DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Steomerij en Ververij S. KROM. Stoomen is chemisch reinigen TÏaaeMksch Qvecdcht 33uitm£and Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cr Fees'dagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 125, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V- Boek- en Handelsdruk kerij v/h. FERMs. COS ER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Mo. 101 Directeur: C. KRAK. 133e Jaargang. DE SOC. DEM. EN HET VOLKSENTSCHEID. Een overwinningsbetooéing in het Minister-president Braun spreekt. HET BEZOEK DER FRANSCHEN AAN BERLIJN UITGESTELD. In verband met toestand Briand. Uitgesteld tot September. De officieele verklaring over het uitstel van het minister- bezoek. Duitsche persstemmen over het uitstel. DE D-TREIN BAZEL—BERLIJN BESCHOTEN. Verdere bizonderheden over de beschieting van den D-trein. WEDEROM EEN HUIS INGESTORT NABIJ LYON. Vermoedelijk tien dooden. Tot nog toe vijf dooden, 11 zwaar gewonden. 10 dooden en 13 gewonden. DRIESTE ROOFOVERVAL TE KEULEN. OOSTENRIJKSCHE KASTEEL- BEZITTER EN ZIJN ZOONS MAKEN COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. OOSTENRIJKSCHE STAP IN VER BAND MET OPTREDEN SERVISCHE GRENSWACHT. EEN COMMUNISTISCHE CENTRALE IN OOSTENRIJK? Comm. agitatie in Stiermarken. De zaak-Semmelmann. EEN ROOVERHOOFDMAN VOOR HET GERECHT. DE „NAUTILUS" OP REIS. OVERVAL BIJ MONTPELLIER. Twee dooden MOORDENAARS VEROORDEELD. Menigte eischt toepassing lynchwet. DE RAMP VAN DE „ST. PHILIBERT". Het totaal aantal dooden 452 COURANT. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1031 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie blad -n. Sbortpalast te Berlijn. De soc. democra'.sc{jpiPc^o)tpa"asHe Ber- Ëde^eftoverwinningsbetooging,,) zooals de lelde?der bijeenkomst.rijksdagafgevaardigde Kuensler haar noemde, gehouden. Vanzelfsprekend was het tjokvol in de „roote zaal. Dit kwam allereerst, doordat de entree vrij was, maar daarnaast ook door het feit dat aangekondigd was, dat de Prui sische minister-president Braun en de pa% voorzitter Wels zouden spreken. En tenslotte trok de agenda de overwinning bij het Zondag j.1. gehouden Volksentscheid de noodige attractie. Het mag dan ook geen wonder heeten, dat zeer vele rijksdagafge vaardigden de vergadering bijwoonden, zeker als ze waren van een politiek succesje Minister-president Braun besprak uitslui tend het resultaat van het Volksentscheid. Hij zette uiteen, dat, toen de communisten beslo ten hadden deel te nemen aan het referen dum, in de kringen, die het hadden gepous seerd, overwogen was om de regeering over te halen den Landdag in October of Novem ber te ontbinden en daar tegenover het Volks entscheid te laten vallen. Deze gedachte is uitgesproken in kringen, waarvan men kon aannemen, dat zij hem zouden overbrengen aan den Pruisischen minister-president. Spreker geloofde uit het resultaat van het Volksentscheid te mogen opmaken, dat de ont wikkeling naar rechts of links sedert den 14en September tot staan is gebracht. Ver volgens legde spr. er den nadruk op. dat de Pruisische regeering bij den strijd een zeer gereserveerde houding had aangenomen Daar het Volksentscheid gelijk te stellen was met een motie van wantrouwen tegen de reoeering. heeft de regeering ook het recht gehad zich te verdedigen. Inzake de oproep van de regeering aan de kiezers zeide spr dat uit breede kringen van de bevolking in de laatste weken voor het Volksentscheid de vraag was gericht aan de regeering, waarom zij niets ondernam tegen de ongehoorde aan vallen. E>e kiezers hadden er recht op, dat de regeering verklaarde hoe zij tegenover