DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM. Stoomenischemisch reinigen ^Buitenland HET ONDERZOEK NAAR DEN AANSLAG OP DEN DUITSCHEN D-TREIN. Qmettiksch Overzicht 133e Jaargang. NAAR EEN DICTATUUR IN ZU1D-SLAVIE? Een proclamatie van koning Alexander verwacht. Hoe de wijziging er uit zal zien. AANSLAGEN OP TREINEN IN ROEMENIE. SPOORBURG IN IERLAND IN DE LUCHT GEVLOGEN. Waarschijnlijk kwaadwilligheid de oorzaak. EEN HONGAARSCH-TSJECHISCH GRENSINCIDENT. Een onbeteekend geval? DE TOESTAND OM HANKAU HACHELIJK. Dijkdoorbraak. Spoorlijnen onder water. Stijging rijst prijzen. AUTO-ONGEVAL VAN DR. ECKENER. Goed afgeloopen. DE RAZZIA IN HET WURM- GEBIED. Hoe zij werd voorbereid. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er FeesHagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaliog voer Alkmaar 2.-, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. FERMs. COSTER ZOON, Voorcfam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. ftü. i»9 Directeurs C. KRAK. DOlUKKIliO 13 AUGUSTUS 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In onze rubriek „Buitenland" hebben wij bisterenden bericht opgenomen over de mo Steid van een dictatuur m Zuid-Slavie? g Het was namelijk bekend geworden oat koning Alexander Dinsdag onverwachts naa. Belgrado was teruggekeerd, evenais zijn minister van financiën, terwijl de overige ministers eveneens onmiddellijk zouden terugkeeren. Alles uit dit telegram wees dus op groote gebeurtenissen. Toch kwam dit bericht niet geheel onver wacht, want den laatsten tijd gingen er in Zuid-Slavië herhaaldelijk geruchten rono dat het sinds den staatsgroep van 1929 heer schende regime spoedig een wijziging een uiterlijke verzachting althans, zou onder gaan. Dit alles zou echter gebeuren met be houd van de centralistische leiding, daar de uitwissching van de historische grenzen van de drie samenstellende volken, Servea Kroaten en Slowenen, als definitief wordt oe schouwd. Deze geruchten namen de laatste dagen een vasteren vorm aan en alles wees er op dat er in Zuid-Slavië inderdaad verande ringen op komst waren. En nu komt dan het bericht dat koning Alexander van zijn vacantie in het buitenlanc plotseling is teruggekeerd, tegelijk ongeveer met zijn ministers. Verder meldt het bewuste telegram, dat in de eerstvolgende dagen de ministerraad zal bijeen komen, „teneinde de nieuwe orga nisatie van het binnenlandsch bestuur van Zuid-Slavië te beëindigen. Het zal dus wel niet* lang duren, of wij hooren van groote veranderingen in dit land van koning Alex ander en waarschijnlijk zal reeds Maandag het een en ander bekend zijn. Zondag toch is het 10 jaar geleden, dat Alexander den troon beklom en ter eere van dit feit verwacht men éen proclamatie van den koning, een procla matie, die wel eens de naderende verande ringen in het regime zou kunuen bevatten Een bijzondere correspondent van de „Evening Standard" te Zagreb (Agram) heeft reeds van betrouwbare zijde vernomen hue de verwachte wijziging eruit zal zien. De nieuwe regeling zou gebaseerd zijn op een drie-partijenstelsel. De koning zal niet meer rechtstreeks aan het hoofd staan van de staatszaken en deze niet meer persoonlijk leiden. Er zou een groote nationalistische partij worden gevormd, terwijl de oppositie zou worden samengebracht in twee kleinere partijen. De bedoeling zou zijn, dat een sterke regeeringspartij minstens vier jaren lang de leiding zou hebben. De verkiezingen zouden worden gehouden eind Oct of begin Nov., terwij'1 in den tusschentijd een voor- loopige