DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stoomerij en Ververij S. KROM. Stoemen is chemisch reinigen fixiqeÜjksch pMczicht De bekende leider der Indische bevye- King (als we tenminste de angdurige actie der inheemsche bevolking van Britsch-Indië tenminste zoo noemen mogen), de heer Gandhi dan heeft in den laatster, tijd nog al eens van zich laten tBuiteataad In politieke kringen houdt men -*et voor zeker dat het parlement reeds be gin September a.s. in een bizondere zit* ting zal worden bijeengeroepen. Het verluidt dat de regeering voorne mens is het wetsontwerp zoo spoedig mogelijk te doen afhandelen en zaï trachten geen kostbaren tijd te laten te loor g^an met overbodige debatten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cr Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs pex 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. FERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. No. 193 Directeur: C. KRAK. DUYSDAG 18 AUGUSTUS 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 133e Jaargang. Olt nummer bestaat uit 2 bladen. DE HOUDING VAN GANDHI. Waarom hij niet naar Londen gaat. De beoordeeiing in de Engelsche pers. hjoren. Men weet natuurlijk nog heel goed, wie die Gandhi is en wat hij het vorig jaar allemaal gedaan heeft. Men zal zich evengoed ook nog herinneren, hoe Gandhi de ziel was der heele Keweging en hoe de groote massa achter hem stond en zijn bevelen opvolgde zonder eenig beding. De Indische beweging moge op dit oogenblik niet meer zoo urgent zijn, als ze geweest is, toch is de heele kwestie bij lange na niet opgelost. Reeds heeft een z.g. Ronde Tafel Conferentie plaats gebad in Londen, maar deze conferentie heeft haar taak lang niet kunnen vol- biengen. Dies zou een tweede conferen tie volgen en nu komt daar Gandhi, de groote man, leelijk de boel in de war stu ren door de mededeeling, dat hij veilig in Indië blijft. Deze mededeeling is al weer een paar dagen oud, maar de cor respondentie, die daarna volgde tussohen -Sandhi en den Britschen onderkoning geeft nu gelegenheid om een overzicht te krijgen van de oorzaak van Gandhi's besluit, om niet naar de Ronde Tafel Conferentie te gaan. o De „Manchester Guardian" schrijft: „Als er iets zeker is dan is het dat er niets gebeurd is, dat het congres zou kunnen verhinderen vertegenwcor iigers te zenden." Men is van meening, dat de teksten der brieven en telegrammen de meening bevestigen, dat, terwijl de onmiddellijke aanleiding tot het besluit van het con gres het feit was, dat de uitwerking van de gewone wetten, die de regeering moet handhaven, door het congres werd be schouwd als een inbreuk op de overeen komst rwinGandhi, de meer funda- menteele oorzaak de tendenz is van een deel van het congres om het Delhi-pact uit te leggen, alsof het aan hti congres een specialen status gaf, bijna neerko mende op een dubbel regeeringssysteem. In een brief aan Gandhi van 4 Juli heeft Emmerson, minister van binnen- landsche zaken van de Indische regee ring, onder verwijzing naar de voorstel len inzake een commissie van arbitrage voor uitlegging van de overeenkomst van Delhi er op gewezen, dat de regee ring naar vrijheid van handelen niet kon beperken op deze wijze, zonder af stand te doen van de fundamenteele ver antwoordelijkheid voor de handhaving van de wetten en de orde. De teleurstelling, die algemeen werd ge\oeld over de beslissing van Gandhi, is juist uitgedrukt door den onderko ning, Lord Willingdon, in zijn telegram aan Gandhi, gedateerd 13 Augustus .m waarin hij zeide, dat hij gehoopt had, dat Gandhi de huidige oneenigheden over details niet van invloed zou laten zijn op de door hem aan Indië te bewij zen diensten, door deel te nemen aan de besprekingen inzake de toekomstige constitutie welke het lot van Ir.dië kun nen bepalen voor langer dan Gandhi en de onderkoning zullen heieven. Men is er zich echter van bewust, dat hoe betreurenswaardig de afwezigheid van een congresvertegenwoordiger zal zijn, de voortzetting van de overeen komst Gandhi-Irwin er niet door wordt beinvloed. Voor zijn vertrek uit Bombay Zondag avond heeft Gandhi een persoonlijk schrijven gericht aan den