{UkMaarsehe Courant. JBimtmSand £aad- en Rechtszaken Honderd drie en dertigste Jaargang. ^politiemaatregelen tijdens de motorwedstrijden r- ci i: Uitspraak 3 September. niet,, Jriesche Heerenbaai 'maar ECHTE FR1ESCHE HEEREN BAAI - K 197 1931 /arcrdati "22 Augustus. OP zondag 23 augustus 1931. np Zondag 23 Augustus 1931 wordt mtnvel bij den aanvang ais bij afloop het tijver keer in één richting geleid en wel door de Nieuwpoortslaan in de richting Heiioo en langs den Kenneraerstraatweg j, de richting Alkmaar. Vanaf 12 uur des middags zijn de Nieuwpoortsteeg en Regu' erslaan aan ds straatwegzijde voor het rijverkeer ge sloten- Alle voertuigenverkeer gaat over d Nieuwpoortslaan-ingang Vie 'staten. Voor het Sportpark zijn drie ingangen; gerekend vanaf den Hout, is de eerste ingang bestemd voor leden var V. V. V. en rijwielen, de tweede ingang uitslui tend ^oor voetgangers en de derde n- gang voor auto's, motorrijwielen en andere voertuigen. Het tarief van stalling op het terrein is: auto's 50 cent, motorrijwielen 25 cent, Op de Zandersloot, waar een ingang is voor het loopende publiek, worden geen rijwielen toegelaten en mogen al daar ook niet aan de hand worden ver voerd. Op het middenterrein wjrdt niemand toegelaten, die nietris voorzien var een daar voor geldige kaart, welke strikt persoonlijk is. Voertuigen mogen niet langer dan noodig is voor het in- en uitlaten van passagiers, zich in de Nieuwpoortslaan ophouden. Voor stationneerende rijtuigen en auto's is gelegenheid bij de Vierstaten. Het is verboden, zoowel in de Nieuw poortslaan als op den Kennemerstraat- weg motorrijtuigen en andere voertuigen onbeheerd te laten staan (parkeeren). Vruchten- en ijswagens worden bij de Vierstaten niet toegelaten. Voetgangers, die zich vau en naar het tcrein begeven, worden verzocht den rechterkant van den weg te horden. Het einde der motorraces wordt door beduiden bekend gemaakt. N* afloop kan het publiek door alle uitgangen welke op het sportterrein zijn, vertrek ken. Bij het uitgaan moeten de voertuigen en rijwielen, ook die op particulier ter rein gestald zijn, wachten tot het loo pende publiek vertrokken is en is het rijverkeer uitsluitend in één richting via Nieuwpoortslaan-Rcgulicrsiaan naar den Kei nemerstraatweg. Publiek, hetwelk zich op het terrein bevin-dt en na afloop met auto'r of an dere voertuigen wenscht ie vertrekken moet aan den tweeden ingang instappen oor den derder. ingang zal voor in zittenden van motorrijtuig!: i gelegenheid zijn, zich van kaarten.ie voorzen, zonder het motorrijtuig te bpfioeven verlaten. De noteering Was: A 4.20; B 3.20; C 3.80 en CC. f 1 per 100 pond. De overige aanvoer gai onveranderde prijzen. KENNEMERLAND. De tuinbouwers in Kennemerland zijn dit jaar wel in de hoek waar de klappen vallen. Eerst de vrijwel mislukte aardbeiencampagne en nu weer de boonen. De stand der boonen beloofde zooveel en het resultaat? Ziekte in snij- en spercieboonen en wel zoo erg dat groote hoeken eenmaal worden geplukt en daarna maakt de ziekte een einde aan het gewas. En in dien tijd dat er flinke aanvoer kwam was de prijs abnormaal laag. In de afgeloopen week was er trots de ziekte in de boonen nog al aanvoer van beteekenis. Dit is wel verklaarbaar, want er stonden honderden hectaren boonen in Ken nemerland om niet te spreken wat er van el ders wordt aangevoerd. Die de afgeloopen week mooie boonen aanvoerde heeft geboft, want mooie boonen en vooral snijboonen. waren duur. Voor die stijging is de reden niet ver te zoeken. De fabrikanten koopen groote kwantums en in den inmaaktijd wordt veel gevraagd, terwijl de handel in de groote steden bijzonder vlug was. De prijzen der boonen waren: Snijboonen le kwa'iteit f 2432, id. 2e kwaliteit 10 tot f 20, Trosboonen f 20—28, Spercie