DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De besprekingen te Bazel. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Fee* Hagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voer Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. AO. 105 Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij r h. FERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. DOADUHDAtt 20 AUGUSTUS 103* Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 133e Jaargang. Omvzickt Herstel van Duüschtand ts slechts mogelijk als de regeeringen van alle landen der wereld ztcli bewust zijn van haar verant woordelijkheid. DE INHOUD VAN HET RAPPORT. Graaf Karolyi kabinetsformateur. DE TOESTAND OP CUBA. Een groote veldslag geleverd. DE KABINETSCRISIS IN HONGARIJE Graaf Bethlei» over de redenen van zijn aftreden. OVERVAL OP HET RIJKS BANKFILIAAL. Een geregeld vuurgevecht. EEN MERKWAARDIGE DIEFSTAL. Goedgeluimde en hoffelijke dieven. ZWARE STORM BOVEN DE KASPISCHE ZEE. GRENSINCIDENT OP DEN BALKAN. DE ENGELSCHE MANOEUVRES WEGENS REGEN AFGEBROKEN. DE GEHEIMZINNIGE VERDWIJNINGSZAAK. Het onderzoek levert nog niet veel op. HET 100-JARIG BESTAAN VAN DEN RAAD VAN STATE VAN ITALIË. Een rede van Mussolini. EEN VLOEDGOLF IN AMERIKA. Het strand van Atlantic-city schoongespoeld. BERAADSLAGINGEN LANDS- MINISTERS TE OLDENBURG. Een beroep op Berlijn. 3 C ALKMAARSCHE COURANT Dit nummer bestaat ait 2 bladen. Na de ministersconferentie te Londen, waarop de economische en financieele moeilijkheden van Duitschland uitvoe rig besproken werden, is een commissie samengesteld, die de opdracht kreeg, om een rapport uit te brengen, dat wel licht een oplossing zou kunnen vinden, om de ernstige moeilijkheden uit den weg te ruimen, of althans ze te vermin deren. Deze commissie is aanstonds aan het werk gegaan en reeds nu is men zoover gekomen, dat een rapport is uitgebracht Dit rapport-Layton, samengesteld na de te Bazel gehouden besprekingen, is gis ternacht gepubliceerd in de Engelsche, Fransche en Duitsche taal en wel in een voorloopige tekst, wat dus zeggen wil, dat hier en daar nog wel wat veranderd kan worden. Het zeer lijvige rapport veel te groot, om het in zijn geheel te publicee- ren, bevat de conclusies van de deskun digen, en geeft de mogelijke middelen aan, door welkt Duiischland zijn finan ciën zal kunnen saneeren. o Als we het rapport even nagaan, dan blijkt, dat allereerst besproken worden de mogelijkheid tot verderen verkoop van buitenlandsche activa van Duitsch land cn de mogelijkheid van verminde ring van den invoer en verhooging van den uitvoer. De commissie acht het echter hoogst ongewenscht, dat Duitschland godwon- gen wordt, een dergelijke ingrijpende op lossing, om de crisis te boven te komen, te kiezen, daar deze onvermijdelijk moet leiden tot verdere verarming en grootere werkloosheid, gevolgd door beperking va., bet crediet. Hierdoor zou ongetwij feld ook de werelddepressie verergerd worden. De commissie van deskundigen komt tot de definitieve conclusie, dat het zoo wel in het algemeen belang als ook in het belang van Duitschland noodzake- lü is: ten eerste, dat de huidige omvang van de buitenlandsche credieten aan Duitschland gehandhaafd blijft en ten tweede dat in ieder geval een deel van de ingetrokken credieten uit buiten landsche bronnen wordt ver/angen. De commissie wijst op den ern itigen wil van de Duitsche regeering om den financieelen toestand van Duitschland te herstellen en meent, dat wanneer de voorgenomen maatregelen streng zullen worden doorgevoerd, deze tot de sanee ring van de Duitsche financiën zeker z len bijdragen. Herstel is slechts mo gelijk, wanneer de regeeringen van alle landen der wereld zich duidelijk bewust zijn van de op haar rustende verant woordelijkheid. De commissie acht het noodzakelijk dat de regeeringen voor het einde der prolongatiepcriode voor de credieten, welke de conferentie te Lon den heeft aanbevolen, de wereld een waarborg bicden, dat de internationale politieke betrekkingen op den grondslag ven wederzijdsch vertrouwen, dat een voorwaarde is voor elke economische oplossing opgebouwd zijn, en verder dat de door Duitschland te verrichten inter nationale betalingen niet het handhaven van de financieele stabiliteit in gevaar brengen. Wij moeten echter