DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. In Memoriam A. F. Thomsen. W. M. H. PELS ZOON Êen bekwaam politicus, een man van karakter, een trouwe vriend van zoo velen die hem gekend hebben, is ten grave gedragen. DE TOESTAND IN BARCELONA. Nieuwe vuurgevechten. Einde van de algemeene staking? HET ONTWAPENINGS PETITIONNEMENT. Groote indruk in Zweden. DE ONDERSTEUINING IN NATURA VOOR WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. DE DUITSCH-NATIONALEN EN HET A.S. BEZOEK DER FRANSCHE MINISTERS. Koorstraat 49-51 ERNSTIG BOUWONGELUK IN VROEGE KOUDE IN SCANDINAVIË. ÏONGE STAHLHELMER DOOR ONBEKENDEN NEERGESCHOTEN. CYCLOON IN CONSTANTINOPEL. Vijf dooden, talrijke gewondeik ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten .abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9 postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ito. 20» Directeur: C. KRAK. ZATERDA0 5 SEPTEMBER 1931 - Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Op een prachtigen Septemberdag, op een dag jraarop de natuur demonstreert dat ook de na zomer nog vol toekomstbeloften kan zijn, is de heer A. F. Thomsen op betrekkelijk jeugdigen leeftijd ten grave gedragen. Betrekkelijk jeugdig, want al was zijn haar wit en zijn gestalte iets gebogen, hij was de zesde mijlpaal op zijn levensweg nog niet ge passeerd, hij was nog vol energie, vol belang stelling in alles wat de belangen onzer stad raakte, hij was een man van wien niemand kon voorspellen welke plaats hij in komende jaren nog in ons stadsbestuur zou kunnen innemen. Na den heer Govers, onze nestor, was hij het oudste raadslid in „dienst"-jaren en Alkmaar heeft weinig vroede vaderen gehad, die als hij een wethoudersplaats zoo lang met eere bezet hielden. Na zijn familie en zijn zaak ging zijn belang stelling allereerst uit naar het bestuur onzer gemeente. Niet dat hij in de politiek een op den voor grond tredende persoonlijkheid was, hij was goed liberaal, man van onverdachte beginselen, maar geen leidende figuur, die in een hoofdbe stuur zitting zou nemen of op politieke verga deringen in dagen van verkiezingsstrijd :t spreekgestoelte zou beklimmen om met kracht van argumenten het program zijner partij als het meest aanbevelenswaardige den volke te Mertoonen. Dat uiterlijk vertoon, dat beroep op de massa was Thomsen vreemd. Hij was in het politieke spel niet de man, die voor het voetlicht trad maar de regisseur, die van achter de schermen spelers en publiek overziet en die op ieder oogenblik precies wist wat in het algemeen belang zou moeten ge beuren. Hij was een man met wien het een genot was zoo nu en dan eens van gedachten te wisselen over den politieken toestand in onze gemeente. Op het eerste telefoontje stelde hij zich altijd dadelijk ter beschikking en weinige minuten later zaten wij dan in zijn privé-kantoor, waar van de tusschendeur gesloten werd als bewijs, dat tijdens dat onderhoud zijn particuliere za ken volkomen werden uitgeschakeld. De bezoeker had zijn vaste plaatsje aan de breede kantoortafel, de sigaren lagen gereed en hij stak er zelf ook een op om aan het gesprek een gezellig en ongedwongen karakter te geven. Dan was het geen vragen en antwoorden- spel, maar een wederzijdsch uitwisselen van gedachten, een rustig beschouwen, een overzien van menschen en toestanden. Dan stak hij de handen in de zakken en liep met het hoofd iets gebogen de kamer op en neer, van den eenen wand naar den anderen en weer terug, de wijze waarop hij het rustigst kon denken en het ge makkelijkst zijn gedachten onder woorden kon brengen. Ging hij met een beschouwing accoord, dan knikte het grijze hoofd vol overtuiging -n bracht hij dadelijk de argumenten naar voren waarom hij met onze zienswijze instemde, twij felde hij, dan trok het hoofd even dieper in rimpels en stelde hij klaar en duidelijk zijn zienswijze tegenover de onze. Zij