onderkoning, waarin hij uiteenzettingen gaf over het besluit inzake het terugtrekken van het congres van de conferentie. Gandhi verklaarde in dit schrijven, dat het con gres voort zou gaan de overeenkomst van Delhi te eerbiedigen en verzocht de re geering hetzelfde te willen doen. Voor zoover de regeering betreft, be staat er geen twijfel, dat zij de overeen komst zal blijven nakomen en dat zij, onder volledige handhaving van haar verantwoordelijkheid, ailes zal doen om den geest van verzoening te bevorderen den ter bevordering van de samenwer- en dat zij ten slotte alle stappen met vreugde zal begroeten, die gedaan wor- king, gelijk gedaan is door Jayaker en Sapru, die gisteren met Gandhi hebben geconfereerd. Men hoopt ten zeerste, dat de gema tigde opinie in Indië en in Engeland zich zal doen gelden en dat het congres zal inzien, dat incidenten, die veroorzaakt worden door de uitlegging van een zeer algemeene overeenkomst, die nooit be doelde de gewone wet en wetsuitvoering op te heffen, doch slechts een grondslag willen bieden voor loyale samenwerking, met het verwerpen rechtvaardigen van kansen op een blijvende overeenkomst, welke geboden worden door deelneming aan de Rondetafelconferentie. o Intusschen heeft Zondag opnieuw een bijeenkomst plaats gehad van den uit voerenden raad met den onderkoning, hetgeen doet veronderstellen dat de on derhandelingen worden hervat, waarin men een mogelijkheid kan zien van een overeenkomst tusschen de regeering en het bestuur der congrespartij. BOTSINGEN IN MANCHESTER. Aanval op een politieposthuis. Naar uit Manchester gemeld wordt, hebben aldaar Zondagavond ernstige botsingen plaats gehad voor een politie posthuis. Bij een inval in een verboden speelge- legenheid arresteerde de politie vijftien personen, die naar het posthuis werden overgebracht. Daarop maakte een me nigte van 2000 personen zich op om het politiebureau te bestormen. Het kleine contingent politietroepen, dat aanvanke lijk op het bureau aanwezig was, had de grootste moeite den aanval af te slaan. Vanuit de menigte werd met steenen ge gooid, waardoor, verscheidene politie mannen meer of minder ernstige wetsu- ren opliepen. Na een beleg van anderhalf uur slaag de de politie er in de menigte te ver drijven, daar inmiddels versterking was aangerukt. Verscheidene personen wer den gearresteerd. Op het oogenblik heerscht rust in de stad. WEDEROM EEN AANSLAG OP EEN DUITSCHEN TREIN. De pogingen echter mislukt. Naar uit Weiden (Opper-Patls) wordt gemeld, zijn door onbekenden dwarslig gers op de rails gelegd teneinde een 's nachts passeerende sneltrein te doen ontsporen. Een goederentrein heeft ech ter de versperring even te voren ver nield Van de daders is nog geen spoor ontdekt. DE SCHIETPARTIJ OP DE BULOWPLATZ. Begrafenis der slachtoffers. Maandagmiddag neeft in de Turngal der politie aan de Karlstrasse te Ber lijn de rouwdienst plaats gehad van de op 9 Augustus bij de onlusten op de Buelowplatz doodgeschoten politie-offi- eieren Anlauf en Lenck. Een afdeeling Schupo, in paradeuniform, vormde de eerewacht. Naast den Pruisischen minister van Binnenlandsche Zaken Severing, die persoonlijk kransen deponeerde op de beide lijkkisten, namen plaats de politie- president van Berlijn Czreczinski en de vice-president van politie Weiss. Het Rijksministerie van Binnenlandsche Za ken was vertegenwoordigd door den Rijksminister van Binnmlardsche Za ken, Dr. Wirth, Ook het ministerie van Rijksweer had een delegatie afgevaar digd. Voorts waren delegaties versche nen van de bonden van politiepersoneel en eenige andere oren' ïsaties Na de toespraken van den Katholie ken en den Protestantschen geestelijke nam minister Severing het woord Spr. zeide o.m dat de kogels die de beide officieren hebben getroffen gericht wa ren geweest op hen die in deze droeve tijden het vaderland trouw blijven. De meeste schuld heeft evenwel de auctor intellectualis aan dezen moor.1 die door woord en geschrift daarvoor, eerst stem ming heeft gemaakt. De plechtigheid werd beëindigd met het lied „Gut, Kameraden". De vaandel- groet werd gebracht terwijl alle aanwe zigen zich van hun zetels verhieven. Daarna werd