herhalen, dat het Duitsche probleem een onderdeel is van een groot vraagstuk, dat ook vele andere landen der wereld aangaat. Financieele hulpmaatregelen zullen, volgens de commissie, alleen niet in staat, zijn de economische welvaart der wereld te herstellen, wanneer niet de op obstructie gerichte politiek een prin- cipieele verandering ondergaat en de wereldhandel, waarvan toch de ont wikkeling van elke beschaving afhangt, zijn natuurlijke ontwikkeling kan her nemen. De commissie ziet er van af uitge werkte voorstellen tot consolidatie van een deel der Duitsche schulden op kor ten termijn en de verschaffing van nieu we middelen vooi het Duitsche bedrijfs leven, welke zij mogelijk acht te doen, in de overtuiging, dat men eerst moet besluiten tot maatregelen waarop de commissie geen invloed heeft, voordat eventueele Duitsche leeningen op langen termijn, hoe goed zij ook gedekt mogen zijn, ondergebracht zullen kunnen wor den. De commissie besluit met de ern stige vermaning aan alle betrokken re geeringen bij het nemen van de nood zakelijke maatregelen geen tijd te ver liezen en onmiddellijk een toestand in het leven te roepen, die het mogelijk maakt financieele transacties uit te voe ren om Duitschland en daardoor de wereld de zoo dringend noodige hulp te brengen. o We laten thans enkele persstemmen volgen en beginnen met de Fransche: Na een samenvatting van de in Ber lijn tot uiting gebrachte opvatting over *~et lesultaat van de conferentie te Bazel verklaren verschillende Fransche bladen (lat men hieruit de conclusie kan trek ken, dat de buitenlandsche schuld- eischers van Duitschland het volgende jaar voor het alternatief gesteld zullen worden af te zien van de herstelbetalin gen of van de terugbetaling der credie ten op korten termijn. De .Figaro" ziet in het resultaat der conferentie te Bazel een leer voor de schuldeischers-staten. Wanneer de bui tenlandsche geldschieters nog illusies hebben gehad, dat zij hun geld zouden terug krijgen, aldus het blad, dan zullen zij daarvan door den uitslag van de be sprekingen te Bazel wel voor goed gene zen zijn Niettemin hebben de Engelsche en Amerikaansche geldschieters er thans nog aan gedacht, ook de Fransche reser ves in het bodemlooze vat te storten dat Duitsche geldmarkt heet. In Amerika hebben de besluiten van de Wiggin-Commissie te Bazel, die o.a. bevatten de herziening van het Young Plan, groot opzien gebaard De pers heeft nog geen gelegenheid tot het geven van commentaar gehad, aangezien het bericht uit Bazel pas gisterenavond laat werd ontvangen. Het bericht wordt ech ter door bijna alle bladen op sensationee- le wijze gepubliceerd. Een der vooraanstaande bankiers van Wallstreet verklaarde dat het besluit van Bazel in Amerikaansche bankkrin- gen met des te meer vreugde zal worden begroet, waar men in bank- en beurs- kringen dikwijls heeft gevreesd, dat weer politieke moeilijkheden zouden rijzen, waardoor een dergelijke aanbe veling als thans het Wiggin-rapport doA, verhinderd zou kunnen worden. HS9W») Een bewijs daarvoor ligt in het feit dat ik ook verder actief medewerker van dit politieke systeem waar de nieuwe regee ring ook op zal steunen, blijven zal. In de middaguren hebben gisteren de eerste besprekingen plaats gehad be treffende de kabinetscrisis. Nadat oud minister van financiën Teleszki het voor stel van graaf Horthy een nieuw kabinet te vormen van de hand heeft gewezen, noodigde deze den minister van Buiten landsche Zaken, Graaf Julius Karolyi, uit de vorming van een kabinet op zich te nemen. Het verluidt dat graaf Karolyi zich een defintief antwoord heeft voor behouden. Men neemt evenwel aan dat hij de opdracht zal aanvaarden. Uit Havana wordt gemeld dat nabij de stad Gibara in de provincie Oriente een gevecht heeft plaats gehad van grooteren omvang dan tot nog toe het geval is geweest Vol gens berichten van regeerigszijde zouden de rebellen na hevige gevechten in de straten van Gibara de stad hebben moeten ontruimen met een verlies van 500 dooden. De opstan delingen hadden versterking gekregen van ruim 100 man, die met het s.s. Frederick en Miam II uit de U.S.A. waren gekomen en op Cuba waren geland. De regeeringstroepen zouden vooraLdoor het gebruik van eenige bombardementsvliegtuigen de opstandelin gen belangrijke verliezen hebben toegebracht. 