zijn helaas niet vele geweest deze vriend schappelijke conferenties, maar wij zullen er altijd een prettige herinnering aan bewaren. Hij was een politiek man in zooverre, dat hij van de omstandigheden wist te profiteeren wanneer z. i. het belang zijner partij en bovenal dat der gemeente daardoor gebaat was. Hij had geen bezwaar met andere groepen in hetzelfde politieke schuitje te varen, mits hij zeker wist, dat hij zelf de hand aan het roer had. Thomsen, de'zwijgende figuur, de man, wien het dikwijls moeilijk viel zijn gedachten in den Raad onder woorden te brengen, die zich door interrupties spoedig van zijn stuk liet brengen, was in wer kelijkheid de man wiens gezag het geheele po litieke spel beheerschte, die, rustig in zijn stoel gezeten, anderen liet praten met de zekerheid, dat ten slotte het debat tot een besluit zou lei den, dat hij voorzien ep gewild had. Niet altijd zijn onze inzichten in dezelfde richting gegaan. In den tijd dat er op het onder wijs bezuinigd zou worden, toen het leven van de Handelsschool aan een zijden draadje hing, stonden wij tegenover elkander, beiden met klem van argumenten onze zienswijze verdedi gend. Dan was er een diepgaand verschil van inzicht, maar nooit een verwijdering, want Thomsen stond altijd weer gereed om voor elk ander doel zoo mogelijk gezamenlijk ten strijde te trekken. Hij was de man, die het eerst de aandacht op de Cadettenschool als Ziekenhuis heeft geves tigd, de geestelijke vader van het plan een par ticuliere inzameling te houden, wat door veler medewerking ten slotte tot een zoo groot suc ces is geworden en het deed ons goed te con- stateeren, dat de Directrice van het Stadszie kenhuis, die bij deze actie zelf zoo krachtig heeft medegewerkt, op de begraafplaats van haar belangstelling in den overledene heeft blijk gegeven. Thomsen was geen gemakkelijk man. Wan neer hij zich op een vergadering kon laten gel den dulde hij geen andere meening tegenover de zijne en de geschiedenis van de Exportvei ling is daar om te demonstreeren hoe velen zich dikwijls gegriefd gevoelden door wat zij een dictatoriaal optreden noemden. Ten slotte is een krachtige houding te verdedigen wan neer werkelijk blijkt, dat men onbevooroor deeld slechts het belang der onderneming op het oog heeft en van Thomsen kan getuigd worden, dat hij een goed bestuurder was, dat hij wist, dat elke onderneming, en niet het minst de gemeente zelf, in financieel opzicht op een gezonde basis moet rusten. Het is hier niet de plaats zijn particuliere le ven te bespreken. Wij gelooven gaarne dat hij in stilte veel goed deed, want hij was een man m?t e,en .medelijdend hart, een man die zijn vrienden jn alle kringen der samenleving kende en wiens nagedachtenis velen in dankbare her innering zullen houden. Men heeft wel eens beweerd, dat hij ijdel was, dat hij niet gemakkelijk uit het gestoelte der eere zou opstaan om zijn plaats aan ande ren over te laten, maar zijn vrijwillig heengaan als wethouder toen hij voor de keuze stond te blijven of in strijd met zijn geweten en politiek inzicht te moeten handelen en ook het feit, dat hij geen enkele poging gedaan heeft in den strijd om de wethouderszetels opnieuw als candidaat naar voren te komen, zijn het beste bewijs, dat hij zijn persoonlijk belang niet op den voorgrond gesteld heeft. Als leider der oppositie liet hij zich in den Raad krachtiger dan vroeger gelden, de om standigheden waren veranderd, hij kon het po litiek gebeuren niet meer langs den weg van eigen inzicht leiden, hij stelde zich aan het hoofd der miskende groepen en was zich be wust op die plaats een krachtig woord van protest te moeten uiten. Dat Thomsen in alle politieke groepen en in alle kringen der samenleving zijn vrienden had en hield is het bewijs, dat men zijn persoon en zijn werk in breeden kring begrepen en ge waardeerd heeft. Hij was een trouw