Alkmaarsche Courant. Radionieuws £atuU m Jmm&cmm feuilleton Honderd drie en dertigste Jaargang. DAROL FARQUHAR's NACHTWANDELING. •T<v Mo. 210 1231 i1laaitda$ 7 September Dinsdag 8 September. fjilversum, 1875 Al. (Uitsluitend A.V.R.O.) q__10 Gramoioonplaten. 10.— Morgen wijding- 10.1510.30 Gramofoonpl. 10.30 ij.Lezing. 11.12.Gramoioonplaten. 12.2.A.V.R.O.-kwartet o. 1. v. D. Groe- neveld. 2.Zenderverzorging. 2.303. Alida TartaudKlein: „De 'tentoonstelling liet Kind". 3.-4.— Gramofoonplaten. 4. fcinderuur. 5.-7.— Kovacs Lajos en zijn orkest. Betty v. d. Bosch—Schmidt, zang. 7Gramofoonp'ateri. 7.30 Lezing. 8. 11 Het Omroeporkest o. 1. v. N. Treep Het Wiener Lehrer a capella koor. 10— Vaz Dias. 11.—12.Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Uits.uitend K.R.O.) 8—9.15 en 10.11.30 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor Perquin. 12.— Politieberichten. 12.151.45 Concert door het K. R. O.-Trio o. 1. v. P. Lustenhou- •wer. 145—2— Gramofoonplaten. 2.-3 Vrouwen uurtje. 3.—3.30 Gramofonplaten 44 30 Gramofoonplaten 4.304.50 H. v. ÖEsch: „Het kweeken van horlogemakers". 4 50-l()'30 Concert door het K.R.O.-Kunst- ensemble o. 1. v. Lustenhouwer. 6.30 Prof. Dr J. v d Veldt: „Twee pioniers v. d. Kath. Herlevinsf in Italië. Agostine Gemeili O. F. M en Ludevice Necchi". 7.— Ch. Stule- meyer „Brabantsche Industriedagen". 7 30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonplaten 8.— 11— Concert. Het K.R.O-orkest o. 1. v. J Gerritsen. W. Francois, piano. J. Blazer, cello. 11.—12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11 20—11.35 Lezing. 12.20 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Orkestcon cert. 2.15 Televisie. 2 25—2.50 Gramofoon- p aten. 4.20 Concert. R. Cook, viool. L. Phil lips, piano. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-duetten door Ethel Bart'ett en Rae Robertson. 7 10 Lezing. 7.50 Concert. The Tea-Time Four 8.10 Vaudeville-programma. 9— Concert Sara Allgood, zang. Orkest. Voorlezing uit eigen werk door W. B. Yeats. 10.Berich ten. 10.20 Lezing. 1035 Concert. Militair orkest, Margaret Albu, piano. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8 05 Gra ir.ofoonplaten 12 50,1.25 en 6.50 Gramo foonplaten. 8.20 Radio-Tooneel. 9.05 Piano recital. 9.50 Gramofoonplaten. Langenberg4/3 M. 7.258.20 Gramo foonplaten. 10.35—12 05 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. 1.25—2.50 Orkest- concert. 5.20—6.20 Concert Solisten en strijkkwartet. 8.20 Muzikaal allerlei solisten koor en orkesten. Ralundborg, 1153 M. 12.252.20 Orkest concert. 3.20—5.20 Orkestconcert en zang 8 2012 20 Radio-portage, zang, orkestcon eert en interview. 10.3510.50 Gramofoon platen. 10.5011.20 Dansumziek. Brussel, 5083 en 338.2 M. 508.5 M.: 5 20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 8.05 Lezing Daarna vervolg concert. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6 35 Gramofoonplaten 8.20 Mandoline-concert en toespraak. Zeesen, 1635 Af. Ca. 7 —7.50 Gramofoon platen. 10 30 Uitz. voor scholen. 10.55- 12.20 Berichten. 12.25 Uitz. voor scholen 12.50 Gramofoonplaten. 1 15—2.20 Berich ten 2.20—3.20 Gramofoonplaten. 3.20— 4.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.50— 8 20 Lezingen. 8.20 Dvorak-concert. 9.20 Be richten. Daarna „Der himlische Zecher", hoorspel van F. Diettrich. 