de rouwstoet gevormd aan het hoofd waarvan politie te paard. Ach ter de lijkbaren volgden de Schupooffi- cieren onder leding van commandant heimannsberg. Een zjer groote menigte had zich langs den weg dien de rouw stoet volgde opgesteld. De stoet trok door het Noorden der stad en ook over den Bulowplatz waar de beide officieren den dood vonden. Dc bijzetting van de vermoorde Schuoo-officieren. De rouwstoet van de heide doodge schoten kapiteins van politie hield aller eerst halt voor de woning van kapitein Anlauf. Voor het huis had zich een eere wacht. van Schupo's opgesteld. De vaan dels brachten het saluut terwijl twee mi nuten stilte werd in acht genomen. Tegen vijf uur passeerde de rouwstoet do afgezette Bulowplatz. Na bijna een uur werd halt gehouden voor de woning van de familie Lenk. Opnieuw brachten de vaandels het saluut, terwijl ook hier een eerewacht stond opgesteld. De aan wezigen namen opnieuw twee minuten stilte in acht. Eerst om zes uur werd de Katholieke begraafplaats te Weissensee bereikt. Hier werd het stoffelijk over schot van kapitein Anlauf bijgezet naast dat van 'ijn onlangs overleden echtgenoote. Het stoffelijk overschot van kapitein Lenk werd naar het Stettiner Bahnhof overgebracht, van waar het naar Star- gart zal worden vervoerd. SPOORWEGONGELUK IN STIER- MARKEN. Het aantal dooden gestegen tot 14. Gisternacht zijn nog twee ernstig ge wonden van het spoorwegongeluk bij Leoben aan de gevolgen hunner verwon dingen overleden. Voorts moest gister nacht nog aan een der gewonden de bei de beenen geamputeerd worden. De justitie heeft het onderzoek reeds begonnen. Dit zal zich voornamelijk concentreeren op twee feiten, nl. het te lefoongesprek tusschen den stations chef van Hinterberg en van Goess, waar bij de laatste zou hebben medegedeeld, dat de goederentrein reeds te Goess was binnengekomen, zoodat de chef van Hinterberg den sneltrein liet doorgaan. De chef van Hinterberg deelde achteraf mede, dat de telefoonverbinding met Goess zeer slecht was, zoodat hij den chef van Goess slechts met moeite kon verstaan. Het tweede punt, dat onderzocht zal moeten worden, is de vraag, waarom de goederentrein zoo lang op het baanvak voor het station Goess heeft stilgestaan, naar wordt mèdegedeeld wel 8 14 mi nuten. Al dien tijd stond het inrij- signaal op onveilig. Eerst toen de chef door de fluit van de locomotief opmerk zaam was gemaakt, liet hij den trein passeeren. Hij /erklaarde, dat hij, zoo dra hij het signaal gehoord had, het sein op veiiig had gesteld. Eenig perso nen, die in de omgeving langs de spoor baan wonen, verklaren echter, dat de locomotief van den goederentrein minu tenlang onafgebroken had staan fluiten, zoodat zij er wakker van zijn geworden. Men vermoedt nu, dat de chef van het station Goess op zijn post heeft geslapen en eerst wakker is geworden toen hij het fluiten van de locomotief hoorde. Hier door werd het signaal eenige minuten te laat op veilig gezet en werd de botsing mogelijk. WILD-WEST IN BERLIJN. Dajos Bela maakt jacht op auto-dieven. Wij hebben gisteren een „schitterend" staaltje van de handigheid van een Ber- lijnsch taxi-chauffeur kunnen bewonderen, maar de bekende dirigent Dajos Bela heeft een niet minder sensationeele gebeurtenis be leefd. De Haagsche Crt. vertelt tenminste het volgende verhaal: Na êen feestje ten huize van den dirigent, toen de gasten op het punt stonden te ver trekken, hoorde mevrouw Bela het aanslaan van een motor. Zij vloog naar het venster en zag, hoe de groote limousine van haar echt genoot zacht snorrend om den hoek van de straat verdween, klaarblijkelijk bestuurd door den een of anderen autodief Onmiddel lijk was het geheele gezelschap in rep en roer. Alles vloog naar buiten, Dajos Bela met een pistool, dat hij inderhaast uit een schrijftafellade had gegrepen, vooraan. Bela, diens vrouw en de componist Grothe sprongen in de kleine tweezitter van Grothe en begonnen de achtervolging. Zij hadden echter eerst pech, daar de motor koud ge worden was en dus niet in eens wilde aan slaan. Toen zij tenslotte op gang waren, was de eerste auto reeds geheel verdwenen, zoo dat zij maar op goed geluk ergens heen