Jef Denijn jubelt! tusschen de wielen van een tractor geraakt brand in een cafe. roeiboot met vijf meisjes omgeslagen. niSS;?^agvieruurWt de opening uf p -r van nieuwe NederlancL wkEJ* ,Mr, Dr D- Fock voorzitter vaS het Nederlandsch Comité, Jhr. de Jonge Gouverneur-generaal van' Nederlandsch Ih RlokS' u- Graaff> Jhr- Beelaerts van Wen Th? TMlnisterjan Buitenlandsche Za- Pariio u L°udo,n Nederlandsch Gezant te arijs, Mr. Paul Reynaud Minister van Ko- LUCHTDOOP VAN INDOCHINEE- SCHE DANSERESJES. Vreugdedansen en juichend enthousiasme. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De P.H.-A.F.O. teru& Donderdag vertrekt de P.H.-A.F.S. ENGELSCH SCHNEIDERCUPVLIEG TUIG NEERGESTORT. DE VLUCHT VAN VOi* GRONAU. DE TOCHT VAN GRAF ZEPPELIN NAAR ENGELAND. De Gra! Zeppelin te Londen. |f*w5ï EN HO-Oy.MNASTIEK.^ rv Bond van Nederlandsche masseurs op ArAfenschappelijken grondslag heeft in sa- werking met medici, allen leden der -Ie- üSandsche Mij. tot bevordering der genees- V.mst besloten, zoolang de staat het examen Ür massage en heilgymnastiek niet ver* V Hcht stelt, examens in deze vakken af te nemen- pOOR EEN AUTO AANGEREDEN? /-r^azmorgen is de oudste zoon van den LZm£n F N. te Dronrijp bewusteloos den weg gevonden. Hij was op weg naar ouderlijke woning en men vermoedt, dat «8» r een nog onbekenden auto is aange- Vn De patiënt had een ernstige hoofd- «Ae en was ook zwaar aan de zijde ver- "nnd Hij is, naar het Hbld. meldt, in het Diaconessenhuis te Leeuwarden opgenomen. Maandagavond bracht op den Zuiddijk /an het waterschap de Wijde Woraer, nabij purmerend, de landbouwer Ch. de K. met een tractor zijn dorschmachine over. Plotse ling brak de verbindingsboom en stootte het bovenstel der dorschmachine op den bestuur der die van zijn plaats werd gedrongen en met een der beenen tusschen de wielen van den tractor terechtkwamDe knie werd ver brijzeld en bovenbeen en enkei g.wonri. Het slachtoffer is onmiddellijk naar het zieken huis te Purmerend overgebracht. Te Woensel bij Eindhoven. Door onbekende oorzaak is Maandag avond omstreeks half elf brand ontstaan in het café van den heer C. van der Vleuten aan den Boschdijk te Woensel, gem. Eind hoven. In vrij korten tijd stond het gcheele pand in lichte-laaie. De brandweer slaagde er niet in, het vuur te bedwingen Het ge- heele café benevens de danszaal en een wo ning, die bij het café behoorden, zijn uitge brand. Van de geheele inventaris kon nagenoeg niets gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. De brand zal vermoede lijk in de danszaal ontstaan zijn. Een der opvarenden verdronken Op de poel te Rijpwetering is een ongeluk gebeurd, meldt de „Tijd", waarbij het zes tienjarige meisje j. Zwartelé uit RoCofa- rendsveen om het leven is gekomen Zij was met vier vriendinnen gezeten in een roeiboot, welke werd voortgetrokken door een motorboot. Toen de meisjes zich een oogenblik ongeveer gelijktijdig naar één zijde van het bootje begaven, liep het vol water en zonk, terwijl de meisjes door de zuiging werden meegetrokken. Slechts vier der inzittenden konden worden gered, de vijf de verdronk. AUTO VAN DIJK IN EEN SLOOT GEVALLEN. Bij het passeeren van een autobus te Wijk bij Heusden is de auto van den boterhande- laar A. Nieuwkoop van den Hoogen Maas dijk te Andel gevallen. De auto sloeg drie a viermaal over den kop en kwam in een sloot terecht. De heer Nieuwkoop is inwendig zwaar gekneusd, terwijl zijn broer een gat in ht hoofd bekwam. De wagen is zoo goed als geheel vernield. LANDGOED WOOLDRIK ONDER DE NATUURSCHOONWET. Aan de lange lijst van landgoederen, die onder de Natuurschoonwet zijn gebracht en voor het publiek zijn opengesteld, is er weer een toegevoegd, n.1. Het Wooldrik te Lonne- ker, eigendom van de fam. Ter Kuile te En schede. Het landgoed zal toegankelijk zijn op