boonen (enkele zonder draad) 1826, idem met draad 18—22, dubbele boonen zonder draad 13f 18, idem met draad 8.50- f 11, alles per 100 K.G. De aanvoer van raspers, capucijners, blauwschokkers, doppers en tuinboonen, was beduidend beter en mooier dan de vorige week en als gevolg vrij hooge prijzen. We noteerden: raspers f 2845, capucijners furi+tpWOK—N DE GEWELDDADIGE DOOD VAN DEN HEER ESCHAUZIER Een psychiatrisch onderzoek Naar „de Nieuwsbron" verneemt, is "de structie tegen de beide verdachten in moordzaak Eschauzier, wiens lijk in een kist in Den Haag in een autogarage werd gevonden, Konings en Penders, nog steeds niet gesloten. De lange duur der instructie is voorname lijk het gevolg van het feit, dat op last van den officier van Justitie een onderzoek wordt ingesteld naar de geestvermogens van den verdachte Konings. Dit onderzoek is opge dragen aan de psychiaters dr. Scholtens er dr. van Woerkom, die daarmede nog niet ge reed zijn en nog geen rapport aan de Justitie hebben uitgebracht. Wel is uitgebracht het rapport van de des kundigen dr. R- r; Rochat en dr. E. c. van Rijssel, die de sectie op het lijk van den heer Eschauzier hebben verricht. Dit rapport is verdeeld in twee afdeelin gen, n.1. betreffende de uitwendige en be treffende de inwendige schouwing. In het eerste gedeelte geven de deskundi gen een uitvoerige beschrijving van den toe stand, waarin het lijk gevonden werd en waaruit eerst recht blijkt, op welk een vree selijke wijze het slachtoffer behandeld is. Het lijk was op verschillende plaatsen ge bonden, n.1. aan de voeten, aan de onderbee nen, aan de bovenbeenen en aan de polsen. Bovendien was om den hals een dubbel touw gewonden, waarvan de uiteinden elkaar aan de achterzijde kruisten. Dit touw was niet geknoopt, doch had wel capucijners) en jj€pe groef in den hals achtergelaten. (witte) 25—34, idem (bruine) 28—41, Tn Hpn mnnd van het blauwschokkers 22f 31blis abbandance o r o i - - - ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Het is een bekend feit dat „het weer de koopman is", m.a.w. dat heet broeiïg weer altijd met luien handel en lage prijzen ge paard gaat. terwijl frisch koel weer als regel een vlugger handel en bevredigende prijzen brengt. Een feit is dat de handel in de groote steden, die zijn terugslag geeft op de veilin gen in de streek, thans een vluggen handel deed vermoeden. Naast Beverwijk gaf Alkmaar een vluggen handel en de groote aanvoer hinderde niets. Bij een vrij groote aanvoer van Woensdag was de prijs in stijgende lijn en voor meer dere artikelen hoog. Bloemkool werd in mooie kwaliteit aan gevoerd en was duur. Prima kwaliteit gold van 1520, terwijl de doorsneeprijzen der laatste dagen 10f 18 waren. Tweede kwaliteit bloemkool gold weinig. Slechts 2.505, alles per 100 stuks. De aanvoer van boonen, die hier nooit erg groot is, was Woensdag bijzonder groot en trots dat liep de prijs omhoog. Dan zij nog gemeld dat de kwaliteit beter was, hoewei de boonen van de klei het altijd tegen boonen van het zand moeten afleggen. Mooie snijboonen golden 10— 15, 2e kwaliteit gold 816. iSpercieboonen golden 6f 9.50, 2e kwali teit 3.505, alles per 100 pond. In de koolhandel is toch wel eer verbetering zij dan een lichte gekomen, hoewel de animo voor roode kool nog niet groot is. Gele kool gold 253.50, groene kool 2.504.50 en roode kool f 12 per 100 stuks. De aanvoer van komkommers en augurken was groot genoeg en de prijzen voor de eersten iets beter en voor de laatsten goed. Mooie komkommers golden 3f 5 per 100 stuks, augurken (mooi) 20f 30 per 100 poond. De handel in andijvie en spina zie was beduidend beter, terwijl postelein alleen in trek was voor de prima kwaliteit. De noteering was: andijvie (mooie kwali teit) 2—3.50 per 100 stuks, postelein