nationalistische regeering onder lei ding van generaal Zinkowitsj (den huidigen premier) zou optreden. Ten slotte brengt de correspondent de voorgenomen wijziging van de dictatuur in verband met de mogelijkheid, dat op het einde van het jaar te Londen een nieuwe leening zal worden geplaatst, waartoe reeds onderhandelingen zijn aangeknoopt. Het is te begrijpen, dat onder deze om standigheden met eenige spanning de be sluiten van den ministerraad worden iege moet gezien. De commissie van onderzoek naar den Aanslag op den D-trein BazelBerlijn is, naar de Lokal Anzeiger verneemt, in zooverre gevorderd, dat haar thans de kringen van personen, waarin de daders zich plegen op te houden, bekend zijn. volgens deze gegevens moeten zij wor den gezocht in Berlijn-Noord Van twee verschillende onderling vol komen onafhankelijke kanten is men attent gemaakt op een Russisch onder daan. die zich sedert kort te Berlijn zou ophouden. In Potsdam is de politie Dinsdagmid dag overgegaan tot een arrestatie, doch het is nog twijfelachtig, of de verdachte, die voorloopig nog in hechtenis wordt gehouden werkelijk iets met den aanslag te doen heeft gehad Hij ontkent hard nekkig en zijn alibi wordt onderzocht, van eenige beteekenis acht de com- gebSlehkn verkIarin* die haar is over- J"de installatiewinkel in de Frie- ?veet eenSSme t<5 £erlijn Wdar' »aar rier nit™ h er als een huitenlan- heen ltw,' u''aad %n twee 9'zeren buizen Jlfir nf H lS Zaterda8 ongeveer 1K ^r. adea eersten kooper een tweede i gekomen, die twee batterijen voor tAnlfdlPen >.00p ^ro.eg" 0ok h'j maak" p de menschen die in den winkel wa ren den indruk van geen Duitscher te zijn. Of er tusschen beide mannen verband bestaat moet nog uitgemaakt worden. Nieuwe sporen. Het onderzoek is naar Wolff giste ren aan de N. R. C. seinde weer een heel stuk verder gekomen. De Berlijn- sche commissaris van politie Lissigkeit is er nl. gisternacht in geslaagd een ge wezen Iersch officier te Berlijn te ont dekken, die ongeveer een kwart jaar ge leden inderdaad „achter Potsdam", n.1. te Caputh, heeft gewoond. Naar men weet heeft de onbekende, die einde vorige week in een Berlijnsche installatiewinkel het materiaal voor den aanslag op den D-trein heeft gekocht, den eigenaar van den winkel verteld dat hij een gewezen Iersch of icier is en achter Potsdam woonde in een huisje met drie kamers. Het is een verrassend feit, dat de Ier, dien men gisternacht op het spoor is gekomen, inderdaad tot 15 Maart j.l. te Caputh In de Ringstrasse heeft gewoond in een tuinhuisje met drie kamers. De Ier heet Carnell en woonde daar tezamen met een Deensche, Olga F. geheeten. Beiden leefden zeer teruggetrokken. Met de inwoners van de plaats bemoeiden zij zich haast niet; zij golden als menschenschuwe lieden. Carnell heeft eenigen tijd te Berlijn bij een firma voor radiotoestellen als Engelsch correspondent gewerkt. Uit on bekende redenen heeft hij ongeveer een jaar geleden zijn betrekking opgezegd. Hij spreekt zeer goed Duitsch, bijna zon der accent; de man, die in de Frie- drichstrasse te Berlijn het materiaal voor den aanslag had gekocht, sprak daarentegen slechts gebrekkig Duitsch. Ook de persoonsbeschrijving, welke de eigenaar van den winkel heeft gegeven, klopt op Carnell niet, zoodat de Ier in geen geval de man geweest kan zijn, die daar Vrijdag en Zaterdag het materiaal heeft gekocht. Of hij overigens iets met den aanslag heeft uit te staan, moet nog nagegaan worden. Volgens mededeeling van de politie te Wiesbaden heeft een 30 a 32-jarige onbe kende ongeveer 