»E OOLIJKE OEMTER* tem Hxmneet Een beslagen tong ls een vrij zeker bewijs van slechte spijsvertering en verstopping. Ook voor kinderen zijn Posters Maagpillen, het bekende laxeermiddel, uitstekend. f 0.65 pa flacon. stond trouwens nog in het teeken van den vooroorlogschen tijd en mevrouw de douairiè re Von Waldhoven was er blijkbaar nog steeds niet in geslaagd zich vertrouwd te maken met de gedachte, dat een adelijke fami lie, waarvan ue mannen zich vrijwel allen als officier voor het vaderland verdienstelijk hadden gemaakt, in het tegenwoordige Duitschland niet meer zoo ongenaakbaar is als dit vroeger het geval was. Mr. Schiller, een jonge advocaat van jood- schen bloede, die bovendien nog het ongeluk heeft dat hij den naam Siegfried draagt, wordt in het huis der familie Von Waldhoven geduld omdat hij nu eenmaal de beheerder van het familiekapitaal is, maar waaruit dit kapitaal eigenlijk bestaat en hoe groot het is kunnen wat wel eenigszins onnatuurlijk aandoet zelfs de gepensionneerde kapitein en zijn hoogadelijke dochter niet begrijpen Zij leven ervan alsof er nimmer een oorlog en een inflatietijd geweest waren, de zoon ÏKurt maakt speelschulden en zijn moeder vergeeft het hem maar al te gaarne en geeft eenvoudig last, dat het geld binnen vier-en- twintig uren betaald moet worden omdat men nu eenmaal in haar kringen niet langer dan een etmaal crediet wenscht te hebben. Al spoedig blijkt, dat het alleen de liefde van mr. Schilier voor de bekoorlijke dochter des huizes is, die de familie van een executie van al haar eigendommen gered heeft, want de veelgesmade advocaat die bij mama zelfs geen schijn van kans krijgt om met haar dochter in het huwelijksbootje te stappen, betaalt uit eigen zak maandelijks de groote sommen welke noodig zijn om dit huishouden op peil te houden. Als hij plotseling door de schulden van Kurt, die een al te zwaar offer eischen, de jbetaling moet staken wordt hij zelfs van wan beheer verdacht en hij is een type, die zich ook dit zou laten aanleunen als hij niet in Reisnagel, een bediende had, die op meer dan verdienstelijke wijze voor zijn belangen weet op te komen. Reisnagel is zijn patroon met hart en ziel toegedaan en zijn voortdurende tusschenkomst is niet alleen oorzaak, dat alles weer op zijn pootjes terecht komt en zelfs een groot deel van het verloren familie kapitaal aan een oplichter afhandig gemaakt wordt, maar ook, dat mr. Schiller en de be koorlijke freule met aller zegen en gelukwen- schen naar het stadhuis kunnen stappen. Hoe hij dat alles voor elkaar brengt zullen wij hier niet verklappen, dat moet men zelf gaan zien en wij willen er alleen maar van zeggen, dat Louis de Bree een kostelijk tyjoe is, die van den waakzamen klerk-boekhouder een figuur gemaakt heeft die men zich na jaren nog zal kunnen herinneren. Als hij op het tooneel is gaat alter belangstelling naar hem uit. Zijn vrijpostigheid als vertrouwde bediende en daarnaast zijn bedilzucht en zijn allergrappigste opmerkingen, doen de toeschouwers den geheelen avond schateren van het lachen. „Geld speelt geen rol" is voor negentig procent het stuk van de Bree, hoe voortreffelijk zijn medespelers elk op zich zelf ook naar voren komen. Het is geschre ven voor een type als deze acteur, die begre pen heeft, dat ae toeschouwers, vooral in een kermisweek, eens hartelijk willen lachen. Zijn droge humor, zijn zoogenaamde vergissingen zijn eigen gefabriceerd Duitsch als hij met den misdadigen bankdirecteur spreekt, het is alles even geestig en een bewijs dat de Bree in het blijspelgenre tot onze beste acteurs be hoort. Over het optreden der anderen kunnen wij in het algemeen zeggen, dat het heel goed was. De stijve kapitein, een dubbelganger van wijlen admiraal