DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stoomerij en Ververij S. KROM. J)jaqdi{ksch Ouwücht ^Buitenland Winkel Langestraat 91 - Iel. 794. fil T O P P A G K LBinnenland WPST» UniD.AO 25 AUGUSTUS 1931 133e Jaargang. de nieuwe hongaarsche regeering. TEL. 897. (onzichtbaar stoppen). alkmaarsche courant. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Fee1 Magen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaliog voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. FERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. ffo. I?I5> Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET ENGELSCHE KABINET AFGETREDEN. MacDonald opnieuw kabinetsformateur. Er zal een nationale regeering gevormd worden. Gistermiddag kwam het telegram binnen, dat het aftreden van de regee ring van MacDonald meldde. Wij kon den helaas niet meer, dan dat enkele telegram opnemen, zoodat bizonder- heden over het aftreden en al wat daar mee in verband staat, achterwege moes ten blijven. Zooals men gisteren in ons overzicht heeft kunnen lezen, zal de grootste moeilijkheid voor de regeering in de be- grootingskwestie. De begrooting kon nietvan partij het grootste behoorlijk kloppend gemaakt worden „en V dat deZe zou llebben kun- volgen als het kabinet Lloyd George. Zij zal de noodzakelijke maatregelen in het parlement moeten doordrij /en ten einde de noodzakelijke besparingen in zoo kort mogelijken tijd te verwerkelijken. „Evening Etandard" schrijft dat de re geering niet door een druk van buiten, maar tengevolge van innerlijke zwakte gevallen is. Zoowel de conservatieven als de liberalen zouden op zijn minst even krachtige pogingen als MacDonald zelf gedaan hebLen om een verzoening binnen jaar kabinet tot stand te bren gen, maar de weerstrevende krachten zijn te sterk geweest. Na de ontwikkeling van de laatste dagen heeft MacDonald moeten kiezen tusschen zijn eigen be langen en die van de partij aan den eenen kar.t en die van het land aan den anderen kant. Do keuze die hij gedaan heeft, verdient meer dan moedig te wor den genoemd. De „Star" schrijft dat MacDonald en Snowden. die den waren aard van de cri sis hebben ingezien veel geriskeerd heb ben toen zij van hun partij het grootste „tt--- iwin i iii Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Erbar en te Gunnica laten bezetten. Op ver schillende plaatsen zijn katholieke protest- meetings belegd tegen de bepalingen van de nieuwe grondwet. Bn een dergelijke meeting te Barce ona kwam het tot een botsing tus schen katholieken betoogers en leden eener Syndicalistische organisatie, waarbij 13 per sonen werden gewond. Tot kleinere botsingen kwam het te Burgos, Valencia, op verschil lende plaatsen in de Baskische provincies en in Navarra. Ir de laatste provincie ontstond in Pampelona een gevecht tusschen Guarda Civil der republikeinen, waarbij 26 personen werden gewond. De Rijksbahndirectie heeft een belooning van 1000 M. uitgeloofd voor de opsporing van de daders. Geheimhouding wordt verze kerd. zonder de noodige bezuinigingen of zon der nieuwe belastingen. En toen nu be kend werd, dat MacDonald de begroo ting kloppend wilde hebben zelfs met beperking van werkloosheiduitkeeringen ei salarisvermindering! toen kon een deeb van zijn ministers zich daar niet mee vereenigen en daardoor werd de kabinetscrisis een feit. Het ontslag werd den koning aange boden, die daarna MacDonald-opnieuw belastte met het vormen van een kabinet en onmiddellijk daarna kon de premier aan het werk gaan, om een nieuwe regeering te vormen en wel een z.g. na tionale regeering. Dat wil dus zeggen dat MacDonald een poging wilde wagen, om een regeering samente stellen uit Labour-menschen, conservatieven en Liberalen. Het schijnt, dat dit plan van MacDo nald zal gelukken. Men neemt aan, dat de nieuwe regeering zal worden samen gesteld uit 10 socialisten, 6 conservatie ven en 4 liberalen. Den heelen dag heeft MacDonald gis teren geconfereerd en om onjeveer half tien gisteravond een officieel commu niqué uitgegeven, waarin o.m. het vol gende gezegd werd: Na een audiëntie bij den koning op Maandagmiddag heeft de minister-pre sident met