Bij Pijnen 4" DE OOE1JKE OESTERS PBuimveeteeËf. DE TOESTAND VAN MCR. NOLENS. In den gezondheidstoestand van Mgr. No- lens is, naar de Tel. meldt, sedert Maandag geenerlei verandering gekomen. 1 AUTO BOTST TEGEN DEN TREIN. Maandagmiddag is op den onbewaakten overweg, waar de spoorlijn den Boermans- weg te Anna Paulowna snijdt, een particu liere auto tegen den trein aangereden, welke om 6.35 in Den Helder aankomt. De auto behoorde aan den heer H. Jonker uit Oude- sluis. Het uitzicht bij den onbewaakten over weg is vrij goed. Alleen wanneer men dicht bij den overweg komt, wordt het uitzicht be lemmerd door een spoorhuisje, dat aan den rand van de lijn staat. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De auto werd aan den voorkant beschadigd en moest wegge sleept worden. De machinist van den trein heeft niets bemerkt en is doorgereden. Van een wagon, een eerste en tweede klasse rij tuig, werden eenige ruiten verbrijzeld; de wagon werd ook voor een gedeelte ontzet. 1 EEN HEIBLOK NAAR BENEDEN GEKOMEN. f Een man gedocd. Nabij de Provinciale Electrische Cen trale te Groningen is bij het inheien van palen een ongeluk gebeurd. Toen een paal overeind stond en het zware hei blok daarop rustte, gleed dit door onbe kende oorzaak naar benedan. De bedie nende machinist kon niet meer voorko- jmen, dat het blok op den grond terecht 'kwam. In zijn val werd de 26-jarige J. 'Jager door de uitstekende deelen van het blok geraakt, met het gevolg dat hij zwa re hoofdwonden kreeg, tengevolge waar van de man in het Academisch Zieken huis is overleden. AUTO'S OP PONTEN. Maatregelen ter vooi koming van brandgevaar. Naar het Hbl. verneemt, zal in de eerstkomende wijziging van de Alge meene Politie-Verordening een bepaling worden opgenomen, waarbij verboden wordt, van automobielen, die zich op een der gemeente-ponten bevinden, het ben- zine-reservor te openen. De bepaling dankt haar ontstaan aan een streven om de mogelijkheid van brandgevaar op de ponten zoo veel mo gelijk te beperken. ONZE KOLENINVOER IN BELGlc Contingenteering van den Belgi schen koleninvoer. Aan het Hbld. werd1 gisterochtend ge seind: Er zijn in enkele bladen zeer verontrusten de berichten gepubliceerd over de hoeveelhe den waarmede de koleninvoer in België met ingang van 1 September a.s. zou beperkt worden. Deze zouden voor Duitschland 2Yt millioen ton en voor ons land 400.000 a 500.000 ton bedragen. Volgens mijn inlichtingen uit Brussel zou in de vergaderingen van gisteren tusschen vertegenwoordigers van de Duitsche steen kool-syndicaten en van de Duitsche regee ring eenerzijds, en die der Belgische belang hebbenden bij de kolenindustrie en der Belgi sche regeering anderzijds slechts overeen stemming bereikt zijn over het principe, dat Duitschland zich niet verzetten zal tegen het eventueel invoeren door België van in- voerconsenten voor steenkool. Zooals men weet heeft de Belgische regeering met verte genwoordigers van onze mijnindustrie of van de Nederlandsche regeering geen soort gelijke besprekingen gevoerd. Over de hoeveelheden waarmee de invoer beperkt zou worden, zou nog nader onder handeld moeten worden. In de Brusselsche kolenkringen heette het gistermorgen nog dat, wat ons land betreft, de invoer niet la ger gesteld zou worden, dan deze in het laat ste jaar, dus in 1930, was. Zooals wij on langs mededeelden, verzekerden de Belgische bladen, die zulk een felle campagne voerden tegen den koleninvoer uit ons land en uit Duitschland, dat wij in de eerste maanden van dit jaar 40.0000 ton meer invoerden dan in diezelfde maanden van 1930. ONDER VALLEND GESTEENTE GERAAKT. De timmerman en aannemer