Amsteedamscfie Sbemê Jifdscfidfim tBucgediike Stand £and= m J-um&oma ONZE WONDERLIJKE TIJD. Pluimveeteelt. alkmaar. harenkarspel. van 4 September 1931. Opgave van ftoordliollaiitisch Landbouwkrediet l'.V, S* «V. mv. OPnAMEf S. J. A. KEESOM, Leeraar M. 0. Boekhouden. Lid der Ned. A. v. Accountants. De liollandsche Revue geeft een nummer, dat in het teeken van een onzer Zuidelijke pro vincies staat. A Hallema bespreekt bij interessante foto's de onwikkeling der industrie in Noord-Bra- hant «durende de laatste drie eeuwen. Na en beschouwing over Industrieel Noord Brabant in den jongsten tijd geeft H. een be- v,A„win2 over karakter en middelen van be- ®Snn van het Brabantsche volk, terwijl A. H. H vraag beantwoordt: Wat bleef er nog over i de Noordbrabantsche kleederdrachten? Jf y v. d. Munnik bespreekt de industrie in Ned O-Indië, waarna Fred. Oudschans neutz de geschiedenis van het historische kasteel te Kaapstad vertelt. Van de verdere bijdragen noemen wij nog de indrukken uit indo-China. Het September-nummer van het Maand blad voor berechting en reclasseering van volwassenen en kinderen heeft een artikel over het beroepsgeheim van der reclassee- ringsambtenaar. J. F. Beyerinck behandelt het vraagstuk van de opleiding van gestichts directeuren. Na een bespreking van het reclasseeringswerk behandelt de heer A. de Graaf het toezicht op gezinsverpleging. Van de andere artikelen noemen wij die over voor lichtingsdienst en psychiates, over psycho- pathenreclasseering, over het vonnis in de R N. I. zaak, de vraag of een voogdijkind bij ziekte recht heeft op ziekengeld volgens de ziektewet, benevens een in memorian betref fende den overleden ambtenaar voor de kin derwetten J. G. de Lannay. „De Huishouding"tijdschrift voor de moderne huisvrouw. Het I September-nummer van „De Huis houding" opent met een zeer toepasselijk artikel van Truus Eygenhuysen n.1. „Na de vacantie weer thuis", waarin de schrijfster (het gezegde „Oost West Thuis best" weer eens waar maakt. In het zeer aardig ge- illustreerde artikel „Lectuur van onze kinde ren" bespreekt Ro van Oven de populariteit van Dik Trom, terwijl Nanny van Reisen in „Overgang" aan de moedertjes wier kleuters /oor het eerst naar school gaan, een wijzen :aad geeft. Vervolgens een goed geïllustreerd irtikel van mej. de Holl „Reclame" en een :veneens geïllustreerde bijdrage van Dr. van Ier Laan, Directeur der Gem. Vischvoorzie- ning te Amsterdam, over vischkennis. Tot slot Dicky Wafelbakker in haar ru briek „De vrouw en haar uiterlijk" en eenige nuttige recepten en wenken. Dit goed verzorgde nummer wordt op aanvrage gratis toegezonden. ONDERTROUWD: Pieter Bakker en Frieda Hartmann. Arie Lehman en Wilhelmina Admiraal. 'Johannes Hes en Maria Vreeker. Jacobus Maasdam en Harmina van 't Veen. Wil lem Brouwer en Tjitje Aukema. Joris 0,tt en Anna Houtzager. Adrianus Reinders en Margaretha Bijl. Jacob Bakker en Hendrika Opdenkamp. Johan Stentrop en Anna Sloot. Nicolaas Amse en Dina te Lintei Hekkert. GEBOREN: Adriana Isoide d- v. Adrianus Kleijmeer zn Jansje van Munster. Janny d. v. Durk Oppedijk en Ruurdtje Hermanides. OVERLEDEN: Jan Pie 60 jaar. Pieter den Otter 2 jaar. KOLENINVOER IN BELGIE. De gedelegeerden der Belgische en Neder- landsche regeeringen en steenkoolmijnen zijn, naar men uit Brussel aan de Telg. meldt, met hun besprekingen begonnen over het sluiten van een steenkoolovereenkomst, die