DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM. STOPPAGE TtxLqdüksch Ömcücht ^Buitenland Winkel Langestraat 91 - Tel. 794. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI- ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 200 Directeur: C. KRAK. WOËISDAG 26 AUGUSTUS 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. HET NIEUWE ENGELSCHE KABINET. De samenstelling der nieuwe regeering. j Een radiorede van MacDonald. mtamamaMm FRANKRIJK ERKENT OFFICIEEL DE ONDERHANDELINGEN MET RUSLAND EN POLEN. WEER EEN BANDIETENSTREEK IN NEW YORK. TRIBUNE INGESTORT. 20 gewonden. KANTON BOYCOT DUITSCHE GOEDEREN. Verklaring van de reederij over de wapenleveringen. Een officieele verklaring. FRANSCHE VISSCHERSBOOT VERGAAN. Zeven personen verdronken. VECHTPARTIJ TUSSCHEN COMMUNISTEN EN NAZI'S. DE WERKLOOSHEID TE WEENEN. HET PROCES WOLDEMARAS. PCLITIEBEAMBTE-ROOVER- HOOFDMAN. Cherchez Ia femme! TEL. 897. (onzichtbaar stoppen). JUSTITIEELE DWALING? Levenslang veroordeelde plot seling in vrijheid gesteld. HEROPENING VAN DE BERLIJNSCHE BEURS OP 3 SEPTEMBER.' HET GEVONDEN MATERIAAL IN HET LIEBKNECHTHUIS. ALKMAARSCHE Dit numraei bestaat uit 2 bladen. v Gisteren is MacDonald gereed geko men met de vorming van een nieuwe regeering. Het blijkt uit een publicatie, ■welke gisteravond verscheen, dat het kabinet als volgt is samengesteld: Minister-president: Mac Donald (La- bour); Kanselier van de Schatkist: Snowden (Labour); Lord-president Council: Baldvvin (Conservatief); Mi nister voor Buitenlandsche Zaken: Lord Reading (Liberaal); Dominions en Ko loniën Thomas (Labour)Lordgroot- kanselier: Lord Sankey (Labour); Bin- nenlandsche Zaken: Sir Herbert Samuel (Liberaal); Minister voor India: Sir Samuel Hoare (Conservatief); Gezond heid: Neville Chamberlain; Handel: Sir Philipp Cunliff Lister (Conservatief); luchtvaart: Sir Amurley (Labour); Eer ste Lord der Admiraliteit: Sir Austen Chamberlain (Conservatief); Minister voor Schotland: Sir Archibald Sinclair (Liberaal); Oorlog: Wordt later bekend gemaakt; Onderwijs: Sir Donald Ma- clean (Liberaal); Landbouw: Wordt la ter bekend gemaaktt; Arbeid: Sir Hen- rv Betterton (Conservatief); Openbare Werken: Markies van Londonderry (Conservatief); Kanselier voor het Her- togdohrn van Lancaster: Markies van L-iMan (Conservatief). Baldwin is ieider van de regeerings- partijen in het Darlement. Zooals men ziet zitten er dus voorloo- pig 5 labourmenschen, 7 -conservatieven en 4 liberalen in de regeering, terwijl ■twee zetels nog niet bezet zijn. De con servatieven hebben dus wel een groot deel van hun menschen aan de regeering geleverd. De nieuwe Engelsche regeering zal dus strafs aan het werk kunnen gaan en zal straks trachten, de financieele moei lijkheden van Engeland op te lossen Of dat echter gemakkelijk zal gaan? Daar over kan men zich zelf wel een oordeel vormen, als men eens leest, hoe Mac Donald zich uitdrukte tijdens een radio-, rede, welke hij gisteravond hield. In deze rede zette hij o.a. uiteen: Ik heb mijn leven gegeven voor het uitbouwen van een politieke partij Ook than- heb- ik geen enkele mijner over- tui- 'ngen en geen enkel mijner idealen veranderd. Maar ik zie, beweert men thans, dat ik geen bewijzen van vertrou wen heb van de arbeidersbeweging voor mijn handelwijze. Jat is waar. Ik maak daar ook geen aanspraak op, ofschoon ik er zeker van ben, dat ik deze bewijzen behoorde te hebben in het belang van de breedste kringen. Mijn bewijs van ver trouwen is het nationale plichtsbesef, gr Mik ik dat co vat e> wavan ik onge acht de