DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. te Alkmaar Zondag 23 Augustus 1931 (DageSijksdi Oveczicht ïBuitm&aad Au. 19<> 133e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie bladïn. Een socialistische interpellatie. DE TOESTAND IN MAROKKO. Terugkeer van Ab del Krim? CRISIS IN DE DUITSCHE ECONOMISCHE PARTIJ. Oud-minister Bredt volgt Dre- witz als leider op. DE STRIJD OP CUBA. Groote verliezen aan beide zijden. Beschieting van een Deensch schip. De gevechten op Cuba duren voort. HET KARL LIEBKNECHTHAUS. DE ITALIAANSCHE OORLOGS SCHEPEN TE KIEL. DE KABINETSCRISIS IN HONGARIJE. (KERMIS-Z0NDAG). AANVANG HALF TWEE. ALCMARIA V.V.V. SALARISVERLAGING BIJ HET VOLKENBONDSSECRETARIAAT? DE FINANCIEELE CRISISTOESTAND iN ENGELAND. De maatregelen der regeering. Interview met Sir Samuel Hoare. DE OPENING VAN HET NIEUWE PARLEMENT IN BULGARIJE. MOTORDIEVEN IN KEULEN VERONGELUKT. DE „NAUTILUS" HEEFT WEER PECH KMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er FeerHagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooiuitbetaliag voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 125, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. PERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9 postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. VKIJ9A4Ü 21 AUGUSTUS 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DE BESPREKINGEN TE BAZEL. Hoe Engeland en Amerika er over denken. Wij hebben gisteren vrij uitvoerig stilge staan bij het rapport-Layton, dat de commis sie van deskundigen te Bazel heeft uitge bracht. Dit rapport was in de vier vreemde talen gepubliceerd en natuurlijk overhandigd aan de verschillende ministers-president der belanghebbende landen. Ook MacDonald heeft een rapport ontvangen, echter niet als premier, maar als voorzitter der Londenschc ministersconferentie. Van MacDonald wordt verwacht, dat hij, jp grond van de in het rapport neergelegde beschouwingen over de internationalen toe- stand en de noodzakelijkheid van een der gelijke maatregelen erkennende zoo spoe- db mogelijk een conferentie der betrokken mogendheden zou bijeenroepen om de geheele Jcwestie der internationale schulden met inbe grip herstelbetalingen opnieuw te bespre ken. De „Times" is van meening, dat nu het ge vaar van het terugtrekken der buitenlandsche deoosito's en credieten uit Duitschland voor het oogenblik geweken is, het nog steeds de vraag blijft op welke wijze de f>uitsche in dustrie met de beperkt? credietmidde'en, die noff tot haar beschikking zijn, in het leven kan blijven. De Duitsche deposito's in het bui tenland kan men niet meetellen en derhalve blijft Duitschland geen andere keus, dan de buitenlandsche verplichtingen, die ondanks het Hoover Moratorium nog op het land drukken, probeeren te voldoen door een ver hoogde export. Deze politiek is zelfs volgens de meening van de commissie van deskundi gen in een periode van prijsdaling moeilijk uit te voeren, zoodat er in het belang van Duitschland in laatste instantie van de ge heele wereld niets anders overblijft dan de teruggetrokken credieten door nieuwe credie ten te vervangen en wel door credieten op langen termijn. De Washingtonsche correspondent van de „Times" bericht, dat het Layton-rapport' met zijn waarschuwing aan de regeering om geen tijd te verliezen en het geheele' probleem der oorlogsschulden te herzien, in Washington wel belangstelling heeft gewekt, doch dat men daar wenscht er beslist buiten te blijven Niettemin stemt het rapport volkomen over een met de inzichten der leidende personen, wat echter lang niet openlijk door iedereen wordt toegegeven. De „Daily Herald" meent te weten, dat zoodra staatssecretaris Stimson weer in Ame rika is, het plan tot het bijeenroepen van nieuwe herstel- en oorlogsschuldenconferentie verder zal worden uitgewerkt en dat de con ferentie reeds tegen October of November tegemoetgezien zou kunnen worden. In Amerika denkt men er echter eenigszins anders over. Volgens Amerikaansche persbe richten acht de regeering der Vereenigae Sta ten het oogenblik nog niet geschikt, om de kwestie der herstelbetalingen en de herzie ning der schuldenregeling aan te snijden. De moeilijkheden van den binnenlandschen toe stand, in het bijzonder de nood der werkloo- zen en het feit, dat het Congres het Hoover- plan nog niet definitief