Alkmaarsche Courant. Amstecdamsche !Beucs JfiuMwCand Qemeefttecadm Jiechtszakea JMmnieuws z Pluimveeteelt. Honderd drie en dertigste Jaargang. Donderdag 3 September een kippenpraatje. tollen opgeheven* heeft &teïa?d van Muntendam (Gr.) die de ffemwnt 0pheffin£ van de tollen, verden ;e5noffirlijkSCh b^ag fraude bij een burgerlijk armbestuur? oneerlijk handelsreiziger. een messenhf.ld. UITGEEST. SCHERMERHORN. EGMOND AAN ZEE. „MAROKKO" IN HET VICTORIA THEATER. van 3 September 1931. Opg-ave van Hoordhollandsch l^andbouwcrediet K.V. Italii No. 207 1931. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen d00-' onze lezers worden gezonden aan D>' te Hennepe, Diergaardesingel g(-a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermei ien. Diphtherie zelf enten of niet? Ik hoop dat uit mijn vorige artikelen gebleken is dat men met coccidiosis op moet passen. Het is een zeer besmette lijke ziekte die zich onder de raarste verschijnselen voor kan doen. Ga er dus niet mee kwakzalveren, wacht geen dag met deskundig onderzoek in te roepen en bestrijdt al naar de omstandigheden, in overleg met den dierenarts, met kar nemelk, gaasbodem of jodiummelk. Jammer dat er tegenwoordig door de genen, die het hardst mee moesten wer ken om de pluimveehouderij in stand te houden, zooveel gedaan wordt om de boel den verkeerden kant uit te sturen. Ik bedoel de campagne die in sommige pluimveebladen gevoerd wordt voor het zelf enten tegen diphtherie. Zoo kreeg iK. uit Roosendaal een briet' die als vo:gt luidt: Aangezien er verschil in serum aanwezig is, mag ik U bij dezen verzoe ken om nadere beschrijving welke de beste serum is voor inenting bij hoen ders tegen pokken en diphtherie. En hoe lang de levensduur en welk het beste adres voor inkoop, aangezien ik gaarne mijn 500 a 600 hoenders tegen half Juli in wil enten. Mij dunkt, de lezers weten nu vol doende hoe ik over ziektebestrijding denk. Als mijn horloge stuk is ga ik er niet mee naar een kruidenier of die er misschien wat op weet en als een kip ziek is ga er dan niet mee naar een kwakzalver. Maar zal men zeggen: hier gaat het toch heelemaal niet om zieke dieren, maar wil ik juist voorkomen dat de dieren ziek worden. Die entstof, die in den handel is moet goed zijn en om de kippen in te enten is gemakkelijk genoeg: Laten we beginnen met te zeggen, dat ook al zou de entstof goed zijn, wat lang niet zeker is, het zelf enten groote bezwaren heeft. Ten eerste worden er bij het uitplukken der veeren of bij het krassen der huid wondjes ge maakt enals men nu niet uiterst zorg vuldig met de entstof omspringt kan er meer kwaad dan goed mee gedaan wor den. Maar laten we nu al weer aanne men dat de entstof goed was (waarvan men lang geen zekerheid heeft) en dat ze goed aangebracht is, wat dan? Dan hebben we dus de kans dat de kippen niet ziek worden aan diphtherie, maar e" zijn nog heel wat meer ziekten die den pluimveestapel bedreigen. Schakelen we nu in het eene geval den deskundige uit dan bestaat de neiging om dat in meer gevallen te doen en loopen we ongetwij feld op den duur vast. De pluimveestapel wordt door allerlei ziekten bedreigd en alleen deskundige hulp kan baten om de gevaren af te wenden. Waar dus het contact tusschen pluimveehouder en deskundige verbro ken wordt, daar doen we voor de toe komst groote schade en is het de vraag cf de deskundige, die op het eene punt uitgeschakeld werd, had zal loopen om ons op het andere punt te helpen. Hoewel