gevolgen, gehoorzaam. Overgaande tot de huidige crisis, zei- Ie MacDonald dat het buitenland ziin credieten op belangrijke t -haal heeft te ruggetrokken. Het vertrouwen van deze geldschieters is vóór korten tijd geschokt In de eerste plaats heeft de crisis in het geldwezen alle landen, met inbegrip van Engeland, zwaar getroffen. Daarop is de Duitsche crisis gevolgd. Gelijk bekend is heeft Engeland veel geld in Duitschland gestoken, dat voor eenigen tijd „bevro ren" raakte. In de eerste plaats echter is de openbare meening in het buitenland bezorgd geweest door den toestand van de Engelsche bc "ooting. De buitenlan ders weten heel nauwkeurig, dat de ge volgen van financieele moeilijkheden in Engeland niet alleen voor Engeland zelf, maar voor de geheele wereld gevaarlijk zouden zijn. Derhalve hebben zij Enge land gesteund en zijn zij bereid ook ver der te helpen. Zij moeten echter een ga rantie hebben inzake den toestand in En geland zelf. Het is noodzakelijk, aldus ging MacDonald voort, dat het vertrou wen van de wereld in het Engelsche crediet weer wordt hersteld. Immers door een ineenstorting van het pond sterling zou allereerst Engeland zijne verplichtingen jegens het buitenland niet kunnen nakomen en dan zou het Engelsche crediet verloren zijn. i Vervolgens herinnerde MacDonald er aai., dat het pond sterling het belang rijkste betalingsmiddel van den wereld handel en de valutagrondslag van vele landen is. Wanneer het pond sterling plotseling op catastrophale wijze zou dalen, zouden de prijzen sneller stijgen komens, die aan deze hoogere prijzen zouden moeten worden aangepast, wan neer een aanpassing al mogelijk was Hierdoor zouden niet de menschen met de grootste doch die met de kleinste in komens het meest worden getroffen. Een voortduren van de tegenwoordige gebeurtenissen zou snel een crisis te voorschijn roepen. In het Labour-kabinet heeft overeenstemming bestaan over het feit, dat vrij drastische bezuinigingen tot stand moesten worden gebracht. Klaar- bl ijk el ijk heeft het voorste', tot verkor ting van de werkloozenondersteuningen zijn collega's het zwaarst gedrukt. Het huidige voorstel, als deel van de dringend noodzakelijke bezuinigings maatregelen komt neer op een vermin dering der ondersteuningen met 10 echter onder handhaving van de kinder toeslag in den tot dusver bestaanden vorm. De nieuwe regeering is gevormd om een plan te ontwerpen tot het in even wicht brengen van de begrooting. Het is geen coalitieregeering, want daaraan zou hij, MacDonald, niet deelnemen. o Deze regeeringswisseling kan voor MacDonald nog wel eens minder aange name gevolgen hebben. Er zijn namelijk teekenen, die er op wijzen, dat het aan tal aanhangers van MacDonald in de Labourpartij van dag tot dag afneemt men schat het aantal zijner aanhangers op 20 a 30 000 leden, terwijl Henderson er naar streeft het leiderschap der Labourpartij op zich te nemen. Er wordt rekening mede gehouden dat hem zulks zv.' gelukken met den steun der Vakver- eenigingen. In de kringen van het T. U. C wordt er reeds openlijk over gesproken dat het Vakvereenigingscongres dat is vastge steld op 7 September a.s., d.w.z. den dag voor de samenkomst van het parlement, te Bristol, de aan MacDonald en Snow den gezonden uitnoodigingen zullen worden geannuleerd. o De Londensche ochtendbladen wijden uitvoerige commentaren aan de regee ringswisseling en het program der nieu we regeering De „Daily Herald", het orgaan van de Arbeiderspartij, meent te eerst' door de kabinetscommissie aan de gram zèer veel lijkt op het program dat weten