den in voer van Nederlandsche steenkolen in België zal moeten regelen. O- - - 6v.MI. Speciaal werd gesproken over de toepas sing van het stelsel van invoervergunningen, dat de Belgische regeering van plan is toe te passen. Aan de Nederlandsche delegatie werd medegedeeld, dat dit stelsel voor alle landen uniform moet zijn. De Nederlandsche dele gatie bracht een principieel protest uit, doch formuleerde niettemin zekere wenschen, waar aan door de Belgische regeering en produ centen voor zoover mogelijk gevolg werd ge geven. De vertegenwoordigers der Belgische regeering verklaaden, dat de regeermg al haar invloed zal uitoefenen, opdat de v cronnm^n voor- nadeehg voor Nederland zullen zijn. Aan deze onderhandelingen namen van Nederlandsche zijde o.m. deel de directeur der Staatsmijnen in Limburg dr. Frowein, de directeur der Domaniale Mijn, de heer Huls man, verder afgevaardigden van de mijnen Oranje-Nassau, Laura en de „Willem" en „Sophie". vereenigingen TWEE AUTO'S GESTOLEN. Daders in België aangehouden. De eigenaar van een verhuurinrichting aan de Jacob van Lennepkade te Amsterdam is het slachtoffer geworden van eenige sluwe oplichters. Deze verschenen eenige dagen ge leden aan zijn garage en zeiden, een nieuwen groot-en wagen te willen huren. Zij konden geen garantie in geld geven, doch lieten gaarne een anderen wagen als onderpand achter. Daar de lieden geen aanleiding tot wantrouwen gaven, gaf de garagehouder hun den wagen mede en zette den anderen in zijn localiteit. De mannen brachten echter den auto niet terug, zoodat oplichting vermoed werd. Er werd een onderzoek ingesteld naar den an deren wagen en toen bleek, dat deze te Zeist gestolen was. De mannen hadden dus een ge stolen auto ingeruild tegen een anderen. Thans is bericht ontvangen, dat de daders te Verviers in België zijn aangehouden. Ver moedelijk is oök de wagen in handen der politie. DE RECHTSPOSITIE DER HUISDIEREN. Wij ontvingen een brochure geschreven door Dr. Clara MeijerWichmann een uitgave van de Ver. voor wettelijke dierenbe scherming getiteld „De rechtpositie der huisdieren", waarin de schrijfster, aan de hand van vele droevige voorbeelden, te velde trekt tegen het feit, dat dieren, in overeen stemming met ons zakenrecht, nog altijd als roerende goederen worden beschouwd, waar men de eigenaar, die over leden en dood be schikt, naar willekeur kan handelen. Geboren: Geertruida, d. v. Johan n-es Boekei en Geertje Karsten. Klaar- tje, d. v. Hein van Westerop en Aaltje Moras. Johanna Maria, d. van Simon Groen en Maria Molenaar. Maria Ca- tharina ,d. van Everardus Tesselaar en Elizabeth Catharina Groot. Catharina Eva, d. van Gerardus Tesselaar en Elisa- beth Petronella Quax. Simon Marti- tinus, z. van Johannes Jaspers en Cor- nelia Bruin. Theodorus Cornelis, z. van Cornelis Kramer en Catharina Bruin. Ondertrouwd El'zabeth Cornelia Glas. O v e r 1 e d en: Klaas Klijbroek, oud 74 jaren, weduwnaar van Neeltje Kraak man. Jan Slikker, oud 80 jaren, we duwnaar van Grietje Schuit. Cornelis Hoogeboom, oud 72 jaren, weduwnaar van Marijtje Laan. Gerrit Klijbroek, oud 64 jaren, echtgenoot van Marijtje Mak. UITVOERING TARWEWET. Het maalpercentage gewijzigd. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat met ingang van 7 September het maalpercentage van 20 pet. wordt verhoogd tot 2214 pet. De tarwe-organisaties voor Noord- en Zuid- Holland deelen mede, dat voor de tarwe oogst 1931 als gemiddelde prijs zal gelden voor eerste kwaliteit 16.50. SINT PANCRAS. Geboren: Gerrit, z. van Rinke Troost en Anthohia Booy. Annie, d. v. Jacob Kriek en Anna Hart. Gehuwd: Pieter Koedijk en Geer tje Duif. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Pieter Nierop en Maartje Jon ker. Dezer dagen is te Amsterdam het eerste internationale sociaal-economische congres gehouden. Op den voorgrond stond daar het denkbeeld om door het maken van plannen het economisch herstel te bevorderen en een herhaling van de tegenwoordige crisis in de toekomst te voorkomen. Zooals de president van dit congres, onze landgenoot de heer C Arie Vlaar en I H- vari der Leeuw, in zijn openingsrede zei- 1 de, hadden zij, die het initiatief tot dit con gres genomen hebben, geen reeds bij voor baat vaststaande meening omtrent ae rich ting, waarin de oplossing gezocht moest worden. Wij kunnen, verklaarde de heer van der Leeuw, aan alle mogelijkheden denken van een star doorgevoerde „Plan-Wirtschaft" om dit Duitsche woord te gebruiken, tot een economisch plan in meer algemeene lijnen, van een wereld-plan tot regionale of nationale plannen. Het wil ons inderdaad voorkomen, dat, indien men mocht meenen langs den weg van plannen-maken den economischen toe stand te kunnen verbeteren, men moet begin nen niet te veel hooi op zijn voifc te nemen en in elk geval voorloopig van wereldplannen af te zien, om zich te bepalen tot pogingen om den nationalen toestand te verbeteren. Wat nu precies onder zulke „plannen" valt te verstaan? Wij zouden mennen, dat de bedoe Jeugdig auteur: „Ik wil niet opscheppen, maar Ik heb nog nooit een manuscript teruggestuurd gekregen." Redacteur,,'t Spijt me dat te hooien heeft u er wel postzegels bij ingesloten (Passing Show), f ding is, dat men niet in 't wilde weg pogingen .tot verbetering aanwendt, maar dat men be ginselen vaststelt, die in toepassing moeten worden gebracht, om den economischen toe stand op gezonde basis te brengen. In dien zin worden er trouwens voortdurend, van ver schillende kanten, plannen ontworpen en ten deele ook uitgevoerd, die op den economischen toestand van ons land van invloed zijn. Het is alleen maar de vraag, welk plan van de juiste beginselen uitgaat. En nu is 't niet voor betwisting vatbaar, dat wij ons op het oogen blik in een zeer wonderlijken economischen toestand bevinden, een toestand vol tegen strijdigheden: lage prijzen en hooge loonen: gestadige vermindering van het nationaal in komen en vermogen en zware 'belastingen, groote werkloosheid en stakingen om loons- verhooging. Hier wringt iets. Het is volkomen abnor maal, dat, terwijl de kosten van levensonder houd sterk zijn gedaald, desniettemin nog voortdurend getracht wordt de loonen op te drijven; er is een tegenstrijdigheid tusschen de zware overheidslasten en de toenemende onmacht van de natie om ze te dragen; het gaat niet aan, dat terwijl alle grondstoffen goedkooper zijn geworden, onfe landbouw, industrie en andere bedrijfstakken steeds meer moeite hebben om loonend te produceeren, zoodat de werkloosheid gestadig toeneemt. Het economisch plan, dat derhalve voor Ne derland dient te worden uitgevoerd en dat ook dient te worden toegepast in landen, die zich in dezelfde wonderlijke omstandigheden bevinden is in beginsel eenvoudig genoeg; er moet een aanpassing plaats hebben van alle productiekosten aan de gedaalde