het volksentscheid stond. Opdat deze verklaring in alle kringen van de kiezers mocht geraken, moest de regeering wel gebruik maken van het haar door de noodverordening gegeven recht. Spr. zelf heeft deze oproep volkomen op de juiste waarde geschat. Dé pers heeft niet het recht van verkrachting door de regeering te spreken. Thans is de persnood verordening veranderd. Te anderer plaatse zal daarover nog worden gesproken. Hier moet in alle openbaarheid uitgesproken wor den, dat het feit, dat de rijkspresident eere- lid is van den Stahlhelm spr. en de Pruisi- sche regeering niet verplichten zich zonder Veïï'eer te laten beleedigen en uitschelden. Men moet er zich van bewust zijn, dat de strijd nog niet geëindigd is. Het Volksbe- gehren is een voorpostengevecht geweest. Het Volksentscheid was de eerste stormaanval. De reactionnaire massa's zijn met succes af geslagen. Men zou echter zijn plicht verzui len, wanneer men thans niet zelf tot den aanval overging. Aan het slot van zijn uiteenzettingen ver klaarde minister-president Braun nog, dat thans door de rechterzijde de gedachte van een godsvrede gepropageerd is geworden. Spr gelooft niet, dat politiek au sérieux te nemen kringen od dezen nieuwen stap van Hugenb-rg zullen ingaan In zijn redevoering ging de partijvoorzitter Wels eveneens uit van het Volksentscheid Men heeft, aldus spr., den tegenstander een nederlaag toegebracht, doch men kan niet spreken van een overwinning der sociaal democratie. In zijn verdere uiteenzettingen keerde Wels zich tegen de partijen van rechts links, vooral echter tegen de communisti sche partijleiding en beslot met vast te stellen, dat de sociaal-democratie den democratischen weg volgde en niet den weg van het geweld. Het verluidt, dat het Fransche minister- bezoek aan Berlijn zal worden uitgesteld, «aangezien de doktoren van Briand hebben verklaard, dat zijn gezondheidstoestand niet oe aat dat de Fransche minister van bui tenlandsche zaken reeds thans op reis gaat. j-en officieele bevestiging van dit bericht is nog niet verkregen. geÏÏu fiCiede Fransche z'Ide wordt mede- verband met den gezondheidstoestand van den Franschen minister van buitenland sche zaken, Briand, wien zijn dokter voor- loopig de vermoeiienissen van een reis heb ben verboden, heeft de ministerpresident La- val besloten het bezoek aan Berlijn uit te stellen tot September. De ministerbijeenkomst zal plaats hebben in aansluiting op de Con ferentie te Geneve. Nog voor het bekend maken van dit com muniqué bracht het „Journal des Débats" naar voren dat de ziekte van Briand in dit geval vermoedelijk als „diplomatiek" moet worden opgevat. De minister van buitenland- sche zaken is niet tevreden geweest met een bespoediging der reis, aangezien hij er op gesteld is, zijn tijdens de laatste onderhande lingen geschokt prestige voor het bezoek aan Berlijn te Geneve te herstellen. De Fransche ministerpresident heeft Vrij dagavond om zeven uur het volgend officiee le communiqué verstrekt: De minister-president heeft Vrijdagmid dag den Duitschen ambassadeur von Hoesch ontvangen en hem er van op de hoogte ge steld dat de doktoren aangaande den gezond heidstoestand van den Franschen minister van buitenlandsche zaken wel is waar een verbetering kunnen constateeren, doch dat zij het niettemin noodzakelijk achten hem er op merkzaam op te maken dat hij zijn rustkuur op zijn buitenverblijf welke hem voor een maand werd voorgeschreven, niet mag on derbreken. Onder deze omstandigheden zijn de pre mier en de Duitsche ambassadeur von Hoesch het er over eens geworden dat de aanwezig heid van den Franschen minister van buiten landsche