Alkmaarsche Courant. Klein werk op Internationaal gebied, Honderd drie en dertigste Jaargang. 1931. No. 191 Saterdag 15 Anyustus jjjjgl 178 van het Veiligheidsbesluit. artikelen zes en zeven van de Veilig- artikeien z» upun<ltrd- Jie voorschriften te geven, waaruuui uc Stïder en zijn gezondheid beveiligd wordt, «trrSS'hSKroon o.a. gemaakt door uil te «aard,gen een Veiligheidsbesluit", waarin een serie van 3te bepaSm «oor verschillende beroepen "A'ratTTsTu^rda'Vei, igheidsbeslni. schrijft voor, dat op een plaats, waar gevaar bestaat getroffen te worden door een vallend voorwerp, daartegen een dodmahge 1besichu- lino- moet zijn aangebracht, vut is nu een doelmatige beschutting? Daarover verse - fen de meeningen. De Hooge Raad heeft on langs een arrest gewezen, dat in dezen n van belang is ontbloot. Voor de Amsterdamsche Rechtbank had den twee heibazen terecht gestaan wegen, overtreding van het voorschrift van boven aeriteerd artikel 178. De zaak was in hoo ier beroep want ze had eerst gediend voor cien kantonrechter. De «drtba»ontehjg hen van rechtsvervolging. Ten slotte kwam de zaak voor den Hoogen Raad, die een vei - oordeelend vonnis uitsprak Wat was nagelaten en welke waren de overwegingen der rechterlijke instanties Door de Amsterdamsche rechtbank werd wettig en overtuigend bewezen geacht, dat de beide heibazen er niet voor gezorgd had den, dat bij het ophijschen van een balk de ijzeren paalband door middel van een vei ligheidsketting of staaldraad aan een balk was bevestigd. Die paalband viel van den balk en trof het hoofd van een arbéider. Ze hadden er toen dus niet voor gezorgd, dat op die plaats, waar gevaar bestond van ge troffen te worden door een vallenden paal band, een der bedoelde schuttingen of eenige andere doelmatige beschutting daartegen aangebracht'was. Maar de rechtbank achtte hen toch niet strafbaar, want aldus luidde de overwe ging artikel 178 van het Veiligheidsbe sluit schrijft op een plats waar gevaar be staat van getroffen te worden door een val lend voorwerp een doelmatige beschutting voor. Daaronder moet dan verstaan worden een afdak of een ander voorwerp, waardoor verhinderd wordt, dat vallende voorwerpen een arbeider treffen. Daaronder kon niet worden begrepen een veiligheidsketting of staaldraad, omdat daardoor niet voorkomen wordt, dat een arbeider getroffen wordt, maar het vallen van het voorwerp zelf. Verder was wel gebleken, dat er ook geen afdak of dergelijke beschutting was, maar zulk een beschutting is bij het verrichten van werk, waarbij voortdurend naar boven ge keken moet worden, onmogelijk. En de be doeling van den wetgever kan niet zijn van den werkgever het onmogelijke te vorderen. Hier werd dus een beslissing gegeven vol gens de letter van de wet. De geest van d; wet is echter: den arbeider te beschermen. De redeneering van de Rechtbank, aldus ,,De Veiligheid", was dus wel zeer zonderling. Een veiligheidsketting of staaldraad ontbrak om den paalband vast te houden. Dat voorwerp, dat de arbeiders voor vallende banden pleegt te beschermen, achtte de Rechtbank geen be schutting in den zin der wet. Het niet aan brengen daarvan kon ze dus niet strafbaar achten. En daar bet niet de bedoeling van den wetgever kan zijn van den werkgever het on mogelijke te vorderen, is het niet aan brengen van een afdak evenmin strafbaar. Met dit laatste kan men het inderdaad eens zijn. Maar van eenige-bedoeling van den wetgever n.1 den arbeider te beschermen, zegt de rechtbank niets bij haar eerste argument. En dat was toch juist des wetgevers voornaamste bedoeling". E>e zaak kwam voor den Hoogen Raad, di overwoog, dat artikel 178 van het Veilig heidsbesluit niet anders wil zeggen, dan dat degenen, die gevaar loopen te worden getrof fen door een voorwerp, als dit valt, tegen dit gevaar beschut moeten wezen. Omtrent de wijze, waarop dit