DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ^Buitenland 21aQetij&sch Oueakht Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DOXDEKUAG 3 ëEPTEMBDK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. ™Ta S PRESIDENTSVERKIEZINGEN Dt IN OOSTENRIJK. Van uitstel kon niets komen. Enkele candidaten reeds bekend. MACDONALD ANTWOORDT AAN ZIJN KIEZERS. AMERIKAANSCHE VOORBEREI DINGEN VOOR DE ONTWAPE NINGSCONFERENTIE. Hoover en het Fransche memo randum. DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Nog twee millioen menschen bedreigd. MUITERIJ OP DE CHILEENSCHE VLOOT. Van korten duur. De regeering van Chili afge treden. DE GEVOLGEN VAN DE OVEREEN STEMMING TUSSCHEN VATICAAN EN QUIRINAAL. EINDE DER DICTATUUR IN ZUID-SLA VIE. Gisteren is in Zuid-Slavië een nieuwe regeeriné gevormd. DE RICHTLIJNEN VOOR DE DUITSCHE LANDEN. ERNSTIGE EXPLOSIE IN EEN CHEMISCHE FABRIEK IN FRANKRIJK. Drie dooden en 14 zwaar ge wonden. DE KONINGIN-MOEDER VAN ROEMENIE ZIEK. „IM WESTEN NICHTS NEUES". Het vertooningsverbod opgeheven. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN AMERIKA. Bezuiniging op leger en vloot? HUISZOEKING BIJ DE IJAMBURGSCHE COMMUNISTEN. DE „MILLIOENEN STUDIE". HET LOT VAN DE „NAUTILUS". 1 ALKMAARSCHE COURANT. jlo. *06 Dit dummer bestaat uit drie bladsn. O O O Over ongeveer 6 weken (de juiste datum is 18 October) zal geheel Oostenrijk in actie zijn om een nieuwen president te kiezen. En deze keer zal de verkiezing een bijzonderheid meer hebben, omdat ze wordt gehouden vol gens het besluit, dat VA jaar geleden bij de irondwetherziening is opgenomen, n.1. dat de verkiezing geschieden moet door een ver plichte stemming van het geheele volk. Op zich zelf is deït misschien niet zoo n groote bijzonderheid, maar men moet beden ken dat wij op 't oogenblik in abnormale om standigheden verkeeren, dat wij op 't oogen blik leven in een tijd, waarin elk dubbeltje twee keer moet worden omgekeerd, voordat het uitgegeven mag worden En als men dan nagaat, dat de kosten van deze verkiezing in Oostenrijk geschat worden op ongeveer vier millioen schilling, dan begrijpt men, dat dit bedrag eigenlijk veel te hoog is voor Oosten rijk. Echter, als het de politiek betreft, blijkt er nog altijd genoeg geld te zijn, al w.ord* in den regel niet gevraagd, of het geld niet beter besteed had kunnen worden. 't Wordt dus in Oostenrijk een dure ge schiedenis. En verder wordt het eenharts tochtelijke beweging met geestdriftige rede voeringen, met de noodige optochten en de helaas ook noodige! vechtpartijen. Het is op grond van deze feiten, dat er po litici waren, die de verkiezing, een jaar wil den uitstellen, in de hoop, dat er dan een be teren tijd zou zijn aangebroken, zoowel op financieel als op politiek gebied. Andere po litieke kopstukken, zoo schrijft de Weensche correspondent van de N. R. Ct., stelden voor, ditmaal nog de oude verkiezingswijze te vol gen, zooals die in de oude grondwet was vastgelegd, d. w. z. den president te laten kiezen door den Nationalen Raad. De voorstanders van dit standpunt wezen er op, dat men dan in staat zou zijn, iemand buiten de politiek te benoemen, terwijl het nieuwe stelsel onvoorwaardelijk een partij man aan het hoofd van den staat moet bren gen. Hiervoor zou echter een parlementsbe sluit met een meerderheid van twee derde noodig zijn en die is niet bijeen te brengen, omdat de christen-socialisten niet willen me dewerken. Ook van het uitstel van een jaar kan niets komen, want daar voelen de so cialisten niets voor. Van de politieke partijen hebben tot dusver alleen de socialisten en communisten reeds hun candidaten aangewezen. De socialisten dr Renner den voorziter van den Nationalen Raad, die tot den rechtervleugel van zijn partij beheoort, de communisten Karl