geratificeerd heeft, binden de regeering de handen. Reeds thans spreekt men van een verdere verlenging voor den duur van een jaar van het Hoover Mora torium als uitweg om de binnenlandsche moeilijkheden te verminderen en de verkie zingscampagne van president Hoover niet te beïnvloeden. Er wordt nogmaals op gewezen dat Wiggin zonder officieele volmachten heeft gehandeld. De onderstaatssecretaris Castle gaat zelfs zoover, te verklaren dat hij zelfs den officieelen tekst van het Layton- raoport niet zal opvragen. Naar uit Boise gemeld wordt heeft senator 'Maccarrah van den staat Idaho zich princi pieel bereid verklaart de voorstel va" Wig- ging te aanvaarden. Men met dan echter oog hebben voor een volkomen politieke en eco nomische reconstructie van Europa, vooial door de herziening der vredesverdragen en door uitvoering van werkelijke ontwapenings maatregelen. Op deze voorwaarden zou men kunnen denken over een annuleering der Europeesche schulden. Zoolang de situatie blijft als thans kan men over geen annulee ring van schulden met Europa praten. De New-Yorksche bankier M. Warburg heeft verklaard dat hij de te Bazel genomen besluiten volkomen gezond acht en dat het hem verheugt te zien, dat de commissie den moed heeft gehad om diep op de vraagstuk ken in te gaan Bijzonder verheugend acht hij het, dat ook het Fransche lid der commis- sie liet rapport heeft onderteekend. oplucht is en dat hij een nieuwen opstand tegen Spanje in Marokko voor- ei eidt. Dit gerucht heeft in republikein se regeeringskringen groote bezorgd- sche bezettingsleger in Marokko vol- sche bezettingsleger in Marowkko vol komen gedemoraliseerd is. Men zegt zelfs dat de Spaansche sol daten aan de inboorlingen wapens heb ben verdocht, terwijl het als algemeen AT i, mag worden verondersteld, dat Maiokko een broeinest is van commu nistische agitatie. Volgens de berichten in de monarchis tische bladen is de politiek der republi- keinsche regeering er op gericht, het troepencontingent in Marokko te ver minderen. Kolonel Macia heeft gisteren ver klaard, dat, indien de geruchten juist mochten zijn, men rekening moet hou der. met een hevigen strijd om de macht in Marokko. De sociaal-demacratische fractie in de Nationale Vergadering heeft besloten de regeering te interpelleeren over den toe stand in Spaansch Marokko. Volgens betrouwbare berichten van een afgevaar digd zou het Vreemdelingenlegioen ten zeerste gedemoraliseerd zijn. Bovendien zou er smokkelhandel in wapens op grooten schaal bedreven worden, zoodat, evenals in 1921, een militaire catastro- phe te vreezen zou zijn. Voorts neemt de communistische propaganda in het ge heele Marokkaansche protectoraat van dag tot dag toe. Te Madrid doen de geruchten de ron- "fc, dat de bekende leider van den op- stand in Marokko, Ab del Krim', van het eiland Réunion. waar hii geïnterneerd Sinds geruimen tijd „kriselde" het zoo als het Hbl. het noemt, in de economi sche partij (waarin hoofdzakelijk de on der -de malaise ten zeerste lijdende mid denstand is vereenigd), daar men niet tevreden was met de leiding en den voor zitter Drewitz ernstige verwijten maak te, dat hij partijgelden voor persoonlijke doeleinden gebruikte. Hoewel deze be schuldigingen op vrij duidelijke wijze ge uit werden, heeft de heer Drewitz tot dusver niet veel meer daartegen gedaan dan te dreigen met een klacht wegens beleediging. Dezer dagen heeft nu de Westfaalsche afdeeling van de partij in een ultimatum Drewitz den eisch gesteld voor 10 September als voorzitter af te treden, met welk ultimatum de hoofdlei der van het verzet tegen Drewitz, n.1 de rijksdagafgevaardigde Colosser, in een open brief vo'komen instemming betuigt en verklaart, dar hij alle tegen Drewitz geuite beschuldgingen van onjuist be heer en ten eigen bate gebruiken van de partijgelden, handhaaft, teneinde Dre witz zoodoende als het ware te dwingen tot een gerechtelijke vervolging. Over enkele dagen zullen bovendien de tegen standers van Drewitz in een brochure de geheele affaire uiteen zetten, zoodat ver wacht mag worden, dat deze vuile wasch nu tenslotte wel ter dege onderhanden zal worden genomen. Inmiddels is de beslissing gevallen, waarop reeds sinds maanden door vele afdèelingen van de partij werd aange drongen. nl. dat Drewitz het besluit heeft genomen als partijvoorzitter af