1 M. 70 lang, met bril en actetasch met gereedschap zich sterk verdacht gemaakt. Een zekere Ger- lach uit Wiesbaden-Biebrich heeft den onbekende op diens verzoek op zijn mo torrijwiel van Maagdenburg tot Wiesba den-Biebrich meegenomen. Zonder een woord te zeggen sprong de man toen plotseling van den motor en verdween. Daar de onbekende, die vermoedelijk naar Kreuznach verder wilde, zich ge durende den rit zeer opvallend had ge dragen, vermoedt men, dat hij van den aanslag te Jütenbog wel iets meer weet. Wie is de Iersche officier? De gewezen Iersche officier Carnell, die gisternacht in verband met den aan slag op den D-trein BazelBerlijn is ge arresteerd heeft tot nu toe ontkend iets met den aanslag uitstaande te hebben. Om verschillende redenen wordt hij ech ter voorloopig vastgehouden, daar in zijn gedragingen veel onduidelijk is. Reeds tijdens zijn verblijf te Caputh had het gemeentebestuur opgemerkt, dat hij, niettegenstaande men hem her haaldelijk had verzocht zijn pas te ko men halen, dit steeds had nagelaten. De aanwijzingen van de autoritten volgde hij slechts schoorvoetend op. Na zijn vertrek uit Caputh werd voorts bekend, dat door de firma waarbij hij eenigen tijd werkzaam was geweest, na sporingen te Caputh naar hem werden gedaan. Het trok voorts de aandacht, dat Carnell en de Deensche Olga F., met wie hij samenwoonde, ofschoon zij te Caputh slechts <n een zeer bescheiden woning hadden gehuisd, te Berlijn plotseling een meer luxueuse woning met vijf kamers betrokken. Waar Carnell het geld voor deze aanzielijke verbetering van woning vandaan haalde is tot nu toe niet opge helderd. Zijn vrouw woont met twee kinderen te Vohwinkel bi' Elberfeld. Op het ooger.blik wordt nagegaan of hij wel Iersch officier is geweesu. Volgens zijn pas is hij op 8 Februari 1898 te W ting in Engeland geboren. De auto van den dader gevonden? Volgens de „Tempo'' is de politie op het spoor "gekomen van een groengele auto die in den nacht van den aanslag op den D trein in de buurt van de plaats, waar deze is gepleegd, werd gezien en waarin twee per sonen waren gezeten. Het uiterlijk van een dezer komt overeen met het signalement, dat van den vermoedelijken dader is gegeven, n.1. van dengene, die het materiaal voor den aanslag heeft gekocht. De auto schijnt uit Berlijn afkomstig te zijn. Naar het W. B. nog meldt, hebben de da ders in dezen wagen gedurende eenige dagen vóór den aanslag in de buurt van Zinna rondgereden om een gunstige plaats voor den aanslag te kiezen. Bij het licht der autolam pen zou de helsche machine op de spoorlijn zijn gemonteerd. De gearresteerde Ier nie* de dader. De door de politie gearresteerde voorma lige Iersche officier, die verdacht werd van den aanslag op den D-trein, is geconfron teerd met den eigenaar van den winkel, waarin het materiaal voor den aanslag is gekocht. Daarbij is gebleken, dat de gearres teerde niet dézelfde persoon is als de ver dachte. Het verhaal van den auto onwaar? De crimineele politie te Berlijn deelt mede, dat het bericht, volgens hetwelk de auto van de vermoedelijke daders van den treinaanslag bij Jueterbog gevonden zou zijn, volkomen uit de lucht is gegrepen. Er werd alleen aan de politie door den eigenaar van de zaak in de Friedrichstrasse, waar de twee ijzeren buizen, die voor den aanslag gebruikt zijn, zijn gekocht, een der de buis ter beschikking gesteld, die door de zelfde personen was besteld, doch niet afge haald. Bovendien werden de politie twee dergelijke buizen ter hand gesteld, die, achter een huisdeur, in