vertoon van een wandelkaart. Omtrent de voorwaarden en de wijze, waarop deze kaarten verkrijgbaar zijn, geeft de afdeeling van V.V.V. te Enschede alle verlangde inlich tingen. HET CONFLICT IN DE BOUW VAKKEN TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen, zegt het H'bld., zijn gister wederom op een drietal bouwwerken de leden van de Federatie uitgesloten. Geleidelijk worden de maatregelen van patrounsziide uit gevoerd. Tengevolge van die uitsluitingen loopen ook de werkzaamheden van andere groepen arbeiders vast, zoodat reeds een en kei bouwwerk geheel stopgezet moet worden en te verwachten is dat op die manier binnen kort vele, zoo niet alle bouwerken hier tei stede zullen komen stil te liggen. DE TOESTAND VAN MGR. NOLENS. In den toestand van Mgr. dr. Nolens is in de afgeloopen week geen wijziging geko men. MEISJE IN DE BIOSCOOP GESTOKEN. De dader nam de vlucht. In het Rembrandt-theater, zoo vertelt de rel., heeft een vreemde historie plaats gehad. Tijdens een der voorstellingen bevond zich tn de stalles een meisje. Eensklaps werd haar aandacht getrokken door het feit, dat er iets lauws in haar hals gleed. Zij bracht de hand na,ar., acbterhoofd en bemerkte, dat deze vol bioed zat. Het bleek dat haar met een vlijmscherp voorwerp een steek of snede aan net achterhoofd was toegebracht. Zooals het meer met die kwetsuren gaat had het meisje ao"^S u snede zelf niet gevoeld. Haar hiüj t w.crd Pas door het vloeien van het trokken. Een medicus, die zich irt de den *lce^ het slachtoffer verbon- r\X'e de dader is, kon niet bekend worden. portier verklaarde aan de politie, dat hij lfln'a fn' m gczUschap van een Neder- anci,ch matroos, ijlings het theater had zien *An itV aar aIle waarschijnlijkheid is een ,a° dit tweetal de dadet. OPENING VAN HET NIEUWE NEDERLANDSCHE PAVILJOEN OP DE KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. Me Ten tonl? V i r P de internationa!e Koloni ale Tentoonstelling te Parijs. O.m. waren ennvenieVa0n°derenankrijk' Maarschalk van dit nieuwe paviljoen. Spr. dankte allen, nieuwe hadden meegeholpen om dit nieuwe paviljoen in zoo'n korten tijd op te bouwen. In t bijzonder dankte Mr. Dr. Fock medewerking amihe voor Haar krachtige wPrplrDi Halea> secretaris-generaal van het Italiaansche paviljoen en doven van de vertegenwoordigers van de buitenlandsche secties zeide, dat dit nieuwe gebouw het toon beeld is van ontembaren geest en wilskracht, \vaardoor een kleine natie groot was gewor den. Hierna voerden nog het woord Jhr. de Jonge gouverneur-generaal van Ned Indië, Maarschalk Lyautey, de Fransche Minister van Koloniën de heer Paul Reynaud en ten slotte de Minister van Buitenlandsche Za ken bhr. Beelaerts van Blokland. Hierna werd een rondgang gemaakt door de verschillende zalen. Gisteravond had een diner plaats in hcf paviljoen van Indo-China voor de Nedc landsche autoriteiten, daartoe uitgenod1 door Maarschalk Lyautey. Het Hbld. meldt daarover nog de volgen de bijzonderheden. Om half negen hadden de Fransche Mi nister van Koloniën en maarschalk Lyautey de Nederlandsche gasten uitgenoodigd op een maaltijd in het mooie Indo-Chineesche paviljoen van het commissariaat-generaal van Indo-China. Hier werden na afloop van den maaltijd eenige redevoeringen gehouden. Nadat de Fransche minister van koloniën Paul Rey naud de gezondheid van koningin Wilhelmi- na had ingesteld en minister Beelaerts die van den president van de republiek, nam maarschalk Lyautey het woord om speciaal den heer Moojen hulde te brengen voor den wederopbouw van het prachtige Nederland sche paviljoen. Vervolgens sprak onze minister van Bui tenlandsche Zaken thans een persoonlijk woord om zijn groote erkentelijkheid uit te spreken voor deze buitengewoon hoffelijke ontvangst. In verband met de aanstaande reis van mi nister