geschiedt, wordt echter volle vrijheid gelaten. Onder die afweermaat- regelen vallen dus zoowel degene, waardoor het vallen wordt belet, als diegene, waardoor de voorwerpen in hun val worden gestuit. De practische onmogelijkheid om een 'beschutting aan te brengen, welke de Rechtbank als grond voor vrijspraak aangenomen had, ver viel daardoor, want de veiligheidsketting kon wèl en moest dus ook zijn aangebracht. Voor deze beslissing van den Hoogen Raad blijft dus art. 178 der Veiligheidswet in zijn volle kracht gehandhaafd. door VOX. Wij hebben al eens eerder erop gewezen, dat de propaganda voor de internationale gedachte vóór alles internationaal moet zijn en vóór. door moet worden gevoerd, waar zij het noodigst is: in de groote staten ?n in de kleinere staten, die nog niet vol komen tot rust gekomen zijn. Onlangs heeft oaarop ook niemand minder dan onze hui- minister van buitenlandsche zaken gewezen. Inderdaad het kan niet vaak genoeg .einaald worden: Vrijwel elke propaganda v de internationale propaganda, vli,er ongetwijfeld uitgaat van de laatste vr.iv tSctl-e adresbeweging, is stellig van U'i"i ir°, enis' afgezien nu nog van het on- Dor-f, doe'' dat daarmee beoogd wordt, de moet werk> ten internationale, uit hl? internationale propaganda, ver,iezen- Imm«s tenslotte •chaafd" ma?ï zoo n k,ein d«! van de Kandi wereld, welke voor m aanmerking komt. niet is be- deze oropa- miu™ ind zichzelf dat het beste duidelijk maken, indien men de internationale belan gen in de Nederlandsche vertaalt. Stel er is m!nZwd n3" ffr00t Nederlandsch belang, die hd- lWdrOPaSeeren en men doet dit door VrirhHrr k V3n, de Pr°vincie Groningen krachtig te bewerken en daar van de 100.000 WOnen' 33333 ie laten adres- Sndi£Ü°°ftdm^ dan' dat dit in Neer land diepen indruk zou maken en dat men daarmee op den duur veel zou bereiken? wij herhalen nogmaals, dat het bij uitzonde- i ind«,S,°C\ z']n' gelijk de laatste Neder landsche beweging zoon uitzondering was. dnnr vli u natuurlijk niet, dat dit op den duur veel effect kan sorteeren. Welnu de verhouding van Noord-Gror.ingen tot Ne- dei land, zal ongeveer de verhouding zijn van Nederland tot dat deel van de wereld, dat voor volkenbondszaken van direct be lang is. i dus:de Propaganda moet bij voorkeur internationaal en meer univer seel zijn. Nu is het natuurlijk moeilijk zulk een pro paganda te maken, die doel treft. Een alge- meene methode is daarvoor niet aan te geven. Doch men kan bij het ontwerpen van propaganda voor het internationalisme steeds streven naar dien meer algemeenen vorm En bovendien moet men trachten niet te ver velen, en niet aldoor te betoogen, speciaal niet aldoor hetzelfde te betoogen. \X ij hebben, zonder veel succes, al eens erop gewezen, dat de combinatie van kleine, neutrale landen, die elkaar in den laatsten tijd gevonden hebben. (De Scandinavische, N eden and, België en op den duur wellicht ook Zwitserland), als vanzelf aangewezen zijn voor het onderhouden van deze meer in ternationale propaganda. Voer heden zou den wij erop willen wijzen, dat eigenlijk al les, wat internationaal contact geeft, zooveel mogelijk uitgebreid en bevorderd moet wor den. Zeer terecht wordt erop gewezen, dat de volkenbond zelf al zooveel nut sticht door dit contact tusschen ministers te bevorderen. Doch ministers zijn tenslotte maar eenlingen, minder machtig dan men gemeenlijk aan neemt. Wat wij moeten hebben is het inter nationale contact tusschen burgers. Er zijn verschillende vereenigingen, con gressen enz., die op dit gebied nuttig werk verrichten. Doch tenslotte bereiken zij een kleinen kring van vakgenooten, die door hun werk vaak toch al meer internationaal ge oriënteerd zijn, dan de gewone burger. Het ideaal zou dus zijn, dat men contact bracht tusschen de gewone burgers. En dat contact zou volstrekt niet alleen tusschen vredes- vrienden