DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oveczicht ^Buiteniaad Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Fee?Magen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaliag voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kerij v/h. FERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37000. Telef. 3, redactie 33. JU O. 194 Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. "dÉTduitsche „reis"-noodver- ordening. Een der meest dwaze en gehate belasting. j^en vraagt dringend om opheffing. WEDEROM DE ZAAK-HALSMANN. Nieuw proces? DIEFSTAL IN LONDEN VAN JUWEE- LEN EN BONT. Voor een waarde van 100.000. HET GEENKINDERSTELSEL IN DUITSCHLAND. HOE MEN OUD WORDT. GEFANTASEERDE AANSLAG OP EEN SPOORLIJN. 3000 M. VOOR DE OPSPORING DER BERLIJNSCHE BANKROOVERS. COMMUNISTISCH COMPLOT IN CHINA ONTDEKT. Gericht op een revolutie in het heele Oosten. DE TOCHT VAN DE NAUTILUS. ANTWERPSCH MAKELAAR VERDWENEN. Met 70.009 gulden aan diamant. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN CHINA. Dertig millioen menschen zon der dak. Tien millioen ge ruïneerd. HERLEVING VAN DE ONGEHOOR ZAAMHEIDSBEWEGING IN BRITSCH-INDIE. DE STAAT VAN BELEG IN OOST TEXAS. Enkele bijzonderheden. EEN NIEUW GEVAL-TETZNER? Geheimzinnige dood van veA tegenwoordiger auto-fabriek. Een andere lezing van de zaak. VERMIST FABRIKANT NA EEN MAAND TFRUGGEKEERD. Over de oorzaken zijner verdwij» ning nog geen opheldering. ALKMAARSCHE COURANT WOËXSUAG *9 AUGUSTUS 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA Een van de meest gehate „noodveror deningen", welke in Duitschland de laatste maanden zijn uitgevaardigd, is wel dt z.g. reisbelasting, waarbij bepaald weid, dat ieder, die naar het buitenland wilde, 100 Mark belasting moest betalen onverschillig welke redenen er waren, om buitenlands te gaan. „Gelukkig" echter was spoedig genoeg ontdekt, hoe men deze noodverordening kon ontduiken. De regeering had n.1. be paald, dat sportverenigingen vrijge steld werden van deze belasting en het gevolg is geweest, dat plotseling een groot percentage Duitschers enthousiaste sportliefhebbers werden en zich aan sloten bij diverse vereenigingen. De con tributie en de entree daarvoor waren lang niet zoo hoog, dan de reisbelasting, en op die manier kon men vrij uit Duitschland trekken Hoezeer deze regeling kwaad bloed heeft gezet, blijkt bij voorbeeld uit een dezer dagen aan de „Frankf. Ztg" ge zonden stuk, waarin volgers het Hbld werd gewezen op een advertentie in een Zuid-Duitsche krant. Deze advertentie r d' een tweedaagsche t'cht ->or het Berner Oberland zou plaats hebben en dat de deelnemers vrijgesteld waren van de 100 M. belasting De inzender was naar het officieel persbureau gegaan met de vraag waarom dit reisgezelschap en niet een enkeling, vrij van belastihg naar het Berner Oberland mocht, waar op het antwoord luidde, dat het zoo in de noodverordening stond en dat het hier ook maar een tochtje van „een paar uur" betrof. Waarop de inzender con stateerde. dat een wet. welkp door den staat zelf zóó wordt gemm de eer bied voor de wet geheel nijnt. o Hoe de industrie staat tegenover de be lasting, kan blijken uit een artikel vin het orgaan van de Rijn-Westfaalsche handelskamers en economische vereeni gingen „Ruhr und Rhein", van 14 Aug. Daarin toch werd de volgende uitval gedaan: Terwijl ieder lid van een Alpenver eeniging op grond van zijn lidmaat schapskaart de grens vrij kan passee- ren, moet een handelsman eerst van de Kamer van