Kopel- nig den redacteur van de Rote Fahne. De christen-socialisten zullen nog deze week hun candidaat aanwijzen. Zij hebben eerst over leg willen plegen met de andere burgerlijke partijen, om te zien, of het niet mogelijk zou zijn een gemeenschappelijken candidaat te stellen. Hoe het met deze onderhandelingen staat is niet bekend. Als voorloopige candi daten staan bij de Christen-socialisten voor op Miklas, de huidige president, dr Seipel en dr. Buresch, de tegenwoordige bondskan selier. Of in geval zij een eigen candidaat stellen de Groot-Duitschers en plattelanders gemeenschappelijk met dr. Schober zullen uitkomen, staat nog niet vast. In ieder geval bestaat er kans dat een dezer partijen hem candidaat stelt, mits hij althans deze candi- daatstelling aanneemt. Ér is een tijd geweest, dat dr. Schober doorging voor den eenig mogelijken gemeenschappelijken candidaat van alle burgerlijke partijen. Deze tijd is he laas voorbij, sinds dr. Schober nolens volens actief in den politieken maalstroom betrokken is. Hoe het staat met de nationaal-socialisten "Weet men nog niet. Men noemt als hun can didaat dr. graaf Wenzel Gleispach, den ge mzen rector van de Weensche universiteit burgerwachten zullen natuurlijk uitko- met Prins Ernst Rüdiger Starhemberg, r!e net den vereischten leeftijd bereikt heeft. ^j3tuurlijk kunnen er op het laatste oogen- Cl,k nog allerlei combinaties en permutaties ontstaan. De verkiezing is aldus geregeld, dat bij de ^rste stemming het aantal candidaten onbe- vr[d is en dat degeen, die de absolute meer heid verkrijgt, verkozen is. Gelukt het nie- 7and de absolute meerderheid te verkrijgen, wordt er een herstemming gehouden tus- neti de twee candidaten, die de meeste mmen hebben gekregen, of eigenlijk tus- mini!Iun Partiien> want voor de herstem den ""F1611 voor die beiden ook andere lie- b candidaat gesteld worden. Komen de nor* e partijen niet tot overeenstemming clari l-S een ëfmeenschappelijken candidaat, canafJT vF'jwel zeker een der burgerlijke Het i n. *n herstemming met dr Renner, bij .rw'jnt dat de burgerlijke partijen dan den dacr nmm'n£ met een candidaat voor staat ten'J1 komen, die buiten de partijen gelijk te meiï! allen niet-socialisten mo- te beletten a °P ^em te stemmen en aldus fi0D«S<Sriik een socialistischen In zijn antwoord op den brief van het bestuur van de afdeeling Seaham van de arbeiderspartij, welke hem verzocht zijn Lagedhuiszetel ter beschikking te stei- len, schrijft MacDonald o.a.: „Ik betreur ten zeerste dat uw bestuur zonder ook maai van een der feiten op de hoogte te zijn, de motie heeft aangenomen, die gij mij hebt medegedeeld. Hoewel er hieromtrent groot misver stand kon rijzen en hoewel achterdoch tige toeschouwers er uit zouden kunnen opmaken, dat mijn naaste collega's en ik afgeweken zijn van onze beginselen, is onze houding toch uitsluitend het gevoig van ons besluit om den algemeenen le vensstandaard, de werkloozenuitkeering enz., zoo hoog mogelijk te houden. Dat gij deze zaken thans kunt behandelen in omstandigheden, die vrij zijn van in eenstorting en paniek, hebt gij alleen aan mijn collega's en aan mij te danken, die gedaan hebben wat op het oogenblik noodig was. De onvermijdelijke lasten die uit den huidigen toestand voortvloeien, zul'on zor billijk verdeeld worden, als door het menschelijk vernuft geschieden kan. Dat wij gedwongen zijn, de werkloozen te verzoeken genoegen te nemen met voor waarden die toch altijd beter zijn dan die van 1929, komt, doordat wij hen wen- schen te beschermen tegen een verlaging van de koopkracht van het geld die in derdaad van beteekenis en hun waarlijk een tragisch hard lot zou bezorzgen. Het valt u misschien moeilijk dit in te zien. Maar toch is dit het geval en eer lang zult gij het beseffen. De