OOIiUHi; OlüNTHRS ^Binnenland Jkovwciaat 1Imrns 1 NIEUWS VAN MR. GIBBSI Vereenvoudiging in de administratie. LANDARBEIDERSSTAKING. Het Hbl. teekent hierbij aan, dat in het af- geloopen jaar 1930 door ons land naar kwit- serland werden geëxporteerd 6.228 ton klei- aardappelen voor 306.000; 7200 ton zand- aardappelen voor 204.000 en 595 ton poot- aardappelen voor 26.000; tezamen dus veertien millioen Kg. voor ruim een half mil* lioen gulden. Gedurende de eerste helft van het loopen- de jaar zond ons land naar Zwitserland: 806 ton veenaardappelen voor 32.000 en 3685 ton zandaardappelen voor 141.000, teza men dus vier en een half millioen Kg. voor 174.000. VERHOOGING VAN HET MAAL- PERCENTAGE. Van 20 op 25 per 15 September. Wij zijn in den laatsten tijd nimmer moede je wees t om voor te rekenen en te bewijzen, dat het maalpercentage met het oog op het vastloopen der Tarwewet zoo spoedig moge lijk verhoogd zal moeten worden van 20 tot het maximaal toelaatbare percentage van 25 zegt het Hbld. De regeeringscommissaris en andere tarwefunctionarissen hebben trachten aan te toonen, dat onze voorstelling van za ken en onze cijfers onjuist waren. Wij kun nen thans echter met volstrekte zekeflheid me- dedeelen, dat aan de commissie van advies inzake de uitvoering der Tarwewet :s voorge legd een voorstel van de Centrale Tarwe-or- ganisatie, dat is dus de georganiseerde bouw zelf, om per 15 September a.s. het maalprocent te verhoogen van 20 tot 25. Wij wenschen hieraan voorshands geen commentaar te verbinden, doch constateeren 6lechts, dat deze gang van zaken de meest absolute bevestiging is van ons steeds inge nomen standpunt benevens van al onze be rekeningen. Dat het maalpercentage per medio Sep tember, ongeacht het advies der commissie, inderdaad verhoogd zal worden tot het maxi mum van 25 staat dus thans reeds vast. De landbouworganisaties zijn althans reeds ont slagen van den plicht om hiervoor te gaan pgeeren. HEILOO. De wethoudersverkiezing De raadsleden die op 1 September den Eeuwen raad zullen uitmaken, kwamen gis teravond half negen ten raadhuize bijeen, onder presidium van den heer Joh. J. Vahl Ter vergadering werd mededeeling gedaan dat de R.K. raadsleden geen vrijheid konden vinden, om wijziging in het college van B. en W. te brengen. Hun fractievoorzitter, de heer J. A. J. Barnhoorn, deelde dan ook me de, dat indien de heer Maas Geesteranus zich wederom beschikbaar zou stellen, zij hem zullen steunen. Tevens werd medegedeeld dat, hoewel er verschil van meening in de R.K. fractie be stond, men wederom den heer Opdam als wethouder naar voren zal brengen. Hiermede was het pleit beslecht. Het be hoeft geen betoog dat de heer de Jager de candidatuur-Maas Geesteranus zal steunen. En zonder twijfel zal ook de heer Vahl deze steunen. Het is vanzelfsprekend dat de afgetreden wethouders zullen herkozen worden. Nog zij opgemerkt, dat men vrijwel una niem van oordeel was, dat verdere beraad slaging overbodig was. In den nieuwen raad zullen de democraten de oppositie vormen. Natuurlijk zal er door hen vóór de wet houdersverkiezing wel een en ander opge merkt worden. ZUID- EN NOORDSCHERMER. Men meldt ons: In aansluiting op het bericht uit Zuid- en Noordschermer d.d. 15 Aug., betreffende het door de V. B. en S. D. A. P. gesloten com promis, zijn nog vermeld, dat de fractie der S. D. A. P. in casu Mw. N. SlootenSmit, door wethouder Posch (V. B.) is aangezocht een compromis aan te gaan, wat door de S. D. A. P. gaarne is aanvaard, echter onder voorwaarde, dat de V. B. raadsleden F. Posch en