Von Tirpitz, die althans nog eenig besef van den toestand bleek te heb ben werd door den heer Ph. la Chapelle heel natuurlijk getypeerd, Jean Stapelveld was een onveranderd specimen van den adelijken rechtsgeleerde uit de keizerlijke jaren, mr. Schiller, uitgebeeld door Theo Frenkel, gaf zeer sympathiek spel vooral in de scène waar de dochter des huizes hem laat voelen, dat hij als israëliet als pretendent naar haar hand niet de minste kans maakt. De uitbeel ding van Kurt, van wien niet te veel gevergd werd, was bij den heer Gerard Hartkamp in goede handen en den hr. Johan Kaart Jr., die een dubbele rol vervulde hebben wij het meest geapprecieerd als de buffet-pachter, Wiepke, die in een humoristische scène met Kerste Römer, de vrouw van wie hij scheiden gaat, iemand blijkt, die terwille van zijn ge zondheid alles wat hij bezit gaarne ten offer wil brengen. Als Zamoski de oplichter ban kier, die zich wat al te gemakkelijk van zijn schuld laat overtuigen, was hij een mecha nische pop, die men te mooi gegrimeerd had dan dat iemand de bestaanbaarheid van een dergelijke directeur werkelijk au serieux zou kunnen nemen. Noemen wij de dames het laatst dan is dat zeker niet uit mindere waardeering van haar spel. Mien van Kerkhoven—Kling gaf van de douairière een zeer aannemelijke uitbeelding en toonde zich in alle opzichten een vrouw van standing wie het moeilijk valt zich in de toestanden van dezen tijd te verplaatsen. Lilly Bouwmeester gaf de freule, die het leven van een eenvoudig kantoormeisje ver kiest en haar liefde in alle omstandigheden trouw wenscht te blijven, op sympathieke wijze weer. Leonie Madier was een bescheiden kamer meisje. Er is van dit aardige blijspel, dat nog drie avonden in deze zaal wordt opgevoerd, van ganscher harte genoten en de vele ap- plausjes bij open doek, welke Louis de Bree in ontvangst had te nemen, waren zeker het beste bewijs, dat men zijn spel gewaardeerd heeft. Tijdens de pauzes werd door eenige goede loudspeakers mechanische muziek ten ge- hoore gebracht, Wij kunnen een bezoek aan 't Gulden Vlies in alle opzichten aanbevelen. Voor het verslag van „De man, die beslag legt" zie men de rubriek „Tooneel K. V. HET NED. TOONEEL IN DE HARMONIE. De uitnemende stukken, die het N. T. in de „Harmonie" brengt, zijn ten volle aller belangstelling waard. Morgenavond komt het Engelsche blijspel „Vrouwen-Invloed De uitstekende bezetting: Cees Laseur, Vera Bondam, Adolphe Hamburger, Adrienne Canivez, Rie Gilhuijs, Oscar Tourniaire, Dirk Verbeek en Johan te Wechel, waarborgt '^De'volgende persbeoordeelingen lichten dit nader toe. Alg. Handelsblad: Het is onderhoudend, het is vermakelijk en het wordt met de zorg en toewijding ge speeld, die wij van de stukken, die door me vrouw Ranucci-Beckmann ten tooneele ge bracht worden, gewend zijn. Een opvoering, die een succes mag heeten. De Telegraaf: Opwekkend en mousseerend was de opvoe rt' De Tijd: Een betere vertooning zou de schrijver niet kunnen wenschen. Het Centrum: Een vlot geschreven tooneelstuk, flonke rend van geest, met uitmuntende dialogen. Het Vaderland: Gespeeld zooals het gisterenavond is, vlot van dialoog, in het juiste tempo, door allen zonder onderscheid uitstekend van toon en gebaar, tot een butler toe, kan ik mij begrij pen, dat het publiek er zoo'n schik in haa. In dit salonstuk waren de ton, de dictie, de allure, het gebaar, de kleeding, de manieren, zooals ze in een salonstuk behóóren te zijn. Ik vond de regie bewonderenswaardig. Haagsche Courant: Onder regie van Betsy Ranucci-Beckmann heeft „Het Nederlandsch Tooneel" een uit stekende vertooning van dit geestige, onder houdende en amusante stuk gegeven, in smaakvolle décors. Regie en spel sloten goed aan bij het