prijzen, om ons bedrijfsleven weer op gang" te brén gen, de werkloosheid te doen afnemen en de geleden verliezen in te halen. Onder die productiekosten spelen met name de loonen en de belastingen een belangrijke rol. Welnu, dan dient systematisch naar verlaging van beide gestreefd. Ziedaar het economisch plan, dat in onzen tijd behoort te worden verwezen lijkt. Dat inderdaad de belastingen hier te lande veel te hoog zijn, is dezer dagen op heldere wijze in het licht gesteld in een artikel in „De Tijd", van de hand van den heer Th. Schlich- ting. Deze betoogde, dat in ons land de helft van het nationaal inkomen weggaat aan belas tingen. Weliswaar heeft het den schijn, alsof het percentage van het nationaal inkomen, dat aan belastingen geheven wordt, aanmerkelijk lager is, en ongeveer 20 pet. bedraagt (op zich zelf is dit echter ook al hoog genoeg!), maar de heer Schlichting zet uiteen, dat wat de statis tiek als nationaal inkomen boekt, niets anders is dan de som van alles, wat de individueele burgers in een jaar gezamenlijk aan inkomen ontvangen, doch dat daarbij niet wordt onder scheiden tusschen hetgeen werkelijk aan eco nomische waarden wordt geproduceerd en het geen ontvangen wordt door de groepen, die niet eigenlijk produceeren of direct aan de produc tie meewerken, die dus een z.g. afgeleid inko men hebben, dat bij de berekening van het na tionaal inkomen buiten rekening moet worden gelaten. Hij komt tot de conclusie, dat van de 4029 millioen, waarop volgens de Rijksstatistiek voor het jaar 19281929 het nationaal inkomen te stellen was, meer dan de helft als afgeleid inkomen is te beschouwen, zoodat, waar in het genoemde jaar aan Rijks-, provinciale en ge meentebelastingen te zamen 841 millioen werd geheven, plus minus de helft aan belastin gen wegging. Maar sindsdien is de crisis inge treden. En nu hebben wij wèl bemerkt, dat over de geheele linie, op enkele uitzonderingen na, met verlies wordt gewerkt, zoodat het na tionaal inkomen belangrijk is geslonken, maar niet, dat de belastingen zijn verlaagd; integen deel, als gevolg van de nieuwe regeling van de gemeente-financiën is er weer een schepje bo venop gedaan. Wil men verder cijfers omtrent prijzen en loonen in ons land? Van algemeene bekendheid is, dat het indexcijfer van de groothandelsprij- zen is gedaald tot vooroorlogsch peil, terwijl, al zijn de kleinhandelsprijzen veel minder sterk teruggeloopen, toch het indexcijfer voor de kos ten van levensonderhoud voortdurend dalende is en vergeleken met 1913 thans ongeveer 150 bedraagt. De loonen echter vertoonen een cij fer van ongeveer 200; zij zijn dus over het ge heel nog altijd dubbel zoo hoog als vóór den oorlog. En hoe staat het met de belastingen in ons lieve vaderland? Deze zijn ongeveer 4 maal zoo hoog als vóór den oorlog; de belas- tingschroef is voortdurend aangedraaid onder den invloed van lieden, die niet voorzien heb ben, in welk een toestand wij zouden komen. Er was voortdurende wisselwerking: doordat de loonen stegen, werd alles duurder en stegen de Staatsuitgaven; dan moesten de belastingen omhoog en werd alles nog duurder; dat leidde tot loonsverhooging, waarvan het gevolg weer was stijging der staatsuitgaven, enz. Thans staan wij voor de noodzakelijkheid de schroef terug te draaien en de welvaart van ons land te herstellen, eer het te laat is, Zie daar het economisch plan, dat in deze dagen met kracht