M. C. van der Laan hun steun zullen verleenen aan vier voorstellen welke de S. D. A. P. in de eerstvolgende raadsver gadering zullen indienen, welke voorwaarde door genoemde heeren mede is aanvaard. OUDKARSPEL. De eerste kermis dit jaar in deze gemeente Aehoort weer tot het verleden en gezien den slechten toestand van den tuinbouw, mogen de houders van kramerijen en vermakelijk heden niet klagen, hoewel het veel stiller was dan andere jaren. Zondagmiddag waren er nog heel wat men - schen op de been, mede door het mooie weer, doch 's avonds om elf uur waren er op straat hoogstens 25 menschen. In de danszalen wa ren nog wel heel wat jongelui doch het was er ruim dansen, terwijl het anders niet te doen was. 's Maandagsmiddags was het al bijzonder stil, aan de kramen zag men dat het kermis was, anders merkte men er niets van. Des avond was er prijsdansen, waaronder een afdeeling oude dansen, waar nogal .animo van oudere dames voor was De uitslag der nationale danswedstrijden in oude en nieuwe dansen, gehouden te Oud karspel op Maandag 17 Aug. 1931 (tweede kermisdag) in de groote zaal van den heer C. Vis is als volgt: In de afdeeling oude dansen, bestaande uit Vlugge Duitsche wals, Polka Mazurka en Duitsche Polka (Polka Allemande) wer den de prijzen gewonnen door de dames Schouten le prijs met 26 punten; dames Kooij 2e prijs met 25 punten; H. Dekker 3e prijs met 24 punten. In de afdeeling nieuwe dansen, bestaande uit Boston, Tango en Fox-Trott was de uit- vo)gt: dames G. Jonker len prijs nrl lfoo'"5 \ttT e,n dame Jac- Kaas 2e prijs met 22 punten; dames N. Heertjes 3e 20,Slinten P dame Kaas E^en talrijk en enthousiast publiek was aan wezig en onder de danslustigen heerschte een gezellige stemming. Het bal en de wed strijden stonden onder leiding van den heer D. Horst uit Alkmaar en het orkest van Ge broeders v. Meurs uit Hoorn, zorgde als al tijd, voor prima muziek. Ook de laatste dag was het mooi weer en er waren zoodoende heel wat wandelaars. De kinderen hebben den druk der tijden nog niet zoo gevoeld. Al dagen van te vo ren waren deze bezig om boonen af te hale voor de fabrieken, om een kermiscentje te verdieien. In gezinnen waar er anders niet aan gedacht wordt om deze huisindustrie te doen, zag men ze nu bezig, vader, moeder en kinderen vanaf een jaar of vier met een mes je in de hand. Dat de kinderen hun vacantie zoodoende in huis doorbrengen is wel het ergste. UITGEEST. Opbrengst collectie. De collecte ten bate van de bestrijding der tuberculose (Herwonnen Levenskracht) heeft in totaal opgebracht de som van 79. NOORDSCHARWOUDE. Door de Eerste Langendijker autobuson derneming Fa. Kok, Tuinman en Wilken is met de B. en W.'s der Langendijker gemeen ten en St. Pancras geconfereerd over verla ging der tarieven alsmede over den prijs der abonnementen. Een beslissing is nog niet ge nomen. Naar wij vernemen, zullen voor de kabi- leering van het electriciteitsnet in de eerste plaats werklooze arbeiders te werk gesteld worden van de vier Langendijker dorpen en de gemeente Sint Pancras. Dinsdag ontstond bij het electrisch net storing, waardoor men den geheelen dag geen stroom kon leveren. Vele bedrijven wer den hierdoor gedupeerd. 's Avonds om 7 uur was men nog aan het zoeken, doch zonder resultaat. De a.s. wethoudersverkiezing. Door de twee r.k. raadsleden is aan de andere raadsfracties het verzoek gericht om een r.k. lid als wethouder aan te wijzen. Wij vernemen, dat de heer Schrijver hiervoor in aanmerking komt. Wij kunnen hieromtrent nog mededeelen, dat de S.D.A.P. deze candidatuur zal onder steunen. Van de a.r.