisch reini gen) desvertangd binnen 2 x 24 uur. Oppersen en onivlekhen binnen 24 uur. Verven binnen een week. STAAT VAN BELEG OP CUBA. Teneinde aan de opstandige beweging te gen generaal Machado een einde te kunnen maken heeft de regeering van Cuba zich ge noodzaakt gezien den staat van beleg over geheel Cuba af te kondigen. Tot dusverre was de staat van beleg alleen voor Havana afgekondigd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er FeesMagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voer Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIENs Van 1—5 regels 125, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. tHI Directeur: C. KRAK. DU nummer bestaat uit 2 bladen. naÏÉ^MISLUKTE VOLKS- STEMMIMG. Iedereen in Pruisen is tevreden met het resultaat. Berlijnsche nersstemmen. Het resultaat van het referendum in Pruisen is dus geweest een overwinning voor de regeering. Tenminste, als men z>nd-r meer den u'is lag der stemming bekijkt. Het is toch een feit, dat de par tijen. dié het Volksentscheid op touw hebben gezet, niet 'n voldoende aantal stemmen behaalden, om den Pruisischen L anddag naar huis te sturen en dus kunnen de aanhangers der regeering juichen. Maar toch mag men niet ver geten, dat ongeveer 10 millioen men- schen in Pruisen door hun stommen een ernstig wantrouwen hebben uitgespro ken in de regeering. Deze n.ag dan in sekeren zin de overwinning behaald hebben, aan den anderen kant moet het haar toch niet prettig zijn, dat zoovele millioenen haar niet meer vertrouwen Het merkwaardigste echter is wel, dat de partijen, die het referendum op touw gezet hebben, innerlijk zeer onte vreden zijn over het verloop der stem ming, al zeggen ze dat dan ook niet rond weg. Zij beweren, zooals d. N R C het zegt, al naar gelang het past, dat het re ferendum of wel een fiasco, of wel een su< ces is geweest. Als het er om gaat, de tegenstanders te beschuldigen waarmede ir-»- in den strijd heeft samengewerkt, is het refe rendum een mislukking; de nationaal- socialisten en Duitsch-nationalen bewe ren thans dat de communisten de goede zaak verraden hebben en het kabinet Braun-Severing hebben gered. Als het er om gaat eigen aanhangers te troosten, wordt in dezelfde kringen verzekerd, dat de 9 7 millioen stemmen die voor het referendum zijn uitgebracht uitsluitend uit nationalistische kringen afkomstig waren Va den kant van de commu nisten wordt rond gebazuind dat het referendum van Zondag een „Rotrefe- rendum" was en eigenlijk van de gan- sche beweging niets te bemerken viel, vo:rdat de communisten hadden besloten haar te steunen De nationalisten zijn in dit geval ver moedelijk wel het dichtst bij de waar heid Het is een feit, dat de Duitsche communisten ditmaal niet hebben ge luisterd naar de stem hunner leiders, daar zij de samenwerking met Hitier, Hugenberg en Seldte maar niet konden begrijpen Daartegenover staat echter ook, dat in zuiver communistische cen tra zooals Renscheid en Hrlle zeer druk is gestemd. De heeren van rechts zullen moeilijk kunnen beweren, dat de aldaar uitgebrachte stemmen uit nationalistisch gezinde kringen afkomstig waren Hier door kan men in de bladen ook lezen, dat men sedert de communisten beslo ten hadden mede te doen, ernstig was gaan twijfelen aan de kansen van het referendum De bladen, die dit heden schrijven, vergeten het gejuich, dat juist in hun eigen kamp was opgegaan, toen de communisten zich aan de zijde der nationalisten hadden geschaard. Denken de heeren van rechts wellicht, dat zij meer stemmen zouden hebben be haald, indien de communisten onthou ding hadden gepredikt? In dit geval zouden de nationalisten zich met 6 a 7 r? illioen stemmen hebben moeten tevre den stellen Aan de communisten hebben zij het te danken, indien zij thans 9 7 millioen uitgebrachte stemmen voor zich zelf kunnen opeschen. Zonder de com munisten zouden zij dit etal toch nooit hpbben behaald Weinig vriendelijke woorden .reeft men aan de rechterzijde op 't oogenblik voor de Duitsche volkspartij Deze partij behoorde in Pruisen sedert jaren tot de oppositie, maar haar zeer gedunde gele deren schijnen toch te verstandig te zijn geweest dan dat zij zich lieten