of volkenbondsvrienden of dgl. be hoeven te zijn. Immers het eerste doel is niet dat de menschen vereend ten internationale optrekken, doch dat men elkaar kent, dat de gewone man kennissen heeft en spreekt over de grenzen. Met één slag is dat natuurlijk niet te be reiken. Doch wanneer er werkelijk een wil is om de menschen zoo tot elkaar te bren gen, is er stellig ook een mogelijkheid. Wij denken daarbij nu aan vacantie-kinderruil, aan internationale woningruil, aan corres pondentie-kennismaking enz. enz. Doch er is ongetwijfeld veel meer te doen. Laten wij één voorbeeld noemen: In de afgeloopen maanden zijn weer vele duizen den Hollanders naar het buitenland ge weest. Zij hebben daar met ontelbare con ducteurs, kellners, kellnerinnen en portiers van gedachten gewisseld over kaartjes, eten en adressen en uitzichtspunten. Doch hoe- velen van die Hollanders hebben in het bui tenland kennis gemaakt, werkelijk kennis ge maakt met de vreemdelingen van eigen be schaving, waarmee zij samen waren? En hoevelen hebben internationale banden aan geknoopt? Als wij het goed begrijpen: buitengewoon weinig. En toch zou elk zoom bandje van gewicht zijn geweest, toch zouden wij samen een stevigen band kunnen vormen, die elk jaar steviger ons land aan het verdere buitenland vastknoopte. En toch bestaat hier wel de mogelijkheid, omdat de meesten onzer dan toch in elk geval de drie talen spreken of wil men stamelen, doch ze dan toch veel beter stamelen dan heel veel andere menschen. Hoe men hierin een verandering ten goede zou kunnen brengen, willen wij hier niet da delijk in extenso aangeven. Doch wèl spreekt het vanzelf, dat van de velen, die zich nu terugtrekken, niet weinigen anders zouden handelen, indien men hun duidelijk maakte, dat zij hier een plicht te vervullen hadden. En wèl durven wij verzekeren, dat als men deze zaak flink ter hand nam, men allerlei moge lijkheden zou vinden om op deze wijze te komen tot een nauwer contact, dat voor den eenling in den regel gezellig en voor de in ternationale gedachte heilzaam zou zijn. Wij gaan intusschen niet nader op de zaak in, omdat wij haar slechts bedoelen te geven als een voorbeeld van de vele metho des die er nog te vinden zijn, om op inter nationaal gebied weliswaar klein maar nut tig en practisch werk te doen, waarmee men in veel gevallen heel wat meer resultaten zal bereiken dan met mooie gestes, indrukwek kende frases en langademige moties van groote vergaderingen, die zichzelf au sérieux nemen. Behalve in de walsen zal het kwartet af zonderlijk optreden met o.a. „Meiliedje" van Olman, „Mein Lied" van Kampf. De klavierbegeleiding geschiedt beurte lings door mej. Annie Nies en Jonker. Het concert is voor iedereen vrij, er wordt geen entree gevraagd. En na afloop bal champetre ook vrij. Me dunkt, populairder kan het al niet. a JCiuist m Wetenschap IN DEN MUZIEKTUIN. Hansa en Boris. Dinsdagavond 18 Augustus geeft Corn. Jonker 'n populaire muziekavond in den Mu- ziektuin. Hij heeft alles in 't werk gesteld den avond aan het doel populair concert in den goeden zin opgevat volkomen te doen beantwoorden en dat is hem wonder wel gelukt. Hansa Pelva de danseres die deze week een engagement bij Tuschinski heeft geeft niet minder dan vier nummers: Hon- gaarsche dans van Brahms; Polonaise van Chopin, en twee walsen van Strauss Ro- sen aus dem Süden, en An der Schónen blauen Donau waarbij het dubbelman- nenkwartet Zang en Vriendschap zal zingen. De tweede gaarne gezienen medewerker is de violist Boris Lensky die uit zijn reper toire voor dezen avond z'n mooiste nummers heeft gekozen» LOUIS CHRISPIJN OVERLEDEN. Over Louis Chrispijn van wiens plot seling overlijden wij gister melding maakten deelt het Hbl. de volgende bij zonderheden mede: Met Louis Chrispijn Jr. is een tooneel- speler heengegaan met zeer bijzondere gaven Het noodlot