dat het komende regeeringspro- bankiers van de City was voorgelegd doch later door het geheeie kabinet is verworpen. Het blad verklaart uitdrukkelijk, dat de nieuwe regeering eigenlijk in het ge heel geen nationale regeering-is, aange zien MacDonald en zijn in de nieuwe re geering zitting nemende aanhangers niet meer beschouwd kunnen worden als officieele vertegenwoordigers van de Labourpartij doch slechts als particulie re personen. De „Daily Telegraph" is van meening, dat de nieuwe regeering niet als een ge wone coalitieregeering beschouwd kan worden, aangezien zij slechts is gevormd voor een bepaalde periode, en wel tot nadat het parlement de noodige maatre gelen wettelijk heeft goeodgekeurd en de moeilijke kwestie ten aanzien van Indië is opgelost. Waarschijnlijk zal het Parlement dan ontbonden worden er; zullen laat in het najaar nieuwe ver kiezingen worden gehouden. Het blad rekent op een heftige oppositie tegen het nieuwe kabinet en tegen de nieuwe be zuinigingsmaatregelen, niet alleen van den linkervleugel in de Arbeiderspartij, maar ook van een groot deel der andere Labour-leden, aangezien van de 286 so cialistische Lagerhuis-leden hoogstens 70 achter MacDonald staan. De „News Chronicle" geloofde, dat de meeste ministers achter Henderson zijn gaan staan, die hierdoor de leider der oppositie is geworden. De „Times" acht het een interessant feit, dat de Arbeidersregeering ten val is gekomen op een punt, dat altijd als een hoeksteen der democratie werd be schouwd, namelijk de kunde van de Itiders om het volk de waarheid te zeg gen en de politiek niet afhankelijk te maken van het stembiljet. MacDonald, Snowden en hun aanhangers hebben deze proef prachtig doorstaan. De „Daily Express" ziet in de deelne ming van Snowden en Sir Herbert Sa muel aan de regeering een bewijs, dat het plan tot heffing van een fiscaal ta rief van 10 procent niet in het regee- ringsprogram is opgenomen. Ook dit blad is van meening dat de leiding van de Arbeiderspartij thans wel in handen van Henderson zai overgaan. Van officieele Fransche zijde wordt het volgend communiqué verstrekt: Onlangs hebben zekere bladen de mede- deeling verspreid volgens welke geen onder handelingen hebben plaats gehad tusschen Polen en Sovjet Rusland, nopens het sluiten van een defensief pact. Wij zijn in de gele genheid mede te deelen, dat dit bericht on volledig is. In October 1930 is door de Fransche re geering aan Polen medegedeeld, dat haar van de Sovjet Russische regeering een voor stel was geworden inzake het sluiten van een defensief pact. In den loop van de maand December heeft de Poolsche regeering mede gedeeld dat zij principieel bereid is de poging der Russische regeering te overwegen Op 12 Februari 1931 heeft de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski, in denzelf den geest voor de commissie van buitenland sche zaken van den Poolschen Senaat een verklaring afgelegd. Op grond van het feit, dat desbetreffende onderhandelingen sinds maanden tusschen Moskou en .Warschau gaande zijn, heeft de Fransche regeering aangezien zij de inter nationale verplichtingen en overeenkomsten, die het gevolg zijn van haar lidmaatschap van den Volkenbond, beseft, zich in de maand April j.1. bereid verklaard een voor stel van dezen aard na te gaan. De laatste hier uit Warschau ontvangen berichten, be vestigen dat de besprekingen tusschen Polen en Sovjet Rusland nopens het sluiten van een verdrag cup het oogenblik verdaagd zijn, doch dat de besprekingen zoo spoedig moge lijk weer te Moskou zullen worden hervat. Ditmaal