verleiden een politiek avontuur van zeer bedenke- 1 ijken aard te steunen. ,De groote massa der kleine burgers", zeide een der leiders der Volkspartij is een persgesprek, „be kommeren zich op het oogenblik niet om de „vele zonden der Pruisische regee ring"; zij maken zich tegenwoordig meer bezorgd om hun geld en de gansche economische ontwikkeling" De nationaal-socialisten zijn over- tulgd, dat 7 millioen van de uitgebrachte stemmen afkomstig waren van aanhan gers van hun eigen partij. Die is de eeni- ge welke eensgezind ten gunste van ontbinding van den landdag is opgetre den. Mooier kan het eigenlijk niet; te genstanders van het referendum zingen het hoogste lied, omdat de Pruisische regeering niet ten val is gebracht en vele lampen van binnenlandschen en buiten- kunnen worden. De voorstanders van landschen politieken aard vermeden zijn het referendum zijn allemaal overtuigd de overwinning te hebben behaald, leder is tevreden en alles blijft voorloo- pig zooals het was! o In de „Nationalliberale Korrespon- denz wordt inzake het resulttaat van den Volksentscheid o.a. geschreven, dat het de Pruisische regeering toch te den ken moet geven, dat het referendum rond 9.8 stemmen bereikte, terwijl de Weimar-partijen in Pruisen op 14 Sep tember slechts 8.8 kiezers verwierven. Na vervolgens uiteengezet te hebben, welke factoren zoo al ongunstig zijn ge weest voor het referendum, o.a. de va- cantietijd en het feit, dat de regeering Braun zich gedekt heeft op de regeering Bruning, die door de overwinning van de eerste betalingspoltieke moeilijk heden een zeker vertrouwen heeft ver overd, schrijft het blad verder: Men heeft het de Duitsche Volkspartij kwalijk genomen, dat zij deelgenomen heef.t aan den Volksentscheid. Deson danks heeft de partij het voor juist ge houden gevolg te geven aan den oproep van het partijbestuur, welke gegrond vest was op de door jarenlange ervaring steunende houding van de rijksdagfrac tie. Wij houden dit parool ook vandaag nog voor juist. De oppositie in Pruisen, waar duizen derlei redenen voor bestaan, mag niet het monopolie worden van de nationaal socialisten, doch moet ook in het land door alle groepen worden gedragen, die er zich parlementair moeten door heen slaan De strijd in Pruisen is dan ook niet beëindigd, hij gaat door en zal op zijn laatst in het voorjaar van 1932 be slist worden. Er moet bij de landdagver kiezingen voor gezorgd worden, dat met een schoone lei wordt begonnen. De re kening zal niet kleiner zijn, dan van daag. o De Berlijnsche avoondbladen behan delen zeer uitvoerig het resultaat van het Voilksentscheid. De „Germania" concludeert uit het feit dat de uitgesproken Centrum-kies kringen de geringste deelname aan het Volksentscheid hebben gehad, dat de Centrumkiezers zich aan de discipline hebben gehouden en wijst er op dat juist deze omstandigheid niet door de Prui sische Staatsregeering over het hoofd wordt gezien. Het zal voor de beoordee ling van de rechterzijde afhangen, hoe zij het mislukken opvat. De Pruisische Staatsregeering zal zeker een daad van groote politiek staatsbeleid leveren wan- near zij bij haar politiek in het volgend halfjaar zal onthouden van groote uit eenzettingen Het blad besluit met de op merking dat verwacht kan worden dat het resultaat van het Volksentscheid niet zal leiden tot een tegengestelde koers. De „Vossische Zeitung" spreekt van een duidelijke en ernstige nderlaag van het radicalisme Of de cijfers van het Volksentscheid leeren hoe de Pruisische Landdag er Mei van het volgend jaar zal uitzien is op het oogenblik bijzaak. Het ..Berliner Tageblatt" spreekt van een nederlaag voor alle vijanden der Re publiek, van Europeesch begrijpen en van vernuft De verkiezingsstrijd zal het komend voorjaar nog zwaarder worden dan deze verdedigingscampagne. Omtrent den aanslag op den Duitschen D- trein zijn nog verschillende bijzonderheden bekend geworden. Zoo lezen we in de N R Crt. o.a. het een en ander over een mededeeling der spoorweg directie. De directie der spoorwegmij. deelt over den aanslag het volgende mede: Op 8 Augustus om 21.55 uur hebben onbe kend gebleven personen tusschen de stations Jüterbog en Grüna