geest van den brief dien ik u eenige dagen geleden schreef, is nog steeds de mijne en ik her haal hierbij, dat ik mij-zelf in uw han den stel. Ten aanzien van één deel van uw motie wensch ik echter duidelijk te zeggen, dat ik in geen geval dit voorne men zal uitvoeren zoolang het zal gelijk staan met het verzaken van den plicht, dien ik van het eerste belang acht om de groote menigte loontrekkenden in dit land voor ernstigen nood te behoeden. Welk besluit ik daarom ook op eeni- gerlei motie zul nemen, dit zal niet ge schieden voordat ik de taak vervuld heb die ik thans op mij heb genomen, en eerder niet. Hoe groot ook het verschil van gevoelens mogen zijn tusschen mijn aanhangers en mij, hoop ik toch, dat gij allen zult willen gelooven dat het mij ten zeerste leed doet de schitterende eendracht te moeten verbreken, welke tot dusver tusschen ons bestaan heeft. De Parijsche avondbladen melden, dat de Washingtonsche regeering voorbereidingen maakt voor de ontwapeningsconferentie, die tegengesteld zijn aan den geest van het Fran sche memorandum. Zoo meldt een Havastelegram uit Was hington o.a., datmen zich in Amerikaansche kringen verzet tegen ieder uitstel van de ontwapeningsconferentie. In welingelichte kringen aldaar wordt er den nadruk op ge legd, dat de regeering der V.S. nog geen de finitief plan heeft uitgewerkt, en zich er voor- loopig tot beperkt den toestand der afzonder lijke Europeesche landen nauwkeurig te be- studeeren. Washington zal vermoedelijk eerst op het laatste oogenblik met een helder om lijnde stellingneming te voorschijn komen. Op het oogenblik schijnt echter vast te staan, dat president Hoover de ontwapeningsconfe rentie tot uitgangspunt wil maken van zoo wel de schuldenregeling als ook de organi satie van de algemeene veiligheid. Men heeft den indruk, dat Hoover zich verzet tegen het in het Fransche memorandum verwerkte voorstel betreffende de veiligheidsgaranties in geval van een aanval. De president is van meening, dat dit voorstel neerkomt op een verbondsvoorstel wat volkomen onvereenig- baar is met de Amerikaansche opvattingen. Ook wijst Amerika een samenkoppeling van ontwapening en Volkenbond af, hetgeen moet worden opgevat als antwoord op de voor stellen van Paul Boncour. In ieder geval is het zeker, dat Amerika de ontwapenings kwestie op een wijze te berde wil brengen, die ver verwijderd is van het Fransche stand punt. Te Shanghai aangekomen Amerikaansche zendelingen deelen mede, dat in de provincie Kiansi meer dan 100.00 personen tengevolge van de overstroomingen om het leven zijn g komen. Ip deze provincie worden nog meer v dan 2 millioen menschen met den dood be dreigd, wanneer niet spoedig hulp wordt ver leend. Officieren gevangen genomen. Op de Chileensche oorlogsvloot is muiterij uitgebroken. De rebellen namen de officieren gevangen. De vloot bevindt zich te Coquimbo om er den winter door te brengen. Een later telegram meldt, dat de be manningen na de officieren te hebben gedwongen een ultimatum aan de regee ring te reekenen, inhoudende, dat de ma rine de voorgenomen soldijverlaging niet zou dulden, naar hun post teru- keerden, waarmee de opstand was ge ëindigd. De toestand in Chili wordt van uur tot uur erger. Verwacht wordt dat de staat van beleg over het geheele land zal worden afgekondigd. De plaatsvervan gende president Manuel Trucco en de geheele regeering zijn afgetreden. De matrozen zijn thans tot openlijke mui terij overgegaan. Zij bevinden zich in het bezit van het grootste deel van de vloot, in het bijzonder ook van het groot ste Zuid-Amerikaansche slagschip Ami- rante La Torre. De muiters schijnen on der communistischen invloed te staan. Zij eischen o.a. bestraffing van den vi oegeren president Ibanez en zijn vrien den en verdeeling