pakpapier gewikkeld gevon- den waren. De crimineele politie is voorne mens de tot dusverre gevonden bewijsstuk ken in photografische reproductie te publi- ceeren, teneinde op deze wijze misschien in lichtingen omtrent de daders te kunnen ver krijgen. De man die draad en buizen kocht. Bij de crimineele politie te Berlijn heeft zich een winkelier uit de Friedrichstrasse aangemeld. Hij deelde mede, dat bij hem eenige dagen voor den aanslag door een heer 280 M. van hetzelfde draad is gekocht, als waarmede de aanslag is gepleegd. De persoonsbeschrijving, die de man van den kooper gaf, komt overeen met die van den man, die de buizen gekocht had. OPNIEUW EEN AANSLAG OP EEN DUITSCHEN TREIN. In den nacht op Woensdag werd op het traject Zuellichau—Loebau tusschen Kon- topp en Boyadel een misdadige aanslag ge pleegd op een personentrein. Door tot nu toe onbekend gebleven daders is een groot stuk rotssteen op de rails ge bracht. De zware machine van den trein schoof den steen opzijde zoodat een ongeluk werd voorkomen. Er hadden geen persoon lijke ongevallen plaats. Het vermoeden dat de aanslag uit politieke overwegingen zou zijn gepleegd is nog niet bevestigd. In de buurt van de stad Jablanitza in het Banaat hebben Woensdag vier gewapende in- dividiën een overval gepleegd op den snel trein Temesvar—Boekarest. Zij slaagden er in tot het postrijtuig door te dringen, eenige pakketten te rooven, en, daar het personeel van den trein ongewapend was, in de duis ternis te verdwijnen. In Zuid-Bessarabië is op een personen trein een aanslag gepleegd. Er waren eenige dwarsliggers verwijderd doch de trein kon nog bijtijds tot stilstand worden gebracht. Op het traject BoekarestSinaja heeft men een baanwachter en gendarme verrast, toen zij onder de rails een kuil wilden graven Beiden zijn gearresteerd. Op de lijn der Great Northern Railway ip Ierland, van Ballybay naar Cootehill, in het graafschap Cavan, is een brug in de lucht gevlogen en zijn de telegraafdraden doorge sneden. Men meent hier te doen te hebben met een daad van moedwillige vernieling om de bijeenkomst van een protestantsche organisatie, de Royal Black Preceptory Orangemen, die gister te Cootehill zou wor den gehouden te verhinderen. Geruchten doen de ronde, dat groote troepen jonge Roomsch- Katholieken zich Dinsdag naar Cootehill be geven hebben, naar men denkt met het doel, de protestantsche bijeenkomst te verhinderen. De politie heeft maatregelen genomen. GEVAREN IN DE BERGEN. Maandag is een Ehiitsche toerist bij het zoeken naar Edelweiss op de Kadisfluh in het Bregenzer Wald verdwaald. Aan de Noordzijde kon hij voor- noch achterwaarts, zoodat hij den nacht in de bergen moest doorbrengen. Dinsdagmorgen vroeg werd pas zijn hulpgeroep gehoord. Een reddingscolonne ging er op uit, doch als gevolg van de ontoegankelijkheid van de plaats van het ongeval, moest deze zonder resultaat terugkeeren. Dinsdagavond is een tweede hulpexpeditie onder leiding van een inspecteur der gendar merie bij hevig en regenval uitgetrokken. Toen de inspecteur, Duringer, gistermorgen vroeg in de buurt van den verongelukte kwam, stortte hij, waarschijnlijk door het zich be geven van een stuk steen ongeveer 200 meter neer. Dueringer werd geheel verpletterd. Twee andere leden der reddingsexpeditie be vinden zich thans nog in de omgeving van den tourist. Ook zij kunnen voor- noch ach terwaarts. DE FRANSCHE MINISTERS NAAR BERLIJN. De datum wordt spoedig bekend. Men verwacht, dat de Duitsche ambassa deur te Parijs, von Hoesch, in den loop van vandaag