Koophandel een bewijs zien te krijgen, telkens voor elke reis weer opnieuw, dat deze noodzakelijk is en dan door de pasafdeeling op zijn pas dit feit doen aanteekenen We hebben dus den grotesken toestand, dat pleizierreis- jes naar het buitenland in de hand wor den gewerkt, terwijl zakenreizen, welke noodzakelijk zijn voor het verkrijgen van deviezen, allerlei hinderpalen in den weg worden gesteld. Het is een heele troost voor handel en industrie, dat ter bevoegder plaatse de opvatting heerscht. dat de vrijstelling voor sportverenigin gen „eigenlijk" alleen dan wordt ver leend, wanneer het lid te voet over de grens wandelt, niet echter wanneer de reis per trein geschiedt. Tegenover zulke theoretische opvattingen aan de groene tafel bestaat echter de verordening praktisch slechts op papier. Maar wan neer ter officieele plaatse niet de bedoe ling bestaat de verordening behoorlijk door te voeren, dan moest ze liever zoo spoedig mogelijk afschaffen. o Aan deze blijkbaar in beide lagen van de bevolking heerschende stemming geeft het verbond van de Saksische in- dustrieelen uitdrukking door nadrukke lijk bij de rijk?regeering aan te dringen op onmiddellijke opheffing. De vereeniging deelt o.a. ter staving van haar standpunt, mede, dat sinds eenigen tijd in Zwitserland een schrijven wordt verspreid met het verzoek om op de deur van het kantoor een briefje te plakken met dezen inhoud: „Zoolang Duitschland de 100 M. belasting heft, worden geen reizigers van Duitsche firma's meer ontvangen." In het telegram aan de regeering, waarin onmiddellijke opheffing wordt geëischt, wordt ewezen op de ernstige benadeeling van de handelspolitieke be trekkingen met belangrijke afzetlanden, waarna wordt betoogd, dat vertegen woordigers van de exportindustrie niet nieer door klanten in de landen, welke door de pasbelasting schade lijden in 133e Jaargang. wotrdiremdelingenVe"'keer' ontvangen ki JrhfeV°lge van de voortdurende klachten over en protesten tegen de be- !on Hat J®pen dezer dagen weer geruch ten, ciat deze de volgende week zou wor den opgeheven. De Berlijnsche corres pondent van de „Köln. Z." in Berlijn meldt naar aanleiding daarvan, dat de Kijksregeenng de gehate belasting nog vooi het einde van de maand zou ophef fen. Aangezien tegen dien tijd het reis- seizoen van dit jaar vrijwel afgeloopen is, gelooft men in regeeringskringen dat na opheffing van de reisbelasting dan geen toeneming van beteekenis van rei zen naar het buitenland door Duitschers is te verwachten. Men zal zich herinneren, zegt het Hbld., welk ^en beroering indertijd het proces verwekte tegen Philipp Hals- mann, die beschuldigd was zijn vader in de Tiroler Alpen vermoord te hebben. Halsmann werd door de juryrechtbank te Innsbruck tot tien jaar zware kerker straf veroordeeld. Een behandeling in hooger beroep ein digde in Oct. '29 met een veroordeeling tot vier jaren kerkerstraf, welk vonnis in Jan. '30 rechtskracht verkreeg. Daar na werd van alle kanten door vereeni gingen en particulieren aangedrongen op begenadiging; zelfs 10 leden van de jury uit het tweede proces verzochten den bondspresident den veroordeelde genade te verleenen. In Dec. '30 werd Phiiipp Halsmann begenadigd, doch het verblijf in geheel Oostenrijk ontzegd. Hij ging naar Parijs, waar hij thans nog woont. Kort na zijn veroordeeling meldde zich een arbeider, Schneider, aan als de moordenaar van den ouden Halsmann. De rechtbank te Weenen schonk geen geloof aan de mededeelingen van Schnei der; de man trok