-partij is een afwijzend schrijven ingekomen, wat wel begrijpelijk is, daar zij er moeilijk toe kan overgaan, het zit tend raadlsid-wethouder A. Barten te doen bedanken. Deze heeft thans zitting in het wet houderscollege met den heer J.,Ootjers, v.d.- lid. Door de vrijz. dem. is nog geen beslissing genomen. Op een en ander hopen wij nader terug te komen. HOOGKARSPEL. Het fanfarecorps Concordia alhier behaal de op het concours te Amsterdam een twee den prijs in de afdeeling Uitmuntendheid. BERKHOUT. Onder het vee van den landbouwer J. Vis ser Dzn. is een geval van miltvuur geconsta teerd. Het cadaver is onder politietoezicht verbrand. WOGNUM. Tot lid van het dagelijksch bestuur van de banne Wognum werd herkozen de heer G. Kok; als hoofdingeland, tevens hoofdinge land der Vier Noorder Koggen, de heer N. Vriend. EGMÖNDBINNEN. Vliegterrein. In verband met de op Zaterdag 22 Augus tus a.s. te Egmond aan Zee te houden de monstraties door de Nederlandsche Zweef- vereeniging te Leiden zijn er pogingen ge daan om te Rinnegom een terrein te krijgen voor het landen en starten van motorvlie gers. De landeigenaar de heer C. de Wit wil gaarne zijn medewerking verleenen, de goed keuring van het terrein is reeds bij den mi nister van Waterstaat aangevraagd Het terrein moet een oppervlakte hebben van plm. 500 bij 500 M. OUDE NIEDORP. Ter gelegenheid van de kermis alhier wer den evenals vorige jaren, vanwege het Plaat selijk belang, weer volksfeesten gehouden, die uitmuntend zijn geslaagd. Maandagmiddag werd begonnen op het ge meentelijk sportterrein met korfballen door schoolkinderen onder leiding van den heer Jb. van Zoonen. De kinderen werden verdeeld in rood en wit. Na een geestdriftigen strijd wist rood met 3 tegen 2 te winnen. Volgde tonkruipen en zakloopen door hee ren. De le prijs werd gewonnen door den heer C. van Zoonen, de 2de door J. Krouwel, de 3e door S. Hollander en de 4de door P. Hollander. Hierna werd een strijd gehouden in het fietsen met hindernissen, waaraan 20 heeren deelnamen. De le prijs door den heer P. Grin, de 2de door Jb. van Zoonen, de 3de door dr. Postma en de 4de door F. Leek. Bij het hindernis hardloopen, dat nu volg de, voor dames werd de 1ste pr. behaald door W. de Wit, de 2de door G. Liefhebber, de 3de door M. Ursern, de 4de door G. Ens en de 5de door C. de Boer. 40 dames kampten mede 's Avonds gaf de tooneelvereeniging „Mo lière" een openbare uitvoering in het café Balk voor een tamelijk goed bezette zaal. Op gevoerd werd „Het duistere punt" een blij spel in drie bedrijven, door Gustaaf Kadel- burg en Rudorf Presber. Dit blijspel werd heel aardig opgevoerd. De rollen zaten er niet bij allen even vast in. Afgaande op het applaus dat hun ten deel viel, viel het stuk wel in den smaak van het publiek. Dinsdagmiddag werd begonnen met zak loopen voor jongens. De 1de pr. werd gewon- sen door C. de Wit, de 2de door L. de Wit, de de 3de door C. Kooij en de 4de door A. Ëns. Bij het hardloopen met een bal op een bordje voor meisjes werd de le prijs gewon nen door G. Stip, de 2de pr. door G. Mulder, de 3de pr. door M. Balk en de 4de pr. door G. Fijma. rf..?1</M*1'ndern's rijden met een auto voor pa- nritpareii "a™cn aan den strijd deel. De w pnls werd behaald door den heer C ÊT Pn mf\ B- lieinis' 2de door den nr A, B'"rs!eker en echtgenoote en de 3de ipr. door den heer M. Poen en echtg. Donderdag a.s. zal de zesde GIBBS- annonce verschijnen. Degenen, die ook reeds de voorgaande advertenties heb ben uitgeknipt, kunnen bij hun drogist, kapper