karakter van dit stuk met zijn humoristische, luchtige, maar steeds be schaafde behandeling van een in wezen sati riek onderwerphet geknoei en gekonkel met baantjes en met „liefde" en het samenweef sel van het eene en het andere. Nieuwe Courant: Het stuk, mengsel van humor, satyre en een beetje caricatuur, bevat zóó kostelijk ge schreven dialogen en wordt in een zeer goed klinkende vertaling zóó levendig en natuur lijk gespeeld, dat het ons alleraangenaamst heeft bezig gehouden. Haagsche Vrouwenkroniek: Rake dingen lanceert dit amusante stuk met graagte en in overvloed en die maken dan ook dec harme uit van dit genoeglijke intrigue-blijspel, dat voor 50 zijn succes dankte aan 't vrijwel volmaakte spel van Ve ra Bondam en Cees Laseur, Dirk Verbeek, Hamburger en Oscar Tourniaire. SCHOUWBURGLOGE DOELENVELD. Revue.' Hallo Hierheen Wij hebben wel eens gemeend, dat de Ne derlandsche revues zoo geweldig „trokken", omdat Buziau er was. En wij dachten dan wel eens: als die pracht kerel nu eens niet meer op de planken verscheen, zou de revue dan ook nog zoo in trek blijven; zou dan de revue eveneens volle zalen trekken? Welnu, wij konden gisteravond met eigen oogen zien, dat heusch niet alleen een Buziau de menschen naar de revue trekt. Want de nieuwe revue van de N.V. „Nat. Revue" „Hallo Hierheen" heeft geen Buziau en stond toch in een groote belangstel ling. Weliswaar was de tent niet uitverkocht, maar daar scheelde dan toch maar heel wei nig aan. En de volgende avonden zal het be zoek zeer zeker niet minder groot zijn, om dathet publiek er zelf als 't ware reclame voor maakt. Wij hebben met buitengewoon groot genoe gen kennis gemaakt met Hallo Hierheen! En wij zijn meer dan eens verrast en vooral juist daar, waar we juist het tegenovergestelde dachten Wij konden ons bijvoorbeeld maar niet indenken, wat een Lou Bandy zou doen. Natuurlijk, wij wisten wel, wie Lou Bandy was, maar hij in een revue? 't Leek ons wel wat vreemd. Maar ziet daar! Lou Bandy verschijnt op het tooneel en doet waarachtig precies, of hij er al jaren op gestaan heeft in zijn nieuwe rol als revue-artist. Hij heeft een groot aandeel in het succes gehad, niet alleen met zijn lied jes, maar ook met zijn babbeltjes. En wij zien Lou Bandy liever nog in deze revue, aan in het cabaret. Dan was er Roosje Kohier, onze Indië- vliegster. Zij werd natuurlijk met een harte lijk applaus ontvangen bij haar eerste ver schijnen en den geheelen avond door mocht zij succes boeken. Dat kwam zeer zeker ook door de hulde, die zij aan de K. L. M. bracht, een hulde waarmee allen vol enthousiasmv instemden. Een andere prettige verschijning was Sophie Kohier, die met haar liedjes een welverdiend succes boekte. Zoo zouden we door kunnen gaan. Want zoowel onder de dames als onder de heeren waren er nog velen, die op de een of andere wijze uitmuntten. Wij mogen vooral echter niet vergeten de Dickson Girls, een tiental danseresjes, dat uitmuntend getraind is en dat de techniek geheel meester is. Wat dit tiental gepresteerd heeft, grenst aan het onmogelijke! De verschillende finales muntten natuur lijk weer uit door de schitterende kleuren pracht. Het hoogtepunt ligt hier o.i. wel in de laatste finale „wat de vrouw begeert", waar in tal van fraaie costuums te bewonderen zijn. Aardige tafreelen? Ja, die zijn er zeer zeker. Aardige liedjes? Ook al! En vooral het „Hallo Hierheen!", gezonden door Lou Bandy trok geweldig, zoodat weldra de heele zaal mee zong! Al met aleen revue, die een bezoek meer dan waard is. Een revue, geschoeid op de bekende leest van de ter Hali's revues, ge speeld door Nederlandsche artisten onder lei ding van Nederlandsche kunstenaars! En nu mag Lou Bandy zingen: Hallo Hierfieen!, wij zouden willen