0.a. zouden zij de Frederick William II door middel van een bom uit een vliegtuig tot zinken hebben gebracht, doch dit is waar schijnlijk geschied, nadat de versterking der opstandelingen, bestaande uit Poolsche, Duitsche, Amerikaansche en Mexicaansche avonturiers reeds waren geland. In totaal zouden de regeeringstroepen 2 tot 3000 man sterk zijn geweest, tegenover slechts 800 man opstandelingen, Daarvan dan 500 zouden zijn gesneuveld.'De overigen zouden in het gebergte zijn gevlucht, terwijl de regee ringstroepen slechts 2 dooden en 1 gewon de zouden hebben. De regeerigstroepen maakten 57 machinegeweren en een groote hoeveelheid munitie buit. De Cubaansche regeering te Havanna heeft een strenge perscensuur doorgevoerd, waardoor de berichtgeving omtrent de ge beurtenissen op Cuba niet geheel doorkomt. Het bericht dat een hevig gevecht tusschen regeeringstroepen en opstandelingen heeft plaats gehad, waarbij 500 dooden zijn geval len, wordt bevestigd, doch volgens andere berichten, waarin deze bevestiging voor komt, zou het verlies zijn geleden aan de zijde der regeeringstroepen en zouden de op standelingen de overwinning hebben ge boekt. Omtrent de juiste toedracht verkeert men nog in het onzekere. I «M l»l—IM 'IT 'I' i ill rwti I' 11 V.iAUHUI Gisteravond heeft Graaf Bethlen de Volgende verklaring afgelegd over de redenen van zijn aftreden. Nadat het gelukt was de 5-millioen pc ndsleening af te sluiten en de regee ring het program uitwerkte, op grond waarvan de financieele en economische toestand van Hongarije in orde zou kunnen worden gebracht, bestonden er geer. moeilijkheden meer, die zouden kunnen beletten, dat anderen de door voering van het programma tot uitvoe ring zouden brengen, vooral daar de n oeilijke strijd der laatste 10 jaren, w'clke ik naar mijn beste weten in dienst van het land heb gevoerd, ooi: miiu ae- zondheid heeft aangetast. Ieder, die in binnen- en buitenland de geschiedenis van de laatste 10 jaren van Hongarije met belangstelling gevolgd heeft, zal kunnen weten, dat deze regeering niet uit mannen bestond, die de macht over dragen aan anderen, wanneer do moei lijke toestand eischt, dat zij op hun post moeten blijven. Mijn aftreden is er dus het beste bewijs voor, dat ik de finan- ceele en economsiche situatie van Hon garije van dien aard heb geacht, dat het land op grond van het vastgestelde pro gram den strijd met iede' gevaar met succes zal kunnen voeren en dat het in treden van het volkomen normale eco nomische leven spoedig is te verwach ten. Politieke richtingen en systemen zijn niet en moeten ook niet zijn gebon den aan personen en ik geloof, dat de huidige binnen- en buiter.Iandsch-poli- tieke richtlijnen ook in den vervolge onveranderd en bestendig zullen ziin. Uit de verslagen in de Berlijnsche bla den over den overval op het Rijksbank filiaal in de Innsbruckerstrasse blijkt zooals we in het Hbld. lezen, dat het hier een der dolste bandietenstreken van dit soort betrof, welke de rijkshoofdstad nog beleefd heeft. Met de grootste onverschilligheid voor menschenlevens zijn de beide roovers (want het zijn er maar twee geweest), die den overval waarschijnlijk lang van tevoren hadden voorbereid, opgetreden en hebben zij van hun vuurwapens ge bruik gemaakt, zoodat het eigenlijk ver wonderlijk is, dat er nog niet meer slachtoffers zijn gevallen. In het kantoor bevonden zich, toen de overval plaats had, zeven personen, n.1. zes beambten van de bank en een klant. L- betaalmeester Kreye werd getroffen, toen hij aan het raam staande, zijn re volver greep en op de indringers wilde vuren. De overval had plaats even over twaal ven. Plotseling ging de deur open en kwamen twee jonge mannen, van wie de een gemaskerd was, binnen. Beide richtten hun revolvers op de bankbe- ambten, waarop de een op de kas toe sprong. De kassier Kruse had evenwel tegenwoordigheid van geest genoeg om eveneens zijn revolver te trekken. De bandiet trachtte hem te beletten om te schieten door hem het wapen uit de hand te slaan, waarbij het tot een ver woede worsteling kwam tusschen beide. De andere roover beproefde zij'n kame raad te hulp te komen, waarbij hij er duchtig op los schoot, zonder echter den kassier Kruse te raken, wel trof hij den betaalmeester