te treden en „voorloopig" de leiding over te dra gen aan den oud-minister van justitie prof Bredt, die indertijd onder den steeds grooter wordenden druk van de radicale strooming in zijn paHij uit de regeering is getreden. Zijn streven de rijksdagfractie tot een kalmer houding tegenover de regeering Bruening te be wegen kon niet verhinderen, dat de frac tie de regeering openlijk er mede dreig de, dat zij bij de eerstvolgende gelegen heid zou stemmen voor bijeenroeping van den Rijksdag Prof. Bredt, zoo constateert de „Köln. Z.", zal thans als leider der partij gele genheid hebben, zijn vroegere pogingen voort te zetten en laten zien, of het hem aan het hoofd van de partij gelukken zal, daarin een beteren en vasteren koers te brengen ten opzichte van het kabinet-Bruening. Volgens berichten uit Havana inzake bij zonderheden over de hevige gevechten tus- schen de' regeeringstroepen en de opstande lingen om de stad Gibara, zouden de ver liezen aan beide zijden ongeveer 600 dooden bedragen. 200 opstandelingen, die in een tunnel gevlucht waren, zijn na heftigen te genstand gevangen genomen. Naar verder gemeld wordt, heeft de Lu- baansche kannoneerboot ..Patria" de door opstandelingen bezette gendarmeriekazerne te Gihara beschoten. President Machado schijnt de militaire ope raties in de provincie Santa Clara zelf te leiden. i In Cubaansche regeeringskringen wordt het bericht volgens hetwelk de president af gesneden zou zijn van de hoofdstad Havana onjuist genoemd. De president kan te allen tijde door de lucht naar Havana terugkeeren De luchtstrijdkrachten van de regeering schijnen geen geluk gehad te hebben. Van zes vliegtuigen, die opgestegen waren om de in- surgenten te bestrijden, is geen enkel terug gekeerd. Wel werd een hunner verplette rü teruggevonden. Officieel wordt bevestigd, dat het Deen- sche s.s. Fredericsborg ter hoogte van de haven van Gibara gedurende de gevechten om deze stad van de laatste dagen, door Cu baansche vliegtuigen met bommen en machi negeweervuur is aangevallen. Het Ameri kaansche staatsdepartement te Washington wacht op een officieel protocol van de be schieting, vermoedelijk om daarna de Cu baansche regeering te verstaan te geven, dat de U.S.A. een herhaling van een dergelijk optreden tegen vreemde schepen en vreemde onderdanen niet kunnen dulden en in geval van herhaling van hun interventierecht ge bruik zullen maken. Het huidige incident schijnt echter nog geen aanleiding tot interventie te zijn. Het zal waarschijnlijk in het reine worden ge bracht door direct contact tusschen Kopen hagen en Havanna. Overigens schijnen de hevige gevechten op Cuba zelf nog geenszins te verminderen. Op Oost-Cuba duren de gevechten nog voort. De opstandelingen hebben hier de belangrij ke havenplaats en knooppunt van spoorwe gen Nuevitas bestormd. Ook onder de be volking van de hoofdstad Havanna heerscht door de herhaaldelijke schietpartijen op ver schillende plaatsen in -de stad groote onrust, die nog wordt vergroot door het optreden van agitators, die een spoedig succes van de revolutionnairebeweging voorspellen. De Politiepresident van Berlijn deelt me de: Van 9 tot en met 20 Augustus Was het z.g. Karl Liebknechthaus aan de Bülowplatz te Berlijn, waar in zich de bureaux van de Communistische Partij bevinden, in verband met verboden samenscholingen in de omge ving van dat huis door de politie bezet. Op 19 Augustus zijn alle kamers van het huis doorzocht. Deze huiszoeking heeft om vangrijk materiaal aan het licht gebraent, hetwelk bewijst, dat zich in het Karl Lieb knechthaus de centrale inzake de werkzaam heden tot ondermijning van de Schutzpolizei en de Rijksweer bevond. Er werd een ontzag lijke hoeveelheid van dit z.g. ondermijnings materiaal en verboden brochures gevonden, welke voor de deels reeds hangende, deels nog in te stellen vervolgingen wegens hoog verraad van bijzonder belang zijn. In een koffer werd een omvangrijke documentenver zameling gevonden, waarvan de herkomst nog moet worden nagegaan. Gedurende de tien dagen, cfat de politie 't Karl Liebknecht haus heeft bezet is het in de omgeving van de'Bülowplatz niet tot ongeregeldheden ge komen. Gisteravond arriveerden de beide Italiaan- sche oorlogsschepen „Christoforo Colombo" en „Amerigo Vespucci" te Kiel. Vanmorgen zou de pers de schepen bezichtigen. Admi