zeggen: Hallo, Daarheen! SCHOUWBURGLOGE DOELENVELD. Frank van Wezels Roemruchte Jaren. Het boek van A. M. de Jong is een succes geweest, maar ook het tooneelstuk, dat uit den roman is getrokken is overal een triomt. Dat is gisteravond weer bewezen bij de eer ste opvoering die het ensemble Bouber van het stuk hier gaf. Daverend gelach klonk tel kenmaal op en dat kon niet verwonderen, want dit spel van de landstormers van lich ting 8 is zoo vol gezonde krachtige volkshu mor en de typen zijn zoo schitterend getrof fen, dat men alle avonturen van Frank van Wezel en zijn vrienden als 't ware mee be- leeft. Men weet, dat in het boek de militaire loopbaan wordt beschreven van een man, die de laatste anderhalf jaar van de mobilisatie als landstormman onder de wapenen was ge roepen. Zoodra hij onder dienst was begon hij over zijn soldatenervaringen te schrijven. Dat waren de „Notities van een Landstorm man, die zooveel succes hadden. In Frank van Wezel heeft de schrijver een trouw beeld gegeven van zijn eigen diensttijd, alles vermijdend wat op overdrijving van de werkelijkheid zou kunnen lijken. Hij be schrijft het militaire leven van den hoofdper soon van den eersten tot den laatsten dag. Hoe hij in Amsterdam opkwam en hoe het leven op „Entos" reilde en zeilde Hoe hij met andere intellectueelen werd aangewezen om opgeleid te worden voor officier en naar Harderwijk gestuurd. Hoe hij daar in con flict kwam met een kolonel en gestraft en vervolgd werd en naar het veldleger in Bra bant verbannen, enz. enz. Alles is behan deld met de ernst die het verdient, doch ge drenkt in de humor, die het leger nu een maal aankleeft. Van chargeeren is men na tuurlijk niet vrij gebleven en enkele dikop- gelegde scènes hadden misschen gemist kun nen worden. Een aantal kostelijke typen zijn ten tooneele gebracht en het geheele solda tenleven wordt door het ingespeelde ensemble Bouber op onnavolgbare wijze opgevoerd. De zeven tafreelen eischen een groote lijst van medewerkers en bijna alle spelers treden dan ook in drie of meer rollen op, maar zij doen dit op zoo voortreffelijke wijze dat het niet opvalt. Jan Lemaire b.v. is zoowel als de rijmende van Wezep, als kolonel of als Hein de gok ker uitstekend. Ben Groeneveld vervult de rol van Frank van Wezel zeer goed en hij zorgt er in de eerste plaats voor, dat het stuk een grootsche propaganda is voor de leuze „Nooit meer oorlog". Verder dienen om hun uitnemende spel geroemd Herman Bouber, prachtig als de korveeër, en zeer goed in diverse andere klei ne rollen. Anton Burgdorffer, fijn als Meier. Willem Kremer (Faber en boer Verduld) Lucas Wensing zeer goed als Mertens, Take en Jan Lith. Ook Arie Das, Jan Seves, Coen Hissink, G. Dullé e.a. dienen met eere ge noemd, want zij werkten tot een prachtig ge heel mee. Mevr. Bouber was als Anna de eenige vrouw in het stuk. Zij paste voortreffelijk in het ensemble. Wij twijfelen niet of de eerste succesvolle opvoering van Frank van Wezel zal nog door vele worden gevolgd deze week, want dit stuk met zijn kostelijke volkshumor mag niemand verzuimen, gespeeld als het wordt door zoo'n goed ensemble. G. ter als „rijkgeworden sardientjes" hoorden beschrijven. Dat was er allemaal sinds de eerste voorstellingen bijgemaakt. „De man die beslag legt" is het stuk van Laseur. Dat wil niet zeggen, dat er ook on der de anderen niet waren, die goed spel te zien gaven. Ik noemde reeds Antoinette Sohns als de moeder; verder gaven Richard Fiink en Rien v. Noppen (als vader en broer) een correct-gespeeld, uiterst antipathiek stel familieleden te zien. Ook Bets van Berkel, als oude-getrouwe bij de familie Dabney, Adolphe Hamburger en Henri Eerens in kleinere rollen werkten mede tot een goed geheel. Rie