Kreye, just op het oogen- blik dat deze ook wilde schieten. Het ge vecht eindigde hiermede, dat het den roover gelukte zich los te maken van zijn tegenpartij, waarop het tweetal met hun buit op buiten het gebouw staande fietsen sprongen en wegreden. De kassier Kruse snelde de roovers achterna, pikte een taxi op en gelastte den chauffeur de wielrijders te volgen. Deze reden een zijstraat in; toen de chauffeur wilde volgen, maakte hij een U korte bocht; dientengevolge viel Kru se uit den wagen, waarop zijn revolver, dat hij in de hand had, afging en een kogel den chauffeur in den arm trof. De man trachtte nog wel verder te rijden, maar de vluchtelingen .varen intusschen reeds verdwenen. Onderweg hadden zij nog gevuurd en een werkman en een kind gewond. Het geschiet in het bankgebouw was op straat gehoord, zoodat in korten tijd de straat vol nieuwsgierigen stond, die nog urenlang naar het gebouw bleven kijken. Het kantoor lijkt veel op een slag veld: overal zitten kogels in de muren, en zijn de splinters van het meubilair afgevlogen In het geheel hebben de in dringers ongeveer 15 schoten gelost. De politie, die natuurlijk ijverig in de weer is, hoewel tot dusver vruchteloos, om de daders op te sporen, vermoedt, dat men te doen heeft met dezelfde man nen, die op den eersten November 1930 een inval deden in de Stadsbank te Moabit, waarbij zij ook dadelijk van hun wapens gebruik maakten. Hun buit be droeg toen 17.000 M. Volgens de verklaringen van de bank- beambten moet de man, die met den kas sier Kruse heeft geworsteld, iemand van buitengewone spierkracht zijn geweest, een soort beroepsworstelaar. In Vitry sur Seine is een eigenaardige dief stal gebeurd, door koelbloedige en goedge luimde jongelieden. De eigenaar van een buitenhuis was met zijn vrouw met vacantie uit Vitry vertrokken en zij hadden hun 25-jarigen zoon alleen achter gelaten. Deze maakte in gezelschap van een vriend in een café kennis met twee andere jongelui. Zij inviteerden dezen om in het buitenhuis den volgenden dag te komen theedrinken. De uitnoodiging werd aangeno men en, vergzeld van een derde jongmensch, kwamen zij tijdig op de partij. Nauwelijks binnen haalden zij plotseling revolvers voor den dag en vroegen ze hun onthutste gastheeren kalm te blijven, terwijl twee hunner het huis plunderden. Zij bleven echter allerbeminnelijkst, boden hun slacht offers water ter kalmeering aan en offreer den hun tenslotte een glas van hun eigen champagne, terwijl zij over en weer grapjes wisselden over de komieke situatie. Zij rieden hen aan het nummer van de taxi niet te no- teeren, daar zij bekenden ook deze gestolen te hebben en het vehikel nog denzelfden dag van de hand te zullen doen. Inmiddels heeft de politie reeds twee van de drie jongelui gearresteerd. broer van Navarre heeft medegedeeld, dat een arbeider aan hun fabriek Robert Guil- laume heet. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht dat deze Guillaume nooit in Villers sur Mer is geweest en reeds eenigen tijd zijn militair zakboekje mist. Hij vermoedt, dat dit hem is ontstolen en het feit dat hij bij Navarre woont in een kamertje dat nooit is afgesloten, werpt een eigenaardig licht op de zaak. Enkele bladen vestigen er de aandacht op dat juist enkele maanden geleden een hoogt levensverzkeering is afgesloten door Navarre en dat de broer van het slachtoffer getracht heeft dit bedrag te beuren na de verdwijning, wat door de verzekeringsmaatschappij gewei gerd werd. Tengevolge van een zwaren storm boven de Kaspische Zee is in de nabijheid van Kau een Russische kotter met 5 opvarenden ge zonken. De pogingen van verschillende stoomschepen om de opvarenden te redden bleven vruchteloos. Verder worden 4 visscherschepen met 18 opvarende visschers vermist, welke waar schijnlijk in den storm om het leven zijn ge komen. Gisternacht vond aan de Zuidslavisch- Bulgaarsche grens in de nabijheid van Basi.grad wederom een incident plaats. De Yougoslavisch grenswacht geraakte in gevecht met Macedonische Komitat- iis, waarbij het de grenswacht gelukte de aanvallers terug te slaan. In het district Debar kwam het tot een gevecht met Albaneezen waarbij de laat- sten in een bosch door een groot aantal soldaten omsingeld werden. Bij een po ging om de omsingeling te doorbreken