Olechtszaketi f BSIEI's MflflOPmEHl DE OOLIJKI) OESTERS Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster s Maagpillen. het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel, a Alom verkrygbaat 0.65 Oei flaoon. MALVERSATIES TE FIJN AART. Misdragingen van twee directeuren. Een nalatig bestuur. Gelijk reeds is gemeld, wordt de Coöpera tieve fabriek voor melkproducten te Fijnaart (N.B.) tengevolge van wanbeheer van den directeur, met faillissement bedreigd. Een faillissement zou de leden noodzaken circa 900.000 op te brengen, iets wat ondergang van talrijke veehouders te Fijnaart, Dintel- oord, Klundert, Oud-Kastel en Willemstad zou beteekenen. De onderzoekingscommissie wilde nu een nieuw bestuur laten benoemen om te trachten de Coöperatie nog te redden c.q. de liquida tie af te wikkelen. In de dezer dagen gehouden vergadering kwam echter aanvankelijk een sterke afkeei tot uiting om daartoe over te gaan en wel voornamelijk omdat vele leden wantrouwen koesterden in den gang van zaken en vrees den dat het einde zou zijn een nog grooter verlies voor de leden. De commissie van onderzoek deed haar best de leden van haar eerlijke bedoelingen te overtuigen en de bestuursverkiezing voor el kaar te brengen; zij slaagde daarin ook ten slotte, echter slechts nadat zij had toegege ven aan den dringenden wensch der leden nu eindelijk eens iets mede te deelen over de yerdere resultaten van het onderzoek. Mr. Van Besouw, lid der onderzoekings commissie, deelde blijkens een schrijven van het Hbld., o.m. het volgende mede: Op 20 Aug. had hij een beknopt verslag uitgebracht en daarbij was men tot de con clusie gekomen, dat de vereeniging voor een zeer groot bedrag aansprakelijk kan worden gesteld en dat de leden daarvoor gerechtelijk kunnen worden aangesproken. Hij had be grepen, dat de leden verlangden, dat het be stuur zou worden aangepakt, maar dat ligt niet op onzen weg, zeide spr.; dat moet de commissie van arbitrage doen. Er is indertijd gesproken over het suiker contract, zeide spr., waardoor de vereeniging een groot verlies heeft geleden. Wat is nu gebeurd? De vroegere, overleden, directeur, broer van den thans ontslagene, heeft een bedrag van 50.000 uit de kas genomen hetgeen vaststaat en waarschijnlijk heeft hij dit bedrag gebruikt in eigen ondernemin gen. Hij was n.1. directeur van een Handels- Mij., Ada genaamd, en had een compagnon. De directeur kwam in groote moeilijkheden en kon het weggenomen geld niet terugbeta len. Er is toen een contract gesloten, dat door beiden schijnt te zijn geteekend en waarbij tegen een bepaalden tijd suiker zou moeten worden afgenomen. Werd die suiker niet af genomen, dan moest 50.000 worden ge stort. Hoe zijn nu die 50.000 terug in de kas gekomen? De directeur heeft een chèque ge schreven, betaalbaar bij de Nationale Bank- vereeniging te Roosendaal, hij gaf haar aan zijn compagnon, deze verzilverde haar te Roosendaal, gaf het geld aan den directeur, en deze stortte het weer in de kas. De schuld bij de Nationale Bankvereeni- ging was alzoo met 50.000 gestegen. Het bestuur heeft hiervan korten tijd later kennis gekregen, maar deed daarvan geen mededeeüng aan de leden. En inplaats van de schuld op de weduwe van den, inmiddels overleden directeur te verhalen, kende het de ze nog een jaarlijksche toelage toe. Dit nu is, vervolgde spr., m.i. een post, die het bestuur aansprakelijk stelt, en zoo zijn er meer. Hoewel het eigenlijk niet in zijn bedoeling had gelegen, nog meer mededeelingen te doen, noemde mr. Van Besouw in den loop der hierop volgende discussies nog eenige