Gilhuys was tegen de zware eischen, die de vrouwelijke hoofdrol stelt, niet voldoende opgewassen. De regie, ook al van Laseur, gaf de voor stelling het vlotte en levendige verloop, dat een stuk als dit noodig heeft, terwijl de sier lijke smaakvolle décors, de passende omlijs ting schonken aan dit luchtig-briljante spel. Ik aarzel niet deze vertooning (met alle waarde'ering voor al het andere goede) tot het allerbeste te rekenen, dat de kermisweek heeft aan te bieden en het ware te wenschen, dat er middelen gevonden konden worden haar te herhalen opdat zij, die haar gister verzuimden, er alsnog van kunnen genieten. In afwachting daarvan zal men verstandig doen vanavond naar „Tempo, Tempo" te gaan, het blijspel, waarin op het eind van het vorig seizoen Cees Laseur in een belang rijke rol een nieuw en groot succes wist te boeken. J. B. VAN AMERONGEN. KON. VER. „HET NEDERLANDSCH TOONEEL". „De Man, die beslag legt", van H. M. Harwood. 'n Pracht inzet! Het komt helaas zoo heel erg weinig voor, dat éénzelfde avond het genot geeft van én 'n goed stuk én goed spel. Het gegevenGederailleerde zoon van ijdele vader, die hem tegen z'n zin en aanleg te Cambridge laat studeeren, onvermijdelijke fuifjes met dure vriendjes, doet in 'n onbe zonnen oogenblik een dwaasheid, die hij met eenige tijd opsluiting „boet''. Moet daarna als „gerechtsdienaar" beslag leggen bij de zelfde dame, wier huwelijk met zijn eigen broeder beschouwd wordt als redding uit fi- nancieele nood. Zij, op haar beurt, neemt deze weinig sympathieke broeder alleen om dat ze hem rijk waant. Broer losbol en aan lager wal geraakte dame verstaan elkaar direct al heel goed. Hij heeft geen bezwaar zijn functie als waakzaam custos met die van butler te combineeren en oefent de laat ste kwaliteit zoo volmaakt uit, dat hij niet alleen alle ongewenschte elementen (broeder incluis) het huis uit bonjourt, maar in 't eind inplaats van op der dame précaire bezittin gen op derzelver hart en hand beslag weet te leggen. Men ziet, een alleraardigst gegeven, dat bovendien door een uitstekende, vlotte dia loog van begin tot eind boeit en vermaakt. Maar het geeft in hoofdzaak Cees Laseur ge legenheid alle kanten van zijn zich in de laatste jaren zoo rijk ontplooiend talent te laten bewonderen. Het is volstrekt geen over drijving te beweren, dat zijn Raymond Dab ney tot een van zijn allerbeste rollen be hoort, niet alleen, maar tot een der gaafste en meest voortreffelijke créaties, die ons too neel in het afgeloopen tooneelseizoen heeft te zien gegeven. Met de fijnste middelen, die getuigen van een volkomen meesterschap over zijn kunst, heeft deze nog jonge kunste naar elke pointe in deze zoo veeleischende rol tot haar recht doen komen. En hij heeft bewezen niet slechts te kunnen vermaken, de ontmoeting na zijn straftijd met zijn oude moeder (prachtig-ontroerend gespeeld door Antoinette Sohns) toonde, dat er in Laseur nog veel meer zit dan een fijn comédien al leen. Laseur is de geboren tooneelkunstenaar. Dat voelt men onmiddellijk door de wijze, waarop hij direct bij zijn opkomst het too neel „vult', ook door de manier waarop hij gaandeweg een rol aanvult en verrijkt met eigen persoonlijke trekken. Ik denk hier aan die vermakelijke „einlage" met zijn baas- deurwaarder bij de kom met goudvisschen die we als „gewone koudwatervischies". la^ TERTIAIRE WEGEN. De slechte toestand De B.B.N. heeft aan het college van Gedep. Staten van Zuid-Holland een schrijven ge richt, waarin o.a. gezegd wordt, dat bij de weggebruikers een steeds grootere bezorgd heid ontstaan is omtrent den toestand, waar in de tertiaire wegen in het geheele land verkeeren als gevolg van het feit, dat deze bij de tegenwoordige wijze van onderhoud, als