Agenda 'lOz&cêecicftt Spoct Stad mOmq£vwq ITALIAANSCHE SCHOOLSCHEPEN DANZIG VERTROKKEN. HEROPENING DER DUITSCHE BEURZEN. DE FINANCIEN VAN DEN DUIT- SCHEN KEIZER. Een onjuist bericht van het Berliner Tageblatt. Verbondvan Nederlandsche werkgevers. De openingsrede, De regeering beroept zich in haar ring op ons aan U bekende verzoek ,Xeige nietiging van een maatregel der Ver' Amsterdam, allereerst op de autonomi e?te gemeenten, k vraag mij af of die a X der ooit in het leven zou zijn geroeoen °mi« had gekend de tegenwoordige samenstiv'n onzer gemeenteraden en als men haH weten, dat zij zouden verworden tot'Xiv?e de partijen dienende, lichamen ^lltleke vX^X^.waLrendeernsrr1616;'"0 SdSffi",Mlcbt Donderdag 3 September. 7.30 uur, Cinema Americair.: The singing fooi. Toegang voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop'Theater: Eenzame menschen. Toegang voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Victoria-Theater: Grock Toe gang voor eiken leeftijd. Woensdag 9 Sept. Fokveetentoonstelling (vereen, groepen, 6chapen) kaaskeuring te Hoorn. Donderdag 10 Sept. Fokveetentoonstelling»(fam. en eig. groe- oen, varkens en geiten). Kaaskeuring te Hoorn. 8 uur, Zaal C. Renses, Stompetoren. Ope ning tentoonstelling Huisvlijt en Floralia. De beide Italiaansche schoolschepen Amerigo Vespucci en Christoforo Colombo, die de voy'" ge week Vrijdag in de haven van Danzig zijn aangekomen, zijn gister weer vertrokken. Beide •choolschepen hebben de vorige maand een bezoek aan Amsterdam gebracht. Na een sluiting van 54 dagen worden heden de Duitsche beurzen weer geopend, Voor zoo ver bekend, was de stemming in beurskringen hedenmorgen gereserveerd. Er werden slechts weinig opdrachten bij de banken gegeven. Men schijnt in de eerste plaats de koersen te willen afwachten. Het Berliner Tageblatt van hedenochtend be- fat een telegram van zijn correspondent te Amsterdam, volgens hetwelk de Rhodius-König Handelmaatschappij te Amsterdam, die nauwe betrekkingen onderhoudt met de Duitsche ban ken, in het bijzonder Delbrück-Schickler en Co., door de Duitsche financiëele crisis ernstig is getroffen, De correspondent van het Duitsche blad weet verder te melden dat volgens inlich tingen uit „goed ingelichte kringen" de ex- keizer door dit huis groote trancacties heeft la ten doen en dat hij voor verscheidene milli- oenen guldens bij de Rhodius-König Handel maatschappij is betrokken. De directie dezer maatschappij heeft bij informatie aan het pers bureau Vaz Dias medegedeeld, dat dit bericht van A. tot Z. onjuist is. De ex-keizer heeft geen transacties met dit huis gedaan, noch heeft hij een rekening bij deze maatschappij loopen. BUITENGEWONE RAADSVERGADE RING IN VERBAND MET HET OVER LIJDEN VAN DEN HEER A. F. THOMSEN. De burgemeester heeft de leden van ifen gemeenteraad opgeroepen ter bijwo ning van een buitengewone raadsver gadering op Vrijdag 4 September a.s. te 2.45 uur nam. ter herdenking van het o erleden raadslid den heer A. F. Thomsen, wiens stoffelijk overschot dien namiddag te 4 uur op de Algemee- ne begraafplaats zal worden ter aarde besteld. GEMEENTERAAD. Het ligt in de bedoeling van den bur gemeester tegen Maandag den 7en Sep tember a.s. des avonds te 8 uur een raadsvergadering te beleggen in plaats van tegen Donderdag den lOen Septem ber a.s. TERAARDEBESTELLING WIJLEN A. F. THOMSEN. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. F. Thomsen zal Vrijdag niet om 3 uur ge schieden maar om circa kwart voor vier des middags. De stoet zal om 3 uur van het sterfhuis vertrekken. KIND DOOR ELECTR. TREIN GEDOOD. Gistermiddag te omstreeks 5 uur is het bijna 3-jarig kindje van den heer den Otter, conciërge aan de kweekschool alhier, door dat het te dicht bij de rails stond, door den electrischen trein naar Haarlem gegrepen. De arme kleine, wier hoofdje geheel was ver brijzeld, was terstond dood. Het ongeval geschiedde nabij de Kalk- ovenbrug en het mag een wonder heeten, dat daar niet meer ongelukken gebeuren, want de jeugd speelt daar zoo gevaarlijk dicht bij de spoorbaan, dat jeder oogenblik het ge vaar dreigt, dat een kleine door den trein wordt gegrepen of door het zog wordt mee gesleurd. Laten de ouders hun kinderen toch liefst heel ver van de spoorbaan af houden! WEER EEN 50-JARIG JUBILEUM. Dat iemand 50 jaar lang bij eenzelfden patroon werkzaam is, gebeurt niet alle da gen, maar toch schijnen er in Alkmaar nog eenige personen rond te loopen, die op een loopbaan van een halve eeuw bij één chef terug kunnen zien. Een van deze enkelingen is de heer Jon ker van den Westerweg. Deze mocht gisteren den dag herdenken, dat hij 50 jaar geleden als jong broekje kers-versch van school af bij de firma de Lange in dienst trad. Hoewel hij in het begin werkzaam was in de fabriek, ontdekten de firmanten blijkbaar al spoedig, dat er op het kantoor wellicht een plaats voor het 14-jarig loopknechtje was, en wel dra zat de heer Jonker dan ook als jongste bediende op de kantoorkruk en mocht aller lei baantjes opknappen. Allengs werd zijn positie beter en het zal r«r 30 jaar geleta 3,a twnfc jubilaris van thans boekhouder der firma werd. Hij. was dus - wat men tegenwoor- dig niet zoo heel vaak meer ziet van jong ste bediende opgeklommen tot iemand, die een groote verantwoordelijke positie innam. Geen wonder dan ook, dat dit jubileum niet onopgemerkt mocht voorbij gaan en dus was het gistermiddag een gezellige boel ten huize van den jubilaris. De heer P. de Lange kwam met zijn echtgenoote den jubilaris persoonlijk gelukwenschen en overhandigde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. In zijn gezellig speechje dankte de heer de Lange hem voor al het werk, dat de jubilaris voor de firma had gedaan en roemde vei vo - gens diens groote plichtsbetrachting. En niet alleen, dat hij den heer Jonker nog vele jaren van een gelukkig leven toewenschte, maai ook hoopte hij, dat zijn boekhouder nog lang met hem op dezelfde prettige manier mocht samenwerken. Namens het personeel der fabriek al de knechts waren op de receptie aanwezig sprak de heer Zwart eenige hartelijke woor den. Ook deze roemde de prettige samen werking en bood den jubilaris een gouden vulrien aan namens het personeel. De afd. Alkmaar van het Dep. tot Nut van 't Algemeen bleef ook al niet achter en de w.n. voorzitter, de heer Wassink, hield een geestige speech, waarin hij o.m. opmerkte, dat bij de firma de Lange de onderlinge ver standhouding wel heel bijzonder is, omdat hij al eens meer een 50-jarig jubileum had mo gen memoreeren bij deze firma. Hij zag dan eigenlijk ook allemaal goede bekenden om zich heen zitten, allemaal oude gedienden van de firma. Namens het Nut overhandigde spr. aan den jubilaris de verguld zilveren medaille met inscriptie, welke deze instelling steeds aan 50-jarige jubilarissen schenkt. Het sjjreekt van zelf, dat de jubilaris door zijn vrienden en kennissen dik in de bloeme tjes gezet was en dat de heele familie heel erg in haar schik was met dezen bijzonder gedenkwaardigen dag. Het feest was dan ook heel gezellig en werd den geheelen mid dag en avond in intiemen kring verder door gebracht. Wij wenschen natuurlijk den heer Jonker nog vele jaren en spreken de hoop uit, dat ook de firma nog langen tijd genot van de zen trouwen boekhouder mag hebben! HERWONNEN LEVENSKRACHT- COMITE ALKMAAR Bij de op 31 Augstus 1931 gehouden ver loting zijn de 3 hoofdprijzen op de volgende nummers gevallen. Nr. 290 1ste pr. Oud Holl. Massief eiken meublement; no. 837 2e pr. Keukenrek met keukenpottenno. 