en doorzettingsvermogen dient te worden aangepakt en uitgevoerd. De winkeliers in de steden die aan deze stads-kippenhouders het voer in pakjes van 1—1K K.G. leveren weten er van mee te praten. Welnu, deze geheele en belangrijke pluimveehouderij, deels uit liefhebberij en deels uit nut, verloopt buiten alle or ganisatie, kippencouranten en deskun digen om, ik zou haast zeggen in alle stilte. Zij is er echter niet minder be langwekkend dm en verwerkt een groot deel van het huisafval dat anders door de gemeente-reiniging afgehaald moet worden. Hoe groot dergelijke afvallen kunnen zijn leert men begrijpen als men in groote steden van tijd tot tijd eens gaat kijken bij de achterdeuren van hotels. Verleden week liep ik 's mórgens vroeg door Londen en zag daar bij een hotel een paar reuzen vrachtwagens staan. Op de wagens groote tonnen en daar werd het afval in geladen. Het viel mij op dat de plantaardige resten apart verzameld werden, evenals de restdh van vleesch, visch, botjes enz. Deze massa's worden verwerkt tot varkens of tot kippenvoer, zooals ik verleden jaar in een groot hoenderpark in Ant werpen zag. De opkoopers van dit voer kunnen het verwerken voor hun dieren omdat ze door ervaring weten wat er ongeveer in zit. Hotel- en restaurant-afval is door gaans van betere kwaliteit dan huisaf val. Thuis wordt elk stukje vleesch of vet opgegeten, in een restaurant ziet men dagelijks stukjes vleesch, carbona- des met veel vleesch er aan, kippen die maar half opgegeten zijn, van de tafels wegnemen, omdat de menschen.nu een maal in een restaurant die botjes lang zoo schoon niet afkluiven als thuis, waar ze vaak hun tien geboden te hulp roepen om de laatste restjes vleesch van de bot jes te knagen. Restaurant-afval bevat dan ook meer vleesch, vet, enz. In Amerika heeft men uitgerekend dat deze afval van eenige groote steden met tezamen 8 millioen inwoners voldoende voer opleverde om 4Ó*millioen K.G. var- kensvleesch te produceeren. De samen stelling van dit afval varieerde aldus: eiwit van 15 tot 18 percent, koolhydraten van 31 tot 69 percent, vet van 13 tot 33 percent, aschbestanddeejen van 16 tot I 36 percent. Van de stad Louisville was de samen stelling' van het gedroogde afval dus: eiwit 21.5 pet., koolhydraten 41.8 pet., vet 23.4 pet., aschbestanddeelen 13.3 pet. In Engeland heeft men in den laatsten tijd nu ook meer aandacht aan dit res taurant-afval besteed. Nu mag men niet uit het oog verliezen dat hotel- en restaurant-afval van huis-afvai verschilt en dat er ook verschil is in hotel- en restaOrant-afval van verschillende soor ten hotels. De gast in een luxe-restau rant zal heel wat meer op zijn bord laten liggen dan de klant in een volksgaarkeu ken en daardoor zullen de afvallen ook verschillen. Zoo heeft men in Newcastle-on Tyne wekelijks het afval geanalyseerd van vier soorten restaurants n.1. Ie hotel- restaurant, 2e groote restaurants, 3e eer ste klasse café's, 4e groote tweede klasse cf.fé's. Deze eetgelegenheden sorteeren hun afval zelf in verschillende tonnen als volgt: Hotels: vier soorten afval en wel: groenten, vleesch, pudding en taart, visch. Restaurants: twee soorten afvat: groen en dierlijk voedsel. Eerste klas café's: Een soort afval: alles door een. Tweede klas café's: twee soorten af val: groenten en vleesch. De samenstelling der gedroogde stof fen was nu als volgt: Hotels, Restau- Café's rants, lekl. 2ekl. 