t 0 300.45 en spinazie 0.50—0.70 per kist. Tuinboonen waren bijzonder in trek en gezien de kwaliteit, was 5f 8.50 per 100 K.G. niet weinig. Wortelen gaven bij grooteren aanvoer geen onvoordeeligen handel. Mooie kwaliteit gold 69 per 100 bos. De laatste restanten bessen waren duur, de prijzen waren voor roode bessen 10f 15 en voor zwarte bessen 2025 per 100 pond. Meloenen werden in mooie kwaliteit arangevoerd en duur, de prijzen van f 0.30 0.45 per stuk. Perziken waren eveneens ge wilde prijs 10—15 per 100 stuks. Drui ven waren prachtig en gezien de kwaliteit niet zoo duur als in Beverwijk. De prijzen Wr>tn 25—35 per 100 pond. 1'e tomaten veiling was iets levendiger, hoewel de prijzen allerminst hoonend waien 2831, doppers 1528 en tuin boonen (le kwaliteit) 13—18, alles per 100 K.G. De aanvoer van bloemkool was van betere kwaliteit dan de vorige week. Het weer (niet zoo warm) was voor de kool beter. De prij zen waren niet bepaald hoog, le soort gold 10— f 15. 2e soort 2.50— f 6.50. Groene kool was bijzonder in trek en ging voor 4.50 8 weg, doch roode kool beliefd men niet- Slechts 23 kon men bedin gen, terwijl vele afwijkende kwaliteit waar deloos was; de genoemde prijzen zijn per 100 stuks. Bospeen, de laatste week matig in prijs, was nu iets beter en de handel vlug; de prijzen van 8.50— f 14 per 100 bos Van de groente die in kisten wordt aange voerd, was er niet te kort. Duizenden kisten worden aangevoerd en de prijzen waren al leen voor le soort (extra kwaliteit) op peil. We noteerden: Sla 0.30f 065; Postelein 0.250.50; Spinazie f 0.60— f 1.10; An dijvie 0.20f 0.40 per kist (alleen extra kwaliteit gold een ietsje hooger). Met de komkommers wil het niet. Groote aanvoer en de prijzen belachelijk laag. De noteering was 0.75f 2.50 per 100 stuks, mooie groene komkommers golden 1.25 per 100. meer. Aan de fruit en vruchtenmarkt is groote bedrijvigheid om van de niet groote aanvoer iets te bemachtigen, wat vooral geldt voor mooie bessen, appelen en peren Mooi fruit is dan ook duur. We noteerden: zwarte bessen 40f 50, roode bessen 2045, kruis bessen 2550, bramen 3035, fram bozen 80110 per 100 K.G. Mooie meloenen waren in trek, de prijs was 0.30f 0.45 per stuk, druiven waren duurder, de prijs was 0.500.90 per K.G.; Appelen en peren golden 18—45 per 100 K G. Aardappelen zijn niet erg in trek. We no teerden blauwe f 5—6.25, blanke 5.50 6; bonten 5—5 50, groote f 3.50— 3.75, alles per 100 K.G. Tomaten golden weinig, slechts 2—8.20 per 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde mijzen. In den mond van het slachtoffer was een gedeelte van een badhanddoek ter lengte van 25 c.M. en met een omvang van 8 c.M. ge perst, welke handdoek gedeeltelijk met bloed doordrenkt was. Ook op de kleeren van het slachtoffer werd op verschillende plaatsen bloed gevonden, zooals op den linkerschouder en linker-revers van het colbertjasje en op de mouw van het overhemd. Het hoofd en het gelaat van het slachtoffer vertoonde enkele ontvellingen, terwijl het tandvleesch langs den kaakrand 3 c.M. was ingescheurd. In het gedeelte be treffende de inwendige schouwing komen de deskundigen tot de conclusie, dat het slacht offer met uitzondering van een lichten graad van aderverkalking, aan geen enkele ziekte, welke oorzaak van den dood zou kunnen zijn, lijdende was. Resumeerende komen de deskundigen ten slotte tot de conclusie, dat de heer Eschauzier door verstikking is gestorven, welke verstik king is veroorzaakt door den badhanddoek in den mond, welke de bovenste luchtleiding totaal afsloot. Naar de meening der deskundigen, heeft het slachtoffer met deze prop in den mond slechts enkele minuten kunnen leven. Of 't touw om den hals zoo sterk was aan gesnoerd, dat ook daardoor de dood zou kun nen zijn