regel niet bestand zijn tegen het drukke mechanische verkeer, dat daarop geschiedt. Tegen de verwachting in hebben zeer vele tertiaire wegen door de ontwikkeling van het mechanische verkeer het karakter van secun daire wegen verkregen en nu blijkt, hoe ver keerd het is geweest, bij het opmaken van de plannen voor de verbetering van het Neder landsche wegenstelsel de zorg voor de ver betering van die tertiaire wegen over te laten aan de beheerders daarvan. Niet alleen, dat deze zeer dikwijls niet over voldoend ge outilleerde technische diensten beschikken, om deze verbetering uit te voeren, maar ook is hun financieele draagkracht daartoe bijna altijd volstrekt onvoldoende. De toestand dier wegen gaat zienderoogen achteruit en krachtige maatregelen zijn reeds thans noo dig om er voor te zorgen, dat de wegen ten minste voor het verkeer bruikbaar blijven. Het bestuur van den BB. N. heeft zich reeds geruimen tijd geleden gewend tot den minister van Waterstaat met het verzoek maatregelen te willen treffen, zoo noodig door het indienen van een voorstel tot wij ziging van de WegenbelastingWet waar door uit het Rijkswegenfonds aan de provin ciën jaarlijks gelden zouden worden ver strekt, ten behoeve van de verbetering van de tertiaire wegen. Hierbij lag het in de bedoeling deze gelden n.1. niet rechtstreeks aan de beheerders der tertiaire wegen uit te keeren, doch de nood zakelijkheid van deze pitkeering te doen be- oordeelen en de verdeeling der gelden te doen geschieden door de verschillende pro vinciën, opdat op die wijze behoorlijke con trole op de uitgaven en op een behoorlijk on derhoud der tertiaire wegen zou kunnen worden uitgeoefend. Op dit verzoek is afwijzend beschikt. Onderwijl heeft het college van Gedep. Staten in Noord-Holland, aan de Prov. Staten het voorstel gedaan uit de provinciale geldmiddelen een bedrag af te zonderen ten behoeve van de verbetering van die tertiaire wegen, welke op een zoogenaamd aanvullend wegenplan door de provincie zouden worden gebracht. Tevens werd een dergelijk aan vullend wegenplan ter goedkeuring aange boden. De B.B.N. vraagt nu voor Zuid-Holland soortgelijke maatregelen te willen treffen. NIEUWE PONT TE NIJMEGEN. Met betrekking tot het voorstel van B. en W. van Nijmegen tot aanschaffing van een vierde motorpont voor het veer verneemt het Hbl. dat deze pont de thans in dienst zijnde ponten in afmetingen verre za! overtreffen Er zal ruimte zijn om drie rijen auto's elkaar op de pont te plaatsen. Zoowel de Nijmeegsche als aan de Lentsche zullen nieuwe aanlegsteigers worden bouwd, zoodat Dij druk verkeer reeelmJ'6" met vier ponten gevaren kan worden g Indien de raad zich met de voorin vereenigt, zal vermoedelijk tegen April de nieuwe pont in de vaart gebracht kim worden. unn«n AUTOPED-VERBOD TE BREDA. Uit Breda wordt aan de Telg. gemeld- De waarnemende commissaris van de heer j. P C. MansveU, h«l1 weet een absoluut verbod uitgevaardiedv*? het gebruikmaken van autopeds op tri? toirs en straten binnen deze gemeente De aanleiding hiertoe is hei steeds i nemend gebruik van dit speelgoed dat n mate zij meer geperfectionneerd en van 2" banden en kogellagers voorzien werd vaarlijk bleek te worden. En toen een óndS' nemend handelaar een verhuurinriehH„ opende van autopeds, werd het een g verschrikking, te meer toen ook onre^iw1^ jongens en meisjes van 15 h 16 iaarVi „sport" gingen beoefenen. De talrijke ut6? ten en ongelukken noopten tot een verbid Natuurlijk heeft het verbod van d? der rijwielhandelaars protest uitgelokt Ziu hetoog 0P^e vacantie en het verhjï systeem hadden zij een voorraad sniJj geslagen, welke men thans niet "me^ koopen kan. ieer ver- Vanwege het Hoofdbestuur van d*n m R.K. Bond van Rijwielhandelaren