raal Berdanci en de marine-attaché kapitein ter zee graaf Trefiliani waren ter begroeting van den Italiaanschen admiraal aanwezig. BezoeMde MOTORRACES Gistermiddag brachten tien leden van het parlement en twee leden van den Senaat na mens de regeeringspartijen een bezoek aan minister-president graaf Bethlen met de be doeling te trachten het besluit van den mi nister-president om af te treden in dien zin te wijzigen, dat hij tenminste minister van buitenlandsche zaken in het nieuwe kabinet zou blijven. Graaf Bethlen verklaarde daar entegen, dat hij een kabinet van graaf Julius Karolyi gaarne zou steunen, doch dat het hem onmogelijk was een ministerpost te aan vaarden, daar de positie van het kabinet Ka rolyi veel gemakkelijker zou zijn wanneer hij buiten het kabinet bleef. De voorzitter van de regeeringspartij von Pesthy verklaarde tegenover een persverte genwoordiger, dat hij na het bezoek aan graaf Bethlen den indruk had gekregen, dat noch de binnenlandsche-, noch de buiten landsche politiek in een andere richting zou den gaan, hoogstens is er sprake om op eco- nomisch-politiek gebied een andere koers te volgen. In welingelichte kringen worden de ge ruchten, als zou Frankrijk voor de eenige dagen geleden geplaatste leening politieke voorwaarden gesteld hebben, als volkomen onjuist beschouwd. Frankrijk heeft slecht ze kerheid gevraagd inzake het begrootings- evenwicht. Graaf Karolyi zet hedenmiddag de onder handelingen inzake de vorming van een ka binet voort. De Zwitsersche regeering heeft een voor stel ingediend voor de in September a.s. te houden Volkenbondsbijeenkomst, inzake de kwestie van de salarisregeling van de amb tenaren van het Volkenbondssecretariaat. De tegenwoordige salarisregeling is inge steld bij de stichting van den Volkenbond in 1920. Het Zwitsersche voorstel keert zich tegen het opvallend verschil in salaris tusschen de hoogere ambtenaren en het lagere technische personeel. De secretaris-generaal ontvangt jaarlijks, inclusief representatiekosten, een bedrag van 170.000 goudfrancs, de plaats vervangende secretaris-generaal 100.000 goud-francs en de drie onder-algemeen-se cretarissen ieder 80.000 goud-francs. De sa larissen van de afdeelingsdirecteuren liggen tusschen 50 en 60 duizend goud-francs, die van de hoogere ambtenaren tusschen 25 en 30 duizend goud-francs. Daartegenover staat dat de andere ambtenaren, meeren- deels Zwitsers naar verhouding slecht wor den betaald. De Zwitsersche regeering ver zoekt nu voor de toekomst de salarisregeling van het mindere personeel in overeenstem ming te brengen met het naar verhouding zeer hooge salarisniveau der hoogere amb tenaren. In Volkenbondskringen vreest men, dat bij de besprekingen in de vierde Commissie van den Volkenbond door eenige landen salaris verlaging zal worden voorgesteld ten aan zien van de hoogere ambtenaren van het se cretariaat. Naar verluidt zijn de voorstellen die de Engelsche regeering voornemens is te doen, ten einde de begrooting in evenwicht te bren gen in hoofdzaak de volgende: 1. Geen vermindering van de uitkeeringen der werkloosheidsverzekering, doch zoo mo gelijk een verhooging der contributies. 2. Voorstellen ten einde de financiën van de werkloozenverzekering op een gezonderen basis te brengen, eventueel door grootere be roepsklassen te trekken in de verplichte ver zekering. 3. Salarisvermindering van de ministers, rechters, zekere ambtenarenklassen, leeraren en politie. 4. Een bijzondere belasting voor zekere staats- en industriepapieren, die een vaste rente geven. 5. Bezuinigingen bij de verschillende be- stuursonderdeelen. In een interview verklaarde Sir Samuel Hoare gister inzake de conferentie tusschen de partijen, dat men een voorloopige gedach- tenwisseling had gehouden in een openhartig vrij en niet-officieel gesprek. De regeering had hun cijfers voorgelegd, welke echter of schoon zij 'n zeer groot gebied bestreken, nog geen voldoende overzicht gaven. De oplos sing van de crisis aldus Sir Samuel, eischt een economie, die opofferingen van alle klas sen vooronderstelt. Hoare voegde hier aan toe, dat hij en Chamberlain sinds de confe rentie in contact hadden gestaan met den partijleider Baldwin, die te Aix-les Bains ver toeft, en dat zij eveneens overleg hadden ge pleegd met andere leidende Conservatieven De Conservatieven zijn