van de groote land goederen. De luchtstrijdkrachten zijn naar het schijnt- de regeering nog trouw gebléven. Daar de arbeiders zich solidair hebben verklaard met de eischen oer matrozen, verwacht men het afkondigen der algemeene staking. Te Rome beschouwt men de overeen stemming tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering al een belang rijke tegemoetkoming van de geestelijk heid, daar door de bepalingen in de overeenkomst voor een deel aan het tegenwoordige karakter der actie wordt toegegeven. In de overeenkomst wordt o.m. be paald, dat de Katholieke Actie direct met de Diocesen zal samenhangen en van de bisschoppen afhankelijk zal zijn. De laatsten zullen de geestelijke en we reldlijke leiders uit de vereeniging be noemen. Zij kunnen slechts tot leiders worden gekozen, die niet tot een klooster behooren en waarmede de Italiaansche regeering zijn instemming kan betuigen. Zij mogen geen politieke actie voereu. De Katholieke Actie mag slechts gevoerd worden onder Italiaansche nationale vlag. De actie mag in haar program geen beroepsopleiding opnemen, daar zij uitsluitend de godsdienstige en gees telijke opvoeding ten doel heeft. De jeugdorganisaties mogen insignes dra gen, doch hierop moet uitdrukkelijk vermeld staan, dat zij van een religieuze vereeniging afkomstig zijn. Gisteren is in Zuid-Slavië een nieuwe re geering gevormd. In de zitting dezer nieuwe regeering, wel ke Woensdagavond laat bijeenkwam onder voorzitterschap van den koning heeft de hof- minister de nieuwe grondwet voorgelezen. Deze nieuwe grondwet stelt voor Zuid- Slavië een parlement en een senaat in. Voor den senaat wordt vastgesteld, dat de koning de helft der leden benoemd en dat de andere helft door het volk wordt gekozen. Alle bur gers boven 40 jaar hebben het passieve kies recht. Voor het parlement, dat door middel van een gelijk en direct kiesrecht wordt ge kozen hebben alle burgers, die de dertig ge passeerd zijn, het passieve kiesrecht. Alle burgers hebben vanaf hun 21ste jaar het ac tieve kiesrecht. De groote trekken van den nieuwen grond wet zijn de volgende: Joego-Slavië is een koninkrijk onder de dynastie Karageorgewitsj. De officieele talen zijn Kroatisch, Servisch en Sloveensch. De grondwet geeft alle burgerrechten, gelijk de ze in de Westelijke democratische landen vastgesteld zijn. Het land zal, gelijk dit tot dusverrè reeds het geval was, in negen bana ten worden ingedeeld. Deze banaten genieten een zoo groot mogelijke autonomie. Absolu te vrijheid van drukjoers en onaantastbaar heid van woning en brieven is vastgelegd. Alle tot dusverre uitgevaardigde wetten blijven vooreerst van kracht, totdat het wet gevende parlement bijeengekomen zal zijn en tot nieuwe wetten besluit. Met deze proclamatie heeft de koning zijn woord van 6 Januari .1929 bij de invoering van de uitzonderigstoestand, stand gedaan. De richtlijnen, die de rijksminister van fi nanciën ter doorvoering van de noodveror dening van den rijkspresident voor het in evenwicht brengen van de begrootingen van landen en gemeenten in een circulaire aan de landsregeeringen heeft gezonden, bevatten, volgens de Berliner Boersen Courier behalve opheffing van langdurige contracten met hooggeplaatste ambtenaren nog een geheele reeks afzonderlijke aanbevelingen. Voor de bezuiniging op personeele uitgaven beveelt de rijksminister aan verlaging der bezoldi gingen, wachtgelden e.d. Verder stelt de mi nister belastingen voor te heffen op het bou wen van nieuwe hotels, theaters, bioscopen en dergelijke inrichtingen. Voor het onder wijs wordt aanbevolen verhooging van het aantal leerlingen per klasse en vergrooting van het aantal verplichte lesuren, beperking van het uitreiken van beurzen etc. Inzake re organisatie van de justitie zal de rijksminis