feiten. De heer C. v. Beek, Klundert, vroeg zich met verwondering af, waarom men den di recteur niet oppakt. Mr. van Besouw gaf te kennen, dat men den directeur op het oogenblik inderdaad kan arresteeren. De heer v. Beek: Welnu, dan stel ik voor dat hij onmiddellijk wordt opgepakt. Hij leeft als 'n prins. Mr. van Besouw deed hierna de volgende mededeelingen De directeur heeft schriftelijk medegedeeld, dat hij het bedrag van 177.000, dat zijn broer aan schuld had gemaakt (de brief draagt wel het stempel der fabriek, maar er staat niet in wie de eischer is) met de winsten der Coöperatie heeft betaald tot een bedrag van 150.000. Daarmede erkent hij dus ver duistering te hebben gepleegd, want het staat voor mij vast, dat dit bedrag geen schuld was van de Coöperatie. Naar aanleiding van den brief hebben mr. Van Leeuwen en ik den directeur in het bij zijn van den commandant der maréchaussee te Willemstad ondervraagd, en toen heeft hij alles weer ingetrokken en gezegd, dat wat er in dien brief stond, maar praatjes waren. De officier heeft met het oog op dit terug trekken nog niet willen ingrijpen. Er zijn evenwel nog andere feiten, vervolg de spr. Over 1930 heeft de directeur oa. 19.000 aan salaris opgenomen, hetgeen hij gedeeltelijk heeft geboekt aan salaris en ge deeltelijk aan in- en verkoop. Daarvoor heeft hij kwitanties afgegeven. In werkelijkheid be liep zijn grondsalaris slechts eenige duizen den. Wij hebben het bestuur daarmede op de hoogte gebracht en dit zeide: Ja, dat mocht hij niet doen. Ik vermoed, dat de di recteur nu zal zeggen: ja, maar het bestuur heeft het goed gevonden, want er zijn im mers geen aanmerkingen op gemaakt. Op het oogenblik is de directeur nog 'f, 20.000 achter, en die betaalt hij niet. Hij zegt o.m. 4000 daarvan te kunnen vorde- DannisP^Vnog een ander geval. Op eenige afrekeningen van leveranciers schijnt melk meidIe SK ingehouden ongeveer tot een be- dnm van 5000 Hoe het allemaal zit, we- niet Maar dat gelelm(tekort in kas en nu komt op zekeren dag de direc teur op het kantoor en zegt tegen den klerk. Tif hebt het geld uit de kas weggenomen. Teeken deze scliuldbeteekenis en anders krijg je onmiddellijk ontslag". De bediende was daardoor zoo angstig geworden dat hij wer kelijk ook teekende. Hij durfde niet naar het bestuur te gaan, de directeur stond zoo hoog 3jGtieeftVeclrter nooit een cent behoeven te betalen! Het bedrag is later opgenomen op de eenzijdige garantieverklaring, die behoor de bij het verkoopcontract 1930. De dnecteui heeft „blijkens de boeken", dit, door den be diende „verduisterde" bedrag, weer uit eigen zak bijgenast! De heer J. Bax stelde de vraag of het waar was, wat verteld wordt, n.1. dat in Juni van dit jaar een andere bediende voor den directeur 16.000 moest opnemen en dat hij deze niet mocht boeken, onder bedreiging anders onmiddellijk te worden ontslagen. Dit bedrag zou dan van de melkafrekening zijn ingehouden. Mr. van Besouw zeide daarvan geen ken nis te dragen. Spr. vroeg de leden nu wat men zou gaan doen. Een nieuw bestuur kie zen en gelden bijeenbrengen of een regeling treffen met de crediteuren? Anders volgt over enkele dagen een faillissement. Er kan ook surséance van betaling worden aange vraagd, maar ook dan dient men een bestuur te hebben. Daarop werd het nieuwe bestuur geko zen. DRINKWATERVOORZIENING VOOR HET WESTEN DES LANDS. Een studiecommissie ingesteld. Zooals wij Zaterdag meldden, had de Centrale Commissie voor Drinkwatervoor ziening van den minister van Arbeid, H. en N. opdracht ontvangen een onderzoek in te stellen naar de