zaken ter gelegenheid van de be sprekingen te Berlijn noodzakelijk is en dat om deze reden de reis tot zoo spoedig mo gelijk na het beëindigen van de bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond te Geneve moet worden uitgesteld. Inzake het uitstellen van het Fransche mi- nisterbeziek aan Berlijn nemen verschillende Berlijnsche bladen uitvoerig stelling. De „Germania" betreurt het, dat de ge zondheidstoestand van den minister van buitenlandsche zaken de verwerkelijking van het bezoek vertraagt, daar men er in Duitsch- land meer dan een conventioneel belang in stelt. Het zou met het oog op de rol, die Briand lange jaren in de Fransch—Duitsche betrekkingen gespeeld heeft, betreurens waardig zijn geweest, wanneer Laval de reis zonder °Briand had moeten ondernemen. Wanneer Laval besloten heeft met Bruening te telefoneeren, dan komt dit, omdat hij te recht heeft gevoeld, dat een officieel com muniqué geen voldoende politieke geste voor het oogenblik zou zijn geweest. De „Berliner Boersezeitung" schrijft, dat het den leidenden mannen der Fransche poli tiek zekerlijk niet ongelegen komt, dat door het oordeel der doctoren de Berlijnsche reis eerst later kan worden uitgevoerd. „Der ag" is van meening, dat 't uitstel len van het bezoek klaarblijkelijk te wijten is aan politieke motieven. De „D.A.Z." meent, dat het wel geen be- ieediging zal zijn, wanneer men veronderstelt dat meer dan de toestand van Briand, poli tieke overwegingen den doorslag hebben ge geven bij het uitstellen van de reis. Begin September begint de Volkenbondsvergadering in Geneve. In de drie of vier weken van de groote internationale beurs hoopt de Fran sche minister van buitenlandsche zaken waarschijnlijk met behulp van de stemmings- rheorie, die te zijnen opzichte nooit slecht gewerkt heeft, de Duitsche vesting stormvrij te maken. Het „Berliner Tageblatt" is van meening, dat het van weinig essentieel belang is, of het bezoek eind Augustus of in September zal plaats vinden. ■tëtMHMBM» Het persbureau van de directie der Rijks spoorwegen, district Erfurt, deelt mede: De D-trein BazelBerlijn is Vrijdag bij kilo- meterpaal 117 op het traject Neudietendorf Bischleben aan de linkerzijde van de rijrich ting door een onbekenden man beschoten. Het laagste venster in den doorgang van de eerste personenwagen toonde twee kogelgaten. Een uitgebreid onderzoek wordt door de politie in gesteld. Omtrent de beschieting van den D-treI" Bazel—Frankfort a. d. Main-Berlijn kan nog nader worden medegedeeld, dat de trein o eenkomstig de dienstregeling om 13 uur- 43t op het Anholter Bahnhof te Berlijn is aangeko men, waar de beschoten wagen, naar door de persdienst van de spoorwegen wordt medege deeld direct verzegeld en naar Erfurt ter gg zonden werd voor een nauwkeurig onderzoek door de recherche aldaar. De kogels, die na doorboring van een venster in den wand van den doorgang zijn blijven steken, zijn nog niet verwijderd. Gelukkig is door de schoten geen schade aangericht. In den beschadigden wagon bevond zich Rijksbahnraad Carius uit Dresden, die getuige was van het voorval. Hoewel de po litie direct een onderzoek heeft ingesteld, bleef dit tot nu toe zonder resultaat. Vermoedelijk zijn de schoten gelost uit een boschje dat zich langs den spoordijk bevindt. In het plaatsje Villeurbanne, ongeveer 5 K.M. ten Oosten van Lyon is gisternacht tegen twee uur een woonhuis; ingestort, waarbij ver moedelijk tien menschen om het leven zijn ge komen. Nadere bijzonderheden omtrent de ramp en omtrent de oorzaak ervan zijn nog niet bekend en evenmin staat het aantal slachtoffers reeds definitief vast. Naar verluidt