vriend voor velen, hij heeft in moeilijke omstandighe den gêed werk gedaan en wie zijn woord had kon daarop vertrouwen. De groote belangstelling op de algemeene begraafplaats, de schat van bloemen, die zijn lijkbaar dekten, de korte maar veelzeggende toespraken, die van bewondering voor zijn ka rakter en van dank voor zijn daden getuigden, zijn het beste bewijs, dat met hem een markante figuur is heengegaan. Dat een man als hij in de raadszaal moest sterven op een moment, dat het politiek gebeu ren zoozeer zijn belangstelling had, is een toe valligheid, die bijna een symbolische beteekenis krijgt. Tot het oogenblik van zijn dood, heeft hij, trouw aan zijn beginselen, het belang der gemeenschap naar zijn beste krachten be hartigd. Hij heeft zich in veler hart een blijvende plaats verzekerd. Financieele Commissie van den Volkenbond te verstrekken, schijnt het mij overbodig nu al aan den Raad een rapport met bijzonderheden over den financieelen toestand van Oostenrijk voor te leggen. De Oostenrijksche regeering heeft reeds alle vereischte dringende maatre gelen getroffen om een volledig financieel pro gram samen te stellen dat der financieele com missie kan worden voorgelegd, De Oostenrijksche regeering is vast gesloten alles te doen voor zoover Oostenrijk zich in deze kwestie zelf kan helpen. De regeering is zich er echter van bewust, dat wil de huidige crisis overwonnen worden, samenwerking met de andere Europeesche mo gendheden en den Volkenbond noodzakelijk is. Zij denkt, dat thans de tijd gekomen is om den Raad opmerkzaam te maken op den toestand in Oostenrijk. In dankbare herinneri-'g aan den steun, dien Oostenrijk bij een vroegere gelegen heid mocht ontvangen, verzoek ik aldus ein digde Dr. Schober -den Raad het verzoek der Oostenrijksche regeering aan de Financieele Commissie te overhandigen. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Grandi, legde een korte verklaring af, waarbij hij het voorstel van den rapporteur on dersteunde. Tenslotte heeft de Raad het besluit genomen zonder verdere beraadslagingen om het ver zoek van Oostenrijk om steun te verwijzen naar de Financieele Commissie van den Vol kenbond. o Het verluidt thans in de kringen der Fransche delegatie, dat voor de internationale leening, waarom door de Oostenrijksche bij den Volken bond was verzocht, een bedrag van 500 milli- oen schilling beschikbaar zal worden gesteld. De Banque de France zou zich verder bereid hebben verklaard, het door Oostenrijk aan de Bank of England verschuldigde bedrag van 150 millioen schilling, dat voor de saneering van de Oesterreichische Kreditanstalt gebruikt werd, over te nemen en wel op rekening van de a. s. internationale 1'eening van 500 millioen schil ling. De verdere voorwaarden der leening wor den onverwijld door de Bankcommissie van den Volkenbond uitgewerkt. o De verklaring, die de minister van buiten landsche Zaken van Oostenrijk, Schober, in de zitting van den Raad inzake het verzoek om financieelen steun heeft agelegd, heeft in inter nationale kringen een pijnlijken indruk achter gelaten. Men wijst er algemeen op, dat na den ernstigen nederlaag van de Oostenrijksche re geering in de Raadsbijeenkomst van Donderdag en de door Oostenrijk gedwongen terugtrek king van het Tolunieplan, de dank, die Schober den volgenden dag aan den Volkenbond betuig de, weinig op zijn plaats was. In het bijzonder was het opgevallen, dat Schober tegen de gebruikelijke gewoonten in, na de verwijzing van het verzoek naar de Fi- nanciëele Commissie, was opgestaan om den President van den Raad de hand te drukken T)xiq£Üiksch OvetzicfU DE OOSTENRIJKSCHE REGEERING VRAAGT STEUN AAN DEN VOLKENBOND. Een verklaring van minister Schober. Een leening van 500 millioen Schilling? In een van onze overzichten van deze week hebben wij er op gewezen, dat Oostenrijk in ernstige financieele moeilijkheden