Reynaud bracht de heer Beelaerts van Blokland de officieele uitnoodiging over van onze Koningin aan den Franschen minister om daarbij ook Nederlandsch-Indië te bezoe ken. Wat mij in het bijzonder getroffen heeft bij dit bezoek, zoo vervolgde de heer Beelaerts van Blokland, is bij alle verschil van vormen de gelijkheid van de problemen, die de kolo niale mogendheden zich gesteld zien. Men kan profiteeren van de ervaringen door de andere mogendheden opgedaan. Dit bewijst de noodzakelijkheid van samenwerking. Deze !es moeten wij ter harte nemen en wij zijn Frankrijk dank verschuldigd, ons door deze Drachtige tentoonstelling deze les geleerd te hebben. De minister van Buitenlandsche Zaken be sloot met een dronk op minister Reynaud, op maarschalk Lyautey én op Frankrijk en zijn schitterend koloniaal rijk. Nadat de nieuwe gouverneur-generaal, jhr. De Jonge, nog dank gebracht had voor de zen ontvangst en toegezegd had, dat men den Franschen minister in Nederland-Indië een prachtigen ontvangst zou bereiden, sprak de heer Reynaud. Hij verklaarde met groote erkentelijkheid de Nederlandsche uitnoodiging aan te nemen. Gij zijt de meesters in de kolonisatie, zeide hij en ik denk ter plaatse de oplossingen te bestudeeren, die gij voor onze gemeenschap pelijke problemen gevonden hebt Wij koloni- seerende mogendheden, die deze zwaren last op ons genomen hebben en die voor zulke groote moeilijkheden staan, moeten bij el kander in de leer gaan. Voortgaande, zeide spr., dat hij den in druk heeft, Java reeds gezien te'hebben door hetgeen Nederland hier thans in twee ojxen volgende tentoonstellingen te zien heeft ge geven Want nadat de Nederlanders in den loop der eeuwen getoond hebben het water te kunnen beheerschen, bewijzen zij thans ook het vuur meester te kunnen worden Verder heeft deze Nederlandsche inzending den Franschen geleerd, hoe belangrijk het Neder landsche koloniale rijk is, dat evenveel inwo ners telt als Duitschland Daarmee bewees iet kleine Nederland het overwicht van de hoedanigheid op het aantal. De heer Reynaud besloot, met te zeggen, dat deze brand aan Nederland een nieuwe beproeving heeft opgelegd, die men meester lijk te boven gekomen is Hij prefereert haast de lijnèn van het nieuwe paviljoen, waaruit kracht en karakter spreken, boven die van het oude. Met een woord van hulde aan maarschalk Lyautey, waarop deze antwoordde met een dronk op mevrouw De Jonge, die mede aan zat, besloot minister Reynaud zijn zeer toe gejuichte rede. Na afloop van den maaltijd begaven de gasten zich in verlichte booten over het meer naar het Balische theater, om daar de gala voorstelling bij te wonen, door het Neder landsch uitvoerend comité te hunner eere ge organiseerd. EEN ZONDERLINO „GENEESHEER". Korten tijd geleden kreeg een te Arnhem wonende vrouw bezoek van een man, die zich aan haar voorstelde als iemand die in staat was zieken te genezen De oude vrouw voeld; zich niet wel en stond toe, dat de man haar eens in de oogen keek, haar tandvleesch in specteerde en ook haar nagels aan een on derzoek onderwierp. Hij zeide daarna dat zij vergiftigde bacteriën bij zich had en dat zulks op tuberculose kon uitloopen. De ojude vrouw liet zich bepraten en bestelde bii den man voor 32.50 kruiden en medicijnen, waarbij overeengekomen werd, dat zij in ter mijnen zou betalen. Kort daaro-p kwam de vrouw bij haar schoondochter, die eveneens niet goed in or de was, zoodat ook bij haar de man werd ge ïnviteerd. De jonge vrouw kreeg dezelfde boodschap: ook een onderzoek en lang niet in orde. Het voor de behandeling verschuldig de bedrag van 32.50 kon ook in termiinen betaald worden. J Een derde vrouw werd eveneens in de oogen gekeken en deze zou een zwak hoofd hebben, met aandoening van lever en gal. Haar urine moest worden onderzocht en ook zij kreeg medicijnen. Prijs 32.50. De vrouwen kregen echter buikpijn, moes ten van de medicijnen niets meer hebben en staakten de betaling. Dezer dagen nam de politie kennis van dit bedrijf en een rechercheur toog er op uit om een en ander te onderzoeken. Hij had het ge luk nog een partij kruiden en geneesmiddelen te vinden en in beslag te nemen, waaronder ook een met potlood geschreven leefregel voor een der dames die zich door den man bij den neus had laten nemen. Van het gebeurde is naar het Hbld. meldt, proces-verbaal opgemaakt. INBRAAK TE VENLO. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken bij J. Aerts te Venlo. De dader is over een afdakje op den erker van de twee de verdieping geklommen en door een open staand raam binnen gekomen. Er is uit een kast een bedrag van onge- vi er tachtig gulden ontvreemd. AUTOBOTSING ONDER AXEL. Onder de gemeente Axel is op den weg naar Hulst een ernstige auto-botsing ge beurd. Een geneesheer uit Vlissingen reed met zijn auto in de richting Hulst, toen plot seling op een kruispunt de auto van den koopman Mieras uit Axel den weg opreed en tegen den Vlissingschen auto opbotste, die door den schok tegen een boom vloog, kan telde, en vervolgens in een naast den weg gelegen sloot terecht kwam. De auto werd zwaar beschadigd terwijl de inzittende ge neesheer gelukkig slechts lichte verwondin gen opliep. De heer M. kwam met den schrik vrij, terwijl ook zijn auto slecht licht bescha digd wera. Hbld. ONTSLAG AAN GEHUWDE VROUWEN IN GEMEENTEDIENST? Aandrang tot verwerping der - voorstellen van B. en W. van Den Haag. De voorstellen van B. en W. van Den Haag in zake het ontslag van gehuwde vrou wen uit gemeentedienst, hebben ook buiten de residentie nogal wat stof doen opwaaien, zegt de Telegr. en geven ook hier en daar aanlei ding tot protesten. Zoo heeft de Haagsche Federatie van Personeel in Openbaren Dienst aan den raad te kennen gegeven, dat zij meent, dat de beoordeeling van deze zaak in verband met de groote werkloosheid, in het algemeen principieel onjuist is. Uit de in het prae-adviess door B. en W. medegedeelde cij fers blijkt, dat in feite misschien 53 gehuwde ambienaressen eventueel voor ontslag uit ge meentedienst in aanmerking zouden kunnen komen, hetgeen, gelet op de exorbitante af metingen, die de werkloosheid aangenomen heeft, naar de meening van adressante, van zoo geringen beteekenis is, dat zulks niet het ontslag van deze ambtenaressen, ware dat principieel toelaatbaar en te aanvaarden, kan wettigen. Voorts heeft de Federatie principt- eele bezwaren. Op ongemotiveerde wijze wordt h.i. inbreuk gemaakt op de rechten van de vrouw, die gelijk behooren te zijn aan die van den man, omdat de economische zelf standigheid en onafhankelijkheid van de ge huwde vrouw, voor zoover zij zich die heeft weten te verwerven, er door aangetast en te niet gedaan worden. Het bestuur der Federa tie dringt dan ook met klem op verwerping der voorstellen aan. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vermoedelijk tengevolge van hooibroei is de boerderij van den heer B. Schutten te Sei- lingerbeetse, gemeente Vlagtwedde, atge- brand. Hooi en oogst alsmede eenig vee kwa- men in de vlammen om. Ook twee naast de boerderij staande korenhoopen werden nield. ver- BRAND. Te Harpen bij Ravenstein is de bliksem ge slagen in de woning van den molenaar P van Stekelenburg. Zij is totaal afgebrand Verzekering dekt de schade. INBRAAK IN EEN STATION. Gisternacht is ingebroken in de restauratie van de Oosterstoomtram Mij. aan het Sta tionplein te Amersfoort. Voor een bedrag van ruim 200 aan chocolade, sigaren en siga retten wordt vermist. KORTE BERÏCHEN. Naar het Hbld. verneemt, wordt met in gang van 1 November a.s. benoemd tot com mandant van de He divisie te Arnhem, gene- raal-majoor J. H. Hardenberg, thans