Baldwin, Sir Herbert Samuel en Snowden beraadslaagd over de nieu we kabinetslijot die den koning zal wor den voorgelegd. In dit opzicht zijn be langrijke vorderingen gemaakt. Het voornaamste doel bij de vorming van de .nieuwe regeering is, het overwinnen van den bestaanden nationalen nood toestand. Het zal geen coalitieregeering in den eigenlijken zin van het woord zijn, maar een regeering van samenwer king voor dit bizondere doel. Verder wordt in het communiaue nog medege deeld, dat het parlement op 8 September zal bijeenkomen en dat voorstellen ge daan zullen worden voor groote bezui nigingen ten einde de begrooting in even- vicht te brengen. En thans de Fransche! De „Information" legt den nadruk op de gunstige uitwerking die het aftreden va het kabinet zal hebben op den financieelen toestand van Engeland. Men kan reeds thans voorspellen dat deze crisis in korten tijd zal zijn over wonnen. De „Temps" oefent heftige critiek uit op de eerste regeering MacDonald die tijdens de twee jaren van haar bestaan zoowel in de binnen- als ook in de bui- tenlandsche politiek slechts teleurstel lingen heeft gebracht. Noch in de vloot- problemen, noch in de ontwapenings kwestie is het haar gelukt noemens- waardigen vooruitgang te bereiken. Zij heeft noch de verscherping van de finan- cieele en economische crisis kunnen verhinderen, noch op het juiste moment maatregelen genomen waarvan het wel zijn van het land afhankelijk is. Wat de vorming van een regeering der nationale coalitie betreft, men kan deze reeds thans een slechts beperkte levensduur voorspellen. Zij heeft alleen de taak het financieele probleem op te lossen en vervolgens nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De onafwijsbare conclusie die uit de huidige crisis getroffen kan worden is dat ook de tweede poging van een ar- beidersregeering mislukt is en dat er weinig kans bestaat, dat binnen afzien- baren tijd een derde poging zal volgen. o Ofschoon er nog geen resultaat van de gebeurtenissen te zien is, rekent men er in Engelsche politieke kringen vast op, dat de nationale regeering haar pro gramma zoo snel mogelijk aan het par lement zal voor leggen en derhalve het parlement waarschijnlijk nog vroeger dan de tot dusverre verwachte datum (15 September) bijeen zal roepen. Daar het in het voornemen ligt om met het oog op de urgentie van den toe stand de noodzakelijke wetsvoorstellen zoo spoedig mogelijk op te stellen en zoo noodig gebruik te maken van de z.g. „guillotine", dat is de werkwijze ter ver korting van de parlementsdebatten, be staat de mogelijkheid dat het meeren- deel der voorstellen einde September of begin October doorgevoerd zijn. In dit geval is te verwachten dat in November of misschien zelfs nog in Oc- tobei nieuwe verkiezingen zullen wor- ien gehouden. o We zullen thans nog enkele persstem men laten volgen en beginnen met de Engelsche. De „Evening Nev z" schrijft, dat de nieuwe nationale regeering thans vast beslotenheid en daadkracht moet toonen. Hit deficit dat verwacht wordt 120 mil- lioen is een enorm bedrag dat slechts door drastische bezuinigingen op alle uitgaven kan worden weggewerkt. Alle nieuwe onnoodige uitgaven moeten worden geschrapt en de bezuinigingen, die men tot dusverre in de hoop op een betere toekomst beeft achterwege gela ten, moeten thansr nu niet verder ge hoopt kan worden onverbidde ijk door gevoerd worden De nieuwe nationale regeering zal dezelfde richtlijnen moeten ONRUST IN NOORD-SPANJE. Gearresteerde journalisten. Twee spalt onder de katholieken. De correspondent van de „Times" te Ma drid meldt nog enkele bijzonderheden om trent het verbieden van eenige bladen. Ortega, de hoofdredacteur van „La Con- stancia" in San Sebastiaan, een der bladen, welke zijn geschorst, is gearresteerd; even eens Don Juan Olazabal, de schrijver van een heftig artikel, dat aanleiding gaf tot schorsing van het blad. Behalve „La Constancia" is ook „La Ga- ceta del Norte" in Bilbao geschorst, ook we gens haar protest, dat anti-katholieke bepa lingen in de Grondwet zijn opgenomen. Dit blad spoorde in een artikel, opgeno men in haar editie van 18 Aug aan, om met geweld van