verkeert en dat het zelfs de Duitsch-Oostenrijkéche Tol- "nie op gezag van Frankrijk moest laten varen, omdat het anders geen geld kon krijgen. In de jongste bijeenkomst van den Raad van en Volkenbond, die gistermiddag onder voor- adterschap van den Spaanschen minister van uitenlandsche zaken Lerroux werd gehouden, wam nu o. m. het verzoek in van de Oosten rijksche regeering om een onderzoek in te stel len naar den economischen toestand van dat land en om steun in den vorm van een leening. De ministers van Buitenlandsche Zaken van Italië, Polen en Duitschland waren aanwezig, terwijl de Fransche regeering was vertegen woordigd door den minister van Financiën Flandin. Op verzoek van Lerroux nam Schober aan de raadstafel plaats. De Noorsche rappor teur stelde in verband met het spoedeischend karakter van het verzoek voor, het voorstel van de Oostenrijksche regeering onmiddellijk te verwijzen naar de financiëele commissie van den Volkenbond. De Oostenrijksche minister voor Buiten landsche Zaken, Schober, legde daarna op ver zoek van den president een verklaring in de Engelsche taal af, waarin o.m. het volgende ge zegd wordt: Daar de Oostenrijksche regeering de bedoe ling' heeft alle noodzakelijke inlichtingen met alle bijzonderheden omtrent den economischen en financieelen toestand van Oostenrijk aan de buitenland De toestand in Barcelona is nog steeds zeer ernstig. Uit Saragossa en Valenria zijn ter versterking van het garnizoen troepen gezon den. In het dorp Rute by Cordoba hebben stakende landarbeiders de politie aangevallen en beschoten. Daarbij werden verscheidene personen gewond. Men vreest te Cordoba voor nieuwe syndicalistische gewelddaden. De Spaansche regeering heeft over Parijs heen berichten uit Barcelona ontvangen, vol gens dewelke gister opnieuw talrijke vuurge vechten plaats gevonden hebben tusschen politie en syndicalisten. De agenten van poli tie werden deels uit gebarricadeerde huizen aangevallen; drie hunner werden zwaar ge wond, talrijke andere licht gewond. In een voorstad heeft de politie een wapenopslag plaats ontdekt. Ook gister is Barcelona zonder verlichting, ook de trams en de autobussen rijden niet. De syndicalistische terreur beheerscht de geheele stad. De gouverneur heeft uitdrukking ge geven aan de vrees, dat men moet rekenen op een toenemen der onlusten. Volgens de laatste berichten uit Spanje heeft het stakingscomité te Barcelona gister middag den burgemeester medegedeeld, dat de algemeene staking gisteravond beëindigd zal worden. Het parool om het werk te her vatten is reeds uitgegeven. Gistermorgen kwam het nog herhaaldelijk tot ernstige bot singen tusschen stakers en politie, waarbij verscheidene personen gewond werden. Het Stockholmsche dagblad „Svenska Mor- fonbladet", dat één der organen van de weedsche regecring is, heeft een uitvoerig artikel gewijd aan het petitionnement voor Internationale Ontwapening van de Nederl. Dagbladpers. Het petitionnement wordt zoo wel in de titels op de voorpagina als op in Stockholm verspreide „posters" een schitte rend succes genoemd, en het blad dringt er op aan dat Zweden het Nederlandsche voor beeld zal volgen. Het artikel vangt aldus aan zegt het Hbl.: „Over de geheele wereld is een reusachtige mobilisatie van vredesvrienden in gang voor de ontwapeningsconferentie, die te Genève gehouden zal worden. Resoluties worden aangenomen, handteekeningen worden verza meld. Op vele plaatsen werden mooie resul taten bereikt, maar zeker heeft men nergens een zoo sterken bijval weten te verwekken als in Nederland. Hoe ongelooflijk het ook moge klinken, men heeft daar nl. in enkele weken tijds niet minder dan 2.400.000 handteeke ningen bijeen gebracht". De schrijver wijst er verder op, dat in Ne derland een zeer sterke partij-verdeeldheid bestaat, zoodat men het als vrijwel onmoge lijk zou beschouwen al deze groepen in een