inspec teur der infanterie te 's-Gravenhage. De 19-jarige militair H., die op 12 Aug. in de militaire zweminrichting bijna verdron ken was, is in het hospitaal te Amersfoort aan de volgen overleden. Maandagmiddag is bij het sloopen van een perceel aan den Hoogte Kadij'k een man gevallen. Hij is met ernstige kwetsuren naar het Binnengasthuis vervoerd. Maandag is overleden, 68 jaren oud, de heer E. C. C. Dekker Jzn., president-commis saris van de N.V. Dekker's Houthandel te Zaandam. De opbrengst der Rijksmiddelen over Juli j.L bedroeg f 36.694.281 en in dezelfde maand van het vorige jaar 41.778.891 of ruim 5 millioen gulden minder. De chef van den marinestaf, mr. J. C. Jager, een der weinige marine-officieren, die in de rechtswetenschappen gestudeerd heeft, en daarin het doctoraal examen aflegde, zal in December den zeedienst verlaten. Vijftig jaren beiaardier te Atechelen; de grootmeester der hooge kunst be jubeld door stad, bevolking en. vreemdelingen. De stad Mechelen heeft drie dagen lang feest gevierd. Drie dagen lang heeft men ge jubeld ter eere van het feit, dat Jef Denijn zijn 50-jarig jubileum vierde als beiaard. Dit jubileum had meer dan. één beteekenis. Immers, niet alleen, dat Jef Denijn thans 50 jaar zijn „hooge" kunst beoefend heeft, maar hij heeft het beiaardschap, dat geheel in de vergetelheid was geraakt, weer tot een bui tengewoon populaire en waarachtige kunst gemaakt. Met Denijn begon een nieuwe glorie van het prachtige klokkenspel en de klokken van den Sint Rumoldustoren welke reeds lang zwegen, begonnen hun jubelende tonen weer over stad en land uit te galmen, toen Jef Denijn zich voor het klavier ging zetten. Van toen af klonken eiken Maandag de heldere tonen over Mechelen, dat spoedig bekend werd door deze concerten. Vreemde lingen gingen het spel hooren en werden leerlingen van Jef. Zij studeerden ijverig en gingen met een groote dosis bekwaamheid naar hun eigen stad en land terug, ,om daar concerten te geven. Zoo werd dus de beiaardkunst weer popu lair, niet alleen in Mechelen, niet alleen in België, maar ver daar buiten. Maar wat er ook gebeurde, Jef Denijn bleef in Mechelen en gaf Mechelen zijn mooiste kunst en zorgde er voor, dat Mechelen eerste carillon- stad was en bleef. o Het was dus geen wonder, dat men Jef Denijn wilde bejubelen. Men zag in hem te recht den man, die Mechelen wereldberoemd had gemaakt; men zag in hem echter ook den man, die duizenden menschen heeft doen genieten van zijn kunst, jaar in, jaar uit, eiken Maandag weer opnieuw. Vijftig jaren lang heeft Denijn zijn. klavier bespeeld. Vijftig jaren lang heeft men Denijn's kunst kunnen bewonderen. Vijftig jaren lang heeft men genoten 'van dezen grootsten aller beiaardiers. En daarom heeft men thans dezen kunste naar gehuldigd. Drie dagen lang heeft men in Mechelen feest gevierd. Van heinde en verre was men gekomen, om Denijn te huldi gen. Het stadsbestuur van Mechelen zette zijn beste beentje voor, de bevolking van Mechelen bleef niet achter. Zaterdag begon het. Een beiaardconcert door Clement, den beiaardier van Doornik, die o.a. een stuk speelde, dat hij had opge dragen aan den jubilaris. Daarna bespeelden achtereenvolgens de Engelsche beiaardier Ball en de Waalsche collega van Nijvel het instrument. Ook deze. gaf een speciaal nummer, „Cloches jubilaires"1 geheeten, dat ver over stad en land het feest van den kunstenaar vertolkte. Den volgenden dag, Zondag, ook al mu ziek. Maar daarnaast de officieele huldiging. En terwijl de klokken van zijn toren haar heldere klanken verbreidden ter eere van Denijn, werd de grootmeester op het stad huis door het dagelijksch bestuur van Mechelen ontvangen. Een warme toespraak van den burgervader volgde, een cadeau werd uitgereikt: een gouden penning, aan de voorzijde den Sint Rumoldustoren, aan de achterzijde het opschrift „Aan den grooten meester Jef Denijn, die nu 50 jaren de klok ken laat slaan en zingen en aan Adolf, zijn vader, tevoren 32 jaar beiaardier. 