zou het aantal dooden en gewonden tezamen ongeveer 30 bédragen. Omtrent de instortinj.' van een woonhuis te Villeurbanne nabij Lyoi wordt nader medege deeld, dat het ongeluk is ontstaan tengevolge van een explosie, waarvan de oorzaak nog niet kon worden vastgesteld. Het ingestorte huis was voornamelijk bewoond door Algerijnen en Spanjaarden, die in het algemeen allen zeer veel kinderen hadden. De politie te Lyon dejelde gistermorgen mede, dat tegen zeven uur Vanmorgen in totaal vijf dooden en elf zwaar gewonden uit de puinhoo- pen geborgen konden ivorden. Men vermoedt, dat nog ongeveer 20 personen onder het puin bedolven liggen en het reddingswerk wordt in koortsachtig tempo voortgezet. Zooals reeds gemeld werd, geschiedde het on geluk tegen twee uur des nachts. De bevol king van het kleine voorstadje werd toen plot seling door een hevige explosie uit den slaap gewekt. Politie en brandweer verschenen reeds korten tijd later ter plaatse. De plaats van het ongeluk bood' een troosteloozen aan blik. Uit de puinhoopen van het ingestorte huis hoorde men het steunen en jammeren van de bedolven slachtoffers, die in hun bed door het ongeluk verrast waren. Bij het licht van schijnwerpers werd het red dingswerk direct aangepakt. Aan een aan den overkant van de straat gelegen gebouw, waarin de kantoren van een groote textielfirma te Ly on gevestigd zijn, werd door de ontploffing eveneens groote schade aangericht. Van de hui zen in de omgeving sprongen alle vensterruiten, doch slachtoffers vallen daar niet te betreuren. Het instortings-ongeluk bij Lyon heeft totaal 23 slachtoffers geëischt, waarvan tien slechts als lijk konden worden geborgen. De 13 gewon den die naar het ziekenhuis te Lyon zijn over gebracht zullen binnenkort hersteld het zieken huis kunnen verlaten. Omtrent de oorzaken van het ongeluk loopen de meeningen ver uiteen. Dat er sprake is van een aanslag of van een ontploffing van helsche machines wordt waar schijnlijker door de verklaringen van ooggetui gen. Een bewoner van een belendend perceel verklaarde dat de ontploffing gevolgd werd door een sterke buskruitlucht. Voorts werd ge constateerd dat de Arabier de eigenares van het huis heeft bedreigd, omdat hij eenigen tijd geleden van zijn kamer werd gezet en sinds dien in een tent sliep die hij onmiddellijk tegen het huis had opgesteld. In den afgeloopen nacht heeft evenwel niemand den Arabier ge zien. De politie gelooft echter aan een gasont ploffing. Gisternacht werd een zeer driesten roof overval gepleegd op een bejaard echtpaar. Toen de oudjes uit de tram stapten en in 'n bijna geheel donkere straat in een villawijk liepen stond voor de deur van hun huis een jonge man die hun een revolver voorhield en hands up" sommeerde. Vervolgens door zocht hij de zakken van den ouden heer en haalde hieruit portefeuille, portemonnaie en gouden horloge. Een medeplichtige had zich niet ver van hem opgesteld. Toen de vrouw begon te schreeuwen, namen de beide roovers ijlings de vlucht. Een voorbijganger die den roofoverval had gadegeslagen, stelde zich tegen de roovers te weer, doch werd met een revolver bedreigd, waarna hij zich terug trok. Bij het onderzoek van materiaal dat bij een indertijd vermoorden communistischen agent Semmelmann werd gevonden, kwam men op het spoor van een zekeren Dr. Bro- der, den bezitter van een kasteel met vijf to rens bij Linnitz in Stiermarken. Een daar verrichte huiszoeking bracht een groote hoe veelheid communistisch propagandamate riaal voor den dag Zijn beide zoons, waar van de oudste te Berlijn studeert, zijn bij deze zaak betrokken. De oudste zoon erkent lid te zijn van de K.P.D. en