wapenen tegen de aanvallen op de katholieke godsdienst te protesteeren. De houding der katholieken in het overige gedeelte van Spanje is veel gematigder v. Z zoo schreef „El Debate" van Madrid: „Wij stellen er prijs op, de regeering mede te dee- len, dat zij, die beweren, dat degenen, welke de wetten niet wenschen te eerbiedigen en de openbare orde willen verstoren, katholieken zijn, niet de waarheid spreken. Dit wil natuurlijk niet beteekenen, dat de katholieken afzien van een energieke, wette lijke politieke propaganda". De katholieken in het overige gedeelte van Spanje zijn er op uit om hun meer opgewon den geloofsgenooten in het Noorden te kal- meeren, uit vrees, aldus de „Times", dat een camupagne der Baskische katholieken tegen de republiek, vijandelijke gevoelens tegen de katholieken ten gevolge zal hebben. Vrees voor conflicten met de katholieken. De Spaansche regeering vreest blijkbaar voor ernstige conflicten met de katholieken bevolking in de noordelijke provincie, naar aanleiding van de genomen maatregelen te gen den kerkelijken invloed Behalve de Rim- ser liberstad, die gister naar Bilbao is ver trokken, zijn thans nog twee andere kruisers naar het Noorden gestoomd, terwijl de 8000 man troepen, die naar de Barhische provin cies zijn gezonden, zijn versterkt. De grens wegen worden bewaakt om het binnensmok kelen van wapens te voorkomen en de regee ring heeft twee groote wapenfabrieken te Graaf Karolyi over zijn program. De eenheidspartij heeft gisteravond een conferentie gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door de leden der nieuwe regee ring. Ook de afgetreden regeering verscheen onder leiding van graaf Bethlen, die door de partij met een stormachtig gejuich werd ont vangen. De nieuwe ministerpresident zette vervol gens de partij zijn program uiteen. De regee ring heeft de doorvoering van een bepaaid programma op zich genomen, verklaarde hij, en begint haar werk met de gegronde hoop, dat de doorvoering van het program met be hulp van de bereidheid tot het brengen van offers van het land inderdaad zal gelukken. Het evenwicht van de begrooting hoopt de regeering weer te herstellen door drukken der uitgaven en heffing van zekere vormen van belasting. De eenige weg, die naar het doel voert, het instandhouden van de openbare orde, is de opheffing van de ellende. De regeering verkeert in een moeilijken toestand. Het probleem is echter onder alle omstandigheden op te lossen, daar niemand honger behoeft te lijden. In buitenlandsch politiek opzicht zal de nieuwe minister van buitenlandsche zaken Walko de sporen /ol- gen van graaf Bethlen. Van deze politiek kan een ook verder voortgaande verbetering verwacht worden. De Italiaansch—Tiongaarcche vriendschap is nooit gericht geweest tegen anderen en dient nooit een agressief doel. Dit is tegen woordig reeds door ieder land erkend, zoo dat dit geen hinderpaal meer kan zijn voor de goede betrekkingen van Hongarije tot Duitschland, noch voor een verbetering ten aanzien van Frankrijk. Het grootste deel der laatste leeningen is door de Fransche beurs onderteekend en tijdens de leeningsonderhan- delingen zijn in het geheel geen politieke problemen ter sprake gebracht. Het probleem is door de mogendheden uitsluitend op eco nomische basis behandeld. Ook met eenige nabuurvolken wordt de overeenstemming in economisch opzicht steeds dieper. In politiek opzicht bestaan weliswaar nog tegenstellin gen, maar niemand denkt aan een andere dan een vreedzame oplossing. Vervolgens werd het woord gevoerd door Iden afgetreden ministerpresident Graaf Bethlen, die de partijen aanspoorde steeds hunne eenheid te bewaren en den nadruk legde op de buitengewone politieke kwalitei ten van graaf Karolyi. Zijn uiteenzettingen werden met stormachtig gejuich begroet. FRANSCH STOOMSCHIP IN NOOD. Het radiostation van de zeewacht te Mar- seille heeft Maandag een S.O.S.-sein ontvan gen van het Fransche stoomschip „Garon- ne", welke zich in volle zee bevindt. De kapitein van het schip deelde mede mid den op den Atlantischen Oceaan een schroef te hebben verloren. De zee is uiterst ruw, zoodat dringend om hulp werd verzocht. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Twee dooden. De auto van een fabriek uit Gablonz werd bij het oversteken van den overweg bij Jilo- wei door de locomotief van den uit Praag komenden nachttrein gegrepen en geheel ver nield. De fabrikant, die zelf chauffeurde werd ernstig gewond Een andere inzittende, een koopman uit Gablonz, werd op slag ge dood. Een derde inzittende is in het zieken huis aan de wonden overleden. Daar de spoorboomen niet waren neergelaten is de verantwoordelijke baanwachter gearresteerd. HOOG WATER IN ITALIË. De oever van de Nemessis verzakt. Ten gevolge van de hevige regens is de oever van de Nemessis bij Rome, waaruit zooals bekend door een verlaging van den waterspiegel thans het tweede van de beide gezonken keizerlijke schepen wordt gelicht, over een breedte van meer dan 500 M. ver zakt, op eenige plaatsen tot een diepte van 30 M. Het land was sinds kort voor bebou wing verkaveld. De boeren zien thans hun oogst vernietigd. Over de draagwijdte van deze ramp wordt thans door de betrokken diensten een onderzoek ingesteld. van FRANSCHE VISSCHERSVLOOT DOOR DEN STORM OVERVALLEN. Eén man brengt een boot vei lig in de haven. Een gedeelte van de Fransche visschers- vloot, bestaande uit 300 grootcre en kleinere vaartuigen, is in den afgeloopen nacht in volle zee door een hevige storm overvallen, zoodat men trachtte een haven binnen te loopen. Van een der kleinere schepen wer den door een stortzee vijf man over boord gespoeld, van een ander vaartuig drie man. Aan redding viel bij het noodweer niet te denken. Op het eerste schip bleef nog slecht» een man over, die er wonder boven wonder na een hevigen strijd met de elementen in slaagde het schip behouden te Douarwenez binnen te brengen. MODERN MEISJE. GEHEIM ZWE'EDSCH MARINE DOCUMENT GESTOLEN. De hand van Moskou? Van boord van het Zweedsche pantser schip ,Fylgia" is een geheim document van de Zweedsche Marine verdwenen. Alle nasporingen zijn tot nog toe vruch teloos geweest. „Svenska Dabladat" spreekt het ver moeden uit, dat het stuk is ontvreemd door een met den Rooden Frontstrijders- bond in verbinding staande organisatie. De jongste Zweedsche vlootmanoeuvres zijn volgenr het blad met opvallende be langstelling van zeer nabij gadegeslagen door drie Sovjetkruisers en een Russi- schen onderzeeër. DOODELIJK BERGONGELUK IN DUITSCHLAND. Zondagmorgen ondernam de student Hed daus uit Mannheim met een referendaris uit Munchen ondanks het slechte weer een tocht op de Fleischbank in den Wilden Kaiser. Des namiddags stortte Heddaus tengevolge van het breken van het touw in een diepte van ongeveer 60 M., waar hij verpletterd liggen bleef. Het lijk kon worden geborgen. SPOORWEGONGELUK OP HET STATION TE DUISBURG. Gisteravond is op het station te Duisburg een spoorwegongeluk gebeurd. De om 21 uur 45 aankomende Berlijnsche sneltrein reed op een op het station staanden posttrein in, waarbij de achterste wagens van den post trein en de locomotief van den sneltrein wer den beschadigd. Tot dusverre konden twee ambtenaren die zich in den laatsten wagen van den posttrein bevonden in zwaar ge wonden toestand geborgen worden. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. AANSLAG OP EEN DUITSCHE SPOORLIJN. De directie van de Spoorwegen voor het district Regensburg deelt mede: In den nacht op 24 Augustus, vermoedelijk tusschen kwart over een en tien minuten over half twee werd op het hoofdspoor van de lijn Regens- burg—Hof tusschen de stations Rothenstadt en Weiden een dwarsligger op den rails ge legd. De dwarsligger werd vermoedelijk door een D-trein gegrepen en na ongeveer 2 K.M. te zijn meegesleurd, afgeduwd. De daders zijn onbekend. De autoriteiten zijn direct op de hoogte gesteld. Er wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. DE AMERIKAANSCHE BANKEN EN DE ENGELSCHE CABINETSCRISIS. Een opzienbarend bericht uit Londen. De Daily Herald brengt een opzienbarend bericht, dat indien het juist is, een verrassen de onthulling doet van een klaarblijkelijk ge slaagde poging der Amerikaansche bankiers om invloed te oefenen op de Engelsche poli tiek. Volgens het blad verbergt zich achter