veroorzaakt, is niet gebleken. Nog verneemt het blad, dat verdachte Ko nings pertinent blijft ontkennen den opzet te hebben gehad den heer Eschauzier van het leven te berooven. Ook ontkende hij het lijk beroofd te hebben. De door hem aan Pen ders in bewaring gegeven en door dezen verbrandde 100, beweert hij vóór het ple gen van het misdrijf van den heer Eschauzier te hebben gekregen, terwijl Penders niet in de kamer was. Zeer waarschijnlijk, aldus „de Nwsbr.". zal de behandeling dezer zaak ter openbare terechtzitting niet voor October plaats kun nen hebben. VERDACHTE TOT ACHT JAAR VEROORDEELD. Donderdagmorgen stond voor 't Arnhemsche Gerechtshof terecht de 24-jarige landbouwer D. van Bochove, zonder vaste woonplaats, die door de rechtbank te Zutphen wegens poging tot afpersing, diefstal met geweldple ging en verkrachting was veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met zijn terbeschik king stelling van de regeering. Verdachte hoorde voor het Hof door den procureur-generaal mr. A. A. Cnopius bevestiging van het vonnis eischen. Uitspraak over 14 dagen. PERENDIEFSTAL. Vor het Amsterdamsche Gerechtshof is in appèl behandel de reeds vroeger in onze courant vermelde zaak van een jrereu- diefstal. Zeer eenvoudig, zegt het Hbl., was de dief stal, gepleegd door een man te Alkmaar: hij had peren gestolen uit een slachthuis in de kaasstad. De Alkmaarsche politierechter leg de hiervoor een ingewikkelae straf op: 25 boete of subs. 25 dagen hechtenis en een maand voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar en de bijzondere voor waarde, dat verdachte de toegebracht schade, ten beloope van 9.10, aan den bestolene zou betalen in termijnen van twee gulden per week, ingaande veertien dagen na beteeke- ning van het vonnis. De verdachte meende, dat deze straf on billijk was. Hij had maar zes peren gestolen en daarvan nog vier weer weggegeven. Pres.: „De politierechter heeft deze straf gemotiveerd o.a. met zijn indruk, dat ver dachte ter terechtzitting den ernst van het feit niet voldoende scheen te beseffen". De proc.gen. noemde de straf, door den Alkmaarschen magistraat opgelegd, een zeer menschkundige en requireerde bevestiging van het vonnis. De verdediger daarentegen achtte de ge vangenisstraf, zij het dan ook voorwaardelijk opgelegd, onteerend voor dezen verdachte, die een blanco strafregister heeft en uit een goed milieu komt en verzocht, het bij de geldboete te laten. LAMPENKAPPENFABRIEK AFGEBRAND. Donderdagmiddag om half vier is brand uitgebroken in de lampenkappenfa- briek van de fa. Gobets aan den Kinheim- weg te Bloemendaal. Eenige arbeiders gebruikten bij hun werk zaamheden een bak met benzine. Door nog onbekende oorzaak is de benzine daarbij ontploft. Omwonenden hoorden een hevigen knal en even later sloegen reeds de vlammen uit het achtergedeelte der fabriek. Doordat de brandende benzine over de vloer stroomde en het vuur gretig voedsel vond in een hoe veelheid pakmateriaal en bussen lak, duurde het niet lang of de geheele fabriek, welke een oppervlakte van ongeveer 500 M2 be slaat stond in lichter laaie. Met acht stralen op de waterleiding en motorspuit tastte de Bloemendaalsche brand weer het vuur aan, en daar de fabriek tame lijk ingebouwd is, Het zij enkele belendende perceelen ontruimen. Het duurde geruimen tijd voor de vuurzee verminderde en eerst na anderhalf uur blusschen was het gevaar ge weken. De fabriek brandde geheel uit. Slechts een gering deel van de aanwezige goederen kon worden gered. De vrij aanzien lijke schade wordt door verzekering gedekt. (Door plaatsgebrek niet in ons nummer van gister opgenomen.) [eveneens ernstig vernield bleek. Een der in zittende dames bekwam een gapende wond i boven het oog. I Eenige minuten later had op het kruispunt