zijn zelfbeschuldiging ir en werd van den moord vrijgespro ken. Thans hebben, naar het W. B. uit Weenen meldt, bloedverwanten van Halsmann een nieuwe vervolging van Schneider gevraagd. Beweerd wordt o.a. dat het aktenmateriaal betreffende Schneider het bewijs bevat van de dader schap van een derde, wellicht de moge lijkheid van daderschap van Schneider, maar in elk gjval het bewijs van de on schuld van Philipp Halsmann. Scotland Yard heeft de medewerking van alle politiebureaux in het geheele land ingeroepen om de daders van den diefstal van juweelen en bont, ter waar de van 100.00 op te sporen, welke zijn weggenomen uit een warenhuis in Londen. Onder de vermiste voorwerpen bevin den zich c.a. een platina bracelet en twintig diamanten. De poiitie staat hier voor de opsporing van een zeer geheimzinnige diefstal. Tot nu toe heeft zij geen enkel spoor der dieven gevonden. A'leen vermoedt zij, dat in het noorden van het land, waar de handel in bont groot is, naar aanknoo- pingspunten moet worden gezocht. Het gemiddelde kindertal van een Duitsch gezin, zoo schreef Ernst Kahn dezer dagen in de Fr. Zt. bedroeg 'n paar decenniën geleden nog ruim vier, thans is het nog geen twee. Men spreekt daar om vaak van het tweekinderstelsel, dat bij ons zou heerschen. Daarmee verwart men echter gemiddelde en stelsel. Ais volgens de statistiek thans op elk gezin nog geen twee kinderen komen, moeien er zeer veel huwelijken zijn met minder kinderen, want de ei varing leert, dat er ltijd nog een tamelijk groot aantal ge zinnen is met verscheidene kinderen. Uit onderzoekingen, gepubliceerd in deel 2 van de Wirtschaftsgurve, blijkt dan ook dat het overhecr^chende stelsel het geen- kinderstelsel is! Ongeveer 40 percent van de huwelijken uit de laatste jaren blijft kinderloos, op verren afstand vol gen dan voorloopig in ieder geval nog op de tweede plaats de huwelijken met twee kinderen, en wel 20 percent. Huwelijken met één kind zijn betrekke lijk zeldzaam (13 percent) evenals die met drie kinderen (12 percent), terwijl ae rest vrijwel gelijkelijk over huwelijken met vier, vijf of meer kinderen verdeeld ia. Bij de verklaring van het verschijnsel van de vele kinderlooze huwelijken telt de huidige crisis nog niet mee, daar de statistiek maar loopt tot eind 1930. Wan neer men aanneemt, dat ongeveer een kwart a een vijfde van de kinderlooze huwelijken kinderloos blijft, buiten en tegen den wil van de echtelieden, dan houdt men toch nog het onttsellende feit over, dat bijna een derde van de huwelijken, d de laatste jaren gegoten zijn, met opzet kinderloos blijven. Ditbe- teekent, dat binnenkort de bevolking van Duitschland achteruit moet gaan. j Het numerieke behoud en de vooruit- I gang van de bevolking zijn pas verze- kerd als het gemiddeld kinderta" per ge zin drie of meer bedraagt. De achteruitgang van het kindertal laat zich op het oogenbiik in de cijfers van den bevolkingsaanwas nog niet zoo sterk gevoelen, omdat sinds den oorlog het aantal huwelijken aanzienlijk ge stegen is. Daar echter het aantal huwe lijken weer geleidelijk moet verminde ren zal spoedg de beperking van het kindertal merkbaar worden. De schrijver noemt den huidigen toe stand van nationaal standpunt uit pa thologisch. Uit zijn artikel valt op te maken, dat hij van een verbetering van den economischen toestand ooi: op dit gebied wel eenige verbetering verwacht, maar dat hij vreest, dat deze verre van afdoende zal zijn. Hoe wordt men oud en blijft men ge zond? Iedereen die in