dus zelf het inenten schijn baar gemakkofijker en goedkooper is, is dat in werkelijkheid hoogst gevaarlijk en schadelijk voor onzen pluimveestapel. Pluimveeziekten en trouwens ook ander ziekten kunnen alleen bestreden worden door voortdurend contact tusschen des kundige en pluimvee- of veehouder en alle factoren die dat contact trachten losser te maken of te verbreken zullen op den duur noodlottig werken. Ik ben heelemaal geen verdediger van het systeem om bij elke kip die een zuur ge zicht trekt een dierenarts te halen. De beste geneesheer in zulke gevallen is de soeppot, maar zoodra het geldt besmet telijke ziekten te bestrijden wordt het heel wat anders. Daar beschikt de des kundige over een heel arsenaal van mid delen, die zijn wetenschap en ervaring 'hem geven en daar staat de leek-inenter net zoo gebrekkig tegenover als een jongen met een proppenschieter tegen een bende inbrekers met revolvers ge wapend. Dat pluimveebladen terwille hunner odverteerders wat doen ook in het re- dactioneele gedeelte kart geen kwaad. De De adverteerders maken het blad be staanbaar en zorgen dus indirect er voor dat de lezers ook goede artikelen te lezen krijgen. De afhankelijkheid van de redactie ten opzichte van de adverteer ders mag echter mijns inziens nooit zoo ver gaan da tzij artikelen gi^at lancee- rer die een gevaar beduiden voor het bezit der lezers. Men heeft mij naar aanleiding van mijn anti-zelf-inenting-campagne ook al gevraagd: Maar in andere landen dan, daar doen soms de pluimveehouders het ook zelf? Dit is een argument waar wij in ons land niets aan hebfcen. Ons land is een der dichtst bevolkte op pluimvee- gebied, beschikt over een voldoende aantal bekwame dierenartsen en heeft, juist dank zij de snelle en doelmatige deskundige hulp van Seruminrichting en deskundigen, altijd bovenaan ge staan in ziektebestrijding. Wat in een dunbevolkt pluimveeland mogelijk is .kan bij ons gevaarlijk zijr. en is bij ons gevaarlijk en zonder twijfel zou ik in het belang van de gezondheid van onzen Pjuimveestapel een ernstig voorstander Zlui van het verbod van leeken entingen. Dr. TE HENNEPE, KwenpmatJe^J^ b°ekj!' §etite!d: Een ne Reyneke van'Jean" metïip^nï°KP p,rettiSe wiPe alles wat het fokken rif. k j iStaat' dus niet alleen ductie mi's! i i"u €n de eieren> P™- gesteld waarvn worden g^tis beschikbaar de a I ten h' ™nJlch kan wendca tot n.v. te Rotterdam.65 C' MaatschaPPij nine Van ?.nderzoek van de reke- meente M™ b"rger|ijk armbestuur der ge- tóddrm dat ita fkwam tot de ont- niet wam IS W" ter waarde van ƒ7000 Zii jK SS j0r nota's of mandaten, de rekening n1ptr°m a? ftemeenteraad voor i" ,n,et goed te keuren, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. rifPa» rechtbank te Groningen heeft heden den 38-jarigen handelsreiziger F B te Delf zijl, die bij de firma van Buuren, bij wie hij in dienst was, een bedrag van ruim 9000 had verduisterd, veroordeeld tot 5 maanden ge vangenisstraf met aftrek der - preventieve hechtenis. De eisch was één jaar. De rechtbank te Groningen veroordeelde heden den 23-jarigen grondwerker M. v. D. uit Opeindé, die bij een ruzie J. v. d. Wonder zeer ernstig met een mes had verwond, tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 6 maan den. DR. BENDIENS KANKERDIAGNOSE Door het Londen Hospital niet erkend. Reuter seint aan het H'bld. in het volgend telegram: De interne commissie van het London Hos pital heeft in de vergadering van den raad van bestuurderen