met Semmelmann in briefwisseling te hebben gestaan. De jong ste zoon schijnt als tusschenpersoon te heb ben opgetreden. De politie houdt een wakend oog op het slot. Er hebben geen arrestaties plaats gehad. De Berlijnsche politie is van het onderzoek op de hoogte gesteld. De naam Broder is slechts een schuilnaam van den kasteelbezitter. De politie heeft zijn juisten naam nog niet medegedeeld. De Oostenrijksche bondskanselier heeft den gezant te Belgrado opgedragen in ver band met verschillende incidenten die zich heben voorgedaan aan de Zuid-Slavisch Stiermarksche grens en onrust hebben ge wekt onder de bevolking, bij de regeering te Belgrado te protesteeren. Het betreft gewelddaden van de Servische grenswacht tegen Oostenrijksche staatsbur gers, die daarom zoo ernstig zijn omdat de grensbewoners dikwijls akkers en wijnber gen bezitten aan de andere zijde van de grens, zoodat zij herhaaldelijk de grens moe ten overschrijden. De politie te Graz heeft geconstateerd, dat in een zekeren kring, waartoe bui tenlanders en verschillende intellectuee- len behooren, in den laatsten tijd een bijzondere bedrijvigheid ten bate van de communistische partij ontvouwen. Eenige communisten, die niet woonach tig waren in Stiermarken, zijn over de grens gezet. Verder heeft de politie gis teren den in Weenen bekenden comm. leider Moller gearresteerd. Hij werd wegens een onlangs in Goesting, nabij Graz, gehouden rede, waarin hii tot met de wet strijdige handelingen aanspoor de, door de politie gezocht. Men zal zich herinneren, dat enkele weken geleden te Weenen een commu nist Semmelmann werd doodgeschoten, waarschijnlijk door een partügenoot, die op deze wijze een „verrader" uit den weg wilde ruimen. Uit den bij den doode gevonden pa pieren, moet, volgens nadere berichten uit Weenen, gebleken zijn, dat de com munistische spionnagedienst in de Prinz Engenstrasse van het adres gebruik maakte van de familie Broda aldaar, welker zoons tot de communistische partij behoorden en in voordurend con tract stonden met partijgenooten. Zoowel in deze woning als in het zomerverblijf van de familie te Altenberg (Stiermar ken) is huiszoeking gedaan. Een der te AUenberg vertoevende zoons heeft toe gegeven, dat aan zijn ades te Weenen brieven onder dubbel couvert kwamen, welke hij dan op aanwijzing van zijn te Berlijn wonende broeder aan communis tische partijgangers doorgaf. Een verder onderzoek wordt ingesteld. Voor de rechtbank te Olmütz, die pre cies vier jaar geleden, in Augustus 1927, den beruchten Moravischen roover- hoofdman Lecian ter dood veroordeeld heeft, staat thans, zooals we in de N. R. C. lezen, Nicolaas Kolenko terecht, de schrik van Pruisisch Silezië en van het mijngebied van Ostrau. De man heeft zich te verantwoorden voor tallooze mis drijven, waarop volgens de militaire strafwet de doodstraf staat. Kolenko, die nog maar 24 jaar oud is, is n.1. in 1929 uit het Tsjechoslowaksche leger gedeser teerd en naar Duitschland gevlucht. Hij heeft ook in België en Nederland ver toefd en is daarop n aamTsj ech oslowak ij e teruggekeerd, waar hij aangehouden werd en weer bij het leger werd inge lijfd. Na een poging tot moord van een meerdere vluchtte hij naar Pruisisch Silezië. Hier stichtte hij een rooverben- de. Uit zijn hoofdkwartier ondernam hij strooptochten naar Hutschin Teschen en de streek van Ostrau en brandschatte zijn heele operatiegebied. Een heel regi ment gendarmen maakte jacht op hem, maar evenals Lecian wist hij zich altijd met de browning een weg naar de vrij heid te banen In zijn vrijen tijd was hij een kostelijk jager. In de Duitsche rijks- bosschen en op de goederen