richting, waarin de oplossing van het vraagstuk der drinkwatervoorzie ning voor het Westen van ons land zal moe ten worden geleid. Dit vraagstuk is van buitengewoon veel belang te achten, hetgeen o.a. ten duidelijk ste blijkt uit het onlangs verschenen rapport van de Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten in Nederland, getiteld: „Water- onttrekking aan het duingebied". E)e des kundigen zijn het eens over het feit, dat de zoetwatervoorraad in onze duinen niet toe reikend is om in de steeds toenemende water behoeften zoowel voor huishoudelijke als voor industrieele doeleinden te voorzien, zoodat het noodzakelijk is naar andere bronnen om te zien, waarbij voornamelijk gedacht wordt aan de groote rivieren en het IJselmeer. Bij de vraag of, en zoo ja in hoe verre, de duinen ook in de toekomst vooi wateronttrekking moeten worden gebruikt, doen zich tal van vraagstukken voor, o.a. be treffende de volkshuisvesting, het behoud van natuurschoon en het verkrijgen van voor diverse culturen geschikte gronden. De Centrale Commissie voor Drinkwater voorziening heeft gemeend, de van den minister ontvangen opdracht zoo ruim mo gelijk te moeten opvatten. In verband daar mede heeft zij, gelijk gemeld, besloten, het onderzoek in zijn vollen omvang op te dra gen aan een sub-commissie, samengesteld uit eenige leden der Centrale Commissie en eenige deskundigen daarbuiten. De volgende personen zijn bereid gevon den in deze sub-commissie zitting te nemen: voorzitter: prof. mr. P. J. M. Aaiberse; leden: W. F. J. M. Krul, directeur van het rijks bureau voor drinkwatervoorziening te Den Haag; J. van Oldenborgh, directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf van Noordholland te Overveeii; dr. ir. J. A. Ringers, directeur- generaal van den rijkswaterstaat te 's-Gra- venhage; J. A. van Steyn, inspecteur van het staatsboschbeheer te Utrecht; A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer te 's-Gra- venhage. Deskundigen: dr. J. B. M. Coe- bergh, hoofdinspecteur van de Volksgezond heid te Utrecht; prof. ir. M. J. Granpré Molière te Delft; C. M. Reinders Folmer te Heemstede; dr. Jac. P. Thijsse te Heemstede; secretaris: dr. ir. J. E. Carrière, secretaris van de Centrale Commissie voor Drinkwater voorziening te 's-Gravenhage. COMMISSIE VOOR JAARBEURS HULDEBLIJK. Op initiatief van deelnemers aan alle 24 voorgaande jaarbeurzen werd besloten een huldeblijk aan te bieden aan de Jaarbeurs Vereeniging ter gelegenheid van de 25ste beurs. In overleg met den architect van de Jaar beurs werd besloten tot het doen uitvoeren van 'n bronzen halklok met bijbehoorende plaguette. De klok is geplaatst tegen het plafond in de hoofdhal, begane grond, tegenover de hoofdtrap; zoodat zij den bezoekers van de Jaarbeurs, zoowel bij het komen als bij het gaan, onmiddellijk oovalt. De plaquette, welke eveneens in de hal geplaatst werd, naast de klok, is in brons be goten. 6 De aanbieding van een en ander zal o-e- schieden op een receptie door het Jaarbeurs Bestuur morgenmiddag half vier te houden in de groote feestzaal van het Jaarbeurs restaurant. CONGRES R.K. WERKLIEDEN VERBOND. Gister had op een terrein in de nabijheid van Utrecht het congres van het r.k. Werk liedenverbond in Nederland plaats. Des mor gens om 11 uur werd op het congresterrein een heilige mis opgedragen door mr. Jansen, aartsbisschop van Utrecht. Om half een werd een congres gehouden, waar de voorzit- C,ri jC i de Bruyn de openingsrede hield, terwijl prof. dr. J. Kors O.P. de con gresrede hield. In beide redevoeringen werd de Rerum Novarum en de Quadra