1628 3e ipr. theeservies. EEN ADRES VAN DE HANZE. Aan den Raad der Gemeente Alkmaar, is het volgende adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden J. F. M. Endel en G. J. W. Goes, resp. voorzitter en secretaris van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" afd. Alkmaar, dat, Uwen Raad een adres is toegezonden door de organisatie van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, met het verzoek dat door Uwen Raad zal worden bepaald, dat, krachtens art. 6 van de winkelsluitingswet op een middag (na 1 uur) in de week, alle winkels voor het publiek gesloten moeten zijn ten einde aldus den winkelbedienden een wekelijkschen vrijen middag te waarborgen; overwegende, dat middels de wet op den arbeidstijd in winkels aan de winkelbedien den een hal ven vrijen dag is gewaar borgd, dat, wanneer Uwen Raad het verzoek van genoemde georganiseerde handels-, kantoor- en winkelbedienden zou inwilligen, hierdoor art. 6 van de wet op winkelsluiting op on juiste wijze en in strijd met de bedoeling der regeering^n van den Rijkswetgever zou worden toegepast, aangezien dit artikel, blij kens de geschiedenis der wet en de desbe treffende verklaringen van den minister van arbeid, handel en nijverheid aan de Staten- Generaal, uitsluitend beoogt, de gelegenheid te geven om. plaatselijk tegemoet te komen aan de bezwaren, welke voor de winkeliers zullen kunnen voortvloeien uit de verplich tingen om het winkelpersoneel een ochtend of een middag per week vrijaf te geven, ter wijl volgens den minister dergelijke veror deringen slechts dan tot stand zullen mogen komen, indien plaatselijk het bedrijfsbelang der winkeliers zulks vordert. overwegende, dat de minister van arbeid, handel en nijverheid op het 28e Nationale Middenstandscongres te Zandvoort nadruk kelijk heeft verklaard, dat de Winkelslui tingswet uitsluitend in het belang van den middenstand en ter bescherming van den winkelstand is bedoeld, zoodat ook art. 6 wezer wet slechts mag worden toegepast, indien het winkeliersbelang daarmede kan worden gediend, overwegende, dat de praktijk heeft uitge wezen, dat een richtige naleving van het Werktijdenbesluit voor winkels zeer wel mo gelijk is zonder dat sluiting der winkel een halven dag per week noodzakelijk is; overwegende, dat door een verplichte och tend- of middagsluiting: van alle winkels (met of zonder personeel) niet alleen de belangen van den winkelier, maar ook die van vele an dere bedrijven, het vreemdelingenverkeer en het verbruikersbelang door onnoodige be perking van koopgelegenheid geschaad zul len worden, terwijl de aantrekkelijkheid on zer centraal gelegen gemeente, voor wat de naaste omgeving betreft, er door zal vermin deren, overwegende alzoo, dat het algemeen be lang zich tegen een dergelijke in het maat schappelijke verkeer en in het bedrijfsleven diep ingrijpende regeling verzet; verzoeken Uwen Raad aan het verzoek van de georganiseerde handels-, kantoor- en win kelbedienden niet te voldoen en een verplich te halven dag winkelsluiting niet in een ver ordening vast te leggen. VERTROKKEN PERSONEN. E G. Margadant, geen, z. b„ v*a Cabol- jaustraat 2, naar Amsterdam. E A C. Diebeis, R.K., kapper, van Wetf^rweg ,'T "^Eindhoven. - G. de Boode, geen, winkelbediende, van Ridderstraat 2a, naar Haarlem. A J Blom, fabr. arbei der, en echtgen. en kinderen, van Tous- saintstraat 9, naar Amsterdam. S. Wirtz, fabriekarbeidster, van Boom kampstraat 28, naar Duitschland. G. J. de Vries, R.K., z. b., van Luttik Ou- dorp 74, naar Voorhout. E. Dam, RX, van Stationsweg 30, naar Heiloo. 