heeft gewild, dat hij de laatste jaren van zijn leven slechts zelden op de planken verschenen is, en dan nog in stukken die niet op duur zaam succes mochten bogen. Het vorig seizoen was hij, als speler en regisseur aan de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" verbonden en voor den begaaf den artist die eenigen tijd zonder em plooi was geweest, of in kleinere ensem bles had moeten optreden opende zich een nieuw verschiet. Wij zagen hem o.a. in „De Engelsche Prof" en in Shaw's „Satanskerel", maar men zag uit naar een rol die zijn verdiensten op een hem waardige wijze deden uitkomen. Deze laatste kans is hem niet meer gegund. Een zijner laatste en zeer bijzondere creaties was de verloopen, aan lager wal geraakte logementhouder in Somerset Maugham's „Regen", een opvoering in den Hollandschen Schouwburg, door het gezelschap van Louis de Vries. Daar kon Chrispijn zich in zijn volle kracht toonen en alle schakeeringen van zijn bijzonder talent uitspelen. Later trad hij nog op bij het gezelschap van Louis Saalborn, het „Nieuwe Nederlandsche Tooneel" en werden hem eenige rollen toevertrouwd die zorgvuldige en geroutineerd tooneel- spel vereischten, o.a. „Het Raadsel in Tulle" van den Nederlandschen schrij ver ALbert van Waasdijk, waarin Chris pijn schitterde door zijn markant en geestig spel in de rol van den echtschei dingsadvocaat en voorts in „Het insti tuut voor lieftalligheid" en „De eerste mevrouw Fraser". Louis Chrispijn stamt uit een oud tooneelspelersgeslacht, dat van de Ma- jofski's en de Stoetzen. Marie van Wes terhoven was zijn moeder en L. N. Chrs- pijn Sr. zijn vader. Het is dus geen won der dat hij op de planken in zijn ele ment was. „Wij spelen al comédie van 1706 af," heeft hij eens, zinspelend op zijn af komst, in een interview gezegd. „Van vader zou ik eerst officier van gezond heid worden, nog wel bij de marine, en later veearts. Tenslotte ben ik natuurlijk toch op de Tooneelschool beland. Daar had ik gelukkig les van Jan C. de Vos. Toen ik er zoowat anderhalf jaar ge weest was, bood de Vos mij een engage ment in Rotterdam aan. Royaards ging er weg, en in zijn enthousiasme zei Jan C„ dat ik zijn plaats zou innemen; stel je voor, een jog van zeventien. „Vader moest van dat engagement in Rotterdam niets hebben„Als jij comédie spelen wilt, mannetje, kom je bij mij aan de zaak," was het antwoord, dat ik op mijn mededeeling kreeg. „De zaak" was toen de Tooneelvereeniging en daar ben ik dan ook inderdaad ge komen. Na de Tooneelvereeniging kwam Chrispijn bij 't Nederlandsch (1898 1902), bij Van Lier (19021903). bij Prot (1903—1909). Daar heeft Chrispijn voor het eerst groote triomfen gevierd. Prot was een regisseur die begreep wat van dezen jongen en begaafden kunstenaar te maken was. Hij speelde toen „de Big", „de Huwelijksreis", „De Tweeling", „De Linkerhand", „Een blok aan 't been" en in vele andere stukken. Daarna kwam werk onder regie van Willem Royaards bij „Het Tooneel". Chrispijn kreeg mooie rollen, als Frank in „Mevrouw Warrens bedrijf", in „De vroolijke vrouwtjes", in „Het Concert" en in „Maar een droom". Later kwam toen, in een eigen en semble, zijn groote succesrol in ,,'t Cafétje". „Een van de mooiste en pret tigste rollen die ik ooit heb gespeeld", heeft Chrispijn eens gezegd. In den winter van '16 op '17 trad Chris pijn onder Van Eysden bij „de Rotter dammers" op, en in het najaar van '17 ging hij naar 't Hofstad-tooneel. Ook daar heeft hij werk van zeer bijzonder gehalte te genieten gegeven en zijn zil veren tooneelfeest gevierd.Zijn rollen uit cle laatste jaren hebben wij reeds ge noemd en het heeft geen zin om alle stukken waarin hij is opgetreden, waar in hij in den regel uitgebloken hoeft, te vermelden. De een zal zich deze, de an dere geene rol herinneren, maar in de heugenis van ieder tooneelliefhebber blijft iets van