Gesimo Anno herdacht. Op het congresterrein waren tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten aanwezig, waaronder minister Verschuur, die een kort begroetingswoord sprak, tal van Eerste en tweede Kamerleden en de burge meesters van Utrecht en Houten. Er bestond voor dit congres groote belang stelling. Den geheelen morgen door stroom den de deelnemers aan en om 2 uur werd het aantal op 59000 geschat. Na afloop van het congres had 'n demonstratie plaats, waarbij de deelnemers langs het paleis van den aarts bisschop defileerden, waar voor een eere- wacht van mariniers en matrozen stond ouge- steld. Het défilé duurde ongeveer 3 uur. DE STAKING IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM GEËINDIGD. Zaterdag is in een werkgevers vergadering besloten tot opheffing van de staking. De overeenkomst is getroffen, dat uitslui tingen en/of al hetgeen daarvan een uitsluit sel is of is geweest geen aanleiding zullen geven tot nieuwe conflicten en/of tot eenige aanspraak op schadevergadering van een van beide partijen of van werknemers op werk gevers; geenerlei rancunemaatregelen zullen door leden van partijen over en weer worden genomen. DE HEER M. S. DE VRIES OVERLEDEN. Na langdurig lijden is Zaterdag te Am sterdam in den ouderdom van 79 jaren over leden de heer M. S. de Vries, die in handels kringen en speciaal in de textielindustrie een zeer bekenden algemeen geachte persoonlijk heid was. Jarenlang heeft de thans ontslapene zoo wel in binnen- als in buitenland de belangen der textielindustrie behartigd. Als vertegenwoordiger van een concern Nederlandsche groot-industrieelen heeft de heer de Vries voor den oorlog verschillende reizen naar Zuid-Afrika gemaakt. INBRAAK TE TILBURG. Gedurende de afwezigheid der bewoners is Zaterdagavond ingebroken in een perceel aan de Telegraafstraat te Tilburg. De ongenoode gast was, na een tocht over de daken, door verbreking van een raam aan de achterzijde van het huis, binnengedrongen. De inbreker heeft slechts een bezoek gebracht aan de slaapkamers, welke boven in het huis gelegen zijn. In de slaapkamer van den ongehuwden bewoner, die een gedeelte van het huis heeft verhuurd aan een andere familie, stak een sleutel in het slot van een linnenkast. Hieruit werden een geldkistje en een gouden horloge meegenomen. In het geldkistje bevond zich een waarde van ongeveer 7000 aan effec ten. Van den dader ontbreekt ieder spoor. VINCENT LOOSJES OVERLEDEN. In den ouderdom van 62 jaren is te Haar lem overleden de heer Vincent Loosjes, lid van den gemeenteraad, oud-wethouder van ouderwijs. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. De landbouwer van Tuil te Vleuten moest Zaterdagmorgen met een koe naar den vee houder H. aan den Meerendijk. Plotseling werd het beest wild en T. werd zoo ernstig gewond, dat men voor zijn leven vreest. GEEN ANIMO VOOR RAADS COMMISSIES. Alle leden der minderheidsgroepen In den femeenteraad van Doetinchem hebben voor unne benoeming in verschillende raadscom missies bedankt. DRIE INBRAKEN TE DELFT. Te Delft is Vrijdagnacht ingebroken bij drie bewoners van de Nieuwe Plantage. Er is in totaal een bedrag van 500 aan contan ten ontvreemd. De dieven hebben zich toe gang verschaft van den Nieuwen weg af dooi de tuinen en het openschuiven van ramen. Alle kasten en schrijfbureaux werden door zocht. Het tafelzilver bleef onaangeroerd Het onderzoek der politie wordt belemmerd doordat de sporen van de daders zijn ver regend. De bewoners hebben niets gehoord. GASAANVAL OP VOORST. Een angstig hal\uurt\e van twee boerenvrouwen. Toen de bekende