hebben de heeren gangsters in Brooklyn (een gedeelte van Groot New York) „gewerkt", en zij hebben zichzelf nog over troffen, aldus vertelt de N. R. Crt. Vijf boeven traden een dansgelegenheid binnen, gelastten drie dansers hun dame in den steek te laten en mee te gaan, en reden met de aldus ontvoerde mannen naar een af gelegen plek. Daar werden de slachtoffers tegen den muur gezet en met kogels door zeefd Een van de drie is dood, de beide an deren zijn doodelijk gewond. De doode was Anthony Ferrara, 25 jaar oud, een uit de ge vangenis ontslagen misdadiger. De tweede heet Murray Leonardi, 21 jaar. Hij ligt met eer. schot door den schouder en een kogel naast het hart. OA Angelo' Curanni, de derde, die pas 20 is, heeft een wond in de kaak, een wond in den rug en een wond in de borst. Het eigenaardige van het geval is, dat de politie den gewonden Leonardi beschouwt als den leider van de aanvallers; zijn gevan genneming door de bandieten zou juist zijn geschied om de verdenking van hem af te lei den en dat hij zoo gevaarlijk getroffen werd, was feitelijk een ongeluk! De betrokkenen bij deze gruwelijke zaak schijnen allen lieden te zijn, die hun kost op halen in en om de minderwaardige dans huizen. Noch Leonardi, noch Curanni hebben iets aan de politie willen onthullen; maar Cu- ranfti heeft wèl gezegd, dat de meisjes, met wie zij dien avond hadden gedanst, niets met het geval te maken hadden. Te Triaize (Frankrijk) in de vendee is tij dens een sportuitvoering in het hypodroom een toeschouwerstribune ingestort. Volgens de eerste berichten zijn ongeveer 20 personen min of meer ernstig gewond. Naar aanleiding van het Londensche be richt over het in beslag nemen van het Duit sche stoomschip „R- C. Rickmers" in Sjang hai door de regeering van Nanking, deelt de Rickmers Linie mede, dat de wapenlading een transit-verscheping was, die in Hong- konggelost moest worden. De reederij heeft het Rijksministerie van Buitenlandsche Za ken terstond hiervan op de hoogte gesteld, doch het Rijksministerie heeft geantwoord, dat moet worden afgewacht, welke maatre gelen de regeering van Nanking zal nemen. Omtrent de plaats van herkomst van den wa- penvoorraad wil de reederij geen nadere me- dedeeling doen. Zij verklaart slechts, dat het geen Duitsche wapens zijn en slechts transit- goederen. Van welingelichte zijde wordt bevestigd, dat de Rickmers Reederij zich om bescher ming tot de Rijksregeering heeft gewend. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft echter elke interventie geweigerd omdat het met het oog op de gevolgen elke wapenleve rantie aan China door Duitsche tusschen- komst hoogst ongewenscht acht. Aan boord van het schip bevonden zich 54 luchtafweer- geweren afkomstig uit Brünn in Tsjechoslo- wakije en drie vliegtuigen uit Zweden. Overigens heeft de Duitsche regeering ter stond scherp geprotesteerd tegen de actie der regeering van Kantojj, waardoor de Duitsche handel ten zeerste geschaad wordt. Zij wijst erop, dat ook door onderdanen van andere landen wapens naar China worden getrans porteerd. Uit La Rochelle wordt gemeld, dat aan den Fransche Westkust een aanhoudende storm met orkaankracht woedt. Ter hoogte van Brest werd de Fransche visschersboot „Damier" met aan boord in totaal 15 per sonen door de hooge zee op een zandbank gezet, waarbij het schip verging. De kapitein en zes leden der bemanning vonden den dood in de golven, terwijl de overigen door een andere visschersboot konden worden opge pikt. Ten gevolge van den hevigen storm moes ten talrijke vaartuigen in de golf van