10.35 Verslag van den volkenbond Hierna berichten en tot 12.50 Dansmuziek HEILOO. De afdeeling Heiloo en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw, hield .Zaterdag avond ledenvergadering in café Roozing, onder voorzitterschap vanden heer P. Frans. Van de heer Huisman, leider van den landbouwwintercursus, was bericht gekomen dat een excursie was gehouden en dat de cursus den 19en September aanvangt. Van het hoofdbestuur was een vraag inge komen of er in de afdeeling interesse bestond om een hagelslagverzekering op te richten. De voorzitter meende dat wij ons maar niet Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 401 Zij stond op en deed een paar schreden in haar losse muiltjes, die tegen haar voeten klapperden, en terwijl zij dichter bij hem kwam rook bij den doordringenden amber geur, welke zij gewoonlijk gebruikte. Een oogenblik vond hij er iets bedwelmends in, toen zij zoo vlak bij hem stond, maar zijn verbazing hield de overhand. Hij stond ver bluft. Niet alleen omdat deze vrouw tegen middernacht zijn kamer was binnengedron gen in zulk een opzichtig négligé, niet alsof zij zich gedroeg alsof zij ten volle recht had om te blijven, niet omdat zij optrad alsof het van haar afhing, wanneer zij weer zou ver trekken, niet ook omdat zij een aanbod had gedaan, dat een nog vernederender beteeke- nis had dan een dozijn cadeau gegeven das spelden. Die vrouw als koerier op reis verge zellen? Oogenschijnlijk beteekende het niet veel, maar in werkelijkheid beteekende het zeer veel. Het was een aanbod, dat met beide rianden zou aanvaard worden door den prak- 'scjj® St. Croix, die eens tot hem had ge- eifdHet is tenslotte niet uitgesloten, dat zij mij trouwt! Farquhar zag zeer goed in, de alcemepr? met deü ksclmjvingsbrief v00r a s telTl Vergaderin£ °P 9 September baart ai. ilï' WarCu !00r de vacature-Bree- Noordhriii aV3n u hoofdbestuur voor de afdeel in 1 ^"^velingen ingekomen van Winkel en e u nna. Paulowna, Haarlem, men veel ha£en- Na bespreking gevoelde lowna HieV0°r n candidaat uü Anna Pau- mSï'tS Ven.alkkerbouwer is. Voor de com- de heer Heorz,eninf reglement enz. waarvan meende Stompetoren voorzitter is, ven De get!n aanbeveüng te moeten ge- bekwame meende dat bet allen wel afPev3™,manSChen zijn en stelde voor den Hoewe? h v?e Vr,J mandaat te m°eten geven. Hoewel de heer J. Bakker Hzn. een tegen val'u ld gevoelen bad, werd het voorstel ai bestuur aangenomen. Hp hep-a ge,van rdigden werden aangewezen Sit en J' Bakker Hzn- en j- AIuijs en als plaatsvervangers de heer J. Nagelhout. bes,tuurs.'.ld werd herkozen de heer K. Muijs met op een na algemeene stemmen. na,zie,n der rekening werd opgedra- ?™J. Nagelhout'™ Balker HZ°'' M"'iS De secretaris, de heer Maas Geesteranus, zei dat door enkele jongelui om een cursus in veekennis is gevraagd. De heer Roodzant, die zijn practijk aan den heer Stokreef overdeed en die den vori- gen cursus leidde, heeft den heer Stokreef gevraagd en deze was in principe bereid. Spr had zich met den landbouwconsulent w n-MS ,in,verbinding gesteld, die zeide dat net Kijk de kosten vergoedt, terwijl het hoofd bestuur de leermiddelen verstrekt. De voor zitter zeide dat, indien, het rijk geen volledi ge vergoeding geeft, men een bijdrage van de leerlingen moet vragen. De heer J. Bakker Hz. meende zeker te weten, dat a"es ver goed werd. Een jaar of tien geleden was een cursus een groot succes. Allen waren voor het wederom houden van een cursus, waar voor van het gemeentebestuur een schoollo kaal ten gebruike zal worden gevraagd. De heer van der Molen had een schrijven gehad van de boerenleenbank, dat minstens 7 maal per jaar een wisseling der posten