Kloster-Zinna bij het passeeren van den D-trein Nr. 43 een stuk van de rails opgeblazen. De ontploffing werd door het personeel van den trein en door vele getuigen, alsmede op het station Grüna ge hoord. Van de plek van den aanslag gaat langs den grond een zwakstroomdraad tweehonderd meter terug tot in het kreupelhout, naast den spoorwegdijk. Hier hebben de daders zich zonder twijfel opgehouden gelijk uit de spo ren blijkt. Vijf draden van de langs den spoordijk loopende telegraafleiding waren door de daders doodgesneden. Door de ont ploffing werden negen wagons uit de rails geworpen. Twee wagons vielen van den hoo- gen spoordijk naar beneden. Twee reizigers werden zwaar, dertien minder ernstig ge wond. Verder werd bij het reddingswerk een lid der reddingsbrigade gewond. Een kwartier na ontvangst van het bericht over den ramp op het station Jüterbog, dat door den hoofdcontroleur telefonisch werd overgebracht, kwamen de eerste doktoren op de plaats des onheils aan. De genbemde g. vallen inbegrepen, hebben zich in totaal 75 personen als gewond aangemeld, waarvan de meesten, na geneeskundige behandeling in Berlijn, per auto naar hunne woningen kon den worden vervoerd. Vijf hunner werden naar het Elisabeths-Gasthuis vervoerd. Ook hier betreft het evenwel geen zorgwekkende verwondingen. De daders gezien. Naar de artillerieschool in Jüterbog aan de Opperste Legerleiding mededeelt is Zon dagavond, direct na den' aanslag op D-trein 43 een afdeeling van de school ter hulpver leening uitgetrokken. De knal van de explosie was door de schildwachten gehoord, die tevens eenige verdachte individifen om het munitiedepot van de school hadden zien zwerven. Daar de schildwachten zich even wel binnen de omheining van het depot be vonden, was het hun onmogelijk de personen in kwestie te arresteeren. „Aanslag 8 8". De directeur der spoorwegmpij. deelt nog het volgende over den aanslag mede: Op een der telegraafpalen aan den kant van den spoordijk was een exemplaar van de nationaal-socialistische „Angriff" beves tigd, waarop geschreven stond „Aanslag 8/8". De aanslag der misdadigers bleek later tweevoudig te zijn. Bij het onderzoek van het zijspoor vond de hoofdconducteur van den verongelukten trein twee zware ijzeren balken die dwars over de rails waren gelegd. Teza men met een der conducteurs slaagde hij erin deze nog tijdig te verwijderen. De ontploffing heeft men tot in het 13 kilo meter afgelegen Lückenwalde kunnen hooren, naar uit de verklaringen van de ijlings toe geschoten inwoners bleek. In het dorp Zinna rinkelden borden en glazen als gevolg van den hevigen knal. In de nabijheid van de plaats des onheils heeft men nog een tweede exemplaar van de „Angriff" gevonden, dat met eenige groote Swastika's en met het opschrift „Attentat 8/8 Hoog-Revolutie" was voorzien. Bijzonderheden. De directeur-generaal van de rijkssporen, dr. Dorpmüller, heeft zich Zondagmiddag met andere autoriteiten naar de plaats van de ramp begeven. Bovendien bevindt zich daar de president van de spoorwegdirectie in Halle, dr. Heinrich. Deze verklaarde aan den vertegenwoor diger van Wolff, dat de aanslag op een wijze is uitgevoerd, die haars gelijke in geraffi neerdheid niet vindt. Niet alleen heeft men een plek uitgzocht, waarop de trein bij ont sporing van den dijk af moest vallen, doch men heeft bovendien een erg afgelegen plek gekozen. Op het eerste oogenblik stond het treinper soneel voor een raadsel, dat pas opgehelderd werd toen men ontdekte, dat een drie en een half meter lang stuk uit de rails ontbrak. Uit de wijze waarop de aanslag werd volvoerd, valt te concludeeren, dat de daders buitenge wone deskundigen op het gebied van ontplof bare stoffen zijn geweest. Volgens de meening van vakmenschen is het een wonder te noemen, dat het ongeluk geen ernstiger gevolgen heeft gehad, temeer daar de-trein veel passagiers vervoerde. Dat alles betrekkelijk zoo goed is afgeloo- pen is in de eerste plaats te danken aan het ingebruiknemen van een nieuw soort buffers, die een veel grooteren druk kunnen weerstaan dan de oude en het in elkanderschuiven der waggons hebben voorkomen. De verwondingen zijn niet ernstig. Slechts de kok