gemeenschappelijke actie te vereenigen. Toch is dit ten opzichte van internationale ontwa pening gelukt. Het blad geeft dan een uitvoe- uiteenzetting van de wijze, waarop de Nederlandsche campagne gevoerd is en wijst erop, dat bekende persoonlijkheden uit poli tieke financiëele en wetenschappelijke kringen tot teekenen hebben aangespoord en dat ook van den kansel warme aanbevelingen om te teekenen tot het publiek werden gericht Verder wordt medegedeeld, dat de Nederl. Dagbladpers zich met de pers-organisaties in andere landen in verbinding heeft gesteld om tot dergelijke actie aan te sporen. DE TOESTAND IN DE BELGISCHE KOLENNIJVERHEID, Een referendum verdaagd. Gistermiddag vergaderde de Gemengde Mijncommissie onder voorzitterschap van den heer Lebacqz, algemeen directeur der mijnen. Door de werkgevers werd bij deze gelegen heid verklaard, dat zij de opzegging van de loonregeling tot 1 October a.s. verdagen, aan gezien thans zeer belangrijke onderhandelingen gaande zijn met andere landen die in België steenkolen invoeren. Indien in de maand September met deze laa- den een bevredigende regeling wordt getroffen, hebben zij een voorstel tot vernieuwing van de overeenkomst ingediend, dat door de afgevaar digden der arbeiders aan hun lastgevers zal worden voorgelegd. De voorzitter van de Centrale der Mijnwer kers heeft een manifest tot de mijnwerkers ge richt, waarin wordt medegedeeld, dat het refe rendum dat Zondag a.s. had zullen gehouden worden, verdaagd wordt. Indien einde September nog geen oplossing is gevonden, zal de kwestie van het referendum opnieuw aan de orde worden gesteld. Voorloopig is dus het gevaar voor staking geweken. Officieel wordt medegedeeld: In het Rijks ministerie voor de Voeding en den Landbouw en het Rijksministerie voor den Arbeid von den Donderdag en gister besprekingen plaats tusschen de deelnemende ressorts en de ge meentelijke organisaties inzake de kwestie in hoe verre in den aanstaanden winter de on dersteuning in natura in plaats van geldbe dragen, aan de werkloozen en andere steun- trekkenden kan worden gewaarborgd. De kwestie werd van verschillende kanten be sproken. De ressorten zullen zich nu met de deelnemende economische kringen in verbin ding stellen. Daarna zullen de beraadslagin gen worden voortgezet. In het Ministerie voor de Voeding schijnt men de meening te zijn toegedaan, dat in ver band met de te verwachten vermeerdering der werkloosheid en den tot het uiterste gespan nen financieelen toestand, het naast de alge meene voedingspolitiek noodzakelijk is voor zorgsmaatregelen te treffen voor een vol doende en billijke voeding der werkloozen. Voor dit doel moeten alle economische krin gen— zoowel de landbouw als de levensmid delenindustrie en de tusschen- en kleinhandel gemeenschappelijke offers brengen. In de bijeenkomst van het Senoirenconvent, die naar reeds gemeld is, het Communistisch voorstel tot bijeenroepiner van den Rijksdag heeft verworpen, sloot de Duitsch-Nationale Rijksdagafgevaardigde Berndt zich aan bij den Communistische voorsteller Torgler. Hij legde hierbij een uiterst scherpe verklaring af, waarin hij o.a. zeide, dat nu toch eindelijk eens tegen de methode der noodverordenin gen moest worden opgetreden. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek merkte hij op, dat het noodzakelijk was de gebeurtenissen, die zich de laatste dagen op buitenlandsch politiek gebied hebben afgespeeld, in den Rijksdag te behandelen. Wat de kwestie der Tolunie betreft, hier draagt in de eerste plaats de minister van buitenlandsche zaken Curtius de verantwoordelijkheid. Desalniettemin draagt het geheele kabinet de verantwoordelijkheid, en is eigenlijk ver plicht af te treden. Tenslotte aldus Berndt ziet d" Duitsch-Nationale Rijksdagfractie iQ het a.s~ bezoek van de Fransche ministers aan Ber lijn. gezien de vijandige houding van Frank