kon den rijden. Juist waren zij van plan op de Halenseeër Brücke de jacht op te geven, toen in eens uit een van de zijstraten een auto op dook, die onmiddellijk door alle drie als de gestolen wagen werd herkend. Deze ging er met groote snelheid van door, doch de auto van Grothe was nu ook warm geworden en vloog met even groote vaart achter de eerste aan. Een dolle jacht. Met dolle snelheid joegen beide wagens door het nachtelijk duister; voor de autodie ven, die nu al wel gemerkt hadden, dat men hen achtervolgde, achter de vervolgers, waar van Dajos Bela verscheidene schoten op zijn eigen auto loste. voorloopig hadden deze schoten met t minste effect. De dieven, die blijkens hun rij den volleerde autorijders moeten zijn geweest, die een goed figuur zouden hebben gemaakt op de renbaan, joegen met een snelheid van 120 K. M. door het nachtelijk duister en ver minderden hun vaart in het geheel niet, toen zij in de buurt van den drukkeren Hohen- zollernsdamm kwamen Zij gooiden er eer der nog een schepje bij op. Het duurde niet lang of verscheidene andere auto's, die dach ten de een of andere buitengewone achter volging te zullen meemaken, hadden zich achter den auto van Dajos Bela aangeslo ten. Op den hoek van de Badensche en de Ber- lijnsche straat kwam het in eens tot een ver andering. Vlak voor den eersten wagen doken tegelijkertijd een meubelwagen en een taxi op, z'oodat de bestuurder zeer scherp moest remmen. De eerste auto slipte en draaide daarbij juist tusschen de twee andere wa- fens door, ze op een haar na missend Door et sterke remmen was echter de achtervol gende auto naast de eerste gekomen en zoo kreeg Dajos Bela gelegenheid zijn allerlaat ste schot op den bestuurder af te vuren. Het efect daarvan was verrassend De eer ste auto stopte plotseling, en bleef direct stil staan. Grothe, die daarop niet verdacht was, schoof een heel eind door. Toen men terug gekeerd was naar den anderen auto waren ae dieven verdwenen in de menigte toeschou wers, die reeds de auto's omringde. Er werd geen spoor meer van hen gevonden, DE ONGEREGELDHEDEN IN IERLAND. Voorzorgsmaatregelen der po litie in het Noorden. De ongeregeldheden in Noord-Ierland (Ulster) die in het midden van de vorige week tijdens een botsing tusschen de z.g. Oranjemannen en de republikeinen op nieuw zijn opgeleefd, hebben de politie aanleiding geven tot het nemen van bij zondere voorzorgsmaatregelen. Nadat gistermorgen de menigte in 3 steden, Portsdown, Lisburn en Armagh ?enoogd had verschillende winkels en zaken te plunderen en in brand te ste ken, is allereerst te Portsdown de politie gemobiliseerd en met geweren bewa pend. Zij heeft de strategische punten van de stad bezet. Politjeversterkingen ui. Belfast worden in de kazernes in ge reedheid gehouden. PRIMITIEF RECHT IN CHINA. Tot „ling chih" veroordeeld. Hoe primitief in het binnenland van China de begrippen omtrent recht en rnenschelijkheid zijn, daarvfn getuigt een bericht van den correspondent van de North China Daily News in Kwei- yang, de hoofdstad van de provincie Kwei-tsjau, in naam onderworpen aan de regeering van Nanking, maar in wer kelijkheid niet. Een man sloeg zijn moeder met de stamtafel zeggende: „Het is niet ik, maar mijn vader, die u slaat". De moe der, die zich deze uitlating s+erk aan trok, nam een zware dosis opium in en stierf. De zoon en zijn vrouw werden gear resteerd en beiden ter dood veroordeeld. Van Chmeesch standpunt bezien, wekt het vonnis tegen den zoon geen verba zing, maar wel dat tegen de schoon dochter. Zij werd ervan beschuldigd, dat zij jaren lang haar schoonmoeder een ellendig leven had bezorgd. Het bewijs daarvan was niet zeer sterk, maar werd toch voldoende geacht om de vrouw ter dood te brengen door middel van ling chih, d.w.z. duizend slagen, een lang zame, afgrijselijke executie. DE WERKLOOSHEID IN ITALIË. Het aantal werkloozen dat op 30 Juni 573.503 bedroeg was 31 Juli gestegen tot 637.156 van wie 230 000 steun genoten. Het aantal mannelijke werkloozen is vermeerderd met 65.485 en bedraagt thans 475.266, het aantal vrouwelijke is verminderd met 1.922 en bedraagt nu 161.800. De vermeerdering van het aan tal