1840— 1881—1931". Was het wonder, dat het Jef te machtig werd? Zeker, hij dankte voor die hulde, maar hoe? Met ontzettend veel moeite kon hij zijn woorden uitbrengen. Toen de hulde van Denijn's vrienden, ken nissen, bewonderaars, collega's. Gelukkig bleef Nederland in dit opzicht niet achter: de voorzitter en secretaris van den Ned Klokken- en Orgelraad huldigden Denijn, de beiaardiers van Balkom (den Bosch). W'y!1 (Nijkerk), Bruyn (Almelo), Creman (Zwolle), van Lange (Alkmaar) en zooveel anderen nog, trachtten hun gevoelens te vertolken en huldigden den grootmeester in alle toon aarden! o Nog was de huldiging niet afgeloopen. Want nadat Jef Denijn zelf zijn instrument beroerde en „De Vlaamsche Leeuw" over de stad deed daveren, onder donderend gejuich der bevolking, ging het terug naar de Reuzenzaal van het oude Stadhuis, waar een feestdiner was aangericht. En toen kwamen de tongen eerst goed los! De armen over elkaar, zoo beschrijft de N. R. Crt. hem, het hoofd een tikje scheef, de levendige, tintelende oogen achter de kleine brilleglazen aandachtig naar den spreker ge richt, hoorde hij op het podium van de Feestzaal de redevoeringen aan; van een schtpen der stad, die op Vlaamsch-vlotte wijze een sprankelende huldigingsrede op den roemrijken zoon der stad Mechelen im proviseerde; van den vertegenwoordiger van den minister van kunsten en wetenschappen, dr. Jan Grauls, een even vlot en levendig redenaar, die den eigennaam Denijn tot een zelfstandig naamwoord verhief; van William Yorkan Rice, den geestigen grijzen Ameri kaan, die o.a. door het publiceeren van zijn ook in het Nederlandsch vertaalde boek over de beiaardkunst het klokkenspel gepropa geerd heeft in de Oude en Nieuwe Wereld en thans weer met zijn echtgenoote de reis van 3000 mijl had afgelegd om de „greatings from America", waar reeds 42 nieuwe beiaardtorens zijn gebouwd, over te brengen aan den mentor van het beiaardspel; van een Mechelaar, die namens de stadgenooten een bronzen gedenkplaat aanbood, welke na af loop der huldiging gemetseld werd aan den voet van den St. Romboutstorenvan Gus- taaf Nees, zijn kundigen hulpbeiaardier, die namens de leerlingen een hergoten klok over droeg en een klein klokje ter uitbreiding van het carillon; van den heer P. T. A. Swillens, die namens de Nederlandsche Klokkenspel- vereeniging een krans kwam aanbieden (aan het diner had de voorzitter dezer vereeni- ging, dr. Casparie, reeds een enkel woord gesproken); yan den heer Joh. W. Meyll uit Nijkerk, die Jef Denijn huldigde als den vader der beiaardier. Maar van alle feestelijkheden was het voor Meester Jef Denijn zeker het grootste feest, toen zijn leerlingen en oud-leerlingen zich op den beiaard lieten hooren. In de diepe ver anda van de Beiaardschool, die uitziet op een ruimen, rustigen binnenhof, kwamen de bei aardiers en liefhebbers van het beiaardspel bijeen. En daar heeft men kunnen hooren welk een vlucht het beiaardspel heeft gen» men en hoe het een kunst-uiting van werke lijk hoog gehalte is geworden Het luchtvaartcomité van de koloniale ten toonstelling heeft als propaganda voor alle bewoners der koloniën, vertegenwoordigd op de tentoonstelling, een specialen „luchtdoop" georganiseerd. Verleden Zondag was de beurt aan de zwarte danseresjes en aan de kunstenaars van het Annamietische theater. Van negen uur des morgens af bood het vliegveld te Vincennes een ongewonen aan blik. Binnen, in het kleine luchtvaartstation, trokken de jonge artisten uit Cochinchina hun schitterende kleeren aan, terwijl zij zoo nu en dan een vluchtigen en ongerusten blik naar buiten wierpen, naar den bewolkten he