M. Jaarsma te Engwierum had gistermor gen het ongeluk terwijl men bezig was met afbreken van een muur onder een neervallend stuk steen te geraken. In bewusteloozen toc-'-.nd werd de getrof fene opgenomen. Dr. Nijhoff van Ee, die spoedig ter plaatse was constateerde een dubbele beenbreuk. Nadat een voorloo pig verband was aangebracht, werd dc patiënt direct naar het academisch zio- kenhuis te Groningen vervoerd. Qemewtecadm AKERSLOOT. Dinsdag n.m. 2 uur vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. In verband met het sluiten der gemeente rekening 1929, stelden B. en W. voor over te gaan tot vaststelling der gemeentelijke vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920 over 1929 voor de RK. school St. 'Jacob Major en wel op 12.10 per leerling, zijnde het bedrag van de O. L. school wat elke leerling per jaar kost, waardoor de totale vergoeding wordt bepaald op 216 leer lingen 12.10 is 2613.60. Alzoo besloten. Aan de orde was de benoeming van een hoofd der school in den Kogerpolder. Te dezer zake ging de raad in geheime zit ting over. Na opening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de benoeming is aangehouden en een nieuwe oproeping voor sollicitanten zal worden geplaatst. Voorloopige vaststelling Gemeentereke ning 1930. De ontvangsten hebben bedragen 69707,77, uitgaven 61599.86, batig saido f 8107.91. De rekening G. en B. gaf aan in ontvangst en uitgaaf f 20j59.87 en de reke ning Burgerlijk Armbestuur 1930 ini ont vangsten f 6645.8214, in uitgaven 4897.08, batig saldo 1748.7414. Deze rekeningen werden alzoo met algemeene stemmen voor- loopig vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van den heer Keijzer, boekhoudkundige, met de mede- deeling", dat de balans, winst en verliesreke- ning van het G. E. B. door hem zijn gecon troleerd en dat alle bescheiden in orde zijn bevonden. Ingekomen was het rapport van den ad ministrateur van het G. E. B. omtrent de aan- sluitin" van de pereceelen van A. Rotteveel in den Oostwouderpolderen de bewoners van den Kogerpolder, zoover nog niet aange sloten zijnde, alsmede de bewoners van den Schermeer wat betreft den Zuiddijk en Oost- dijk. Dit laatste gedeelte is het duurst van aanleg. De voorzitter deelde mede, dat óver dit gedeelte nog een rapport wachtende is van het P. E. N. voor stroomlevering van uit de gemeente Graft aan welke gemeente de P. E. N. rechtstreeks stroom levert. Hierdoor werd het leggen van een kabel door het Gr. N.-H. Kanaal voorkomen en de stroom levering vanaf de Zuidervaart, hetgeen be slist duurder uitkomt. In afwachting van het rapport van het P.E.N. werd met algemeene stemmen be sloten deze laatste perceelen in de gemeente van electrisch licht te voorzien. In verband met dit besluit dankte 'de heer Mul mede namens de' andere belanghebbenden voor dit genomen besluit. Bij de rondvraag vroeg de hr. Schut of de tarieven van het pontveer voor het publiek zichtbaar kunnen worden opgehangen. De voorzitter: Dit is vermeld in de voor waarden en het kastje daarvoor is ook aan wezig in de veranda bij het Schouw, maar in verband met de laatste wijziging van het tarief omtrent de paarden, welke wijziging nog niet door de Kroon is goedgekeurd, kan nog niet ten volle tot publicatie worden over gegaan. Zoodra de Kon. goedkeuring is ver kregen zal het tarief gepubliceerd worden. De heer SchermerhornDe rommel bij de school aan den Kogerpolder is in brand ge stoken en daar is men vandaan geloopen, zoodat voor het gevaar de buren het hebben gebluseht. De plaats waar het in brand is ge stoken, deugt niet; er is nonchalant gehan deld. De heer Mul gaf te kennen, dat de