dezen knappen en vlotten tooneelspeler achter en dat is het be langrijkste: dat men dezen tooneelspe ler, die zulk een begaafd karakte.rspeler is geweest, niet licht vergeten zal. Louis Chrispijn bezat bovenal de gave van het „natuurlijk" spe'. Hij speelde zijn rol als het ware door de rol heen, en los van de voorgeschreven tekst. Zij ging: in zijn vleesch in zijn bloed over, hij wist er zich volkomen mee te vereenzelvigen. Hij was op en de op de huisvader, de kellner, de bohé mien dien hij wilde uitbeelden, zijn spel was levenswaar. En men kan nauwelijks gelooven dat deze acteur het bij een pre mière met zijn zenuwen te kwaad kon krijgen. Toch was dit zoo. „Als ik een nieuwe rol heb heeft hij eens verteld ben ik gewoonweg dood van de zenuwen; mijn handen voelen steenkoud en als ik op moet komen, weet ik nooit het eerste woord. Sta ik echter eenmaal voor het voetlicht, dan is het alsof er iets weggaat, alsof ik me elf niet meer ben en dan heb ik het pleit ge wonnen. Zóó sterk is het bij me, dat het me voorkomt, alsof ik zelf in de zaal zit, en vandaar uit den man op het too neel controleer. Het opgaan in je werk, het heelemaal je inleven in de gedach- tensfeer vtan een ander is het mooie in onze kunst, dat me altijd en altijd weer boeit. Heelemaal opgaan in een rol, dat was inderdaad Chrispijn's groote kracht. Hij bezat bovenal de gave om door een mar kante intonatie, het leggen van klem toon op een bepaald woord, de lachlust bij het publiek te wekken; hij had geest, hij had zin voor humor. Misschien was zijn geest te bewegelijk, te pétillant, te spontaan voor de rustige bezonkenheid van het klassieke drama en voor deh gebonden stijl. Hij was daarentegen een meester in de sarcastische spot en slechts weinig spelers van dezen tijd zullen hem daarin hebben kunnen evenaren, het zal niet velen gegeven zijn hem daarin te overtreffen. De begrafenis van wijlen Louis Chrispijn zal Maandagmorgen te elf uur vanuit den Stadsschouwburg geschieden, vanwaar te één uur Zorgylied zal worden bereikt. Voor hen, die Louis Chrispijn hebben ge kend, bestaat gelegenheid hem des morgens tusschen half tien en half elf in den Stads schouwburg een laatsten groet te brengen. Een toegangskaart hiertoe kunnen zij van ne- fen uur af, bekomen bij den portier van den tadsschouwburg, ingang Marnixtsraat. Bloemen kunnen tot negen uur des morgens van 8 uur af aan den Stadsschouwburg wor den bezorgd, ingang Marnixstraat. jbinnenland IN DE HAVEN VERDRGNKEN. Driejarig kind het slachtoffer. Een driejarig zoontje van den heer C. Peer- deman te Enkhuizen geraakte Donderdag middag bij het spelen in de Oosterhaven en werd even later levenloos opgehaald. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Het gevaarlijke omkeeren op den weg. Op den weg van Usquert naar Uithuizen is mejuffrouw A. van der Laan uit laatstge noemde plaats, die per fiets op weg naar Usquert was, onder een auto geraakt. Zij zag, naar het Hbld. meldt, een vriendin en keerde daarom plotseling midden op den weg om. De vriendin waarschuwde haar nog, dat er een auto aankwam. Zij trachtte naar den kant te komen, waardoor de autobestuurder in de war „.werd gebracht. Het gevolg was, dat de vróuw werd gegrepen en onder den wagen geraakte. De auto moest worden opge- ijzeld om haar te bevrijden. Zij werd in levensgevaarlijken toestand naar het zieken huis te Groningen vervoerd. BANGE UREN OP HET BERGUMER MEER. Een viertal jongelieden, waaronder twee meisjes, hadden te Oostermeer een bootje ge huurd, waarmee zij gingen spelevaren op het Bergumer meer. Het weer was tamelijk ruw en tijdens een bui sloeg het bootje om, zoodat allen in het water geraakten. Een dér inzit tenden, zekere Kingma, kon zwemmen en wist zich te redden door naar den wal te zwem men. De andere drie schreeuwden om hulp en hielden zich aan het zinkende bootje vast. Met