moest plaats hebben. Spreker vond dat be zwaarlijk. De voorzitter (tevens voorzitter der boerenleenbank) zeide, dat men hieraan de hand moet houden en op de hem eigen ge moedelijke wijze vertelde hij hoe men die verplichting kan nakomen. Na behandeling van interne zaken volgde sluiting. ONTSMETTING VAN TARWE, GERST EN ROGGE. Ter verbetering van de opkomst en ter bestrijding van die ziekten, die met het zaai zaad worden overgebracht wordt ontsmet ting van alle uit te zaoien tarwe, gerst en rogge dringend aanbevolen. Oeen korrel worde onontsmet uitgezaaid! De voorschriften, waarbij de middelen in alphabetisehe volgorde zijn aangegeven, zijn als volgt: NATONTSMETTING Tarwe. Afdoende bestrijding van steen- brand en kiemschimmels wordt verkregen door het zaad om te scheppen met een op lossing van Germisan of Uspulun universal ter sterkte van 3 Per H. L. (80 Kg.) wordt 3 L. van deze oplossing gebruikt, wat dus ongeveer overeenkomt met 100 gr. op 3 L. water. Deze sterke oplossing kan alleen aangewend worden voor partijen, die niet van het slechte oogstweer hebben geleden. In de meeste gevallen wordt echter een vrijwel afdoende resultaat ook reeds bereikt, bij aanwending van Germisan in een oplos sing ter halve sterkte, dus 1V* eveneens bij gebruik van 3 L. per H. L. Van het Uspu lun universal is bij aanwending van de zwakkere oplossing de werking minder dan die van Germisan. Voor zwakke partijen gebruikte men een oplossing van 2 terwijl de hoeveelheid vloeistof per H. L. beperkt wordt tot 2 a 214 L. Bij gebruik van meer oplossing wordt nl. de kans op kiembeschadiging grooter, daar de ontsmettingsstof dan gemakkelijker tot de kiem doordringt. Het gebruik van kopervitriool is voor zwak zaad, met het oog op kiemkrachtbe- schadiging, ten sterkste af te raden Alleen voor geheel onbeschadigd zaad kan dit mid del worden aangewend en wel in een hoeveel heid van 200 gr. op 234 L. water per H.L. Gerst, die niets geleden heeft, wordt tegen strepenziekte, steenbrand en kiemschimmels afdoende ontsmet door omscheppen met een Germisan oplossing ter sterkte van 3 bij gebruikmaking van 3 L. oplossing per H.L. (plm. 65 Kg.) Ook hier kan een oplossing ter halve sterkte reeds goede, hoewel niet steeds geheel afdoende resultaten opleveren. Partijen, die geleden hebben, ontsmette waar het op uit zou loopen. Hij was er in zijn positie altijd aan blootgesteld Er was geen beroerder baantje denkbaar dan het zijne! Nu was zijn geest weer vervuld met een meisje, dat lid was van een dievenbeide, maar toch evenveel van deze vrouw verschil de als Ja, Farquhar kon zijn vergelij king niet voltooien. Hij geveelde alleen, dat het enkele bestaan van dat meisje hem nog afkeeriger maakte van die vrouw en haar aanbod Heel zijn ziel kwam er tegen in op stand Wat gebeurt er op dit oogenblik met dat meisje, terwijl die vrouw bij mij is? Iedere andere vrouw zou op de vleiendste, verleidelijkste wijze haar voorstel hebben ge daan. Inez Cottrell sprak even kalm en zake lijk als altijd. Iedere andere vrouw zou met haar oogen hebben gewerkt om aan haar aanbod meer beteekenis te geven. Madame Cottrell keek met denzelfden kalmen oogop slag als waarmede zij keek naar een etalage, een nieuwen auto of een menu, naar den slan ken gestalte, die altijd op haar zinnen had gewerkt. Ongetwijfeld zou een andere vrouw onder de gegeven omstandigheden woorden hebben gevonden om van haar gevoelens te getuigen, of ten minste een gebaar hebebn ge maakt om haarbedoeling te verduidelijken. Bij