het leven „de honderd haalt" heeft daarover zijn of haar eigen denkbeelden. Christiana Sowersby, een Engelsche, die dezer da gen te Londen 101 werd, schrijf haar hoogen leeftijd en goede gezondheid toe aan het feit dat zij als vrouw van een boer altijd hard heeft moeten mee werken. Ook thans nog staat deze krasse vrouw 's ochtends om acht uur op en werkt zij nog een beetje mee in de huis houding. Zij houdt veel van lezen, en is dol op romans. Op haar verjaardag kreeg zij dan ook nog boeken. Zij vindt het moderne leven o Ter het algemeen goed, maar haat auto's. Het eenige ge- bek van de oude dame is haar doofheid. Dat Christiana Sowersby tot een vroe gere generatie behoort blijkt o.a. uit het feit, dat zij dertien kinderen heeft ge had. Vier daarvan zijn al over de 70. De oude dame heeft 21 kleinkinderen en (voorloopig) drie achterkleinkinderen. (N. R. C.) De aanslagen die den laatsten tijd op de Duitsche spoorwegen zijn gepleegd hebben een te Fulda wonenden spoor wegbeambte aanleiding gegeven tot een kwajongensstreek. De baanwachter meldde, dat hij tus- schen de rails een helsche machine had gevonden. Het onderzoek wees evenwel uit, dat het voorwerp door den baan wachter zelf was gedeponeerd, waar schijnlijk in de hoop daarvan voordeelen te trekken. Hij is door de crimineele po litie in arrest gesteld. De directie van de Rijksbank heeft 3000 M. belooning uitgeloofd voor de op sporing van de daders van den bank roof, die Dinsdagmorgen gepleegd is op het filiaal van de Rijksbank aan de Innsbrueckerstrasse bij welke gelegen heid den misdadigers 22.000 M. in han den is gevallen. De toestand van den gewonden kas sier Kreye die in het ziekenhuis onmid dellijk moest worden geopereerd, is zeer ernstig. Door een der bankbedienden werd een bruine vilthoed gevonden waaraan een masker van zwarte stof was genaaid. Voorts werd een door een der daders achtergelaten pistool gevon den. De leeftijd der beide daders wordt op 25 jaren geschat. Zij hebben in de kassiersruimte 12 schoten gelost. De kassier loste bij de achtervolging 2 scho ten .Aangezien de kleeding der beide roovers eenigszins „kaal" is, bestaat de mogelijkheid dat zij zich van het geroof de geld allereerst nieuwe costuums zul len koopen. De snelheid van handelen van de autoriteiten der internationale conces sie heeft waarschijnlijk zoowel 1 et heele Oosten als ook de vreedzame buiten- landsche koloniën van een bloedige re volutie en een grooten chaos gered Men heeft zoo juist een uitgebreid centrum ontdekt voor communistische propagan da dat heel Azië en het Zuidzee-gebied bestrijkt. De in beslag genomen documenten bewijzen den omvang der bedrijvigheid en de gevonden kasboeken verraden dat gedurende de laatste maanden acht dui zend p. st. zijn uitgegeven. Men verwacht talrijke arrestaties in Japan Hongkong en op het schiereiland Malakka. Volgens een tot nu toe nog niet beves tigd bericht is de Nautilus in zee gegaan ten einde aan de Noordzijde van Spits bergen onderzoekingen in het pakijs te doen. De onderzeeboot is door een vis- schersboot vergezeld. Een Antwerpsche correspondent van het Hbld. meldt: Naar uit diamantkringen wordt me degedeeld is 'n te Antwerpen woonachtig makelaar in geslepen diamant sinds eenige dagen met de Noorderzon ver dwenen. Van verschillende kooplieden heeft hij hem ten verkoop toevertrouw de goederen bij zich .waarvan de totale waarde ongev. 