ter kennis gebracht, dat dr. Bendiens kankergraaf in het hospitaal, het welk waarschijnlijk het eenige hospitaal Is, dat in staat is de proef, welke de spectro- photometrie omvat, onverwijld te bestudee- ren, is onderzocht en dat men tot de conclu sie is gekomen dat „het onderzoek helaas heeft uitgewezen, dat Bendiens bewijsgron den niet gerechtvaardigd zijn, ofschoon aan dr. Bendiens integriteit en rechtschapen be doelingen geen oogenblik kan worden getwij feld". VERKEERSONGEVALLEN. Kinderen overreden. Gisterochtend om kwart voor twaalf is te Rotterdam de vijfjarige P. Rijswijk uit de Speldstraat toen hij in de Polslandstraat uit een voortuintje van een huis kwam loopen door een auto overreden. De jongen kreeg een wiel van den wagen over het lichaam. Hij is, naar de Telg. meldt, per auto van den G. G. D. naar de hulppost Maashaven gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Gisteravond is bij den onbewaakten over weg aan de Zwanenstreng nabij- Apeldoorn het anderhalfjarig zoontje van den heer A. Kars, ploegbaas bij de Nederlandsohe Spoor wegen, die aldaar in het blokhuis woonachtig is, door den trein, welke om 6.45 passeert, overreden. In een onbewaakt oogenblik was het kind naar de spoorlijn geloopen en had zich, onbewust van het naderend gevaar, op de rails begeven. Een arts constateerde, naar het Hbld. meldt, den dood. De trein onder vond hierdoor eenige vertraging. Auto tegen hotel gereden. Gisterochtend te 6 uur werden de gas ten van hotel Bellevue te Steenwijk ge wekt door een luid geraas. Een vracht auto, komende uit de Oosterstraat, had de bocht naar de Stationstraat te kort genomer. en was tegen den hoek van het hotel aangebotst. Een der gietijzeren pilaren van de veranda knapte in hot midden af en sloeg met een harden klap op den grond. Ook een gedeelte van het plafond werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verkeersagent aangereden. Een verkeersagent, die op de De Ruyterkade te Amsterdam het verkeer regelde bij de pont naar den Valkenweg, is hedenmorgen door een autobus uit den Helder, welke in de richting van de Handelskade reed, aangereden. De agent kreeg een duw van den voorbumper en kwam te vallen. Daar hij over inwendige pijn klaagde, is hij per auto van den G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Na daar on derzocht te zijn, is hij ter verdere verpleging naar huis gebracht. Het staat nog niet vast of de chauffeur op eenigerlei wijze schuld treft. Nadat van r. k. en soc.-dem. zijde de verschillende standpunten over de wet houdersverkiezing waren uiteen gezet werden de heeren C. Krom en H. Kabel met 6 en 5 stemmen tot wethouders be n0De' strafverordeningen werden op- nipiiw V&SiRGStold. Tot armvoogden werden benoemd de heeren W- Knet en W. Noom. Bepaald werd dat het vervolgonder wijs te jMarkenbmnen zal doorgaan als zich minstens 7 leerlingen aanmelden Met algemeene stemmen werd besloten een strook grond van 70 M. lengte voor verbreeding van den Hoogenweg en daar voor de menschen die de grond af staan een hek te phtatsen. De rekening over 1930 werd voorloopig vastgesteld met een batig saldo van 409.37, kapitaaldienst 445.76. Met algemeene stemmen werd beslo ten om de Kleis aan de provincie, op de gestelde voorwaarden over te doen. Daarna deelde voorzitter nog mede dat de bouwsom van de r. k. bijz. school, groot 54.600, door den minister was goedgekeurd zoodat bij voldoen aan enkele bepalingen de vergunning aan het