moeite konden de drenkelingen het hoofd boven water houden. Gelukkig daagde er spoedig redding op. Een inwoner van Ooster- meer begaf zich per bootje naar de plek des onheils en slaagde er in het drietal te redden. Telg. WEGENVERBETERING. De brug over het Merwedekanaal in 1933 waarschijnlijk gereed. Gnlangs wendden de A. N. W. B. en de K. N. A. C. zich tot den minister van Water staat met het verzoek te bevorderen, dat op de Wegenfondsbegrooting voor 1932 zoodanige bedragen worden uitgetrokken, dat de nieuwe brug over het Merwedekanaal in den Rijks weg AmsterdamLarenBaarnHoevela ken met de aansluitende wegvakken in het jaar 1932 zou kunnen zijn voltooid. In antwoord hierop ontvingen deze ver eenigingen thans, naar men aan het Hbl. be richtte, bericht van den minister, dat met het werk reeds een aanvang is gemaakt, terwijl met de uitvoering de meeste spoed zal worden betracht. De minister deelt voorts mede, dat het werk echter van zoodanigen omvang is, en dat om technische redenen voltooiing in 1932 onmogelijk is, en dat, zoo geen ernstige tegenslagen worden ondervonden, de brug in 1933 gereed zal zijn. AMSTERDAMSCH GAS NAAR WEESP. Hedenmorgen elf uur is het Amsterdam sche gas door het Weesper buizennet gevoerd, waarmede de gemeentelijke gasfabriek defini tief buiten werking is gesteld. Wel is het nieuwe meterhuisje, dat in de Nijverheidslaan naast den gashouder is gehouwd, nog niet geheel gereed, doch dit is geen bezwaar, aan gezien de nieuwe meter geheel geïnstalleerd kon worden, alsook de bijbehoorende regula teurs en verdere meettoestellen. Aanvankelijk zou reeds op 1 Augustus Amsterdam gas leveren aan deze gemeente, doch bij de uitvoering der verschillende werkzaamheden deden zich onverwachte moeilijkheden voor, zoodat de overgang op deh 15en gestel dmoest worden. Hedenoch tend zeven uur zou Amsterdam haar perslei ding aansluiten aan den inlaat van den Weesper gashouder, en toen was nog slechts het opendraaien van één kraan nooaig, om het Amsterdamsche gas naar de Weesper burgerij te brengen. DRINKWATERVOORZIENING IN FRIESLAND. Op verzoek van Ged. Staten van Friesland heeft, naar men aan de Telg. meldt, de direc teur van de N.V. Intercommunale Waterlei ding (gebied Leeuwarden), ee nontwerp ver vaardigd voor de voorziening van de drink-1 .waterbehoeften van Zuid-Friesland. Volgens' ■S£Uop "tMtrk dit ontwerp zullen er twee afzonderlijke wa terleidingen worden aangelegd, één voor Wolvega en één voor Lemsterland-Doniawer- stal. Te Wolvega zal een geheel automatisch werkend pompstation worden gesticht met gesloten ontijzering. In den ondergrond al daar is water aanwezig, dat na ontijzering zeer geschikt is voor drinkwater. De koster zijn begroot, bij een capaciteit van 60 M3 per uur op 45.000, die van het buizennei op 30.000. Het bij Tollega ontworpen pompstation zal vermoedelijk na uitbreiding kunnen diener voor de watervoorziening va nhet overige dee: van den Zuidwesthoek van Friesland. Voorts zal naar wij vernemen, de buisleiding naar Echten verlengd kunnen worden tot Wolvega, waar het ontworpen automatische pompsta tion met geringe kosten ook kan worden inge richt als opjaagstation, dat dan tevens West- en Ooststellingwerf zou kunnen bedienen. IR. H. P. MAAS GEESTERANUS. f Gistermorgen is te Utrecht overleden, 6\ jaar oud, de heer ir. H. P. Maas Geesteranus, hoofdingenieur, chef van den Dienst van Weg en Werken bij de Nederlandsche Spoorwegen. Hij was ridder in de Orde van den Neder landschen Leeuw. De teraardebestelling is bepaald op Maan' dagmiddag om één uur op de begraafplaat; aan den Brandenburgerweg te De Bilt. EEN „KIPPIGE" PLUIMVEEHOUDER, De geschilderde hoentjes. De inwoners van onze hoofdstad zijn nu eenmaal geen boeren. Dikwijls gaan ze daar prat op en in elk geval is het hun niet kwalijk te nemen. Dat een Amsterdammer dus op het terrein van