rijk, niets anders als huichelarij en een hoon voor het Duitsche volk. Zij verlangt van de regeering de noodige stappen te doen, waar bij verklaard zal worden, dat de regeering het bezoek als ongewenscht beschouwt. Staatssecretaris Pünder verklaarde, dat de regeering er groote waarde aan hecht, dat de Rijksdag op den daarvoor vastgestelden datum bijeenkomt. Voorburg Schillelfe Nieuwe Bessen Hall om Halt Oranjebitter per lleach 12.15 per flesch 12.30 per flesch f2.50 per llesch I 2.15 per llesch 12.45 Tel. 207. ITALIË. Te Codevilla bij Pavia is de zolderverdie ping van een in aanbouw zijnd huis van ge wapend 'beton ingestort, waarbij 40 arbeiders, min of meer ernstig werden gewond. AANSLAG OP DEN ITALIAANSCHEN MINISTER VAN KOLONIËN? Bij de aankomst van den Italiaanschen Mi nister van Koloniën te Parijs vond gistermid dag een incident plaats. Nadat de Italiaansche Minister, Generaal de Bono, in de auto had plaats genomen, sprong plotseling een onbe kende op de treeplank, waarna hij trachtte het portier terpenen. Daarbij riep de onbekende steeds: „Moordenaar! Bandiet!" Twee agenten in burger grepen den man beet en trokken hem van de treeplank. Het onderzoek wees uit, dat de gearresteerde, op wien geen wapens werden bevonden, een Italiaan van geboorte was en Cavalini heette. In zijn zak vond men een com munistische krant. Cavalini verklaarde, dat het niet in zijn bedoeling had gelegen den Minister te dooden. Ooggetuigen verklaarden, dat op het moment van zijn aanhouding, Cavalini een voorwerp heeft weggeworpen, dat door een tweden persoon werd opgeraapt. De politie is in verband hiermede de meening toegedaan, dat het hier een aanslag geldt, die echter door sne' en doortastend optreden is verijdeld. In het plaatsje Hede in Haerjedalen in hel Zuidelijk deel van Noord-Zweden heerscht sedert eenige dagen een gevoelige koude. Dei thermometer is gedaald tot 6 graden ondr nul. Zelfs in deze streek is dat een ongewosi vroeg begin van den winter. Toen de 17-jarige Jung-Stahlhelmer Eugen Koop gisteren tegen 22 uur 15 het Stahi- helmheim aan den Schwanenwall 29 te Dort- mund wilde verlaten, werd hij op den hoek van de Schwanenstrasse door onbekende da ders neergeschoten. Het gelukte den jongen man nog bij de deur van het Stahlhelmheim te komen, doch hier zakte hij ineen. Spoedig daarop overleed hij. Van de daders ontbreek' ieder spoor. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat door een hevigen cycloon, die een half uur aan hield en die vergezeld ging van slagregens en hagelbuien waardoor de straten der stad in wilde stroomen werden veranderd, vijf per sonen werden gedood en talrijke gewond. Veertig huizen zij ingestort. Alle verbin dingen zijn verbroken. De aangerichte schade is zeer belangrijk. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING AANGEHOUDEN. Het onderzoek der politie naar de oorzaak van den grooten brand in Hotel Herold te Boizenburg heeft uitgemaakt, dat de zoon der 70-jarige eigenares Walter Herold sterk ver dacht wordt den brand te hebben gesticht. Hij is gearresteerd en naar de gevangenis overge. bracht. DUITSCH SCHIP GESTRAND. Het motorschip „Nirgendland" van de Ham- burg-Amerikalijn is gistermorgen in de nabij heid van Pokoesa (Koreaarchipel) op een klip gevaren. Draadloos heeft het schip om as sistentie gevraagd, waarop verscheidene sche pen zich naar de plaats van het ongeval bega* ven. De passagiers zijn door het Japansche stoomschip „Baikal Maroe" overgenomen en zullen naar Moji in Japan worden gebracht. Do bemanning is aan boord gebleven. Voor het schip bestaat geen direct gevaar. Nadere bij zonderheden zijn nog niet bekend. Het motorschip is 7000 bruto registerton groot en was op weg van Tsjingtau naar Na- goya. De stranding vond plaats op 34 graad noorderbreedte en 126 graden Oosterlengte, t

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1