r. k. schoolbestuur zal verleend worden. De heer Apeldoorn zou nog gaarne in het bestek zien opgenomen dat de vverk- loozen hier ter plaatse aan dit werk zu'- len worden tewerk gesteld, waarop de v orzitter antwoordde dat het hier "-een openbare school betrof en zeide de heer Zonjee toe bij het schoolbestuur alle moeite te zullen doen om dit gedaan te krijgen. Daarna had de rondvraag plaats die geen bijzonderheden opleverde. Tot wethouders werden herkozen de heeren J. Los en C. Groot met 6 en 4 stemmen. Besloten werd op het terrein voor lichamelijke opvoeding een gebouwtje te plaatsen en aldaar een afrastering te maken. Kosten 1718 en 600. Het voorstel tot het bijdragen van 10 cent per inwoner voor onderzoek dis- trictsgasvoorziening, waarover in de vorige vergadering de stemmen staak ten, werd na eene toelichting opnieuw in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen de heeren Mantel, Groot en Broersen. B. en W. hadden een ontwerp-regeling voor eene gemeentelijke werkverschaf fing. Ook van de afdeeling Schermer- horn van den Ned. Bond van arbeiders in land- en tuinbouw en zuivelbedrijf was een ontwerp-regeling ingekomen, welke door B. en W. nog niet was be handeld. Op voorstel van den voorzitter werd z. h. st. besloten het ontwerp in handen te stellen van B. en W. om prae-advies, terwijl dit prae-advies vóór de e.k. ver gadering aan de leden zal worden toege zonden. Een voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeenterekening, dienst 1929, werd z. h. s. goedgekeurd. Na 'ondvraag sluiting. De beide wethouders de heeren KI. de Graaf en W. v. Eenennaam werden her kozen met 5 en 3 stemmen. De laatste na herstemming met den heer Snoeks. De voorzitter heette daarna de heeren KL de Graaff en van Eenennaam weer welkom als wethouders en hoopte dat de aangename samenwerking bestendigd mocht blijven. De heer Snoeks merkte op dat het wel te voorzien was, dat de heer KL de Graaff herbenoemd zou worden, doch niet de heer van Eenennaam. Spr. zeide dat de heer van Eenennaam een groote agenda had toen hij in den vorigen raad tot wethouder werd be noemd en dat hij sommige punten zelfs had tegengewerkt als wethouder en als voorzitter van V. V. V. Op grond daar van kon spreker zijn vertrouwen niet schenken aan den heer van Eenennaam als wethouder. De heer Hartman drukte zijn spijt er over uit, dat de heer Snoeks al hierover begonnen was. Spr. vervolgde: U weet en u moet begrijpen dat de heele verkiezing een misvatting is en deze benoeming zet daar de kroon op. Spr. hoopte dat het volk dat de leden in den raad heeft afge vaardigd niet de gevolgen daarvan on dervindt. x Met algemeene stemmen werd de heer Brek tot gemeente-opzichter benoemd. Tot leden van de commissie belast met het nazien van de gemeenterekening werden benoemd de heeren Hartman, v d. Pol en Snoeks. Een voorstel van B. en W. om de op centen voor de personeele belasting van 80 op 100 te brengen werd verworpen. Vóór stemden de wethouders. Z. h. s. werd besloten aan de heeren N. v. Duinen en C. Visser gemeentegrond te verkoopen. Na rondvraag sluiting. EEN ENGELSCHE DAME AANGERAND. Het Gerechtshof te Arnhem heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen D. v. B,, 24 jaar, landbouwer, zonder vaste woonplaats, ge detineerd, die onder Apeldoorn een Engelsche dame, die daar was gelogeerd, heeft aangerand. Hij werd door de rechtbank te Zutfen veroor deeld wegens poging tot afpersing, diefstal met geweldpleging