1. Kooistra, wed. van G. Veennema, N H., z.b., van Verdronkenoord 103, naar Hoo- gezand. M. Th. van Gijzen, R.K., van Payglop 20222, ..aar Culemborg. J. A. Gill, vulcaniseerder, N.H., van Anjelier- straat 3, naar Hilversum. J- A. van de Graaf, echtg. P. J. E. Styra, N.H., van Fnidsen 105, naar Velsen. H. N. van Gijsen, en N. Th. J. van Gijzen, R.K.van Payglop 20222, naar St. Michielsgestel. M. Q. Meiboom, gehuwd met- J. van Gulik, G.K., van Krugerstraat 5, naar Amersfoort. - W. J. J- Imming, R.K., van Spoorstraat 40, naar Oudenbosci M. W. de Groot, R.K., z.b., van Nieuwlander- singel 12, naar Amersfoort M. P. van Kleefi geen, assistente O. Leeszaal, van Emmastraat 27, naar Amsterdam. C. A. Koel, echtg. J. Swart, N.H., van Schou tenstraat 3, naar Wilmington (N.-A.) M Koeten, echtg. G. Duinker, z.b N H van Emmastraat 49a, naar Velsen. -- G. Bekker, schipper, R.K.en echtg. en kinderen, van van der Woudestraat 30, naar Noordscharwoude. C. E. Godijn, wed. fan den Adel, pensionhoudster en kinderen, geen, van Stationsweg 114, naar Bergen. G. J. Edelman, geen, mo- diste, van Langestraat 29, n-ar Gouda. G. Mazereeuw, C.G., dienstbode, van Kennemerjtraatweg 175, naar Urk. C. A. M. Kraakman, R.K., leeraren N. O., van Verdronkenoord 104, naar Delft. L. S. Spruit, geen, zonder beroep, van Wilhelminalaan 5, naar Munchen (D D. Braakenburg, G.K., zonder beroep en echtg., geen, van Cabeljaustraat 4, naar Haarlem. C. Fr. Anderson, geen, timmerman, van Schermerweg 40, naar Amsterdam. J. A. J. Pedroli, R.K., z.b van Langestraat 10/12, naar Oudenbosch. J. Duin, geen, z. b., echtg. P. H. Daal huizen, van Achterwezel 2, naar Bever wijk. H. Q. Putter, R.K., van Zeglis 7, naar 's-Gravenhage. L. M. L. Scharpke wed. van C. B. Trolk D.E., en kinderen N.H. en E.L., van Tulpstraat 19, naar 's-Gravenhage. M. A. Mooij, echtg. van der Steen, R.K., z.b., van Koorstraat 24, naar Bergen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 20.14 uur licht op. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Alkmaar zijn heden de volgende faillisse menten uitgesproken: P. Kok, veehouder te Westwoud, met be noeming van mr. H. M. Fruin tot rechter commissaris en van mr. P. Langeveld tot curator. W. Colijn, bloembollenhandelaar te Ber gen, met benoeming van mr. J. Krabbe tot rechter-commissaris en van mr. C. Smal tot curator. Hedenmiddag werd in „De Rustende Ja ger" te Bergen een algemeene vergadering gehouden van het verbond van Nederland sche Werkgevers. Deze vergadering, welke uitstekend bezocht was, stond onder leiding van den voorzitter van het verbond, ir. J. A. Kalff, die een lange openingsrede hield, waarin hij allereerst memoreerde, dat in het afgeloopen aar de positie van het Nederland- schebedrijfsleven nog moeilijker was gewor den. De crisis vertoont zich als wereldverschijn sel. Geen land is aan de gevolgen van de in zinking ontkomen; ieder land toont die inzin king op eigen wijze, afhankelijk van geogra- phische ligging, bodemproducten, karakter en dichtheid van bevolking, van sociale en politieke verhoudingen, van relaties tot an dere landen en van nog andere omstandig heden. De gang van het bedrijfsleven wordt niet alleen beïnvloed door daden van producen ten, van hen die distribueeren en van consu menten, maar ook door daden van politieke personen. De Staat is een in belangrijkheid steeds stijgende factor in het economisch pro ces door zijn macht om handelsverdragen te sluiten, douanetarieven in te stellen, belastin gen te heffen, subsidies te verkenen, sociale wetten tot stand te brengen, oorlog te ver klaren en vrede te sluiten. Zoo staan politiek en economie in een uiterst intieme verhou ding. Die politiek heeft, in het algemeen stemrecht, het volk in zijn geheel de macht gegeven te stemmen in zaken, die het econo misch leven van zeer nabij raken, maar daar mede nog niet overbrugd den afgrond van economisch onverstand. Politieke leiders zijn daardoor in de gelegenheid misbruik te ma ken, en maken ook misbruik, van het gemis aan economisch begrip van de kiezers. Volks- wenschen