I Gietèlo—Klarenbeek op denzelfden rijks straatweg een tweede auto-botsing plaats Van richting Voorst kwam de auto van den lieer B. uit Zutphen, terwijl van de richting Klarenbeek een vrachtauto het kruispunt na derde^ bestuurd door den groentehandelaar K. uit Deventer en beladen met fruit. Beide auto's vlogen tegen elkaar op, waarbij de personenauto totaal aan flarden gereden werd. Een wonder mag het genoemd worden, dat hier geen persoonlijke ongelukken bij ge beurd zijn. De vrachtauto schoot nog eenige meters door, kwam met den kop in een -sloot terecht en kantelde omver, zooaat de manden met perziken, druiven, meloenen, appelen enz. ter waarde van ongeveer van 500 over den weg vlogen. Ook deze wagen werd zwaar be schadigd. (Door plaatsgebrek niet in ons nummer van gister opgenomen.) HET HUURCONFLICT TE ROTTERDAM. De bewoners van een aantal woningen in de Steinwegstraat, die eigenmachtig het be drag der woninghuur, dat zij wekelijks be taalden, van 4.50 per week tot 3.50 heb ben verlaagd, zijn gedagvaard om op 1 Sep tember voor den kantonrechter te verschij nen. KOLONIALE TENTOONSTELLING. Verzekering Nederlandsch paviljoen. Ter gelegenheid van de in-gebruik-neming van het nieuwe Nederlandsche paviljoen op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Vincennes meldt Havas hebben de maatschappijen, waarbij het oude gebouw was verzekerd, opnieuw aan het Nederland sche commissariaat-generaal een 'bedrag ter grootte van drie millioen francs aangeboden. GROOTE BRAND TE MEPPEL. Drie huizen afgebrand.. Alarm- schellen die niet o vergingen. Gisternacht heeft in de Kratonstraat te Meppel een hevige brand gewoed, tenge volge waarvan drie huizen totaal verwoest werden en een viertal andere groote water schade opliepen. Omstreeks half vier is het vuur uitge broken in het woonhuis, waarschijnlijk in de slaapkamer van den slager Westenbrink. Spoedig stond de geheele bovenwoning in lichte laaie. Door den wind vlogen de von ken over eenige belendende perceelen heen in de hooischuur van den landbouwer R. ten Wilde, waarin het vuur spoedig om zich heen greep. De brandweer werd gewaar schuwd, doch doordat verscheidene alarm- schellen niet overgingen, verscheen slechts een gedeelte der brandweerlieden op het ter rein van den brand. Inmiddels had het vuur, dat zich snel uitbreidde, de slagerij van Westenbrink en rijwielreparatie-inrichting van Appelmelk aangetast. Onder leiding van den brandmeester Meyboom werd water gegeven met vijf stralen. Omstreeks half zeven was men het vuur geheel meester. De slagerij en het woonhuis van Westenbrink, de rijwielreparatie-inrichting en het schuur- gedeelte van de boerderij zijn totaal uitge brand, het woonhuis van Ten Wolde ge deeltelijk. Alles is, naar het Hbl. meldt, ver zekerd. De oorzaak van den brand is onbe kend. »-SOd Pfa O.N» Het defect ontstond, juist nadat een goe derentrein, van Amsterdam komende, gepas seerd was. Doch het duurde niet lang of de personentrein 1887 arriveerde in Weesp, maar kreeg onveilig signaal. Ook de van Hilversum komende sneltrein moest blijven staan. Inmiddels toog de machinist van een der vóór de brug wachtende treinen met behulp van den brugwachter aan het werk, om al thans de belemmering uit den weg te rui men, waardoor de brug gesloten kon worden. Van een grondige reparatie der brug kon op dat oogenblik natuurlijk nog geen sprake zijn. Men slaagde er in tegen half elf de brug weer zoover „bewerkt" te hebben, dat zij voldoende gesloten kon worden. Om 10.35 kon trein 1887 het station Weesp in de rich ting Bussum weer met een vertraging van ruim veertig minuten verlaten. Als voorzorgs maatregel gaf de stationschef order, om voor- loopig ten einde de uiterste veiligheid te betrachten de brug in uiterst langzaam tempo