werd de Albaneesche leider door geweer schoten zwaar gewond. De manoeuvres van de eerste devisie van het Er.gelsche leger in Aldershot zijn gisteren wegens het slechte weer afgelast. Oorspronkelijk zouden zij tot Vrijdag duren. De troepen, die in den nacht op Woensdag een nachtoefening hadden gehouden, waren door den neer stortenden regen doorweekt. De geheeie omgeving staat onder water. De Theems is door den regen zeer gewassen. Augustus is in Engeland tot dusverre de regenachtigste maand van het jaar geweest. Voorloopg bestaat er nog geen kans op verbeternig van het weer. De geheele Fransche pers houdt zich bezig met de kwestie-Navarre, de verdwijning en terugkeer van een Fransch fabrikaat, die, zoo als wij dezer dagen gemeld hebben, niet in staat bleek inlichtingen te geven, over zijn afwezigheid en de mishandelingen, die hij, blijkens zijn beschadigd hoofd, waarvan de wenkbrauwen waren' weggeschoren, heeft ondergaan. Naar alle waarschijnlijkheid heeft hij de week van 7 tot 13 Augustus in Villers Sur Mer doorgebracht als metselaar, onder den naam van Robert Guillaume. Tij dens zijn verblijf aldaar is hij aangehouden door de politie, doch daar hij zich met een militair zakbekjes op naam van Guillaume kon legitimeeren, liet men hem gaan. De De herdenking van het 100-jarig be staan van den Italiaanschen Raad van State wordt feestelijk gevierd, o.m. vond een ontvangst plaats op het Kapitool. De Raad van State is het. hoogste contro leerend lichaam in Italië. In den loop der laatste jaren heeft Mussolini steeds do gelegenheid te baat genomen op de beteekenis van dit lichaam te wijzen. Bij de benoem'ng van den nieuwen president van den Raad van State, pro fessor Santi Romano in December 1928, verklaarde Mussolni, dat het zijn voor nemen was den Raad van State zijn ad- viseerende en corrigeerende taak terug te geven. Tijdens de eeuwfeesten heeft Mussolini een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat dank zij den waardevol- len steun, die de Regeering in haar ar beid van den Raad ondervindt, en dank zij het vertrouwen van algeheele recht vaardigheid, dat hij den burgers waar borgt, is de Raad van State thans een van de meest fundamenteele elementen van den fascistischen gezag en dienten gevolge van het politieke en geestelijke leven van de natie. Ik heb, zoo ging Mussolini verder, bevolen, dat alle mi nisteries hun advies bij den Raad van State moeten inwinnen, waardoor vaak vergissingen worden voorkomen. Streng zal er op worden acht geslagen, dat een en ander zal worden nageleefd. De idee, welke in zekere regeeringskringen heerscht, als zou de Raad van State een soort verzorgingsinstituut zijn of een lichaam waarin men zitting neemt als prijs voor zijn ambtenarencarrière, moet scherp worden bestreden. Mussolini deelde voorts mede, dat de Raad van State van gister, Woensdag af, direct verantwoordelijk is aan hem, het Hoofd der Regeering, een maatregel, die hij reeds voor twee jarer had aangekon digd, en die in nauwen samenhang staat met de wet op de bijzondere rech ten van het Hoofd der Regeering, welke rechten hem van zijn andere ministers doen onderscheiden en hem uitsluitend verantwoordelijk maken voor den koning. Terwijl het te Atlantic-City redelijk goed weer is kwam onverwachts een geweldige vloedgolf uit zee opzetten en spoelde een ge deelte van het strand bijna geheel schoon. Hierbij verdronken drie baders. Waarschijn lijk is de vloedgolf veroorzaakt door eer storm of cycloon ver buiten de kust. In het Oldenburgsche staatsministerie i- een conferentie gehouden der minis ters van eenige Midden- en Noord-Duit- sche landen, waarin hoofdzakelijk de financieele toestand werd besproken. De vergadering werd geleid door den minister-president van Oldenburg. Men besloot een delegatie naar Berlijn te zenden, die de rijksregeering op de hoogte moet brengen van den ernst van den toestand der kleine landen. Over de zitting werd het volgende communiqué uitgegeven: De te Oldenburg bijeengekomen lau- den-conferentie, waaraan de regeeringen van de landen Thuringen, Mecklenburg1- Schwerin, Oldenburg, Brunswijk, Lu- beck, Meoklenburg-Strelitz, Lippe en Schaumburg-Lippe deelnamen, heeft zjch jn diepgaande besprekingen bezig

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1