schrijver-in-de-lucht zijn kunstig werk boven Zutphen verrichtte, ge beurde het, dat in een der buurtschappen onder Voorst een op het land werkzaam zijn de vrouw de evoluties volgde, aldus schrijft men aan het „Dev. Dbl." Het reuzenwoord stond nog niet volledig aan het firmament te lezen, toen het vrouwtje plotseling te binnen schoot, dat ze wei-eens in een krant wat had gelezen van gassen uit de lucht, en massaver gassing, vlucht in kelder en totale vernieti ging van alles wat op dit ondermaansche leeft, óók vrouwen en kinderen. Plotseling rende ze over het veld huis waarts haar aardappels en greep in den steek latend. Zij vloog haar huis binnen en ver dween, na tijd gehad te hebben haar buur vrouw, die eveneens den lucht-rook-schrijver had ontdekt, toe te roepen: „Mens, maak da j' in den kolder komp, want ze gooien doar boaven van dee gifgassen uit. Wat een tied tegenswoordig wat een tied". Beide vrouwtjes hebben 'n angstig half uurtje in den kelder doorgebracht en zouden nog in gifgassen gelooven. indien ze niet van de meer vredelievende bedoelingen van den vlieger overtuigd waren geworden door een bericht in de krant, hun door welwillende be woners voorgelezen. JACHTOPZIENER DOOR STROOPERS BESCHOTEN. Zaterdagavond kreeg de jachtopziener Holst op het jachtveld van mej. Lewin uit den Bosch ter hoogte van den Vughtschen Polder van een wildstrooper, dien hij met diens kameraad betrapte op stroopen met den lichtbak, een vol schot hagel in het onderlijf, van een afstand van vier vijf meter. Nadat de man eenige uren met hevige pijn langs den weg had gelegen, werd hij door voor bijgangers aangetroffen, die hulp inriepen, dolst werd per brancard naar het Protes- tantsche ziekenhuis te Den Bosch vervoerd, waar bleek dat zijn toestand, hoewel ernstig, nist direct levensgevaarlijk is. De stroopers zijn nog niet opgespoord. BROEDERSCHAP VAN ONTVANGERS DER DIRECTIE BELASTING, INVOER RECHTEN EN ACCIJNZEN. Bovengenoemde vereeniging hield Zater dag in Krasnapolsky hare jaarlijksche alge- meene vergadering, welke werd bijgewoond door 38 leden. Blijkens het door den secreta ris uitgebrachte jaarverslag werden in het af- geloopen jaar weinig tastbare resultaten be reikt, grootendeeld als gevolg van de han gende reorganisatieplannen, die bij uitvoe ring in de samenstelling van het dienstvak een ingrijpende verandering zullen brengen Deze omstandigheid was mede de oorzaak, dat in deze vergadering weinig of geen be langrijke besluiten konden worden genomen Na afloop der vergadering hield de heer Mr.' K. J. van Nieukerken de rechtskundig adviseur der Centrale van hoogere rijksamb tenaren, een lezing over de ambtenarenwet. Ten slotte vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. LICHTGELOOVIGE DAME OPGELICHT. De vorige week vervoegde zich bij een dame te Groningen een bedelaar die haar een somber verhaal opdischte over zijn armoede en de slechte omstandigheden waaronder zijn vrouw en hun zeven kinderen moesten leven. Hierdoor zeer geroerd, gaf mevrouw den man een groote hoeveelheid kleeren mee, die hij echter niet kon dragen. Daarom gaf mevrouw hem nog een reismand mee, waarin hij de kleeren kon bergen. Hij moest haar echter be loven de mand des avonds terug te brengen, aangezien haar echtgenoot op reis moest. De mand werd echter niet terugbezorgd. Bij onderzoek der recherche bleek, dat de bedelaar het geheele verhaal verzonnen had en de mand met inhoud te gelde had ge maakt. Het geld heeft hij in drank omgezet. Het is de 44-jarige H. W. te Groningen, iemand die reeds vele vonnissen achter den rug heeft. Hij