of apotheker het mooie monster doosje krijgen op vertoon van deze 6 annonces. Op aanvraag zullen wij gaarne een lijst zonden van de winkeliers bij ^wie de GIBBS artikelen te verkrijgen zijn. Zij die tot nu toe nog geen adverten ties hebben bewaard, kunnen a.s. Don derdag beginnen en kunnen alsnog de geschenken verdienen, daar het niet noodig is, dat de nummers opeenvolgend zijn. Alle prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen, die 's avonds werden uitgereikt in de dans zaal van den heer Balk, door den voorzitter, den heer Jb. van Zoonen, met gepaste woor den aan de winners. De voorzitter bracht verder een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt tot het slagen van dit feest. Hij bracht hulde aan het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van het terrein en dankte de leden van het fanfarekorps „Crescendo", die geheel be langloos het feest, beide dagen, opluisterden met muziek. Een woord van dank komt ook zeker toe aan het bestuur met zijn ijverigen voorzitter van Plaatselijk belang, voor het organiseeren van dit zoo schitterend geslaagd feest. De kermis had over het geheel een kalm verloop. DE OPENING VAN ONS PAVILJOEN TE VINCENNES. Fransche persstemmen. Een aantal Fransche couranten spre ken hun bewondering uit voor de ener gie en den ondernemingsgeest, bij deze ge legenheid door onze landgenooten aan den dag gelegd. Zoo schrijft de „Matin". „Een bezoek aan dit nieuwe paleis, meesterwerk van vasthou dendheid en doorzettingsvermogen, maakt dat men opnieuw zeggen kan, dat het pavil joen van Nederland een van ae juweelen is van de koloniale tentoonstelling". De „Quotidien" oordeelt het nieuwe paleis, met zijn majestuese afmetingen, een waardige uiting van vasten wil, arbeid en vaderlands liefde, waaraan het zijn ontstaan te danken heeft. „L'Ordre" ziet in den snellen herbouw een symbool van het doorzettingsvermogen, dat „het stoere kleine volk van kooplieden en zee vaarder bij zijn koloniale werk, eeuwen lang ondernomen en voortgezet, heeft aan den dag gelegd." De „Journée Industrielle" schrijft, dat Nederland dank verdient nu het opnieuw deze practige collecties uit het Koloniaal In stituut en uit de particuliere verzamelingen, in de eerste plaats van de Koningin, beschik baar stelt. In een uitvoerige beschouwing schrijft „L'oeuvre": „Men oordeelde algemeen na den brand, dat de tentoonstelling een groot deel van haar beteekenis verloren had, en men was het er over eens, dat dit verlies niet meer tij dig zou kunnen worden hersteld. Maar men hield daarbij geen rekening met de buitenge wone hoedanigheden van ondernemingsgeest, energie en zelfgevoel van de Nederlanders, en de snelheid waarmee het nieuwe paleis ge bouwd is, is even verbazingwekkend als be wonderenswaardig". „Excelsior" vermeldt de aanwezigheid van de prinsen van Deli en van Serdang, overge komen voor de inhuldiging, en die hier de zoon van den Soenan van Solo hebben gevon den, die als schilder een werkzaam aandeel aan de decoratie van het nieuwe paviljoen heeft gehad. Een opmerkelijke beschouwing De „Action Frar^aise" prijst de Nederlan ders, die een nieuw bewijs hebben gegeven van de hoedanigheden van energie en koele vastberadenheid, die altijd het Nederlandsche volk hebben gekenmerkt. Maar vervolgt de schrijver, E. Delebecque, die blijkbaar ons Indië uit eigen aanschouwing goed kent - de omstandigheden van den brand, die het vorige paviljoen heeft vernietigd en welke, in weerwil van de officieele verklaringen, ge heimzinnig blijven, hebben een vrij verontrus tend