kunnen gemakkelijk worden opge wekt en snel worden omgezet in politieke actie. Maar de economische politiek van een volk kan niet plotseling worden gewijzigd zonder ernstige stoornis en moeilijkheden te veroorzaken. Het groeiend internationale ka rakter van het moderne bedrijfsleven heeft de verwantschap tusschen politiek en econo mische werkzaamheden versterkt. Spr. zette dit nader uitvoerig uiteen. Het komt mij voor, zoo vervolgde hij, dat wij als de voornaamste krachten, die een aandeel hebben gehad in het doen ofttstaan van de thans heerschende diepgaande inzin king, zóó diep als de moderne industrieele geschiedenis nog niet zag, voor wat de eco nomische krachten aangaat, kunnen noemen: overproductie, dalende prijzen, inzinking van cxportgebieden, crediet- en betalingsmoeilijk heden, binnen- en buitenlandsche schulden en voor wat de politieke krachten aangaat: gebrekkige, falende bemoeienis met economi sche zaken door den Staat en nationale en internationale verhoudingen. Er is een teveel tegenover de vraag van hen, die in staat zijn het artikel te koopen. Er zijn nog altijd meerdere landen op aarde waar, tengevolge van allerlei politieke toe standen, oorlog, revolutie, nationale wed ijver om de leiding in de regeering enz.: groote markten niet zijn opengelegd, waar door er in het eene land een overvloed is van datgene, waaraan in het andere land gebrek heerscht. Ook dit werd door spr. meer uitvoerig be toogd. Wij kunnen slechts, zoo betoogde hij, dankbaar zijn, dat eindelijk de drang der omstandigheden, de diepte, waarin het eco nomisch leven gezonken is, dwingt tot het besef, dat het overleg tusschen de volkeren en de wil tot samenwerking onmisbare voor waarden zijn voor den voorspoed in de we reld. Ons werelddeel ondervindt, wat zijn eco nomische en sociale structuur aangaat, nog altijd sterk de gevolgen van den oorlog. Het kan ook niet anders. De verdeeling van de Oostenrijksch—Hongaarsche monarchie over 6 staten, het zich terugtrekken van Rusland achter den communistischen muur, de af scheiding van Elzas en Lotharingen van Duitschland, de vorming van den Poolschen corridor en meerdere dergelijke grensregelin gen hebben een ingrijpende nieuwe groepe ring in het economische leven van Europa noodzakelijk gemaakt. Nader gaf spr. aan hoe het herstel door het welig tierend nationalisme wordt belem merd, waarna hij uitvoerig stil stond bij de toestanden in Engeland en Duitschland. Zoowel in Engeland als in Duitschland is de strijd, om, door inspanning van alle krachten te trachten de geweldige econo mische en financieele verliezen door den oor log geleden, ie boven te komen, als gevolg van politieken invloed bovenmatig ver zwaard. Duidelijk is gebleken, dat men reeds jaren lang boven zijn kracht leeft en evenzeer dat aan den zich thans aanmeldenden teruggang ook de arbeidersklasse niet kan ontkomen. Na critiek te hebben uitgeoefend op het geen thans de arbeidersleiders leeren, be toogde spr., dat het haast onaannemelijk is, dat men in oprechtheid meent te mogen be- toogen, dat niet in een enkel land, maar in een geheel socialistische wereld een crisis uitgesloten is, tenzij men zich fantaseert een werelddictator, die over de geheele aarde productie, distributie en consumptie regelt, die dwingt tot eiken door hem noodig ge- achten arbeid en bovendien neutraliseert iedereen, het evenwicht verstorenden, invloed van grootere vruchtbaarheid of van mis oogst. Zou hij ooit te vinden zijn, dan ver moed ik, dat deze socialistische werelddicta tor een fascist zal zijn. En hoe staat het met de oplossing, dat het herstel zal kunnen komen door hooge loo- nen, ter vermeerdering der koopkracht, en door korter werktijd, die werkloozen in het bedrijf zal herplaatsen? Ik verwijs voor de beantwoording