de officieele uitnoodiging der Duit sche regeering tot een bezoek aan Berlijn aan de Fransche regeering zal doen toeko men. Hedenmorgen zal een ministerraad wor den gehouden, waarin eventueel het tijdstip van het bezoek zal worden bepaald Tot nog toe is er geen enkele aanleiding, om aan te nemen, dat Laval zijn reis naar Berlijn zrl uitstellen tot na de zitting van den Volken bondsraad te Geneve. In welingelichte kringen was men gister avond algemeen van meening, dat de Fran sche regeering reeds alleen uit hoffelijkheid tegenover de Duitschers, geen ander tijdstip voor het bezoek zou kunnen bepalen, dan door de Duitsche regeering zou worden voorgesteld. De „Figaro" wijst er op, dat de reis waar schijnlijk tegen 1 Sept. zal plaats vinden. H^t gewoonlijk goed ingelichte „Journal" verklaart, dat de Fransche ministers zich naar Berlijn zullen begeven, zoodra zij in het bezit van de officieele uitnoodiging zijn. Ter officieele plaatse is men van meening, <^at een aantal vraagstukken noch op 't oogen- blik, noch direct na de bijeenkomst te Geneve, behandeld kan worden, aangezien de huidi ge omstandigheden een oplossing ervan on mogelijk maken. HONGERPSYCHOSE TE RIGA. Veroorzaakt door brochure van een kwakzalver. Gedurende de laatste dagen zijn te Riga twee zeer geziene burgers, de advocaat Wi- lunson en de zenuwarts dr. Eiduk aan de gevolgen van een hongerkuur overleden. Wi- lunson had in 43 dagen en Eiduk in 40 da gen niets gegeten. Beide sterfgevallen vestigden de aandacht op een ware hongerpsychose, die in Riga uit gebroken schijnt te zijn. Dozijnen gevallen zijn bekend, van vrouwen en mannen, van verschillenden stand en leeftijd, die door vas ten genezing zoeken van alle mogelijke ziek ten, van lever- en maagziekten, tuberculose en nervositeit en zelfs van drankzucht. In al- It mogelijke kringen vindt men deze honger kunstenaars. De oorzaak hiervan is een brochure van een kwakzalver, getiteld„Hoe kan men door honger alle ziekten genezen?" De termijn van de kuur wordt op 40 dagen bepaald, omdat, zoo heet het in de brochure, in den bijbel geschreven staat, dat reeds de oude profeten 40 d. gevast hebben. Deze geweten- looze kwakzalverij heeft thans reeds twee slachtoffers op haar geweten, terwijl vek menschen ernstig ziek liggen. Tel. Gistermorgen vroeg heeft een ernstig inci dent plaats gevonden aan de Tsjechisch-Hon- gaarsche grens. Hongaarsche soldaten ar resteerden te Hidasnemeti, op Hongaarsch grondgebied, de Tsjechische douaneambtena ren Stefan en Smolik. De soldaten beweerden, dat de beiden in aangeschoten toestand op Hongarije hadden gescholden. Daarop is tusschen de douane-ambtenaren en Hongaar sche bewoners van de stad een vechtpartij ontslaan. De Hongaarsche gendarmerie heeft zoowel de Tsjechische als ook de Hongaar sche deelnemers aan de vechtpartij gear resteerd. De Hongaarsche politie wilde ook non' een derden douane-ambtenaar arrestee- ren, doch dtze wist bij tijds over de grens te ontsnappen Het officieele onderzoek is inge leid. Vandaag zal het resultaat daarvan worden bekend gemaakt. Het officieele Tsjechische persagentschap beweert echter, dat thans reeds vaststaat, dat het hier een welbewuste Hongaarsche uitda ging betreft. De Tsjechische bladen schrijven over dit voorval in zeer opgewonden bewoordingen. De „Express" gaat zelfs zoo ver onmiddel lijke militaire maatregelen te eischen. Ieder offensief over de grens zal aldus dit blad door het Tsjechische volk levendig wor den begroet. Naar ui. Praag, verluidt heeft de Tsjechi sche regeering