probleem gesteld en ons in herinnering gebracht, dat misschien niet alles er even ge ruststellend voorstaat in het mooiste der kolo niale rijken. Daaromtrent vervolgt het artikel met te zinspelen eerst op den naijver, dien de voor spoed van Ned. Indië bij andere volken had gewekt, en daarna op het gevaar van de com munistische propaganda, die in het bijzonder op Sumatra en Java een gunstigen bodem bevonden schijnt te hebben. Wel zijn de ge welddadige uitingen van de nieuwe gezind heid met kracht onderdrukt, maar het is te vreezen, dat de kalmte meer uiterlijk is dan werkelijk. De belangen der koloniale mogend heden, Frankrijk, Engeland en Nederland, gaan zoozeer samen, dat het nationale egoïsme van Frankrijk evenzeer als de daar bestaande sympathie voor Nederland doet wenschen, dat alles op Java rustig blijven zal. KUSTPASPOORTEN. Met ingang van 1 Januari a.s. worden de aangiften ter bekoming van binnenlandsche paspoorten voor vervoer over vreemd grond gebied of over zee, verder genoemd kustpas- poorten, in dubbel ingeleverd. Deze aangiften werden geschreven op for mulieren, die van rijkswege tegen betaling verkrijgbaar gesteld worden op de kantoren der invoerrechten en op de kantoren der ac cijnzen. Het is den belanghebbenden evenwel geoorloofd gebruik te maken van de formulie ren, wat formaat en indeeling betreft, gelijk zijn aan en, wat papiersoort aangaat, nage noeg gelijk zijn aan de van rijkswege ver krijgbaar gestelde, en zij door den ontvanger der invoerrechten of, zoo die niet ter plaatse gevestigd is, door den ontvangen der accijn zen zijn goedgekeurd. De goedkeuring be hoort te worden aangevraagd onder overleg ging, i n tweevoud, van eene drukproef en van een monster van de te bezigen papiersoort. Hbld. DOMELA NIEUWE NHUIS-OORD TE BEEKBERGEN. Onder groote belangstelling, vooral uit krin gen van het Nationaal Aroeids Secretariaat is Zondag te Beekbergen een aanvang ge maakt met den bouw van het F. Domela Nieuwenhuis-Oord, dat hier zal worden ge vestigd. Het Amsterdamsche gemeenteraads lid, ae heer C. Kitsz, voorzitter van de stich ting welke dit oord zal inrichten en exploi- teeren, maakte een aanvang met den bouw door den eersten schep grond voor de fundee- rng te ontgraven. De heer Kitsz schetste in een korte rede de beteekenis van Domela Nieuwenhuis voor de Nederlandsche arbei ders en betoogde, dat men zijn nagedachte nis niet beter kon eeren dan door de oprich ting van die oord, waar arbeiderskinderen herstel van gezondheid zullen vinden. De voorzitter van het N.A.S., de heer H Sneevliet, sprak daarna de openingsrede uit. Het oord zal, zoo meldt het Hbld., na vol tooiing plaats bieden aan achthonderd kin deren met hun geleidsters, en wordt gebouwd naar de plannen en onder toezicht van den Amsterdamsehen architect ir. Jan Schouten. NED. VER. TOT. AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. Algemeene vergadering. In de gister te Arnhem voortgezette ver gadering der Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken werd na langdu rige en soms heftige discussie het beleid van het hoofdbestuur en van de redactie van „De Blauwe Vaan" goedgekeurd. Verkiezingen. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren P. van der Meulen te Amersfoort, als voorzitter, M. Braaksma te Leeuwarden, alg. penningmeester en mevr. H. Straalman—Kremer te Hilversum. Tot le den van den vereenigingsraad werden geko zen de heeren ds A. v. d. Heide te Voorburg, F. U. Schmidt te Amsterdam en H. Prakke té Assen. Als redacteuren van De Blauwe Vaan wer den herkozen de heeren P. v. d. Meulen en H. Ploeg Jr. Verpleging van drankzuchtigen. Door het hoofdbestuur werd de volgende motie ingediend: „De alg. vergadering enz., van oordeel dat de wet inzake de onder curateelestelling en gedwongen verpleging van drankzuchti gen in het belang der nuchterheidsbeweging is; van meening nochtans dat de practische uitvoering van deze wet eerst mogelijk wordt als de overheid de daarvoor noodige finan ciën beschikbaar stelt; draagt het hoofdbe stuur op bij de regeering en eventueel bij an dere overheidsorganen stappen te doen om hen te bewegen de bedoelde gelden uit te trekken. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. tiet dansvraagstuk. Aan de orde kwam een voorstel van de afd. Utrecht, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken dat de vereeniging in zake het dansvraagstuk een standpunt in neemt en dat het hoofdbestuur zoodanige voorbereidingen treft, dat de organisatie in de gelegenheid wordt gesteld, haar stand punt te bepalen. Het voorstel-Utrecht werd daarna aange nomen. In de middagvergadering sprak dr. G. K. van deï Horst uit Akkrum over „Onze bewe ging in verband met een zich ontwikkelen den levensstijl". Drankwet en P. K Daarna werden behandeld de voorstellen betreffende Drankwet en Plaatselijke Keuze Door de afd. Rotterdam werd critiek ge oefend op het hoofdbestuur, dat onvoldoende voorlichting gaf bij de actie tot verbetering van het wetsontwerp-Verschuur. De afd. Zwolle meende, dat de Blauwe week-actie meer in het teeken moet staan van plaatse lijke keuze. De heer Ploeg, alg. secr., verzocht om het hoofdbestuur vrijheid van handelen te laten. De vergadering stemde "daarmede in. Een uitvoerige discussie werd gevoerd over de vraag op welke wijze de plaatselijke keu ze het best kan worden gepropageerd. Ten slotte werd met algemeene stemmen aangenomen de volgende motie: De alg. vergadering, overwegende dat bij de aanhangige drankwetsherziening geble ken is, dat in breede kringen van ons volk het verlangen naar plaatselijke keuze voort leeft; overwegende, dat daarbij de indruk ge wekt is, dat vooralsnog de regeering en volksvertegenwoordiging geen voorstellen tot wijziging der Drankwet te wachten zijn een overwegende, dat de drankwet de mo*» lijkheid schept om het doel der P. K. te be- reiken met behulp van petitie recht; spreekt als haar meening uit, dat eike 5 jaar een hierop gerichte actie moet worden gevoerd in die gemeenten, welke daarvoor in aanmerking komen en de meerderjarige jn. gezetenen aldaar in de gelegenheid moeten worden gesteld, zich ter zake uit te spreken en bij voldoenden steun te beginnen in 1935.— den gemeenteraad moet worden ver zocht een voorstel aan de Kroon te doen" overeenkomstig art. 6 van het bij de Eerste Kamer aanhangige-voorstel; dat depropaganda voor P. K. krachtig moet worden voortgezet; 6 dat zooveel mogelijk de plaatselijke over heid tot het nemen van maatregelen in den geest van de drankwet moet worden opge- wekt". Als plaats van de algemeene vergadering in 1932 werd Utrecht aangewezen. BELANGRIJKE PARTIJ OPIUM GEVONDEN. Aan boord van een schip De ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen hebben, naar de Telg. meldt, in de Amsterdamsche haven een goede vangst ge daan. Deze hield verband met een onderzoek aan boord van het stoomschip „Klipfontein" dat van Hamburg komende, .was binnenge. loopen. Bij den tocht door het schip kregen de ambtenaren een verdachten geur, van opium afkomstig, in de neus. De mannen kropen door verschillende tanks en moesten daarbij door ongeveer twintig