dier vraag naar de heldere betoogen, die meer malen zijn gehouden door den Directeur- Generaal van den Arbeid, die, sprekende over den wanhopigen toestand van ons ge heele bedrijfsleven tot de slotsom komt, dat alléén produceeren ons helpen-kan, en niet produceeren als werkverschaffing, maar pro duceeren tegen zoodanig verlaagden prijs, dat het product wordt verkocht, hetgeen al leen mogelijk zal worden door verlaging van productiekosten, en dus ook vari de loonen, en met afwijzing van verkochten arbeids duur. Meer uitvoerig ging spr. in wat hiertegen van arbeiderszijde in „De Strijd" wordt aangevoerd. Het is onverstaanbaar, dat „De Strijd" niet zou begrijpen, dat, al zou nu honderdmaal het kapitalisme uitsluitend de schuld van de depressie zijn, men uit deze depressie toch niet kan geraken door thans het levenspil van den arbeider nog te ver- hoogen; en zelfs vraagt men of verdere stap pen in de richting van het socialistisch maat schappelijk ideaal, niet gemakkelijker kunnen worden gedaan in een economisch herstelde kapitalistische maatschappij, dan thans. De inluiding, aldus spr., van het demon- stratiefcongres van het R.K. Werklieden- "f°P 6 September a.s., en het daar te behandelen program van eischen, geeft niet 'indruk, dat men in die kringen helderder beeld van de economische mogelijkheden van dit oogenblik heeft dan „De Strijd" vertoon de, en verraadt eveneens het gemis aan be grip dat de lasten om te komen tot herstel, zullen moeten gedragen worden door het ge- rv. met inbegrip van de arbeiders. ,.9,'rs,'<enrieri de kansen van de ver wezenlijking hunner eischen zeer wel en moe ten dus inzien, dat het houden van dit demon- stiatief congres zonder resultaat, nutteloos, en daarom onverantwoordelijk is, omdat het verwachtingen wekt, die thans niet in vervul ling kunnen gaan. Hieina wijdde spr. een beschouwing over de houding door de regeering tegen de crisis verschijnselen aangenomen, waarbij hij er op wees, dat met zekerheid een belangrijk tekort op^de staatsbegrooting verwacht mag wor- Verwacht mag worden, dat onder den druk van dat tekort vergaande maatregelen zullen moeten worden genomen. Dat die druk zóó sterk zal zijn, dat aan ernstig ingnji>en niet meer te ontkomen valt, is zijn eenige lichtzijde, ook al dringt zich daardoor te sterker de vraag naar voren of het den vooruitzienden blik, die een der eischen van waarachtig regeeren is, niet aan scherpte heeft ontbroken. Als maatregelen die gedurende deze crisis achterwege hadden moeten blijven, zooals de uitvoering van de Ziektewet, van de wijziging der Ongevallenwetten, van de Winkelslui tingswet, van de Arbeidswet voor winkels en de goedkeuring der gewijzigde steunregelin gen voor werkloozen in de vier grootste ge meenten, die trots de lagere kosten van levensonderhoud nog belangrijk verbeterd zijn tegenover 1922. Voorts besprak spr. de urgentie van de reeds jarenlang 'bepleite reorganisatie van den Stadsdienst. Maar erger is, dat in dezen tijd door de regeering wordt verzuimd in te grijpen in de gestie der gemeenten en dat zii weigert ge- naar waarnemingen, verricht in den m van 4 September r2' Medegedeeld door het Kon NPtwi Instituut te De Büdt Met Hoogste barometerstand 767 8 fP a Laagste barometerstand 744 6 te slUryi Verwachting, geldig tot den avnnH ge September: avond van Matige Zuidelijke tot Zuidwesteliil« zwaar bewolkt met tijdelijke onlL -n< waarschijnlijk regenbuien met kans n n* weer. Aanvankelijk iets warmer. P 01 bruik te maken van het vernietï^ïTZ van de Kroon, ook als de door de Xm cf raden getroffen regelingen voldoen voorwaarde, dat zij ontwrichtend moet d ken om te worden vernietigd n Wet Als in dezen tijd gemeenteraden niet te bezuinigen, oQk door een einde teX, aan de hooge loonen van het personeel a indien zijn solidariteitsgevoel ieen nh daartoe moest medewerfenten bate Sr** is ge arbeiders, dan zal de regSing wefmXf' ingrijpen en haar vernietigTngsfecht TlX hanteeren met meer vrijmoedfgheid dreigen, ons be- Tenslotte nog één opmerking In dezen tijd mag van de Regeer,'n» worden gevraagd, dat zij vormt h»t g trale punt van waaruit strijd kunnen niet worden overscha? 