70.000 gulden bedraagt. Men vermoedt, dat hij naar het Luiten- land is gevlucht, Een bericht uit Hankau meldt, dat tengevolge van de overstx oomingen minstens dertig millioen lieden zonder dak zijn, waarvan tien millioen van al les beroofd zijn. Volgens verschillende te Londen binnenge komen berichten is het Congres werkelijk voornemens den ongehoorzaamheidsvekLocht tegen Britsch-Indische regeering weer te doen herleven. Natuurlijk zou door een dergelijk besluit de nog steeds binnen het gebied der mogelijkheden liggende deelneming van Gandhi aan de Ronde Tafel Conferentie on mogelijk gemaakt worden. Terwijl Gandhi nog bezig is met onderhandelen met de re geering over de voorwaarde zijner deelne ming, zou reeds een circulaire van het con gres aan alle handelsondernemingen, winkels etc. verzonden zijn, waarin deze worden op geroepen zich geieed te houden voor een nieuwen boycot van Britsche goederen. Bo vendien zouden bij het Congres verzoeken zijn ingekomen on in het strijdperk te treden voor het recht tot staking en om de bevolking van het platteland op te roepen tot het bieden van tegenstand tegen het heffen van belastin gen. Ofschoon het congres het nog niet tot een openlijken breuk heeft laten komen met de regeering, schijnen toch verschillende aan wijzingen te bestaan, dat verdere moeilijkhe den te verwachten zijn. Na het afkondigen van den staat van be leg in de olievelden van Oost Texas door den gouverneur van Oost Texas, Roos Sterling, hebben ruim 1000 man politietroepen de voornaamste terreinen bezet. Gouverneur Sterling had de sluiting bevolen van 1600 bronnen in het district. Het onder militair bewind staand gebied beslaat een oppervlak te van 600 vierkante mijlen. Militaire com mandant is generaal Wolters, die verklaarde, dat hij met vriendschappelijke bedoelingen het bestuur over het gebied waarin de staat van beleg was afgekondigd, op zich had ge nomen. Hij was er echter van overtuigd, dat de maatregelen van gouverneur Sterling slechts een nuttig effect beoogde en iedereen, die in strijd er mede zou optreden, zou wor den gearresteerd. Overtreders zouden niet voor een rechtbank komen, maar gevangen gehouden worden tot dat de staat van beleg zal worden opgeheven. Het zal natuurlijk een of twee dagen kos ten, om de militairen zoodanig over de ver schillende strategische punten te verdeelen, dat zij op alle petroleumbronnen controle kunnen oefenen. De burgelijke autoriteiten zullen van dezen toestand gebruik maken om de nieuwe oliewet ter beperking van de roductie in Texas aangenomen te krijgen ot nog toe produceerden de olieproducenten in Oost Texas zulke hoeveelheden olie zonder eenige beperking, die werden verkodit tégen zoodanig lage prijzen, dat ze een bedreiging vormden voor de overige Amerikaahsch» petroleumindustrie. Drie dagen geleden werd in het Schwarz- wald nabij Dobel Herrenalb een verbrande auto met het geheel verkoolde lijk van een vertegenwoordiger der Mercedes-Benzfabrie- ken, een zekeren Von Lacum, gevonden, die de Mercedes-Benz-fabrieken te Weenen ver tegenwoordigde. Het bericht van de ontdek king deed te Weenen allerlei geruchten ont* staan omtrent den persoon van Von Lacum; er werd een onderzoek naar zijn levensloop ingesteld, en men kwam tot de ontdekking* dat men te doen had met een oplichter, die eerst, nadat hij, onbemiddeld, 23 jaar gele den naar Weenen was gekomen, een ijsfa briek had opgericht, vervolgens een machi nefabriek was begonnen en tenslotte verte genwoordiger werd van Mercedes Benz. In zijn werkplaats werkten 70 personen. Door bedrog en vervalsching van wissels heeft