madame Cottrell was daar geen sprake van. Zij deed alsof het de gewoonste zaak der wereld was en dat verstandige menschen ïaar voorstel heel gewoon zouden achten. —Het is toch zeker wel de moeite waard te overwegen wat de voorkeur verdienteen ple zierreisje naar Egypte maken als de koerier, vriend en gast van een welgestelde en mooie yrouw (men heeft mij altijd een zeer rnoeie men met Germisanoplossing ter sterkte van 2 terwijl per H. L. niet meer dan 2 a 234 L., oplossing wordt gebruikt Kopervitriool en Uspulun universal geven geen afdoende resultaat. Rogge wordt tegen kiemschimmels ont smet, door omscheepen met een oplossing van Germisan of Uspulun universal ter sterk te van 1 procent. Per H. L. (plm. 70 Kg.) wordt 3 L. van deze oplossing gebruikt. Voor partijen, die geleden hebben gebruike men per H. L. niet meer dan 2 234 van een één procentsoplossing. Stuifbrand in tarwe en gerst kan alleen be streden worden door toepassing van de warmwaterbehandeling. Het zaad wordt eerst 134 uur in water te weeken gezet, daar na blijft het 434 uur buiten water naweeken en ten slotte wordt het gedurende 10 minu ten in warm water ondergedompeld. Voor tarwe moet de temperatuur bedragen 53 gr. C., voor gerst 51 gr. C. Zaad, dat geleden heeft, verdraagt een dergelijke behandeling echter niet. Wat de uitvoering der ontsmetting betreft wordt de aandacht gevestigd op de machina le menging van het zaad met de ontsmet tingsoplossing. Het graan wordt hierbij in een apparaat gestort, dat gebruikt wordt bij droogont- smetting (droog ontsmettingstrommel). De verdeeling van de vloeistof heeft in deze ap paraten zeer vlug en goed plaats. Men neme echter steeds een trommel, waarbij de toe voer van de oplossing tot het zaad geduren de het ronddraaien plaats heeft. Is dit niet het geval dan heeft men groote kans op on gelijkmatige verdeeling van de vloeistof over het zaad en op samenkoeken. Er moet voor gezorgd worden, dat het nat ontsmette zaad niet weer opnieuw besmet wordt, wat geschieden zou, als het behandeld zaad uitgespreid werd op een dorschvloer, die niet vooraf met ontsmettingsstof is schoongemaakt, of indien het ontsmette zaad gestort werd in dezelfde zakken waaruit het gekomen is. Ook de zaaimachine kan een bron voor nieuwe besmetting zijn. DROOGONTSMETTING De droogontsmetting moet geschieden in een hiervoor goed ingericht apapraat. Hoe wel de nieuwere middelen niet sterk stuiven moeten toch steeds de noodige voorzorgs maatregelen genomen worden. Inademen van de ontsmettingsstof moet voorkomen worden. Indien hiervoor gezorgd wordt, le vert het ontsmetten met droogontsmettings- middelen geen gevaren op. Tarwe wordt ontsmet met Ceresan of Tu- tan 2 gr. per Kg. zaad, terwijl voor proef neming op ruimeren schaal Abavit B. in aanmerking komt. Zaad, dat voor de veldkeuring wordt aan gegeven behandele men zekerheidshalve met 3 gram per Kg. Gerst kan behandeld worden met Ceresan, 3 gr. per Kg. zaad. Rogge wordt ontsmet met Abavit B, Cere san of Tutan, 2 gram per Kg zaad. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, en door de plaatse lijke ambtenaren van dien Dienst. ADVIES AAN TARWEVERBOUWERS. Daar het te verwachten is, dat de verbouw van tarwe grooteren omvang zal aannemen en dat tarwe zal uitgezaaid worden ook in streken, waar dit tot nu toe niet, of slechts in beperkte mate plaats vond, is het wenschelijk de verbouwers op het navolgende opmerk zaam te maken. Vooreerst wordt ten zeerste op ontsmetting van het zaaizaad aangedron gen, daar deze de opkomst bevordert en de steenbrand er tevens door wordt bestreden. Deze opwekking tot een meer algemeen toege paste zaaizaadontsmetting wordt niet alleen gericht tot hen, die dit jaar wellicht voor het eerst tarwe zaaien, of die nog nimmer een ontsmetting toepasten, maar waar het ons gebleken is, dat bij meerdere verbouwers een neiging bestaat in dezen tijd ook op den aan schaf van ontsmettingsmiddelen te bezuini gen, betreft zij ook hen, die tot nog toe wel ontsmetten. De kosten van een ontsmetting zijn zoo gering, terwijl de voordeden, die er tegenover staan zoo groot zijn, dat wij met gerustreid den raad durven geven, alleen ont smette tarwe uit te zaaien. Voor de wijze, waarop ontsmet moet worden, zij verwezen naar het bericht over zaaizaadontsmetting. In de tweede plaats is het noodzakelijk bij deze uitzaai van de tarwe rekening te houden met de kans op het optreden van voetziekten, speciaal van de tarwehalmdooder (ophiobo- lus graminis). Deze ziekte, waarbij de halm- basis verkleurt en die aanzienlijke schade kan veroorzaken doordat geen of slechts onvol doende korrelvorming plaats vindt, kan zoo als ook dit jaar weer gebleken is, op zeer veel perceelen zoowel op de klei als op de vrouw gevonden), dan wel hier te blijven wer ken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in een onwaardige positie tegen twintig of soms wel tien francs per uur, te betalen door ieder, die zich geroepen gevoelt les bij u te nemen. Ik zal nu graag zorgen Wil als het u belieft voor niets zorgen, viel Farquhar haar in dé rede. Het is puur tijd vermorsen. Praat me nu niet verder over deze zaak. Ik wil niet onbeleefd worden. Ik had hoop, dat ik duidelijk genoeg was ge weest. Fiet is verloren moeite met mij, madame Cottrell, en als u het me niet kwalijk neemt, dan zou ik u wel willen verzoeken te vertrekken. Met deze woorden deed hij de deur nog een eindje verder open, ook al stond zij reeds wagenwijd open. Een oogenblik zwegen bei den. Toen zeide zij op eenigszins verwonderden toon: Kapitein Farquhar, u is öf buitengewoon dwaas öf wel even koud als het ijs waarop u uw brood verdient. Misschien wel beide. Nu, ik ben niet gek en ik geloof wel, dat het u ernst is. Tusschen zakenlui zou men vragen: dus kun nen we geen zaken doen? Absoluut niet, antwoordde Farquhar uit het diepst van zijn hart en zonder ook maar één stap te doen, welke hem van de geopende deur zou verwijderen. Dit is de zuivere waar heid, mevrouw. Nu goed dan, zeide ze zonder dat er iets wat op teleurstelling geleek, sprak uit haar woorden. Er valt natuurlijk niet verder te re deneeren, als u uw eigen voordeel niet wil in zien. Ik vind het dom van u« zand en veengronden optreden. De ziekte wordt veroorzaakt door een schimmel, die in den grond overblijft. Een direct bestrijdings middel is niet aan te geven; men zal dus goed doen op die perceelen, waarop de ziekte voorkomt niet te spoedig met tarwe terug te komen. Gebleken is echter, dat het optreden van de tarwehalmdooder zeer sterk in de hand kan worden gewerkt door de voor vrucht. Speciaal tarwe en gerst maar ook rogge moeten in dit opzicht als slechte voor vruchten voor tarwe worden beschouwd. Vandaar dat den verbouwers aangeraden wordt in die gevallen (en deze zijn er vele) waarin eenige kans bestaat op het optreden van de tarwehalmdooder, geen tarwe te ver bouwen na tarwe, geerst of rogge. Voor de zand- en veengronden zal het niet steeds ge makkelijk gaan tarwe niet te laten volgen