Brest een plaats zoeken. Te Hamburg is Maandagavond volgens een bericht in het „Hamb. Tageblatt" een woning van een Nationaal-Socialist in diens afwezigheid bestormden, beschadigd. Naderhand werd de bewoner, toen hij zich op weg naar huis bevond, door eenige com munisten overvallen, terwijl hij zich in ge zelschap bevond van eenige zijner partijge- nooten. Een nationaal-socialist werd door een schot zwaar gewond, terwijl een ander door een messteek in het hoofd levensgevaar lijk werd gewond. Een persoon wordt ver mist. Men vermoedt dat hij met ernstige blessures door de Communisten in het kanaal is geworpen. Naar van officieele zijde wordt gemeld, be droeg in Weenen het aantal werkloozen, dat ondersteuning genoot gedurende de eerste helft van Augustus in de stad Weenen 196.023, dat is 1600 meer dan bij de vorige telling was opgegeven. De Openbare aanklager ving gistermor gen zijn requisitoir aan in het proces Wolde- maras. Voor de schorsing tot aan de mid dagzitting kon hii slechts het eerste deel van zijn requisitoir afhandelen, n.1. het samen spannen van den „IJzeren Wolf" en van de voorbereiding van een omwenteling der re geering. De aanklager wees er in het bijzon der op, dat het hier niet ging om een samen zwering van de beklaagden tegen den staat, doch een samenspannen ten einde wijziging in de regeering te krijgen. Hij beschuldigde Woldemaras er van, dat deze zou deelgeno men hebben aan verschillende geheime sa menkomsten van de andere beklaagden. De ze beweringen steunden hoofdzakelijk op de verklaringen van den hoofdbeklaagde Vait- kevicius. Het Hbld. schrijft onder bovenstaand hoofdje: Het onderzoek in verband met de opzien barende arrestatie van een opperwachtmees ter van de Schupo te Keulen, wegens sterke verdenking dat deze politieambtenaar tevens hoofd van een rooverbende was, wordt krach tig voortgezet. Het wordt niet beperkt tot Keulen, maar strekt zich uit over een reeks in het Rijnland, waar Jonas zoo heet de op perwachtmeester geregeld gewerkt moet hebben in de laatste maanden. Ofschoon talrijke aanwijzingen tegen hem getuigen, blijft Jonas hardnekkig alle schuld ontkennen. Twee tegelijk met hem ge arresteerde lieden weigeren elke inlichting, hetgeen het vermoeden wekt, dat de verdach ten van te voren een te volgen taktiek hebben vastgesteld. Naar de „Köln. Z." meldt, staat tot dusver slechts een feit vast, nl. dat Jonas medeplichtig is aan een grooten inbraak in een tabakswinkel. Het heet, dat de gestolen goederen gewoonlijk te Keulen door een be kend heler werden verwerkt; deze man heeft op het laatste oogenblik uit de voeten weten te maken. Van andere zijde wordt gemeld, dat Jonas in verbinding schijnt te hebben gestaan met een goedgeorganiseerde bende, onder leiding van een zekere Froböse, die dezer dagen is gearresteerd. Diens specialiteit was het, stel selmatig de woningen te plunderen van per sonen, die tijdelijk uitstedig waren De in braken werden steeds gepleegd in den nacht volgende op den dag van het vertrek der be woners. Froböse moet in de verschillende ste den een groot aantal helpers hebben gehad, die hem inlichtingen verstrekten, want an ders was het onmogelijk, dat hij steeds op de hoogte was, zoodra zich een „gelegenheid" voordeed te Keulen, Rüdeheim, Bingen, Hom burg, Mainz, Boppard, Ems enz. Er schijnt een vrij gegrond vermoeden te bestaan, dat Jonas door zijn vrouw met Fro töse en diens bende in contact heeft gestaan, en men gelooft zelfs, dat de uitnemende orga- van nisatie van de bende en de uitstekende plan nen, volgens welke deze