en verkrachting tot 8 jaar gevan genisstraf met ter beschikking stelling van de regeering. Dit vonnis werd thans door het Hof vernietigd en verdachte veroordeeld tot 10 jaar gevange nisstraf. De groofe succesfilm van de regisseur Sternberg en de actrice Mariene Dietrich Marokko zal vanaf morgenavond vertoond worden in het Victoria Theater. De volgende beoordeelingen uit N. R. Ct. en De Nieuwe Eeuw geven duidelijk aan, dat men hier met iets bijzonders heeft te doen. Bij het genieten van een film als deze van den grooten Joseph von Sternberg beseft men eerst recht hoe zeldzaam in den laatsten tijd een goede film is geworden. Hier is nu eindelijk weer eens een film, die, ondanks muziek en dialogen, film weet te blijven. Een film met prachtige visueele kwa liteiten, met een nergens verbroken atmosfeer, met een keuze en aanwending van typen, die eenvoudig voortreffelijk moet heeten en een stuwend rhythme, waarvoor niets dan bewon dering verschuldigd is. Met het gemak van den Magiër leidt hij ons binnen in het land der illusie. Het fil misch exposé, de introductie van zijn perso nen, het is van een meesterschap zoo direct volledig overtuigend, dat het ons is alsof wij dit toch werkelijk niet „gewone" verhaal al eens eerder gelezen en aeze ongewone men schen allang gekend hebben. Er is Mariene Dietrich, de ontdekking, stukken beter dan Jannings, uit de Blauwe Engel, die met de film Marokko den vorm gevonden heeft waarin zij zal blijven leven en in de herinnering van later boven Garbo zal staan. Von Sternberg's verdienste blijkt niet het minst uit de keuze zijner figuren. Mariene Dietrich als de cabaretartiste, die na feilen innerlijken strijd haar geliefde volgt naar de eindeloosheid der woestijn en voor haar ge luk alle voor de hand liggende weelde opof fert; Gary Cooper als de legionnaire Brown, die in fijne trekjes de nkerel-uit-één-stuk op bouwt, die de overgave van de geliefde aan nemelijk maakt; Adolphe Menjou, die zich hier van zijn beste zijde laat kennen en zeer gevoelig secondeert als de bijna-belachelijke rijke verloofde, die zijn aanstaande vrouw aan den gewonen soldaat moet overgeven. Ook lijkt ons de volgende brief die Mar- leine Dietrich uit Mexico naar Duitschland schreef zeer interessant: San Fernando, 27 Augustus 1930. Daar zit ik nu in Mexico, een natuurlijk ausgerechnet daar waar het het heetste is, en begin maar telkens opnieuw een gevecht met de gruwelijke temperatuur met behulp van sinaasappel en citroensap, dat mij do?r een pikzwarte neger gebracht wordt. Ja, 1* heb hier een neger als bediende, exotisca, niet? Soms brengt hij mij Muscal, dat is de Mexicaansche volksdrank, en smaakt onge veer als Absinth. Nee, geef mij maar kwast! Werkelijk, het is hier zoo heet, dat het bijna niet uit te houden is. Wij draaien op het oogenblik de buitenopnamen voor „Marok ko", naar de roman „Amy Jolly" van Benno Vigny, en komen eiken morgen met de auto hierheen, om eiken avond weer terug naar Hollywood te gaan. San Fernando ligt na melijk aan de grens Mexico-Amerika, en het is maar een uur rijden ongeveer. Het dal waar wij werken en waar het op het oogen blik van Vreemdelingen-legionnairs en Ara bieren wemelt, heet Imperial Valley en be hoort aan Paramount. Het heeft het twijfel achtige voordeel voor het heetste plekje van Mexico door te gaan. De natuur is natuurlijk prachtig palmen en zoo, echt een tropi sche plantengroei. Maar 110 graden Fah- renheit! Ik hoop dat we hier -gauw