is ter beschikking van de Justi tie gesteld. DE RAADSZAAL IS TE KLEIN. De raadsleden moeten acrobaten zijn. De gemeenteraad van Heerlen heeft wel een ruimere vergaderzaal noodig, meldt „He Vad." Men oordeele: De heer J. v. d. Ven moest over een ta'el zijn plaats bereiken. De heer Fisscher moest onder een tafel doorkruipen om zijn plaats te verlaten. De heer Mighorst moest over ban ken loopend de raadszaal verlaten en wethou der De Vries, ging ook al onder tafel door zijn plaats achter de bestuurstafel opzoeken. LOODS GERED. Bij ruwe zee kwam gistermiddag om •kwart over een de Lingestroom van de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij, gezag voerder de heer van Os, voor IJmuiden aan. De loodsboot zette een jol uit met drie roeiers en den loods Kuiper, om deze af te zetten op de Lingestroom. Juist op het mo ment dat de loods naar d* touwladder sprong, werd de jol door een golf naar be neden getrokken. De loods viel in de zeer woelige zee. De eerste stuurman der „Linge stroom", de heer Visser, had de tegenwoor digheid van geest direct een lijn uit te wer pen, die door den loods Kuiperd werd ge grepen, waarna Kuiper in de loodsjol kon worden geheschen. Dank zij kapitein van Os en stuurman Visser, liep het voor den loods Kuiper goed af. POGING TOT DOODSLAG OP EEN JACHTOPZIENER. Vechtpartij op leven en dood. Zondagmiddag heeft even over de Duit- sche grens een vechtpartij plaats gehad tus- schen een strooper en een jachtopziener. De 33-jarige F. Xofleer, wonende op de Kleine Heide te Venlo, ging in de omgeving van het Duitsche dorp Stralen konijnenstrikken uitzetten. Hierbij werd hij verrast door den jachtopziener Wagner. Xofleer hitste zijn hond op tegen den jachtopziener. Uit zelfverdediging schoot Wagner het dier dood, terwijl hij Xofleer arresteerde. Deze wist zich echter onver wacht los te rukken en den jachtopziener diens geweer te ontnemen. Met den kolf hier van sloeg hij naar het hoofd van den opzie ner. Deze wist den forschen slag, die zoo hevig was dat de kolf van het geweer afbrak, met zijn arm af te werpen. Ten gevolge van den slag ging het geweer af. Hierbij kreeg X. een schot hagel in bovenbeen en onderlijf Met bovenmenschelijke kracht begonnen beide mannen een gevecht om het Wi het geweer. Hierbij trok X. een Vaa bracht den jachtopziener eenige bloeno/ ea ken toe. Wagner die begreep, dat hof' 5te> •hem de dood zou beteekenen indien xV i0' geweer zou kunnen bemachtigen trf^' mes om den man van zich af te houden gevecht tusschen de beide mannen meer dan drie kwartier. uuur<^ Tenslotte trok X. zich terug 0n N a landsch grondgebied, nabij de Vppu Lr" hoeve Hof van Holland. Per ziek en vS* werd hij van daar naar het zieken i„, g^ Venlo overgebracht. De bekomen wondm het onderlijf tengevolge van het schot fiJ? zijn zeer ernstig. Ten gevolge van de bekomen messteken aan zijn handen en armen heeft Wagner v7? bloed verloren. Zijn toestand is echter S zorgwekkend. 1 «w KORTE BERICHTEN. - Ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaarde is Zaterdagavond het Eerste v merlid en oud-minister mr. P. Rink op lijke wijze gehuldigd in hotel de t« Steden" te 's-Gravenhage. e Twe« Ter gelegenheid van het internatinnoi spiritualistencongres te 's-Gravenhage Zaterdagmiddag in het gebouw der Ned v» eeniging van Spiritisten „Harmona" tentoonstellng van nationale occulte V,,n.i geopend De tentoonstelling omvat een 129 tal schilderijen, aquarallen, pastels ïtl welke alle langs mediamieken wee- zhn stand gekomen. J ,0< VERKOOP NA SLUITINGSTIJD"DOOR* MIDDEL VAN EEN AUTOMAAT i Tegen een