ladbouw-en-veeteelt zonder veel moeite door een handigen koopman bedrogen kan worden, is voor den braven burger dus geen reden om zich wegens zijn verregaande on kunde en kortzichtigheid te schamen. Noch tans: leeringen strekken, voorbeelden trekken. Dies zij het volgende voorbeeld tot leeninge van alle Amsterdamsche amateur-veehouders medegedeeld. Een hoofdstedeling ging op zijn lauweren ruften en had deswege in aen Buitendijkschen Buitenveldertschen Polder een huisje ge huurd, waar hij zich dagelijks vermeide in al wat des plattelands is. Op zekere ndag om juister te zijn: Maandagmorgen kreeg de man een koop man aan zijn deur, die prachtige Barnevel ders te koop aanbood. Barnevelders, die dikke bruine eieren legden. De rentenier had wel ooren naar hét aanbod en de koop werd ge sloten. De kippen werden geïnstalleerd in een model hok-me-ren, dat reeds op bewoners stond te wachten. De dieren huisden er won derwel en de eerste dagen genoot de man van zij prachtigen toom pluimvee. Of de kleur van de eiren geen achterdocht heeft gewekt, weten wij niet. Wel weten wij, dat de oud-Amsterdammer gisteren een vreemd gezicht trok, toen na een flinke regen bui de hennetjes kennelijk van kleur veran derd waren. De gewaande Barnevelders ble ken hoenders te zijn van velerlei, doch geens zins van Veluwsche pluimage. Een schilders- kwast had keurig werk verricht. Thans wordt naar den koopman van poli- tiewege een onderzoek ingeseld. HET CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN. Men meldt uit Amsterdam aan het Hbld.: De besturen van den Alg. Ned. Bouwar- beidersbond en de R.-K. en Chr. Bouwarbei- dersbonde hebben een tegen de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders gericht ma nifest gepubliceerd in verband met de op Maandag a.s. dreigende uitsluiting van de Federatie-leden. Terzake brengen wij in her innering, dat de Federatie hier ter stede voor metselaars en opperlieden aan aantal stakin gen geproclameerd heeft met den eisch van 10 verhooging van alle tarieven, dus zon der rekening te houden met de in de collec tieve arbeidsovereenkomst vastgestelde tarie ven, aan welke laatste de drie andere vakbon den n de patroonsbonden zich wenschen te houden. De Federatie-stakingen omvatten pl m. 40C- man. Tegen Maandag a.s. heeft de patroonsvereeniging „Amstels Bouwvereeni- ging" een uitsluiting aangekondigd van de Landelijke Federatie, indien vóór dien tijd de staking niet opgeheven is. Het manifest van de moderne en confessioneele bonden zegt nu: „Blijft thans aan het werk, zoolang gij kunt, ondanks alls, en onder alle omstandig heden". BURGERWACHT EN „DAGERAAD". De geweren bij de burgerwachters weggehaald, toen De Dageraad naar Limburg kwam. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van de Heerlensche burgerwacht werd de volgende motie aangenomen: „Burger wachters van Heerlen, in grooten getale bij een, gezien het ongehoorde feit, dat daags voor de komst van de Dageraders, op last van hoogerhand door den commandant der Heerlensche Burgerwacht bij Burgerwachters de geweren moesten worden weggehaald, protesteeren tegen deze lastgeving voort vloeiende uit lafheid en verval! Deze diep schrijnende daad van ondank en ongemoti veerd wantrouwen geeft des te meer te den ken, waar het hen geldt, die men in 1918 zoo dringend noodig had en zooveel lof heeft toegezwaaid. Zij heeft den slechtsten indruk te weeg gebracht, te meer nog waar geen fouilleering naar wapenen heeft plaats gehad bij de communistische anarcho-Dageraders, noch bij bekende militante communisten in de mijnstreek, noch bij S.D.A.P.'ers, die met De Dageraad hebben gecomplotteerd". BRIEFJE VAN DUIZEND VERDWENEN. Namens een firma op de Heerengracht ts Amsterdam is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een bankbiliet van 1QQ0.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9