ten zeerste geneigd samen te werken in dezen nationalen nood toestand. Vandaag zal een verdere conferentie tus schen de partijen plaats hebben. Gistermorgen vond door den Koning de plechtige opening plaats van de eerste bui tengewone zitting van het nieuwe parlement. Een talrijke menschenmenigte bereidde buiten het parlementsgebouw den Koning een groot- sche ontvangst. Ook in het Parlement werd de Koning stormachtig toegejuicht. Toen de Koning de zaal binnentrad, trachtten de 32 afgevaardigden van de Communistische Par tij een tegendemonstratie op touw te zetten, waarbij zij schreeuwden: Weg met de fascis tische regeering, leve Sovjet-Rusland. Deze demonstratie werd door den bijval van alle andere partijen overstemd. Demonstratief verlieten de Communisten daarop de zitting zaal. In de Troonrede, die hierna werd voorgele zen, wordt melding gemaakt van de ernstige economische moeilijkheden en den slechten fi- nancieelen toestand, die door krachtige on dersteuning van den landbouw bestreden zal moeten worden, terwijl de begrooting in even wicht dient te worden gehouden door spaar zaamheid en beperking der uitgaven. De nieuwe regeering zal voorts belangrijke maat regelen treffen ten einde door sociale hervor mingen de klassetegenstellingen op te heften. Wat de binnenlandsche politiek aangaat, or de en rust zullen worden gehandhaafd, ter wijl wat de buitenlandsche politiek betreft gewezen wordt op de noodzakelijkheid goede betrekkingen te onderhouden met de nabuur- staten en in vriendschappelijke verhouding te staan tot de groote mogendheden als noodzakelijk element der Europeesche sa menwerking. De troonrede werd zeer gunstig ontvan gen. DE AZIE-ONDERZOEKER PROF. WLADIMIRSKI OVERLEDEN. De bekende kenner van Chineesche en Mongoolsche cultuur, de onderzoeker Prof. Wladimirski, is Woensdag in den trein nabij Leningrad tengevolge van een hartverlamming overleden De over- dene maakt reeds langen tijd deel uit van de Russische Academie van Weten schappen en speelde een belan. rijke rol in de wetenschappelijke organisaties van Sovjet-Rusland. DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. Maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid. Als eerste stap tot het nemen van maatregelen ter bestrijding der werk loosheid, die naar men vreest in den ko menden winter een ongakenden om vang zal aannemen, heeft president Hoover besloter tot instelling van een organisatie, die de werkloosheidsbestrij ding zal aanpakken, in hoofdzaak door het ontwerpen van plannen voor produc tieve werkverscnaffing. De leiding van deze organisatie zal op verzoek van pre sident Hoover op zich nemen V/alter S. Gifford, president van de American Te- lephone and Telegraph Company. die d® zaak geheel volgens zijn eigen inzichten kan organiseeren en die tot taak heeft alle krachten te mobiliseeren, die kun nen bijdragen tot vermindering der werkloosheid of bestrijding ervan. DOODELIJK ONGEVAL MET BOUWSTELLING. Een ernstig ongeval deed zich voor fr# Diedenhafen in Elzas Lotharingen. Twee monteurs waren op een stelling bezig met herstelwerkzaamheden aan een groote spoorbrug over den Moezel, toen plotseling de stelling instortte en de monteurs in de rivier vielen. Hoewel terstond hulp ter plaatse was konden zij niet meer gered worden. Hun lijken zijn korten tijd later opgehaald. BRAND AAN BOORD VAN EEN MIJNENVEGER. Woensdagmiddag ontstond aan boord van de mijnenveger 146, de voor repara tie op de marinewerf te Wilhelmshaven lag, brand in het voorschip. De brand weer was terstond ter plaatse en slaag de er spoedig in het vuur te blusschen Hierdoor werd het leven gered van dri< arbeiders, die in het voorschip aan he werk waren en wien door het vuur dei uitweg was afgesneden. Tengevolge vai de groote hitte waren zij bewusteloos ge raakt en verkeerden in levensgevaar. Dezer dagen reed een motorfiets op de Mt litaerringstraat te Keulen in volle vaart te gen een stilstaanden vrachtauto op De be stuurder en de duorijder werden gedood Naar thans uit het onderzoek blijkt, haddei de beide mannen het motorrijwiel een uiv van te voren gestolen. Volgens een te Oslo ontvangen berich heeft de onderzeeboot „Nautilus" wederon aan een der machines een defect gekregen De onderzeeër vaart thans met één rnacnim yerdes*

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1