van Roth- schild heeft Kolenko de laatste paar jaar meer dan duizend fazanten en heel wat hazen, herten en zwijnen geschoten. Ver leden jaar December ontdekte de Tsjechisch gendarmerie Kolenko in een verlaten schacht van een steenkoolmijn in het district Ostrau. Eer sterk cordon gendarmen zette den toegang af en men eischte Kol enko's overgave. Daar dit geen resultaat had, drong een troep gen darmen, met stalen schilden beschermd, van Zie onze étalage Langestraat waaruit blijkt wat voor vuil wij in onze bovenkleeding mede dragen. de mijn binnen om Kolenko te ontwape nen. Deze ontwikkelde zoo'n geducht vuur tegen zijn belagers, dat deze zich terug moesten trekken. Men trachtte toen den misdadiger met behulp van aminoniakdamp uit te rooken. Volle dertig uur hield deze den gasafval uit. Toen gaf hij zich over. Op de vraag van den rechter of hij schuld bekende antwoordde Kolenko: „Ik kan mij niet ten volle schuldig er kennen Ik heb wel geschoten, maar niet óm te moorden. Ik schoot steeds op den grond, om rust te heihen." D» president: „Je hebt evenwel heel Tsje- choclowakije onveilig gemaakt". De beklaagde (trotsch): „O, neen, ik heb al leen in Duitschland gestolen." Op de opmerking van den president, dat hij groote hoeveelheden jam had ge stolen en op de vraag waarvoor hij die noodig had, antwoordde Kolenko, dat dat was om het wild te lokken. De presi dent meende echter dat het was om zich en zijn bende mee te voeden, doch er kende dat Kolenko in Duitschland een groot jager was geweest, waarop deze met trots verklaarde eens in één nacht tweehonderd fazanten te hebben gescho ten Op de vraag van den president wat hij daarmee had gedaan, zei hij: „Opge geten; en enkele voor een mark ver kocht." Kolenko weigert medeplichtigen te noemen. Zijn proces zal nog wel een paar dagen aanhouden, want de dagvaarding heeft de vergrijpen, waarvan hij be klaagd wordt, maar heel kort opge somd, omdat de voorlezing van het stuk anders een heele zittingsdag in beslag zou hebben genomen. De Nautilus is om 7 uur 20 de Bereneilan den met vrij groote snelheid in Noordelijke richting gepasseerd. De Bereneilanden lig gen halfweg tusschen Tromsö en Spitsber- gen. 6 Woensdagavond is te Tamaris bij Mont- pellier een bloedige overval gedaan. Toen de kassier van een fabriek tegen den avond in gezelschap van een bewaker met een bedrag van zestigduizend francs, bestemd voor dc uitbetaling van loonen, over de binnenplaats van de fabriek liep, trad hun plotseling een tot de tanden gewapende man tegemoet, die het geld cpeischte. De kassier en zijn bege leider trachtten zich te weer te stellen, doch met talrijke kogels werden zij buiten gevecht gesteld. De kassier was op slag dood, terwijl de bewaker zóó ernstig gewond werd, dat hij kort na aankomt in het ziekenhuis overleed De moordenaar wist te ontkomen. Te Ann-Arbor (Michian) werden een neger en twee blanken tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens be- rooving van en moord op twee meisjes en twee jongens. Een menigte betoogde tegen het vonnis en eischte dat de ge vangenen zouden gelyncht worden. De betoogers werden ten slotte met behulp van traanverwekkende gassen uiteen gedreven. Eerst thans, nu het wrak van het voor St. Nazaire vergane pleiziervaar- tuig „St. Philibert" gelicht is, is men er in geslaagd definitief vast te stellen hoe veel slachtoffers het noodlottige ongeluk heeft gemaakt. Officieel wordt medegedeeld, dat van de in totaal 489 passagiers 452 den dood hebben gevonden. Er zijn 400 lijken ge borgen, waarvan slechts 300 geïdentifi ceerd koudeu wopden. r

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1