klaar zijn ik kan echt verlangen naar de meer nor male temperatuur van Hollywood. Weet U overigens wel, dat in onze film ook Adolphe Menjou meewerkt? Gary Coo- per en hij spelen de mannelijke hoofdrollen. Gary is een Franschman uit het Vreemde lingen-legioen, en Menjou een globetrotter. Eenige dagen geleden was ik bij' de op namen niet noodig. Wij zijn toen naar Tia Juana gegaan, dat is een zeer interessante Mexicaansche stad. Hier zouden ze nog stierengevechten in een mooie oude arena, maar jammer genoeg was het niet het ge schikte seizoen voor stierengevechten. Wij zijn toen maar naar de rennen gega.n op de beroemde renbaan met het even beroemde casino. In Tia Juana ziet men om het andere huis een bar of een speelhol. De bezitters van- de speelholen, meest Japanners, wachten je met dobbelsteenen op, d-e anderen met sex appeal Behalve deze eene vrije dag heb ik het ver schrikkelijk druk, en ook alle anderen, van Von Sternberg af tot de kleinste figurant toe, werken zonder ophouden. Lasky zegt dat de film, voor zoover hij klaar is, zeer goed is, en men rekent er al op dat het een groot succes worden zal. Ik moet voortmaken, want daar komt juist een van de boys om me te halen vexjr de volgende opname. Heel veel groeten dus. y Ziet gij muggen, lang van poot, 'Aarzelt niet, maar slaat ze dood DE STAKING BIJ DE CHAMOTTE- FABRIEK. Verzet tegen de politie. Op 20 Augustus heeft voor het Hof te Arnhem ■jediend de zaak tegen C. v, U., H. v. S. en S. v. S., allen arbeiders der Chamottefabriek te Gel- dermalsen, die geweld hadden gepleegd tegen de politie en gepoogd hadden een rijksveld wachter met een bierfleschje te kwetsen, De rechtbank te Tiel had no. 1 veroordeeld tot 3 maanden, de beide anderen tot 2 maanden. Het Hof heeft thans eerstgenoemde veroordeeld tot 4 maanden met aftrek van de preventieve hech tenis en de beide anderen ieder tot 2 maanden. STAATSLEENINGEN. 4K Nederl. 1917 4 1931 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000. Koloniale Back Ned. ind. Handelsbank D. Reichsbank 1NDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Küchenm. Acc Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Bethleh. Steel Cities Service General Aviation Steel cotnm Studebaker U. S. Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem. Eig Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabash •Exdividend. fExclaim. Koers van hecen te Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 102'/, 102i/a "0V. 88 88 104 51 ?'7, 688/4 8V.6 2383/« 737, 13678 ~7V 233 134-5 ?7, 74-7, 136j3./i 5 7*-3/. 77, 23/ 75 137J-8* 77, 747,-5 1363/4-7 32 49 I's 111/4 403/4 107, 4''/i« 873/4 169/18 574 146 397, 10 86 57. 48-j 391/4 48f-7/, 395/8 48Ï-7i6 395-3/4 255 1647, 252-3 254-7 165 258-60 97 647,8 38 101-2 62U4-* 54 24 78 78 15374 1737, 927, 97. 5'Vi, 1677,-8 169-71* 57. 171 51-13/16 627 267. 38 25 2'As 601-IJ 627, 27,6 62.3/4 27,6 63-Vi 21 77» 63/4 257, 30 93 901/4 154'/, 23 1891/4 2243/4 1523/4 22 I861/4 222 1523/4 188 2223/4 1867, 140 26'/4 1411», 10»/is 141 ÏÓVl, PROLONGATIE Vorige koers i pCt, Heden i pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM. NIET OFFICIEEL. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo New-ïoriü s. i Vorige koers 12.05 V. 58.74 9.723/. 34.57 48.30 34.87V, 66.35 66.40 66.35 748.1/w 13.- .i .®--- Koers op heden 2 nui 12.061/, 58;82V, 9.733/. 34.58 48.35 34.90 66.321/, 66.421/, 66.371/, 248.1/4

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9