mangaten krui- pen. In een droge tank onder den ketel wer den zes zakken ruwe opium aangetroffen in- houdende 94 K.G. Deze werd in beslag g'eno- men. Als verdacht van smokkelarij werd Chinees gearresteerd. Een bemiddelingsvoorstel Mr. J. L. Bouma, burgemeester van Em- men, heeft aan de landbouwvereenigingen en de landarbeidersbonden, betrokken bij het landbouwconflict in het rayon Oranjedorp, Erica en Nieuw Amsterdam, voorgesteld het conflict te beëindigen op een basis van een loonsverlaging van 5 ten opzichte van het loontarief 1930 wat aangaat den graanoogst en het bietenrooien, terwijl het aardappel- rooien, dat thans betaald wordt met 29 cent per rij van 93 M. zal worden teruggebracht tot 28 cent per rij. De burgemeester heeft aan partijen verzocht hem vóór Vrijdag hua beslissing over dit voorstel mede te deeler NACHTELIJKE AANRIJDING BIJ SOESTERBERG. Gisternacht omstreeks een uur heeft op den Rijksweg van Soesterberg naar Huis ter Heide, nabij laatstgenoemde plaats, naar de Tel. meldt, een ernstig motorongeval plaats gehad, waarbij een drietal personen zwaar gewond werd. De motorrijder De H. die op de duo een dame, mej. H. had, naderde uit de richting Soesterberg en zag plotseling een tweetal dames voor zich uit fietsen. Vermoed wordt dat de motorrijder een flinke vaarl heeft gehad en niet tijdig meer kon stoppen. Hij heeft toen een der beide fietsende meisjes aangereden en sloeg daarna met zijn motor rijwiel over den kop. Toen later assistentie verscheen, vond men drie der slachtoffers in bewusteloozen toestand op den weg liggen. Het waren de bestuurder van het motorrij wiel, die zware verwondingen bekomen bleek te hebben, de dame die op de duo gezeten had en een ongeveer 22-jarig meisje Z„ allen wonende te Zeist. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen, waarna het drietal naar het ziekenhuis te Zeist werd overge bracht. Het bleek dat de heer De H een zwa- re hersenschudding had bekomen, terwijl vermoedelijk de beide gewonde dames inwen dige verwondingen hebben opgeloopen. Zij konden gisterochtend nog niet verhoord wor den. Omtrent de juiste toedracht van het on geval konden nog geen mededeelingen wor den verstrekt. In iedergeval staat vast dat de meisjes in strijd met de verordening op den rijweg reden in plaats van op het rij wielpad ter zijde van dezen weg. De P°'K van Zeist stelt naar het ongeval een onder zoek in. De toestand van de patiënten w Nn- ernstig. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Boven Dinxperlo woedde Maandag een zwaar onweer, ^enaard met hardslag, wa bij hagelkorrels vielen zoo groot als een meldt de „Tel." - - e In de buurtschap Liederu is de 15-!a b dochter van den landbouwer Tuente bi) opdraaien van het electrisch liohj door bliksem getroffen en was o-""' 113. Het doel van de reis van den dolfijn met den ongewonen last op zijn gladden visschen- rug, is een zeker eenzaam strand. Daar speelt een jongen in het zand. Marinus heet hij, en hij en de oude Waterman kennen elkaar heel goed. Als de Waterman Marinus een opdracht geeft, zal deze die opdracht zeker stipt uitvoeren. 114. Marinus is gewend aan sProf^Iggjeiiis8' gebeurtenissen en hij kijkt dan o° ndkas'ee' niet vreemd op als, terwijl hij een za jt de aan het bouwen is, een dolfijn "ern, jjen bij golven roept en hem een brief gee ^ent voor Marinus bij zich droeg. Marinus f d»J uit de verte het zachtgroene P°s P t dat bji glanst als visschenschubben en hij u vfi® nu weer een boodschap krijgt van »J den toovenaar.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6