20 17 21 17 13% 15 50 57 55 2 3.3 2% Vetten 25 Eiwitteh 25 Koolhydraten 41 Ruw vezel 2.3 Aschbe standdeelen 9 10% 7 We zien nu direct de groote verschil len in vet en eiwitten en koolhydraten, maar tevens zien we L-oo deze afvallen werkelijk waardevolle voedselbestac i- deelen bevattea zooals eiwitten en soms in flinke hoeveelheden (25 Ook voor Nederland lijkt me een on derzoek in deze richting met het oog op de waarde als pluimveevoer wel inte ressant. Dr. TE HENNEPE. (Ontvangen per draadloóze telefoon). Koers van beden te Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze lezers worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingcl 96a te Rotterda. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De waarde van Huis- en Hotelafval voor de kippenhonderij. Ik was verleden week bezig over goed koop voer en in verband daarmede wijs ik op andere grondstoffen die al van ouds voor de pluimveehouderij gebruikt wor den, doch waarover men nog heel wei nig stelselmatige onderzoekingen gedaan heeft. Ik bedoel het z.g. keuken- of huis- houd-afval. Hoevelen houden al jaren lang in hun tuintje een paar kippen die ze geregeld met keukenafval bijvoeren en die in ruil daarvoor in den wintor goedkoope lekkere eitjes leveren. In tij den van malaise is deze tak van pluim veehouderij weer meer de aandacht waard dan anders, al is zij steeds zeer belangrijk geweest en veel belangrijkei dan men in breede kringen vermoedt Men behoeft in onze groote steden man- eens in de tuintjes der volkswijken ,t(- kijken en men staat verbaasd over de reusachtige hoeveelheid kippen die daar op plaatsen, waarvan men niet het min ste vermoeden had, gehouden wordeu. STAATSLEENINGEN. 4Neder 1. 1917 4 1931 BAN K-IN STELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. ind. Handelsbank D. Reichsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Kücbentn. Ace. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am. Smelting Anaconda ....-• Ass. Gas Electr. Betbleb. Steel Cities Service General Aviation Steel Studebaker U. S. Leatber Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie' Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi lnterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem. Eig. Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabash 'Exdividend. tExcIaim. I Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 103% 102'/, 109'/. 86'/, 85 100'/, 503/, 69 50 48'/, 4?-V, 8n, 2357a 75 138 *87, 238 72 133'/, 237 73 133'/,-4 9'A-1C 236 723/, 133$-4$ 9$-'Vit 133J-4$ 3 U/s 483 11 47 47'/, 46J-7 393/, 10 4 Vis 83?.s 163., 51/ tt 14t 38 93/, 83 377, 37$-'/s 37'/,.$ 2573/, 169 ion/, 248 248-9 248 51'/, 24'/, 76 52 - 151'/, 172 90 168 167$-»/, 167.$ 167.3/, 9u/is 5'3/l4 ~5'/, 5»/s 93/, s 5% 9'/s 38 21 2 Vis 60'/, 59.'/, 2Vis 7V, 6'/, I 26'/, 30'/, 90'/, 1 - 153'/, 20'/, 187»/, 222»/, 1531/, 21 186 220 159 134'/, 26'/, 1411., 10'/is 139 PROLONGATIE Vorige koers J pCt. Hedett f pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. NIET OFFICIEEL Looden Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel i Weenen p. Scb, 100 Kopenhagen Stockholm Oslo New-York e t i Italië V Vorige koers 12.061/, 58;82i/, 9.733/, 34.58 48,35 34.90 66.32'/, 66.427, 66.37'/, Koers op Iheden 2 uui j 12.05iy18 9J3U. 34.19 48.37 66*47 66.427. 66.35 248.1/jg 13.- VAM RAPPORTEl. STEENENBRUG, TEL. 152.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 11