'k vraag, opportunistisch nemen van maatregelen naar gelang zich be paalde vraagstukken aanmelden- zij vordert een tijdig gevormd wel ovwwd- Een inzicht, dat vóór zijn vorming noodig maakt, het overleg met verschil lende groepen der bevolking over het geen gemeenschappelijk te bereiken is En éénmaal gevestigd, moet dat inzicht worden gekend door het geheele volk en klaar en duidelijk worden uitgesproken Wanneer in onzen kring de meeniog bestaat,'dat wij tot herstel in de industrie niet kunnen komen zonder loonsverla gingen, dat geen enkele nieuwe socia'e last, groot of kl&in, thans meer te dragen is en dat algemeene verkorting van werktijd een economische fout zou zijn, dan is het niet voldoende, dat binnens kamers zou blijken, aat de Regeering die meening deelt, maar had zij reeds lang openlijk daarvan moeten getuigen en zoodoende vormen een vertrouwen wekkender. steun voor onze houding. Het is noodzakelijk, dat niet ee-st na het uiten van nieuwe verlaivgens door werk nemers voor den dag komt hoede Regee ring daartegenover staat, maar dat dit reeds tevoren van algemeene bekend heid is. Zoodanige voorafgaande alge meene bekendheid zou ongetwijfeld niet zonder invloed zijn geweest op het de monstratief congres, waarvan ik sprak. Wanneer Mac Donald en Bruening de gelegenheid aangrijpen of zoeken oro te spreken tot de natie, haar op te roeoen om allen tezamen de offers te brengem die de omstandigheden eischen om a's één geheel deze crisis door te vechten, dan blijft dat spreken niet zonder ge volg. Dan weet een volk, dat het een Re- geering heeft, die het samenbindt en schraagt en tot wie het op kan zien in nood. Moge onze Regeering het ook zoo wi.Ion gaan zien. Ik begrijp, dat dit jaar Troonrede ons wel wat zal zeggen, mea hear inhoud is gewoonlijk teveel f>e''vl, en gewogen om te kunnen geven de vo- heid, die wij in dit opzicht behoeven Ik hoop, daarom, mijne heeren, dat P dezen tijd, die van het geheele voik aiééf vraagt méér plichtsbetrachting opoffering dan ooit te voren, dezem le steun der Regeering niet me®r ontbreken. (Applaus.) De Wilhelmina-billards. Wie kent ze niet, deze wereldberoem laids van Nederlandsch fabrikaat, leoi wel eens een partijtje billard speelt, ker ieder, die de wedstrijdverslagen groote tournooien leest, zal den naa helminabillard meer dan eens gehoo ben, want verreweg de meeste S1"0?, nooien worden op Wilhelmina-tat bil po speeld. n Een Dommering, een Moons, een z le, de Duitsche cn Fransche kampio ^jj allen zijn steeds enthousiast over n „jj helmina-materiaal. Wordt er op de gespeeld, dan weten de groötmeeste jjjVen hooge gemiddelden niet uit zulle" ((,ringer dan weten de heeren, dat recordverbe elk oogenblik kunnen gebeuren. Wil men een sprekend bewijs prachtige materiaal. Vergelijk dan cht resultaten om het Europeesch kampi van 1925 tot en met 1929. Al deze j^ den werden verspeeld op Wilhelmm t met uitzondering van 1928. En n de cijfers, dat juist 1928 verreweg reS, ste gemiddelde had. Zie hier da a taten van Moons, v. Belle en Sous drie aan deze tournooien ^*,„90 19 1927 19z» «o 20.93 J4.91 25.01 15.4J 16.50 1261 Meer is niet noodig. dunkt ons',°ven dat het Wilhelmina-fabricaat no d staat! En het is dan ook geen w men in bijna elke groote zaa Wilheljnina-billard aantreft. 1925 Moons 20.98 v. Belle 26.87 Soussa 13.94 1926 22.76 21.13 14.67 22. 22. 17. te zif

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2