Amsterdamschen 'siga renwinkelier f 5 boete gecischt Voor het Amsteidamsche kantongerecht' de z.g.n. automatenkwestie behandeld nj het verkoopen van sigaretten door automaten na sluitingstijd van de winkels. Een winke lier uit de Reguhersbreestraat was tenlaste gelegd dat hij lo. op 14 Juli 's avonds 8.40 in de Reguhersbreestraat sigaretten had ver kocht, althans afgeleverd door middel van een automaat, 2o. dat hij op 15 Juli 's avonds te 9.10 sigaretten te koop had aangeboden door middel van een automaat, zulks met overtreding van de Amsterdamsche politie verordening. De winkelier detide desgevraagd mede dat hij den automaat had doen aanbrengen' met sigaretten vulde en de inkomsten hem ten goede kwamen. Een politieagent, als getuige gehoord, had den winkelier gesommeerd het apparaat na sluitingstijd buiten werking te stellen, doch de winkelier had hieraan niet voldaan. v un De ambtenaar van het O. M., mr. D. v d. Meulen. was van meening, dat de rijkswin- kelsluitingswet er o.a. is om moeilijkheden met de controleering van de arbeidswet te voorkomen. In zooverre heeft deze wet dus geen nut voor automaten. Maar deze wet, het blijkt uit de redactie er van, staat auto maten nu eenmaal niet toe, en dus is de win kelier strafbaar. Spr. eischte een geldboete van f 5, subs. 5 dagen. Mr. J. de Vrieze verwees in zijn pleidooi naar een gelijke kwestie, door de Rotterdam- sche rechtbank behandeld. In het vonnis van die rechtbank komt dit voor: „Overwegende wat de strafmaat betreft, dat de rechtbank het feit van geringe beteekenis acht, nu in het wetsontwerp op de winkelsluiting de regee ring heeft voorgesteld en de Tweede Kamer der Staten-Generaal reeds heeft aanvaard; dat de verkoop door middel van automaten ook in den tijd dat de winkels gesloten zullen moeten zijn, vrij zal zijn toegestaan en in deze omstandigheid aanleiding vindt, geen. straf toe te passen". Spr. meende dat de kan-, tonrechter zich bij de opvatting van de Rot-, terdamsche rechtbank zal moeten aansluiten. Echter staat nog een andere weg open: de, dagvaarding geeft geen voldoende omschrij ving van de strafbare feiten. Immers pleiters cliënt had niet verkocht, evenmin afgeleverd,, hetgeen beteekert bezorgen aan huis na uit-, zending; noch minder heeft de winkelier de sigaretten te koop aangeboden, want mf heeft er geen woord bij gesproken. Een andere kwestie is dat de rijkswmkel- sluitingswet sinds vele maanden maar nog niet in werking is getreden. Ware dit wel zoo, dan zouden alle desbetreffende bepalingen der Amsterdamsche politieverof" dening van rechtswege vervallen zijn. Ree®» nu had Amsterdam zich kunnen aanpassen, draalt de regeering met de invoering van d wet. Tenslotte vroeg spr., indien de kanton rechter de feiten der dagvaarding bewez® mocht achten, schuldig-verklaring zona oplegging van straf. Over een week zal schriftelijk vonnis w den gewezen. J 145. Terwijl de Oesterbroertjes in het politie bureau bij de warme kachel hun kleeren dro gen, die natuurlijk doornat geworden rijn van de duikpartij in het water, komt vader Oester zijn bengels halen. Eerlijk gezegd vindt vader het zoo heel erg niet. Hemzelf bekruipt ook wel eens de lust om te water te springen als het hem op de menschenwereld wat al te droog 146. Dan gaan ze huistoe, vader achter. Ze komen over voor"?' de '°ng weg. die een langs een bosch loopt en daar z,'n j, eejj beiders bezig aan een spoorbaan. b') diep gat in den grond en &taxV0° lantwe11 wijze van waarschuwing een r0?. want de duisternis begint al te va wegar'

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6