gem. opzichter er last toe heeft gegeven. De voorzitter: 't Is mij niet bekend, dat er zoo gehandeld is. Ik zal er een onderzoek naar instellen en de belanghebbenden er over onderhouden. De voorzitter: Het is de laatste zitting van de 4-jarige periode, die wij thans hebben. Allereerst breng ik dank aan den raad voor de wijze van samenwerking en voor de wijze waarop men voor mij de leiding gemakkelijk heeft gemaakt. Voor 't laatst is hier aan wezig de heer Helder. Voor de 19 jaren als raadslid, waarvan 8 jaren als wethouder, breng ik den heer Helder dank voor hetgeen hij in het belang der gemeente heeft helpen tot stand brengen. Ook namens wethouder Groot en de raad dat hij het belang der gemeente en de ingezetenen naar zijn beste weten heeft behartigd. Ik hoop dat U, heer Helder, nog een lang leven moge zijn be schoren en dat wij elkander al is het niet hier nog, vele malen mogen ontmoeten. De heer Helder: Burgemeester en wethou der Groot! Menig uur hebben wij vergaderd, hetgeen zich altijd heeft gekenmerkt door een prettige verstandhouding, waarvoor ik mijn dank breng, terwijl Uw leiding als voor zitter en Uw.adviezen aan den Raad steeds in het belang der gemeente waren. Het is mij tegen gevallen, dat het met de verkiezing zoo geloopen is, maar de'leeftijd brengt dit allicht mee. In deze gemeente is voor 4 jaar een vereeniging opgericht voor de geheele gemeente, genaamd Plaatselijk belang, maar daarin is een strooming die niet goed is. Men denkt met vrienden om te gaan, hetgeen niet is gebleken. Als men 19 jaar het belang der gemeente gediend heeft en de bevolking van de Woude 30 jaren een zetel in den raad heeft gehad, terwijl die bewoners altijd hun medewerking aan alles wat de gemeente Akersloot betrof, hebben verleend, dan leidt dit bij dat deel der gemeente niet tot samenwerking. Ik zal mijn fouten gehad hebben, misschien kunnen jongere krachten dit verbeteren. Indertijd was de heer Aafjes raadslid en ik wethouder en nu is de Woude in den raad niet meer ver tegenwoordigd. Ik breng de leden van den raad dank voor de prettige samenwerking. Altijd heb ik het vertrouwen gehad, maar nu blijkt dit niet waard te zijn. Ik hoop dat hetU allen en de ingezetenen goed moge gaan. Hierna sluiting. BROEK OP LAN&ENDJJK. Vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag 25 Augustus 1931, 's avonds 8 uur. Aanwezig alle leden. De voorzitter was burgemeester P. Slot. Goedkeuring op de rekeningen 1928 en '29 en de daarbij behoorende bedrijven. Van den Insp. der dir. belastingen was bericht ingekomen dat de Kohierbedragen der inkomstenbelasting over het belastingjaar 1930—'31 zijn 30193.43, over 1929—'30 231.30 en over 1928—'29 205.70 Zijnde de 2 laatste posten restanten. Van de Vereen, tot bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland het jaarver slag. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van de Gezondheidscommissie rekening en verantwoording over het jaar 1930, sluitende met een ontvangst van 1684.75, uitgaaf 988.25, saldo 696.50. Tevens werd me degedeeld dat in de begrooting 1932, de ge meente is aangeslagen voor een bedrag van 23.85, zijnde 1 cent per inwoner. Van de gemeente Alkmaar verzoek over 1931—'32 een bijdrage te verleenen ten be hoeve der leerlingen Handelsschool J. Tim merman en H. van Zuilen. Goedgevonden. Van de wed. J. Schagen te Alkmaar ver zoek om wederom een toeslag te verleenen, j 50 op haar pensioen. Zal bij de begrooting behandeld worden. Van de bewoners van den Woningbouw Mijnhardt's Poeders. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. de toekomst. De voorzitter zegde dank voor de harte lijke woorden, waarna sluiting volgde. verzoek om, in verband met de heerschende malaise, waardoor niet in het noodzakelijk levensonderhoud kan worden voorzien, de huur der woningen te willen verlagen met 1 per week. De voorzitter deelde mede, dat het adres niet op zegel en onjuist is, daar dit gericnt moet worden aan de Woningbouwvereni ging, welke daar ook geen beslissing op kan nemen dan alleen met goedkeuring van Kijk Rijk en Gemeente. Aan adressanten zal in deze een en ander worden meegedeeld. De heer Kamp zeide in verband daarmede enkele inwoners gesproken te hebben, waar bij hij hun het door den voorz. geopperde, ook onder de oogen heeft gebracht, waarop zij van standpunt waren veranderd. Zij zagen liever dat de gemeente dan maar 1 toeslag gaf. Spr. maakte toen de opmerking dat er dan meerdere zullen komen en volgens zijn gedachte dan terechtkomen bij het armbe- stuur. Voorl. vaststelling rekeningen Gemeente, Burg. Armb. en Lichtbedrijven. Bij monde van den heer Koedijk werd na mens de commissie rapport uitgebracht en meegedeeld dat men zich met de voorl. vast stelling der rekeningen kan vereenigen. De rekening voor den gewonen dienst sloot in ontvangsten 86561.56, uitgaven 78705.0654, batig saldo 7856.49H- De kapitaaldienst in ontvangsten 14451.41. uitgaven 13989.73, batig sal do 461.68. 2Burg. Armbestuur in ontvangsten ƒ3240.19, uitgaven 2612.07, batig saldo 628.12. Gasbedrijf sloot met een batig saldo van 868.17 en electriscb bedrijf met 3904.66 De voorzitter deed hierna mededeeling dat B. en W. der Langendijker gemeenten en Sint Pancras 2 vergaderingen hebben ge had met de firma Kok en Tuinman aangaan de de tarieven van de autobus, welke 2 a 3 weken terug aan de resp. gemeenten waren toegezonden. Hieruit bleek dat de onderne ming de 10 rittenboekjes, week- en jaarabon nementen wenschte te verlagen. We hebben de tarieven onder de oogen gezien in verhou ding tot andere diensten en daarbij bleek dat deze ongunstig daarbij afsteken. In de eerste vergadering was te verstaan gegeven dat de exploitatie moeilijk tot verla ging over kon gaan. Maar bij nader inzien is toch het voorstel gedaan de tarieven op 'n nieuwen leest te schoeien, welke dan aldus wordt geregeld voor onze gemeente: de dagkaarten van 3214 op 30 cent, de 10-rit- tenboekjes op 2.50, deze zijn niet persoon lijk. B. en W. waren zeer onaangenaam getrof fen door de geringe verlaging ook voor de no:rdelijke gemeenten welke 5 cent bedraagt, waartegen protest werd aangeteekend, maar het heeft niet mogen baten. De bedoeling is om de 10-rittenboekjes door 1 of 2 personen in de gemeente te doen verkrijgbaar stellen. Daar de rondvraag niets opleverde zeide de voorzitter tot sluiting te kunnen overgaan, maar hij wenschte eerst nog iets te zeggen naar aanleiding van het feit dat dit de laat ste vergadering was na een 4-jarige periode en waar niet alle leden herkozen zijn en dus ook niet 1 Sept. a.s. de zaal als raadslid weer zullen binnentreden. Drie heeren gaan heen en worden vervan gen door anderen. De heer Glas die om redenen van persoon lijken aard zijn zetel heeft afgestaan is het kortst raadslid geweest. Heeft deze alzoo zijn plaats afgestaan om politieke redenen, dit mag niet gezegd worden van den heer Kamp, die 214 jaar en den heer Smak 4 jaar heb ben zitting gehad in den raad. Ik zeg, U, aldus spr., hartelijk dank voor al hetgeen door U in het belang der ge meente gedaan is. In de afgeloopen 4 jaar zijn verschillende gewichtige besluiten genomen, welke alle aandacht en ernst van de heeren in beslag namen. Onze raad maakte niet veel opspraak ^oor ellenlange redevoeringen, toch wil Iks niet zeggen, dat