ter van financiën nog overleg plegen met den rijksminister van Justitie. Inzake de be sparingen op de crisisuitgaven verwijst de minister naar de richtlijnen uitgewerkt op den stededag. In zeer voorzichtige termen wordt verder conversi voorgesteld. Landen en gemeenten moeten zelf schulddelgings- plannen uitwerken, waardoor afwikkeling der schulden uit die loojoende middelen be streden kan worden. Inzake werkloozenon- dersteuningen wordt dan nog gezegd, dat alleen daar hulp verleend kan worden aan landen en gemeenten, waar alles is gedaan om te komen tot in evenwicht brengen van de begrooting. Gistermorgen 11 uur vond in een chemi sche fabriek te Bezons (departement Seine et Oise) een ernstige explosie plaats, waar door de geheele fabriek vernield werd. Een groot deel der arbeiders werd onder instor tende muren bedolven. Het aantal slachtof fers staat nog niet vast. Tot nu toe werden twee dooden en 35 gewonden gevonden. De reddingswerkzaamheden worden door de brandweer en politie verricht. Het aantal personen, dat zich nog onder de puinhoopen bevindt, is nog niet bekend. Voortdurend hoort men tusschen de puinhoopen het ge steun der nog begraven slachtoffers. Men hoopt nog een deel der slachtoffers levend te kunnen bevrijden. De bergingswerkzaam heden werden nog bemoeilijkt door het feit, dat direct na de explosie een brand uitbrak. Een in de nabijheid gelegei^ liftenfabriek werd door de ontploffing zwaar beschadigd. Op het terrein van het ongeval zijn verschei dene brandweerwagens uit Parijs aanwezig. Naar uit Bezons gemeld wordt, heeft de explosie aldaar 3 dooden en 14 zwaarge wonden ten gevolge gehad. Door de kracht der ontploffing werden 6 werkplaatsen vol komen verwoest. Binnen een omtrek van 100 M. zijn alle muren ingestort. De lichamen der beide gedoode vrouwen werden 20 M. ver weggeslingerd. De toestand van drie der zwaar gewonden is hopeloos. Het ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat het hier een nitrocellulose-ontploffing betreft. De materieele schade is zeer groot. Volgens berichten uit Boedapest is de koningin-moeder van Roemenië ernstig ziek en moet zij een operatie ondergaan. Zij is reeds ziek sinds kort na het huwelijk van prinses Ileana. Een Wolff-bericht uit Berlijn meldt aan het Hbld., dat het verbod ten opzichte van de vertooning van de film „lm Westen nichts Neues", thans geheel is opgeheven. Tot nu toe mocht de film slechts in beslo ten kring worden vertoond. Dit besluit is een gevolg van de mededeeling van de firma, die de film heeft gemaakt, dat zij al haar filialen opdracht heeft gegeven om overal de inhoud der film in overeenstemming te bren gen met den Duitschen inhoud. E>e voorzitter van een der belangrijkste commissies uit het Huis van Afgevaardig den, de heer Wood, heeft eenige mededeelin- gen gedaan omtrent den financieelen toe stand van de-Vereenigde Staten en de maat regelen, die worden overwogen om aan het dreigende tekort te ontkomen. Volgens den heer Wood overweegt president Hoover be langrijke bezuinigingen in te voeren op de uitgaven voor leger en vloot, om den fisca len toestand in orde te brengen zopder ver hooging van de belastingen. Wij zijn niet in oorlog en worden op geen enkele wijze door oorlog bedreigd, zei Wood na een conferentie met president Hoover. Er is geen noodzaak voor een groote vloot en evenmin voor een groot leger. Wij kun nen de uitgaven voor deze beide diensten evengoed verminderen als voor de Board en op deze wijze den langen weg inslaan om de begrooting in evenwicht te brengen. Hoe wel Dinsdag nog officieel verluidde, dat het idee van belastingverhooging nog niet is op gegeven, zei de heer Wood een dergelijken stap onnoodig te vinden. De ernst van den toestand blijkt duidelijk uit een verklaring van het