mel die dreigdeBuiten ontdeden de dan sers van de Cöte d'Isoire zich van hun war- me schoudermantels en tooiden zich met huu ebbenhouten siersels, met veeren en schel pen. Al gauw daalden de vliegtuigen, van le Bourget gekomen. De motoren zwegen en de tam-tams gaven het sein tot vreugdedansen. Dat werd de eerste vlucht! Nadat tien minuten rondgevlogen was, kwamen de groote zwarte kinderen weer te voorschijn, terwijl zij lachend en juichend van enthousiasme riepen: „Heerlijk! Heer lijk!" Teen waren ze vergeten, hoe de eerste opwaartsche bewegingen van de machine hun toch wel even kleine angstkreetjes had den ontlokt, iets van schrik hadden gebracht in hun anders zoo rustige oogen. En met belangstelling bleven zij, zegt het Hbld., de rondvluchten volgen der anderen, het ervarene in zich verwerkend om er later van te vertellen als ze weer ver weg zijn in Indo-China. Gistermiddag om 3.15 is het retourvlieg tuig, de P.H.-A.F.O. vlot op Schiphol ge land. Gezagvoerder Frijns, piloot Viruly, me canicien Biesheuvel en marconist Van Har- melen bevonden zich, evenals de passagier Campbell, in den besten welstand. Donderdagochtend a.s. vertrekt de P.H.- A.F.S. naar Indië. Gezagvoerder van dit vliegtuig is Beekman, hveede bestuurder Blaak, boordmecanicien Grosfeld en marco. nist Zadelhoff. Gistermiddag kort na 20 uur is een def drie Engelsche Schneidercupvliegtuigen met den bekenden eersten luitenant Brenton kort na den start in de nabijheid van Calshot neergestort. Het ongeluk geschiedde op een hoogte van 10 M. en op een afstand van 10 K.M. van Calshot. Vanaf den oever kon dui delijk worden vastgesteld, dat het vliegtuig nog met de drijvers naar boven in het water lag en dat luitenant Brenton zich zwemmen de boven water hield. Ofschoon echter on middellijk motorbooten ter assistentie en red ding uitvoeren, kon bij de inmiddels ingetre den duisternis alleen worden vastgesteld, dat luitenant Brenton moet zijn verdronken. Bij het bestuur van de Groenlandkolonifc. is een op 17 Aug. verzonden telegram aan gekomen van Zuid-Groenland, waarin wordt medegedeeld, dat de Duitsche vlieger von Gronau te Godthaab gunstig weer afwacht voor zijn verderen vlucht naar Ivigtut en vandaar naar Disko, het laatste station op Groenland, wil von Gronau dan direct naar Canade vliegen. Verder bevat het telegram bijzonderheden over de geweldige moeilijkheden, die beston den bij de vlucht over het landijs. Het op stijgen van de machine te Scoresbysund is zeer lastig geweest. Het luchtschip Graf Zeppelin is gister avond tegen half vijf boven Engelsch ge bied in de omgeving van Hastings aangeko men. De „Zepp" vloog onder groote belang stelling verder in westelijke richting. Men neemt aan, dat dr. Eckener dezen om weg niet alleen gekozen heeft om de honderd duizenden in de badplaatsen te begroeten, doch evenzeer aangezien het luchtschip een zoo vlotte reis had gehad, dat het vliegveld Hanworth door radiogrammen verzocht den voorgenomen landingstijd om 7 uur te hand haven ten einde de vele duizenden, die na het sluiten hunner kantoren zich naar Han worth zouden begeven door een vroegtijdige landing niet teleur te stellen. Reeds tegen half vijf bracht een Britsch postvliegtuig dat den dienst op Bazel onder houdt de eerste foto's van de Graf Zeppe lin op dezen tocht, welke tijdens het voorbij vliegen waren genomen. Het luchtschip Graf Zeppelin is volgens het plan gisteravond om zeven uur bij zeer mooi weer op het vliegterrein Hanworth bij Londen geland. Bijna het geheele verkeer stond stil toen Graf Zeppelin om kwart over zes uit het westen komende, deTheems volgende, boven de City vloog, door verscheidene vliegtuigen geëscorteerd. Na boven het centrun der stad te hebben gekriust verdween het vliegtuig in

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7