daardoor de belangen der gemeente minder gediend worden door de raadsleden. Het is veelal een ondankbare taak, omdat buitenstaanders het niet zien, ook wanneer de financieele middelen het niet toelaten, om besluiten te nemen, en dan is men wel eens niet al te billijk en de dank in den regel klein Zij, die weer terug keeren en niet, een per soonlijk woord van dank voor het mij ge makkelijk maken van het leiden der verga deringen. Al is er eens verschil van meening geweest, toch is de verstandhouding er niet door verstoord, ook hiervoor een bijzonder woord van dank. Ik hoop dat degenen, die geen raadslid meer zijn, de belangen der gemeente op het hart dragen en wensch hun in hun ambte loos leven met hunne gezinnen alles goeds toe. De heer Kamp zegde dank voor de waar- deerende woorden, tot hun gesproken. Er zijn wel eens dingen geweest, waarover verschil van meening bestond, maar toch stonden de vergaderingen in het teeken van genoegelijk- heid en hartelijkheid. Het raadslid zijn is niet zulk een mooi baantje en allicht gaat de buitenstaander over tot het geven van critiek, soms onver diend. Alle raadsleden ook dank gebracht voor de genoegelijke samenwerking. De secretaris dankte voor de bereidwillig heid tot het steeds geven van inlichtingen, wanneer er iets was wat we niet wisten. De pers werd dank gebracht voor het zoo veel mogelijk weergeven van hetgeen is naar voren gebracht. En ten slotte hoop ik, aldus spr., in den voorzitter en raadsleden alle vrienden gevon den te hebben. De heer Smak sloot zich bij de woorden van den heer Kamp aan, eveneens de heer Glas en memoreerde, dat hij nog maar kort lid v. d. raad is geweest. Hij zegde zijn mede raadsleden dank voor de genoegelijke wijze, waarop steeds is vergaderd. Het partij belang, aldus spr., eischte, dat een ander mijn plaats inneemt. Maar hij hoopte, dat onder den zegen van den Almachtigen God, waar mede de vergaderingen worden begonnen, voor de gemeente veel goeds is weggelegd in Vragen, deze rubriek betreffende kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr. te Hennepe, Diergaardesin gel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Wat Is voordeeiiger? Goede kuikens direct den nek omdraaien oi ze in een ren bij oude kippen zetten? Deze week weer massa's vragen die een bespreking waard zijn. Ik zou haast zeggen: ,voor elck wat wils". Voor mij heeft het bespreken van vragen het voordeel dat daardoor zooveel mogelijk voortdurend contact met de praktijk ge houden wordt, terwijl aan den anderen kant er het nadeel aan kleeft, dat er soms tijd en plaats te kort komt om eens een ander onderwerp te bespreken. Eigenlijk had ik dit artikel aan de coccidiosis willen besteden, de roode diarrhe der kuikens, die op het oogen- blik zeer hevig en kwaadaardig heerscht, doch er zijn een paar vragen die even eens van algemeen belang zijn en kwes ties aanraken, die onder de pluimvee houders leven. Dus voor ik kans loop al redeneerende over alles en nog wat de coccidiosis te vergeten, maak ik eerst nog even op deze ziekte attent. Het is nn de echte tijd er voor, kuikers vertoonen allerlei verschijnselen, doch het eind van het liedje Iv de dood. De ziekte is uiterst besmettelijk van kuiken op kui ken door de ontlasting, maar gehielzen is dat muizen en ratten en zelfs vliegen de ziekte gemakkelijk kunnen overbren gen. Laat U dus niet van de wijs brengen door te denken: ik heb een nieuw hok, nooit ziekte gehad dus heb geen kans het te krijgen. Wees liever gewaar schuwd en reken er op. Laat de ziekte vaststellen door een dierenarts of door Rijksseruminrichting. De beste bestrij ding is op het oogenblik: de kuikens op een gaasbodem zetten van duims gaas. Niet zooals ik in Limburg ergens zag in een groote fokkerij, op musschengaas Dit is goed tegen pullorum rraar niet tegen coccidosis, die bij grootere kuikens voorkomt. Dan kan men daarnaast de kuikens karnemelk te drinken geven in plaats van gewoon water en als men geen karnemelk heeft, meng dan het meelvoer tijdelijk met 30 karnemelk poeder. Dit echter niet langer dan noo- dig is want het is een dure grap Zorg voor goed karnemelkpoeder dat frisch en zuur ruikt. Laatst kree? ik een mon ster waar kuikens juist ziek van waren geworden en dat muf en ransig rook. Dan kan Uw dierenarts U bovendien nog een geneesmiddel leveren dat jodium be vat en dat in lichte gevallen genezing kan brengen en de verspreiding daar door tegengaat. Tegen zwaardere geval len helpt het niet en ik hecht dan ook de grootste waarde in de eerste plaats aan den gaasbodem, waaronder een flinke laag kalkpoeder gestrooid wordt en zoo doende de smetstof onschadelijk maakt. Lenk niet dat de coccidosis met zich laat spotten! Zij is veel ernstiger dan U denkt want als gij haar niet radikaal bestrijdt, garandeer ik U teger den tijd dat Uw buurman lekkere versche eitjes van zijn jonge hennen gaat rapen, dat bij U de jonge hennen tegen de vlakte gaan en de gevreesde verlamming krijgen. Wees dus voorloopig al vast op Uw hoede. Zorg als gij kuikens afzendt dat Uw naam als afzender zeer duidelijk vermeld wordt, want ik heb den laatsten tijd zeer vele gevallen gezien waarbij de inzender geen bericht kon ontvangen, omdat hij zijn naam zorgvuldig vergeten had te vermelden. Nu een paar vragen: Borculo. Wilt U mij eens zeggen of het werkelijk zoo slecht is dat een kippenren van boven en van achteren dicht is, zoodat de dieren niet nat kunnen worden als het regent. Ik heb 10 kippen gehad en ben nu nog op 4 en zij hebben mij verteld dat ze te bedompt zitten. Nu heb ik zesweeks kui kens gekocht en nu zeiden ze mij dat ik de zijkanten weer open moest maken. Kijk eens, lezer, laat U nu niet wijs maken dat kippen regen noodig hebben om gezond te blijven. Houdt ze maar droog en als Uw ren aan één kant open is en de zon kan minstens een uur per dag in het hok schijnen, is het hok vast niet bedompt. Als dat niet kan moet U er met het voer op rekenen dat U daar zonneschijn in stopt in den vorm van veel jong, \ersch groenvoer of ongeveer 1 levertraan of preparaten die veel vitaminen bevatten.. Verder moet t» zorgen dat de grond in de ren zindelijk Zes van de 10 kippen dood is een «„k del ijk bedrijf. Waarom schrijft U er n bij waaraan ze gestorven zijn U heht a- beesten toch zeker niet dood laten en er verder niet naar onigek-^ken 8uan luidt het resultaat van het de<ki,ii-6 onderzoek? indig Dat U zesweeks hennetjes Wh* heel wijs. U bent dan van de misère a pullorum af en van de enorme zor™?1" gedurende de eerste weken, maar aifïl nu deze beestjes in diezelfde ren bii a vier overgebleven kippen gezet hebben ben ik bang dat ze gauw den kiW marsch zullen blazen. PPen- Kuikens te zetten op een terrein w8a» kippen geloopen hebben is uiterst vaarlijk en ze in een afgesloten ren gf" zetten met het treurig overschot van uitgestorven kippenstapel is net zoo «rnta of dat U ze meteen den nek om wK draaien. Het laatste u trouwens bew goedkooper. U bent dan snel van dP t,®* kens af en hebt er geen zorgen of voS' kosten meer aan. Laat lT ze zoo u dan raakt U ze net zoo goed kwüt 0 dun het langer en voer Als U mijn advies vroeJl vraagd had zou ik U hebben aanerf" den: ruim de vier oude kinnen smet het hok geduch graaf ria 0nt" voet diep uit. strooi": 55 LnV®"/»» kolk in