departement van financiën, welke aantoont dat het tekort over de eerste twee maanden van het loopende fiscale jaar, dat op 30 Juni 1932 zal eindigen, 365.072 dollat bedraagt. Indien de uitgaven op dezelfde wijze gedurende de rest van het jaar blijven gehandhaafd, dan beteekent dit dat het de ficit aan het einde van het fiscale jaar meer dan 2 milliard dollar zal bedragen. Woensdagmorgen werd huiszoeking gedaan in het gebouw van de communistische Ham burger Volkszeitung en 't partijbureau. Ook te Altona werden huiszoekingen verricht, o.m. in het bureau van de K.P.D. en in het huis der R.G.O. In de middaguren duurden de huiszoekingen voort. Naar wordt medege deeld, treedt de politieke politie in deze zelf standig op. Zij zag zich tot dergelijke maat regelen gedwongen op grond van hét feit, dat in den eerstvolgenden tijd rust en orde door communistische acties zouden worden ver stoord. Omtrent het resultaat der huiszoekingen wordt het volgende medegedeeld: De Crimi- neele politie van Altona en Hamburg hebben gister in de partijlokalen der K.P.D. en in het redactiebureau van de Hamburger Volks zeitung te Altona benevens in de drukkerij der Volkszeitung en in de partijbureaux der K.P.D. te Hamburg, huiszoekingen verricht. Gezocht werd naar materiaal met hoogver- raad-doeleinden. Te Hamburg werden ver scheidene koffers met geschriften in beslag genomen. Het omvangrijke materiaal wordt thans onderzocht. Groepen communisten, die zich voor het gebouw van het dagblad hadden verzameld, werden door de politie uiteengedreven. Naar verluidt, zouden te Hamburg ook bij eenige particulieren huiszoekingen zijn ver richt. In ons blad van gisteren is reeds iet* meegedeeld over de formidabele erfenis van Payne Whitney, in Maart 1927 door diens overlijden opengekomen. Wij lezen verder nog in de N. R. C., dat aan successierechten en andere rech ten de staat New-York 17.364.000, de staat Maine 353.000 en de Federale re geering 5.309.000 ontvangen. Aan schulden, begrafeniskosten en ad ministratiekosten werd 13.542.000 be taald. Behalve Peter Dunne van wiens le gaat ad 500.000 wij reeds melding maakten, kregen ook twee andere vrien den van Payne Whitney een souvenir van 500-000 elk. Behalve het New- York-Hospital met 21.169.000, de Open bare Bibliotheek van New-York met 7.230.000, waren er voor liefdadige doeleinden 8 30.236.000. De Cornéll-Uni- versiteit krijgt 3.287.000, de Croton- school 1.314.000 en de Yale Universiteit 3.787.000. De grootste erfenis, ooit voor dezen in de Ver. Staten opengekomen, was die van mevr. Anna M. Harkness, maar die nalatenschap was toch nog ongeveer 3 90.000.000 kleiner dan die van Payne Whitney. Van twee menschen weet men dat zij rijker zijn geweest dan Whitney: dat waren Andrew Carnegie en John D. Rockefeller. Maar Carnegie had nog bij zijn leven 300.000.000 weggegeven. John D. Sr. schonk 8 500.000.000. Hij leeft nog; maar is niet meer de super-rijke John D. van voorheen, daar hij zijn fortuin voor het grootste deel heeft overgedra gen aan zijn zoon John D. Jr. Van deze laatste neemt men aan dat hij nóg rijker dan Whitney was toen deze stierf. Ook Henry Ford wordt geschat, rijker te zijn dan Whitney bij zijn sterven. De hierboven meegedeelde bedragen zijn zeker interessant. Voor velen zullen deze en dergelijke millioenenstudies feitelijk weinig zeggen. Het verschil tus schen 20.000 en 200.000 000 is feiteiijk maar denkbeeldig voor degenen, die noch het eene noch het andere bedrag bezitten of ooit zullen bezitten. In Noorsche krjngen is men ongerust ovet het lot van de onderzeeboot „Nautilus", daar men reeds sedert vier dagen geen verbinding tusschen de Noorsche radiostations en de „Nautilus" die in het pakijs ljgt^ heeft kun-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1