werkloozen komt in hoofdzaak voor rekening van de crisis in den landbouvv; het aantal werkloozen van de categorie landbouw, jacht en visscherij is 122.366, dat van de categorie bedrijven afhanke lijk van landbouw, jacht en visscherij 70.311. Voorts tellen de bouwvakken 172.534 werkloozen, de textielindustrie 92.335, de metaalindustrie 63.037 en de chemische industrie en industrie van levensbehoeften 41.476 werkloozen. On der de overige werkloozen behooren er verder 11.858 tot ontslagen ambtenaren en beambten en 25.544 tot andere groe pen, die niet tot den werkmansstand ge rekend worden. De aanleg van wegen door den staat verschaft 43.196 werklieden arbeid. GEWELDIGE REGENS IN ENGELAND. Groote schade aan den oogst. De „Morning Post" publiceert een overzicht van de schade, die gedurende de laatste dagen door den voortdurenden regen aan den oogst in Engeland is toe gebracht en verklaart, dat wanneer de regen niet spoedig ophoudt, dit jaar fien van Zie onze étalage Langestraat waaruit blijkt wat voor vuil wij in onze bovenhleeding mede dragen. rampjaar voor den Engelschen land bouw zal worden. Alle berichten, vooral uit Oost- en West-Engeland wijzen er op, dat de velden sinds weken en maan den groote meren gelijken en dat reeds thans het graan totaal verloren is. Op de graanbeurs te Norwich is tot nu toe weliswaar geen Engelsch koren aange voerd. Zaterdag hadden reeds gedwon gen verkoopen tegen zeer lagen prijs plaats. Ook met den aardappeloogst staat het slecht, mede door het feit, dat de met aardappelen beplante oppervlak te met uitzonderng van het vorige jaa* het kleinst is sinds 1916. EEN FRANSCHE DEGEN UIT 1870. Door Hindenburg den Franscheft gezant overhandigd. Naar aanleiding van een mededeeling dezer dagen van de „Petit Parisien", dat de rijkspresident den Franschen gezant bij diens afscheid een Franschen degen, dien hij in den oorlog van '70 had buil gemaakt, zou hebben overhandigd, ver ten het W. B. naar wij in het Hbld. le zen, de juiste toedracht van de zaak. President Hindenburg werd bij zijn 83en verjaardag van particuliere zijde een Franschen degen ten geschenke aan geboden, welke in '70 een Pruisisch lui tenant een Fransch generaal had afge nomen. De rijkspresident was van oor deel dat het wapen toebehoorde aan de erfgenamen. Toen de degen hem nog maals werd aangeboden met hei ver zoek hem den Franschen erfgename n Ie doen toekomen heeft Hindenburg den degen den Rran^chen gezant ter hand gesteld ,toen deze hem in Oct. van hel vorige jaar zijn deelneming kwam be tuigen wegens de mijnramp bij Midorf. v. Hindenburg voegde er het verzoek aan toe ,den degen aan de erfgenamen te geven. Aangezien de erfgenamen echter niet te vinden bleken, heeft de Fransche re geering het wapen in het Musée des In valides geplaatst. De gezant de Margerie heeft den rijks president voor zijn ridderlijke en kame raadschappelijke daad bedankt. ERNSTIG ONGELUK OP HET ZURICHERMEER. Zeven dooden. Zondagavond heeft een ernstig boot ongeluk piaats gehad op het Beneden- Zurichermeer. Een motorboot waarop zich 11 personen bevonden, werd op on geveer 150 Meter afstand van den oever bij Kuessnacht door een storm met or kaankracht overvallen. Binnen enkele seconden verdween de motorboot in de golven. Zeven personen verdronken, ter wijl vier personen door het personeel van de boot konden worden gered. Drie lijken zijn geborgen. De eigenaar van de motorboot had aanvankelijk geweigerd meer dan tien menschen over te zetten. Op lang aan dringen stemde de man er ten slotte in toe ondanks het op handen zijnde nood weer het meer over te steken. HET ENGELSCHE PARLEMENT IN SEPTEMBER BIJEEN? Uit alle deelen van Engeland zijn de ,big five", Mac Donald, Snowden, Hen- derson, Grahan en Thomas, naar Londen gekomen waar zij om vier uur gister middag in hun hoedanigheid van leden der kabinets-bezuinigingsccmmissie op nieuw in een zitting bijeen kwamen, om het tijdens het week-end door den mi- ster van financiën uitgewerkte rapport en de aanbevelingen voor de voorgeno men bezuinigingsmaatregelen tot slui tend making van de staatsbegrooting, te bestudeeren.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1