en brenn er dan wTi» k zand op. Stuur bij het eerste euw onmiddellijk op naar de RijksSnml*1 richting te Rotterdam, met verZ0T^* gratis onderzoek. «rzoeg ont» Dr TE HENNEPW JMQezondw Stukken oLBU'!,m n Vtran^oor<ieli]khe,d van de Redact e. De opname jt ae rubriek ttfuust geenszins dat de >edactu er mede instemt,K OPROEP AAN DE NOODLIJDENDE^ TUINDERS IN NOORD-HOLLAND Een Tuinderscongres. Ondergetekenden, tuinders van onder scheiden richting, op den 23 Augustus bijeen te Purmerend, om de steeds ernstiger toe stand van de werkende tuinders te bespre, ken, en een Program van Actie vast te stel- len, dat in staat is om voor hen een oplos sing te brengen, kwamen na uitvoerige be spreking tot de volgende besluiten: De crisis, die zich uit in ongekende prijs- daling en onverkoopbaarheid van een groot deel der productie en onmogelijkheid van ex port, in het bijzonder van de landbouwcrisis port, is te beschouwen als een onderdeel van de groote kapitalistische wereldcrisis, in het bijzonder van de landbouwcrisis, en heeft zich de laatste maanden, speciaal door de verscherping van de crisis en credietcrisis in Duitschland, in tot nu toe ongekende mate in Nederland verergerd. De uitvoer, die meer dan de helft der opbrengst moet opnemen, dreigt te verdwijnen. De prijsdaling op de binnenlandsche markt is eveneens buitenge woon. Hierbij komt nog de aardapoelzieide. Deze crisis der kapitalistische wereld be rooft de werkende tuinders van de vruchten van hun zwaren arbeid en dreigt voor de ko mende winter met ernstige verscherping van hun nood. In deze moeilijke tijden neemt de regeering geen afdoende maatregelen tot hulp of ver lichting, toont ook niet de wil daartoe of de weg te kennen. Provinciale crediêten kunnen de toestand niet verbeteren, wijl zij de tuin ders dieper in schuld brengen en de afbeta ling een reeks van toekomende jaren zal drukken. Reeds in de naaste toekomst is invor dering van renten te verwachten Tot het opkoopen van de groote voorraden op de veilingen tot loonende prijzen, om die te brengen aan de groote massa stedelijke werk- loozen en andere armen, is de regeering niet bereid. Ook is niets ondernomen, om den toe stand door verlichting of kwijtschelding van belasting te verzachten;, integendeel zijn nieuwe indirecte belastingen ingevoerd en andere nog te wachten. Polder-, water schapslasten enz. worden onder de huidige omstandigheden nog moeilijker te dragen. Hierbij komt dan, dat de veel te hooge pachten thans bijzonder zwaar drukken, en de volledige ongeregeldheid van het pacht stelsel aan de willekeur der rijken over de armen vrij spel laat. Is zoo de toestand bij de pachters, die zoowat de helft der tuinders uitmaken, het is een hersenschim, dat de overigen werkelijk eigenaars zijn, want de hypotheken overtreffen tegenwoordig in vele gevallen bijna de waarde van de grond, ban ken en geldschieters zijn de feitelijke eige naars. Hypotheek- en rentelast zijn zoo hoog, dat aan aflossing noch voor het hui- 125. Als je zoo'n groot huis hebt, moet je na tuurlijk ook personeel hebben en hier zien jul lie, hoe moeder Oester een knechtje huurt: Pieter Puk heet hij. Erg slim ziet hij er wel niet uit, maar hij is vol goeden wil. En hij vertelt moeder, dat hij nog een zus heeft, Grietje Puk, die stellig ook wel graag in dienst wil komen bij de familie Oester, 126. Inmiddels bekijken de kinderen het van alle kanten. Er valt zooveel te ze nog nooit gezien hebben. En in den tuil tert Oscar dadelijk in een boom en gil' Otto, dat hij ook eens omhoog komen zooiets leuks hebben ze onder zee nooit g daan.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6