op rogge, maar waar dit jaar gebleken is, dat de tarwehalmdooder ook op die gronden, hoewel de tarwebouw daar nog weipig of niet was uitgeoefend, toch sterk optrad en veel schade deed, zullen de zand en veenkoloniale verbou wers goed doen met de opgedane ervaring van dit jaar ter dege rekening te houden. Omtrent den invloed van andere gewassen op het optreden, van de tarwe halmdooder is nog betrekkelijk weinig bekend. Men meent opgemerkt te hebben, dat na erwten de ziekte ooic wel meermalen optrad maar dat bieten en aardappelen alsmede haver goede voor vruchten waren. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, en door de plaatse lijke ambtenaren, van dien Dienst. EEN MAN MET GROOTEN BURGERZIN GEEERD. Een monument voor J. E. Scholten te Groningen opgericht. Zaterdagmiddag is op een der fraaiste pun ten van het Stadspark te Groningen een mo nument onthuld ter nagedachtenis van den heer J. E. Scholten, die meer dan een ander heeft gearbeid tot verhooging van den bloei der stad zijner inwoning. De heer Scholten, die den 7den Sept. 1918, in den ouderdom van 69 jaren overleed, was de ziel van het grootste deel van het Gro- ningsche vereenigingsleven. Hij was de voor zitter van vele vereenigingen op maatschap pelijk gebied en heeft den stoot gegeven en krachtig medegewerkt tot de stichting van in stellingen ter verhooging van de aantrekke lijkheid van Groningen als woonstad. De stichting van het prachtig aangelegde Stads park, het Clubhuis aan het Paterwoldsche meer, den wandelweg van Groningen naar Haren, het Middenstandshuis, de School voor Handenarbeid, de „Centrale" vereeniging tot verhooging van den bloei van Groningen, dit alles was zijn werk en werd mogelijk ge maakt door de groote milddadigheid waar mede hij steunde en tevens door de krachtige leiding, die er van hem als voorzitter uitging Na zijn dood had zich een commissie ge vormd, die zich tot taak stelde de nagedach tenis van dezen man met grooten burgerzin op blijvende wijze te eeren. Men besloot tot oprichting van een monument, dat Zaterdag is onthuld in tegenwoordigheid van vele auto riteiten, bestuurders en leden van de vereeni gingen die door den heer Scholten werden op gericht of geleid. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door leden van Ged. Staten, en den griffier der provincie, den burgemeester van Groningen, de wethouders en leden van den raad en de bestuurders van verschillende vereenigingen. De voorzitter van het comité, de heer A. Brugman, voerde daarbij het woord, waarop mevr. de wed. Scholten het monument voor haren echtgenoot onthulde. Verder spraken o.a. een vertegenwoordiger van het bestuur van het Stadspark, alsmede de burgemeester, die een krans legde aan den voet van het mo nument Vervolgens defileerde een lange stoet tur ners voorbij het monument en brachten de be stuurders van verschillende vereenigingen een vaandelgroet. Nadat de heer drs. H. G. van der Rijn na mens den Turnkring een krans op het voet stuk had gelegd, bedankte de heer W. A. Scholten namens zijn moeder en de familie voor de hulde aan de nagedachtenis van zijn vader gebracht. BEKNELD GERAAKT IN EEN KOLENMIJN. In de ondergrondsche werken van staats mijn Maurits te Lutterade is Vrijdag de af- deelingsopzichter H. T. Maesen uit Steijn bekneld geraakt tusschen een locomotief en een zijwand van een steengang. De man was vrijwel onmiddellijk dood. Hij was gehuwd en laat een vrouw met zes kinderen achter. Zij deed een opgewekt lachje hooren, waar