te berijden. Later arriveerde te Weesp technisch personeel, dat onmiddellijk de verdere herstelling der brug ter hand nam. EEN JEUGDLEIDER GEARRESTEERD. Wegens het plegen van onzedelijke hande lingen met een minderjarigen, aan zijn zor gen toevertrouwden achttienjarigen jongens op het Kreggehuis te Giethoorn is, naar men aan het'Hbld. meldt, is gearresteerd de leider der Friesche jeugdkampen. Reeds eeni- gen tijd vermoedde de politie, dat de leider zich aan dergelijke handelingen schuldig maakte. Gistermorgen is hij in het kamp door den burgemeester van Giethoorn en gemeen te- en rijksveldwachters gearresteerd en op last van den officier van justitie gevankelijk naar Zwolle overgebracht. N.V. KUCHENMEISTER'S INTERN. ULTRAFOON MIJ. Surséance van betaling gevraagd. Namens de N. V. Kuchenmeister's Intern. Ultraphoon Mij. is gister door den procu reur, mr. C. J. Pekelharing, bij de rechtbank te Amsterdam verzoek ingediend tot sursé ance van betaling. Hbld EEN OUDE VROUW OVERVALLEN. De naar België uitgeweken dadel thans gevat. Naar het Huis van Bewaring te Middel burg is overgebracht een achttienjarige schil der, die te 's Hertogenbosch in Juni een wo ning binnendrong en onder bedreiging met geweldpleging een aldaar wonende vrouw dwong om de plaats te wijzen; waar het geld geborgen was. Hij heeft toen een kabinet opengebroken en is met daaruit weggenomen geld naar België uitgeweken, waar hij dezer dagen is aangehouden. Thans heeft de Bel gische regeering den jongeman uitgeleverd HET LANDGOED „ROOSWIJK". Door de gemeente Vetsen gekocht Bij de Donderdag te Velsen voorgezette vei ling van het landgoed „Rooswijk" werd de bezitting toegewezen voor een som van 297.000. Koopster 'bleek te zijn de ge meente Velsen. TWEE AUTO-BOTSING EN BIJ VOORST. Dame uit Velp gewond. Men meldt uit Voorst aan de Telg.: Woensdagavond reed de heer Blikman uit Velp, komende van de landbouwtentoonstel ling te Nijbroek met zijn auto, waarin verder nog twee dames en drie heeren gezeten wa ren, van den binnenweg Wilp, richting Kla- renbleek den rijksstraatweg op, toen hij op dit bekende kruispunt bij de Kar, werd aan gereden door een zwaar beladen vrachtauto van den heer Schoolderman uit Zutphen. De vrachtauto botste tegen een boom op en werd geheel in elkaar gedrukt, terwijl de andere auto eenige meters opzij geworpen werd en DE WAALBRUG BIJ NIJMEGEN. Verzoek aan de Koningin tot ver nietiging van het Raadsbesluit. Naar men aan het Hbl. meldt hebben de neeren F. W. Gautzsch, lid van den ge meenteraad en W. J. ten Dam Ham en mr. R. F. van Roggen, resp. voorzitter en secretaris van de afdeeling Nijmegen van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", zich met een verzoekschrift tot de koningin gewend, waarin zij zeggen, met smartelijke verwondering te hebben kennis genomen van en mitsdien protesteeren tegen het besluit van den raad der gemeente Nijmegen waar bij is besloten om alleen onder zekere voor waarden aan te nemen het voorstel van den minister van Waterstaat 'betreffende de ver- eischte regelingen om te geraken tot het bouwen van de vaste brug over de Waai bij Nijmegen. Adressanten zijn van meening, dat be doeld besluit, als gevolg van de gestelde voorwaarden, in flagranten strijd is, niet slechts met het welbegrepen belang der gemeente Nijmegen en haar ingezetenen, maar in even groote mate met het algemeen belang en zulks op grond dat hierdoor (mede in verband met de tevoren bekende opinie van den minister, dat Z. E. geen voorwaar den acceptabel achtte) de uiterst urgente bouw van deze allerbelangrijkste brug voor onbepaalden tijd dreigt te worden verscho ven en uitgesteld. Adressanten zijn van meening, dat op grond- van dezen strijd met het algemeen be lang dit funeste besluit van den raad door