van den Mitropawagen is ernstig aan handen en gelaat door kokend water ver brand. Een Berlijnsche dame heeft vrij ern stige wonden aan den rug opgeloopen. De anoere verwondingen zijn meest aan hoofd, hals, rug of voeten. De plek van den aanslag bood ook nog Zon dagmiddag een beeld van chaotische verwoes ting. De plaats zeil ligt op ongeveer twee kilo meter afstand van Jüterbog in de nabijheid van het dorp Zinna. De ongeveer zes meter hooge spoordijk gaat hier in een wijde boog langs de rand van een bosch. Aan den voet van den spoordijk ten deele diep in den grond ingegraven, liggen acht wagens van den D-trein die allen onderste bo ven liggen. Van verscheidene wagens zijn de wielen af gerukt, slechts de locomotief en de goederen wagen hebben naar Berlijn verder kunnen rij den. Telegraaf-arbeiders zijn bezig de aan beide zijden van den spoordijk loopende leidingen te herstellen, daar deze door de ontploffing en de omvergeworpen wagens vernield zijn. De rails zijn over een lengte van 3.40 M. in de lucht gevlogen. Intusschen heeft men reeds weer nieuwe gelegd. In de omgeving liggen brokstukken van rails die aan granaatscherven doen denken. Hoe het ongeluk plaats vond Toen de D-trein Jüterborg verlaten had reed hij met een snelheid van honderd kilometer per uur. De machinist verklaarde dat hij plotseling een donderenden knal hoorde en groote vlam men om zich heen zag. Hij heeft terstond geremd, doch merkte spoe dig daarop dat de trein uit de rails geloopen was en op de dwarsliggers verder sprong, het geen trouwens duidelijk aan de sporen op de dwarsliggers te zien is. De trein is op deze wijze nog een vierhonderd meter doorgereden. Locomotief en goederentrein stonden nog; alle andere wagens vielen om. In de duisternis ontstond natuurlijk een wilde paniek, kreten om hulp en angstgeschreeuw snerpten door de lucht. Wie eenigszins kon werkte zich door de vensters van de wagens naar buiten. De eerste hulp werd vervolgens door de in woners van het dorp Zinna verleend, die de ge weldige ontploffing hadden gehoord. Deze is trouwens zoo sterk geweest, dat zij ook in andere plaatsen en zelfs in het meer dan 10 kilometer verwijderd Lueckenwalde werd waargenomen. Na eenigen tijd verschenen toen ook de rijks- weerbaarheid en de brandweer uit Jüterbog, die met fakkels en schijnwerpers er voor zorgde dat de plaats van de ramp werd verlicht. Het terrein werd vervolgens in een wijde boog afgezet, waarop het bergingswerk betrek kelijk snel kon worden voltooid. Hef onderzoek. De nasporingen der politie hebben tot dusver weinig resultaten gehad. De politiehouden, die men onmiddellijk bij het onderzoek heeft be trokken gaven het spoor al spoedig op, daar dit voor het meerendeel door den regen en het veelvuldig heen en weer geloop was uit- gewischt. Een speciale afdeeling der politie heeft in het dorp Zinna intrek genomen. De politie heeft het nummer van de Angriff in beslag genomen, dat een artikel over de volksstemming bevatte, en dat aan een tele graafpaal was bevestigd. De politie gelooft niet dat het met de daders in verband staat. Gasbuizen met dynamiet gevuld. Naar Wolff verneemt, is bij het deskundig on derzoek, dat den geheelen dag heeft geduurd, vastgesteld dat de daders met dynamiet gevul de gasbuizen als bommen hebben gebruikt en die door m'ddel van een 170 M. lange leidraad met een zaklamp-batterij tot ontploffing hebben gebracht. Verder is uitgemaakt dat waarschijnlijk drie daders den aanslag hebben gepleegd en dat de aanslag een politiek karakter draagt en het werk is van radicale elementen. De stoffelijke schade, door den aanslag ver oorzaakt, zal naar schatting ver over het mil lioen mark bedragen. De belooning R.M. 100.000. verhoogd tot Officieel wordt medegedeeld; De Rijksregee- ring en de Hoofddirectie der Duitsche Reichs- bahngesellschaft hebben elk R.M. 50.000 beloo ning uitgeloofd, intotaal dus R.M. 100.000 voor de opsporing en arrestatie van de daders van den op 8 Augustus 1931 bij Jüterbog gepleegden aanslag op een D-trein. Verzekerd wordt, dat de naam van degene die aanwijzigingen geeft, geheim zal worden ge houden. Inlichtingen worden ingewacht op het politiepresidium te