van de klank aan Farquhar bekend toescheen. Tijdens het zomerseizoen had hij in het hotel Magnifique madame Cottrell op die wijze hoo ren lachen aan de speeltafel in het Casino. Zij was een hardnekkige maar gelukkige speelster, verloor zelden, gevoelde altijd bijtijds wanneer 't met haar veine gedaan was en bleef onbewo gen als het lot haar niet toelachte. Het was den jongenman alsof hem een pak van het hart viel toen hij dat lachje hoorde. Een wonderlijk gevoel van geluk vervulde zijn gemoed en zij begreep uit zijn houding dat het finaal uit was. Maar hij wist dat zij hem niet nogmaals aan boord zou komen met haar voorstel. Morgenochtend zou madame Cottrell met gevolg paar Egypte vertrekken, met haar witte, slankgebouwde Isotta-Fraschini, haar koffers, haar kleeren, haar juweelen, haar aigrettes, haar parfums en haar toiletbenoodigd- heden, haar donker, brutaal gelaat en haar weelderig lichaam, dat zulk een koopmansziel omsloot. Ze zou ergens elders wel een anderen beroepstennisser of iets dergelijks ontmoeten, zij zou haar gunsten aanbieden aan een of an deren filmacteur, een danser of een avonturier, die het een goede vangst zou heeten. Maar Farquhar had het gevoel, dat een last van hem was afgewenteld. Hij gevoelde zich vrij! Hij was bevrijd van een vervolging, die hem een ge voel van vernedering had gegeven en waarvan hij sinds gisteravond walgde. Gelukkig ver dween die vrouw nu uit zijn leven, dat toch al rijk aan moeilijkheden was. Daaraan zou hij, naar hij gevoelde, beter het hoofd kunnen bie den wanneer zij er geen rol in speelde. Haar £ersoon zou niet» bij hem achterlaten, zelf» WIE MOET NU BENOEMD WORDEN? De heer A. Mulder, benoemd tot lid van den raad van Hoogezand, is nog niet als zoo danig toegelaten. Door het bedanken van den heer Buurma (V.D.) is een vacature in den gemeenteraad van Hoogezand ontstaan. De opvolgster op de lijst van den Vrijz. Dem. „mevr. Bosmanv. d. Berg, kan niet worden toegelaten, omdat haar echtgenoot bij het onderwijs werkzaam is. De heer J. Benes, die op haar volgt, wenscht voor deze vacature niet in aanmerking te komen, maar op de reservelijst te blijven staan, zoodat hij in deze vierjarige periode bij een nieuwe vacature benoembaar blijft. De heer H. Ekels, diens opvolger op de lijst, evenzoo; ook hij bedankt voor deze vacature-Buurma, maar wil even» min voor deze geheele periode bedanken. Toen werd de heer A. Mulder JWzn. be noemd verklaard, doch deze is nog niet toege laten omdat er een meeningsverschil is ont staan tusschen het gemeentebestuur en de Prof. grifie. De griffie meent, dat in de nu opengevallen plaats de eerstbeschikbare op de reservelijst, dat is de heer Benes, benoemd moet worden. Het gemeentebestuur zegt: het betreft de vacature-Buurma nog steeds en daarom moet de heer Mulder benoemd Worden, die op den heer Ekels volgt. Hierover loopt het verschil. De wet kan blijkbaar verschillend worden uitgelegd en uitspraken hierover bestaan niet. De heer mr. dr. G. v. d. Bergh, lid der Tweede Kamer, heeft, desgevraagd, den bur gemeester van Hoogezand medegedeeld het eens te zijn met de meening van het gemeente bestuur, die hij in overeenstemming acht met de bedoeling van den wetgever. SMOKKELHANDEL. Sterke drank en rookartikelen. Een aantal leden van de bemanning van het Nederlandsche stoomschip „Regina" heeft Zaterdag te Hove in Engeland voor den politierechter terechtgestaan wegens het drij ven van smokkelhandel in sterken drank, sigaretten en sigaren. De kapitein