wT« adres bij den raad binnengekomen een kende een nadere regeling te h effen' erz(*- het gebruik van autopeds^Men^™ ven naar een gereglementeerd freb-i.il/» waarbij de veiligheid van de voetcrpnJ t' doende wordt gewaarborgd. Het f f-S Gerutti zou het gebruik van verhoogde voetpaden willen toest-a^ °P op de voorzitter mr. dr. IOa'1 far" beek antwoordde, dat men d?n die nUaS voor voetgangers zou zou moeter akimw het einde der vacantie zal vanzelf de autojed doen verdwijnen. Het „autopedverbod'' valt thans onder de politieverordening welke be perkende bepalingen stelt voor het spelen on straat. En dat het de politie in deze zaak ernst is blijkt wel hier uit, dat vier jeugdige peddel laars dezer dagen werden geverbaliseerd ge. volgd door inbeslagneming van hun voer tuig". AGENTEN DIE MOETEN BLOEDEN. Naar het Hbl. verneemt zou heden, van wege de Technische Hoogeschool te Delft, een bloedonderzoek plaats vinden van Am- sterdamsche verkeersagenten. Het is bekend dat het bloed van personen, die eenigen tijd zijn blootgesteld geweest aan benzinedam- pen, de sporen verraadt van den invloed van koolmcnoxyde. In hoofdzaak is dit bij ge sloten ruimten, garages bijv. het geval. Nu is het vermoeden uitgesproken, dat verkeers agenten, die op drukke posten staan, aan den invloed van het koolmonoxyde, zij het dan ook in zeer lichte mate, niet zouden ont komen. Vandaar het bloedonderzoek, dat in het buitenland en te Rotterdam en te 's-Gra- venhage ook reeds heeft plaats gehad. Te beginnen met negen uur des morgens zal een auto de posten langs gaan. Den agent wordt in den auto eenige droppels bloed ontnomen. Terwijl hij in den wagen vertoeft, neemt de chauffeur, eveneens eer verkeersagent, de verkeersregeling waar. EEN GEVAARTE NAAR BENEDEN GEKOMEN. Op de 60 M. hooge liftschacht van dt electrische centrale aan de Galileïstraat te Rotterdam zou deze week de firma De Vries Robbé en Co. te Gorinchem die haar ook heeft gebouwd, een watertank monteeren. Dit gevaarte, dat 14.000 K.G. weegt is Don derdag naar boven geheschen en zou Vrijdag worden gemonteerd. Ten gevolge van den storm bleek het, naar het Hbld. meldt, Za terdag onmogelijk het laatste deel van net karwei ten uitvoer te brengen. In den afge loopen nacht is de tank door den wind losge raakt en naar beneden gevallen. Het liep ge lukkig zonder persoonlijke ongevallen at. Het gevaarte heeft echter bij zijn val nog a wat schade veroorzaakt aan de bouwsteinng en het bouwwerk. Omtrent de toedracht van het ongeval v nam het blad ter plaatse nader, dat ee ■poot van een zwaren ijzeren bok, waarin de tank werd opgeheven, gebroken >s- gevaarte sloeg daardoor tegen de binten v een platform. Het hing toen alleen aain touwen, die afknapten en viel naar bene De tank is gedeeltelijk door een beton 121. Als de oude Waterman iets doet, doet hij het ook goed. Hij heeft de Oeslerfamilie niet allen een menschehjke gedaante bezorgd, hij zorgde ook, dat ze de beschikking kregen over kisten en koffers en flink wat van het roode goud der zee, dat in de menschenwereld geld heet. Oscar en Otto helpen hun vader om de koffers, die naast hen op het strand slaan, eens even vlug te doorzoeken en dan weer te slui ten: er is alles in wat ze behoeven* 122. Inmiddels heeft Marinus voor de "T^. een auto gehaald, die hen vlug naar he hotel zal brengen, waar ze dien nacht zullen logeeren, want ze zijn moe van de gestane emoties en ook valt het niet nieeo je een gewoon mensch met armen en ',ecn^ceSt zijn, als je tot dusver altijd een oester ge 0jt bent. Maar zooals je weet, zijn Oesters uitbundig en hoe heerlijk ze het ook vinden, hun hartewensch is vervuld, ze houden aw heel rustig bij. famil'®

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6