arbeidde, het werk waren van den opperwachtmeester. Volgens mededeelingen van de buren moei Jonas geheel het werktuig van zijn vrouw, zijn geweest. Eenige jaren geleden trouwde hij een jong meisje, dat geleefd had in de kringen welke Jonas later ter verderve hebben gebracht. Wanneer hij afwezig was, kreeg zijn vrouw herhaaldelijk bezoek van allerlei verdachte typen. Ook verbaasde men zich bij de buren over de weelderige levenswijze van den op perwachtmeester, in wiens woning herhaal delijk drinkgelagen enz. werden gehouden.' Verondersteld wordt, dat de zeer schoone vrouw van Jonas dezen zoo onder haar in- vloed had weten te brengen, dat hii zich met haar verdachte vrienden verbond. De zwager van den politiebeambte is een berucht inbre ker, welke sinds lang door de Keulsche poli tie wordt gezocht. Met belangstelling wordt daarom het ver dere verloop van deze sensationeele zaak te- gemoet gezien. Naar het „Berl. Tag." uit Münster veK neemt, is daar enkele dagen geleden een mo lenaarsknecht, Anton Lange, die wegens moord op zijn broer op 4 Juni '31 door de juryrechtbank te Paderborn ter dood werd veroordeeld, welke straf later in levenslange tuchthuisstraf werd gewijzigd, plotseling op vrije voeten gesteld. Het vonnis was gewezen op grond van een uitvoerig bewijs op aanwijzingen. Al spoedig werd twijfel uitgesproken aan de juistheid van het vonnis. Lange zelf heeft onafgebroken zijn onschuld betoogd en ook uit het tuchthuis pogingen gedaan om een hervatting van het proces uit te lokken, het geen echter steeds mislukte. f Zijn zuster, die overtuigd was van de on schuld van haar broer Anton, droeg eenigen tijd geleden een particulier detective in Mün ster op de zaak uit te pluizen. De man vond spoedig belangrijke gegevens, die pleitten voor de onschuld van den veroordeelde, zoo dat hij zich in verbinding stelde met een ad vocaat, die op zijn beurt weer stappen deed bij de autoriteiten. Het materiaal, waardoor Lange ontlast werd, schijnt zoo overtuigend geweest te zijn, dat de minister van justitie heeft ingegrepen. De vrienden en kenissen van den z g. moor denaar hebben allen verklaard, dat zij Lan ge niet tot zulk een misdaad in staat achtten. Zijn vroegere baas heeft beloofd zijn gezel dadelijk weer in dienst te nemen. Naar verluidt zou het Beursbestuur van Berlijn in een gister gehouden vergadering besloten hebben de beurs op 3 September a.s. weer te openen. Hedenmiddag vindt in de Industrie- en Handelskamer te Berlijn een bijeenkomst plaats van de gezamenlijke Duitsche beurs- besturen, waarin het besluiten zal worden besproken. Men is van meening de beurs tusschen 12 en 2 uur te doen plaats vinden. Om 12.15 zou met de vaststelling van de koers worden aangevangen. Slechts officieele koersen zullen worden genoteerd. Het Politiepresidium deelt mede, dat hel tijdens het onderzoek in het Karl Liebknecht- huis in beslag genomen materiaal onbetwist baar heeft aangetoond, dat de ondermijnings- propaganda door de Centrale van de Com munistische Partij geschiedde, iets wat tot nu toe door haar ontkend werd. De inhoud van den in beslag genomen koffer bevatte een hoeveelheid oolitidce pam fletten van af 1948, waarvan het stempel van den eigenaar verwijderd was. De toedracht inzake de moorden op de Bülowplatz is thans volgens een mededeeling van de politie volkomen opgehelderd, daar tal rijke personen bereid zijn onder eede te ge tuigen, dat de vijf thans in voorarrest rit tende personen verantwoordelijk zijn voof den- moord op de Bülowplatz,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1