Berlijn. TERUGKEER BRUENING EN CURTIUS. Danktelegrammen aan Musso- lini en Grandi. De trein waarmede Rijkskanselier Bruening en de Rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken Zaterdagavond Rome hebben verlaten kwam met eenige ver- traing Zondagavond tegen half negen te München aan. De vertraging was ver oorzaakt door een defect aan de remmen van 1 et rijtuig van de ministers, waar door de trein tusschen Rosenheim en München eenigen tijd had moeten stil staan. Bij het passeeren van den Brenner heeft dr. Bruenng het volgende telegram aan Mussolini verzonden. „Bij het ver laten van den gastvrijen Italiaanschen bodem voel ik mij gedwongen Uw Ex cellentie onze groote dankbaarheid te betuigen voor de ons bereide indruk wekkende ontvangst. Ik keer huiswaarts met de overtuiging, dat de leidende denkbeelden bij onze hartelijke bespre kingen niet slechts hebben bijgedragen tot de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Italië, doch ook tot bevordering van de geestelijke krachten, die voorbestemd zijn om de betrekkingen tusschen de volken hun toekomstig karakter op den grondslag van wederzijdsch vertrouwen te geven." In soortgelijken geest heeft de Rijks minister van Buitenlandsche zaken dr. Curtius een telegram gezonden aan zijn Italiaanschen collega, den minister van Buitenlandsche Zaken Grandi, van Onze naam waarborgt V zorgvuldige behandeling Terug in Berlijn. Gistermorgen om 7.36 zijn dr. Brue ning en dr. Curtius met den gewonen D.-trein op het Anhalter Bahnhoff aan gekomen. Op het station waren ter ontvangst aanwezig mevrouw Curtius en verschei dene officieele persoonlijkheden o.a. de waarnemende Italiaansche gezant en een vertegenwoordiger van den Pauselijken Nuntius. De meening van de „Times", De Romeinsche correspondent van do „Times" schrijft, dat reeds het feit, dat Mussolini de uitnoodiging tot een bezoek aan Berlijn heeft aangenomen, een merkwaardig getuigenis is, dat de Itali- aansch-Duitsche besprekingen resulta ten hebben gehad. De laatste jaren toch heeft Mussolini zich verre van alle poli tieke besprekingen buiten Italië gehou den. Beide 'anden leggen er den nadruk op, dat hun vriendschap niet tegen een ander land is gericht. Italië zou zelf? gaarne zien, dat Duitschland en Frank rijk meer toenadering zochten. STAKINGEN TE BILBAO, MALAGA EN BARCELONA. Socialistische arbeiders blijven aan het werk. Een B. T. A.-bericht meldt dat te Bil- bao Zondag een algemeene staking voor vier-en-twintig uur is ingegaan. De so cialistische arbeiders blijven aan het werk. Er hadden enkele ongeregeld heden plaats. Een troep stakers, die een tramwagen in brand wilden steken, wer den hierin verhinderd door de guardia civil. Er ontstond een schermutseling tusschen stakers in het arbeidende tram personeel; er werden enkele schoten ge wisseld. In Malaga zijn de havenarbeiders 1 staking gegaan. De oceaanstoomer „Uru guay", die Zondagmorgen aankwam, moest vertrekken zonder dat er gelost kon worden. In Barcelona zijn de bij het vakver bond aangesloten verplegers van het hos pitaal van St. Paul in staking gegaan om salarisverhooging te verkrijgen. Twee patiënten stierven als gevolg van dit onverantwoordelijk optreden. TRIBUNE IN CHINA INGESTORT» Vierhonderd dooden, Te Hankau is naar Reuter meldt een groote tribune ingestort waarop zich vele slachtoffers der overstrooming be vonden, die op de renbaan kampeerden. Er werden vierhonderd menschen ge dood. In de verwarring dacht men aan vankelijk dat het Zendingshospitaal in gestort was. GRAFSCHENDING DOOR COMMUNISTEN. Gistermiddag tegen 5 uur bemerkten be» zoekers van het garnizoenskerkhof te Berlijn verscheidene opgeschoten jongens die bezig waren bij het graf voor den voor eenigen tijd door communisten doodgeschoten hoofd wachtmeester van politie Wilhelm Zaenkert. Bij het naderen der bezoekers namen de jon gens onmiddellijk de vlucht. Het bleek dat het graf van Zaenkert in groote wanorde was gebracht, terwijl op het graf een kleine marmeren steen was opgesteld met in roode kleur het opschrift: „Rust in God, Rood Front leeft". De daders konden nog niet worden gear resteerd.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1