hij kans gezien ongeveer 200 a 300 firma's op te lichten. Een crediet van bijna een millioen mark, dat hij bij een bank opnam, ging ge heel verloren. Den laatsten tijd dreigde het echter spaak te loopen. Inmiddels heeft het onderzoek van het ver koolde lijk uitgewezen, dat men hier zoo goed als zeker met een nieuw bedrog van den op lichter te doen heeft, nl. met een persoons verwisseling, die zeer veel gelijkenis vertoont met het geruchtmakende geval Tetzner, waar- doe- Von Lacum zelf waarschijnlijk wil tra/ ten van het tooneel te verdwijnen, door zijn identiteitspapieren te deponeeren op het lijk van een ander. Von Lacum, die 45 jaar oud is, heeft gedu rende den oorlog een ernstige hoofdwonde epgeloopen, die operatief ingrijpen noodzake lijk maakte, waarbij in den schedel een zilve ren. plaat werd gezet Bij het verkoolde lijk werd deze zilveren plaat niet gevonden. De Justitie heeft de zaak in onderzoek en koes tert het vermoeden, dat Von Lacum om zijn bedrog te kunnen uitvoeren het gevonden slachtoffer, evenals indertijd Tetzner deed, heeft vermoord. Het vermoeden, dat de oplichter von La cum nog in leven zou zijn en dat de doode in zijn bij Herrenalb gevonden verbrande auto een ander persoon is geweest, wordt hier niet aannemelijk geacht. Von Lacum had een ouden wagen, waarmee hij al meermalen on gelukken had gehad en waarin zich veel benzinedampen ontwikkelden, welke, daar von Lacum een sterk rooker was, gemakkelijk kunnen zijn ontbrand en de ontploffing heb ben veroorzaakt. Nog andere teekenen wijzen er op, dat von Lacum inderdaad is verongelukt: hij zou anders de voor hem bezwarende papieren wel hebben vernietigd, terwijl ook de verze keringssom slechts 60 000 mark bedraagt, welk bedrag, gezien de aanzienlijke schulden van den zwendelaar, niet van beteekenis zou zijn. Zondag is het stoffelijk overschot in het crematorium te Mainz verbrand, zoodat een verder onderzoek op het lijk onmogelijk is Wederom heeft zich een verdwijningsge schiedenis, ditmaal nabij St. Nazaire, in de buurt van Croisie, voorgedaan, en ondanks de gelukkige terugkeer van het slachtoffer is de zaak nog geenszins duidelijk. Op 15 Juli j.1. werd n.1., zooals wij in het Hbld. lezen, op drie K M. afstand van St. Nazaire op de rotsen van Villes Martin, een leege auto aangetroffen, toebehoorende aan den jongen fabrikant uit Tours, Christian Navarre. Deze had enkele vrienden naar St. Nazaire gebracht en op den terugweg ver dween hij. Men verdiepte zich in verschillende moge lijkheden over zijn lot. De toestand van den auto deed niet aan een ongeluk denken. Was de man van de rotsen gestort met den auto, dan zou de wagen toch zwaar beschadigd moeten zijn geweest. Men dacht aan zelf moord, doch een onderzoek in zee had geen resultaat. Ondanks alle pogingen door zijn familie en zijn verloofde gedaan om hem te rug te vinden, bleef de jongeman zoek. Tot in den nacht van Donderdag op Vrijdag de congierge van het huis waar zijn meisje met haar ouders woonde, door hevig kloppen op de fleur gewekt werd. De bezoeker bleek Christian Navarre te zijn. Zijn a.s. schoon ouders en verloofde ontvingen hem met ont steltenis. Vermagerd, slecht gekleed, met een gezicht vol builen en blauwe plekken stond hij voor hen. Hij droeg andere kleeren dan bij zijn vertrek en zijn gepoetste schoenen wekten niet den indruk, dat hij ver geloopefi had. Dit zou er op wijzen dat hij niet ver van de woning zijner verloofde zou zijn

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1