de koningin kan worden vernietigd krachtens art. 185 van de Gemeentewet 1931 en zij zouden het op prijs stellen hun verzoek en de daaraan ten grondslag liggende motie ven nader mondeling te kunnen toelichten. Zij verzoeken ten slotte het onderhavige be sluit va-n den raad der gemeente Nijmegen, hetzij geheel, hetzij wat de gestelde voor waarden betreft, te vernietigen op grond van strijd met het algemeen belang. HET OUDSTE KLOKKENSPEL VAN ONS LAND. Verbeterd carillon te Edant Donderdag is door den Amsterdamschen klokkenist, den heer J. Vincent, het verbeter de carillon van den O. L. Vrouwetoren te Edam bespeeld. Dit klokkespel, het oudste van ons land, werd in 1561 gegoten door Peeter v. d. Gheim te Mechelen. Bij de re stauratie in 1921 was de middelste klok, die erg valsch klonk, blijven hangen. Het ge meentebestuur trad in overleg met den heer Vincent, onder wiens toezicht de oude klok thans vervangen is door een nieuwe Het pu bliek luisterde met genoegen naar het verbe terde carillon. VECHTBRUG BIJ WEESP ONTWRICHT. Donderdagavond ruim halftien, zoo meldt men uit Weesp aan de Telg., is de spoorbrug over de Vecht te Weesp aoor een van de richting Muiden komenden schipper aange varen, zoodat de brug niet meer gesloten kon worden. Het defect, dat door de aan varing aan de brug was ontstaan, was van dien aard, dat niet alleen de treinen hun reis niet konden vervolgen, maar ook te voet de brug niet gepasseerd kon worden. De stationschef te Weesp, die onmiddellijk de noodige maatregelen wilde nemen, kon daar door evenmin de treinpassagiers door over stappen van d-eo eenen in dep anderen trein ter wille zijn. RELLETJES TE AMSTERDAM. Het conflict in de bouwvakken, waarbij nog komt, dat de kwestie van de Roomsch-Katho- lieke steenzetters en de E.M.O.S. ook nog niet opgelost is, geeft, zegt de Telgthans meer en meer aanleiding tct rumoerige too- neelen in sommige buurten, voornamelijk in West. Gisterochtend trachtten uitgesloten bouw vakarbeiders op een werk in de Jan van Galenstraat van de firma Revman en Van der Hart metselaars over te halen, te staken. Zij bleven evenwel aan het werk. Toen een on derbaas om 12 uur naar zijn woning op het Mercatorplein ging, werd hij door een groot aantal bouwvakarbeiders gevolgd, die ten slotte uit elkaar gedreven werden. Een R.K. steenzetter werd in de Marnix- straat bij de Rotterdammerbrug aangevallen; hij moest in een sigarenwinkel vluchten. Een meer ernstig relletje had plaats op de Brouwersgracht. Hoewel het conflict tus- schen de R-K. steenzetters E.M.S. en de an dere organisatie der E.M.O.S.-mannen nog niet opgelost schijnt te zijn. weigeren eerst- genoemden politiebescherming, al houdt de politie wel een oogje in het zeil. Vanochtend deden 500 steenzetters en syndicalistische bouwvakarbeiders een overval. In het water van de Brouwersgracht lag namelijk een schuit met steenen, bestemd voor het destijds op de Lindengracht ingestorte huis. Gepoogd werd, die schuit Je doen kantelen. Er werd naar de E.M.S.-arbeiders met steenen ge gooid. Twee hunner werden aan den arm gekwetst. Een sterke politiemacht was dade lijk op het tooneel van den strijd, maar daar het op de Lindengracht markt was, viel het niet gemakkelijk de betoogers te verspreiden. Ten slotte gelukte dit. Nog is gepoogd, de strengen van een kar met steenen door te snijden op de Lindengracht. ARNHEMSCHE WETHOUDERSKWESTIE. De S.D.A P. onlhoudt zich- De Federatie van de S.D.A.P. te Arnhem heeft, in strijd met het advies van het fede ratiebestuur, besloten, om voorloopig geen wethouderszetel in den Arnhemschen ge meenteraad te aanvaarden. Hierbij merken i wij op, dat ook in 1927 de federatie aanhan kelijk weigerde om wethoud§rszeteis

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9