werd veroordeeld tot een boete van zes pond sterling, drie pond sterling en zestien shillings boete. De douane-ambtenaar verklaarde tijdens het proces, dat hij aan boord voor de „Regina" was gekomen en dat de kanitein, die niet vermoedde, dat hij van de douane was, gepoogd had hem flesschen brandewijn te verkoopen. NEDERLANDSCHE ORGANISTEN- VEREENIGING. Gedenkplaat onthuld door J. Pz, Sweelinck. De Nederlandsche Organistenvereeniging heeft Zaterdag de viering van haar veertig jarig bestaan besloten met een plechtigheid in de Oude Kerk te Amsterdam. Daar is een ge denkplaat onthuld boven het graf van Jan Pietersz. Sweelinck, die in het einde van de 16e eeuw en in het begin van de zeventiende eeuw zijn beroemde orgelconcerten in die kerk gaf. GEDENKSTEEN VOOR MEVR. N. C. HOPMAN—KWAST. Uit de leerlingen van wijlen mevr. N. C HopmanKwast had zich na haar over lijden op 14 Februari j.1. een comité gevormd om een gedenksteen op haar graf te plaatsen. Gistermorgen heeft de overdracht van dit ge- denkteeken plaats gehad. Bij het graf op "de Ooster Begraafplaats woonden velen de plechtigheid bij. Mevr. Isa van Dillen, spre kende namens het comité, dankte dat zoo velen aan den oproep hadden gehoor gege ven en schetste in gevoelvolle woorden de leerares als eenvoudig en groot, die de tact had om met iederen leerling om te gaan, hoog of laag. Hierna werd het staande monument van blauwen steen onthuld. Deze heeft aan den bovenkant een gouden veld, waarop een muziekblad dat door drie engelen wordt ge dragen. Daaronder staat in gouden letter*: Aan Mevr. N. C. HopmanKwest van hare leerlingen. Door enkele leerlingen werden bloemen op het graf neergelegd. BEGROETINGSBIJEENKOMSTEN De verplichte bijwoning. Het Tweede Kamerlid, de heer Ter Laan heeft den minister van defensie de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid, bekend te doen ma ken, dat een dienstplichtige niet verplicht is. zoogenaamde begroetingsbijeenkomsten oi andere vergaderingen met een godsdienstig karakter bij te wonen? geen herinnering. Gelukkig had nooit iemand, behalve dan die jonge beroepsdanser van den vorigen zomer, ooit begrepen hoe benauwend zijn verhouding tot haar voor hem was geweest. En niemand zou ooit te weten komen, wat er tusschen die vrouw en hem was voorgevallen. Voor het oogenblik was er in zijn gemoed voor niets anders plaats dan voor een gevoel van verademing. Het was nu finaal uit. Op dit oogenblik gevoelde hij zelfs 'n zekere vriendelijke stemming jegens haar. Een begin van een glimlachje speelde om de lippen van den jongen man, terwijl hij zeide: Laten we in- tusschen als goede vrienden scheiden. Ik hoop, dat u geen slechte gedachten omtrent mij zal koesteren Waarom zou ik? Zij trok den goudbestik- ten peignoir, die de waarde van drie gewone avondcostumes vertegenwoordigde, wat dichter om zich heen en stak haar vrije hand naar hem uit. Zij drukte zijn hand hartelijk, terwijl zijn andere hand de deurkruk omkneld hield, en zeide: 't beste en veel succes! Wel bedankt, madame, mag ik u hetzelfde toewenschen! Nu, er zijn in uw deugdzaam land nog wel meer visschen aan den haak te slaan. Goeden nacht. Weer klonk haar vroolijk lachje, terwijl zij de gang betrad. Op dat oogenblik ging hun voorbijhet Engelsche meisje, waarvan zij hem den vorigen avond had weggelokt. Zij had gedanst, keerde naar haar kamer terug en be gaf zich ijlings naar haar kamer op dezelid/ verdieping! Sheila Curtis.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5