het aanbod van de New Yorksche Federal Reserve Bank, om aan de Bank van Enge land verdere groote credieten te verstrekken, het verrassende feit, dat het kabinet Mac Donald van de Federale Reserve Bank de mededeeling kreeg, dat een dergelijk bericht slechts kon worden verstrekt, wanneer ter stond nauwkeurige bepalingen zouden wor den doorgevoerd en wel op het bestuursappa raat of op de werkloozenuitkeering. Dit ulti matum der New-Yorksche bankiers heeft den doorslag gegeven bij de meeningsverschillen in het kabinet over de verlaging der werk loosheidsverzekering met 10 TREINONGELUK IN FRANKRIJK. Een groot aantal personen ge- gewond. Gisteravond geschiedde in de nabij heid van Lucon op het traject van Ren- nes naar Lourdes een vrij ernstig spoor wegongeluk met een speciale trein, die met eenige honderden bedevaartgan gers op weg was naar Lourdes. Door tot nog toe onbekenden oorzaak ontspoorde de trein, waardoor 30 perso nen werden gewond. Terwijl zij, die on gedeerd waren gebleven, den gewonden hulp verleenden, naderde een twee de trein, die het laatste station eenige mir.uten na den extra-trein had verla ten. De machinist van deze laatste trein slaagde er niet meer in zijn machine tijdig tot staan te brengerfl zoodat hij op den stilstaanden trein reed. De loco motief en de eerste drie wagens stort te om. Terstond vertrok uit Rennes een hulp- rein om hulp te verleenen. De verwon dingen zijn grootendeels van niet ernstigen aard. In 't Verloren Hoeksken van Het Laat» ste Nieuws schrijft A. Rannah: Meneer Rannah! Waarom schrijft gij niet eens van 't moderne meisje. Ik ken er een dat bruin is; van het licht houdt, en daarom naar de danszaal gaat; en van de duisternis houdt, en daarom naar de bioscoop wandelt. Zij poeder* zich; verft zich; blinkt en krult zich, gelijk alle deftige meisjes doen; zingt liedjes uit een zangfilm; en roemt de mekani- sche muziek. Zij is zeer schoon. Wie haar opper vlakkig kennen, en wie haar grondig kennen, loven bovendien haar goedheid, volmaaktheid en verhevenheid. En be weren dat zij betere wezens maakt van de menschen, dat zij, ster, niet het pro- dukt is van haar omgeving maar dat zij haar omgeving heeft gevormd. Zekeren avond heeft een vriend van mii haar ontdekt. Twee minuten later was hij smoo! tijk op haar verliefd en zij on hem. Twee dagen later was het uit. Die vriend van mij, was niet haar droom. Wat wel mogelijk was. Toen '-wam een iweede vriend aan de beurt. Een derde en een vierde. En wer den ook niet tot droom verheven. Dan ik zelf. Toen mijn vrienden het hoorden, wenschte de eerste mij geluk en de andere drie gaven mij hun deelne ming mede. Ik sprak van ideaal. Waar aan zij niet geloofden. Ik wel. Een week later geloofde ik er ook niet meer aan, toen ik aan de deur vloog, met een beetje pijn van binnen, in mij. Nu is 't over. Zoo is het moderne meisje. Ik weet niet of zij met opzet doet, dat anderen door haar verdriet hebben. Zij blijft zeer vriendelijk, ook met hen die zij heeft vernield. Wellicht zou zij niet willen lijden, wat zij anderen aandoet. Is, meneer Rannah, het moderne meis je, roos of distel Moet ik haar verachten, bewonderen of er medelijden mede heb ben? Snul! Dat is één modern, niet „het" modern meisje. Dit is veelvoudig gelijk alle meisjes uit alle ruimten en tijden. Veracht noch bewonder. Heb medelijden met snullen glijk gijzelf, die geen oogen hebben daarenboven. Peins aan den ernst van 't leven. Verder: vergeef, ver geet, en vlucht alle wuftheid, de bruine, de blonde en de zwarte en de uwe. wie weet. TOESTAND MGR. NOLENS LANG ZAAM ACHTERUITGAANDE. In de afgeloopen week is de toestand van mgr. dr. Nolens langzaam achter uitgegaan en de bezorgdheid toegeno men. Zoowel Z. H. de Paus als H. M. de Koningin hebben van hun belangstel ling doen blijken. Mgr. Schioppa, inter nuntius en mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, hebben dr. Nolens tijden? zijn ziekte bezocht. P. C. UITTENBOOGAARD f. 1 Zondag is, 76 jaar oud, te 's-Graven« hage overleden de heer P. C. Uittenboo- gaard, oud-directeur van het telegraaf kantoor te Leiden,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1