reeds stappen gedaan te van Zie onze étalage Langesfraat waaruit blijkt wat voor vuil wij in onze bovenhteeding mede dragen. Boedapest, opdat het voorval van beide kan ten zal worden onderzocht. De Tsjechische regeering verlangt voldoende genoegdoening voer de twee ambtenaren en den Tsjechischen staat. Wanneer de Hongaarsche regeering zich niet wil houden aan de internationale overeenkomsten, zal de Tsjechische regeering onmiddellijk energiek zulke garanties eischen voor de toekomst, dat dergelijke gebeurtenis sen onmogelijk gemaakt zullen worden. Naar te Boedapest verluidt, inzake het grensincident, dat de Tsjechische bladen zoo zeer tot opwinding gebracht heeft, betreft het een volkomen onbeteekenend voorval. De twee Tsjechische douane-ambtenaren, die in Hon- farije een recht van gastvrijheid genieten, ebben die recht misbruikt en in aangescho ten toestand Hongarije en het Hongaarsche volk uitgescholden. De bewering der Tsjechische bladen, vol gens welke de ambtenaren exterritoriale rech ten hadden, is volmaakt onjuist. De bewuste ambtenaren vielen volgens de Hongaarsch- Tsjechische overeenkomst van 8 Maart 1923 onder Hongaarsch recht, daar zij Hongaar sche wetten hebben overtreden. Overigens heeft bij de tengevolge der scheldpartij ont. stane vechtpartij de Hongaarsche gendar merie juist door haar ingrijpen de beiae Tsje- chen uit een benarde positie bevrijd. Het is zeer begrijpelijk, dat na deze gebeurtenissen de beide ambtenaren in arrest zijn gesteld. Nieuwe wolkbreuken, gepaard gaande met hevige windvlagen, hebben den ernstigen toestand, die reeds in deze streek heerscht, nog ergers gemaakt. De Gele Rivier is sterk gezwollen. De kortgeleden weer herstelde dij'en zijn ge broken, waardoor vijfhonderd woningen met instorting bedreigd worden. Zeer vele inwo ners zijn onder het nuin bedolven. De spoor lijnen LoenghaiTientsinPoekau staan onder water tengevolge van het buiten zijn oevers treden van het Groote Kanaal. De provincie Sjangtoeng wordt ernstig bedreigd door het wassende water van de Gele Rivier. De rijstprijzen op de markt te Sjanghai stegen veertig procent tengevolge van de aan de oogsten toegebrachte schade. Dinsdagmiddag is de auto van dr. Ecke- ner, die met vrouw en dochter een vacantie- tocht maakt door de Beiersche Alpen, in de omgeving van Endorf in botsing gekomen met een bestelauto van een Berlijnsche -firma, waarbij de vrachtauto in een greppel terecht kwam en over den kop sloeg. Er hadden geen persoonlijke ongevallen plaats. De auto van Eckener werd slechti licht beschadigd. Naar dr. Èckener verklaarde, heeft de chauffeur van de bestelauto zeer woest ge reden. Dr. Eckener chauffeerde zelf. Omtrent het optreden der politie tegen de communisten in verschillende plaatsen in het Wurm-gebied wordt nog het volgende be kend; In den laatsten tijd zijn te Nothberg tal rijke pamfletten verspreid, die zeer beleedi- gende uitlatingen en bedreigingen tegen de plaatselijke politie en het gemeentebestuur in hielden. De plitie heeft de razzia in alle stilte voor bereid. Als voorzorg had men o.m. de gevan genis te Eschweiler gereed gemaakt voor he' opnemen van het groote aantal gearresteer« den, die daarheen zouden worden overge bracht. In den nacht op Woensdag en in de vroege morgenuren werd een aanvang ge maakt met het onderzoek. Talrijke personen werden van hun bed gelicht. Zooals reeds werd gemeld, is slechts een gering aantal wa penen gevonden. Men vermoedt, dat deze hier of daar ziin verborgen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1